Βοήθεια στους πυροπαθείς

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σκοπεύετε να βοηθήσετε τους ανθρώπους αυτούς;
Και αν ναι, πώς;

Εδώ γράφουμε τους τρόπους που ξέρουμε, ώστε άν κάποιος θέλει να βοηθήσει, να ξέρει πώς να το κάνει.
Ήδη υπάρχουν ανοιχτοί λογαριασμοί σε τράπεζες.
Ήδη υπάρχουν άνθρωποι, υπεύθυνοι οργανώσεων και άλλοι, που ετοιμάζονται να στείλουν βοήθεια.

Ας προσπαθήσουμε όλοι να δώσουμε κάτι...
Είτε τρόφιμο, είτε ρούχο, είτε χρήματα, είτε οτιδήποτε άλλο. Ιδέες και τρόποι, εδώ.



-----------------
Ανακοίνωση από την Ομάδα Διαχείρησης:
Σε αυτό το thread, λόγω του ειδικού χαρακτήρα του θέμματος, επιτρέπεται να δημοσιεύσετε οτιδήποτε που θα μπορούσε χρηστικά να βοηθήσει το συγκεκριμένο σκοπό.


-----------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ανοιχτή γραμμή για δωρεές από οποιοδήποτε δίκτυο σταθερής η κινητής τηλεφωνίας. 1555
Λογαριασμός δωρεάς σε οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα. 2341103053
Από το εξωτερικό: IBAN GR380100023000000 2341103053

Τα θύματα χρειάζονται ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ έχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και ξεκινάω παραθέτοντας ενα μεηλ που μου ηρθε πριν λιγο (μαζι με πολλα αλλα) που αναφερεται στους πυροπαθεις, και πιο συγκεκριμενα σε βοηθεια αυτων. εχω σβησει ονοματα και εταιρία αλλα όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας ρωτησει με πμ (φοβαμαι οτι αν τα βαλω θα υπαρξει προβλημα με κανονες στεκιου)


Αγαπητοί φίλοι και συνεργάτες,

Αφού θρηνήσαμε όλοι από τον καναπέ μας την καταστροφή, ας κάνουμε κάτι γι'
αυτό, χωρίς μεγάλα λόγια και τυμπανοκρουσίες.
Εμείς εδώ στην *********** έχουμε χώρο και έχουμε και φορτηγό.Καλούμε λοιπόν όσους έχουν να προσφέρουν κάτι (από τα παρακάτω και ΜΟΝΟΝ) να το φέρουν στα γραφεία μας, καθημερινά έως τις 6.00 το απόγευμα και για όλη την εβδομάδα. Γαρδένιας 30, Αχαρναί, είναι η διεύθυνσή μας.

Θα ταξινομηθούν και θα αποσταλούν σε κάποιο χωριό της ΗΛΕΙΑΣ το οποίο ακόμη
δεν γνωρίζουμε ποιο θα είναι αλλά "δυστυχώς" είναι πολύ εύκολο να βρεθεί
κάποιο από όλα τα πληγέντα. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα περί αυτού,
ευπρόσδεκτες οι προτάσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η επικοινωνία με τον
Δήμαρχο / Κοινοτάρχη του χωριού.Μόλις μαζευτεί ποσότητα ικανή για να γεμίσει το φορτηγό μας, θα μεταφερθούν
με δική μας ευθύνη. Όπως κι αν έχει την ερχόμενη Τετάρτη ή Πέμπτη θα γίνει
η πρώτη αποστολή με δική μας ευθύνη. Θα γίνει άλλη μία αποστολή στις αρχές
της επόμενης εβδομάδας.

Συγκέντρωση χρημάτων ΔΕΝ θα γίνει από εμάς.
Υλικά:
Ρούχα, αντρικά/γυναικεία και παιδικά
Κουβέρτες
Παπούτσια
Αδιάβροχα

Τρόφιμα:
Μακαρόνια
Ρύζι
Γάλα κονσέρβα (όχι φρέσκο).

Επίσης χρειάζονται (αυτά κατόπιν συνεννόησης με την κα Ιωάννα Αρβανιτάκη,
210-2402300 εσωτ 138):
Παλέτες
Χαρτοκιβώτια
Ταινίες

Εννοείται ότι σημαντικό είναι να προωθήσετε το μήνυμα σε όσους πιστεύετε
ότι μπορούν να συνεισφέρουν.
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ερώτηση εμείς στην Ρόδο πώς τα στέλνουμε; με κούριερ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πρεπει να επικοινωνησεις με τοπικους φορει μανια μου...
δε νομιζω οτι μπορεις να τα στειλεις ετσι... νομιζω μονο οικονομικη βοηθεια μπορεις να δωσεις ακοπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
πρεπει να επικοινωνησεις με τοπικους φορει μανια μου...
δε νομιζω οτι μπορεις να τα στειλεις ετσι... νομιζω μονο οικονομικη βοηθεια μπορεις να δωσεις ακοπα!

Αυτό έχει γίνει, για τα υπόλοιπα θα δώ άν είναι να στήλω, μπορεί να α στήλω σε κανένα συγκενή στην Αθήνα να τα πάει αυτός:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ!!
Οι τράπεζες ΔΕΝ παίρνουν προμήθεια για τις καταθέσεις σε αυτούς τους λογαριασμούς. Οπότε αν σας ζητήσουν προμήθεια, πείτε το στον ταμία και βάλτε και αυτά τα -ελάχιστα- χρήματα υπέρ των πυροπαθών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η μπορεις να του δωσεις/στειλεις τα χρηματα, και να παει μονος του να αγορασει τροφιμα, για να μην επιβαρυνεσαι κοστος μεταφορας.

τεσπα αν δε βρεις ακρη μπορεις να τα στειλεις σε εμενα, αν θες, ετσι κι αλλιως θα τα παω που θα τα παω τα δικα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το λέει ο ίδιος ο υπάλληλος, ενημερώνουν;)

Τζίο μπορείς να μου κάνεις μια τόσο μεγάλη χάρη; αλήθεια;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ειναι χαρη ρε μανια, ξεκολλα!
αρκει να μη στειλεις κανα βουνο ρουχα ε...
δεν εχω αυτοκινητο και θα γινω κουασιμοδος να τα κουβαλησω.

εκτος αν παει πραγματα και κανεις με το αυτοκινητο του και με κουβαλησει και μενα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
δεν ειναι χαρη ρε μανια, ξεκολλα!
αρκει να μη στειλεις κανα βουνο ρουχα ε...
δεν εχω αυτοκινητο και θα γινω κουασιμοδος να τα κουβαλησω.

εκτος αν παει πραγματα και κανεις με το αυτοκινητο του και με κουβαλησει και μενα..!


Αστο θα βρώ την θεία μου, άν και δεν πολιμηλάμε αλλα θα ρήξω τα μούτρα μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κατσε παιδακι μου να γραψει και κανας αλλος, μπορει να μαζευτει πραμα... να παμε με τουτου..

ρε παιδια πειτε...

χωρια του οτι θα προτεινα οτι και σα στεκι θα ταν καλο να διναμε κατι..ολοι μαζι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κατσε παιδακι μου να γραψει και κανας αλλος, μπορει να μαζευτει πραμα... να παμε με τουτου..

ρε παιδια πειτε...

χωρια του οτι θα προτεινα οτι και σα στεκι θα ταν καλο να διναμε κατι..ολοι μαζι :)

αν έχεις κάποια ιδέα θα την εκτιμήσω
καθότι το θέμα χρήματα δεν παίζει να μαζευτεί σαν στέκι κάτι....
είναι δύσκολο να ελεγχθεί απ τον οποιονδήποτε και μπορεί να υπάρξουν πολλές υπόνοιες
δεν είμαστε πχ συνάδελφοι σε εταιρία όπου θα μπουν σε μια λίστα τα ονόματα μας, δίπλα το ποσόν, και από κάτω φωτοτυπία της κατάθεσης στην τράπεζα και να μοιραστεί σε όλους ώστε να μπορεί και να ελεγχθεί.

Μάλλον είναι πιο εύκολο για τους περισσότερους να δράσουν ατομικά
(για μένα τουλάχιστον :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν όντως όλα αυτά τα χρήματα που βάζει ο κόσμος στους λογαριασμούς πάνε σε αυτούς τους ανθρώπους. Αυτό με κάνει κάπως διστακτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν όντως όλα αυτά τα χρήματα που βάζει ο κόσμος στους λογαριασμούς πάνε σε αυτούς τους ανθρώπους. Αυτό με κάνει κάπως διστακτική...
κι εγώ...

Αλλά προτιμώ να "πετάξω" 20 ευρώ (συμπαθάτε με μέχρι εκεί αντέχω) παρά να ξέρω ότι θα μπορούσα να τα είχα δώσει και δεν το έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν όντως όλα αυτά τα χρήματα που βάζει ο κόσμος στους λογαριασμούς πάνε σε αυτούς τους ανθρώπους. Αυτό με κάνει κάπως διστακτική...


Αν σκεφτομασταν ολοι ετσι, τοτε αυτοι οι ανθρωποι θα επαιρναν τα @@@@ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αν σκεφτομασταν ολοι ετσι, τοτε αυτοι οι ανθρωποι θα επαιρναν τα @@@@ μου.


Συγνώμη κιόλας που δε θπελω αυτά που θα δώσω γι αυτούς να τα φάνε άλλοι. Αυτοί οι άνθρωποι ήδη υποφέρουν γιατί το 90% των ελλήνων στηρίζει αυτές τις πολιτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρε νοσαλτρες, λιγα εχουν ακουστει?
ειναι λογικο να φοβαται. ποτε δε ξερεις που θα πανε τα λεφτα σου.
το μονο που ελπιζεις ειναι να γινει σωστη διαχειρηση.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πραγματικά θα προτιμούσα να πάω να τους τα δώσω εγώ ιδιοχείρως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αυτο προτιμω κι εγω. και εχω να προτεινω κατι, δικη μου πρωτοβουλια (το συζητουσαμε και χτες με τη μανια)

εχω ηδη μαζεψει πραγματα, για να τα στειλω στην ηλεια. κυριως ρουχα και παπουτσια, οχι τροφιμα.

χτες επικοινωνησα με μια συμμαθητρια μου που μενει ηλεια, να μου πει αν γνωριζει τοπικους φορεις που συντονιζουν προσπαθειες αρωγης των πληγεντων εκει, ωστε να συνενοηθω με αυτους.
θα σας πω οοοολα αυτα που μου ειπε...
  1. αυτος που κατα κυριο ρολο βοηθαει, ειναι η εκκλησια του χωριου της. συγκεκριμενα, ενας πατερ (μου εδωσε ονομα και τηλεφωνο και θα μιλησω σημερα μολις γυρισω απο την συγκεντρωση στο συνταγμα μαζι του). το κυριο προβλημα ειναι στη ζαχαρω, και εκεινη μενει μιση ωρα με το αυτοκινητο πιο εξω. η βοηθεια ειναι καθημερινη σε τροφιμα, οποτε χρειαζεται καποιος βοηθησει στην αγορα τους, εκτος απο την εκκλησια, και καποιος να τα μεταφερει μεχρι εκει. δεν ξερω αν χρειαζονται ρουχα, θα ρωτησω σημερα.
  2. εχουν στηθει αντισκηνα παντου, σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο. ομως καμια οικογενεια δε μενει εκει!! ολοι εχουν παρει το αντισκηνο τους και το εχουν βαλει μπροστα στο καμενο σπιτι τους, και εκει κοιμουνται..:'(
  3. ο πατερ του χωριου της ειναι χωρις γενια πλεον, του καηκαν στη φωτια, οταν ειχε παει να βοηθησει να τη σβησουν, στη ζαχαρω.:'( και, της ειπαν, οτι οταν ειδαν (κατοικοι και πυροσβεστες) οτι απειλουνταν και οτι επρεπε να οπισθοχωρησουν, μαζευτηκαν 5 ανθρωποι,ελεγξαν και πηγαν να φυγουν... και την ωρα που εφευγαν ακουσαν φωνες και μεσα απο τις φλογες βγηκε μια γιαγιακα με την κατσικα της...! :'(:'(
μαλλον το σκ θα παω στην ηλεια, οποτε... ΑΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΑΘΗΝΑ, ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.

περισσοτερες πληροφοριες θα γραψω πιο μετα, να μιλησω και το τηλ με τον υπευθυνο, και να κοιταξω να βρω και αμαξι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top