Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Όπως λέει μια αφρικανική παροιμία, χρειάζονται δύο για να γεννηθεί ένα παιδί, αλλά ένα ολόκληρο χωριό για να ανατραφεί. Την ευθύνη για το μεγάλωμα των παιδιών την έχει συνολικά η κοινωνία κι όχι ένας στενός οικογενειακός πυρήνας. Δεν υπάρχουν υγιείς οικογένειες και άρρωστες κοινωνίες· είναι όλα άρρηκτα δεμένα.

Τα παιδιά σε όποια οικογένεια κι αν μεγαλώσουν θα έχουν απ'αυτή να πάρουν κάποια πράγματα. Το αν οι γονείς θα τους τα δώσουν δεν εξαρτάται μόνο από το αν είναι ή δεν είναι ομοφυλόφιλοι. Όταν μιλάμε για συναισθήματα, μιλάμε για ανθρώπους, χωρίς περιορισμούς και επεξηγήσεις. Αν δεχθούμε τελικά ότι η ασφάλεια,η αγάπη και η συμπόνια μπορούν να ανταλλαχθούν σε οικογένειες όποιου τύπου τότε το πρόβλημα μετατοπίζεται. Οι ευθύνες δεν μένουν στους ομοφυλόφιλους γονείς , γιατί αυτοί είναι σίγουρο πως ό,τι μπορούσαν καλό θα το έκαναν. Αφού το παιδί τους δεν θα ήρθε σε καμία περίπτωση εύκολα και τυχαία.

Όσο για το σχολείο και τα πειράγματα, αν δεν είναι γι'αυτό θα είναι για κάτι άλλο. Κι αν δεν είναι στο σχολείο, θα είναι αλλού. Ένας άνθρωπος με σταθερές βάσεις, ένα παιδί πιο ανώδυνα θα τα περάσει αυτά με δεσμούς δυνατούς στην οικογένειά του, στην όποια οικογένειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όπως λέει μια αφρικανική παροιμία, χρειάζονται δύο για να γεννηθεί ένα παιδί, αλλά ένα ολόκληρο χωριό για να ανατραφεί. Την ευθύνη για το μεγάλωμα των παιδιών την έχει συνολικά η κοινωνία κι όχι ένας στενός οικογενειακός πυρήνας. Δεν υπάρχουν υγιείς οικογένειες και άρρωστες κοινωνίες· είναι όλα άρρηκτα δεμένα.
Ναι, απλά υπάρχει και η βαρύτητα που δίνεις στο κάθε ένα. Προσωπικά θεωρώ ότι ή ανατροφή των παιδιών είναι κατά κύριο λόγο μέλημα της οικογένειας και όχι της κοινωνίας και η πρώτη είναι αυτή που θα το επηρεάσει περισσότερο. Η κοινωνία απλά προσφέρει ένα ευρύτερο περιβάλλον για το παιδί του οποίου η προσωπικότητα αναπτύσσεται κατά βάση στις μικρές ηλικίες, τότε που το βασικό περιβάλλον του είναι η οικογένεια του.
Θεωρώ λοιπόν ότι ναι οι ομοφυλόφιλοι θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα της επισημοποίησης της σχέσης τους μιας και είναι καθαρά προσωπικό τους θέμα (δεν εμπλέκεται κάποιο άλλο άτομο πχ παιδί), αλλά όσον αφορά την υιοθεσία είμαι επιφυλακτικός. Αυτό κυρίως γιατί δεν το έχω ζήσει, δεν ξέρω τι αποτελέσματα μπορεί να έχει για το παιδί. Δεν το αποκλείω, απλά κρατάω μια επιφύλαξη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ απλώς αναφέρω κάποιες οπτικές τις οποίες εσύ φαίνεται δεν τις είχες συνυπολογίσει...


:eek:
Οι οποίες είναι;
Μην ξεχνάς ότι συγκρίνουμε ίδρυμα και ομόφυλο ζευγάρι, όχι ομόφυλο και ετερόφυλο ζευγάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Οι οποίες είναι;
Μην ξεχνάς ότι συγκρίνουμε ίδρυμα και ομόφυλο ζευγάρι, όχι ομόφυλο και ετερόφυλο ζευγάρι...

Δε νομίζω. Εγώ προσωπικά κρίνω τα προβλήματα τα οποία ενδεχομένως θα δημιουργηθούν στην οικογένεια (παιδί αλλά και μητέρες ή πατέρες) αν αυτό που υποστηρίζεις εφαρμοστεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή...

Δεν νομίζω να ανέφερα ότι το παιδί θα περνά καλύτερα στο ίδρυμα. Αν και λογικά θες απάντηση σε αυτό. Οπότε ας την δώσω. Προφανώς, το παιδί θα ευχόταν και θα έπρεπε να ζει με γονείς και όχι στο ίδρυμα. Όμως θα ήταν πολύ άσχημο για το ομόφυλο ζευγάρι αν το παιδί τους μισούσε μετά για την επιλογή τους... Και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι σενάριο ειστημονικής φαντασίας. Μιλώ πάντα με τα σημερινά δεδομένα και της στάσης πολλών στο θέμα της ομοφυλοφιλίας...

Υ.Γ. Θα μου πεις ότι δεν απάντησα. Ναι, γιατί δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε νομίζω. Εγώ προσωπικά κρίνω τα προβλήματα τα οποία ενδεχομένως θα δημιουργηθούν στην οικογένεια (παιδί αλλά και μητέρες ή πατέρες) αν αυτό που υποστηρίζεις εφαρμοστεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή...

Δεν νομίζω να ανέφερα ότι το παιδί θα περνά καλύτερα στο ίδρυμα. Αν και λογικά θες απάντηση σε αυτό. Οπότε ας την δώσω. Προφανώς, το παιδί θα ευχόταν και θα έπρεπε να ζει με γονείς και όχι στο ίδρυμα. Όμως θα ήταν πολύ άσχημο για το ομόφυλο ζευγάρι αν το παιδί τους μισούσε μετά για την επιλογή τους... Και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι σενάριο ειστημονικής φαντασίας. Μιλώ πάντα με τα σημερινά δεδομένα και της στάσης πολλών στο θέμα της ομοφυλοφιλίας...

Υ.Γ. Θα μου πεις ότι δεν απάντησα. Ναι, γιατί δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση. :/:
Το παιδί μπορεί να τους "μισήσει" όσο είναι παιδί για πολλούς λόγους...
Εγώ μικρή "μισούσα" τη μητέρα μου που δεν με άφηνε να κοιμηθώ σε σπίτι φίλης μου μέχρι τα 18... Ή που δεν έφτιαχνε μαγειρευτά φαγητά όπως οι άλλες μανάδες γιατί δεν είχε χρόνο λόγω δουλειάς...
Πλέον φυσικά και δεν της κρατάω κακία για τίποτα από αυτά. Στο πρώτο εξακολουθώ να την θεωρώ υπερβολική αλλά δεν νιώθω κάποιο "μίσος" απέναντι της, όπως τότε. Στο δεύτερο πλέον την επικροτώ, για διάφορους λόγους που έχω αναλύσει σε άλλα θέματα και δεν είναι της παρούσης.
Και όντας παιδί που στο σχολείο δεν πέρασα και τα καλύτερα παιδικά χρόνια λόγω συμμαθητών, νομίζω μπορώ να έχω μια πιο "από πρώτο χέρι" άποψη για το πως νιώθει ένα παιδί που το κοροϊδεύουν στο σχολείο, και θεωρώ ότι πέρα από τα εμφανή αρνητικά, έχει και κάποια θετικά (σε ωριμάζει γρήγορα, σε μαθαίνει να μην σε ενδιαφέρει τόσο η γνώμη των άλλων, σε κάνει πιο δυνατό (ψυχολογικά), σε μαθαίνει να μην σκέφτεσαι πως να μεγαλώσεις το παιδί σου βάσει του αν θα το κοροιδεύουν στο σχολείο γιατί έχεις καταλάβει ότι αν θέλουν να βρουν λόγους να το κοροιδεύουν, θα τους βρουν όσο και να προσέξεις :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ανέφερα ότι το παιδί θα περνά καλύτερα στο ίδρυμα. Αν και λογικά θες απάντηση σε αυτό. Οπότε ας την δώσω. Προφανώς, το παιδί θα ευχόταν και θα έπρεπε να ζει με γονείς και όχι στο ίδρυμα. Όμως θα ήταν πολύ άσχημο για το ομόφυλο ζευγάρι αν το παιδί τους μισούσε μετά για την επιλογή τους... Και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι σενάριο ειστημονικής φαντασίας. Μιλώ πάντα με τα σημερινά δεδομένα και της στάσης πολλών στο θέμα της ομοφυλοφιλίας...

Για ποιούς λόγους θα μπορούσε να τους μισήσει; Επειδή κάποιοι ενδεχομένως να τους κατέκριναν; Eπειδή θα δεχόταν εξ'αιτίας των γονιών του επιθέσεις προκατάληψης; Επειδή θα αντιμετώπιζε προβλήματα με τον κοινωνικό περίγυρο; Επειδή θα έχανε την ευκαιρία να μεγαλώσει "φυσιολογικά";

Aπέναντι σ' αυτούς εύκολα βρίσκω αντίθετους, ισχυρότερους λόγους για να τους αγαπήσει. Επειδή του έδωσαν αγάπη. Επειδή του δίδαξαν ότι πρέπει να παλεύεις για τον στόχο σου πιο έντονα από κάθε άλλον γονέα. Επειδή του έδωσαν την ευκαιρία να βρει σπίτι. Επειδή του έδειξαν να βλέπει τα κοινά του με τους άλλους που είναι πάντα πρισσότερα.

Σίγουρα, δεν θα είναι σπαρμένος με ροδοπέταλα ο δρόμος. Αξίζει όμως σε όλους έστω η αναζήτηση της αρμονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το παιδί μπορεί να τους "μισήσει" όσο είναι παιδί για πολλούς λόγους...
Εγώ μικρή "μισούσα" τη μητέρα μου που δεν με άφηνε να κοιμηθώ σε σπίτι φίλης μου μέχρι τα 18... Ή που δεν έφτιαχνε μαγειρευτά φαγητά όπως οι άλλες μανάδες γιατί δεν είχε χρόνο λόγω δουλειάς...
Πλέον φυσικά και δεν της κρατάω κακία για τίποτα από αυτά. Στο πρώτο εξακολουθώ να την θεωρώ υπερβολική αλλά δεν νιώθω κάποιο "μίσος" απέναντι της, όπως τότε. Στο δεύτερο πλέον την επικροτώ, για διάφορους λόγους που έχω αναλύσει σε άλλα θέματα και δεν είναι της παρούσης.
Και όντας παιδί που στο σχολείο δεν πέρασα και τα καλύτερα παιδικά χρόνια λόγω συμμαθητών, νομίζω μπορώ να έχω μια πιο "από πρώτο χέρι" άποψη για το πως νιώθει ένα παιδί που το κοροϊδεύουν στο σχολείο, και θεωρώ ότι πέρα από τα εμφανή αρνητικά, έχει και κάποια θετικά (σε ωριμάζει γρήγορα, σε μαθαίνει να μην σε ενδιαφέρει τόσο η γνώμη των άλλων, σε κάνει πιο δυνατό (ψυχολογικά), σε μαθαίνει να μην σκέφτεσαι πως να μεγαλώσεις το παιδί σου βάσει του αν θα το κοροιδεύουν στο σχολείο γιατί έχεις καταλάβει ότι αν θέλουν να βρουν λόγους να το κοροιδεύουν, θα τους βρουν όσο και να προσέξεις :) )

1) Άλλο να σε περιορίζει η μητέρα σου και άλλο να πέσεις θύμα ρατσισμού εξαιτίας των επιλογών των γονιών σου.

2)Το ότι εσύ μπορεί να είχες τη δύναμη να κερδίσεις πράγματα στην παιδική σου ηλικία (ωρίμανση κτλ) δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και για όλους τους άλλους. Ένας άλλος άνθρωπος μπορεί να αντιδράσει με ένα διαφορετικό τρόπο. ;)

Τεσπά. Θα το πω και τελευταία φορά (και θα γίνω μονότονος) γιατί δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Θεωρώ επικίνδυνο με τα σημερινά δεδομένα να επιτραπεί η υιοθεσία. Πως μπορεί να γίνει τώρα υιοθεσία ενώ δεν είναι νομικά κατοχυρωμένη η συμβίωση μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών; Στο μέλλον βλέπουμε... Αυτά είχα να πω, τίποτα άλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καλά νέα για τους ομοφοβικούς...

https://gaynewsingreek.blogspot.com/2008/05/blog-post_2258.html

Ποινική δίωξη στο Δήμαρχο Τήλου
Για τον πολιτικό γάμο των ομοφυλόφιλων ERT.gr, 30/5/2008
Μπροστά στο ενδεχόμενο ποινικής δίωξης βρίσκεται ο Δήμαρχος Τήλου, εάν τελέσει πολιτικό γάμο ομοφυλόφιλων, διότι δεν επιτρέπεται από το ισχύον νομικό πλαίσιο
Την άσκηση ποινικής δίωξης κατά του Δημάρχου της Τήλου Τάσου Αλιφέρη, ζήτησε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γιώργος Σανιδάς, με αφορμή την απόφασή του να τελέσει πολιτικό γάμο μεταξύ ομοφυλοφίλων.
"Ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων δεν προβλέπεται ούτε στην ισχύουσα νομοθεσία ούτε και στο Σύνταγμα", αναφέρει ο κ. Σανιδάς σε εντολή του προς τον προϊστάμενο της εισαγγελίας πρωτοδικών Ρόδου. Όπως τονίζει ο κ. Σανιδάς, "η πράξη του Δημάρχου δεν θα είναι μόνο άκυρη και ανίσχυρη αλλά και παράνομη".
Ένας τέτοιος γάμος δεν είναι σύννομος, δήλωσε στη ΝΕΤ και ο υπουργός Δικαιοσύνης Σωτήρης Χατζηγάκης.

Ζούμε σε μία χώρα δύο ταχυτήτων, όπου υπάρχουν πολίτες Α' και Β' κατηγορίας... Ξέρω... Ξέρω... Αν δεν μας αρέσει, μπορούμε να μεταναστεύσουμε :)

Εγω να ρωτησω κατι, γιατι θα τρελλαθω! Εφοσον δεν απαγορευεται απο το νομο ρητως ο γαμος μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου, πως ακριβως ειναι παρανομη πραξη, και βασει ποιου νομου θα διωκθει ο δημαρχος; Δεν ειναι προφανες οτι αν κατι δεν αναφερεται ως παρανομο, απλα ειναι νομιμο; :confused:

Ασχετο αλλα:

Το παιδί μπορεί να τους "μισήσει" όσο είναι παιδί για πολλούς λόγους...
Εγώ μικρή "μισούσα" τη μητέρα μου που δεν με άφηνε να κοιμηθώ σε σπίτι φίλης μου μέχρι τα 18... Ή που δεν έφτιαχνε μαγειρευτά φαγητά όπως οι άλλες μανάδες γιατί δεν είχε χρόνο λόγω δουλειάς...
Πλέον φυσικά και δεν της κρατάω κακία για τίποτα από αυτά. Στο πρώτο εξακολουθώ να την θεωρώ υπερβολική αλλά δεν νιώθω κάποιο "μίσος" απέναντι της, όπως τότε. Στο δεύτερο πλέον την επικροτώ, για διάφορους λόγους που έχω αναλύσει σε άλλα θέματα και δεν είναι της παρούσης.

Επειδη οντως δεν ειναι της παρουσης, αλλα εμενα με ιντριγκαρε η δηλωση οτι "στο δεύτερο πλέον την επικροτώ", μπορεις να μου δωσεις links για τα θεματα στο οποιο εξηγεις το συγκεκριμενο θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως οσοι ειναι επιφυλακτικοι ως προς την υιοθεσια παιδιων απο ομοφυλοφιλους, θα πρεπει να σκεφτουν τι ειναι πιο σημαντικο για ενα παιδι....
Να μεγαλωσει με πολλη αγαπη, στοργη, ασφαλεια, αξιες και ολα αυτα που δινουν οι γονεις (ειτε ομοφυλοφιλοι, ειτε ετεροφυλοφιλοι) σε ενα παιδι ή κατι αλλο, οπως η ντροπη, η κοροιδια, επειδη μεγαλωσε σε οικογενεια με ομοφυλοφιλους γονεις, που πιθανον να υποστει μεχρι την ηλικια που θα μπορει να αντιληφθει την ιδιαιτεροτητα της οικογενειας του....?
Προσωπικα...με ενδιαφερει το πρωτο.....

Και ας μην ξεχναμε, πως οι εποχες αλλαζουν και μαζι με αυτες και καποιες συντηρητικες αποψεις του σημερα...
Καλως ειχαν αναφερθει νωριτερα ως παραδειγμα οι πεποιθησεις περι προγαμιαιων σχεσεων πριν απο 30-40 χρονια ή περι ανυπαντρων μητερων...που σημερα τα φαινομενα αυτα ειναι αποδεκτα απο την πλειοψηφια της κοινωνιας μας....

Συμφωνω απολυτα με Αναστασια, Λια και Ρηνιω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1) Άλλο να σε περιορίζει η μητέρα σου και άλλο να πέσεις θύμα ρατσισμού εξαιτίας των επιλογών των γονιών σου.
Δεν νομίζω να έχω αναφέρει πουθενά λεπτομερώς για ποιό λόγο δεν πέρασα και τόσο ευχάριστα παιδικά χρόνια. Θα μπορούσε να πει κανείς πάντως, ότι σε μεγάλο βαθμό ευθύνονταν οι επιλογές των γονιών μου, ή για την ακρίβεια, της οικογένειας μου γενικότερα. :)
2)Το ότι εσύ μπορεί να είχες τη δύναμη να κερδίσεις πράγματα στην παιδική σου ηλικία (ωρίμανση κτλ) δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και για όλους τους άλλους. Ένας άλλος άνθρωπος μπορεί να αντιδράσει με ένα διαφορετικό τρόπο. ;)
Δεν βλέπω όμως και κάποιο αντιπαράδειγμα... Μόνο θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω να ρωτησω κατι, γιατι θα τρελλαθω! Εφοσον δεν απαγορευεται απο το νομο ρητως ο γαμος μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου, πως ακριβως ειναι παρανομη πραξη, και βασει ποιου νομου θα διωκθει ο δημαρχος; Δεν ειναι προφανες οτι αν κατι δεν αναφερεται ως παρανομο, απλα ειναι νομιμο; :confused:
Υποτίθεται ότι αντίκειται στα "χρηστά ήθη" και νομίζω εκεί πάτησε ο εισαγγελέας.
Επειδη οντως δεν ειναι της παρουσης, αλλα εμενα με ιντριγκαρε η δηλωση οτι "στο δεύτερο πλέον την επικροτώ", μπορεις να μου δωσεις links για τα θεματα στο οποιο εξηγεις το συγκεκριμενο θεμα;
Δεν έχω το χρόνο (ούτε τη διάθεση για να είμαι ειλικρινής) να τα ψάξω, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν θέματα που αφορούν το αν θα πρέπει να δουλεύει η γυναίκα, περί εργασιομανίας κλπ. (πιες: όταν λέω "μαγειρευτά φαγητά" εννοώ παστίτσια και τέτοια πολύπλοκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι αντίκειται στα "χρηστά ήθη" και νομίζω εκεί πάτησε ο εισαγγελέας.

Καταρχας, στις δηλωσεις τους δεν φαινεται οτι σε αυτο βασιστηκαν, αλλα στο οτι δεν προβλεπεται απο το νομο. Που, χωρις να ειμαι νομικος, μου φαινεται πανηλιθια δηλωση, γιατι αν δεν προβλεπεται απο το νομο, δεν σημαινει οπως ισχυριζονται οτι ειναι παρανομο, αλλα το αντιθετο. Απο την αλλη, αν το ολο θεμα βασιζεται μονο στα "χρηστα ηθη", νομιζω οτι θα ναι κομματι δυσκολο να βασισουν ολοκληρη την κατηγορια σε αυτο. (οχι οτι θα γινει τελικα κατι, αλλα λεμε)

Δεν έχω το χρόνο (ούτε τη διάθεση για να είμαι ειλικρινής) να τα ψάξω, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν θέματα που αφορούν το αν θα πρέπει να δουλεύει η γυναίκα, περί εργασιομανίας κλπ. (πιες: όταν λέω "μαγειρευτά φαγητά" εννοώ παστίτσια και τέτοια πολύπλοκα)

Τι να πιω; :P

Οκ, νομιζα οτι αναφεροσουν γενικα σε φαγητο μαγειρεμενο στο σπιτι, και οτι επικροτουσες τη μητερα σου που δεν μαγειρευε καθολου ( = παραγγελνατε μονο απεξω). Ετσι μου ακουγεται πολυ πιο λογικο. :) Αν ειναι θα το ψαξω και μονος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταρχας, στις δηλωσεις τους δεν φαινεται οτι σε αυτο βασιστηκαν, αλλα στο οτι δεν προβλεπεται απο το νομο. Που, χωρις να ειμαι νομικος, μου φαινεται πανηλιθια δηλωση, γιατι αν δεν προβλεπεται απο το νομο, δεν σημαινει οπως ισχυριζονται οτι ειναι παρανομο, αλλα το αντιθετο. Απο την αλλη, αν το ολο θεμα βασιζεται μονο στα "χρηστα ηθη", νομιζω οτι θα ναι κομματι δυσκολο να βασισουν ολοκληρη την κατηγορια σε αυτο. (οχι οτι θα γινει τελικα κατι, αλλα λεμε)
Αν βασίστηκαν εκεί είναι όντως χαζό :confused:

Οκ, νομιζα οτι αναφεροσουν γενικα σε φαγητο μαγειρεμενο στο σπιτι, και οτι επικροτουσες τη μητερα σου που δεν μαγειρευε καθολου ( = παραγγελνατε μονο απεξω). Ετσι μου ακουγεται πολυ πιο λογικο. :) Αν ειναι θα το ψαξω και μονος μου.
Λολ όχι, όταν λέω "μαγειρευτό" εννοώ πράγματα που απαιτούν πάνω από μισή ώρα να φτιαχτούν (παστίτσια, μουσακάδες, ντολμαδάκια κλπ). Φιλέτα, σαλάτες, μπιφτέκια, μακαρονάδες (απλές) κλπ δεν τα θεωρώ "μαγειρευτά" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι, να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων.

Μόλις δουν τη γλύκα θα ζητήσουν κατάργηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Όταν παντρεύονται 2 ομοφυλόφιλοι αυτομάτως δημιουργείται η εντύπωση ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό,ενώ δεν είναι,πώς να το κάνουμε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Γιατί θα πρέπει να τα συγκρίνουμε το ίδρυμα με τις ομοφυλες οικογένεις?
το μη χείριστον βέλτιστον δηλαδή? (το σκότωσα τελείως!:P)
κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν παιδιά σε ιδρύματα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!
υπάρχει εξάλλου η δυνατότητα σε ζευγάρι γυναικών με εξωσωματική να αποκτήσουν παιδί!

Συμφωνώ ότι το πιο σημαντικό είναι να υπάρχει αγάπη αλλά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες θα αγαπούν περισσότερο τα παιδιά τους!
Σίγουρα θα υπάρξει στιγμή όπου το παιδί θα νιωσει τη απουσία του αντίθετου φύλου γονειου και θα αναρωτηθεί πως θα ήταν αν μεγάλωνε σε μια "φυσιολογική" οικογένεια...δε ξέρω αν αυτό θα οδηγήσει το παιδί να "μισήσει" τους γονείς του (είναι κάτι ακραίο αυτό) αλλά δε γινεται να το παραβλέψουμε και να πούμε ότι δε θα υπάρχει καμία διαφορά και ότι ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει αγάπη θα ξεπεραστούν όλα τα προβλήματα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί θα πρέπει να τα συγκρίνουμε το ίδρυμα με τις ομοφυλες οικογένεις?

Γιατί στην πράξη, αυτό είναι το ερώτημα που προκύπτει για να αποφασιστεί αν θα πρέπει να επιτραπεί η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Όλες οι άλλες συγκρίσεις είναι καθαρά φιλοσοφικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν παντρεύονται 2 ομοφυλόφιλοι αυτομάτως δημιουργείται η εντύπωση ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό,ενώ δεν είναι,πώς να το κάνουμε.;)
Άρα με την λογική σου το να παντρεύονται δύο άνθρωποι, αυτομάτως δημιουργείται η εντύπωση ότι η μονογαμία είναι ένα στοιχείο της φύσης, ενώ δεν είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Γιατί στην πράξη, αυτό είναι το ερώτημα που προκύπτει για να αποφασιστεί αν θα πρέπει να επιτραπεί η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Όλες οι άλλες συγκρίσεις είναι καθαρά φιλοσοφικές.
Εντάξει από το να μείνει στο ίδρυμα σίγουρα είναι καλύτερα...αλλά δεν είναι το ίδιο όμως....
Δεν εννοώ ότι οι ετερόφυλες οικογένειες είναι το ιδανικό εξάλλου ύπαρχουν πάρα πολλά απαράδεκτα παραδείγματα τέτοιων οικογενειών όμως μια ομοφυλόφιλη οικογένεια έχει να αντιμετωπίσει πολύ περισσότερα προβλήματα τα οποία πρώτον δε ξέρουμε πως θα επιδράσουν στη ψυχολογία του παιδιού και επιπλέον θέλει ειδικούς "χειρισμούς" από την οικογένεια που δεν είναι σε θεση (ή δεν έχουν και τις απαραίτητες γνώσεις) για να τους κάνουν!:/:

Επειδή αφορά το παιδί, είμαι κάπως επιφυλακτική σε αυτό το ζήτημα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όμως δεν είναι και τραβηγμένο το κόμπλεξ και η ντροπή την οποία είναι πολύ πιθανό να νιώσει το παιδί στο σχολείο. Μου φαίνεται δύσκολο να μείνει κρυφή η ιδιαιτερότητα του γιατί σαν ιδιαιτερότητα θα αντιμετωπίζεται. Και για να πω την αλήθεια τα παιδιά σε μικρή ηλικία δεν είναι και τόσο αθώα. Συνήθως αποτυπώνουν τις προκαταλήψεις των γονιών τους και της κοινωνίας. Αν είσαι διαφορετικός (υπέρβαρος, κοντός κτλ) θα σε αντιμετωπίσουν πολύ πιθανό με χλεύη. Νομίζεις ότι δεν θα είναι πιθανό να αντιπαθήσει τους γονείς του;
ένα παιδί μπορεί να γίνει όπως σωστά λες και μόνος σου, αντικείμενο χλευασμού χωρίς να υπάρχει καν και πραγματική αιτία. Αρα το αν θα δωθεί ή όχι λόγος απ τους γονείς του παιδιού στα άλλα παιδάκια, είναι μάλλον το τελευταίο πράγμα, συγκριτικά με τα οφέλη που θα μπορεί να έχει αυτό το παιδί μεγαλώνοντας μέσα σε μία ιδιόμορφη μεν, οικογένεια δε.
Επίσης όντως είναι πιθανό να αντιπαθήσει τους γονείς
Εγώ μισούσα τον πατέρα μου έως περίπου τα 25 μου για σοβαρούς για μένα λόγους
επειδή έπινε και κατέστρεψε την οικογένεια μας
so?? ποια η διαφορά?

Γιατί θα πρέπει να τα συγκρίνουμε το ίδρυμα με τις ομοφυλες οικογένεις?
το μη χείριστον βέλτιστον δηλαδή? (το σκότωσα τελείως!:P)
κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν παιδιά σε ιδρύματα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!
υπάρχει εξάλλου η δυνατότητα σε ζευγάρι γυναικών με εξωσωματική να αποκτήσουν παιδί!
ακριβώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα σε ζευγάρι γυναικών πρέπει να νομιμοποιηθεί γιατί
1. είναι υποκριτικό εφόσον μπορούν να το κάνουν, να μην είναι ΚΑΙ ΚΑΛΑ νόμιμο
2. αδικούνται οι άντρες ομοφυλόφιλοι που θα ήθελαν κι αυτοί μια οικογένεια με παιδιά


Συμφωνώ ότι το πιο σημαντικό είναι να υπάρχει αγάπη αλλά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες θα αγαπούν περισσότερο τα παιδιά τους!
Σίγουρα θα υπάρξει στιγμή όπου το παιδί θα νιωσει τη απουσία του αντίθετου φίλου γονειου και θα αναρωτηθεί πως θα ήταν αν μεγάλωνε σε μια "φυσιολογική" οικογένεια...δε ξέρω αν αυτό θα οδηγήσει το παιδί να "μισήσει" τους γονείς του (είναι κάτι ακραίο αυτό) αλλά δε γινεται να το παραβλέψουμε και να πούμε ότι δε θα υπάρχει καμία διαφορά και ότι ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ υπάρχει αγάπη θα ξεπεραστούν όλα τα προβλήματα!:/:
Κανένας δεν είπε ότι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες θα αγαπούν περισσότερο τα παιδιά τους!
Είπαμε ότι όταν είσαι ομοφυλόφιλος και υιοθετείς, το κάνεις συνειδητά κι όχι απλά επειδή έσπασε το προφυλακτικό κι έκατσε η φάση για εγκυμοσύνη.
Πίστεψε με, έχει διαφορα το "είμαι έτοιμος να κάνω παιδί" με το "ωχ, την πατησα είμαι έγκυος"
Είναι στην φύση του ανθρώπου πάντως να αναρωτιέται πως θα ήταν τα πράγματα αν ήταν αλλιώς
Πάντως δεν πιστεύω ότι ένα παιδί μεγαλώνοντας θα σκεφτόταν ποτέ, "μακάρι να μεγάλωνα στο ίδρυμα παρά σε οικογένεια ομοφυλόφιλων"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top