Το επίθετο των παιδιών

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εμένα ας πάρουν το επίθετο του μπαμπά τους, δεν με πολυαπασχολεί...
Άλλωστε το δικό μου επίθετο δεν μου αρέσει και δεν είναι και εύηχο, ούτε καν χαριτωμένο :S
-απλά πλέον το έχω συνηθίσει μιας και το κουβαλάω μαζί μου τόσα χρόνια.

Όμως εγώ θα διαλέξω τα μικρά τους ονόματα
:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
μπράβο καλυψούδι!!! συμφωνούμε ακριβώς
το επώνυμο δεν με απασχολεί...του πατέρα τους παιδιά θα είναι,να μην κουβαλάνε το όνομα τουυυ?χαχαχαχα :D
αν ο σύζυγος έχει μικρό και όμορφο επωνυμάκι ακόμη καλύτερα
όχι κάτι άλλο αλλά το δικό μου είναι και ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ (επωνυμο :Ρ )

και ναιιι,και γω θέλω να διαλέξω μικρά ονόματα στα παιδιά μου,που θα είναι ανεξάρτητα οικογενειών κλπ για να μην μαλώνουμε...το Άρης μου αρέσει για αγοράκι και τα αρχαιοελληνικά για κοριτσάκι :)
(άσχετο και πάλι,αλλα λέεεω γω):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν είναι απλό το θέμα των επιθέτων παιδιά! Δεν είναι αιωρούμενο! Υπάρχει υπόβαθρο κάτω απο την παράδοση! Ναι, εντάξει, εφόσον το ζευγάρι επιθυμεί να δώσει του πατέρα, να το κάνει! Γιατί δίνετε του πατέρα όμως, το έχει κανείς σκεφτεί αυτό;

Στα παλιά τα χρόνια, οι γυναίκες οι οποίες δεν είχαν ίσα δικαιώματα, είχαν ένα και μοναδικό ρόλο στη ζωή τους: να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά. Οι άνδρες έπρεπε να επαγγελματιστούν και να βρούν μια καλή γυναίκα για να συνεχίσουν τη γενιά τους. Οι γυναίκες λοιπόν τότε ήταν τα "εκκολαπτήρια" των γενεών των ανδρών. Ηταν ξεκάθαρο-δεν ήταν ξεχωριστές προσωπικότητες, ανεξάρτητα άτομα. Ηταν κοριτσάκια τα οποία μέσα απο το γάμο αποκτούσαν κύρος, οικονομικό υπόβαθρο και ταυτότητα-αυτήν του άνδρα τους.

Τώρα πια, ειδικά μετά τη δεκαετία του 60' όπου οι γυναίκες απέκτησαν το δικαίωμα ψήφου, και στην ελλάδα το 1985 όπου άλλαξε το οικογενειακό δίκαιο το οποίο ήταν δημιούργημα πατριαρχικής κοινωνίας και το οποίο όριζε τον άνδρα ως υπεύθυνο για την οικονομική κατάσταση της οικογένειας, έχουν γίνει πάρα πολλές αλλαγές νομοθετικά για να βοηθήσουν τις γυναίκες να αποκτήσουν κι αυτές τον ίδιο σεβασμό όπως αυτόν που έχουν οι άνδρες. Τώρα πια, οι γυναίκες δε παντρεύονται μικρές, σπουδάζουν, είναι ολοκληρωμένα άτομα, ανεξάρτητα πολλές φορές και δεν 'ανήκουν' πλέον στον σύζυγο τους.

Είναι λοιπόν αυτονόητο πως μια γυναίκα θα κρατήσει το επίθετο της. Και γιατί το παιδί να μην έχει και των δύο; Το ένα επίθετο προσδιορίζει την μια οικογένεια και το ένα γενεολογικό δέντρο. Το να είναι κάποιος λοιπόν 'παραδοσιακός' πρέπει να δεχτεί πως είναι εκκολαπτήριο της γενιάς του συζύγου και ότι άλλο συνεπάγεται με αυτό. Εάν λοιπόν αποκαλείτε 'παραδιοσιακούς' τους εαυτούς σας θα έπρεπε να σκεφτείτε σε πιο ευρεία έννοια σε τι καταστάσεις μπορεί να σας φέρει αυτό όπου εφόσον το υποστηρίζετε δεν θα έπρεπε και να αντιδράτε...Παράδειγμα: μια κοπέλα η οποία αποκαλείτε παραδοσιακή, είναι η ίδια με αυτή που ο σύζυγος μπορεί να θέλει να αφήσει τη δουλειά της μετά τη γέννηση του παιδιού τους. Μία γυναίκα τέτοια δε πρέπει να έχει παράπονο εαν ο σύζυγος θέλει να έχει το πάνω χέρι στις αποφάσεις, η εαν πιστέυει ο σύζυγος πως είναι ανώτερος απο αυτή...ή πιο έξυπνος, ή πως η δική του επαγγελματική κατάρτιση είναι πιο σημαντική, κτλ. Απο την άλλη, μια γυναίκα που λέει πως δεν είναι παραδοσιακή, δεν θα έπρεπε να περιμένει απο τον σύζυγο να τις ανοίγει τις πόρτες και να είναι αυτός ο μόνος υπεύθυνος για την οικονομική θέση της οικογένειας....

Εαν θέλετε λοιπόν να είστε ένα άτομο ανεξάρτητο, με τη δική σας προσωπικότητα και ο γάμος να μη σημαίνει το τέλος της ταυτότητας σας, δεν είναι κακό να θέλετε να πάρουν τα παιδιά σας και το όνομα σας... Η μάνα έκανε το παιδί, ή το παιδί τη μάνα; Υπάρχει και η μητέρα ως γονέας, γιατί να μη δώσει κι αυτή το επίθετο της στο παιδί της; Το παιδί δεν είναι απόκτημα και των δύο; γιατί να σβήνεται η μητέρα λοιπόν στη σημερινή κοινωνία όπου θέλουμε ισότητα και σεβασμό για την προσωπικότητα του καθε ατόμου; Η παράδοση αυτή είναι βασισμένη σε μια πατριαρχική κοινωνία, όπου ο άνδρας είναι το ισχυρό φύλο και η γυναίκα το ασθενές. Απλώς παρατηρώ πως οι γυναίκες φέρνουν μεγάλη αντίσταση στην μετάβαση τους σε μια κοινωνία ίσων ευκαιριών και με κάνει και αναρωτιέμαι...

Εάν δώσετε στο αγόρι σας δύο επίθετα τότε το παιδί σας όταν κάνει παιδί με τη σειρά του θα επιλέξει ένα απο τα δύο να του δώσει μαζί με της συζύγου του. Απλα πρέπει να είστε εντελώς ουδέτεροι και να μην σας ενοχλήσει για το πιο επίθετο θα επιλέξει το παιδί σας. Εχετε σκεφτεί γιατι στο παραδοσιακό 'κρεβάτι' πριν το γάμο βάζουν ένα αγοράκι επάνω; Για να βγεί το πρώτο αγόρι (και να συνεχιστεί η οικογένεια). Εχετε σκεφτεί πως το κοριτσάκι δεν είναι το προτιμότερο με αυτή τη λογική; Ειναι σωστό αυτό; Εχετε σκεφτεί πως όταν παντρευτείτε η κοινωνία σας κατατάσσει στην οικογένεια του άνδρα? Δεν σας ενοχλεί που στη φορολογική δήλωση αποκαλούν τον σύζυγο "ο υπόχρεος" κι εσάς "η σύζυγος" ενώ είστε και οι δύο ισότιμοι πολίτες; Δεν σας πειράζει που οι γονείς και τα πεθερικά περιμένουν να κάνετε αγοράκι; Κι εάν κάνετε κορίτσι, μπορεί και να ακούσετε: ε εντάξει, δε πειράζει, το επόμενο θα είναι αγόρι! Δεν σας ενοχλεί που μόλις παντρευτείτε αυτοπροσδιορίζεστε με το όνομα του συζύγου; Είναι πολλά τα θέματα, δεν είναι απλό να πετάτε το επιθετό σας -εαν ήταν απλό το θέμα, δεν θα ενοχλούσε να το 'πετούσαν' έτσι και οι άνδρες. ¨Ομως βλέπετε πως για τους άνδρες, το επίθετο σημαίνει πολλά, γιατί για τις γυναίκες όχι; Είστε γυναίκες και δεν σας ενοχλούν αυτα; Σκεφτείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Με ολο το σεβασμο Dr D αν μπορεις κανε μια επεξεργασια και χωρισε το κειμενο σε παραγραφους με κανα κενο αναμεσα γιατι πηγα να το διαβασω και δεν αντεξα..

Φιλικα παντα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
έχεις δίκαιο, απλά είχα έμπνευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ενω συμφωνω σχεδον σε ολα μαζι σου Dr D εχω μερικες ενστασεις:

1)Σιγουρα η παραδοση κρυβει πολλα απο πισω..Αλλα δεν πιστευω οτι μια γυναικα που λεει ελα μωρε ας παρει του αντρα, κανει και αναγκαστικα ολα τα αλλα που αναφερεις..

2)Εμενα το μονο μου κολλημα ειναι οτι θεωρω ηλιθιο να εχει ενα παιδακι 2 επιθετα..Στο σχολειο δλδ θα το φωναζουν με 2 επιθετα..Δεν ειναι λιγο τραγικο?Ας παρει και της γυναικας..Δεν με νοιαζει..Απλα εγω εχω προβλημα στα 2..Γι'αυτο κιολας δεν συμφωνω και με τις γυναικες που οταν πατρευονται παιρνουν και το επιθετο του αντρα τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε μου,
για το 1. μπορεί όχι όλες, αλλά σίγουρα οι πιο πολλές
για το 2. προσωπική σου άποψη όντως. Σε εκτιμώ επειδή λές πως δε σε πειράζει να πάρει και της γυναίκας. Δε ξέρω βέβαια έαν στη πράξη το έκανες ποτέ αυτό (εάν κατάφερνες να ξεπεράσεις τα στερεότυπα)-να δώσεις της γυναίκας σου το επίθετο στα παιδιά... Εαν δε σε πειράζει όντως, τότε ρίξε νόμισμα όταν έρθει ο καιρός (εφόσον δεν σου αρέσουν τα δύο κι εφόσον βρίσκεις σύμφωνη τη σύζυγο). Πάντως μη νομίζεις πως υπάρχουν πολλοί άνδρες σαν κι εσένα που λένε πως δε τους νοιάζει για το επίθετο... δες το λίγο πιο γενικά το θέμα-μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα, αλλά δεν είναι...Πάντως μπράβο σου έαν το πιστεύεις αυτό, δείχνεις πως δεν έχεις θέματα ανωτερότητας-η πράξη θα μας πίσει όμως!!!

Τα παιδιά μου έχουν δύο επίθετα αλλά είναι ένα, εάν με καταλαβαίνεις.... Είναι ΕΝΑ σύνθετο επίθετο. Ούτε τον άνδρα μου θα τον πείραζε να βάλουμε μόνο το δικό μου, αλλά το θεωρώ σωστό και δίκαιο να πάρει και των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..Τωρα το αν θα το κανω στην πραξη πιστευω πως ειναι..Δεν τρωω τετοια κολληματα..Εχω αλλα κολληματα μου να ασχοληθω..:D

Για το 1ο στο λεω οτι δεν ειναι πολλες..Να κανε ενα μικρο γκαλοπ εδω με τις κοπελες που απαντησαν να παρει του αντρα απο παραδοση..Αν παντως αυτο συνοδευεται απο ολα τα αλλα που ειπες εγω ειμαι μαζι σου στο κραξιμο..

Για το 2ο μπραβο σας που τα βρηκατε και το κανατε αυτο..Απλα δεν σε ξενιζει εσενα ενα παιδακι να εχει 2 επιθετα, απλα και μονο για να μην αδικηθει ο ενας γονεας? Αν βλεπουν ετσι ανταγωνιστικα το θεμα του επιθετου σημαινει οτι υπαρχει γενικοτερο προβλημα στη σχεση που θα βγει και στο παιδι..Αν απο την αλλη παρει του ενος (οποιο ειναι πιο ωραιο πχ) και το παιδι δεν θα εχει 2 επιθετα (ενα τρελο μακρυναρι δλδ να τον ακολουθει σε ολη του τη ζωη) και θα σημαινει οτι οι γονεις εχουν ωραια και ανετη σχεση..

Πω πω λογοδιαρροια που με επιασε βραδυατικα..Δεν εχω αφησει θεμα για θεμα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ισα Ισα φίλε μου, το ένα όνομα δίχνει αυτόν που θέλει να υπερισχυεί στη θέση μέσα στην οικογένεια αλλά πιο πολύ και κοινωνικά. Εκεί θα δείς τα προβλήματα ανταγωνισμού που λές. Διότι φίλε μου 'ο καταπιεζόμενος είναι ο μεγαλύτερος καταπιεστής', και οι γυναίκες τις οποίες η κοινωνία τις καταπιέζει με διάφορους τέτοιους ρόλους (ο ρόλος της παντρεμένης, ο ρόλος της νοικοκυράς, ο ρόλος της συζύγου, ο ρόλος της μητέρας) γίνονται μέσα στη σχέση οι μεγαλύτεροι καταπιεστές. Κάποια στιγμή ενώ έχει δεχτεί πως ο ρόλος της είναι να υπομένει καταπιεστικές καταστάσεις αποφασίζει να επαναστατίσει-αυτό να δείς τι αντίκτυπο έχει στα παιδιά!

Ξέρεις πόσο πολύ η κοινωνία προσπαθεί να μας βάλει ανταγωνισμό στη σχέση μας απο τότε που πανρευτήκαμε; δεν θα το πιστεύεις φίλε μου. Εγώ με τον άνδρα μου δεν έχουμε ανταγωνισμούς, ούτε προσπαθεί να υπερισχυεί αυτός, δεν έχει τέτοια θέματα. Ενώ όμως πριν παντρευτούμε η εικόνα μια δυναμικής, ανεξάρτητης γυναίκας ήταν άξια θαυμασμού, μόλις παντρευτήκαμε προσπάθησαν να με εξαφανίσουν. Σαν σύζυγος βλέπεις, η δυναμική και ανεξάρτητη γυναίκα έγινε απειλή στην εικόνα μιας πατριαρχικής οικογένειας. Πώς θα αισθανόσουν εσύ απο την ημέρα που θα παντρευτείς η κοινωνία να σε φωνάζει ξαφνικά κύριε παπαδόπουλε (με το όνομα της συζύγου δηλαδή)-έστω και εάν εσένα σε λένε εδώ και 30 χρόνια καραμήτσο! Σου στέλνουν επιστολές στο σπίτι με προς κύριο και κυρία παπαδοπούλου. Σε παίρνουν τηλέφωνο απο το σχολείο και ζητάνε τον κύριο παπαδόπουλο. Η οικογένεια σου (εάν είσαι γυναίκα ειδικά) πλέον έχει διαφορετικό επίθετο απο εσένα. Οι αδερφές δηλαδή έχουν η κάθε μία και ένα νέο επίθετο! Στη φορολογική δήλωση ξαφνικά μπαίνει το όνομα σου κάτω απο του υπόχρεου, ασχετο εάν εργάζεσαι ή ο άνδρας δεν εργάζεται. Τα συγγενολόγια περιμένουν το πρώτο αγόρι που θα τον λένε παπαδόπουλο! Σε οποιεσδήποτε αιτήσεις του παιδιού ζητάνε μόνο το όνομα του πατέρα, άντε και το μικρό όνομα της μητέρας-Πολλά, πολλά πάρα πολλά τέτοια.
Εγώ και ο άνδρας μου δεν έχουμε ανταγωνισμούς και είμαστε υπερβολικά υγιείς στη σχέση μας με άλλα ζευγάρια που έχουν παιδιά. Δεν υπάρχουν ζήλιες. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως γυναίκες και άνδρες είμαστε ίσοι. Δε πιστεύω πως το ένα φύλο είναι ανώτερο απο το άλλο-Τέλος πάντων, είναι όντως πολλά τα θέματα τα οποία τα αντιμετωπίζει η γυναίκα ως προς τους ρόλους που προανέφερα. Υπάρχουν κι άλλα κοινωνικά θέματα πάντα που τα αντιμετωπίζουν και οι άνδρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
2)Εμενα το μονο μου κολλημα ειναι οτι θεωρω ηλιθιο να εχει ενα παιδακι 2 επιθετα..Στο σχολειο δλδ θα το φωναζουν με 2 επιθετα..Δεν ειναι λιγο τραγικο?Ας παρει και της γυναικας..Δεν με νοιαζει..Απλα εγω εχω προβλημα στα 2..Γι'αυτο κιολας δεν συμφωνω και με τις γυναικες που οταν πατρευονται παιρνουν και το επιθετο του αντρα τους..



Νομίζω προσβάλλεις τώρα τον παρακάτω αριθμό ανθρώπων :P:P:P

Οι χώρες με φθίνουσα σειρά
  1. Μεξικό (106.255.000)
  2. Κολομβία (45.600.000)
  3. Ισπανία (44.400.000)
  4. Αργεντινή (41.248.000)
  5. Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής (41.000.000)
  6. Περού (26.152.265)
  7. Βενεζουέλα (26.021.000)
  8. Βραζιλία (19.700.000)
  9. Χιλή (15.795.000)
  10. Κούβα (11.285.000)
  11. Εκουαδόρ (10.946.000)
  12. Δομινικανή Δημοκρατία (8.850.000)
  13. Γουατεμάλα (8.163.000)
  14. Ονδούρα (7.267.000)
  15. Βολιβία (7.010.000)
  16. Ελ Σαλβαδόρ (6.859.000)
  17. Νικαράγουα (5.503.000)
  18. Παραγουάη (4.737.000)
  19. Κόστα Ρίκα (4.220.000)
  20. Πουέρτο Ρίκο (4.017.000)
  21. Ουρουγουάη (3.442.000)
  22. Παναμάς (3.108.000)
  23. Φιλιππίνες (2.900.000)
  24. Γαλλία (2.100.000)
  25. Πορτογαλία (1.750.000)
  26. Αϊτή (1.650.000)
  27. Ρωσία (1.200.000)
  28. Μαρόκο (960.706)
  29. Ηνωμένο Βασίλειο (900.000)
  30. Ιαπωνία (500.000)
  31. Ιταλία (455.000)
  32. Γουινέα Ισημερινού (447.000)
  33. Γερμανία (410.000)
  34. Δυτική Σαχάρα (341.000)
  35. Καναδάς (272.000)
  36. Κίνα (250.000)
  37. Γουϊάνα (198.000)
  38. Ελβετία (172.000)
  39. Ισραήλ (160.000)
  40. Αυστραλία (150.000)
  41. Μπελίζ (130.000)
  42. Κουρατσάο (112.450)
  43. Αρούμπα (105.000)
  44. Νότια Κορέα (90.000)
  45. Ανδόρρα (40.000)
  46. Σουηδία (39.700)
  47. Τρινιντάντ και Τομπάγκο (32.200)
  48. Τουρκία (29.500)
  49. Νέα Ζηλανδία (26.100)
  50. Ολλανδία (17.600)
  51. Φινλανδία (17.200)
  52. Γαλλική Γουϊάνα (13.000)
  53. Ρουμανία (7.000)
  54. Μπονέρ (5.700)
  55. Αμερικανικές Παρθένοι Νήσοι (3.980)
  56. Λίβανος (2.300)
  57. Αυστρία (1.970)
  58. Κουβέιτ (1.700)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τι εννοείς Εδαδ με το προσβάλλει τις χώρες αυτές, με το να χρησιμοποιείς δύο επίθετα; δε κατάλαβα το σχόλιο σου, ίσως αν μπορούσες να το διευκρινήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iols

Νεοφερμένος

Η Iols αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σε συνεχεια αυτων που αναφερει η DrD, με τα οποια συμφωνω απολυτα, θα ηθελα να προσθεσω οτι

1)το θεμα του επωνυμου των παιδιων δεν φαινεται να αντιμετωπιζεται με την αρμοζουσα βαρυτητα και σημασια.

Ζουμε σε μια κοινωνια της οποιας η δομη ολοκληρη ειναι χτισμενη γυρω απο το προτυπο της πατριαρχικης οικογενειας.
Το επωνυμο των παιδιων ουσιαστικα καθοριζει την ταυτοτητα της οικογενειας μεσα στην κοινωνια και εφοσων τα παιδια συνηθιζεται να παιρνουν μονο το επωνυμο του πατερα, ολες οι διαδικασιες της κοινωνιας μας εχουν σχεδιαστει με βαση το οτι ο προκαθορισμενος «αρχηγος-αντιπροσωπος» της οικογενειας ειναι ο αντρας. (παρολο που η πατριαρχικη οικογενεια εχει νομικα καταργηθει)
Στην πραξη, αυτο αντικατοπτριζεται σε ολα τα επισημα εγγραφα τοσο της πολιτειας και της εκκλησιας οσο και της καθε τραπεζας, του καθε ιδιωτικου φορεα, στην φορολογικη δηλωση, στην οικογενειακη μεριδα κτλ

Οταν η πλειοψηφια των παιδιων θα φερουν τα επωνυμα και των δυο γονεων, τοτε θα ειναι απαραιτητο για την πολιτεια, την εκκλησια και καθε ιδιωτικο φορεα να αναγνωρισει ως «αντιπροσωπους-αρχηγους» της οικογενειας και τους δυο γονεις και αυτο εμπρακτα μεταφραζεται στην τροποποιηση των επισημων εγγραφων τους ωστε να συμβαδιζουν με το καινουργιο σχημα οικογενειας.

Η υπαρχουσα δομη της κοινωνιας, παρολο που φαινομενικα αποδεχεται και προωθει ισα δικαιωματα για την γυναικα, στην πραγματικοτητα, μετα τον γαμο, καταχωρει την γυναικα αδιακριτως και εξαναγκαστικα κατω απο την «οικονομικη και κοινωνικη κηδεμονια» του αντρα της.

Ειναι σημαντικο επισης να σημειωσουμε πως οσο υπαρχει το θεμα της διαιωνισης του αντρικου μονο επωνυμου, τοσο θα υπαρχει και η προτιμηση προς τους αρσενικους απογονους. Με λιγα λογια, το κοριτσακι ποτε δεν θα εχει ιση αξια με το αγορακι ως απογονος, γιατι το κοριτσακι θα εχει παντα το μειονεκτημα του οτι δεν διαιωνιζει την γενια.

Το θεμα αυτο απο μονο του αποτελει την σημαντικοτερη διακριση μεταξυ των δυο φυλων και των θεμελιο λιθο της ανισοτητας μεταξυ τους.

2) Πολλες κοπελες αναφερουν παραπανω οτι ειναι «παραδοσιακες» και γι αυτο θεωρουν οτι τα παιδια θα πρεπει να εχουν το επωνυμο μονο του πατερα τους
Θα σας προετρεπα να σκεφτειτε:
Τι ακριβως σημαινει για εσας ο ορος «παραδοση» και σε ποιο μετρο πρεπει καποιος να την ακολουθει για να ονομαζεται «παραδοσιακος τυπος»?
Γιατι χρησιμοποιειτε τον ορο «φεμινιστρια» σαν το αντιθετο του ορου «παραδοσιακη» και για ποιο λογο το πρωτο υπονοει παντα την «κακη κοπελα» ενω το δευτερο την «καλη κοπελα»?


Δεν θα σας ταξιδεψω μακρυα. Εδω, στην χωρα μας, μεσα στον τελευταιο αιωνα, η παραδοση και ηθικη συμπεριελαμβανε μια σειρα απο εθιμα και κοινωνικες πεποιθησεις που βασιζονταν στην τοτε-καθαρα πατριαρχικη δομη της οικογενειας:
  • Η γυναικα επρεπε να παντρευτει παρθενα ενω ο αντρας οχι
  • Η μοιχεια απο την γυναικα ηταν κατακριτεα αλλα απο τον αντρα αποδεκτη
  • Μετα την πρωτη νυχτα του γαμου τα ματωμενα σεντονια επρεπε να κρεμαστουν στο μπαλκονι για να τα δει ολο το χωριο
  • Πριν το γαμο επρεπε να υπογραφει προικοσυμφωνο για να δεχτει ο γαμπρος να «παρει» την νυφη
  • Η καλη και αξια συζυγος κρινοταν απο τον αριθμο αρσενικων απογονων που θα γεννουσε
  • Οι αντρες ειχαν δικαιωμα στην εκπαιδευση ενω οι γυναικες οχι.
  • Ο αντρας ηταν ο αφεντης του σπιτιου και η γυναικα επρεπε να τον υπηρετει
  • Το σεξ ηταν συζυγικο καθηκον για την γυναικα και δεν ειχε δικαιωμα ουτε στην αντισυλληψη, ουτε στην απολαυση, ουτε στον τοπο, τον χρονο η τον τροπο.
  • Ο ρολος του αντρα ηταν να δουλευει και να φερνει λεφτα στο σπιτι
  • Ο ρολος της γυναικας ηταν να ειναι νοικοκυρα και να ασχολειται αποκλειστικα με το σπιτι και τα παιδια.
  • Τα παιδια και η γυναικα υποχρεωτικα επερναν το επωνυμο του αντρα, και τα παιδια βαφτιζονταν με τα ονοματα των παππουδων και γιαγιαδων με την πρωτη βεβαια σειρα προτεραιοτητας να ανηκει στον πατερα του ανδρα.
  • Ο αντρας ειχε δικαιωμα ψηφου ενω η γυναικα δεν ειχε
Οταν αποκαλειτε τον εαυτο σας «παραδοσιακη» εννοειτε οτι αποδεχοσαστε και ασπαζοσαστε ολες τις παραπανω παραδοσεις της κουλτουρας μας?
Η απλα ειστε «παραδοσιακη» κατ’επιλογην σε ορισμενα θεματα?
Και που ακριβως βρισκεται το οριο που διαχωριζει την καλη-παραδοσιακη κοπελα απο την κακη-φεμινιστρια κοπελα?

Τελικα η αιτια που στην συντριπτικη πλειοψηφεια ακολουθουμε αυτη την παραδοση, ειναι πραγματι η πιστη που τρεφουμε προς την «παραδοση» η ο φοβος του να χαρακτηριστουμε «κακη-φεμινιστρια» οταν αποκλινουμε απο αυτην?
Εφοσων η πολιτεια εχει νομοθετικα διασφαλισει τα ισα δικαιωματα και σε αυτο τον τομεα για την γυναικα, γιατι απο μονοι μας συνεχιζουμε να διαιωνιζουμε μια καθαρα πατριαρχικη παραδοση οσον αφορα το επωνυμο των παιδιων μας?
Μηπως τελικα απλα κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας φοβουμενες να βρεθουμε σε αντιπαραθεση με τον συντροφο μας και τον οικογενειακο και κοινωνικο μας περιγυρο?




3) Η Μητερα με το αλλο επωνυμο

Οταν το παιδια φερουν μονο το επωνυμο του πατερα, ολα τα μελη της οικογενειας εχουν το ιδιο επιθετο εκτος απο την μητερα.
Ισως αυτο τωρα να σας ακουγεται λιγο αδιαφορο, αλλα μετα απο 9 μηνες εγκυμοσυνη και επιπονη διαδικασια γεννας θα φαινεται τουλαχιστον γελοιο το οτι το παιδι που βγηκε απο τα σπλαχνα της μητερας εχει αλλο επιθετο απο την μητερα του!

Θα ηταν επισης χρησιμο να γνωριζετε οτι στην πραξη, μια μητερα που εχει διαφορετικο επωνυμο απο τα παιδια της, βρισκεται πολυ συχνα μεσα στην καθημερινοτητα της, στην αμηχανη θεση να πρεπει να επικαλεσθει και να δανειστει το επωνυμο των παιδιων της (δηλαδη του συζυγου) για να μπορεσει να ταυτοποιηθει με τα ιδια τα παιδια της.
Αυτο θα συμβει και στο σχολειο, και στον παιδικο σταθμο, και στο φροντιστηριο, και στον παιδιατρο, και σε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα / επικοινωνια εχει σχεση με το παιδι.
(να μην σας πω οτι στο τελος ακομη και οταν πηγαινετε στον γυναικολογο σας θα σας αποκαλουν με το επωνυμο του αντρα σας αντι με το δικο σας γιατι θα σας εχουν αρχειοθετημενες με το επωνυμο των παιδιων σας)!!!

Συνεπως, ειναι μαλλον ουτοπια να πιστευει κανεις οτι μια γυναικα θα διατηρησει ανεπαφη την δικη της ταυτοτητα, ως μητερα παιδιων που φερουν το επωνυμο μονο του συζυγου.

Εν τελικη αναλυση λοιπον, καταληγουμε εκει που ξεκινησαμε, στο οτι η γυναικα τελικα θα ενταχθει κατω απο την οικογενειακη μεριδα του αντρα χρησιμοποιωντας το επιθετο του για να μπορει να ταυτοποιηθει με τα ιδια τα παιδια της.

Ειναι λογικο η ταυτοτητα του προγονου (της μητερας) να οριζεται απο την ταυτοτητα του απογονου (του παιδιου)? Η μητερα εκανε το παιδι η το παιδι την μητερα?

4) Εχει συχνα ειπωθει παραπανω οτι το να εχει ενα παιδι δυο επωνυμα ειναι αστειο γιατι θα εχει επιθετο σιδηροδρομο κτλ κτλ

Ενω το να εχει ενα παιδι δυο επωνυμα φαινεται και κατακρινεται ως αλλοκοτο, περιεργο και δυσκολο, το να εχει η γυναικα δυο επωνυμα (το πατρικο και του συζυγου) γιατι γινεται αποδεκτο ως φυσιολογικο, κοινοτυπο και ευκολο?

Φαινεται επισης να επικρατει συγχυση σχετικα με το ποσα τελικα επιθετα θα εχουν οι απογονοι αν τα παιδια εχουν δυο επωνυμα. Η απαντηση ειναι μονο δυο-των γονεων τους. Και οταν τα παιδια μας θα πρεπει να ορισουν το επωνυμο των δικων τους παιδιων, θα καλεστουμε να παραμερισουμε τους εγωκεντρισμους μας και να αφησουμε τα παιδια μας να αποφασισουν οτι θελουν χωρις να τους ασκουμε κριτικη.

5) Εχει συχνα αναφερθει οτι τα παιδια θα πρεπει να παιρνουν το επωνυμο του αντρα ως ενδειξη σεβασμου και αγαπης προς τους προγονους του

Συμφωνοι. Με τους προγονους της γυναικας τι γινεται? Ειναι λιγοτερο συγγενεις εξ αιματος με τα εγγονια τους απο τους προγονους του αντρα? Η μηπως δεν αξιζουν του ιδιου σεβασμου με τους προγονους του αντρα?

6) Διαζυγιο
Φανταστειτε μια γυναικα με παιδια, μετα απο μια χρονοβορα και οδυνηρη διαδικασια διαζυγιου, να ειναι αναγκασμενη να λεει την ιστορια της ζωης της καθε φορα για να αποδειξει οτι ειναι η μητερα των παιδιων της τα οποια θα φερουν το επωνυμο του πρωην συζυγου ενω αυτη αλλο.
Φανταστειτε την ιδια γυναικα να ξαναπαντρευεται και να φτιαχνει καινουργια οικογενεια με εναν αλλο ανδρα. Στην ιδια οικογενεια τα αδερφια απο την ιδια μητερα θα εχουν εντελως διαφορετικα επιθετα μεταξυ τους και η μητερα τους τριτο διαφορετικο επιθετο !!!!
Αν τα παιδια ειχαν και το επωνυμο της μητερας μαζι με του πατερα τους, τοτε θα ηταν ανα πασα στιγμη ταυτοσιμα μεταξυ τους ως αδερφια, και ταυτοσιμα με τον καθε ενα απο τους γονεις τους.

7) Νομοθεσια και ενημερωση

Ισως θα σας ηταν χρησιμο να γνωριζετε οτι ο νομος που αφορα το συγκεκριμενο θεμα ειναι ο 1329/83 (ΦΕΚ 25/Α/18-2-1983) του Οικογενειακου δικαιου ο οποιος προσαρμοσθηκε στην συνταγματικη επιταγη της αρχης της ισοτητας των δυο φυλων.


Ειδικοτερα καταργηθηκαν:
  • Η εννοια της πατριαρχικης οικογενειας και αντικατασταθηκε με την οικογενεια της ισοτητας.
  • Ο θεσμος της προικας και οριστηκε οτι και οι δυο συζυγοι υποχρεωνονται να συμβαλλουν αναλογα με τις δυναμεις τους στην αντιμετωπιση των αναγκων της οικογενειας.

Οριστηκε οτι:
  • Η γυναικα διατηρει το οικογενειακο της επωνυμο και μετα το γαμο
  • Οι μελλονυμφοι εχουν τη δυνατοτητα να επιλεξουν πριν απο το γαμο τους το επωνυμο των παιδιων τους που μπορει να ειναι ειτε το επωνυμο του ενος των συζυγων ειτε και των δυο.
  • Το 18ο ετος ειναι ο χρονος ενηλικιωσης των νεων και κατωτατο οριο για την τελεση γαμου και για τα δυο φυλα
  • Η ανατροφη και εκπαιδευση των παιδιων πρεπει να γινεται χωρις διακριση φυλου. Κτλ
Τελος θα ηθελα να διευκρινησω
Α) οτι τιποτα απο τα παραπανω δεν εχει γραφτει με οποιαδηποτε αρνητικη διαθεση προς τους ανδρες. Σεβομαι και εκτιμω τους αντρες ως ισοτιμους και ισαξιους και αναγνωριζω οτι στην σημερινη κοινωνια υπαρχουν και ανισοτητες κατα των ανδρων. (Αλλο θεμα για μεγαλη συζητηση)
Β) σεβομαι απολυτα το οτι ο καθενας μας εχει δικη του αποψη και προτιμηση στο θεμα των επωνυμων των παιδιων. Θεωρω ομως πολυ σημαντικο το να γνωριζει ο καθενας απο μας ΓΙΑΤΙ επιλεγει αυτο που επιλεγει και τι συνεπαγει αυτη του η αποφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
4) Εχει συχνα ειπωθει παραπανω οτι το να εχει ενα παιδι δυο επωνυμα ειναι αστειο γιατι θα εχει επιθετο σιδηροδρομο κτλ κτλ

Ενω το να εχει ενα παιδι δυο επωνυμα φαινεται και κατακρινεται ως αλλοκοτο, περιεργο και δυσκολο, το να εχει η γυναικα δυο επωνυμα (το πατρικο και του συζυγου) γιατι γινεται αποδεκτο ως φυσιολογικο, κοινοτυπο και ευκολο?

Ενω lols συμφωνω στα περισσοτερα τα οποια αναφερεις, εμενα η ενσταση μου στα προηγουμενα μυνηματα ηταν αυτο ακριβως..Και μου φαινεται το ιδιο και στις γυναικες που παιρνουν το επιθετο των αντρων..Δεν καταλαβαινω γιατι το κανουν αυτο..

Γενικα εχω προβλημα με τα επιθετα-σιδηροδρομους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα με την iols-μπράβο σου, τα λές πολύ καλά.

Τώρα για το επίθετο σιδηρόδρομο-ρε παιδιά, όχι και σιδηρόδρομο-δύο ονόματα είναι και θα ακούγεται σαν ένα. Και τέλος πάντων μπροστά σε όλα αυτά τα σοβαρά πράγματα που έχουν λεχθεί, η 'ηχώ' του επιθέτου θα ήταν το τελευταίο που θα με ένοιαζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
3) Η Μητερα με το αλλο επωνυμο

Οταν το παιδια φερουν μονο το επωνυμο του πατερα, ολα τα μελη της οικογενειας εχουν το ιδιο επιθετο εκτος απο την μητερα.
Ισως αυτο τωρα να σας ακουγεται λιγο αδιαφορο, αλλα μετα απο 9 μηνες εγκυμοσυνη και επιπονη διαδικασια γεννας θα φαινεται τουλαχιστον γελοιο το οτι το παιδι που βγηκε απο τα σπλαχνα της μητερας εχει αλλο επιθετο απο την μητερα του!

Θα ηταν επισης χρησιμο να γνωριζετε οτι στην πραξη, μια μητερα που εχει διαφορετικο επωνυμο απο τα παιδια της, βρισκεται πολυ συχνα μεσα στην καθημερινοτητα της, στην αμηχανη θεση να πρεπει να επικαλεσθει και να δανειστει το επωνυμο των παιδιων της (δηλαδη του συζυγου) για να μπορεσει να ταυτοποιηθει με τα ιδια τα παιδια της.
Αυτο θα συμβει και στο σχολειο, και στον παιδικο σταθμο, και στο φροντιστηριο, και στον παιδιατρο, και σε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα / επικοινωνια εχει σχεση με το παιδι.
(να μην σας πω οτι στο τελος ακομη και οταν πηγαινετε στον γυναικολογο σας θα σας αποκαλουν με το επωνυμο του αντρα σας αντι με το δικο σας γιατι θα σας εχουν αρχειοθετημενες με το επωνυμο των παιδιων σας)!!!

Συνεπως, ειναι μαλλον ουτοπια να πιστευει κανεις οτι μια γυναικα θα διατηρησει ανεπαφη την δικη της ταυτοτητα, ως μητερα παιδιων που φερουν το επωνυμο μονο του συζυγου.

Εν τελικη αναλυση λοιπον, καταληγουμε εκει που ξεκινησαμε, στο οτι η γυναικα τελικα θα ενταχθει κατω απο την οικογενειακη μεριδα του αντρα χρησιμοποιωντας το επιθετο του για να μπορει να ταυτοποιηθει με τα ιδια τα παιδια της.
Ενώ δεν έδωσα καμμιά σημασία στην διαδικασία όταν βάφτισα τα παιδιά και δεν με πείραζε να πάρουν το επώνυμο του πατέρα τους με τον οποίο δεν υπάρχουν μεταξύ μας στοιχεία ανταγωνισμού και ρόλων, ζω με το σχολείο καθημερινά την παραπάνω κατάσταση. Είμαι αυτή με το διαφορετικό επώνυμο στην οικογένεια κάθε φορά που συμπληρώνω ένα χαρτί για εκδρομή, εκδήλωση κλπ κλπ
Δεν χάνω την ταυτότητα μου, αυτή καθορίζεται από αυτό που είμαι και όχι από το επώνυμο μου. Όταν οι νόμοι δεν σε θεωρούν υπό τότε σε κάθε κατάσταση με αίσια έκβαση (πχ όχι διαζύγιο) δεν θα με πείραζε να έχω ακόμα και το επώνυμο του άντρα μου (αλλά και το να αλλάζω 40 φορές στην διάρκεια της ζωής μου επώνυμο είναι γελοίο).Όμως επειδή η ζωή έχει χίλιες απρόβλεπτες καταστάσεις και επειδή κι αυτό που τελικά ζω τώρα είναι γελοίο θεωρώ ότι η λύση των δύο επωνύμων είναι η πιό ορθολογιστική γιατί ξεκαθαρίζει τους δεσμούς που υπάρχουν μεταξύ μας απέναντι στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τώρα για το επίθετο σιδηρόδρομο-ρε παιδιά, όχι και σιδηρόδρομο-δύο ονόματα είναι και θα ακούγεται σαν ένα.

Kανε μου το Παπαδοπουλος και Καραμπατακη να ακουγεται ως ενα και θα σε κανω Θεα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παπακαραδοπουλομπατάκης κι άμα δεν το θες κρητικάτσι: Καραπαμπαδόπουλος.
Αυτό το δεύτερο είναι πιο εύηχο :hmm:
:lol:

Για περισσότερες ιδέες και λύσεις, απευθυνθείτε στην Idril, ώρες γραφείων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Kανε μου το Παπαδοπουλος και Καραμπατακη να ακουγεται ως ενα

Πατάκης :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ειναι το επιθετο το προβλημα γιατι αλλαζει αν θελεις..το ονομα ειναι που δεν αλλαζει με τιποτα..ακομα και δυο ονοματα να εχεις δεν μπορεις να αλλαξεις τη σειρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
τι εννοείς Εδαδ με το προσβάλλει τις χώρες αυτές, με το να χρησιμοποιείς δύο επίθετα; δε κατάλαβα το σχόλιο σου, ίσως αν μπορούσες να το διευκρινήσεις...

παρέθεσα απλά μία λίστα με τον αριθμό των ισπανόφωνων στον πλανήτη. (εννοώντας ότι προσβάλλει τόσους ανθρώπους που έχουν δύο επίθετα).

Πάντως για να μη λέμε και ότι να.ναι, οι ισπανοί έχουν μεν δύο επίθετα και σε επίσημες υπηρεσίες κτλ χρησιμοποιούν και τα δύο, αλλά το σύνηθες είναι σε καταστάσεις καθημερινότητας ή μισόεπίσημες να χρησιμοποιούν μόνο το πρώτο (του πατέρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top