Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως χαμστεράκι δεν κατάλαβα απο που φαίνεται οτι τις προκάλεσε όλες αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Μου γεννήθηκε και μένα μια απορία. Φίλε, Χάος απορρίπτεις την "αστική" ηθική ή την ηθική; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μου γεννήθηκε και μένα μια απορία. Φίλε, Χάος απορρίπτεις την "αστική" ηθική ή την ηθική; :hmm:

Δεν ξέρω τι πιστεύει ο Χάος, με τον οποίο συμφωνώ σε πολλά, γι'αυτό εξάλλου του αφιέρωσα και το videaki :D για να κάνουμε κέφι, αλλά προσωπικά την αστική ηθική δεν την θεωρώ ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
έχω και γω μια ερώτηση κουμπάρε! (καλά μην το πάρεις και πολύ ζεστά αυτό το κουμπάρε, δε θα στην πέσω :P)


1) εσύ πως και ξέρεις για την φάση του κολλητού με την abyss Κι αυτή δεν έχει ιδέα ότι οι γυναίκες που εμπιστεύεται και βάζει στο σπίτι της, ετοιμάζονται να της την κάνουν?
2) είσαι βέβαιος ότι δεν γνωρίζει? μήπως ΠΑΡΑγνωρίζει? ;)

Καλή μου Κουέ το πρώτο μου άρεσε πολύ, άντε κάνε κι εσύ κανένα χοντρό αστειάκι να μη νιώθω μόνο εγώ κάφρος:D. Για τα υπόλοιπα που λες επίσης έχεις πιθανώς πολύ δίκιο. Εγώ νομίζω ότι για κάποια από αυτά ξέρει. Αύριο θα σας διηγηθώ δυο ακόμη ιστορίες, όπου ήξερε και δεν είπε τίποτε.

Ακριβώς εκεί έγκειται η διαφορά μας Χάο.
Εσύ με τις επιλογές σου πιστεύεις οτι η μοίρα είναι αδυσώπητη.
Εγώ με τις επιλογές μου πιστεύω οτι η μοίρα, αν υπάρχει, είτε έχασε το παιχνίδι και παραδόθηκε, είτε απλά δεν υπάρχει..:) :)

Οι υβριστές τιμωρούνται Καπετάνιο, μην προκαλείς τη μοίρα και το Χάος (όχι εμένα).

Εγώ θα συμπλήρωνα επίσης "δειλός" και "τζάμπα μάγκας"
:) :)

Αν θεωρούσα την απιστία δεδομένη εκ των προτέρων ίσως να είχες δίκιο. Εγώ πετούσα σε γαλάζια συννεφάκια κι προσγειώθηκα ανώμαλα. Στην Ευρώπη, ξαναλέω, αυτά τα ζητήματα άρχισαν να συζητιώνται εδώ και τρεις δεκαετίες κι έχουν ήδη απαντηθεί εδώ και είκοσι χρόνια περίπου. Εμείς το παίζουμε Ελληναράδες, ενώ καμμία ηθική δεν έχουμε. Το μόνο που τρομοκρατεί στο ξενοπήδημα είναι ότι δεν κατέχεις ολοκληρωτικά τον άλλο. Σε μια Γαλλική ταινία ο 50άρης σύζυγος λέει στην απατημένη σύζυγο (επίσης 50άρα): "Μην κάνεις έτσι χρυσή μου, είναι πολύ κοινό για νά 'ναι τραγικό". Για μένα πάλι δειλός είναι αυτός που έχει μάθει να φεύγει τρέχοντας. Αυτός που αντιμετώπισε τις γυναίκες καταπρόσωπο, έχει γαλόνια και παράσημα ηρωισμού και θάρρους. Μην προκαλείς το Χάος...

Εγώ πάντως χαμστεράκι δεν κατάλαβα απο που φαίνεται οτι τις προκάλεσε όλες αυτές.


Αυτές δεν τις προκάλεσα Μισέλ μου, το Χαμστεράκι (νιάάάου) προκάλεσα, όπως λέει και το ίδιο. Άλλωστε ποιος είναι ο λόγος να τις προκαλέσω αφού δεν ήθελα να κάνω τίποτε μαζί τους; Αν την άλλη την είχα καβάντζα θα έτρωγα τις γλάστρες; Ο χαρακτήρας της μου χτύπησε καμπανάκι από την πρώτη στιγμή, γι' αυτό και την απέφυγα.

Όπως βλέπεις αγαπητή μου Μισέλ, ακόμη και από μακριά κάποιες γυναίκες θεωρούν ότι προκαλούνται. Τι να κάνω εγώ, να τους χαλάσω το χατήρι; Ποτέ!!!:P
Ο φίλος μου νομίζεις ότι είναι τόσο λαλάκας που μου εμπιστευόταν την γυναίκα του κι έφευγε; Δεν είδε ότι δεν την κοίταξα ποτέ ερωτικά; Αυτό πολλές γυναίκες δεν μου το συγχωρούν, έχω μια τεράστια ικανότητα να δημιουργώ εχθρούς του άλλου φύλου. :D

Πέρα από την πλάκα, να διευκρινίσω ότι εγώ εκείνη την εποχή ήμουν βαρύτατα ερωτευμένος με άλλη, οπότε δεν ήθελα να βλέπω τις υπόλοιπες, ούτε μου έκαναν κέφι. Αν ήμουν τέτοιος πηδίκουλας θα είχα πολλά πολλά να διηγηθώ από την νεανική μου ηλικία μέχρι και σήμερα. Συνήθως προσπαθώ να αποφύγω κάποιες γυναίκες, γιατί δημιουργώ κι εχθρούς, όπως είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αυτός που αντιμετώπισε τις γυναίκες καταπρόσωπο, έχει γαλόνια και παράσημα ηρωισμού και θάρρους. Μην προκαλείς το Χάος...

Για να λέμε όμως και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...μπορεί τις υπόλοιπες γυναίκες να τις αντιμετωπίζεις καταπρόσωπα όπως λες, αλλά τη γυναίκα σου πάντως όχι....:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
παρά εμμέσως μόνο.....:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγνώμη, ο Parafernalia και ο Δόκτωρ έγραψαν ενώ έγραφα κι εγώ.

Την αστική ηθική εννοώ. Έχω δικό μου τρόπο να έχω ήθος χωρίς να ηθικολογώ. Θα φτάσουμε κι εκεί. Δεν μου αρέσει να απορρίπτω χωρίς να έχω ν' αντιπροτείνω.

Σωστά Δόκτωρα, πρόκειται για τη μητέρα του ψεύδους και της υποκρισίας. Αλλά ας μην προκαλώ άλλο τις γυναίκες, κάποιες δεν θα μπορούν να κοιμηθούν απόψε...:D:P;) Είδες πώς ξέρουν ότι δεν μπορώ ν' αντιμετωπίσω τη γυναίκα μου; "Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος", έλεγε ο παππούς μου... Αυτοί που ξέρουν, ε τι να κάνουμε, είπα δεν θα τους χαλάσω το χατήρι, θα κλειστώ σε μοναστήρι και θα κάνω χαρακίρι:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το μόνο που τρομοκρατεί στο ξενοπήδημα είναι ότι δεν κατέχεις ολοκληρωτικά τον άλλο.

Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και:
  • το ψέμα και η υποκρισία (αν μιλάμε για περιπτώσεις που ο άλλος το κρύβει)
  • η συνειδητοποίηση οτι ο άλλος δεν είναι τόσο απόλυτα ερωτευμένος μαζί του ώστε να μην θέλει απο μόνος του να πάει με άλλη (εκτός αν εννοείς αυτό ως "κατοχή").
  • Η πιθανή ταπείνωση και γελοιοποίηση του έτερου ήμισυ στα μάτια των άλλων, και ακόμα χειρότερα, της ίδιας της άλλης ("αχαχα, η κερατού, δεν θα χωράει να περάσει απο την πόρτα, καλά πόσο τούβλο είναι και δεν καταλαβαίνει τίποτα, αχαχαχα" κοκ)
  • Ο φόβος της απόρριψης του άλλου, αν ο εραστής/ερωμένη αποδειχτεί καλύτερος/η απο το "μόνιμο/η".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οι υβριστές τιμωρούνται Καπετάνιο, μην προκαλείς τη μοίρα και το Χάος (όχι εμένα).

Χάε, εδώ και πολλά χρόνια προκαλώ τη μοίρα μου. Την τελέυταία φορά, σηκώθηκα όρθιος ψηλά και φώναξα " ελα λοιπόν, σε προκαλώ, τι νομίζεις οτι μπορείς να μου κάνεις;"
Αλλά πιθανότατα, κάπου είχε κρυφτεί, γιατί ζωή είναι να πέφτεις εφτά φορές και να σηκώνεσαι οχτώ...!!!!:) :)

Αν θεωρούσα την απιστία δεδομένη εκ των προτέρων ίσως να είχες δίκιο. Εγώ πετούσα σε γαλάζια συννεφάκια κι προσγειώθηκα ανώμαλα. Στην Ευρώπη, ξαναλέω, αυτά τα ζητήματα άρχισαν να συζητιώνται εδώ και τρεις δεκαετίες κι έχουν ήδη απαντηθεί εδώ και είκοσι χρόνια περίπου. Εμείς το παίζουμε Ελληναράδες, ενώ καμμία ηθική δεν έχουμε. Το μόνο που τρομοκρατεί στο ξενοπήδημα είναι ότι δεν κατέχεις ολοκληρωτικά τον άλλο. Σε μια Γαλλική ταινία ο 50άρης σύζυγος λέει στην απατημένη σύζυγο (επίσης 50άρα): "Μην κάνεις έτσι χρυσή μου, είναι πολύ κοινό για νά 'ναι τραγικό". Για μένα πάλι δειλός είναι αυτός που έχει μάθει να φεύγει τρέχοντας. Αυτός που αντιμετώπισε τις γυναίκες καταπρόσωπο, έχει γαλόνια και παράσημα ηρωισμού και θάρρους. Μην προκαλείς το Χάος..

Oύτε γαλόνια έχει, ούτε παράσημα.
Είναι απλά το θύμα της λακούβας, που μην ανέχοντας τη μονογαμία, ως αρχικώς πίστευε, ενέδωσε σε άλλους πειρασμούς.
Δεν είναι φόβος αυτό που κάνει κάποιον να τρέχει, είναι συνηδειτή επιλογή, είναι στάση ζωής που υποδηλώνει οτι επιλέγω το παιχνίδι αντί για τη λακούβα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Καλησπερα!!! Ειμαι νεο forumοπαιδο (καλα το γραφω? ) και τα'χω κανει λιγο σαλατα με τις παραθεσεις , τα quote-split....,γι'αυτο συγγχωρεστε με! Σ' ευχαριστω @chaos για τις υποδειξεις σου!!! Καθε βοηθεια δεκτη ! Το οτι εχω το ιδιο AVATOR με καποιο αλλο μελος, το ειδα μολις χθες.
Δυστυχως με πιεζει ο χρονος γιατι θα επιστρεψει το "στεφανι" μου και θα γινει:mad17: :pc: για μια θεση στο pc !!!
Εχω εθιστει σοβαρα στο e-steki κ σκεφτομαι σοβαρα ν'αγορασω δικο μου υπολογιστη , μονο που ειμαι ασχετη απ'αυτα!
Οσο για την απιστια ( για να ερθω στο θεμα επι τελους ) , ας μη λεει κανεις μας "μεγαλη κουβεντα." Οταν ειμουν περιπου 20 χρονων, δεν θα μπορουσα να διανοηθω, οτι θα ζουσα με καποιον ο οποιος " με ψηλωσε μερικους ποντους, κοινως κερατο ) , βεβαια ουτε κι αυτος το φανταζοταν ! Μην βιαστειτε να βγαλετε συμπερασματα , η ιστορια φυσικα δεν ειναι τοσο απλη οπως ,ισως , ακουγεται! Πιστευω απλα οτι οσο ωριμαζουμε, αποδεχομαστε- κατανοουμε πραγματα κ καταστασεις ,καταφερνουμε να δουμε κ την αλλη πλευρα του νομισματος. Δεν κατηγορω, ουτε κρινω το στεφανι μου γιατι πηγε μ'αλλη , σαφως δεν χαιρομαι ουτε λεω οτι δεν με πειραξε.....,ενα ομως ειναι σιγουρο !!! Ειχα κι εχω την ευθυνη μου γι αυτο , οπως επισης κι αυτος !!! Ας προσεχαμε !!! Εγω απλα προσπαθησα ,οσο ηταν δυνατον , να "ερθω" στην θεση του, να παραμερισω τον εγωισμο μου κι οτι αλλο αισθανομουν και να εστιασω στην ουσια. Δλδ, αν χωρισουμε αυτη την στιγμη, ο λογος θα ειναι η απιστια??? Μην τρελλαθουμε....!!! Η απιστια ειναι το κερασακι στην τουρτα !!! Ειναι η "δικαιολογια" που καποιες φορες πολυ μας βολευει να την θεωρουμε "μοναδικη υπευθυνη"
για τα προβληματα στις σχεσεις μας αλλα και ως λογο διαζυγιου ! Εννοειται βεβαια, πως καθε περιπτωση ειναι μοναδικη κ διαφορετικη. Οταν ομως μετρας καποια χρονια μ'εναν ανθρωπο, οταν εχεις μοιραστει χαρες και λυπες, ΟΤΑΝ εχεις 2 παιδια μαζι του ( στην εφηβεια μαλιστα ) , οταν εχεις "μεγαλωσει" μαζι του αλλα κυριως τον αγαπας ( με την βαθια εννοια του ορου ) η' καλυτερα , προσπαθεις να το κανεις......τοτε αναθεωρεις πολλα πραγματα!

ΥΓ.Ισως κουρασα , ισως οχι !!!
Παντως το στεφανι μου δεν επεστρεψε ακομα:clapup: :clapup: :clapup: αρα
προλαβαινω!!!

Αντρικη απιστια : " Ο καλος ο μυλος ολα τ' αλεθει !!! "
Γυναικεια απιστια : Αμαρτησα για το παιδι μου !!! "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πες τα χρυσή μου πες τα, γιατί αν τα πω εγώ το ξύλο θα πέσει σύννεφο.:beating::boxing: Οι γυναίκες ποτέ δεν φταίνε, λέει το στερεότυπο. Οι άντρες είναι γουρούνια από τη φύση τους. Όλες οι γυναίκες είναι πόρνες, λέει το στερεότυπο της αντίπερα όχθης. Τι ωραία να ήταν έτσι απλά κι ασπρόμαυρα τα πράγματα...

@Μισέλ: Το πρώτο που λες είναι η υπεκφυγή που λεει η Πύλη. Το δεύτερο είναι πολύ σοβαρό, όμως από κάποιο σημείο και μετά όλοι το συνειδητοποιούν. Το τρίτο είναι αποτέλεσμα της κοινωνικής υποκρισίας και σιχαίνομαι όταν αναγκάζομαι να το συνυπολογίσω στις επιλογές μου, αλλά δυστυχώς είναι το χειρότερο απ' όλα. Το τέταρτο τρομάζει περισσότερο τους άντρες, περισσότερο απ' ότι φαντάζεσαι. Για αυτό το λόγο συμβαίνει και τούτο που λέγαν κάποιοι νωρίτερα, ότι πολλοί προτιμούν να μην ξέρουν. Αυτό έχει έναν αυτοματισμό: Αν δεν το "ξέρεις", δηλαδή αν δεν σου τριφτεί στη μούρη, σημαίνει ότι ο άλλος απλά διασκεδάζει και δεν έχει βρει τίποτε καλύτερο. Αν το "μάθεις", σημαίνει ότι ό άλλος "κάτι" θέλει να σου πει μ' αυτό.

Καπετάνιο μπορείς να προκαλείς τη μοίρα σου όσο θέλεις, πάντως η δική μου εμπειρία μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σοφό...Ίσως κατά βάθος ζητάς να τη βρεις. Επίσης έχω να πω ότι επιλέγει να χτυπήσει εκεί που το περιμένεις λιγότερο και σε χρόνο που μπορεί να σ' εκπλήξει. Μοιρολάτρης λέει ο Καπετάνιος τώρα. Μπορεί. Αυτά τα λέει όποιος έπεσε στη λακκούβα έτσι φίλε;:P Το θέμα της απιστίας δεν με είχε ανησυχήσει σοβαρά ποτέ, αφού κι όταν ήμουν 20 χρονών δεν με τρέλλαινε ιδιαίτερα. Αν ήθελα να πάω πήγαινα. Το θέμα είναι ότι κάποτε δεν ήθελα καθόλου. Μετά έγινε αυτό που λέει η Μισέλ. Το να μην μπορείς πλέον να μην κοιτάξεις αλλού, παρά μόνο καταπιέζοντας το σώψυχό σου. Αυτό πράγματι ήταν λακκούβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Για σου PYLH...
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.:)

Εκφράζεις μια πολύ ώριμη-συμβιβαστική ίσως άποψη.
Η απιστία όμως είναι ένα ψέμα που υπάρχει ανάμεσα στο ζευγάρι. Φαίνομαι εγωίστρια όταν λέω ότι δεν συχωρώ και δεν μπορώ να δεχτώ την απιστία. Είμαι εγωίστρια σε βαθμό που προστατεύω τον εαυτό μου, την αυτοπεποίθηση μου, την εικόνα που έχω για μένα.

Δεν ξέρω πώς εξελίσσονται τα συναισθήματα, μπορεί να είμαι και εγώ κάποτε από αυτούς που θα έχουν να αντιμετωπίζουν την απιστία (μη κακό μας). Αν συμβαίνει σε περίοδο που είμαι ερωτευμένη (όπως τώρα) αμφιβάλω ότι μπορώ να συχωρώ. Δεν μπορώ να συχωρώ την κοροϊδία. Δεν θα μπορώ να συχωρώ το γεγονός ότι δεν μου έδωσε την ευκαιρία να μάθω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ώστε να το διορθώσω αν είναι δυνατόν.

Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι και ζήτημα χαρακτήρας. Προσωπικά πιστεύω ότι απιστούν εκείνοι που είναι ανασφαλής και θέλουν επιβεβαίωση ότι «μετράνε ακόμα» ή εκείνοι που επίσης είναι ανασφαλής και έχουν μια νεκρή σχέση αλλά δεν αντιμετωπίζουν την κατάσταση (όπως να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει με τη σχέση τους.)

Αν η σχέση είναι υγιείς και το ζευγάρι επικοινωνεί, μόνο δυο πράγματα μπορούν να συμβούν : να ξεπεράσουν το πρόβλημα τους(πριν την απιστια) ή να συμβιβάζονται με το γεγονός ότι η σχέση δεν λειτουργεί πια. Και στις δυο περιπτώσεις αποφεύγεται το ψέμα.

Οπότε δεν πιστεύω ότι η απιστία είναι δεδομένη a priori. Για μένα δεν είναι τίποτα παρα μια εύκολη δικαιολογία που λέμε στον εαυτό μας (και καλά η φύση μας έκανε άπιστα ων) όταν μια σχέση δεν λειτουργεί(έστω και για ένα διάστημα) και δεν αντιμετωπίζουμε το προβλημα μας.

Η απιστία είναι ψέμα και ανωριμότητα με λίγα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μικροί σε ηλικία η απιστία μας φαίνεται κάτι τραγικό, είναι προφανώς λόγος χωρισμού, ενώ όταν μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο ψύχραιμα να το πω? πιο αδιάφορα? το έχουμε πάρει απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει? Δεν ξέρω, την έχετε αυτή την εντύπωση κι εσείς?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νιώθουμε το ίδιο άσχημα σε όποια ηλικία μας λένε ψέματα. Νιώθουμε προδομένοι. Έτσι δεν είναι? Απλά δεν διεκδικείς το ίδιο δυνατά όταν τα συναισθήματα μεταμορφώνονται και η αγάπη είναι πιο πολύ συνηθεια παρα υπαρκτό συναίσθημα.[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μικροί σε ηλικία η απιστία μας φαίνεται κάτι τραγικό, είναι προφανώς λόγος χωρισμού, ενώ όταν μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο ψύχραιμα να το πω? πιο αδιάφορα? το έχουμε πάρει απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει? Δεν ξέρω, την έχετε αυτή την εντύπωση κι εσείς?:hmm:

σε μένα δεν ισχύει αυτό... ή δεν έχω μεγαλώσει ακόμα αρκετά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μικροί σε ηλικία η απιστία μας φαίνεται κάτι τραγικό, είναι προφανώς λόγος χωρισμού, ενώ όταν μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο ψύχραιμα να το πω? πιο αδιάφορα? το έχουμε πάρει απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει? Δεν ξέρω, την έχετε αυτή την εντύπωση κι εσείς?:hmm:

Δεν προβληματίζομαι με την απιστία πλέον.. Δεν πιστεύω ότι είναι φύλο θηλυκού/αρσενικού και δεν νομίζω ότι πρέπει απαραίτητα να υπάρχει πρόβλημα στη σχέση για να πάει κάποιος με άλλο/η.
Επίσης δεν νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε το βλέπουμε και πιο ψύχραιμα. Όχι όλοι τουλάχιστον. Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν χωρίσει για ένα κέρατο, ήταν κάτι που το είχαν ξεκαθαρίσει εξ' αρχής.
Νομίζω ότι επειδή ακριβώς τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε η απιστία είναι.. Νομίζω έχει να κάνει αποκλειστικά με τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου/συνθήκες σχέσης και από τα θέλω του καθένα από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι και ζήτημα χαρακτήρας. Προσωπικά πιστεύω ότι απιστούν εκείνοι που είναι ανασφαλής και θέλουν επιβεβαίωση ότι «μετράνε ακόμα» ή εκείνοι που επίσης είναι ανασφαλής και έχουν μια νεκρή σχέση αλλά δεν αντιμετωπίζουν την κατάσταση (όπως να ξεκαθαρίσουν τι συμβαίνει με τη σχέση τους.)

Το ότι μετράς ακόμα μπορείς να το δεις με ένα απλό βλέμμα, με ένα φλερτ που ούτως ή άλλως σχεδόν όλοι το κάνουν..

Δεν διαφωνώ για την ανασφάλεια ... αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάποιος/α που το έχει συνήθεια να πη**** δεξιά και αριστερά και να συνεχίζει τη σχέση του σαν να μην συμβαίνει τίποτα ότι το κάνει από ανασφάλεια. Μάλλον γουστάρει και το κάνει:) απλά οι περισσότεροι κάνουν τα πράγματα πολύπλοκα ενώ είναι πολύ απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@roumana: Αν ως απιστία ορίζεται το να πας με άλλον εντός σχέσης, γιατί να είναι απαραίτητα ψέμα και κοροιδία; Αν το πεις στον άλλον λίγο πριν ή αμέσως μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνω με roumana.

Μισελ : Γιατι να πας ομως ; Αν εχουμε δηλωσει πιστοι στον ανθρωπο μας, και δεν εχουμε καποιο προβλημα στη σχεση, ο μονος λογος απιστιας, ειναι να αφησεις τον εαυτο σου να βρεθει σε ευαλωτη θεση-προκληση, στην οποια υποκυπτεις λογω ορμονων. Ετσι, προδιδεις/κοροιδευεις τον αλλον. Αν η σχεση εχει καποιο προβλημα και το να πας με αλλον, αποτελει (για σενα) διεξοδο στο προβλημα, τοτε δεν ησουν ειλικρινης και δεν ειχες το θαρρος και το σεβασμο να το συζητησεις με το συντροφο. (το 2ο ενικο ειναι σχημα λογου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
@roumana: Αν ως απιστία ορίζεται το να πας με άλλον εντός σχέσης, γιατί να είναι απαραίτητα ψέμα και κοροιδία; Αν το πεις στον άλλον λίγο πριν ή αμέσως μετά;
Το «λίγο πριν» με το «αμέσως μετά» δεν είναι το ίδιο, αλλά και πάλι…γιατί να μην πεις στον άλλον «έχουμε πρόβλημα, έλα να το λύσουμε» παρα «συγγνώμη, εγώ σε αγαπώ αλλά υπέκυψα/θα υποκυψω στον πειρασμό?» Να την κάνω τι τέτοια αγάπη που με ποναει?

Γιατί να μην αποφεύγουν τον πόνο, που όσο να΄ναι, θα δημιουργηθεί σε περίπτωση απιστίας? Ας το συζητήσουν και αν δεν έχει ελπίδα η σχέση να χωρίσουν. Όχι εγώ σε πλένω, σου μαγειρεύω, παίζω το ρόλο της νοικοκυράς στη ζωή σου, έχεις την ασφάλεια της μόνιμης σύντροφο, αλλά εσυ κάνεις και το πεταχτό, γιατί η άλλη είναι η "ελκυστική". Δεν είναι κοροϊδία? Τι είναι? Έλλειψη αυτοπεποίθησης μου φαίνετε εμένα το να τον δέχεσαι πίσω. Εκτός και αν σε φτιάχνει η ιδέα ότι πάει με άλλη αλλά γυρίζει πάντα στο σίγουρο(που δεν είναι και σίγουρο ότι θα γυρίσει ουσιαστικά.)

Γενικά πιστεύω ότι το να κρύβεις κάτι τόσο σημαντικό όπως «με ελκύει άλλη γυναίκα/άντρας» είναι κοροϊδία.
Και δεν αλλάζω με τίποτα γνώμη ότι δεν μου/μας αξίζει κάτι τέτοιο.


Η απιστία παιδιά είναι επιλογή και δεν είναι κάτι που «συμβαίνει κατά λαθος».
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Συμφωνω με roumana.

Μισελ : Γιατι να πας ομως ; Αν εχουμε δηλωσει πιστοι στον ανθρωπο μας, και δεν εχουμε καποιο προβλημα στη σχεση, ο μονος λογος απιστιας, ειναι να αφησεις τον εαυτο σου να βρεθει σε ευαλωτη θεση-προκληση, στην οποια υποκυπτεις λογω ορμονων. Ετσι, προδιδεις/κοροιδευεις τον αλλον. Αν η σχεση εχει καποιο προβλημα και το να πας με αλλον, αποτελει (για σενα) διεξοδο στο προβλημα, τοτε δεν ησουν ειλικρινης και δεν ειχες το θαρρος και το σεβασμο να το συζητησεις με το συντροφο. (το 2ο ενικο ειναι σχημα λογου)

Εγώ δεν πιστεύω ότι το να πας με άλλον σου δίνει οποιαδήποτε διέξοδο σε οποιοδήποτε πρόβλημα. Προσωπική ικανοποίηση σου δίνει εκείνη τη στιγμή και σίγουρα αν δεν σου "ξαναδώσει" ή που θα το κάνεις μόνιμα πλέον επειδή ο σύντροφός σου δεν το έχει μάθει, ή που αλληλοκερατώνονται. Η σχέση για μένα έχει "λήξει" όταν έχει παιχτεί κέρατο, ακόμα και αν το κάνουν και οι δύο και κανείς από τους δύο δεν το έχει ανακαλύψει. Απλά το ανακαλύπτουν αργότερα. Έτσι είτε χωρίζουν μετά από μία "δήθεν" σχέση είτε που περνάνε καλά και οι δύο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top