Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

altrou13

Νεοφερμένος

Η altrou13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ποιοιτικη??Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος συγκεκριμενος ορισμος...Για μενα θεωρω οτι ειναι καλλιτεχνες οι οποιοι εχουν προσφερει και εχουν να προσφερουν(παλιοτεροι η οχι)...Σε αυτους κατατασσω τον Βασιλη Παπακωνσταντινου,Θαναση Παπακωνσταντινου,Μιλτιαδη Πασχαλιδη,Σωκρατη Μαλαμα,Πυξ Λαξ,Μαχαιριτσας,Αγγελακας...οπου εχουν να σου πουν κατι με τα τραγουδια τους και δεν μυξοκλαινε στους χωρισμους και τραγουδουν οταν ερωτευονται...Χορτασαμε πια με ερωτες και χωρισμους σε τραγουδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ποιοτικό χαρακτηριζέται κάτι το οποίο υπηρετεί ικανά το σκοπό του...
έχουμε λοιπόν και "ποιοτικά" σκυλάδικα,και "ποιοτικά" popakia^^
Ας πούμε "διαχρονική" καλύτερα?
Διαχρονική ειναι η κλασσική...καταφέρνει ακομα να συνεπάρει κι'ας έχει περάσει η "μόδα" του μπαρόκ καμμια τρακοσαριά χρόνια τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Θα σου φερω και γω καποια παραδειγματα:

Βασιλης Παπακωνσταντινου(καλα γι'αυτον τα λογια ειναι περιττα..με αυτον θα μεγαλωσουν πολλες γενιες ακομα)
Πυξ-Λαξ
Κατσιμιχαιοι
Μαχαιριτσας
Διαφανα Κρινα
Ενδελεχεια
Τρυπες
Ξυλινα Σπαθια
Δυτικες Συνοικιες
Magic De Spell
Αλκινοος Ιωαννιδης
De Facto
Κιτρινα Ποδηλατα
Κοτσιρας
Δρογωσης
Εξοριστοι
και θα βαλω και τον ΡΟΥΣ..ετσι γιατι τον γουσταρω πολυ ;)

Και απο ξενη μουσικη:
Evanescence
Metallica
Scorpions
Ramones
Nirvana κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θα σου φερω και γω καποια παραδειγματα:

Βασιλης Παπακωνσταντινου(καλα γι'αυτον τα λογια ειναι περιττα..με αυτον θα μεγαλωσουν πολλες γενιες ακομα)
Πυξ-Λαξ
Κατσιμιχαιοι
Μαχαιριτσας
Διαφανα Κρινα
Ενδελεχεια
Τρυπες
Ξυλινα Σπαθια
Δυτικες Συνοικιες
Magic De Spell
Αλκινοος Ιωαννιδης
De Facto
Κιτρινα Ποδηλατα
Κοτσιρας
Δρογωσης
Εξοριστοι
και θα βαλω και τον ΡΟΥΣ..ετσι γιατι τον γουσταρω πολυ ;)

Και απο ξενη μουσικη:
Evanescence
Metallica
Scorpions
Ramones
Nirvana κλπ κλπ

απο μενα παντως εχεις πολλα +++++thumps up!!!!!!!!:thumbsup::thumbsup:

Ποιοτικό χαρακτηριζέται κάτι το οποίο υπηρετεί ικανά το σκοπό του...
έχουμε λοιπόν και "ποιοτικά" σκυλάδικα,και "ποιοτικά" popakia^^
Ας πούμε "διαχρονική" καλύτερα?
Διαχρονική ειναι η κλασσική...καταφέρνει ακομα να συνεπάρει κι'ας έχει περάσει η "μόδα" του μπαρόκ καμμια τρακοσαριά χρόνια τωρα.

μα ολα τα τραγουδια υπηρετουν το σκοπο τους...πχ τα τραγουδια που βγαινουν απο τα παρατραγουδα στοχευουν στο να μας κανουν να γελασουμε...και το καταφερνουν ....τι θα πει αυτο? οτι ειναι ποιοτικα?....
παντως εγω διαφωνω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Θα σου φερω και γω καποια παραδειγματα:

Βασιλης Παπακωνσταντινου(καλα γι'αυτον τα λογια ειναι περιττα..με αυτον θα μεγαλωσουν πολλες γενιες ακομα)
Πυξ-Λαξ
Κατσιμιχαιοι
Μαχαιριτσας
Διαφανα Κρινα
Ενδελεχεια
Τρυπες
Ξυλινα Σπαθια
Δυτικες Συνοικιες
Magic De Spell
Αλκινοος Ιωαννιδης
De Facto
Κιτρινα Ποδηλατα
Κοτσιρας
Δρογωσης
Εξοριστοι
και θα βαλω και τον ΡΟΥΣ..ετσι γιατι τον γουσταρω πολυ ;)

Και απο ξενη μουσικη:
Evanescence
Metallica
Scorpions
Ramones
Nirvana κλπ κλπ
Aν και συμφωνω σε ολα...με χαλασες στους Ρους...:/:Ποιοτικοι σιγουρα ειναι και οι Ωχρα Σπειροχαιτη,Σιδηροπουλος(πορωση),Ασιμος.ο Αγγελακας με τους επισκεπτες ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ,ακομα και οι Μπλε
Απο low bap μουσικη (για εμενα)''ποιοτικοι'' μπορουν να χαρακτηριστουν και οι FF.C,Active Member,Sadahzinia,Raψωδος,Δωδεκατος πιθηκος(αν και δεν τον ακουω πολυ)..

Καθε ειδος μουσικης εχει και τα χαλια κομματια του αλλα και τα ποιοτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από όσους αναφέρθηκαν στο τελευταίο μήνυμα ξέρω.. εμ.. κανέναν. Αυτό με κάνει μη ποιοτικό;

Αυτός ο ηλίθιος ελιτισμός είναι που, μαζί με την πειρατεία, σκοτώνει πραγματικά τη μουσική. Ξεκολλήστε κι αφήστε τον κόσμο να ακούσει ό,τι γουστάρει χωρίς να βάζετε ταμπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Η πειρατεία σκοτωνει το εμποριο της μουσικης και οχι την μουσικη !
:offtopic:
Για μενα ποιοτικη μουσικη ειναι τα τραγουδια να ειναι αληθινα....Δεν με ενδιαφερει αν εχει στιχους ή οχι απλα να ειναι αληθινο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η πειρατεία σκοτωνει το εμποριο της μουσικης και οχι την μουσικη !

Προφανώς. Και η ιατρική εμπόριο μπορεί να θεωρηθεί απ' αυτό το πρίσμα, δε σε βλέπω όμως να τη θεωρείς κάτι τέτοιο όταν πληρώνεις το γιατρό που σε σώζει στο χειρουργείο. Να το θέσω αλλιώς. Στην περίπτωση που μπορούσες να αναγκάσεις ένα γιατρό να σε θεραπεύσει χωρίς να τον πληρώσεις τη στιγμή που, για την υπηρεσία που σου παρέχει ΑΞΙΖΕΙ να πληρωθεί, θα μπορούσα να έρθω εγώ να πω ότι με τον τρόπο σου σκοτώνεις/καταπολεμάς/whatever τα φακελάκια; Ή μήπως μας βολεύει τελικά να κοιτάμε μόνο αυτά και να ξεχνάμε τα πάντα;

Το ότι κάποιοι εμπορευματοποιούν τη μουσική δε σημαίνει ότι η πειρατεία ξαφνικά θίγει μόνο αυτούς. Θίγει ΚΑΙ αυτούς, ναι, αλλά από εκεί και πέρα απλά προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου όταν αγνοείς μέρος της αλήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για μένα ποιοτικό τραγούδι είναι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=KLkTCgv4hgE
και όχι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=jyLFvc9n6bA
Και τα δύο μιλούν για χωρισμό αλλά το θέμα είναι ο τρόπος και η φιλοσοφία που μιλάει το καθένα για το ίδιο θέμα.
Καλλιτέχνες που κατα την γνώμη μου είναι ποιοτικοί είναι

Αγγελάκας
Παυλίδης
Σιδηρόπουλος
Δημήτρης Μητσοτάκης
Αδελφοί Κατσιμίχα
Γιάννης Χαρούλης
Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Κωσταντίνος Βήτα
Μιχάλης Δέλτα
Πασχαλίδης
Αλκίνοος Ιωαννίδης
Νίκος Παπάζογλου
Σωκράτης Μάλαμας
Θηβαίος
Νατάσσα Μποφίλιου
Λόλεκ
Μαχαιρίτσας

και απο συγκροτήματα

Πυξ Λαξ
Τρυπες
Ξυλινα Σπαθια
Γιώργος Τσιγκος & Μαυροι Κυκλοι
Ενδελεχεια
Διαφανα Κρινα
Στερεο Νοβα
Μάσκες
Μagic De Spell
Locomondo
Yπόγεια Ρεύματα
Metallica
Nirvana
Cranberries
Scorpions
Depeche Mode

Από όσους αναφέρθηκαν στο τελευταίο μήνυμα ξέρω.. εμ.. κανέναν. Αυτό με κάνει μη ποιοτικό;

Αυτός ο ηλίθιος ελιτισμός είναι που, μαζί με την πειρατεία, σκοτώνει πραγματικά τη μουσική. Ξεκολλήστε κι αφήστε τον κόσμο να ακούσει ό,τι γουστάρει χωρίς να βάζετε ταμπέλες.

Την μουσική την σκοτώνουν τα εφήμερα σουξεδάκια , ο ανύπαρκτος στίχος και ο κάθε άφωνος/άφωνη που πιάνουν μικρόφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Την μουσική την σκοτώνουν τα εφήμερα σουξεδάκια , ο ανύπαρκτος στίχος και ο κάθε άφωνος/άφωνη που πιάνουν μικρόφωνο.

Όρισε τη μουσική με τρόπο τέτοιο ώστε να καλύπτεις τα 7 δις γύρω σου και μετά έλα να το πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πώς θα εξηγήσεις κάποτε σε κάποιον που γεννήθηκε εχτές
τις σαφές και ανεκτίμητες στιγμές,το παιχνίδι με τα άλλα παιδιά μες τις γειτονιές,
τα τελευταία εκείνα χρόνια που γλιτώσαμε απ' το στρες?
Δυστυχώς φίλε μου γεγονός είναι πως είμαστε η τελευταία που τα πρόλαβε γενιά
άντε τώρα να εξηγήσεις εσύ στον πιτσιρικά πως ήτανε η εποχή που δεν είχαμε κινητά,
που δεν είχαμε net, facebook, msn μα διαβάζαμε asterix, lucky luke και ten-ten,
που όλη μας η χαρα όλη την εβδομάδα ήτανε να ερθει το σάββατο να δούμε παιδικά
τότε που το καλό και το κακό δεν ήταν κάτι σχετικό
και το να βγάζεις φωτογραφίες στο net δεν ήταν κάτι το φυσιολογικό
και μου φαίνεται τραγικό πως ξεπουλήσατε όλοι το προσωπικό τόσο εύκολα,
τόσο αβίαστα γίνανε τα συναισθήματά μας απλησίαστα,
το να αγαπήσεις πραγματικά ή να κάνεις φιλίες θυμίζουνε πράγματα αχρείαστα
τίποτα εντέλλει πια δεν απομένει κείτεται η αθωότητά μας σκοτωμένη,
μα την αγνοούμε όλοι επιδεικτικά μένοντας μέσα στο καβούκι μας ακόμα κλεισμένοι
ΓΑΜΑ τα ιδανικά και τις αξίες,είναι μάλλον πιο σημαντικές οι ηλεκτρονικές γνωριμίες,
τα σχόλια στις sexy σας φωτογραφίες, οι friends, τα views, οι online ομιλίες,
το τέλειο προφίλ, οι σχέσεις οι εφήμερες, χίμαιρες λόγια που με κυνηγάν
γιατί οι άνθρωποι σκότωσαν πια την αγάπη το γύρισαν στα one-night stand.
Κάνω έκκληση απεγνωσμένη μην βλέπεις το παιδί,το φίλο σου,την γκόμενά σου να πεθαίνει
γιατί έτσι γίνεται και ας μην το καταλαβαίνει,δράση πρέπει να αναλάβεις τώρα που δεν ειστε ξένοι,
ακόμα δεν είναι αργά,τα λόγια μου μη βλέπεις σαν οπισθοδρομικά,θυμήσου το πως ήταν όταν είμασταν παιδιά,όταν είχε σημασία το ποιος είσαι και όχι μόνο το πως είσαι,τελικά τι συμβαίνει κάποιος να μου πει
γιατί αφήσαμε να μείνει η ψυχή μας ταπί,γιατί δώσαμε τόση βάση πολύ στην εμφάνιση την εξωτερική
και γιατί χρειάζεται να προσποιήσαι,γιατί εχει βάρος το φαίνεσαι και όχι το είσαι
γιατί πηθικίζεις το στερεότυπό τους και ό,τι πλασάρουν μιμήσαι?
Πες μου πού πήγε η διαφορετικότητα;;; πες μου η όμορφη αυτή πολλαπλότητα;;
πες μου πού χάθηκε η προσωπικότητα;;; κάποτε είχαμε όλοι το δικαίωμα να νιώθουμε αλλιώτικα
ονειρεύομαι μια κοινωνία και ας είναι ουτοπία που για να γουστάρει μια γκόμενα
δεν πρέπει να χάσεις δέκα κιλά μα να διαβάσεις δέκα βιβλία,ονειρεύομαι μια κοινωνία που δεν έχει αξία
το πόσες γάμησες μα πόσες ξάπλωσες στο ίδιο κρεβάτι το πόσο στ' αλήθεια πολύ τις αγάπησες,
όμως νιώθω τόσο μόνος σ' αυτά τα όνειρά μου,να αλλοτριωθώ δεν ήρθε ακόμα η σειρά μου
και μ'ένα μικρόφωνο για συντροφιά μου ανοίγω ξανά την καρδιά μου,γι' αυτό κάπου εδώ σταματώ,
γυρνώ το χρόνο πίσω ώστε να ξαναγίνω παιδί μικρό και μέχρι κάπου εκεί να σε βρω
σου εύχομαι ταξίδι καλό και σ' αποχαιρετώ.. .. ..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Από όσους αναφέρθηκαν στο τελευταίο μήνυμα ξέρω.. εμ.. κανέναν. Αυτό με κάνει μη ποιοτικό;

Αυτός ο ηλίθιος ελιτισμός είναι που, μαζί με την πειρατεία, σκοτώνει πραγματικά τη μουσική. Ξεκολλήστε κι αφήστε τον κόσμο να ακούσει ό,τι γουστάρει χωρίς να βάζετε ταμπέλες.

ok αρχίζω και ανησυχώ...
Δε θα μπορούσα να μη συμφωνήσω 100% .
Έχουμε μανία με τα ταμπελάκια, ποιοτικό ή μη ποιοτικό. Ο καθένας έχει τα ακούσματά του, θα κάτσουμε να κρίνουμε ή να κριθούμε για τις επιλογές μας ΚΑΙ στη μουσική; Πόσο εκνευρίζομαι όταν βλέπω αρνητικές ψήφους σε θέματα με προσωπικές επιλογές μουσικής! Ο άλλος θέλει να το ακούσει, επειδή εμένα δεν μου αρέσει ή δεν είναι του γούστου μου, θα του βάλω - ;

Υπάρχουν βέβαια τραγούδια, εντάξει, που είναι λίγο ό,τι να 'ναι. Απλά μην τα ακούτε. Και εγώ αυτό κάνω σε όσα δεν μου αρέσουν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όρισε τη μουσική με τρόπο τέτοιο ώστε να καλύπτεις τα 7 δις γύρω σου και μετά έλα να το πεις.

Μια ωστόσο άποψη πρεσβεύει ότι η μουσική επειδή ακριβώς πρέπει να διέπεται από αρμονία έχει ως βασικό της κριτήριο την καλαισθησία - την ευχάριστη δηλαδή αίσθηση που θα σου αφήσει ηχητικά αυτό που θα εισπράξεις.
Το ίδιο είναι δηλαδή να ακούσεις μια άφωνη ... σκυλίτσα και το ίδιο είναι να ακούσεις μια φωνή με βάθος, δύναμη, μελωδικότητα?
Ακόμη, το ίδιο είναι να ευτελίζεις κάποια ευγενή συναισθήματα με τον τρόπο που γράφεις τους στίχους και το ίδιο είναι αυτά να τα εξυψώνεις με την ουσιαστική ποίηση?:hmm:

Δεν συμφωνώ με το παραπάνω - αλλά είναι πολλοί που σκέφτονται έτσι.
Επειδή η μουσική δεν είναι απλά έκφραση, αλλά τρόπος ζωής δεν ασχολούμαι με τα πράγματα που θεωρώ ότι δεν αξίζουν, όπως:
την κάθε πίτσα - κίτσα που της κάπνισε έτσι ξεκούδουνα να παραστήσει την τραγουδίστρια
με τραγούδια τα οποία θεωρώ πολύ κλαψιάρικα και βρίσκω τους στίχους εξαιρετικά ανούσιους...
κ.ά. Δεν μπαίνω όμως στην διαδικασία να τα κατακρίνω ή να σχολιάσω αρνητικά αυτούς που τα ακούνε. Κάποιο λόγο έχουν, κάτι τους δίνουν και τα ακούνε - όπως εμένα κάτι μου δίνουν τα κομμάτια που μου αρέσουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Για μένα ποιοτικό τραγούδι είναι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=KLkTCgv4hgE
και όχι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=jyLFvc9n6bA
Και τα δύο μιλούν για χωρισμό αλλά το θέμα είναι ο τρόπος και η φιλοσοφία που μιλάει το καθένα για το ίδιο θέμα.
Καλλιτέχνες που κατα την γνώμη μου είναι ποιοτικοί είναι

Αγγελάκας
Παυλίδης
Σιδηρόπουλος
Δημήτρης Μητσοτάκης
Αδελφοί ΚατσιμίχαΓιάννης Χαρούλης
Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Κωσταντίνος Βήτα
Μιχάλης Δέλτα
Πασχαλίδης
Αλκίνοος Ιωαννίδης
Νίκος Παπάζογλου
Σωκράτης Μάλαμας
Θηβαίος
Νατάσσα Μποφίλιου
Λόλεκ
Μαχαιρίτσας

και απο συγκροτήματα

Πυξ Λαξ
Τρυπες
Ξυλινα Σπαθια

Γιώργος Τσιγκος & Μαυροι Κυκλοι
Ενδελεχεια
Διαφανα Κρινα
Στερεο Νοβα
Μάσκες
Μagic De Spell
Locomondo
Yπόγεια Ρεύματα
Metallica
Nirvana
Cranberries
Scorpions
Depeche Mode


ειλικρινα δεν προκειται να κατσω να γραψω ολους τους καλιτεχνες που μου αρεσουν αλλα οι περισσοτεροι ειναι ηδη γραμμενοι απο τον φιλο Νικο.....περα απο rock ομως ακουμε και αλλα,
απλα μια που βρηκα το thread θα ηθελα σιγουρα να αναφερω 3 ονοματα τα οποια αλλαξαν την ελληνικη μουσικη:
Χατζιδακις:https://www.youtube.com/watch?v=5q9H2cd36RU&feature=related(μου εχει κολλησει αυτο το καιρο,αφιερωμενο στην Κατερινα:redface:)
Λοΐζος:https://www.youtube.com/watch?v=wxIuUgrXgFY
Ξυλουρης:https://www.youtube.com/watch?v=hU4h3pMNXfA


ασχετως του αν καποιος συμφωνει με τις ιδεες,αξιες και ιδανικα αυτων των ανθρωπων πρεπει να παραδεχτει αυτα τα ατομα(τουλαχιστον για εμενα),ειναι απο τα λιγα που με κανουν να αισθανομαι ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που ειμαι Ελληνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Όρισε τη μουσική με τρόπο τέτοιο ώστε να καλύπτεις τα 7 δις γύρω σου και μετά έλα να το πεις.
Οποιονδήποτε ορισμό και να δώσεις στην μουσική , ο κακός στίχος , ο άφωνος τραγουδιστής/η αφωνη τραγουδιστρια και η κακή μουσική επένδυση , υποβιβάζουν την ποιότητά της. Οποιοδήποτε τραγούδι δεν είναι εύηχο στα αυτιά ενός ακροατή , θεωρείται απο τον ίδιο μη ποιοτικό. Δεν προσέβαλα τους καλλιτέχνες που ακούς , ούτε κρίνω κάποιον για τα μουσικά του γούστα , απλά πιστεύω οτι υπάρχει καλή - ποιοτική μουσική και εμπορική μουσική (ο καθένας έχει δικά του κριτήρια για τους καλλιτέχνες που θα βάλει στην κάθε κατηγορία). Πάντως για τα δικά μου γούστα και ακούσματα η Χρύσπα και ο Ιωαννίδης δεν υπηρετούν την μουσική με τον ίδιο τρόπο ..

Πώς θα εξηγήσεις κάποτε σε κάποιον που γεννήθηκε εχτές
τις σαφές και ανεκτίμητες στιγμές,το παιχνίδι με τα άλλα παιδιά μες τις γειτονιές,
τα τελευταία εκείνα χρόνια που γλιτώσαμε απ' το στρες?
Δυστυχώς φίλε μου γεγονός είναι πως είμαστε η τελευταία που τα πρόλαβε γενιά
άντε τώρα να εξηγήσεις εσύ στον πιτσιρικά πως ήτανε η εποχή που δεν είχαμε κινητά,
που δεν είχαμε net, facebook, msn μα διαβάζαμε asterix, lucky luke και ten-ten,
που όλη μας η χαρα όλη την εβδομάδα ήτανε να ερθει το σάββατο να δούμε παιδικά
τότε που το καλό και το κακό δεν ήταν κάτι σχετικό
και το να βγάζεις φωτογραφίες στο net δεν ήταν κάτι το φυσιολογικό
και μου φαίνεται τραγικό πως ξεπουλήσατε όλοι το προσωπικό τόσο εύκολα,
τόσο αβίαστα γίνανε τα συναισθήματά μας απλησίαστα,
το να αγαπήσεις πραγματικά ή να κάνεις φιλίες θυμίζουνε πράγματα αχρείαστα
τίποτα εντέλλει πια δεν απομένει κείτεται η αθωότητά μας σκοτωμένη,
μα την αγνοούμε όλοι επιδεικτικά μένοντας μέσα στο καβούκι μας ακόμα κλεισμένοι
ΓΑΜΑ τα ιδανικά και τις αξίες,είναι μάλλον πιο σημαντικές οι ηλεκτρονικές γνωριμίες,
τα σχόλια στις sexy σας φωτογραφίες, οι friends, τα views, οι online ομιλίες,
το τέλειο προφίλ, οι σχέσεις οι εφήμερες, χίμαιρες λόγια που με κυνηγάν
γιατί οι άνθρωποι σκότωσαν πια την αγάπη το γύρισαν στα one-night stand.
Κάνω έκκληση απεγνωσμένη μην βλέπεις το παιδί,το φίλο σου,την γκόμενά σου να πεθαίνει
γιατί έτσι γίνεται και ας μην το καταλαβαίνει,δράση πρέπει να αναλάβεις τώρα που δεν ειστε ξένοι,
ακόμα δεν είναι αργά,τα λόγια μου μη βλέπεις σαν οπισθοδρομικά,θυμήσου το πως ήταν όταν είμασταν παιδιά,όταν είχε σημασία το ποιος είσαι και όχι μόνο το πως είσαι,τελικά τι συμβαίνει κάποιος να μου πει
γιατί αφήσαμε να μείνει η ψυχή μας ταπί,γιατί δώσαμε τόση βάση πολύ στην εμφάνιση την εξωτερική
και γιατί χρειάζεται να προσποιήσαι,γιατί εχει βάρος το φαίνεσαι και όχι το είσαι
γιατί πηθικίζεις το στερεότυπό τους και ό,τι πλασάρουν μιμήσαι?
Πες μου πού πήγε η διαφορετικότητα;;; πες μου η όμορφη αυτή πολλαπλότητα;;
πες μου πού χάθηκε η προσωπικότητα;;; κάποτε είχαμε όλοι το δικαίωμα να νιώθουμε αλλιώτικα
ονειρεύομαι μια κοινωνία και ας είναι ουτοπία που για να γουστάρει μια γκόμενα
δεν πρέπει να χάσεις δέκα κιλά μα να διαβάσεις δέκα βιβλία,ονειρεύομαι μια κοινωνία που δεν έχει αξία
το πόσες γάμησες μα πόσες ξάπλωσες στο ίδιο κρεβάτι το πόσο στ' αλήθεια πολύ τις αγάπησες,
όμως νιώθω τόσο μόνος σ' αυτά τα όνειρά μου,να αλλοτριωθώ δεν ήρθε ακόμα η σειρά μου
και μ'ένα μικρόφωνο για συντροφιά μου ανοίγω ξανά την καρδιά μου,γι' αυτό κάπου εδώ σταματώ,
γυρνώ το χρόνο πίσω ώστε να ξαναγίνω παιδί μικρό και μέχρι κάπου εκεί να σε βρω
σου εύχομαι ταξίδι καλό και σ' αποχαιρετώ.. .. ..

Φοβερός στίχος !!!!!

Μια ωστόσο άποψη πρεσβεύει ότι η μουσική επειδή ακριβώς πρέπει να διέπεται από αρμονία έχει ως βασικό της κριτήριο την καλαισθησία - την ευχάριστη δηλαδή αίσθηση που θα σου αφήσει ηχητικά αυτό που θα εισπράξεις.
Το ίδιο είναι δηλαδή να ακούσεις μια άφωνη ... σκυλίτσα και το ίδιο είναι να ακούσεις μια φωνή με βάθος, δύναμη, μελωδικότητα?
Ακόμη, το ίδιο είναι να ευτελίζεις κάποια ευγενή συναισθήματα με τον τρόπο που γράφεις τους στίχους και το ίδιο είναι αυτά να τα εξυψώνεις με την ουσιαστική ποίηση?:hmm:

Δεν συμφωνώ με το παραπάνω - αλλά είναι πολλοί που σκέφτονται έτσι.
Επειδή η μουσική δεν είναι απλά έκφραση, αλλά τρόπος ζωής δεν ασχολούμαι με τα πράγματα που θεωρώ ότι δεν αξίζουν, όπως:
την κάθε πίτσα - κίτσα που της κάπνισε έτσι ξεκούδουνα να παραστήσει την τραγουδίστρια
με τραγούδια τα οποία θεωρώ πολύ κλαψιάρικα και βρίσκω τους στίχους εξαιρετικά ανούσιους...
κ.ά. Δεν μπαίνω όμως στην διαδικασία να τα κατακρίνω ή να σχολιάσω αρνητικά αυτούς που τα ακούνε. Κάποιο λόγο έχουν, κάτι τους δίνουν και τα ακούνε - όπως εμένα κάτι μου δίνουν τα κομμάτια που μου αρέσουν! :)

Συμφωνώ απόλυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μια ωστόσο άποψη πρεσβεύει ότι η μουσική επειδή ακριβώς πρέπει να διέπεται από αρμονία έχει ως βασικό της κριτήριο την καλαισθησία - την ευχάριστη δηλαδή αίσθηση που θα σου αφήσει ηχητικά αυτό που θα εισπράξεις.

Καλαισθησία η οποία είναι επίσης υποκειμενική. Θεωρώ φασιστικό να ορίσει κάποιος τι θα θεωρώ ΕΓΩ όμορφο, τι θα θεωρώ καλαίσθητο και τι ευχάριστο στα αυτιά μου. Από εκεί και πέρα κι αυτό για την αρμονία που λες είναι αμφισβητήσιμο αλλά επειδή δε δυσκολεύει προς το παρόν τα πράγματα το αφήνω.

Το ίδιο είναι δηλαδή να ακούσεις μια άφωνη ... σκυλίτσα και το ίδιο είναι να ακούσεις μια φωνή με βάθος, δύναμη, μελωδικότητα?

Ρωτάς εμένα, το γείτονά μου, τον περαστικό που διαβάζει το θέμα, ποιον; Βάζουμε τις προτιμήσεις μας στη μέση και δεν καταλαβαίνουμε ότι κάτι ανάξιο προσοχής για μένα μπορεί να είναι πολύτιμο έως κι αναγκαίο για σένα, και το αντίστροφο φυσικά. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ευτυχώς.

Ακόμη, το ίδιο είναι να ευτελίζεις κάποια ευγενή συναισθήματα με τον τρόπο που γράφεις τους στίχους και το ίδιο είναι αυτά να τα εξυψώνεις με την ουσιαστική ποίηση?:hmm:

Spare me those words of utter beauty, για μένα δε διαφέρει η ποίηση απ' τους στίχους, η μουσική απ' τη λογοτεχνία, ο κινηματογράφος απ' το θέατρο ή τέλος πάντων οτιδήποτε σύγχρονο -όποιο όνομα κι αν του δώσεις- από οτιδήποτε κλασικό, αποδεκτό και καταξιωμένο. Τέχνη συνολικά είναι μορφή έκφρασης συναισθημάτων και ιδεών που εξωτερικεύονται πραγματικά μόνο όταν δεν υπάρχουν στεγανά ή αναχρονιστικά εμπόδια στη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Από όσους αναφέρθηκαν στο τελευταίο μήνυμα ξέρω.. εμ.. κανέναν. Αυτό με κάνει μη ποιοτικό;

Αυτός ο ηλίθιος ελιτισμός είναι που, μαζί με την πειρατεία, σκοτώνει πραγματικά τη μουσική. Ξεκολλήστε κι αφήστε τον κόσμο να ακούσει ό,τι γουστάρει χωρίς να βάζετε ταμπέλες.

Αυτο απλα σημαινει πως δεν εχουμε τα ιδια μουσικα γουστα.
Πρεπει να προσθεσω πως δεν εμποδισα κανεναν να μην ακουει την μουσικη που ο ιδιος θελει.
Δεν πηρα κανεναν απο το μπρατσο να του πω <<Ψιτ φιλε,ακου μονο Υπογεια Ρευματα γιατι ολοι οι αλλοι δεν αξιζουν ή δεν ειναι ποιοτικοι...>>

Εγω ειπα ποιους θεωρω ΕΓΩ ,η Αδαμαντια ποιοτικους.

Το ερωτημα που τιθεται σε αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο.
Σαν να ρωτας <<Ποιο ειναι το αγαπημενο σου χρωμα..>>Το γεγονος οτι θεωρω εγω το μπλε το αγαπημενο μου χρωμα δεν σημαινει οτι ολα τα αλλα ειναι χαλια ή δεν αξιζουν.Απλα εμενα δεν μου αρεσουν τοσο ,δεν με ελκουν..Το ιδιο και εδω.Εμενα με ελκουν καποια χ συγκροτηματα και καποιοι χ τραγουδιστες και θεωρω εκεινους καλους-ποιοτικους.Εκεινοι που δεν διαλεξα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αρεσουν στους αλλους ή δεν αξιζουν δεκαρα..Σημαινει πως εμενα προσωπικα δεν με ελκουν και δεν μου αρεσουν τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλαισθησία η οποία είναι επίσης υποκειμενική. Θεωρώ φασιστικό να ορίσει κάποιος τι θα θεωρώ ΕΓΩ όμορφο, τι θα θεωρώ καλαίσθητο και τι ευχάριστο στα αυτιά μου. Από εκεί και πέρα κι αυτό για την αρμονία που λες είναι αμφισβητήσιμο αλλά επειδή δε δυσκολεύει προς το παρόν τα πράγματα το αφήνω.



Ρωτάς εμένα, το γείτονά μου, τον περαστικό που διαβάζει το θέμα, ποιον; Βάζουμε τις προτιμήσεις μας στη μέση και δεν καταλαβαίνουμε ότι κάτι ανάξιο προσοχής για μένα μπορεί να είναι πολύτιμο έως κι αναγκαίο για σένα, και το αντίστροφο φυσικά. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ευτυχώς.



Spare me those words of utter beauty, για μένα δε διαφέρει η ποίηση απ' τους στίχους, η μουσική απ' τη λογοτεχνία, ο κινηματογράφος απ' το θέατρο ή τέλος πάντων οτιδήποτε σύγχρονο -όποιο όνομα κι αν του δώσεις- από οτιδήποτε κλασικό, αποδεκτό και καταξιωμένο. Τέχνη συνολικά είναι μορφή έκφρασης συναισθημάτων και ιδεών που εξωτερικεύονται πραγματικά μόνο όταν δεν υπάρχουν στεγανά ή αναχρονιστικά εμπόδια στη μέση.

Ωραία αυτά που λες και βλέπω οτι την κάθε σου λέξη την τεκμηριώνεις. Αυτό ομως που δεν κατάλαβα είναι , ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ??? Θέλεις να μας πείσεις οτι η μουσική που ακους (που δεν ξερουμε και ποια ειναι) είναι εξαιρετική και οτι όλοι αυτοί οι καλλιτέχνεις που αναφέρθηκαν ειναι για τα μπάζα ή οτι πρέπει να σταματήσει αυτή η συνήθεια που έχουμε να βάζουμε στην μουσική ταμπέλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οποιονδήποτε ορισμό και να δώσεις στην μουσική , ο κακός στίχος , ο άφωνος τραγουδιστής/η αφωνη τραγουδιστρια και η κακή μουσική επένδυση , υποβιβάζουν την ποιότητά της.

Μα αυτό είναι που λέω, δεν υπάρχει standardized quality για να πεις ότι ο κακός (για σένα) στίχος, ο άφωνος (για σένα) καλλιτέχνης και η κακή (για σένα) μουσική επένδυση υποβιβάζουν κάτι. Οι δυνατότητες είναι άπειρες κι από εκεί και πέρα δημιουργείς. Δεν υπάρχει βάση ή κριτήρια που πρέπει να πληρούνται για να προχωρήσεις. To each his own βέβαια, φυσικά, αλλά η μουσική συνολικά ούτε υποβιβάζεται ούτε αναβαθμίζεται. Απλά υπάρχει.

--
EDIT

Αυτο απλα σημαινει πως δεν εχουμε τα ιδια μουσικα γουστα.
Πρεπει να προσθεσω πως δεν εμποδισα κανεναν να μην ακουει την μουσικη που ο ιδιος θελει.
Δεν πηρα κανεναν απο το μπρατσο να του πω <<Ψιτ φιλε,ακου μονο Υπογεια Ρευματα γιατι ολοι οι αλλοι δεν αξιζουν ή δεν ειναι ποιοτικοι...>>

Εγω ειπα ποιους θεωρω ΕΓΩ ,η Αδαμαντια ποιοτικους.

Το ερωτημα που τιθεται σε αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο.
Σαν να ρωτας <<Ποιο ειναι το αγαπημενο σου χρωμα..>>Το γεγονος οτι θεωρω εγω το μπλε το αγαπημενο μου χρωμα δεν σημαινει οτι ολα τα αλλα ειναι χαλια ή δεν αξιζουν.Απλα εμενα δεν μου αρεσουν τοσο ,δεν με ελκουν..Το ιδιο και εδω.Εμενα με ελκουν καποια χ συγκροτηματα και καποιοι χ τραγουδιστες και θεωρω εκεινους καλους-ποιοτικους.Εκεινοι που δεν διαλεξα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αρεσουν στους αλλους ή δεν αξιζουν δεκαρα..Σημαινει πως εμενα προσωπικα δεν με ελκουν και δεν μου αρεσουν τοσο.

Αφορμή πήρα απ' το μήνυμά σου για το σχόλιο μετά, δε μιλούσα σε σένα συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top