Noob απορίες περί linux...

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Χμ...

Λες ε; Και κοίτα να δεις, και εγώ από Γλυφάδα θα ψωνίσω. :P

Τα άλλα μου φαίνονται ακριβά γαμώτο.:/:

Καμία καλή πρόταση από multirama ή Πλαίσιο;


υγ: θενξ για τη βοήθεια Γιάννη και Λυκούργο.:D


κάρτα γραφικών έχω: PowerVR KYRO II 32MB/64MB [Display adapter]

Έβαλα να κατεβάσω opensuse και αν όλα πάνε καλά θα το δοκιμάσω και αυτό, έχω λίγο χρόνο για ψάξιμο και μάλιστα για ευχάριστο ψάξιμο... :D


υγ2: Γιάννη φτιάξε το avatar σου να γουστάρουμε. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κοίτα borat, για να μη σε πάρω στο λαιμό μου κι επειδή όπως και δεν είμαστε όλοι μαζί είτε Παναθηναϊκός είτε Ολυμπιακός είτε ΑΕΚ, αλλά ο καθένας έχει την προτίμησή του, έτσι και στα linux ο καθένας μπορεί να προτιμήσει κάτι διαφορετικό. Στο Λυκούργο άρεσαν τα Arch, σ' εμένα τα Fedora και τα SuSe, σε άλλον μπορεί να αρέσουν τα Slackware. Κι αφού έφαγες το "κόλλημά" σου αυτό με το να βάλεις Ubuntu βάλτα.

Πώς? Η καλύτερη λύση για μένα είναι αυτή που αναφέρθηκε εδώ. Κατεβάζεις το live cd, το bootάρεις, τα βλέπεις κι αν σ' αρέσει τα βάζεις. Αν όχι κάνεις restart το pc, βγάζεις το cd κι ούτε γάτα ούτε ζημιά. Στην τελική μπορεί να μη σ' αρέσει να βάλεις linux γενικά, όχι να ψάχνεις και για καλή διανομή κιόλας.

Αν θες κατέβασε το live cd από εδώ.

Υ.Γ.: Είχα ξεχάσει τελείως avatar και signature. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Όσον αφορά το ομαλό πέρασμα, αν βάλεις Ubuntu, σου εύχομαι να μην έχεις κάρτα γραφικών με 3d-accelaration ή καμία από τις καινούριες τύπου Audigy 7.1 και μετά κάρτες ήχου... Γιατί απλά θα μιμηθεί το pc σου τα μαϊμουδάκια που το ένα δε βλέπει και το άλλο δεν ακούει. ^^ Όσο καλό Desktop κι αν έχουν προτιμώ να βάλω SuSe που θα μου βρούν όλες τις συσκευές παρά να κάθομαι να ψάχνω σε sites για το fglrx και το alsa-mix και να βλέπω για 2-3 μέρες την οθόνη μαύρη. Πόσο μάλλον εσύ που θα 'ναι και η πρώτη σου φορά. Τα 'βαλα από περιέργεια για να τα δω, επειδή όλοι λένε Ubuntu και Ubuntu και έκανα αμάν να περάσει το 6-μηνο να τα βγάλω και να βάλω κάτι άλλο.

Btw τα Ubuntu είναι ουσιαστικά Debian κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Οπότε ό,τι προβλήματα έχει το Debian τα 'χει κληρονομήσει και το Ubuntu.

Πρότασή μου? OpenSuSe 11.0


Μα το Ubuntu δεν κάθεται στο stable branch...τι προβλήματα αναγνωρίσεων να κληρονόμησε από το debian;

Άμα έχεις έναν παλαιότατο kernel όπως της stable λογικό είναι να μη δει κάποια εξωτικά μηχανήματά σου, εδώ όμως μιλάμε ότι οι Μπουμπουντάδες πήραν την unstable και της βγάλανε τα μάτια έξω.

Και δεν ψάχνουν σε sites για οτιδήποτε, τα κατεβάζουν μέσω apt. ΠΟΤΕ δεν σπάμε τον PM. Αυτά είναι πρακτικές παραθυράδων! Και στο κάτω κάτω τσιμπάς μια nvidia για να είσαι τζιτζί, που πας με ΑΤΙ στο Λίνουξ; Εκεί θες κι αναπνευστήρες για να επιβιώσεις.


Ας βάλει τo Opensuse 11, αν και ξυνίζω για 2 λόγους:

1. Ρουπουμοειδής διανομή (μίσος μεγάλο)

2. Συμφωνία με την MS που στα μάτια μου κατήντησε το Opensuse σα τα φτηνο-Lispire...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Valder η ATI είναι η μία από τις δύο μεγαλύτερες κατασκευάστριες εταιρίες στις κάρτες γραφικών. Ένας πολύ μεγάλος αριθμός ατόμων έχει ATI είτε σε σταθερούς είτε σε φορητούς. Δε μπορεί αυτό το ποσοστό να πει ότι αλλάζω κάρτα για να βάλω linux. Βέβαια δε φταίει και το linux αν οι εταιρίες δε βγάζουν software για να υποστηρίξουν το ανοιχτό λογισμικό. Και η OpenSource community ό,τι μπορεί κάνει για να μας παρέχει headers για τις συσκευές. Και τα καταφέρνει και πολύ καλά μάλιστα.

Και συμφωνώ με όσα λες για Ubuntu και stable/unstable. Όμως το Ubuntu είναι ένα distro που σκοπός του είναι να φέρει το χρήστη των Windows στα linux. Και τα βασικά πλεονεκτήματα των Windows είναι το compatibility με συσκευές και η εύκολη εγκατάσταση προγραμμάτων. Ok, για το τελευταίο θα μου πεις στα Windows ψάχνεις 10 sites ή torrents για να βρεις αυτό που θες και το βάζεις ενώ για Ubuntu απλά πατάς "apt-get install <application-name>", πας κάνεις καφέ και γυρίζεις και στο 'χει έτοιμο. Ή wget το rpm και μ' ένα rpm -i καθάρισες. Μπορεί εγώ κι εσύ να το βλέπουμε έτσι, όχι όμως και η μάνα μας ή η ξαδέρφη μας ή ο θείος μας που έτσι και του πούμε να τα κάνει θα μας μουτζώσει! :P Ακόμα λοιπον κι αν η εγκατάσταση είναι αρκετά απλοϊκή και υπάρχουν και δεκάδες blogs/forums που λένε μία μία τις εντολές και που απλά ένα c/p τις κάνεις, στον τομέα της συμβατότητας για μένα απέτυχαν.

Όσον αφορά για τη συμφωνία που λες και που αν θυμάμαι καλά ήταν περί συνεργασίας και υποστήριξης για εταιρίες που θέλουν να 'τα χουν και τα δύο λειτουργικά καθώς και κάτι περί αγωγών προς τους πελάτες ειλικρινά δε με νοιάζει. Η Microsoft είναι περισσότερο εταιρία marketing παρά πληροφορικής imo. Το τι συμφωνίες υπογράφει είναι για κέρδος δικό τους και όχι δικό μου. Εμένα μου φτάνει να 'χω ένα λειτουργικό, όμως κι αν λέγεται αυτό, και να κάνω τη δουλειά μου. Και το ίδιο με ό,τι προγράμματα χρησιμοποιώ και ό,τι hardware αγοράζω. Στην τελική αν πάω αύριο μεθαύριο σε μια εταιρία που χρησιμοποιεί Windows και IIS αντί για linux και apache τι θα τους πω? Βγάλτε τα!? :P

Υ.Γ.: 20 ευρώ για router δε δίνεις borat, αλλά mac-mini σκέφτεσαι ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
edit: τα ubuntu 8.04 είναι ήδη στο pc μου και η οθόνη τα δείχνει όλα ΟΚ. Καλό δεν έιναι αυτό;


υγ: αν είναι να πάρω κάτι καλό, τη πεντακοσαρού τη δίνω...:P (btw το mac mini με το που το βλέπεις το λατρεύεις).
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
edit: τα ubuntu 8.04 είναι ήδη στο pc μου και η οθόνη τα δείχνει όλα ΟΚ. Καλό δεν έιναι αυτό;

Ναι gg. Τώρα είδα το μοντέλο της κάρτας σου, δε νομίζω να 'χεις κανένα πρόβλημα. Κι εμένα τα 'δειχνε στη ATI αλλά είχα τα εξής δύο προβλήματα. Όταν έβλεπα ένα site (ή ένα directory) που να έπρεπε να κάνω scroll down για να διαβάσω όλη τη σελίδα κατέβαινε υπερβολικά αργά και σαν σε "κομμάτια" η σελίδα. Κι επίσης μου είχε μέγιση ανάλυση μόνο μέχρι 800x600. Όλα όμως λύθηκαν όταν πέρασα τα kernel headers της ati.

Κι επίσης είχα κι ένα μικροπροβληματάκι με το monitor που δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί το 'κανε αφού είναι μια παλιά CRT 6-7 χρόνων παλιά.

Υ.Γ.: Όσον αγορά τα Mac γενικά είναι πολύ ωραία, κομψά, λειτουργικά και με φοβερό hardware και η Apple είναι εταιριάρα αλλά δε θα 'παιρνα γιατί θα πλήρωνα extra λεφτά σε σχέση με ένα κανονικό pc για πράματα που δε θα χρειαζόμουν. Mac θα έπαιρνα μόνο αν η δουλειά μου ήταν σχετική με photo/video editing, video rendering κτλ. Κι αυτό το γράφω με επιφύλαξη γιατί είναι η γνώμη του κολλητού μου που είναι Αρχιτεκτονική και όλο με τέτοια ασχολείται... ε και υποθέτω κάτι παραπάνω θα ξέρει. Χώρια που θα μπλέξεις με τη χειρότερη ίσως αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, τη Rainbow...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eμένα σήκωσε 1024*768 ανάλυση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Valder η ATI είναι η μία από τις δύο μεγαλύτερες κατασκευάστριες εταιρίες στις κάρτες γραφικών. Ένας πολύ μεγάλος αριθμός ατόμων έχει ATI είτε σε σταθερούς είτε σε φορητούς. Δε μπορεί αυτό το ποσοστό να πει ότι αλλάζω κάρτα για να βάλω linux. Βέβαια δε φταίει και το linux αν οι εταιρίες δε βγάζουν software για να υποστηρίξουν το ανοιχτό λογισμικό. Και η OpenSource community ό,τι μπορεί κάνει για να μας παρέχει headers για τις συσκευές. Και τα καταφέρνει και πολύ καλά μάλιστα.

Βεβαιότατα. Της ΑΤΙ το Hardware καλό και άγιο. Για το software έλεγα ότι χωλαίνει. Και εντάξει, δεν είπαμε να αλλάξει κανείς κάρτα για Λίνουξ, απλά επειδή οι μισοί έχουν nvidia, δεν είναι αναγκαίο ότι θα συναντήσουν κάποιο πρόβλημα και θα κάθονται παρέα με μαύρη οθόνη στο Μπουμπούντου. Εκεί το πήγαινα κυρίως.

Και συμφωνώ με όσα λες για Ubuntu και stable/unstable. Όμως το Ubuntu είναι ένα distro που σκοπός του είναι να φέρει το χρήστη των Windows στα linux. Και τα βασικά πλεονεκτήματα των Windows είναι το compatibility με συσκευές και η εύκολη εγκατάσταση προγραμμάτων. Ok, για το τελευταίο θα μου πεις στα Windows ψάχνεις 10 sites ή torrents για να βρεις αυτό που θες και το βάζεις ενώ για Ubuntu απλά πατάς "apt-get install <application-name>", πας κάνεις καφέ και γυρίζεις και στο 'χει έτοιμο. Ή wget το rpm και μ' ένα rpm -i καθάρισες. Μπορεί εγώ κι εσύ να το βλέπουμε έτσι, όχι όμως και η μάνα μας ή η ξαδέρφη μας ή ο θείος μας που έτσι και του πούμε να τα κάνει θα μας μουτζώσει! :P Ακόμα λοιπον κι αν η εγκατάσταση είναι αρκετά απλοϊκή και υπάρχουν και δεκάδες blogs/forums που λένε μία μία τις εντολές και που απλά ένα c/p τις κάνεις, στον τομέα της συμβατότητας για μένα απέτυχαν.

Αν θέλουν να δοκιμάσουν κάτι νεο να το μάθουν πρώτα λιγάκι. Εσύ θα πήγαινες στην Αγγλία ποτέ και θα απαιτούσες να υπάρχουν και δρόμοι που να οδηγείς δεξιά; Θα συνηθίσεις να οδηγείς αριστερά. Δε σου ξαναμαθαίνει οδήγηση μεν, αλλά σου λέει εδώ έχουμε άλλο τρόπο να το κάνουμε. Το κακό λοιπόν με τους newbies είναι ότι θέλουν όλα στο λίνουξ (στο, όχι στα) να λειτουργούν όπως και στα Windows. Ε δεν γίνεται. Κάτι πρέπει να μάθουν και κάτι πρέπει να ξεμάθουν. Ακόμα και αν βάλουν Μπουμπούντου.

Όσον αφορά για τη συμφωνία που λες και που αν θυμάμαι καλά ήταν περί συνεργασίας και υποστήριξης για εταιρίες που θέλουν να 'τα χουν και τα δύο λειτουργικά καθώς και κάτι περί αγωγών προς τους πελάτες ειλικρινά δε με νοιάζει. Η Microsoft είναι περισσότερο εταιρία marketing παρά πληροφορικής imo. Το τι συμφωνίες υπογράφει είναι για κέρδος δικό τους και όχι δικό μου. Εμένα μου φτάνει να 'χω ένα λειτουργικό, όμως κι αν λέγεται αυτό, και να κάνω τη δουλειά μου. Και το ίδιο με ό,τι προγράμματα χρησιμοποιώ και ό,τι hardware αγοράζω. Στην τελική αν πάω αύριο μεθαύριο σε μια εταιρία που χρησιμοποιεί Windows και IIS αντί για linux και apache τι θα τους πω? Βγάλτε τα!? :P

Σκας και δουλεύεις για να τσεπώνεις τα Ευρώ!:P Δεν είναι δική σου η εταιρία, άσε τον άλλο να πληρώνει!:P

Υ.Γ.: 20 ευρώ για router δε δίνεις borat, αλλά mac-mini σκέφτεσαι ε? :P

Ν' αγιάσει το στόμα σου άνθρωπέ μου....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
@borat:
Πάρε αυτό βήμα βήμα και κάνε ότι νομίζεις χρήσιμο:
https://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy

Μόλις βάλεις το EnvyNG θα έχεις θα μπορείς να αλλάξεις και την ανάλυση.

Στο τέλος του οδηγού θα έχεις ένα μηχανηματάκι που θα μπορεί να κάνει πολλά πράγματα εύκολα και θα έχεις αποκτήσει κάποια πείρα.

...Όσον αφορά τα όσα αναφέρθηκαν προηγουμένος.
Rule #1. Σε μια διανομή δεν εγκαθιστούμε πακέτα άλλης. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπάσουμε την διανομή. Άρα σε ubuntu όχι rpm και σε rpm based διανομή όχι deb κοκ.

Διανομή είναι ανάλογα με τα γούστα του καθενός. Αλλά ας πούμε αν κάποιος βάλει debian και δει πως δεν έχει γραφικό installer ίσως να απογοητευτεί λίγο.

Σίγουρα δεν είναι αδύνατο να βάλεις καμία διανομή.

Η ATI έχει κάνει open source τους drivers της. Εγώ έχω ati και δεν έχω πρόβλημα προς το παρόν.

Την απέχθεια προς το Ubuntu δεν την καταλαβαίνω που έχει καλλιεργηθεί καθώς βοηθάει πολύ κόσμο στην μετάβαση και σου επιτρέπει να κάνεις εύκολα πολλά πράγματα χωρίς να απαιτεί μεγάλη εμπειρία.

Τέλος, όντως το Ubuntu χρωστάει πολλά στο Debian. Χωρίς αυτό δεν θα υπήρχε, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Να πούμε μία αλήθεια σε πιο "advanced" διανομές δεν θα πάει ποτέ ο απλός χρήστης. Για αυτή την δουλειά τα ubuntu ειναι μια χαρά

Τώρα για κάρτες γραφικών ελπίζω πως σε λίγο καιρό η ATΙ θα έχει εξίσου καλές με nVidia

και επειδή είναι για απορίες το μέρος
δεν μου λέτε ρε παιδιά τι το κακό έχουν τα RPM; γιατί το ακούω συνέχεια αλλά δεν μου το εξήγησε κανείς μέχρι τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τίποτα το κακό δεν έχουν. Μια χαρά είναι. Παλία τα deb ήταν "καλύτερα" αλλά τώρα και τα δύο το ίδιο καλά είναι. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τις policies όταν δημιουργείται το package. Πχ υπήρχε ένα πρόγραμμα που στο Fedora 8 νομίζω κατά την εγκατάσταση του ζητούσε την απεγκατάσταση του grub!!

Όσον αφορά αυτό που είπα προηγουμένως ότι δεν πρέπει στο Ubuntu να βάλεις .rpm είναι λογικό γιατί καλό είναι να μην ανακατεύουμε διαφορετικά packages μεταξύ τους καθώς έτσι μάλλον θα σπάσουμε το σύστημα.

Στα όσα είπες πάντως συμφωνώ. Τον απλό χρήστη δεν τον ενδιαφέρει να έχει ούτε bleeding edge technology, ούτε super duper stable μηχάνημα ούτε τίποτα ιδιαίτερα. Και για αυτό προτιμάται το Ubuntu. It just works.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειναι noobικες αποριες ή οχι, αλλα εγω εχω αυτες τις δυο, και δεν βρηκα καποια 100% εγγυημενη λυση, οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει:

(Αναφερομαστε σε Ubuntu 8.0.4, και σε laptop HP Pavillion 6356ea, με ξεχωριστο partition vista)

1) Πως μπορω να κανω το WLAN να δουλεψει; Ειναι Broadcom wireless card και βρηκα αυτο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο δουλευει αξιοπιστα, ειδικα αν διαβασεις την υποσημειωση στο αρθρο του! :redface:

2) (και βασικο γιατι αυτο προφανως γινεται απλα δεν ειμαι σιγουρος για τον τροπο)
Λοιπον, ειμαι ο admin στο συστημα μου και θελω να φτιαξω μια ομαδα λογαριασμων χρηστων που δεν θα μπορουν να βλεπουν τα αρχεια που υπαρχουν στον υπολογιστη στα αλλα partitions (εκτος απο το partition των Vista, υπαρχει και ενα κρυφο της HP - HP Recovery) αλλα ουτε και στον δικο μου λογαριασμο.

Τα δικαιωματα στον φακελο home ανηκουν στον root, και δεν ξερω πως γινετσι να τα αλλαξω και να τα μεταβιβασω στον admin, ενω τα αλλα δυο partitions δεν μπορει να δει το λειτουργικο τα δικαιωματα τους.

Ιδεες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Για το 2ο:
https://www.tuxfiles.org/linuxhelp/fstab.html

Απλά δεν κάνεις mount τους άλλους δίσκους.
Επίσης, κάθε (απλός) χρήστης μπορεί να δει μόνο τα αρχεία στα οποία είναι owner. Άρα υποθέτοντας ότι έχεις ένα FS που υποστηρίζει permissions (ext2, ext3, κτλ) τότε δεν έχει πρόβλημα. Απλά φτιάξε αυτούς τους απλούς χρήστες.

Από κονσόλα κοιτάς την εντολή adduser. man adduser
Από GUI δεν θυμάμαι, όμως θα το βρεις εύκολα φαντάζομαι.

Τώρα για το 1 πρέπει να διαβάσω το άρθρο όμως μάλλον είναι ώρα για ύπνο και όχι για διάβασμα. Αν δεν έχει απαντήσει άλλος μέχρι αύριο, μάλλον θα σου πω το βραδάκι αν μπορέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Καλημερες πρωτα απ ολα. Εγω εχω ενα αλλο προβλημα το οποιο μ εχει βασανισει τις τελευταιες μερες. Παρολο που εχω απενεργοποιησει το sleep στο λαπτοπ γενικως, μετα απο μερικες ωρες χωρις δραστηριοτητα παγωνει και χρειαζεται εξαναγκασμενο κλεισιμο για να συνελθει. Μ εχει εκνευρισει απιστευτα γιατι καθε φορα πρεπει να μου κανει και τσεκαρισμα τα τορρεντς απ την αρχη τα οποια ειναι κατι gbs. Γνωριζει μηπως κανεις να με βοηθησει? Υπαρχει τπτ αλλο στα preferences η στην administration που μου διαφευγει? Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποιαδηποτε συμβουλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

Τηρεί τις απαραίτητες προϋποθέσεις για 24mbit γραμμή αλλά τη μάρκα αυτή πρώτη φορά τη βλέπω. Sorry αλλά δε θα το 'παιρνα. Θα πήγαινα σε μια πιο εγγυημένη, σίγουρη και γνωστή λύση. Τώρα θα μου πεις είναι 30 ευρώ και με ένα χρόνο εγγύηση... Αν δε σου βγαίνουν τα λεφτά πάρτο και αν σε ένα χρόνο σου κάνει προβλήματα κι είσαι τότε εντάξει με τα οικονομικά σου χτύπα ένα καλύτερο που θα 'χουν πέσει κι άλλο (λογικά) οι τιμές. Αφού πας όμως σε Πλαίσιο ρώτα και για κάνα Netgear κι αν βρεις κανένα φτηνό με μικρές διαφορές στην τιμή πάρε το Netgear.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.

30 Ευρώ και έχει 4 ethernet & firewall??? :eek: Ελπίζω το software του να είναι αντάξιο του hardware.

Τσίμπα το κι αμα δε σ' αρέσει τους το επιστρέφεις!;)

Τηρεί τις απαραίτητες προϋποθέσεις για 24mbit γραμμή αλλά τη μάρκα αυτή πρώτη φορά τη βλέπω. Sorry αλλά δε θα το 'παιρνα. Θα πήγαινα σε μια πιο εγγυημένη, σίγουρη και γνωστή λύση. Τώρα θα μου πεις είναι 30 ευρώ και με ένα χρόνο εγγύηση... Αν δε σου βγαίνουν τα λεφτά πάρτο και αν σε ένα χρόνο σου κάνει προβλήματα κι είσαι τότε εντάξει με τα οικονομικά σου χτύπα ένα καλύτερο που θα 'χουν πέσει κι άλλο (λογικά) οι τιμές. Αφού πας όμως σε Πλαίσιο ρώτα και για κάνα Netgear κι αν βρεις κανένα φτηνό με μικρές διαφορές στην τιμή πάρε το Netgear.

Στην Αγγλία το πολυχρησιμοποιούν απ' ότι έκοψα! Πάντως δε μπορείς να πείς, για 30 ευρώ έχει πράμα επάνω. Άμα του κάνει ματσακονιές πολύ απλά τους το επιστρέφει, κάτσε να δούμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έγινε, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα αναζητήσω και το netgear.

Θα έχω νέα -και θα ζητήσω βοήθεια- το απόγευμα.
1000 ευχαριστώ.


υγ @Affliction: ωραίο avatar, αλλά νομίζω πως έχεις κάπως εκτός ορίων την υπογραφή σου, τσέκαρε αυτό:
Όρος #15 – Επιτρεπτό μέγεθος υπογραφής
Ποινή: 10% και διαγραφή της υπογραφής

Απαγορεύονται υπογραφές με συνολικό μέγεθος μεγαλύτερο από 500 pixel πλάτος και 180 ύψος. Επίσης απαγορεύεται το συνολικό μέγεθος των εικόνων (στις υπογραφές) να ξεπερνά τα 100kb.
και αν είναι όντως μεγαλύτερη της επιτρεπτής διόρθωσε τη σε παρακαλώ. Δεν έχω firefox εδώ για να τσεκάρω το μέγεθος, υπάρχει περίπτωση και να κάνω λάθος. :redface:



thanks again Λυκούργο και Γιάννη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Έγινε, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα αναζητήσω και το netgear.

Θα έχω νέα -και θα ζητήσω βοήθεια- το απόγευμα.
1000 ευχαριστώ.


υγ @Affliction: ωραίο avatar, αλλά νομίζω πως έχεις κάπως εκτός ορίων την υπογραφή σου, τσέκαρε αυτό:

και αν είναι όντως μεγαλύτερη της επιτρεπτής διόρθωσε τη σε παρακαλώ. Δεν έχω firefox εδώ για να τσεκάρω το μέγεθος, υπάρχει περίπτωση και να κάνω λάθος. :redface:



thanks again Λυκούργο και Γιάννη. :D


Τίποτα Μποράτιε επιστήθιε φίλε, χαρά μας να βοηθάμε!:D Και ναι όντως το πλάτος υπερβαίνει τα όρια στον άλλο Γιάννη!

Affliction δοκίμασε να την ανεβάσεις στο φόρουμ ως SigPic για να στην μικρύνει κατάλληλα αυτόματα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και μόλις το πάρω το συνδέω και τι κάνω οέο;

Έχω έτοιμα και φρέσκα-φρέσκα τα Ubuntu...


Τι να κάνω οέο;


υγ: διά να μη χρονοτριβούμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top