Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τωρα πως καταρθωσε αυτος ο πλυθησμος ο παντελως ασχετος με το ονομα να του δωθει το ονομα ειναι αξιο μελετης για τον ιστορικο του μελοντος.

Η σκοπιανη προπαγανδα στιριζεται σε τρεις παραδοχες
1. οτι οι αρχαιοι Μακεδονες δεν ηταν Ελληνες
2. οτι αναμιχθηκαν με Σλαβους
3. οτι η αναμιξη Σλαβων και Μακεδονων κρατησε συνειδηση ξεχωριστους εθνους εδω και 1500 χρονια

ολα ειναι στη σφαιρα του υποθετικου για να μην πω του παραϊατρικου και των παραισθησιογονων

Υποβαθμίζεις την δύναμη των βιβλίων της ιστορίας καθώς και την επιρροή των ΜΜΕ. Αν θέλουν σε πείθουν ότι ο Ναπολέων ήταν Ιάπωνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγω θέλω μόνο να πω οτι, κάποτε, στην περιοχή που τώρα μετονομάστηκε σε Μακεδονία και σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, κατοικούσαν εκεί Μακεδόνες !
Τουτʼ εστιν... όταν αυτοί φύγανε, μείνανε οι Σκοπιανοί να ζητούν το όνομα.

¨Ετσι. για να μην λέμε μόνο τι θα θέλαμε ή να υποθέτουμε...

Κοντολογής... αυτη είναι η και η σχέση των σκοπιανών με τους μακεδόνες.
Αυτο το γράφω για τον φίλο παραπάνω, που ζητησε να του πει κάποιος την παραμικρή έστω σχέση των δυο λαών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εγω θέλω μόνο να πω οτι, κάποτε, στην περιοχή που τώρα μετονομάστηκε σε Μακεδονία και σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, κατοικούσαν εκεί Μακεδόνες !
Τουτʼ εστιν... όταν αυτοί φύγανε, μείνανε οι Σκοπιανοί να ζητούν το όνομα.

¨Ετσι. για να μην λέμε μόνο τι θα θέλαμε ή να υποθέτουμε...

Προσοχή, δεν κατοικούσαν Μακεδόνες σε όλη την περιοχή αλλά σε ένα μέρος της που δεν αποτελεί καν το 50% των εδαφών της. Το μεγαλύτερο μέρος των εδαφών της 'Μακεδονίας' βρίσκεται στην Ελλάδα. Το λέω έτσι ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη αντίληψη του θέματος και όχι μόνο την μια ή την άλλη πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Τωρα πως καταρθωσε αυτος ο πλυθησμος ο παντελως ασχετος με το ονομα να του δωθει το ονομα ειναι αξιο μελετης για τον ιστορικο του μελοντος.

Δεν είναι και τόσο δύσκολο...Μη νομίζεις...
Πρώτον ξεκινάω και λέω στο λαό μου ότι είστε Μακεδόνες...Δημιουργώ μία καινούργια ιστορία με τους χάρτες που εγώ επιθυμώ την οποία μαθαίνω στα μικρά παιδιά στα σχολεία...Μία Σκοπιανή ανέφερε και μόνη της: "Μα πως είναι δυνατόν να μη λεγόμαστε Μακεδονία από τη στιγμή που στο σχολείο μαθαίνω ότι είμαι απόγονη του Μ. Αλεξάνδρου;;"...Δημιουργώ, επίσης, μία σημαία που είναι παραλίγο αυτή της Βεργίνας...
Δεύτερον ξεπουλιέμαι στις δυνάμεις που καθορίζουν το παγκόσμιο σκηνικό για να μπορέσω να έχω κάποια υποστήριξη με ανταλλάγματα πολλά και διάφορα...Βάσεις επί των εδαφών μου στο κέντρο των Βαλκανίων για τις δυνάμεις αυτές θα ήταν βούτυρο στο ψωμί τους...
Τρίτον, όπως είπε και ο φίλτατος fantasmenos, η τέταρτη εξουσία βάζει το χεράκι της ώστε το ζήτημα να γίνει μείζον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σʼ ευχαριστώ που συμπληρώνεις κάτι τόσο σημαντικό σε όσα είπα.
Για την ακρίβεια, το ποσοστό ήταν περίπου 30%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sel

Νεοφερμένος

Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω θέλω μόνο να πω οτι, κάποτε, στην περιοχή που τώρα μετονομάστηκε σε Μακεδονία και σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, κατοικούσαν εκεί Μακεδόνες !
Τουτʼ εστιν... όταν αυτοί φύγανε, μείνανε οι Σκοπιανοί να ζητούν το όνομα.

¨Ετσι. για να μην λέμε μόνο τι θα θέλαμε ή να υποθέτουμε...

Κοντολογής... αυτη είναι η και η σχέση των σκοπιανών με τους μακεδόνες.
Αυτο το γράφω για τον φίλο παραπάνω, που ζητησε να του πει κάποιος την παραμικρή έστω σχέση των δυο λαών.

Δηλαδη φυγαν οι Μακεδονες και ηρθαν οι προγονοι των Σκοπιανων; !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D
που το βρηκες αυτο?
Εγω ειμαι απο την δυτικη Μακεδονια και μπορω να σου φερω παραδειγματα Ελληνων σε ολη την Τουρκοκρατια.
Η ελληνικες παροικιες της κεντρικης Ευρωπης αποτελουνταν αποκλειστικα απο Μακεδονες.
Σχεδον ολοι οι καθηγητες πανεπιστημιου των Ελληνικων σπουδων στην δυτικη Ευρωπη ηταν Μακεδονες.
Θα μας σβησεις τωρα και απο την ιστορια? :D

Tο ξερεις οτι τα εδαφη της σημερινης FYROM δεν λεγοταν ποτε Μακεδονια ;
Πρωτη φορα ονομαστηκαν Μακεδονια απο τους Βουλγαρους το 1878 που τους δωθηκαν τα εδαφη αυτα μετα την ρωσσοτουρκικη συμφωνια του Αγιου στεφανου.
Μεχρι τοτε η περιοχη λεγοταν Ρωμυλία.
Οι κατοικοι αρχισαν να μιλουν Βουλγαρικα οταν με βαση την συνθηκη του Κιουτσουκ καινατρζη σε καθε χωριο διοριστηκε Βουλγαρος παπας και βουλγαρος δασκαλος.
Μεχρι τωτε μιλιοταν μονο η ελληνικη και η βλαχικη γλωσσα (1787).
Απο ποτε οι Βουλγαροι ονομαστηκαν Μακεδονες;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καταρχήν αγαπητέ Sel, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τις ήξερα. Κατάγομαι και γω απο Δυτ. Μακεδονία. Και είμαι περήφανη. Δεύτερον, αυτα τα βρήκα κυρίως στην απο 20ετιας Διευθύντρια του Αρχ. Μουσείου Αιανής Δρ. Καραμήτρου και όχι μόνο. Και τρίτον, προφανώς δεν κατάλαβες καθόλου τι είπα και καλα θα ήταν να ρώταγες πριν τόσο αυθαίρετα μου φορτώσεις οτι θέλω να μας σβήσω απο την ιστορία. Ούτε την προπαγάνδα τους αποδέχομαι, ούτε την παραπληροφόρησή τους, ούτε ανέτρεξα τώρα με το σκοπιανό για να μάθω την ιστορία. Μπορεί να μη σου αρέσει, αλλα ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ζούσαν κάποτε μαζί με σκοπιανούς, στα εδάφη εκείνα, ζούσαν κι αυτοί ! χωρίς αυτο να σημαίνει οτι οι σκοπιανοί δικαιούνται και το όνομα ή οτι εμείς πάψαμε να είμαστε μακεδόνες ! Αν ήρθαν τώρα, ή μαλλον πριν 50 χρόνια οι σκοπιανοί και διεκδικούν όνομα, αυτο δε σβήνει τα παραπάνω ! Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αξιόλογη επιστήμων η Γεωργία Καραμήτρου.
Υπάρχει μια σωρεία επιχειρημάτων υπέρ της επιστημονικής αλήθειας, μόνο που από τη μία, η πλειονότητα των Ελλήνων Μακεδόνων, αλλά και των Ελλήνων γενικά, δεν τα γνωρίζει, από την άλλη, οι Σλαβομακεδόνες Σκοπιανοί έχουν τα αυτιά τους κλειστά σ'ό,τι τους πονάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πράγματι Αρκτούρε. Δεν γνωρίζουμε τίποτα σχεδόν. Η άγνοια μας τρώει στη στροφή. Λες να θυμούνται πολλοί, οτι ήδη απο τον 4ο αιώνα ο Μέγας Θεοδόσιος ‘καθάριζε‘ κόσμο, συν 10.000 ανθρώπους στον Ιππόδρομο της Θεσ-νίκης (μακεδόνες γαρ) επειδή ήταν εθνικοί, δηλαδή, ελληνιστες και όχι χριστιανοί ? Ποιος θυμάται οτι απο τον 7ο αιώνα και δώθε, λιγόστεψαν Μακεδόνες και Έλληνες γενικώς, για τον ίδιο λόγο ? Δεν αναφέρονται τα σλαβικά φύλα που υπάρχουν στη μακεδονία και όχι μόνο και αναφερόμαστε μόνο στη βλακεία των σκοπιανών που το παίζουν απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου.
Γιατι δε λέμε, πόσα σλαβικά φύλα, πόσοι αρβανίτες κ.α υπάρχουν στην Ελλάδα αιώνες τώρα ? Και πιο είναι το πρόβλημα άλλωστε, αφου, είχαν και έχουν ελληνική συνείδηση ?

Και να μην το ξεχάσω... εσυ Sel, μάθε περισσότερα κι έλα να μας πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sel

Νεοφερμένος

Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καταρχήν αγαπητέ Sel, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τις ήξερα. Κατάγομαι και γω απο Δυτ. Μακεδονία. Και είμαι περήφανη. Δεύτερον, αυτα τα βρήκα κυρίως στην απο 20ετιας Διευθύντρια του Αρχ. Μουσείου Αιανής Δρ. Καραμήτρου και όχι μόνο. Και τρίτον, προφανώς δεν κατάλαβες καθόλου τι είπα και καλα θα ήταν να ρώταγες πριν τόσο αυθαίρετα μου φορτώσεις οτι θέλω να μας σβήσω απο την ιστορία. Ούτε την προπαγάνδα τους αποδέχομαι, ούτε την παραπληροφόρησή τους, ούτε ανέτρεξα τώρα με το σκοπιανό για να μάθω την ιστορία. Μπορεί να μη σου αρέσει, αλλα ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ζούσαν κάποτε μαζί με σκοπιανούς, στα εδάφη εκείνα, ζούσαν κι αυτοί ! χωρίς αυτο να σημαίνει οτι οι σκοπιανοί δικαιούνται και το όνομα ή οτι εμείς πάψαμε να είμαστε μακεδόνες ! Αν ήρθαν τώρα, ή μαλλον πριν 50 χρόνια οι σκοπιανοί και διεκδικούν όνομα, αυτο δε σβήνει τα παραπάνω ! Ευχαριστώ.

ναι οντως δεν ειχα καταλαβει τι ηθελες να πεις.
δεν πειραζει ομως γιατι εγινε αυτο αφορμη να πω κατι που επρεπε να ειπωθει στη συζητηση.
Σου ζητω συγνωμη αφου το πειρες προσωπικα αν και εγω απανταω μονο σε ποστ και οχι σε περσονες.

τωρα πανω σαυτο που λες εχω καποια σχολιακια.
Πρωτον οτι ενω εσυ δεν θελεις να μας σβησεις απο το χαρτη καποιοι αλλοι ειναι φανερο οτι κανουν τα παντα για να το πετυχουν.
Και δευτερο οτι εχεις δικιο πως οι προγονοι καποιων Σκοπιανων ζουσαν στη Μακεδονια (ασχετως πως λεγοταν) .
Το οτι ζουσαν στη μακεδονια δεν ειναι κρυφο. Και μονο οτι εγινε πολεμος μεταξυ Ελληνων και Βουλγαρων το αποδεικνυει.
Ακομα και τα γεγονοτα της κατωχης οπου οι Βουλγαροι αυτοι προγονοι των Σκοπιανων συνεργαστηκαν με του Γερμανους και καταδιωχθηκαν αρχικα απο την ελληνικη αντισταση ειναι επεισης γνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sel

Νεοφερμένος

Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πράγματι Αρκτούρε. Δεν γνωρίζουμε τίποτα σχεδόν. Η άγνοια μας τρώει στη στροφή. Λες να θυμούνται πολλοί, οτι ήδη απο τον 4ο αιώνα ο Μέγας Θεοδόσιος ʽκαθάριζεʽ κόσμο, συν 10.000 ανθρώπους στον Ιππόδρομο της Θεσ-νίκης (μακεδόνες γαρ) επειδή ήταν εθνικοί, δηλαδή, ελληνιστες και όχι χριστιανοί ? Ποιος θυμάται οτι απο τον 7ο αιώνα και δώθε, λιγόστεψαν Μακεδόνες και Έλληνες γενικώς, για τον ίδιο λόγο ? Δεν αναφέρονται τα σλαβικά φύλα που υπάρχουν στη μακεδονία και όχι μόνο και αναφερόμαστε μόνο στη βλακεία των σκοπιανών που το παίζουν απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου.
Γιατι δε λέμε, πόσα σλαβικά φύλα, πόσοι αρβανίτες κ.α υπάρχουν στην Ελλάδα αιώνες τώρα ? Και πιο είναι το πρόβλημα άλλωστε, αφου, είχαν και έχουν ελληνική συνείδηση ?

Και να μην το ξεχάσω... εσυ Sel, μάθε περισσότερα κι έλα να μας πεις.

Σλαβοι ζουσαν σε ολη την Ελλαδα απο τον 6-7 αιωνα.
Τους "μαντρωναν" σε σκλαβηνιες. Ο Κυριλος ηταν διηκητης σε μια απο αυτες και εκει εμαθε τα σλαβικα.
Υπαρχουν πολλα γραπτα και καποτε καποιος Ελληνας ιστορικος πρεπει να τα συγκεντρωσει σχετικα με τους Σλαβους.
Οπως π.χ οτι οταν ο Βασιλειος Βουλγαροκτονος κατελαβε την Εδεσσα εδιωξε ολους τους Σλαβους στην Θρακη (Πομακοι?)
Το θεμα ομως δεν ειναι οι Σλαβοι γιατι κανενας ανθρωπος δεν θυμαται τους αρχαιους Σλαβους.
Οι σημερινοι Σκοπιανοι δεν ειναι αδεσποτοι Σλαβοι γιατι μιλουν ολοι Βουλγαρικη διαλεκτο που απεχει απο αρχαιες σλαβικες διαλεκτους του μεσαιωνα.
Αρα η γλωσσα τους για να ειναι κοινη με την Βουλγαρικη (και με σερβικα στοιχεια) αυτο δειχνει οτι ο πληθυσμος αυτος ανηκει στο Βουλγαρικο εθνος (με αναμιξη με το Σερβικο).
Το να μιλαμε λοιπον για αρχαιους Σλαβους δεν εχει νοημα αφου δεν υπαρχει κανενα στοιχειο που να ενωνει τους σημερινους πληθυσμους με τους αρχαιους Σλαβους αλλα μονο με τα σημερινα μεσαιωνικα εθνη των Βουλγαρων και των Σερβων.


Οι Αρβανιτες δεν γνωριζουν το εθνικο ονομα των Σκιπεταρων και ειναι κατοικοι του Αρβανου (περιοχη της Ηπειρου) και οχι Σκιπεταροι. Η πρωτη τους γλωσσα ηταν τα ελληνικα και δευτερη τα αλβανικα. ΕΙναι κανονικοι Ελληνες.
Για τον αριθμο τους διαβαστε εδω
https://kleftouria.blogspot.com/

Οι Βλαχοι και αυτοι μιλουσαν παντα ελληνικα αλλα αρκετοι απο αυτους πολεμησαν τους Ελληνες πιστευοντας οτι ειναι Ρουμανοι.
Ο Αριθμος των Βλαχων στη Μακεδονια το 1925 ηταν 34.572 Ελληνες και 11.340 Ρουμανιζοντες.
Ο Ρουμανισμος των Βλαχων κατα τη γνωμη μου ειναι αφελης αφου Ρουμανικο εθνος ουδεποτε υπηρχε ωστε να ταυτιζονται με αυτο. Ρωμανογλωσσοι υπαρχουν απο την Ποτρογαλια μεχρι την Ρουμανια παρα πολλοι και δεν εχουν σχεση μεταξυ τους.
Οι Βλαχοι μαρτηρουνται στην Ελλαδα απο τον 11 αιωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Aρχισαν τα οργανα.
(Και παντα αναρωτιομουν πως στα διαλα ελεγαν αυτα που ελεγαν οι Σκοπιανοι χωρις "κατι να ξερουν").




Αν δεν φαινονται οι φωτογραφιες, δειτε τα παρακατω λινκ:

https://img122.imageshack.us/my.php?image=17ue5.jpg
https://img122.imageshack.us/my.php?image=18fp3.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν πειράζει Sel. Να σαι καλά. Όμως, απάντησα στην προσωπική και όχι γενική σου ερώτηση... που τα βρήκα αυτα. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου σε σχέση με το θέμα και άλλα παρεμφερή, αλλα αν δεν το έχεις ήδη κανει, χρειάζεται να συνειδητοποιήσεις το ξεπούλημα της χώρας μας γενικώς και να δεις που οδηγούμαστε. Γιατι όσοι οργανώνουν εγκλήματα, ξέρουν τι κάνουν, σε αντίθεση με αυτούς που... λούζονται το έγκλημα. Έπονται κι άλλα... Πολύ χειρότερα, δυστυχώς. Η Μακεδονία ξεπουληθηκε. Όπως και η Πόλη κάποτε. Όπως και πολλά άλλα. :( Κι όπως λέει ο Τσακνής στο τραγούδι... Να δεις τι σου χω για μετα !!!!!:(

Aρκτούρε.... προχώρα.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sel

Νεοφερμένος

Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν πειράζει Sel. Να σαι καλά. Όμως, απάντησα στην προσωπική και όχι γενική σου ερώτηση... που τα βρήκα αυτα. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου σε σχέση με το θέμα και άλλα παρεμφερή, αλλα αν δεν το έχεις ήδη κανει, χρειάζεται να συνειδητοποιήσεις το ξεπούλημα της χώρας μας γενικώς και να δεις που οδηγούμαστε. Γιατι όσοι οργανώνουν εγκλήματα, ξέρουν τι κάνουν, σε αντίθεση με αυτούς που... λούζονται το έγκλημα. Έπονται κι άλλα... Πολύ χειρότερα, δυστυχώς. Η Μακεδονία ξεπουληθηκε. Όπως και η Πόλη κάποτε. Όπως και πολλά άλλα. :( Κι όπως λέει ο Τσακνής στο τραγούδι... Να δεις τι σου χω για μετα !!!!!:(

Aρκτούρε.... προχώρα.....;)

:D:D
sory δεν καταλαβαινω τι λες:)
μου φανηκε οτι μιλουσαμε φιλικα και οτι συμπληρωνα αυτα που ελεγες :redface: :mad:
:D
παντως μη στεναχωριεσαι, η Μακεδονια ως ονομα εχει θεση μονο μεσα στη συνειδηση μας και αφορα μονο εμας.
Αν εμεις γνωρισουμε την ιστορια μας δεν κυνδινευουμε απο καταχραστες και παραχαρακτες και οπως νλεπεις σιγα σιγα γελοιοποιουνται.
Οι σκοπιανοι με κοστουμι Μακεδονα ειναι σαν καρναβαλια τις αποκριες και αυτο δεν κρυβεται.

Δειτε και εδω τους πηραν στο ψιλο οι Ιταλοι
https://www.topix.com/forum/world/macedonia/TFGNU1IPPS69B1JTL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σωστά Sel, φιλικά μιλούσαμε. Ακόμα και να διαφωνήσουμε, πάλι έτσι θα είναι. Είναι τόσα τα γελοία πάντως... που δεν ξέρει απο που ν' αρχίσει κανείς !!!:ropalo::ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sel

Νεοφερμένος

Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σωστά Sel, φιλικά μιλούσαμε. Ακόμα και να διαφωνήσουμε, πάλι έτσι θα είναι. Είναι τόσα τα γελοία πάντως... που δεν ξέρει απο που ν' αρχίσει κανείς !!!:ropalo::ropalo:

η διαφορα ειναι οτι εγω δεν καταλαβα σε τι διαφωνεις
και επιπλεον το τι ειναι γελοιο το ανεφερα και δεν αφησα υπονοουμενα που πιθανως θα εθιγαν καποιον συνομιλητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πιστέυω ότι τα Σκόπια δεν έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν τον όρο Μακεδονία στο όνομα της Χώρας τους. Αν και είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος άνθρωπος πιστεύω οτι οι κάτοικοι της εν λόγω χώρας ουδεμία σχέση έχουν με τους αρχαίους Μακεδόνες. Βέβαια, μεγάλωσαν και γαλουχήθηκαν με αυτήν την πεποίθηση, το καταννοώ αυτό αλλά είμαι αντίθετως στην καραμέλα "έτσι τα βρήκαμε έτσι θα πάμε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Για να δουμε τι εχει να μας πει κι ο Σορος που χρηματοδοτει τα Σκοπια για τους κοινωνικους του αγωνες:
https://www.larouchepac.com/files/pdfs/080618_soros_dossier.pdf


Επισης, για αυτους που λενε οτι οι Κυπριοι "αυτοπροσδιοριζονται" ως Αγγλοι κυριως:

https://www.youtube.com/watch?v=pOXi2UHgE_w
https://www.youtube.com/watch?v=vu2kMLmm2FY
https://www.youtube.com/watch?v=a649Bk9KlW8
https://www.youtube.com/watch?v=XGw4uvqLfic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εκτός από το ΑΠΟΕΛ φίλε bisbirikos υπάρχει και η Ομόνοια στη Κύπρο... Αυτό για τα βίντεο σε σχέση με το ποδοσφαιρκό τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top