Εκδρομές για νέους στο εξωτερικό

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
έχω ακούσει πολλά: interail, aegee, summer school...

Όμως, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πολλοί γνωστοί μου που είναι φοιτητές ψάχνουν προγράμματα για εκδρομές στο εξωτερικό -με τρένο κυρίως- που περιλαμβάνουν διαμονή είτε σε hostels, είτε σε ξενοδοχεία με προσφορές και τους βγαίνει πολύ οικονομικό (εξευτελιστικά οικονομικό για εξωτερικό)!
Η διάρκεια είναι από 10 ημέρες έως και ολόκληρο μήνα, και διαλέγεις ανάμεσα σε ένα ευρύ φάσμα προορισμών...

Άλλοι πάλι βρίσκουν ένα μόνο προορισμό και πηγαίνουν εκεί, το οποίο όμως δεν ξέρω πώς, πάλι το γλιτώνουν από τα 500άρια και τα 300άρια που μας προτείνουν τα ταξιδιωτικά πρακτορεία.

Λοιπόν, βλέποντας πως δεν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα (έκανα μια μικρή αναζήτηση αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) είπα να ανοίξω αυτό ώστε, να μας δώσουν τα φώτα τους όσοι το έχουν δοκιμάσει και καταλαβαίνουν σε τι αναφέρομαι, και να μάθουμε και οι υπόλοιποι!

λοιπόν; έχετε πάει σε ένα ανάλογο ταξίδι; πώς ήταν; πού πήγατε, πώς, για πόσο καιρό; με πρόγραμμα;
:)
αν όχι, θα θέλατε; και πού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι..!:) Δεν έχω πάει ποτέ τέτοιο ταξίδι αλλά θα ήθελα πολύ..! Ένας φίλος μου το είπε πριν από ένα μήνα ότι θέλει να το ψάξει για να πάει αλλά δεν ξέρω τελικά που κατέληξε..!!
Για τον προορισμό δεν έχω κάποια συγκεκριμένη επιθυμία..! Όσο περισσότερα μέρη θα μπορούσα να επισκεφτώ τόσο το καλύτερο..!!
Σίγουρα όμως θα ήθελα να περιέχει και την Ολλανδία γιατί έχω πάει, είναι πανέμορφη, και θέλω πάαααρα πολύ να ξαναπάω....!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιο summer school πάνω σ'ένα θέμα που σε ενδιαφέρει!
Ούτε interrail ούτε σαχλαμάρες!Να παίρνεις το ένα βρωμιάρικο τρένο πίσω απ'το άλλο και να καταταλαιπωρείσαι για το τίποτα!

Εγώ πριν από μερικές μέρες ήμουν σε ένα summer school με θέμα το "επιχειρείν" (=entrepreneurship) το οποίο διοργάνωνε το Τ.Ε.Ι. μου στη Βουλγαρία...6 μέρες σε ξενοδοχείο (με πισίνα και τα συναφή) κι επειδή ήταν και μέσω Ευρωπαϊκού προγράμματος,ΟΛΑ πληρωμένα!
Είμασταν 40 φοιτητές συνολικά από το Τ.Ε.Ι.,από Δ.Π.Θ,από Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας κι από Βουλγαρικά Α.Ε.Ι.!
Έκανα πολλές και καλές γνωριμίες,έμαθα αρκετά πραγματάκια απ'τα σεμινάρια και πέρασα τέλεια!Σαν φοιτητική 5ήμερη ήταν αλλά με επιπλέον μαθητικό όφελος!:D

Υπάρχουν ιστοσελίδες που αναρτούν σχετικές ανακοινώσεις...καλό ψάξιμο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. :D

Λοιπόν, κάτι συμφοιτητές μου (μας:P) πήγαν Ιταλία (Ρώμη/Βατικανό) με το που τελείωσε η εξεταστική. Νομίζω επειδή ενεπλάκη και η ΕΕΦΙΕ στον προγραμματισμό του ταξιδιού, το κόστος τους βγήκε συνολικά για 3 διανυκτερεύσεις 80Ε (hostel, αεροπλάνο). Μιλάμε πολύ φτηνά ήταν, είχα μείνει όταν το είχα ακούσει. :stunned:

Υπάρχουν ιστοσελίδες γι' αυτό, και γω σκεφτόμουν να το ψάξω. :D Summer schools ιδίως τρέχουν πολλά, απλά για μας τα ψαράκια που είμαστε στα πρώτα έτη ίσως να μην είναι τόσο εύκολα να μας δεχτούν:/:. Έχει όμως και πολλά εθελοντικά προγράμματα χωρίς requirements.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
jack of spades πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου!!! τα summer schools είναι κάτι σαν σεμινάρια δηλαδή? τα interail προγράμματα τόσο χάλια είναι? :/ γιατί σαν ιδέα μου φάνηκαν καλά...

evangeline, εμένα πάλι μου είπαν όσο δεν έχουμε ακόμα κλινικές να τα κυνηγήσουμε!!!! πάντως ειδικά η helmsic δεν θα μου γλιτώσει... με το που ανέβω θεσσαλονίκη θα τα ψάξω γιατί είναι εξαιρετικό πρόγραμμα! κάποια που ξέρω έδωσε εξετάσεις και τώρα πρέπει να βρίσκεται στον καναδά! και άλλα παιδιά από,τι είδα τα έστειλαν στη Συρία και σε πολλά άλλα μέρη... είναι ευκαιρίες ζωής πιστευω αυτα!! (α, παντως τωρα που το σκεφτομαι, ναι μερικά summer schools θέλουν να εισαι επί πτυχίω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
jack of spades πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου!!! τα summer schools είναι κάτι σαν σεμινάρια δηλαδή? τα interail προγράμματα τόσο χάλια είναι? :/ γιατί σαν ιδέα μου φάνηκαν καλά...

Κάθε summer school αποτελείται από έναν κύκλο σεμιναρίων πάνω σ'ένα θέμα,που καλύπτεται συνήθως μέσα σε μερικές μέρες...οι ώρες διεξαγωγής τώρα ποικίλουν!Εμείς π.χ. ξεκινούσαμε 9:30 το πρωί και τελειώναμε στις 16:00 με 17:00 αναλόγως τις "καθυστερήσεις" μέσα στη μέρα...μη φανταστείς ότι σκοτωνόμασταν,το κλίμα ήταν σχετικά χαλαρό και δεν είχε πολύ μπλαμπλα,συνήθως μας έδιναν οδηγίες και κάναμε workshops επί τόπου οπότε η ώρα περνούσε ευχάριστα!

Σαν ιδέα δε λέω είναι ελκυστικό το interrail,αλλά εκτός του ότι είναι πανάκριβο (καμία σχέση με τα ποσά που συζητάμε για όλα τα υπόλοιπα) είναι και σαν να πηγαίνεις στο Ποσείδι στο camping του Α.Π.Θ. αρχές Ιουλίου οπότε θέλει γερό "στομάχι"!;)

Υπάρχουν ιστοσελίδες γι' αυτό, και γω σκεφτόμουν να το ψάξω. :D Summer schools ιδίως τρέχουν πολλά, απλά για μας τα ψαράκια που είμαστε στα πρώτα έτη ίσως να μην είναι τόσο εύκολα να μας δεχτούν:/:. Έχει όμως και πολλά εθελοντικά προγράμματα χωρίς requirements.

Εφόσον μιλάμε για χρηματοδοτούμενα ως ένα βαθμό summer schools ή και δωρεάν (πόσο μάλλον στη 2η περίπτωση) λογικό είναι να υπάρχουν κριτήρια επιλογής και ως συνήθως οι παλαιότεροι έχουν πάντα προτεραιότητα (βλέπε π.χ. Erasmus)...εμάς ειδικά μας πέρασαν από κόσκινο!
Φυσικά υπάρχουν και τα summer schools που σκας το παραδάκι (όπως στο interrail) και πας με την αράδα σου!:D

Νομίζω επειδή ενεπλάκη και η ΕΕΦΙΕ στον προγραμματισμό του ταξιδιού, το κόστος τους βγήκε συνολικά για 3 διανυκτερεύσεις 80Ε (hostel, αεροπλάνο). Μιλάμε πολύ φτηνά ήταν, είχα μείνει όταν το είχα ακούσει. :stunned:

Χαιρετισμούς στον πρόεδρο!;)
Αυτός by the way,είχε πάει σε κάποια φάση Βραζιλία...ίσως μ'αυτό το "helmsic" που ανέφερε πιο πάνω η hurricane,who knows!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
βραζιλίαα? oh my god !
χαχαχα ποσείδι ε? καλή φάση :Ρ κοίτα θα το ψάξω γιατί ξέρω πολλά άτομα που ψήνονται και θα δω τι θα κάνω...

(όσο για το erasmus μιας και το ανέφερες πολύ φοβάμαι ότι του χρόνου θα καταργηθεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
evangeline, εμένα πάλι μου είπαν όσο δεν έχουμε ακόμα κλινικές να τα κυνηγήσουμε!!!! πάντως ειδικά η helmsic δεν θα μου γλιτώσει... με το που ανέβω θεσσαλονίκη θα τα ψάξω γιατί είναι εξαιρετικό πρόγραμμα! κάποια που ξέρω έδωσε εξετάσεις και τώρα πρέπει να βρίσκεται στον καναδά! και άλλα παιδιά από,τι είδα τα έστειλαν στη Συρία και σε πολλά άλλα μέρη... είναι ευκαιρίες ζωής πιστευω αυτα!! (α, παντως τωρα που το σκεφτομαι, ναι μερικά summer schools θέλουν να εισαι επί πτυχίω)

Α, αυτό που λες με τη Helmsic το έχω δει κι εγώ.
Το πρόγραμμα λέγεται ΑνταλλαYES και σου δίνει την ευκαιρία να πας 6 εβδομάδες σε μια χώρα του εξωτερικού της επιλογής σου. Χωρίζεται σε 2 κατηγορίες: Κλινικές (για 3ο έτος και άνω) και Ερευνητικές (μέχρι 3ο έτος) εκδρομές. Δίνεις κάποια εξετάσεις στη γλώσσα σε θέματα της Helmsic σε αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά (ανάλογα με τη χώρα που σε ενδιαφέρει), επιλέγεις κάποιες χώρες με σειρά προτίμησης και ανάλογα με το σκορ σου στις εξετάσεις πας σε κάποια χώρα. :D Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και ό.τι πρέπει για 2ο-3ο έτος που δεν έχεις πήξει στις κλινικές. Αν θες λεπτομέρειες θα σου στείλω λινκ. :D

Χαιρετισμούς στον πρόεδρο!;)

Καλά, θα του δώσω.:P
Από ποιον να πω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Επίσης ενδιαφέροντα είναι και τα προγράμματα της Έλιξ για εθελοντική εργασία στην Ελλάδα και το εξωτερικό, επειδή είδα ότι αναφέρθηκε κάτι για εθελοντισμό.
Συνήθως απ' ότι ξέρω διαρκούν 2 εβδομάδες αλλά υπάρχουν και μεγαλύτερης διάρκειας(μέχρι 12 μήνες) για νέους τα οποία χρηματοδοτούνται σε μεγάλο βαθμό από την Ε.Ε.
Είναι κάτι το διαφορετικό...!;)
https://www.elix.org.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ουουου παιδιά τώρα με πορώσατε :Ρ xD
evangeline αν έχεις στείλε μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το AIESEC δεν καλύπτει αεροπορικά εισιτήρια και κάτι άλλο.. μένεις σε εστίες, οικογένειες και έτσι (https://aiesec.gr/explore/). Εμένα άποψη μου είναι να δώσω τώρα 1000 ευρώ αεροπορικά για καναδά, τσιμπουτί ή κάπου αλλού απλά για να πάρω τη βεβαίωση εθελοντισμού δεν με αρέσει.. + έξοδα τι θα φας και θα πιεις εκεί. Πάντως όλα αυτά τα εθελοντικά έχουν ετήσια συνδρομή αν θες να είσαι μέλος, ή πληρώνεις 140-180 ευρώ για το πρόγραμμα, στα οποία δεν συμπεριλαμβάνεται φυσικά τα έξοδα μεταφοράς. Θέλει πολύ ψάξιμο και τύχη για να βρεις ευκαιρία που θα είναι όλα πληρωμένα. Μη βγούμε και χρεωμένοι κανα 1000ρικο για μια βεβαίωση και ένα ταξίδι στην Αφρική, που για εμβόλια και τέτοια κανείς δεν κάνει λόγο..
Όσο για ταξιδάκια με ryanair και easyjet είναι πάμφηνα και μπορείς να βρεις με 40 ευρώ πάνε έλα προορισμούς (ειδικά Ιταλία και με 30 κάτι έχει πάνε έλα). επίσης υπάρχουν hostels που συγκατοικείς με κοινό μπάνιο και έτσι φάση με τιμή 8-15/άτομο το βράδυ, πολύ φθηνά. Τώρα όσοι δεν μπορούν την συγκατοίκηση, γιατί Ευρώπη δεν είναι το χωριουδάκι μας που θα έρθει κάποιος και απλά δεν θα τον συμπαθούμε μπορεί να έχει πολύ περίεργα άτομα και οι κλοπές είναι συχνές. Εχει και ξενοδοχεία και 25 -50 το δίκλινο για περισσότερη ασφάλεια.. Συνολικά με 250 ευρώ μπορεί κάποιος να βγάλει αεροπορικά, ξενοδοχείο και δαπάνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε Λευτέρη, επέτρεψε μου να διαφώνησω μαζί σου. Προσφέρεις εθελοντικά, όχι απλα για να παρεις ενα χαρτί, αλλα γιατι θελεις να προσφέρεις ανιδιοτελώς κάπου. Γενικοτερα το χω ψάξει το θεμα, και για μενα το ζητούμενο δεν ειναι να εισαι τουρίστας αλλα ταξιδιώτης. Εχουν καταντήσει εξαιρετικα γραφικά πλέον τα πενθήμερα πακέτα σε Παρίσι, Βενετία, Βαρκελώνη κ.α. 250 ευρώ που λες, για που και για πόσες μερες; Γιατι δεν υφίσταται κατι τέτοιο. Προσωπικά, προτιμώ τοσο την aiesec, ας μην ξεχνάμε οτι σου παρέχουν τροφή και στέγη για ενάμιση μήνα και εσυ δινεις μονο 140€. Μιλάμε για συμβολικό πόσο. Επισης μέσω των work camps της ελιξ οπου μένεις για 2-3 εβδομάδες εξωτερικο. Μπορει ακομη να ψάξει κάποιος και για τα summer universities της aegee, εξίσου καλη ευκαιρία. Εφόσον βράζει το αίμα μας, παίζει και interrail σε συνδυασμό με hostels για φθηνότερα. Και τα evs, βγαίνουν και σε τρίμηνη καλοκαιρινή έκδοση αλλα χρειάζεται ψάξιμο και προετοιμασια απο πολυ πιο πριν. Ευκαιρίες υπάρχουν, και οποιος τα σχεδιάσει καλα εχει και ενα εξαιρετικα χαμηλό μπατζετ. Όρεξη να υπαρχει, τωρα που βράζει το αιμα μας, και φύγαμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά λιγάκι σαπουνόπερα μοιάζει η περιγραφή. Σαν να βλέπω κάτι εκδρομές νέων σε αμερικάνικες ταινίες Γ' διαλογής που έβαζε παλιά το star για να καλύψει πρόγραμμα. Εκεί έβλεπες κάτι "σταβλίσιους" με υφάκι college γκόμενου που έβραζε το αίμα τους για περιπέτεια δήθεν και όλα μέλι γάλα. Σαν να ήταν στερημένοι μια ζωή και θέλουν όλα να τα απολαύσουν εν μια νυκτί. :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά λιγάκι σαπουνόπερα μοιάζει η περιγραφή. Σαν να βλέπω κάτι εκδρομές νέων σε αμερικάνικες ταινίες Γ' διαλογής που έβαζε παλιά το star για να καλύψει πρόγραμμα. Εκεί έβλεπες κάτι "σταβλίσιους" με υφάκι college γκόμενου που έβραζε το αίμα τους για περιπέτεια δήθεν και όλα μέλι γάλα. Σαν να ήταν στερημένοι μια ζωή και θέλουν όλα να τα απολαύσουν εν μια νυκτί. :whatever:

Η περιγραφή του δικού μου ποστ εννοείς; Δηλαδη ας πούμε όλη η σαβούρα που μαζεύεται κάθε καλοκαιρι σε Μύκονο και Σκιαθο για να γαμάει και να μαστουρωνει μέχρι τελικής πτώσεως κάθε νυχτα ειναι καλύτερο; Ο καθένας κανει τις επιλογές του, είτε αυτο παραπέμπει σε αμερικανιες είτε σε οτιδήποτε. Φιλικά παντα. :) Εσυ ας πούμε τι θα προτεινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω, για σένα είναι ή άσπρο ή μαύρο; Ή aiesec ή Μύκονος; Δεν έχω θέμα με τις επιλογές του καθενός αλλά με τον τρόπο που αυτές προβάλλονται και η φιλοσοφία του marketing που τις στηρίζει. Τα κάνουμε για να λέμε απλά ότι τα κάνουμε. Η περιγραφή σου μου έκανε συνειρμούς σεναρίων τέτοιων σειρών. Τελικά βοηθάει η τελεβύζιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω, για σένα είναι ή άσπρο ή μαύρο; Ή aiesec ή Μύκονος; Δεν έχω θέμα με τις επιλογές του καθενός αλλά με τον τρόπο που αυτές προβάλλονται και η φιλοσοφία του marketing που τις στηρίζει. Τα κάνουμε για να λέμε απλά ότι τα κάνουμε. Η περιγραφή σου μου έκανε συνειρμούς σεναρίων τέτοιων σειρών. Τελικά βοηθάει η τελεβύζιον.

Βρισκόμαστε σε ενα τοπικ, κύριος σκοπός οτι οποίου ειναι να δίνονται πληροφορίες απο τα ενδιαφερόμενα μέλη για ιδέες όσον αφορα τις καλοκαιρινές διακοπες. Αυτο και εκανα, έδωσα κάποιες αξιόλογες, κατα εμένα, προτάσεις και οποίοι θέλουν τις ψάχνουν παραπανω. Σαφώς και δεν υπάρχουν μοναχα αυτές οι δυο οι επιλογές, αλλα δεν μπορω να καταλάβω και την επίθεση σου. Δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να προώθησω κάποιον οργανισμό και τις δράσεις αυτού.
On: Κυρίως για τις κοπελες, κοιτάξτε το προγραμμα au pair που διεξάγεται τοσο σε Ευρώπη όσο και Αμερική και διαρκεί περίπου 1 χρονο. Παίρνετε το χαρτζιλίκι σας ενώ παράλληλα μένετε μαζι με μια οικογένεια και για κάποιες ωρες τη μερα φροντιζετε το παιδάκι τους. Ακομη μέσω της iaeste (αφορα κυρίως φοιτητές πολυτεχνικων σχολών), εχουν την δυνατότητα να εργαστούν στο εξωτερικο τους καλοκαιρινούς μηνες, με απώτερο σκοπό την απόκτηση εμπειρίας πανω στον τομέα της εργασίας που τους ενδιαφερει. Επισης, ενας φιλος μου, φοιτητής, εφόσον είχε τη πολυτέλεια του χρόνου, αποφάσισε για 2 μηνες να παει Βαρκελώνη οπου και εργάζεται ως μπάτλερ σε ενα χοστελ και παιρνει το χαρτζιλίκι του, ενώ παράλληλα ζει την καθημερινότητα σε μια ξένη χώρα, εκ των έσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατι πρεπει καποιος να παει στο εξωτερικο ειτε με εθελοντες ειτε με πακετο. Ιντερνετ εχετε ολοι, μπειτε μεσα και βρειτε τα μονοι σας. Και που θα πατε, που θα μεινετε, τι θα φατε, ολα μπορειτε να τα εχετε ετοιμα πριν καν ξεκινησετε. Αλλωστε σαν φοιτητης μπορεις να την κοπανησεις σχεδον οποτε θες ενα τριημερο-τετραημερο και να πας φοβερη εκδρομη στο εξωτερικο, δεν σε εμποδιζουν αδειες ή παιδια. Η Ευρωπη ειναι πολυ ευκολη για να ταξιδεψεις, ανοιχτο μυαλο χρειαζεται και καποια χρηματα. Δεν αξιζει και δεν πρεπει να πας στο εξωτερικο και να μετρας και το τελευταιο ευρω γιατι μπορει να σου τυχουν χιλιες δυο αναποδιες. Ταξιδι στο εξωτερικο με €100 δεν γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ακομη μέσω της iaeste (αφορα κυρίως φοιτητές πολυτεχνικων σχολών), εχουν την δυνατότητα να εργαστούν στο εξωτερικο τους καλοκαιρινούς μηνες, με απώτερο σκοπό την απόκτηση εμπειρίας πανω στον τομέα της εργασίας που τους ενδιαφερει.
Μήπως όμως καταλήγεις να πληρώνεις αντί να πληρώνεσαι; γιατί με τα χρήματα που δίνουν αμφιβάλλω αν βγαίνουν τα έξοδα σου και μιλάμε για πρακτική όχι σπουδές, αν είναι τώρα να παίρνεις τρεις και εξήντα για να κάνεις τη σκαρταδούρα της κάθε εταιρείας (και πολύ εμπειρία) ίσως να μην αξίζει και τόσο η όλη διαδικασία. Προτιμότερο δεν είναι να πας μια και καλή να εργαστεί έξω με κανονικό μισθό όταν αποφοιτήσεις;
Μάλλον θέλει πολυυυύ καλό ψάξιμο πριν το αποφασίσει κανείς γιατί παίζει να βγεις ζημιωμένος και χωρίς να μάθεις και τίποτα το ουσιαστικό. Άλλοι το μετάνιωσαν, άλλοι όχι. Μια φορά εκεί θα δουλεύεις, δεν είναι διακοπές -έχουμε ταυτίσει το εξωτερικό με τις διακοπές- και δε πληρώνεσαι επαρκώς. Τώρα ας κρίνει ο καθένας μόνος του αν θέλει τόσο το ταξίδι ή αν προτιμάει να δώσει κάτι παραπάνω και να κάνει πραγματικές διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Μήπως όμως καταλήγεις να πληρώνεις αντί να πληρώνεσαι; γιατί με τα χρήματα που δίνουν αμφιβάλλω αν βγαίνουν τα έξοδα σου και μιλάμε για πρακτική όχι σπουδές, αν είναι τώρα να παίρνεις τρεις και εξήντα για να κάνεις τη σκαρταδούρα της κάθε εταιρείας (και πολύ εμπειρία) ίσως να μην αξίζει και τόσο η όλη διαδικασία. Προτιμότερο δεν είναι να πας μια και καλή να εργαστεί έξω με κανονικό μισθό όταν αποφοιτήσεις;
Μάλλον θέλει πολυυυύ καλό ψάξιμο πριν το αποφασίσει κανείς γιατί παίζει να βγεις ζημιωμένος και χωρίς να μάθεις και τίποτα το ουσιαστικό. Άλλοι το μετάνιωσαν, άλλοι όχι. Μια φορά εκεί θα δουλεύεις, δεν είναι διακοπές -έχουμε ταυτίσει το εξωτερικό με τις διακοπές- και δε πληρώνεσαι επαρκώς. Τώρα ας κρίνει ο καθένας μόνος του αν θέλει τόσο το ταξίδι ή αν προτιμάει να δώσει κάτι παραπάνω και να κάνει πραγματικές διακοπές.
Προσυπογράφω το σχόλιο,έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα όσων αφορά τα προγράμματα που συνδυάζουν πρακτική άσκηση και "διακοπές"...
Tο πιο πρόσφατο παράδειγμα που έχω είναι φίλου τελειόφοιτου πολυτεχνικής σχολής που πήγε μέσω erasmus placement (όχι όποιο κι όποιο πρόγραμμα,ΤΟ πρόγραμμα) σε γνωστό ερευνητικό κέντρο της Γερμανίας το οποίο που προσέφερε το αστρονομικό ποσό των 500€ το μήνα για 5 μήνες κι απ'το πανεπιστήμιο ενώ δικαιούταν άλλα 500€ το μήνα που έδωσαν μόνο τους 3 απ'τους 5 μήνες της υποτροφίας "λόγω υψηλής ζήτησης κι έλλειψης κονδυλίων"!:rolleyes:
Και μη φανταστείτε ότι έκανε τίποτα σπουδαίο,σ'ένα γραφείο τον είχαν 8 ώρες τη μέρα να κάνει προσομοιώσεις!:whatever:
Άντε φέρτα βόλτα μετά με 4.000€ 5 ολόκληρους μήνες στη Γερμανία!
Να βρεις σπίτι να μείνεις,φαγητό,μεταφορικά ΟΛΑ μόνος σου και 100% απ'τη δική σου τσέπη!

Άποψη μου είναι ότι τα προγράμματα αυτά στη συντριπτική πλειοψηφία συνεργάζονται με επιχειρήσεις που ψάχνουν κορόιδα να τους βγάλουν τη βρώμικη δουλειά γρήγορα και φθηνά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Όσο αφορά το erasmus placement καλό είναι να κάνει κάποιος καλή έρευνα προτού πάει κάπου. Οι επιδοτήσεις προς κάθε χώρα είναι στάνταρ, σε άλλες είναι υπερ-αρκετές και σε άλλες δε βγάζεις ούτε το νοίκι (πχ Νορβηγία). Εγώ έκανα 6 μήνες πρακτική σε πανεπιστήμιο της Πορτογαλία με υποτροφία περίπου 500Ε, λεφτά που χωρίς να προσέχω μου ήταν αρκετά. Δεν έμενα σε εστία. Πιο αναλυτικά:
Εισητήριο + ασφάλεια = 150Ε και έφυγα με 500Ε από το σπίτι, πήρα το 80% της υποτροφίας μετά από 1 μήνα διαμονής στη πορτογαλία. Με αυτά τα λεφτά έβγαλα ολόκληρο το 5μηνο + 12 μέρες Χριστούγεννα σε Αυστρία με βόλτα σε Ζυρίχη και Φρανκφούρτη. Ενδοχώρια, βόλτα στο Πόρτο και κάποιες μέρες Λισαβόνα. Περίπου ένα μήνα αφότου γύρισα πήρα το υπόλοιπο 20%, ~600Ε, πρακτικά όντας εκεί ξόδεψα λιγότερα απ' όσα θα ξόδευα εδώ.
Άποψη μου είναι ότι τα προγράμματα αυτά στη συντριπτική πλειοψηφία συνεργάζονται με επιχειρήσεις που ψάχνουν κορόιδα να τους βγάλουν τη βρώμικη δουλειά γρήγορα και φθηνά!
Όσο για το επίπεδο της πρακτικής στη περίπτωσή μου, επειδή κάνω και εδώ, αν βάλω 3 στα 10 στο νοσοκομείο που είμαι, στη Πορτογαλία πρέπει να βάλω τουλάχιστον 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 19 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top