Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Απλά επειδή συνήθως το οκ, για μένα δηλώνει μετριότητα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σεβαστη η άποψή σου περί φλερτ Καπετάνιο, αλλά επειδή δεν ανήκεις στον μ.ο. δεν είχα εσένα ακριβώς στο μυαλό μου όταν έκανα την ερώτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
so what ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν εχει παρακάτω. Απλά δεν είσαι στον μ.ο., δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψιν την άποψή σου, αν και τη σέβομαι, τη στιγμή που δεν είχες ποτέ μακρόχρονη "κανονική" σχέση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αχ παιδιά εγώ έχω καταλάβει ότι οι ανθρώπινες σχέσεις, πόσο μάλλον η σχέση ενός ζευγαριού, είναι πολύ δύσκολες. Το θέμα είναι να βρεις έναν άνθρωπο που αξίζει, να είναι ο άνθρωπός σου, και να είσαι διατεθειμένος να παλέψεις για να πάει καλά η σχέση σου. Αν είσαι εξ αρχής προκατειλημένος αρνητικά τότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
όσο για το φλερτ... τι να σου πω... και πάλι κι αυτό δε μπορώ να το καταλάβω
ίσως είναι guys thing.... να μην μπορείτε να φλερτάρετε τη γυναίκα σας? γιατί??? τι παραπάνω έχει μια ξένη απ τον άνθρωπο σας?

Τι έχει μια ξένη γυναίκα; Μα το ότι είναι ξένη. Κάποτε ρώτησαν τον ποιητή Κώστα Βάρναλη, "Ποια είναι η ομορφότερη γυναίκα;" Και τι απάντησε ο ποιητής, ως ρομαντική ψυχή; "Τ' αλλουνού!!!":clapup:

Το ότι δεν ξέρεις τι θα πει πριν το σκεφτεί.

Το ότι μυρίζει διαφορετικά.

Το ότι είναι νεότερη.

Το ότι δεν την έχεις ξαναδεί γυμνή.

Το ότι με τη γυναίκα σου συνεχίζεις να φλερτάρεις έτσι κι αλλιώς, ειδάλλως δεν στέκεται η σχέση.

Αγαπητή μου Κουέ, δυστυχώς για μένα, ξεκίνησα τη ζωή μου με τις δικές σου ιδέες. Ουδέποτε υπήρξα πολυγαμικός, αν και σε όλες ανεξαιρέτως τις σχέσεις μου πήγα και με κάποια άλλη. Μάλλον ολιγογαμικός μπορώ να χαρακτηριστώ. Παντρεύτηκα στα 21 μου, σήμερα στα 40 είμαι πλέον "Βετεράνος Χιλίων Ψυχικών Πολέμων", όπως λένε και οι Blue Oyster Cult. Όλα όσα λες ίσχυαν από μόνα τους μέσα μου, δεν χρειάστηκε επί πολλά χρόνια να πιέσω τον εαυτό μου. Όλα όσα λέω παραπάνω τα ένιωσα ξαφνικά και με τον πιο αδυσώπητο τρόπο. Πιστεύω ότι κανείς δεν πρέπει να μένει σε μια σχέση ή να κάνει το οτιδήποτε επειδή πρέπει, αλλά επειδή έτσι νιώθει κι αυτό τον κάνει ευτυχισμένο. Δεν έμαθα στη ζωή μου να υποκρίνομαι απέναντι στα πραγματικά μου συναισθήματα, ούτε μου αρέσει να λέω ψέμματα στον εαυτό μου.

Όσο για το κέρατο, αρνούμαι την ύπαρξη αυτού του όρου. Το ότι η μονογαμία είναι απόδειξη της αγάπης είναι παραμύθι του Μάτριξ. Το σωστό που μπορεί να πει κανείς είναι ότι συνήθως όταν αγαπάς κάποιον θέλεις μόνον αυτόν, όμως τούτο μπορεί και να μην ισχύει πάντα. Ιδιαίτερα για χρονικές διάρκειες που είναι αρκετές και για έναν Κοεμτζή να πληρώσει τις αμαρτίες του. Θα μου πείτε τώρα γιατί αναφέρεις τους ισοβίτες εγκληματίες;
Όταν παντρεύεσαι, αναλαμβάνεις ένα χρέος απέναντι στην κοινωνία, η οποία έχει θέσει και τα θέσφατα που εσείς αποδέχεστε, ή αν θέλεις έγραψε τα παραμύθια που μας μεγάλωσαν. Το ίδιο συμβαίνει και μ' έναν εγκληματία. Τη στιγμή που τον συλλαμβάνουν, αποκτά ένα χρέος απέναντι στην κοινωνία, δηλαδή αυτή τον τιμωρεί και τον αναμορφώνει προκειμένου να πληρώσει για τα εγκλήματά του, αλλά και να ξαναβγεί στην κοινωνία χωρίς τουλάχιστον να είναι επικίνδυνος (Αυτές είναι αρχές του δικαίου, δεν σημαίνει ότι τηρούνται πάντα, θα βγούμε οφτοπικοί). Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί η κοινωνία δέχεται ότι ένας Πάσσαρης πληρώνει το χρέος του προς αυτήν σε 15 χρόνια ενώ εγώ δεν έχω εκπληρώσει το χρέος μου με 20; Θυμίζω ότι ο γάμος ονομαστικά είναι ισόβια, όσο δηλαδή και η ποινή του Κοεμτζή.

Όσο για τη γυναίκα μου, το έχω συζητήσει μαζί της, θεωρητικά όπως κάνουμε κι εδώ τώρα, και πραγματικά δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Η απάντηση ήταν "Έχεις δίκιο, κάνε ότι θέλεις όμως πρόσεξε να μην εξευτελίζεσαι". Φυσικά τα ίδια ισχύουν και από την αντίστροφη. Το μόνο που δεν μπορώ να της πω είναι ότι μερικές φορές σκέφτομαι "άντε να τελειώνουμε". Σκέψου ότι έχουμε "γράψει" πάνω από 2500 φορές μαζί. Σε άλλα ζευγάρια αυτό το νούμερο φτάνει για 50 χρόνια γάμου. Μάλλον το καταναλώσαμε το πράγμα. Ακριβώς όπως τα λέει ο Καπετάνιος.

Πράγματι τέλος, δεν είναι πολλές οι γυναίκες που μπορούν να σταθούν δίπλα μου. Γι' αυτό και δεν ανησυχεί και πολύ η γυναίκα μου. Ούτε για σεξ δεν πάω αν δεν μου τη δίνει μια γυναίκα, κι αυτή που με ξέρει σαν την παλάμη της, γνωρίζει ότι αυτό συμβαίνει σπάνια κι έχει κυρίως πνευματικό κι όχι μόνο σωματικό λόγο να συμβεί. Έτσι μου είπε, μη το κάνεις αν δεν αξίζει πραγματικά. Αν πράγματι αξίζει δεν έχω πρόβλημα, αν και προτιμώ να μην το μάθω. Αν θέλεις βασιλειά, πρέπει να είσαι βασίλισσα, αν θέλεις λύκο πρέπει να είσαι λύκαινα. Αν θέλεις το Μέγα Χάος...πρέπει να είσαι η Άβυσσος. Κάποτε την ερωτεύτηκα τρελλά αυτήν τη γυναίκα. Εγώ φταίω που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό το συναίσθημα;Βρίσκομαι σε τραγικό αδιέξοδο...
Το κέρατο δεν το αναγνωρίζω ως όρο, γιατί πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα αυτοδιάθεσης και ότι δεν έχω κανένα δικαίωμα να του επιβάλλω εγώ ποιος θα καλύπτει τις ανάγκες του. Δεν μιλάω για συστηματικό ξενοπήδημα, γιατί τότε δεν υπάρχει σχέση της προκοπής, όπως και να το κάνουμε.

Αν κάποιοι συνομιλητές πιστεύουν ότι αυτά εκφράζουν μόνο τις προσωπικές μου ανάγκες, θα τους πω να κοιτάξουν τις στατιστικές για τα διαζύγια και για τις εξωσυζυγικές σχέσεις. Πάνω από το 80% των αντρών και το 70% των γυναικών ομολογούν (πόσοι το κάνουν και δεν το λένε...) ότι έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις. Το ότι εσείς οι περισσότεροι δεν το έχετε δει οφείλεται στο ότι συνήθως οι παντρεμένες προτιμούν τους παντρεμένους, γιατί έχουν κοινά συμφέροντα (αφού και οι δύο το κάνουν για την ερωτική ποικιλία και δεν θέλουν να ρισκάρουν να χαλάσουν το σπίτι τους). Επίσης, όπως προανέφερα, το μεγαλύτερο ποσοστό πελατών των πορνών είναι παντρεμένοι, οπότε αν δεν ασκείτε εσείς το αρχαιότερο των επαγγελμάτων (που είναι κοινωνικό λειτούργημα λένε, τώρα καταλαβαίνω σιγά σιγά γιατί) μάλλον βλέπετε τους παντρεμένους που γνωρίζετε ως αθώες περιστερές, αφού στην υποκριτική μας κοινωνία μόνο το Μέγα Χάος τολμά να συζητήσει ανοικτά αυτό που πολλοί άλλοι σκέφτονται και κάνουν. Όσο για τα διαζύγια; Στις μέρες μας έχουν φτάσει πια γύρω στο 65%!!!

@ Ρουμάνα: Το μόνο που ζήτησα είναι ανοχή και όχι ηθικολογία. Τώρα συμφωνώ μαζί σου! Υπερασπίζομαι αυτό που θεωρώ σωστό και δεν μου αρέσει να με κοιτάν ως αμαρτωλό, όταν εγώ έχω καθαρή την ψυχή μου. Ό,τι έχω κάνει το έχω κάνει μόνο επειδή ένιωθα μια αληθινή και πιεστική ανάγκη. Μάλιστα σε χαμηλές δόσεις βοηθά στην αναβίωση της σχέσης... Κατά τ' άλλα, ναι προβληματιστείτε και μην ακολουθείτε τη θέση μου, αν δεν νιώσετε κι εσείς το ίδιο. Αν όμως το νιώσετε, θα θυμηθείτε τον φίλο σας το Χάος και αυτό θα σας βοηθήσει ν' απαλλαγείτε ευκολότερα από τις τύψεις. (Ρε συ δεν είμαι εγώ ο αμαρτωλός και το κοπρόσκυλο αυτής της κοινωνίας, και το Χάος κάποτε μας τά' λεγε):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν εχει παρακάτω. Απλά δεν είσαι στον μ.ο., δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψιν την άποψή σου, αν και τη σέβομαι, τη στιγμή που δεν είχες ποτέ μακρόχρονη "κανονική" σχέση. :)


Εδώ δεν είμαστε για να λαμβάνουμε σοβαρά τις απόψεις του οποιουδήποτε, πολύ περισσότερο να τις υιοθετούμε, παρά μόνο να τις καταθέτουμε, και σύμφωνα με αυτή τη λογική, κάθε άποψη είναι σεβαστή με όση σοβαρότητα της αρμόζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πιστεύω ότι κανείς δεν πρέπει να μένει σε μια σχέση ή να κάνει το οτιδήποτε επειδή πρέπει, αλλά επειδή έτσι νιώθει κι αυτό τον κάνει ευτυχισμένο.

Και τι γίνεται στις περιπτώσεις που νιώθεις το "πρέπει"; :hmm:

Έτσι όπως ανακαλύπτω το θέμα, νομίζω ότι αρχικά διατυπώθηκε με τη λέξη "a priori". Ζούμε στην μετα-ηθική της ανεκτικότητας, κάθε πολυπλοκότητα θεωρείται υπαρκτή και τίποτα δεν προκαθορίζεται "a priori".

Κάποτε ρώτησαν τον Πανούση κάτι σχετικό. Αφού αυτοχαρίστικε μονογαμικός, είπε: "Είμαι μονογαμικός γιατί είμαι ανώμαλος ή είμαι ανώμαλος γιατί είμαι μονογαμικός;" Τα δεδομένα: Είναι μονογαμικός και ανώμαλος! Αν θελετε να μας χαρακτηρίσετε ανώμαλους για τη μονογαμία μας, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είναι και αυτό μια επιλογή, ένας τρόπος ζωής. Και πηγάζει από την "ανωμαλία" του ότι ναι μεν ότι αρχίζει τελειώνει (βασικός νόμος της διαλεκτικής) αλλά για μας.....τελειώνει με το τέλος του κόσμου!

Αυτό που έχω ως άνδρας - και δεν θέλω να το χάσω - είναι το φυσικό ένστικτο του "βλέπε άφοβα ψυχή μου" Θα προσέξω μια όμορφη γυναίκα, θα μου έβγαινε φυσικά να την αγκαλιάσω ίσως.....αλλά το "νιωθωπρέπει" μου θα με οδηγούσε στο κρεβάτι με τον άνθρωπό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μήπως οι απόψεις του Χάους έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεσμεύτηκε απ τα 21 του? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν θελετε να μας χαρακτηρίσετε ανώμαλους για τη μονογαμία μας, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εγώ από την συγκεκριμένη φράση κρατάω αποστάσεις.
Το οτι ο τρόπος ζωής που επιλέγεις φίλε μου εσύ και πολλοί άλλοι, δεν με αντιπροσωπεύει, δεν με καθοδηγεί να σε χαρακτηρίσω, ούτε καν να σε κρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Εγώ από την συγκεκριμένη φράση κρατάω αποστάσεις.
Το οτι ο τρόπος ζωής που επιλέγεις φίλε μου εσύ και πολλοί άλλοι, δεν με αντιπροσωπεύει, δεν με καθοδηγεί να σε χαρακτηρίσω, ούτε καν να σε κρίνω.

Δεν το εννοώ με την επιθετική του έναντι της διαφορετικότητας. Εξυπακούεται ότι ούτε εγώ πρόκειται να ακούσω τον κριτή μου σε θέματα επιλογών, ούτε θα κρίνω τον άλλο. Δίνω τη δική μου ερμηνεία στη μονογαμία. Αν είναι "ανώμαλο", "παραφύση" ή οτιδήποτε θέλει κάποιος καλώς να το χαρακτηρίσει είναι για μένα μόνο για στατιστικούς λόγους και όχι φυσικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι έτσι, τότε να συμπληρώσω οτι διαφωνώ με την άποψη του καθ'όλα συμπαθή Τζιμάκου.
Δεν θεωρώ τη μονογαμία ανωμαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]Αν κάποιοι συνομιλητές πιστεύουν ότι αυτά εκφράζουν μόνο τις προσωπικές μου ανάγκες, θα τους πω να κοιτάξουν τις στατιστικές για τα διαζύγια και για τις εξωσυζυγικές σχέσεις. Πάνω από το 80% των αντρών και το 70% των γυναικών ομολογούν (πόσοι το κάνουν και δεν το λένε...) ότι έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις.
[...]
Πιστεύεις μήπως, ότι το υπόλοιπο ποσοστό απλά ΔΕΝ ομολογεί ότι έχει εξωσυζυγικές σχέσεις; Ότι δηλαδή όλοι το κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω μια κοπέλα που λέει: "Είμαι ανώμαλη! Πάω μόνο με άντρες" ...:D

Ο μπαμπάς μου έλεγε ο Γάμος θα 'πρεπε να είναι ένα 5ετές συμβόλαιο. Εάν στα 5 χρόνια είναι όλα καλά και υπάρχει ακόμα ζωντανή η φλόγα να καίει, τότε το ανανεώνεις για άλλα 5 χρόνια. Αν έχει σβήσει, παίρνει ο καθένας το δρόμο του... Τουλάχιστον αυτό θα βοηθούσε στο να μη θεωρείται τίποτα δεδομένο και το φλέρτ θα παρέμενε πάντα ζωντανό... :)

Πάντως υπάρχει κανένας ακόμη ανάμεσά μας, που να είχε τόσο μακροχρόνια σχέση όπως ο Great Chaos?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ούτε για σεξ δεν πάω αν δεν μου τη δίνει μια γυναίκα, κι αυτή που με ξέρει σαν την παλάμη της, γνωρίζει ότι αυτό συμβαίνει σπάνια κι έχει κυρίως πνευματικό κι όχι μόνο σωματικό λόγο να συμβεί.

Τρεισχειρότερα δηλαδή...:worry::worry::worry:
Το οποίο σημαίνει ότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί και η στραβή και να παρατήσεις τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου, διότι βρήκες μία άλλη πνευματικά καλύτερη...
Εμένα πάντως μου δίνεις την εντύπωση του ότι επιδιώκεις να φλερτάρεις με οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα κοπέλα βρεθεί στο δρόμο σου, αδιαφορώντας για τη γυναίκα σου....
Προσωπικά θα προτιμούσα να απατηθώ από κάποιον μόνο και μόνο γιατί βρήκε μία άλλη σωματικά και εξωτερικά πιο ελκυστική, παρά γιατί κάθισε και έψαξε και τον πνευματικό της κόσμο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ, εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι οι γυναίκες που επιλέγουν να περάσουν μια νύχτα με έναν παντρεμένο. Μου φαίνεται σαν χαμένος χρόνος.
Ειδικά, δεν καταλαβαίνω τις γυναίκες που πιστεύουν κιόλας πως μπορούν να χωρίσουν έναν παντρεμένο. Και άντε και χώρισε, ποιός σου εξασφαλίζει πως έπειτα θα μείνει μαζί σου για πάντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν και γενικα συμφωνω με τον chaos, θεωρω οτι το θεμα της πολυγαμιας ειναι απλα τα μερη του αρχεγκεφαλου που διατηρουν ζωωδη ενστικτα.

Μπορει να φοραμε κουστουμακια και να οδηγουμε αυτοκινητα...αλλα δεν εχουμε εξελιχθει τοσο πολυ ακομα, ωστε να ειμαστε ακομα πιο εγκεφαλικοι στο θεμα.

Ετσι ο ανωτερος συναισθηματικος μας κοσμος συχνα συγκρουεται με τον κατωτερο ζωωδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι ρε 'σεις!!! Γιατι σταματάτε να φλερτάρετε τις γυναίκες σας?!!! Εκείνες το έχουν εξ ίσου ανάγκη με τις νέες γνωριμίες σας. Ίσως και παραπάνω... :(
Η πιο πιθανή απάντηση που μπορεί να δώσουν οι άντρες είναι ότι: "η γυναίκα τους θα πέσει σίγουρα" οπότε δεν ανεβαίνει η αδρεναλίνη απ την αγωνία «θα σκοράρω απόψε, δεν θα σκοράρω» κάτι που είναι παρα πολύ απαραίτητο για τους κυνηγούς…
Η μόνη λύση για τις γυναίκες είναι να συνδυάζουν σωστά, ισορροπημένα το «δεδομένο» (θα σου κάτσω(:P) γιατί είσαι ο άντρας μου, εραστής μου και το θέλω και εγώ φυσικά) με το «κυνήγι» ( δεν θα σου κάτσω(:P) είτε γιατί κάνω την δύσκολη, είτε γιατί όντως δεν θέλω.[FONT=&quot] )
[/FONT]
…φλερτάρεις κάτι που δεν ξέρεις, κάτι που θες να γνωρίσεις καλύτερα. Τώρα αν μετά από 20 χρόνια ξέρεις και την τελευταία λεπτομέρεια για τον(την) σύντροφο σου, είναι λογικό να μην θέλεις να φλερτάρεις γιατί δεν θα έχεις κάτι να ανακαλύψεις.

Γιʼαυτό…ας κρατάμε και κανένα μυστικό για πάρτη μας, να έχουμε με τι να τον εκπλήσσουμε αργότερα…σε καλό θα μας βγει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως υπάρχει κανένας ακόμη ανάμεσά μας, που να είχε τόσο μακροχρόνια σχέση όπως ο Great Chaos?
όσο ο χάος όχι αλλά χτύπησα 11άρα χρόνια :P από τα 19 ως τα 30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η πιο πιθανή απάντηση που μπορεί να δώσουν οι άντρες είναι ότι: "η γυναίκα τους θα πέσει σίγουρα" οπότε δεν ανεβαίνει η αδρεναλίνη απ την αγωνία «θα σκοράρω απόψε, δεν θα σκοράρω» κάτι που είναι παρα πολύ απαραίτητο για τους κυνηγούς…
Η μόνη λύση για της γυναίκες είναι να συνδυάζουν σωστά, ισορροπημένα το «δεδομένο»: θα σου κάτσω(:P) γιατί είσαι ο άντρας μου, εραστής μου και το θέλω και εγώ φυσικά, με το «κυνήγι»: δεν θα σου κάτσω(:P) είτε γιατί κάνω την δύσκολη, είτε γιατί όντως δεν θέλω.[FONT=&quot]
[/FONT]
…φλερτάρεις κάτι που δεν ξέρεις, κάτι που θες να γνωρίσεις καλύτερα. Τώρα αν μετά από 20 χρόνια ξέρεις και την τελευταία λεπτομέρεια για τον σύντροφο σου, είναι λογικό να μην θέλεις να φλερτάρεις γιατί δεν θα έχεις κάτι να ανακαλύψεις.

Γιʼαυτό…ας κρατάμε και κανένα μυστικό για πάρτη μας, να έχουμε με τι να τον εκπλήσσουμε αργότερα…σε καλό θα μας βγει...;)
Nαι, για παράδειγμα αν κρατήσεις μυστικό οτι στο παστίτισιο βάζεις και λίγη κάπαρη, ε τότε πια θα σε φλερτάρει πιο έντονα ο από 20ετίας σύντροφος. :D
Δεν είναι αυτό Ρουμάνα μου. Το είπα και πιο πάνω. Η γυναίκα στη σχέση είναι δεδομένη και ακόμα κι αν πέσει, πάλι το ίδιο θα φάμε.
Το διαφορετικό είναι απρόβλεπτο και σίγουρα έχει άλλη αίσθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top