Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@iJohnnyCash

Βασικά, στον αν είναι η άλλη καλή κοπέλα, ή όχι, δε νομίζω πως υπεισέρχεται η έννοια της συμβατότητας, αλλά της αντικειμενικότητας. Κι αυτό, γιατί για να χαρακτηρίσεις κάποια καλή κοπέλα, πρέπει να έχει κάποιες ιδιότητες, οι οποίες είναι κοινωνικά αποδεκτές.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, ταιριάζει καλύτερα το "είναι καλή για μένα", όπως αφήνεις να εννοηθεί στη τελευταία σου παράγραφο. ;)
Εκεί έγκειται η συμβατότητα μεταξύ των δύο. Στο κατά πόσο ταιριάζουν τα χνώτα τους, ανεξαρτήτου "κοινωνικών ταμπελών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τι θα πει "αδικούμαι"; Επίσης, τι θα πει "καλό παιδί"; Όποιος θεωρεί εαυτόν καλό παιδί και άξιο κοπελούδι/παλικάρι φροντίζει να συναναστρέφεται και με άτομα που τον/την εκτιμούν κατάλληλα, άρα άλλα καλά παιδάκια. Αν όμως βρίσκει ότι προσβάλλεται από τις σχέσεις αυτές τότε είτε η κρίση πάσχει είτε του αξίζουν οι δίποδοι αντικατοπτρισμοί του. Συφιλλιάζομαι όταν ακούω "έχω τον μαλακομαγνήτη" ή "ουυυ πουτάνες όλες!" ή "Είσαι πολύ καλός/καλή για εμένα!". Όχι, δεν έχεις τον μαλακομαγνήτη, κάθεσαι και ανέχεσαι τον κάθε παπάρα, έχεις κάλο στον εγκέφαλο. Αν ήσουν τόσο άξιο κορίτσι/τρυφερόκαρδο παιδί θα είχες και ολίγη κρίση και δεν θα έπεφτες στην σκατίλα. Όχι! Δεν είναι πουτάνες όλες, εσύ είσαι σαλιάρης. Τέλος, αν κάποιος θεωρεί εαυτόν καλό παιδί, του αξίζει να φεύγει όταν πιστεύει ότι αδικείται. Εαν αδικείται συνεχώς τότε πάσχει η κρίση του και οι επιλογές του δεν είναι συμβατές με την συμπεριφορά του.


Τέλος, τι σκατά θα πει καλό παιδί θα μου πει κανείς; Ναι, υπάρχει κοινά αποδεκτός συμπεριφορικός κώδικας, αλλά χρησιμοποιείται τόσο πολύ το "αχ εμάς τα καλά παιδιά μας τρώει η μαρμάγκα" που παθαίνω γλωσσολογικό ντουβρουτζά. Αν παθαίνει τέτοια ο ηθικά ορθός τότε οι άλλοι τι έπρεπε να λαμβάνουν; Τα καλά παιδιά δεν αδικούνται όταν έχουν έναν χ αυτοσεβασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συμφωνω σε ολα..:thumbup::thumbup:

καθενας τραβαει τους ανθρωπους που του αξιζουν,,

οτι εκπεμπεις παιρνεις κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
δεν ειπα οτι την ενδιαφερει μονο το σεξ....ειπα οτι δεν ντρεπεται ουτε θεωρει κακο να πει "εγω πηγαινω μαζι του μονο για το σεξ"με τον συγκεκριμενο

Μα ναι φυσικά και έτσι είναι. Η αρχή της πουτανιάς! :P Με το ρεμάλι, κάνω σκέτο πήδημα, με το καλό παιδί κάνω σοβαρή σχέση! :hehe: (άραγε τι σημαίνει σοβαρή σχέση; οι άλλες είναι ασόβαρες; )

Που βρίσκεται η ηθική εδώ πέρα; :hmm:Η κατηγορική ηθική του Καντ θα μας έλεγε ότι το καλό και το κακό εντάσσονται σε διαφορετικές κατηγορίες ανάλογα με τον ιδιότυπο του κάθε ανθρώπου και τις κοινωνικές συνθήκες που ζει. Αν για παράδειγμα ζούσαμε στο Άμστερνταμ, το να κάνεις σεξ για μια βραδιά είναι σαν να πίνεις ένα μεγάλο, γεμάτο ποτήρι μπύρα. Αν πάλι είσαι πολυγαμικός τύπος εκ φύσεως και κυμαίνεσαι στα τριψήφια νούμερα, η ηθική της παρθενοπόπης δεν μπορεί να είναι κριτήριο για σένα.

Που μπλέκεται το πράγμα; Μα εδώ στην Ελλάδα φυσικά! Οι γυναίκες βρίζουν τους άνδρες ως ρεμάλια και λαμόγια αλλά όταν κλέβουν την εφορία για να τους αγοράζουνε μπιζού μεταμορφώνονται σε τσακάλια! Όταν οι άνδρες μιλάνε ευγενικά, πολιτισμένα είναι "σοβαροί" για σχέση, όταν αλητεύουν και φουσκώνουν τους μυς τους στα γυμναστήρια είναι μπρουτάλες και σύμβολα του σεξ! Στον αντίποδα "όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες" γιατί το γούτσου-γούτσου στα κρυφά το λαχταρούν αλλά μην - προς Θεού - αυτό φανεί, απαπαπ....και χάσουν το στίγμα της κυρίας, απ' την άλλη οι άνδρες πέφτουν σαν τα λιγούρια σε όποια γλάστρα, κουνιστοκώλα τους υπαινιχθεί σεξάκι.

Η γνωστή, ανώριμη ελληνική κοινωνία. Μίλαγα χθες με μια ρωσίδα φίλη και σε κάποια φάση χαρακτήρισε τις Ελληνίδες πονηρές και τεμπέλες. Μου λέει, "πως τα καταφέρνουν έτσι οι άτιμες και τυλίγουν τους άνδρες τους; Πρέπει να μάθουμε απ' αυτές!" Πολυγαμίζονται, με τα λεφτά του μπαμπά! :P 5 Έλληνες είχε η κακομοίρα μέσα σε 6 χρόνια και ούτε έναν δεν κατάφερε να δέσει. Την ρωτάω, "έπεφτες σε λιγούρια που σε θέλανε μόνο για το σεξ;" και μου λέει: "όχι, όχι, όλοι τους ήταν καλά παιδιά αλλά θέλανε πολλά σορόπια κι εμείς οι ρωσίδες δεν ήμαστε μαθημένες σ' αυτά!" :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Μα ναι φυσικά και έτσι είναι. Η αρχή της πουτανιάς! :P Με το ρεμάλι, κάνω σκέτο πήδημα, με το καλό παιδί κάνω σοβαρή σχέση! :hehe: (άραγε τι σημαίνει σοβαρή σχέση; οι άλλες είναι ασόβαρες; )

Που βρίσκεται η ηθική εδώ πέρα; :hmm:Η κατηγορική ηθική του Καντ θα μας έλεγε ότι το καλό και το κακό εντάσσονται σε διαφορετικές κατηγορίες ανάλογα με τον ιδιότυπο του κάθε ανθρώπου και τις κοινωνικές συνθήκες που ζει. Αν για παράδειγμα ζούσαμε στο Άμστερνταμ, το να κάνεις σεξ για μια βραδιά είναι σαν να πίνεις ένα μεγάλο, γεμάτο ποτήρι μπύρα. Αν πάλι είσαι πολυγαμικός τύπος εκ φύσεως και κυμαίνεσαι στα τριψήφια νούμερα, η ηθική της παρθενοπόπης δεν μπορεί να είναι κριτήριο για σένα.

Που μπλέκεται το πράγμα; Μα εδώ στην Ελλάδα φυσικά! Οι γυναίκες βρίζουν τους άνδρες ως ρεμάλια και λαμόγια αλλά όταν κλέβουν την εφορία για να τους αγοράζουνε μπιζού μεταμορφώνονται σε τσακάλια! Όταν οι άνδρες μιλάνε ευγενικά, πολιτισμένα είναι "σοβαροί" για σχέση, όταν αλητεύουν και φουσκώνουν τους μυς τους στα γυμναστήρια είναι μπρουτάλες και σύμβολα του σεξ! Στον αντίποδα "όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες" γιατί το γούτσου-γούτσου στα κρυφά το λαχταρούν αλλά μην - προς Θεού - αυτό φανεί, απαπαπ....και χάσουν το στίγμα της κυρίας, απ' την άλλη οι άνδρες πέφτουν σαν τα λιγούρια σε όποια γλάστρα, κουνιστοκώλα τους υπαινιχθεί σεξάκι.

Η γνωστή, ανώριμη ελληνική κοινωνία. Μίλαγα χθες με μια ρωσίδα φίλη και σε κάποια φάση χαρακτήρισε τις Ελληνίδες πονηρές και τεμπέλες. Μου λέει, "πως τα καταφέρνουν έτσι οι άτιμες και τυλίγουν τους άνδρες τους; Πρέπει να μάθουμε απ' αυτές!" Πολυγαμίζονται, με τα λεφτά του μπαμπά! :P 5 Έλληνες είχε η κακομοίρα μέσα σε 6 χρόνια και ούτε έναν δεν κατάφερε να δέσει. Την ρωτάω, "έπεφτες σε λιγούρια που σε θέλανε μόνο για το σεξ;" και μου λέει: "όχι, όχι, όλοι τους ήταν καλά παιδιά αλλά θέλανε πολλά σορόπια κι εμείς οι ρωσίδες δεν ήμαστε μαθημένες σ' αυτά!" :hehe:

εσυ δινεις χαρακτηρισμους τυπου "ρεμαλια"καλα παιδια"πουτανες"....οχι εγω...το να ταιριαζεις με καποιον η με καποια μονο στο σεξ...ή να θελεις μια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο μια ελευθερη σχεση σιγουρα δεν ειναι η "αρχη της πουτανιας" και δεν κακοχαρακτηριζει κανεναν...επισης αυτη η γυναικα που πηγαινει με καποιον μονο για το σεξ...δεν το κανει μονη της....υπαρχει κ ενας αντρας ο οποιος λεει "ναι" σε αυτο...δηλαδη συμμετεχει.
τωρα γιατι οι Ελληνιδες ταιριαζουν περισσοτερο με τους Ελληνες....οι Ρωσσοι περισσοτερο με τις Ρωσσιδες..κλπ..ε δεν νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερη αναλυση για να εξηγηθει...:hmm:;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
εσυ δινεις χαρακτηρισμους τυπου "ρεμαλια"καλα παιδια"πουτανες"....οχι εγω...το να ταιριαζεις με καποιον η με καποια μονο στο σεξ...ή να θελεις μια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο μια ελευθερη σχεση σιγουρα δεν ειναι η "αρχη της πουτανιας" και δεν κακοχαρακτηριζει κανεναν...επισης αυτη η γυναικα που πηγαινει με καποιον μονο για το σεξ...δεν το κανει μονη της....υπαρχει κ ενας αντρας ο οποιος λεει "ναι" σε αυτο...δηλαδη συμμετεχει.
τωρα γιατι οι Ελληνιδες ταιριαζουν περισσοτερο με τους Ελληνες....οι Ρωσσοι περισσοτερο με τις Ρωσσιδες..κλπ..ε δεν νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερη αναλυση για να εξηγηθει...:hmm:;;

Τους χαρακτηρισμούς δεν τους λέω εγώ, τους ακούω, τους μεταφέρω, τι υιοθετώ για μένα είναι άλλο θέμα. Το "πουτάνα στην ψυχή" καλό μου νυχτολούλουδο δεν αφορά κορίτσια που θέλουν μια ελεύθερη σχέση και πηγαίνουν με άνδρες που θέλουν αντίστοιχα κάτι ανάλογο. Δεν χρειάζεται νομίζω να το αναλύσουμε περισσότερο....

Για μένα καμία επιλογή δεν είναι από μόνη της ηθικά μεμπτή. Ανήθικο είναι ίσως μόνο το "σκοτώνω", το "βιάζω", το πως συμπεριφέρεται σεξουαλικά ο κάθε άνθρωπος είναι προσωπική του υπόθεση. Όταν όμως κοροϊδεύεις, άλλα θέλεις, άλλα ζητάς, αλλιώς ξηγιέσαι τότε "βιάζεις" την ψυχή του άλλου και "σκοτώνεις" τη δική σου δυνατότητα για μεγαλύτερη ψυχή.

Μικρόψυχοι άνθρωποι, σάπια κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Τους χαρακτηρισμούς δεν τους λέω εγώ, τους ακούω, τους μεταφέρω, τι υιοθετώ για μένα είναι άλλο θέμα. Το "πουτάνα στην ψυχή" καλό μου νυχτολούλουδο δεν αφορά κορίτσια που θέλουν μια ελεύθερη σχέση και πηγαίνουν με άνδρες που θέλουν αντίστοιχα κάτι ανάλογο. Δεν χρειάζεται νομίζω να το αναλύσουμε περισσότερο....

Για μένα καμία επιλογή δεν είναι από μόνη της ηθικά μεμπτή. Ανήθικο είναι ίσως μόνο το "σκοτώνω", το "βιάζω", το πως συμπεριφέρεται σεξουαλικά ο κάθε άνθρωπος είναι προσωπική του υπόθεση. Όταν όμως κοροϊδεύεις, άλλα θέλεις, άλλα ζητάς, αλλιώς ξηγιέσαι τότε "βιάζεις" την ψυχή του άλλου και "σκοτώνεις" τη δική σου δυνατότητα για μεγαλύτερη ψυχή.

Μικρόψυχοι άνθρωποι, σάπια κοινωνία.

αν κ ειμαστε εκτος θεματος...πιστευεις οτι ο ανθρωπος που εισπρατει κοροιδια αλλα μενει ,κ υπομενει,δεν ευθυνεται εξισου για την υπαρξη μιας τετοιας καταστασης;;;αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι υπευθυνος απεναντι στον εαυτο του περισσοτερο απο'οτι ο καθε ενας που θελει να τον πληγωσει;;δεν σου λεω οτι ειναι ευκολη η στιγμη της κριτικης κ της αυτοκριτικης,αλλα η ζωη κ οι σχεσεις δεν ειναι χομπι...ουτε μας ελεει καποιος με τα αισθηματα του..τις ωραιες σχεσεις σε αυτην την ζωη...τις διεκδικουμαι δεν παρεχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τα καλά παιδιά αδικούν κατάφωρα τον εαυτό τους στις σχέσεις με το άλλο φύλο και επιπλέον χαλάν την πιάτσα. Πως το λένε οι αμερικάνοι...γκουντ φέλλας ? Καλοί φελλοί τα καλά παιδιά. Σαν τον φελλό που προστατεύει το κρασί, το αφήνει να αναπνεύσει και να ωριμάσει και μετά πετιέται στον κάλαθο των αχρήστων και το πίνει άλλος. Αλλά δυστυχώς, :πουαυτοσαρκάζεταιαπόεδώωςτηνΙταλία:, δεν δικαιούνται να παραπονιούνται καθώς οι συμπεριφορές ανοχής, ακόμα και με καλή πρόθεση και αγνό σκοπό, καταλήγουν σε οίκους ανοχής. Και αυτό είναι πραγματικότητα που ισχύει ανεξαρτήτως ηλικίας, εθνικότητας και φύλου.

Με απλά λογάκια, για να σας το κάνω σε μονόευρα-δίευρα, χρειάζεται να είμαστε φειδωλοί καθώς υπάρχει και πληθώρα από φιδωλές (ε ρε τι σου κάνει ένα ε, παρακαλώ μην δίνετε σημασία στα φύλα αντιστρέψτε κατά βούληση). Δίνουμε βάση στις πράξεις και όχι στα λόγια. Μπορεί να διατυμπανίζω ότι έχω πάει στον Άρη, εγώ θα φταίω αν με πιστέψετε ? Και δυστυχώς ισχύει αυτό που ανέφερε σε άλλο νήμα η αγαπητή Χειμαρρέλα, όταν έγραφε ότι δεν υπάρχει αυτό το ξαφνικό, το απρόσμενο το "I didn't see that coming". Εκεί μπροστά μας είναι αλλά εμείς, καλή τη πίστει φυσικά καθώς κατά την ηλικία μας καλή και η μ@λ@κί@ μας, δεν θέλουμε να το δούμε. Λέμε έλα μωρέ μην δίνεις σημασία, λεπτομέρειες. Έλα όμως που και οι λεπτομέρειες αποκαλύπτουν σημαντικότατες αλήθειες. Όπως το άλλα λέω άλλα κάνω και άλλα εννοώ.

Ωραία θα πει κάποιος και η λύση που προτείνω ποια είναι ? Εξ'αρχής να μην αφήνεις οτιδήποτε φαντάζει σκοτεινό και επικίνδυνο δίχως να το ξεδιαλύνεις και να το επισημάνεις. Αυτό θα βοηθήσει και την άλλη πλευρά να αναλογιστεί ενίοτε, ρε μήπως τον αδίκησα τον άλλο ? Να μην επιτρέπεις τον άλλο να ξεπερνά τα όρια, να επεμβαίνει στην ελευθερία σου και να μην σε σέβεται. Και αν μετά η περίπτωση αποδειχθεί ανίατη, οδεύεις προς άλλες πολιτείες έχοντας την συνείδηση σου καθαρή. Κάποια πράγματα θα'πρεπε να είναι οφθαλμοφανή αλλά δυστυχώς δεν είναι. Και φυσικά δεν εννοώ προς Θεού ότι όλη η σχέση θα πρέπει να βαίνει με αυτόν τον τρόπο καθημερινά. Αλλά τουλάχιστον σε αρχικό στάδιο και όσο περισσότερο οι δύο γνωρίζονται να λιγοστεύουν. Ειδάλλως αν καταντήσουν ο κανόνας είναι και αυτό ένα σημάδι λήξης. Το αν θα το λάβουμε και θα πράξουμε κατάλληλα πάλι στο χέρι μας είναι.

Έχει ο καιρός γυρίσματα, γυροβολιές, στάσεις πελαργού αλλά και τούμπες, το θέμα είναι ποιος τελικά θα μείνει όρθιος με τον κατάλληλο συνοδοιπόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Ή θα αδικήσεις ή θα αδικηθείς. Διαλέγεις και παίρνεις. Πάντως και τα δυο μαζί δε γίνονται, αυτό είναι το αποτέλεσμα που έβγαλα εγώ. Μέση λύση γιοκ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ή θα αδικήσεις ή θα αδικηθείς. Διαλέγεις και παίρνεις. Πάντως και τα δυο μαζί δε γίνονται, αυτό είναι το αποτέλεσμα που έβγαλα εγώ. Μέση λύση γιοκ. :/:

Εδώ θα διαφωνήσω οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι τόσο μαύρα τα πράγματα. Γιατί δεν υπάρχει μέση λύση δίκαια και για τους δύο ? Και αν στο μακροσκελές κείμενο μου κατηγορώ τα "καλά" παιδιά, σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι η λύση είναι τα "κακά" παιδιά.

Με την δικιά μου οπτική την χρυσή τομή αποτελούν τα "σωστά" παιδιά. Που δεν θα διστάσουν να επισημάνουν τα στραβά μιας γνωριμίας ή σχέσης εν τη γενέσει τους, όχι για να επιδείξουν τον εαυτό τους, αλλά με γνώμονα το κοινό καλό. Θα πει κανείς, μα γιατί πρέπει να επισημαίνει ο ένας στον άλλο τα στραβά, δεν θα έπρεπε να τα καταλαβαίνει ο καθένας από μόνος του ? Αυτό πίστευα-ήλπιζα κ'εγώ αλλά πλέον δυστυχώς κάτι τέτοιο, που στα μάτια μου φαντάζει ιδανικό, είναι σπάνιο όσο οι άσπρες μύγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Βέβαια αδικούνται.
Ποιος είπε όμως πως το άλλο φύλο έχει σωστά κριτήρια και το μυαλό του στο κεφάλι;
Γενικά οι νέοι άνθρωποι καλό παιδί θεωρούν αυτόν τον μάγκα τον γλίτσα που ποζάρει εδώ και εκεί με τα ρούχα μάρκας και όταν θέλει να προσποιηθεί τον καλό στις γκομενίτσες μόνο και μόνο για να τις ρίξει γίνεται ακόμη πιο γλίτσας.
Ή από την άλλη καλό παιδί θεωρείται αυτός ο γυμνασμένος μπρατσαράς που λιώνει μισή μέρα για να κάμει κοιλιακούς και όταν βρίσκεται με κοριτσάκια μιλάει συνεχώς για αυτή τη γλυκειά γιαγιά του που συνέχεια πάει και βλέπει και την αγαπά πολύ και την φροντίζει.

Άστα αυτά.
Πάμε και στο άλλο.
Γιατί ποιος ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΑΠΛΑ αυτό που λέγεται καλό κορίτσι;
Όλοι το βυζί θα κοιτάξουν και αυτή που εντάξει η φύση ίσως της έδωσε όμορφα δόντια οπότε πλέον στο φβ βγάζει όλο φώτο με το υποτιθέμενο ''αγγελικό'' χαμόγελό της και έτσι για όλους γίνεται η πιο όμορφη και γλυκειά κοπέλα που έχει το τόσο ωραίο χαμόγελο και αν τελικά την γνωρίσεις είναι μισή πουτ@ν@ και άλλη μισή... δε ξέρω.
Γιατί ποιος κοίταξε καλή κοπέλα; Συνήθως πλάθεται η εικόνα της καλής νοικοκυράς με τα κουτσούβελα αγκαλιά οπότε λογικό είναι ναι αυτή η εικόνα στα έως τα 25 να τους αποθεί όλους. Γιατί θαρρούν πως μια με μυαλό στο κεφάλι θέλει γάμο από τα 20.
Και κάτι τέτοια τεσπά.

Όπως και να έχει πάντως, αν τα καλά παιδιά/καλά κορίτσια, έχουν την απαραίτητη αυτοπεποίθηση, τότε μόνο τυχερά μπορεί να είναι μέσα σε όλο αυτό.
Μα και τι να λέμε, η ζωή που ζει άνθρωπος απαιτεί την άλλη που_νίτσα σχεδόν σε όλα της και συναναστροφές σεμνή για να μη σε κάνει ακι ρεζίλι και από την άλλη μεριά οι γυναίκες επιθυμούν αυτόν που και θα τις σεβαστεί και όχι. Και τον μαλάκα που θα πληρώνει και αυτόν που αν φάει κέρατο δεν πρέπει να μιλήσει. Συνεπώς μισό μαλ@κ@ που συνήθως ένα καλό παιδί (με νου) δεν πιάνεται. Κι αν τυχόν πιαστεί φταίει το ίδιο. Κι αν το έχει κάνει ίσως είναι γιατί 1. είναι εξευτιλιστικά καλό παιδί ή 2. αγανάκτησε τόσο καιρό χωρίς γκόμενα.

αυτά και πολλά είναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι τόσο μαύρα τα πράγματα. Γιατί δεν υπάρχει μέση λύση δίκαια και για τους δύο ?

Δυστυχώς σε αυτό έχω καταλήξει. Το να διαφωνείς σημαίνει οτι δεν έχεις ακόμα τη δύναμη να αποδεχτείς την αλήθεια. Σε μια σχέση πάντα ο ένας θα είναι ολίγον τι θύμα κι ο άλλος ολίγον τι θύτης. Κι αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορείς να βγάλεις το ζύγι και να πεις "εγώ σου δίνω τόσα, δώσε κι εσύ τόσα". Κάποιος θα δώσει παραπάνω. Αυτός ο κάποιος δεν αδικείται;

Μπορούν άραγε να συνυπάρξουν δύο καλοί άνθρωποι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σε μια σχέση πάντα ο ένας θα είναι ολίγον τι θύμα κι ο άλλος ολίγον τι θύτης. Κι αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορείς να βγάλεις το ζύγι και να πεις "εγώ σου δίνω τόσα, δώσε κι εσύ τόσα". Κάποιος θα δώσει παραπάνω. Αυτός ο κάποιος δεν αδικείται;

Α εντάξει αν το θέτεις έτσι δεν διαφωνώ. Φυσικά και μια σχέση δεν πρέπει και δεν μπορεί να μπαίνει σε λογική "ζυγαριάς". Θα στο θέσω απλά. Αυτός που θα δώσει παραπάνω, δεν πρέπει να είναι πάντα ο ίδιος ! ;) Ειδάλλως Ναι, αδικείται. Και προφανώς δεν αναφέρομαι σε υλικά αγαθά, εκεί μικρό το κακό, αλλά σε εκδηλώσεις συναισθημάτων.

Μπορούν άραγε να συνυπάρξουν δύο καλοί άνθρωποι;:hmm:

Εάν είναι συμβατοί και τρέφουν αντίστοιχα συναισθήματα ο ένας για τον άλλο, ΝΑΙ. Η Χαρά με τον Ευτύχη, δεν στηρίζονται στην τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
E όχι ρε παιδιά! Διαφωνώ!! Το ίδιο κάνετε κι εσείς με τις γυναικες! Όσες είναι καλές τις κρατάτε για φίλες και πάτε στην κάθε χαζογκόμενα!

Πάλι καλα που υπάρχουν και αυτοί που διαφέρουν :inlove:
κανεις μεγαλο λαθος.παμε με οσες μας καθονται και αξιζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γιατί ποιος ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΑΠΛΑ αυτό που λέγεται καλό κορίτσι;
Όλοι το βυζί θα κοιτάξουν και αυτή που εντάξει η φύση ίσως της έδωσε όμορφα δόντια οπότε πλέον στο φβ βγάζει όλο φώτο με το υποτιθέμενο ''αγγελικό'' χαμόγελό της και έτσι για όλους γίνεται η πιο όμορφη και γλυκειά κοπέλα που έχει το τόσο ωραίο χαμόγελο και αν τελικά την γνωρίσεις είναι μισή πουτ@ν@ και άλλη μισή... δε ξέρω.
Γιατί ποιος κοίταξε καλή κοπέλα; Συνήθως πλάθεται η εικόνα της καλής νοικοκυράς με τα κουτσούβελα αγκαλιά οπότε λογικό είναι ναι αυτή η εικόνα στα έως τα 25 να τους αποθεί όλους. Γιατί θαρρούν πως μια με μυαλό στο κεφάλι θέλει γάμο από τα 20.
Όσο μιλούσες για τους άντρες καλά το πήγαινες...τώρα όμως το έκαψες!

Από την πρώτη μου σχέση αν μη τι άλλο έμαθα πολλά...αυτό όμως που μου έμεινε λες και μου το έγραψαν με πυρωμένο σίδερο στον εγκέφαλο είναι το "τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι"!Δε χρειάζεται να πας στο άλλο άκρο που είναι π.χ. η μέση attention whore του facebook για να μας πείσεις ότι η συνεσταλμένη,αγαθή,προσιτή,δεκτική,γλυκούλα κ.α. κοπέλα της διπλανής πόρτας είναι αυτή που άμα την κυνηγήσεις θα "ευτυχίσεις"!

Ήδη προσωπικά έχω πέσει σε δύο περιπτώσεις απ'αυτές που θα έλεγε ένας άντρας ότι "έχει όλα όσα ψάχνω,είναι σοβαρή,αξιοπρεπής,χαμηλών τόνων κ.λπ." και μπορώ να σας πω ότι και οι δύο κατέληξαν στις τελευταίες θέσεις των ερωτικών μου "fail"!
Και μάλιστα η 1η ήταν πολύ παλιά όταν ήμουν ανήλικος πιτσιρικάς και μέχρι σήμερα ήταν η περίπτωση που με πλήγωσε περισσότερο από κάθε άλλη...στη 2η ήμουν προετοιμασμένος!:P

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι η κάθε κοπέλα είναι μια ξεχωριστή οντότητα κι άμα είναι να σου κάνει κακό θα σ'το κάνει βρέξει χιονίσει με το δικό της,ξεχωριστό τρόπο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Σχεδόν πάντα υπάρχει ένας θύτης και ένα θύμα σε μια σχέση είτε είναι κορίτσι είτε είναι αγόρι!Διότι πολύ απλά μερικοί δεν ξέρουν τι θέλουν και δεν έχουν βρει ακόμα τον εαυτό τους!Η άποψή μου είναι ότι ναι αδικούνται!Το χειρότερο είναι να ''χάσεις'' κάποιο καλό παιδί και από κει και πέρα να πέφτεις σε πίθηκους....the worst Θα βαράς το κεφάλι σου για χρόνια!Γενικά εμείς οι γυναίκες τη πατάμε διότι αναζητάμε τη περιπέτεια που πιστεύουμε πως δεν την έχουμε με ένα καλό παιδί διότι το βρίσκουμε βαρετό και στο τέλος μένουμε απλά με ''περιπετειώδεις'' μέρες και νύχτες δακρύων!
I vote for ''καλό παιδί''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαξέντιος

Νεοφερμένος

Ο Μαξέντιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Tα καλά παιδιά, είναι καλά, μόνο για γάμο.

Για τα υπόλοιπα, να προτιμάτε τα κακά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Τα καλά αγόρια θα ζήσουν μια μακρά περίοδο μοναξιάς εως ότου τα καλά κορίτσια δουν οτι τα κακά αγόρια δε θα γίνουν ποτέ καλά και να στραφούν στα πραγματικά καλά αγόρια που μπορεί να μην τις κάνουν να ζουν μες στην αδρεναλίνη, πάντως τις αγαπούν, τις σέβονται και δεν θα τις πληγώσουν (οικιοθελώς) ποτέ. Μακροπρόθεσμα λοιπόν θεωρώ οτι τα καλά αγόρια δεν αδκούνται γιατί στο τέλος παίρνουν αυτά τα καλά κορίτσια και τα κρατάνε για μια ζωή. Οι υπόλοιποι;....κάπως βολεύονται κι αυτοί. Αν είναι ευτυχισμένοι; Αυτό το κρίνουν οι ίδιοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Πως ακριβώς προσδιορίζεται το καλό και το κακό παιδί? :confused:
Γιατί θεωρώ οτι πχ αυτός που για μένα μπορεί να είναι ο καλύτερος για κάποια άλλη να είναι ο χειρότερος κτλ κτλ
Η το καλύτερο κατα τα άλλα καλό παιδί μπορεί απλά να μην μου ταιριάζει..
Γενικά το καλός, κακός κτλ τα θεωρώ απλά ταμπέλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πως ακριβώς προσδιορίζεται το καλό και το κακό παιδί? :confused:
Γιατί θεωρώ οτι πχ αυτός που για μένα μπορεί να είναι ο καλύτερος για κάποια άλλη να είναι ο χειρότερος κτλ κτλ
Η το καλύτερο κατα τα άλλα καλό παιδί μπορεί απλά να μην μου ταιριάζει..
Γενικά το καλός, κακός κτλ τα θεωρώ απλά ταμπέλες..
Έχεις κάποιον ο οποίος είναι gentleman και προσέχει τη συμπεριφορά του,είναι γενναιόδωρος κι ευγενικός κ.λπ.
Έχεις και κάποιον άλλο που γυρίζει από σοκάκι σε σοκάκι,συμμετέχει σε φασαρίες σε γήπεδα και αλάνες,τραμπουκίζει όποιον και όπου μπορεί κ.λπ.

Ο πρώτος είναι αντικειμενικά (ή αλλιώς "στα μάτια ενός αντικειμενικού παρατηρητή") καλός και ο δεύτερος αντικειμενικά για φτύσιμο!
Οπότε ναι,το αν κάποιος είναι "καλός" ή "κακός" ως ανθρώπινη οντότητα προσδιορίζεται και μάλιστα με πολλούς τρόπους!;)

Το ότι εσένα π.χ. ή κάποια άλλη μπορεί να σε γοητεύουν τα καφριλίκια του δεύτερου ή να σου ταιριάζει πιο πολύ σε σχέση με τον πρώτο δεν έχει να κάνει με το ότι "δεν υπάρχουν ταμπέλες" αλλά με τη "μαλακία" που κουβαλάτε αμφότεροι στο κεφάλι,η οποία λογικό είναι να σας φέρνει και πιο κοντά!:P
Μακροπρόθεσμα λοιπόν θεωρώ οτι τα καλά αγόρια δεν αδκούνται γιατί στο τέλος παίρνουν αυτά τα καλά κορίτσια και τα κρατάνε για μια ζωή.
Ωραία τα λες γενικά...αλλά εμένα ως "καλό παιδί" αν ερχόταν μετά από καιρό κάποια που όταν την ήθελα εγώ εκείνη με έφτυνε για άλλους (και αποφάσισε ότι τελικά "εγώ της κάνω" μετά από 239540 σχέσεις του κώλου που δημιούργησε) δεν θα είχα άλλη επιλογή από το να τη φτύσω κι εγώ κατάμουτρα!
Τι να την κάνω άμα έχει πηδήξει τη μισή Θεσσαλονίκη πριν έρθει σε μένα;Πως θα ξέρω ότι μετάνιωσε για τα πουτανιλίκια της κι ότι δεν ήρθε για άλλους λόγους σε μένα (κοινωνικοοικονομικούς κ.λπ.);

Όχι κορίτσια,υπάρχουν και κάποια όρια,όπως και κάποια "deadlines" στην όλη υπόθεση!Ποιος σας είπε ότι είμαστε υποχρεωμένοι εμείς οι άντρες να περιμένουμε πότε θα σας περάσει η καύλα;
Μόνο εσείς νομίζετε ότι έχετε "δικαιώματα" χωρίς υποχρεώσεις;Μόνο εσείς έχετε εγωισμό;

Κουνήστε λίγο το κεφάλι σας για να μη φτάσετε να το χτυπάτε μια μέρα λέω'γω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top