Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλαισθησία η οποία είναι επίσης υποκειμενική. Θεωρώ φασιστικό να ορίσει κάποιος τι θα θεωρώ ΕΓΩ όμορφο, τι θα θεωρώ καλαίσθητο και τι ευχάριστο στα αυτιά μου. Από εκεί και πέρα κι αυτό για την αρμονία που λες είναι αμφισβητήσιμο αλλά επειδή δε δυσκολεύει προς το παρόν τα πράγματα το αφήνω.

Σαφώς και είναι υποκειμενική - δεν παύουν ωστόσο να υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά κριτήρια που καθορίζουν το ωραίο.Από ποια άποψη είναι αμφισβητήσιμο?
(με κάνεις να νιώθω ότι είμαι σε αρρένα επιχειρηματολογίας έτσι όπως το λες...)

[/quote]Ρωτάς εμένα, το γείτονά μου, τον περαστικό που διαβάζει το θέμα, ποιον; Βάζουμε τις προτιμήσεις μας στη μέση και δεν καταλαβαίνουμε ότι κάτι ανάξιο προσοχής για μένα μπορεί να είναι πολύτιμο έως κι αναγκαίο για σένα, και το αντίστροφο φυσικά. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ευτυχώς. [/quote]
Θεωρείς δηλαδή ότι δεν υπάρχει ένας κοινός τόπος πάνω στον οποίο συμφωνεί η συντριπτική πλειονότητα? Δεν υπάρχουν δηλαδή καλλιτέχνες με αναγνωρισμένο έργο ευρέως αποδεκτοί?

Spare me those words of utter beauty, για μένα δε διαφέρει η ποίηση απ' τους στίχους, η μουσική απ' τη λογοτεχνία, ο κινηματογράφος απ' το θέατρο ή τέλος πάντων οτιδήποτε σύγχρονο -όποιο όνομα κι αν του δώσεις- από οτιδήποτε κλασικό, αποδεκτό και καταξιωμένο. Τέχνη συνολικά είναι μορφή έκφρασης συναισθημάτων και ιδεών που εξωτερικεύονται πραγματικά μόνο όταν δεν υπάρχουν στεγανά ή αναχρονιστικά εμπόδια στη μέση.
Με τον όρο ποίηση εννοούσα τους μελωποιημένους στίχους - απλά το έθεσα έτσι για να αναδείξω την σημασία των τελευταίων χωριστά από την μουσική. Δεν σου λέω ότι τέχνη δεν είναι μορφή έκφρασης συναισθημάτων - η διαφορά είναι στο πώς τα εκφράζεις αυτά τα συναισθήματα.

και σου ξαναλέω ότι εμένα δεν με ενοχλεί - ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, τα γούστα του - fine by me. Αλλά αυτή η άποψη προασπίζεται από πολλούς μουσικούς όταν μιλάμε για το συγκεκριμένο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Προφανώς. Και η ιατρική εμπόριο μπορεί να θεωρηθεί απ' αυτό το πρίσμα, δε σε βλέπω όμως να τη θεωρείς κάτι τέτοιο όταν πληρώνεις το γιατρό που σε σώζει στο χειρουργείο. Να το θέσω αλλιώς. Στην περίπτωση που μπορούσες να αναγκάσεις ένα γιατρό να σε θεραπεύσει χωρίς να τον πληρώσεις τη στιγμή που, για την υπηρεσία που σου παρέχει ΑΞΙΖΕΙ να πληρωθεί, θα μπορούσα να έρθω εγώ να πω ότι με τον τρόπο σου σκοτώνεις/καταπολεμάς/whatever τα φακελάκια; Ή μήπως μας βολεύει τελικά να κοιτάμε μόνο αυτά και να ξεχνάμε τα πάντα;

Το ότι κάποιοι εμπορευματοποιούν τη μουσική δε σημαίνει ότι η πειρατεία ξαφνικά θίγει μόνο αυτούς. Θίγει ΚΑΙ αυτούς, ναι, αλλά από εκεί και πέρα απλά προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου όταν αγνοείς μέρος της αλήθειας.

1) Ομολογω οτι δεν καταλαβα πληρως το παραδειγμα που αναφερεις με τους γιατρους
2) Δεν με βολευει να κοιταω κομματια απο καταστασεις και δεν ξεχναω τιποτα (απο σκοπου)..
3) Θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν πηρα καμια θεση σχετικα με την εμπορευματοποιηση της μουσικης και γι' αυτους που προβαινουν σε αυτη.
4) <<αλλά από εκεί και πέρα απλά προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου όταν αγνοείς μέρος της αλήθειας>> .Να το δικαιολογησω για ποιο πραγμα ακριβως. Δεν νομιζω πως ξερεις αν εγω συμβαλω στην πειρατεια της μουσικης ή εστω αν εστερνιζομαι την ιδεολογια της. Ειπα οτι η πειρατεια σκοτωνει το εμποριο της μουσικης και οχι την μουσικη.Αυτο προφανως και ειναι αποψη μου και μαλλον θα επρεπε να το γραψω, αν και το θεωρησα προφανες και δεδομενο, αφου καθενας εδω μεσα αυτο κανει. Επισης λες οτι αγνοω μερος της αληθειας. Δεν ξερω για ποια αληθεια μιλας (αν θεωρεις την δικια σου αποψη για το θεμα αληθεια) αλλα για μενα τα πραγματα ειναι καπως αλλιως...
Χρησιμοποιησεις Β ενικο και μαλιστα ενα αρκετα επιθετικο υφος για να ''απαντησεις'' στην προταση που εγραψα παραπανω.Δεν το καταλαβαινω απο την στιγμη που ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του ή το οτιδηποτε ελευθερα ελευθερα.Αν παλι η χρηση Β ενικου δεν παει για μενα αλλα γενικοποιεις τοτε θα σε παρακαλουσα να το διευκρινιζεις αλλη φορα! Και για να εξηγουμε και να μην παρεξηγουμε δεν κανω επιθεση σε κανεναν , απλα προσπαθω να διευκρινησω την προταση που εγραψα παραπανω και βεβαιως να ξεκαθαρισω την θεση μου !
Θα ξαναπω οτι αυτα ειναι :offtopic: και καλο θα ηταν να γυρισει το θεμα στο τι θεωρουν τα παιδια ποιοτικη μουσικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ποιοτική μουσική ειναι καθετι το οποιο μπορει να σου αλλαξει την διαθεση και να σε κανει να σκεφτεις κατι διαφορετικο,κατι περα απο αυτα που σου εχουν μαθει να λες και να υποστηριζεις τα βιβλια που διαβαζεις,οι γονεις σου ακομη και η παιδεια που εχεις...

αν αυτη ειναι εμπορευματοποιημενη,then so be it...Τι να πω;;;μου θυμίζετε την αντιπαραθεση Αγγελακα με Πυξ λαξ...ελεος δεν κερδιζεται κατι με αυτον το τροπο,ενα ειναι σιγουρο αν πραγματι κατι ειναι καλο θα ξεχωρισει,ασχετως,της υποστήριξης απο πολυεθνικες κτλπ....


Τελος,αν ο αλλος αισθανεται ολα αυτα που ειπα παραπανω με ατομα οπως η gaga και o beiber τοτε μπραβο αλλα δεν φταις εσυ νομιζω φταιει η παιδεια σου...απλα παρατηρησε τα κομματια που ακουγες πριν 2-3 χρονια και ηταν τοσο τελεια και cool αν μπορεις να τα ακουσεις τωρα που δεν ειναι της μοδας.Με μια λεξη φιλε εισαι μαζοποιημένος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ποιοτική μουσική ειναι καθετι το οποιο μπορει να σου αλλαξει την διαθεση και να σε κανει να σκεφτεις κατι διαφορετικο,κατι περα απο αυτα που σου εχουν μαθει να λες και να υποστηριζεις τα βιβλια που διαβαζεις,οι γονεις σου ακομη και η παιδεια που εχεις...

αν αυτη ειναι εμπορευματοποιημενη,then so be it...Τι να πω;;;μου θυμίζετε την αντιπαραθεση Αγγελακα με Πυξ λαξ...ελεος δεν κερδιζεται κατι με αυτον το τροπο,ενα ειναι σιγουρο αν πραγματι κατι ειναι καλο θα ξεχωρισει,ασχετως,της υποστήριξης απο πολυεθνικες κτλπ....


Τελος,αν ο αλλος αισθανεται ολα αυτα που ειπα παραπανω με ατομα οπως η gaga και o beiber τοτε μπραβο αλλα δεν φταις εσυ νομιζω φταιει η παιδεια σου...απλα παρατηρησε τα κομματια που ακουγες πριν 2-3 χρονια και ηταν τοσο τελεια και cool αν μπορεις να τα ακουσεις τωρα που δεν ειναι της μοδας.Με μια λεξη φιλε εισαι μαζικοποιημένος...

Νομίζω είναι μαζοποιημένος :P
Συμφωνώ, αλλά μην ξεχνάς παίζει ρόλο το target group. Μεγαλώνουμε, ωριμάζουμε, αλλάζουμε. Αποκτάμε νέες μουσικές "ανάγκες" και τα ακούσματά μας διαφοροποιούνται.

Στο μυαλό μου το έχω κάπως διαφορετικά... δηλαδή, όλα τα τραγούδια αξίζουν , για τον καθένα διαφορετικά (εξάλλου και είναι αποτελεσματα καλλιτεχνικής δημιουργίας), απλά άλλα υπηρετούν την τέχνη "χαμηλόφωνα" και άλλα "υψηλόφωνα". Άλλα δηλαδή έχουν ισχυρά μηνύματα που θα σε προβληματίσουν, άλλα θα σου προξενήσουν διάφορα συναισθήματα και άλλα απλά θα περάσεις την ώρα σου χαζολογώντας.

Το ίδιο συμβαίνει και σε όλες τις τέχνες. Πάρτε τη ζωγραφική για παράδειγμα! Γιατί κολλάτε μόνο στη μουσική;

Δεν πιστεύω σε ποιότητα και όχι ποιότητα
Δε νομίζω κάποιος 18+ να ακούει Bieber.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Νομίζω είναι μαζοποιημένος :P
Συμφωνώ, αλλά μην ξεχνάς παίζει ρόλο το target group. Μεγαλώνουμε, ωριμάζουμε, αλλάζουμε. Αποκτάμε νέες μουσικές "ανάγκες" και τα ακούσματά μας διαφοροποιούνται.

Στο μυαλό μου το έχω κάπως διαφορετικά... δηλαδή, όλα τα τραγούδια αξίζουν για τον καθένα διαφορετικά (εξάλλου και είναι αποτελεσματα καλλιτεχνικής δημιουργίας), απλά άλλα υπηρετούν την τέχνη "χαμηλόφωνα" και άλλα "υψηλόφωνα". Άλλα δηλαδή έχουν ισχυρά μηνύματα που θα σε προβληματίσουν, άλλα θα σου προξενήσουν διάφορα συναισθήματα και άλλα απλά θα περάσεις την ώρα σου χαζολογώντας.

Δεν πιστεύω σε ποιότητα και όχι ποιότητα
Δε νομίζω κάποιος 18+ να ακούει Bieber.:P

την αλλαξα την λεξούλα thanx....
αν μεγαλωσεις με beiber λογικα θα τον ακους κατι σαν την παπαριζου για τα ελληνικα δρώμενα.δεν την ακουω,απεχθανομαι τα παντα που πρεσβευει η μουσικη της αλλα και παλι ξερω τα περισσοτερα και στο ραδιοφωνο που ακουω δεν εχει κομματια της....τι θελω να πω με αυτο ''σου την επιβάλλουν'' και την συνηθίζεις και δεν σε ενοχλεί(κατι σαν σε αντιστοιχια->η άποψή μου για τον beiber)


διαφωνω παντως με την αποψη σου πιστευω στην ποιοτητα και στην αλλαγη που επιφερουν τα κομματια πχ καποιος που εχει μεγαλωσει με Ξυλουρη που εχει εντρυφήσει στα νοηματα κτλπ που πρεσβευει δεν προκειται να ακουσει χαζοτραγουδα ευκολα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
πιστευω στην ποιοτητα και στην αλλαγη που επιφερουν τα κομματια πχ καποιος που εχει μεγαλωσει με Ξυλουρη που εχει εντρυφήσει στα νοηματα κτλπ που πρεσβευει δεν προκειται να ακουσει χαζοτραγουδα ευκολα.....

Και όχι επειδή θεωρεί τον εαυτό του κουλτουριάρη κτλ που ξέρει και ακούει μόνο ποιοτική μουσική - πολύ απλά επειδή κάτι τέτοιο δεν θα τον καλύπτει σε καμία περίπτωση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λες και βλέπω οτι την κάθε σου λέξη την τεκμηριώνεις. Αυτό ομως που δεν κατάλαβα είναι , ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ??? Θέλεις να μας πείσεις οτι η μουσική που ακους (που δεν ξερουμε και ποια ειναι) είναι εξαιρετική και οτι όλοι αυτοί οι καλλιτέχνεις που αναφέρθηκαν ειναι για τα μπάζα ή οτι πρέπει να σταματήσει αυτή η συνήθεια που έχουμε να βάζουμε στην μουσική ταμπέλες?

Στο πρώτο μήνυμα το έγραψα, σ' αυτό που σχολίασες. :P

Οι ταμπέλες με ενοχλούν, όχι τόσο μεμονωμένα όμως. Κυρίως οι τάσεις που δημιουργούν είναι το πρόβλημα και ό,τι ακολουθεί μετά. Can't we all just get along? Αυτό λέω.

Σαφώς και είναι υποκειμενική - δεν παύουν ωστόσο να υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά κριτήρια που καθορίζουν το ωραίο.

Όπως;

Από ποια άποψη είναι αμφισβητήσιμο?

Το ίδιο θα σου πω, όρισέ την για όλους. :P

Μπορεί το πιο τρελό κομμάτι για σένα να είναι νανούρισμα στα αυτιά κάποιου άλλου. Απ' τη στιγμή που όλοι έχουν δικαίωμα στη δημιουργία κακώς θεωρούμε ότι η μουσική στο σύνολό της πρέπει να διακατέχεται από αρμονία ή οτιδήποτε άλλο αφού καθένας βλέπει τα πάντα διαφορετικά.

Θεωρείς δηλαδή ότι δεν υπάρχει ένας κοινός τόπος πάνω στον οποίο συμφωνεί η συντριπτική πλειονότητα? Δεν υπάρχουν δηλαδή καλλιτέχνες με αναγνωρισμένο έργο ευρέως αποδεκτοί?

Προφανώς υπάρχουν αλλά τι σχέση έχουν με αυτό που ρώτησα; Ο γείτονας μπορεί να μην ανήκει στη συντριπτική πλειονότητα but what the hell στην τελική, γιατί ασχολούμαστε με στατιστική στη μουσική; Η συντριπτική (και πολλές φορές μαζοποιημένη) πλειοψηφία θεωρεί, τη στιγμή που μιλάμε, μουσικούς κολοσσούς άτομα που, αν οι απόψεις μας στο συγκεκριμένο θέμα συγκλίνουν έστω και λίγο, εγώ κι εσύ απλά θα αγνοούσαμε. Ποιος ο λόγος να γίνουμε MTV;

Με τον όρο ποίηση εννοούσα τους μελωποιημένους στίχους - απλά το έθεσα έτσι για να αναδείξω την σημασία των τελευταίων χωριστά από την μουσική. Δεν σου λέω ότι τέχνη δεν είναι μορφή έκφρασης συναισθημάτων - η διαφορά είναι στο πώς τα εκφράζεις αυτά τα συναισθήματα.

Και πάλι, to each his own. Ο τρόπος είναι επίσης παράγοντας που ΔΕ μπορείς να ελέγξεις ΧΩΡΙΣ να περιορίσεις τον άλλο. Άλλοι γουστάρουν στις συναυλίες τους να σπάνε κιθάρες κι άλλοι χαμηλό φωτισμό κι ένα μικρόφωνο. Τι είναι αυτό που κάνει τους πρώτους να ξεχωρίζουν από τους δεύτερους ως προς την ποιότητα;

Αλλά αυτή η άποψη προασπίζεται από πολλούς μουσικούς όταν μιλάμε για το συγκεκριμένο θέμα...

So what? Ή μήπως η άποψή τους είναι πιο σημαντική από αυτές όλων όσων τους ακούν ή τους απεχθάνονται;

Δε μου λένε τίποτα οι αριθμοί και μπορούμε να μιλάμε για ώρες με παραδείγματα χωρίς να καταλήγουμε κάπου. Το ότι η πλειοψηφία κάνει αυτό ή ότι η x,y,δ ομάδα μουσικών υποστηρίζει εκείνο κακώς τα κουβαλάμε στη συζήτηση. Απόψεις είναι όλες, όπως η δική μου και η δική σου.

1) Ομολογω οτι δεν καταλαβα πληρως το παραδειγμα που αναφερεις με τους γιατρους

Οι γιατροί είναι οι μουσικοί, η θεραπεία είναι η μουσική και το φακελάκι το εμπόριο. Αν πάλι δεν το καταλαβαίνεις πες να το εξηγήσω καλύτερα.

3) Θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν πηρα καμια θεση σχετικα με την εμπορευματοποιηση της μουσικης και γι' αυτους που προβαινουν σε αυτη.

Το ξέρω. Ούτε εγώ σε κατηγόρησα για τη μία ή την άλλη άποψη, αν αυτό βγήκε προς τα έξω.

4) <<αλλά από εκεί και πέρα απλά προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου όταν αγνοείς μέρος της αλήθειας>> .Να το δικαιολογησω για ποιο πραγμα ακριβως. Δεν νομιζω πως ξερεις αν εγω συμβαλω στην πειρατεια της μουσικης ή εστω αν εστερνιζομαι την ιδεολογια της. Ειπα οτι η πειρατεια σκοτωνει το εμποριο της μουσικης και οχι την μουσικη

... χωρίς να το εξηγήσεις. Όπως το διάβασα εγώ τουλάχιστον φάνηκε, όχι τόσο επιχείρημα υπέρ της πειρατείας αλλά προς τα εκεί.

Μπορεί όλο τελικά να ήταν παρεξήγηση αλλά τι να σου πω, ας έγραφες λίγο παραπάνω.

Επισης λες οτι αγνοω μερος της αληθειας. Δεν ξερω για ποια αληθεια μιλας (αν θεωρεις την δικια σου αποψη για το θεμα αληθεια) αλλα για μενα τα πραγματα ειναι καπως αλλιως...

Πάλι, δεν αναφερόμουν άμεσα σε σένα. Αφορμή πήρα.

Χρησιμοποιησεις Β ενικο και μαλιστα ενα αρκετα επιθετικο υφος για να ''απαντησεις'' στην προταση που εγραψα παραπανω.

Μιλούσα στο β' ενικό καθαρά για λόγους ευκολίας. Ξαναλέω δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε σένα, γενικά μιλούσα με αρχή αυτό που είπες.

Αν παλι η χρηση Β ενικου δεν παει για μενα αλλα γενικοποιεις τοτε θα σε παρακαλουσα να το διευκρινιζεις αλλη φορα!

Ακριβώς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
διαφωνω παντως με την αποψη σου πιστευω στην ποιοτητα και στην αλλαγη που επιφερουν τα κομματια πχ καποιος που εχει μεγαλωσει με Ξυλουρη που εχει εντρυφήσει στα νοηματα κτλπ που πρεσβευει δεν προκειται να ακουσει χαζοτραγουδα ευκολα.....

Εννοείς και στην μετέπειτα καλλιέργεια και τη διαμόρφωση του χαρακτήρα, σωστά; Δεν θα ακούει χαζοτράγουδα εννοώντας ότι θα έχει "καλλιέργεια" και μετά.

Δε λέω συμφωνώ εν μέρει ότι η μουσική διαπλάθει προσωπικότητες, αλλά αυτό εξαρτάται και από χίλιους δυο παράγοντες.
Εγώ πάντος μεγάλωσα με Βιβάλντι και στη συνέχεια στο δημοτικό με χαζοτράγουδα βλ. φλορεσιέντα. (πιστεύω είμαι νορμάλ άνθρωπος)
Ευτυχώς οι γονείς μου με έμαθαν να μην είμαι κομπλεξική σε θέματα μουσικής, να είμαι ανοιχτή σε όλα τα είδη και να μην κάνω τη "δύσκολη" με έπαρση περί ποιότητος. Να παίρνω ό,τι αξίζει (για μένα) από τη μουσική και τα υπόλοιπα να τα αφήνω.

Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Και όχι επειδή θεωρεί τον εαυτό του κουλτουριάρη κτλ που ξέρει και ακούει μόνο ποιοτική μουσική - πολύ απλά επειδή κάτι τέτοιο δεν θα τον καλύπτει σε καμία περίπτωση!;)
ακριβως υπαρχει ολοκληρη φιλοσοφια πως να το εξηγησω;;;σε αλλαζουν σαν οντοτητα....
Εννοείς και στην μετέπειτα καλλιέργεια και τη διαμόρφωση του χαρακτήρα, σωστά; Δεν θα ακούει χαζοτράγουδα εννοώντας ότι θα έχει "καλλιέργεια" και μετά.
αναφερομαι γενικα δεν θα τον ολοκληρωνει τετοια μουσικη θα εχει αλλαξει ισως αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι θα εχει μουσικη παιδεια.ποις ειμαι εγω που θα πω τι ειναι σωστα;;;καποιος που δεν εβαλε να ακουσει το τελευταιο κομματι του Χ απλα και μονο γιατι ειναι της μοδας και ακουγεται ολη την ωρα στο Υ club
Δε λέω συμφωνώ εν μέρει ότι η μουσική διαπλάθει προσωπικότητες, αλλά αυτό εξαρτάται και από χίλιους δυο παράγοντες.
Εγώ πάντος μεγάλωσα με Βιβάλντι και στη συνέχεια στο δημοτικό με χαζοτράγουδα βλ. φλορεσιέντα. (πιστεύω είμαι νορμάλ άνθρωπος)
Ευτυχώς οι γονείς μου με έμαθαν να μην είμαι κομπλεξική σε θέματα μουσικής, να είμαι ανοιχτή σε όλα τα είδη και να μην κάνω τη "δύσκολη" με έπαρση περί ποιότητος. Να παίρνω ό,τι αξίζει (για μένα) από τη μουσική και τα υπόλοιπα να τα αφήνω.
συμφωνουμε σε σε αυτο μπραβο:clapup::clapup::clapup:

Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε.
ωωωωωωωω αυτο σηκωνει μεγαλη κριτικ,εμας δεν μας κρινουν;;;πες σε μια κοπελα οτι ακους Λοιζο,Ξυλουρη κτλπ και θα τελειωσει συντομα η συζυτηση.Θα σε πουν παλαιολιθικο στην καλυτερη....και φυσικα οι clubακιδες κυριως,δεν κρινουν;;;;εδω διαφωνω απολυτως και μαλιστα λογικο ειναι να κατακρινεις καθετι που δεν συμφωνει με την ''κοσμοθεωρια σου'';)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
@ Shadowfax :
a) Υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια και αυτά είναι όπως έχω πει και παραπάνω οι δυνατότητες μιας φωνής - το βάθος, η μελωδικότητα, η εκφραστικότητα που οδηγεί στην ερμηνεία, η δύναμη της φωνής, η έκταση στην οποία μπορεί να κυμανθεί κ.τ.λ.
b) Να διευκρινίσω κάτι. Η Αρμονία διέπει την μουσική πολύ απλά γιατί είναι η μουσική θεωρία πάνω στην οποία στηρίζεται και η σύνθεση των κομματιών! ;)
c) Να το ορίσεις εσύ - εγώ σε ρώτησα πρώτη! :P Πέρα από την πλάκα, γιατί το θεωρείς αμφισβητήσιμο? :worry:
d) Σου μιλάω για τον τρόπο με τον οποίο επιλέγεις να εκφράσεις αυτό που θες μέσα από τους στίχους και μου αντιπαραθέτεις διαφορετικά σκηνικά από συναυλίες - που δεν βλέπω πως κολλάνε..
Πάντως άκρη δεν νομίζω να βγάλουμε - έχει σχέση με το ποια θεώρηση υιοθετείς σχετικά με την τέχνη γενικότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
@ Shadowfax :
a) Υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια και αυτά είναι όπως έχω πει και παραπάνω οι δυνατότητες μιας φωνής - το βάθος, η μελωδικότητα, η εκφραστικότητα που οδηγεί στην ερμηνεία, η δύναμη της φωνής, η έκταση στην οποία μπορεί να κυμανθεί κ.τ.λ.
b) Να διευκρινίσω κάτι. Η Αρμονία διέπει την μουσική πολύ απλά γιατί είναι η μουσική θεωρία πάνω στην οποία στηρίζεται και η σύνθεση των κομματιών! ;)
c) Να το ορίσεις εσύ - εγώ σε ρώτησα πρώτη! :P Πέρα από την πλάκα, γιατί το θεωρείς αμφισβητήσιμο? :worry:
d) Σου μιλάω για τον τρόπο με τον οποίο επιλέγεις να εκφράσεις αυτό που θες μέσα από τους στίχους και μου αντιπαραθέτεις διαφορετικά σκηνικά από συναυλίες - που δεν βλέπω πως κολλάνε..
Πάντως άκρη δεν νομίζω να βγάλουμε - έχει σχέση με το ποια θεώρηση υιοθετείς σχετικά με την τέχνη γενικότερα..

Uuuuuuuuuhm...δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια.Η θεωρία,η αρμονία και τα συναφή,είναι ανθρώπινες κατασκευές,δεν είναι κάτι παραπάνω.Το ότι κάποιος μπορεί να έβαλε πέντε ήχους στη σειρά και να το είπε αυτό "κλίμακα του σολ" π.χ.,δεν μου λέει κάτι.Και εγώ έβαλα πέντε πορδές στη σειρά και τις θεωρώ αρμονικές.Γιατί η άποψη του άλλου να έχει περισσότερη βαρύτητα απ'τη δικιά μου?Επειδή τον άλλον τον υποστηρίζουν περισσότεροι?Ε,και?Η ορθότητα μιας θέσης είναι άσχετη απ'το πλήθος των υποστηρικτών της,το κλασσικό argumentum ad populum.Ούτε το αν μια φωνή είναι όμορφη είναι αντικειμενικό.Για παράδειγμα,όμορφη φωνή θεωρείται ότι έχει η Φαραντούρη.Εγώ την βρίσκω άπειρα πομπώδη.Μ'αρέσει η φωνή του Varg Vikernes,πιστεύω ότι βγάζει συναίσθημα και όμως για τους περισσότερους είναι απλώς μια τσιρίδα.Και ούτω καθ'εξής για στίχους κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Uuuuuuuuuhm...δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια.Η θεωρία,η αρμονία και τα συναφή,είναι ανθρώπινες κατασκευές,δεν είναι κάτι παραπάνω.Το ότι κάποιος μπορεί να έβαλε πέντε ήχους στη σειρά και να το είπε αυτό "κλίμακα του σολ" π.χ.,δεν μου λέει κάτι.Και εγώ έβαλα πέντε πορδές στη σειρά και τις θεωρώ αρμονικές.Γιατί η άποψη του άλλου να έχει περισσότερη βαρύτητα απ'τη δικιά μου?Επειδή τον άλλον τον υποστηρίζουν περισσότεροι?Ε,και?Η ορθότητα μιας θέσης είναι άσχετη απ'το πλήθος των υποστηρικτών της,το κλασσικό argumentum ad populum.Ούτε το αν μια φωνή είναι όμορφη είναι αντικειμενικό.Για παράδειγμα,όμορφη φωνή θεωρείται ότι έχει η Φαραντούρη.Εγώ την βρίσκω άπειρα πομπώδη.Μ'αρέσει η φωνή του Varg Vikernes,πιστεύω ότι βγάζει συναίσθημα και όμως για τους περισσότερους είναι απλώς μια τσιρίδα.Και ούτω καθ'εξής για στίχους κλπ...

Σε καμία περίπτωση δεν έχει δίκιο για τον λόγο αυτό - άλλωστε δεν είναι λίγες οι φορές που οι "πολλοί" βρίσκονται σε πλάνη!;)
Η άποψή του όμως έχει διαφορετική βαρύτητα γιατί είναι το γνωστικό του αντικείμενο!
Δηλαδή, την ίδια βαρύτητα έχει η δική μου άποψη για ζητήματα Ιατρικής Φύσης με την δική σου και του Φόκου? Δεν νομίζω..
Συμφωνώ, δεν υπάρχουν απόλυτα ωραίες φωνές και ούτε είπα ότι αυτά τα κριτήρια ταυτίζονται για όλους - αλλά το πόσο σωστά πατάς στις νότες δεν είναι κριτήριο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική θεωρώ ότι μου προκαλεί ευχαρίστηση όταν το ακούω και οχι πονοκέφαλο και αηδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική θεωρώ ότι μου προκαλεί ευχαρίστηση όταν το ακούω και οχι πονοκέφαλο και αηδία!

ετσι,παντα με πολυ συγκεκριμενα σχολια:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η άποψή του όμως έχει διαφορετική βαρύτητα γιατί είναι το γνωστικό του αντικείμενο!
Δηλαδή, την ίδια βαρύτητα έχει η δική μου άποψη για ζητήματα Ιατρικής Φύσης με την δική σου και του Φόκου? Δεν νομίζω..

(Με τη δική μου?Μπορεί...:P)
Τελείως άστοχη αναλογία.Η ιατρική βασίζεται σε επιστημονικά πορίσματα,προϊόντα ορθολογισμού,συνεπώς αντικειμενικά,ενώ η μουσική αποτελεί τέχνη,βασίζεται στο συναίσθημα.Η επιστήμη βασίζεται στη λογική,που είναι αντικειμενική,ενώ η τέχνη στο συναίσθημα,που είναι υποκειμενικό.

Συμφωνώ, δεν υπάρχουν απόλυτα ωραίες φωνές και ούτε είπα ότι αυτά τα κριτήρια ταυτίζονται για όλους - αλλά το πόσο σωστά πατάς στις νότες δεν είναι κριτήριο?:confused:

Bollocks είναι.Και ποιος καθορίζει ποιο είναι το "σωστό" παίξιμο μιας νότας?Και ποιος καθορίζει τις νότες κατ'αρχάς?

PS:Μόλις θυμήθηκα ότι χτες το βράδυ ονειρεύτηκα ότι ξανάρχισα μαθήματα πιάνου,wtf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
(Με τη δική μου?Μπορεί...:P)
Τελείως άστοχη αναλογία.Η ιατρική βασίζεται σε επιστημονικά πορίσματα,προϊόντα ορθολογισμού,συνεπώς αντικειμενικά,ενώ η μουσική αποτελεί τέχνη,βασίζεται στο συναίσθημα. Η επιστήμη βασίζεται στη λογική,που είναι αντικειμενική,ενώ η τέχνη στο συναίσθημα,που είναι υποκειμενικό.
Όντως η μουσική είναι συναίσθημα αλλά δεν είναι μόνο αυτό - αν παρατηρήσεις άλλωστε την ίδια την δομή της έχει πρακτικά μαθηματική λογική - και δεν είναι κάτι που λέω μόνο εγώ... Άλλωστε, αν δεν υπήρχε τίποτα το λογικό σε αυτή, τότε γιατί υπάρχουν θεωρητικοί της τέχνης και άνθρωποι που τα μελετάνε όλα αυτά ή ακόμη και οι κριτικοί? Όλοι άχρηστοι είναι?



Bollocks είναι.Και ποιος καθορίζει ποιο είναι το "σωστό" παίξιμο μιας νότας?Και ποιος καθορίζει τις νότες κατ'αρχάς?

PS:Μόλις θυμήθηκα ότι χτες το βράδυ ονειρεύτηκα ότι ξανάρχισα μαθήματα πιάνου,wtf
Η κάθε νότα αντιστοιχεί σε μία συχνότητα, επομένως και όταν κάποιος τραγουδάει/ερμηνεύει αυτή τη νότα, προκειμένου να θεωρηθεί ότι "πατάει" σωστά, πρέπει να είναι σε αυτή τη συχνότητα! Αυτό δεν είναι λογικό κριτήριο? Άλλωστε οι άνθρωποι που έχουν μουσικό αυτί μπορούν και καταλαβαίνουν άριστα την διαφορά!
Θέλεις να μου πεις ότι δεν μπορούμε να καθορίσουμε τις νότες?

:eek::eek: Και εγώ είχα ένα πολύ περίεργο όνειρο για το πιάνο μου χθες το βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όντως η μουσική είναι συναίσθημα αλλά δεν είναι μόνο αυτό - αν παρατηρήσεις άλλωστε την ίδια την δομή της έχει πρακτικά μαθηματική λογική - και δεν είναι κάτι που λέω μόνο εγώ... Άλλωστε, αν δεν υπήρχε τίποτα το λογικό σε αυτή, τότε γιατί υπάρχουν θεωρητικοί της τέχνης και άνθρωποι που τα μελετάνε όλα αυτά ή ακόμη και οι κριτικοί? Όλοι άχρηστοι είναι?

Δεν έχει λογική.Εμείς της δίνουμε λογική,έχει διαφορά.Λογική θα είχε αν τη βρίσκαμε έτσι στη φύση,όπως βρήκαμε π.χ. την βαρύτητα.Τη μουσική τη χτίσαμε εμείς έτσι,δεν μας την έδωσε κανείς "μαθηματικοποιημένη".

Η κάθε νότα αντιστοιχεί σε μία συχνότητα, επομένως και όταν κάποιος τραγουδάει/ερμηνεύει αυτή τη νότα, προκειμένου να θεωρηθεί ότι "πατάει" σωστά, πρέπει να είναι σε αυτή τη συχνότητα! Αυτό δεν είναι λογικό κριτήριο? Άλλωστε οι άνθρωποι που έχουν μουσικό αυτί μπορούν και καταλαβαίνουν άριστα την διαφορά!
Θέλεις να μου πεις ότι δεν μπορούμε να καθορίσουμε τις νότες?

Το ακριβώς αντίθετο,θέλω να σου πω ότι εμείς καθορίσαμε τις νότες,όπως μας καύλωσε.Τι πάει να πει αντιστοιχεί σε μια συχνότητα?Και γιατί σ'αυτή τη συχνότητα και όχι στην άλλη συχνότητα?Γιατί έτσι και όχι γιουβέτσι?Γιατί πρέπει να πατάω πάνω και όχι τρία βήματα αριστερά?Η μουσική έχει έναν και μόνο σκοπό,το να μας αρέσει.Κάποιοι ήχοι και οι συνδυασμοί τους μας προκαλούν θετικά συναισθήματα,αυτό είναι όλο.Ποιος καριόλης λοιπόν θα μου καθορίσει εμένα ποιος ήχος και ποιος συνδυασμός ήχων θα μου προκαλέσει το επιθυμητό σ'εμένα συναίσθημα?Ποιος θα μου πει "αυτή η συχνότητα,αυτός ο ήχος είναι νότα,ενώ η άλλη,ή το ότι υπάρχει ανάμεσά τους,δεν είναι"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Χμμ.. got ur point! Έχεις δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Άλλωστε, αν δεν υπήρχε τίποτα το λογικό σε αυτή, τότε γιατί υπάρχουν θεωρητικοί της τέχνης και άνθρωποι που τα μελετάνε όλα αυτά ή ακόμη και οι κριτικοί? Όλοι άχρηστοι είναι?

Speaking of which, ποιος ακούει κριτικούς σήμερα τη στιγμή που στο κεφάλι του υπάρχει ό,τι χρειάζεται για να κάνει ό,τι κάνουν αυτοί ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ;

Δεν υπάρχουν αυθεντίες, συνέλθετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top