Το pc κλείνει από μόνο του;;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
βασικά επειδή το pc μου το έκανε αυτό αυτό που εννοώ (σορρυ αλλά είμαι ακόμα στη δουλεια΄και τρέχω και δεν το έθεσα σωστά) είναι ότι ύστερα από σπουδή πάνω στο πλαίσιο και ενώ είχα αλλάξει 100 φορές τροφοδοτικά/ανεμιστηράκια και τα συναφή και αφού πρακτικά βριστήκαμε με το service του πλαισίου αλλάξανε (όπως τους έλεγα από την αρχή) τις μνήμες και τότε αποφάσισε να δουλέψει και να μην κανει αυτά τα shut down ανευ λόγου κ αιτίας...
Ευχαριστώ πολύ-πολύ :) :)



Όταν λες μνήμες, εννοείς RAM-ROM; Και στο πλαίσιο τις άλλαξες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σ'εμενα παντως οταν μου κανε τετοια κολπα εφταιγε η μητρικη την πρωτη φορα, και η μητρικη και η μνημη τη δευτερη! Η μητρικη παντως ηταν σταθερη αξια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οντως μπορει να φταιει και η μνημη. Δεν θα τις καθοτανε ασχημα της αδερφουλας καμια 512αρα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα το κοιτάξουμε... ;)

Παίζει να είναι η RAM.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ποση Ram εχει και τι σκληρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... Δεν ειναι και μεγαλος ο σκληρος για την μνημη... Παντος και αλλα 256 δεν θα ητανε ασχημα, μπορεις να το δοκιμασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κατά σειρά πιθανότητας συμβαίνουν τα παρακάτω

1)Υπερθέρμανση ειδικά αν το τσιπάκι είναι παλιό
2)Μνήμες
3)Ρεύμα / Τροφοδοσία
4)Motherboard
5)Κάποιος άλλος εξοπλισμός

Λογισμικό είναι εντελώς απίθανο να κάνει ουσιαστικά το φαινόμενο που περιγράφεις.Δλδ λες και έπεσε ο διακόπτης

Αντιμετώπιση
1)Ελέγχεις στο εσωτερικό αν όλοι οι ανεμιστήρες παίζουν καλά
2)Αν έχεις άλλες τις αλλάζεις και βλέπεις πως πάει, Αλλιώς αν δεν είναι ένα τεμάχιο αφαιρείς την μιά και αφήνεις να δει πως πάει. Και μετά τις αλλάζεις. Υπάρχουν και memcheckers λογισμικά
3)Τροφοδοσία βάζεις άλλο τροφοδοτικό. Για το ρεύμα απίθανο καθώς πρέπει να είναι πρίζα μιας και εσύ από τον ίδιο πίνακα παίρνεις.
4)Και αυτό δύσκολο. Κοίταξε για κανά φουσκωμένο πυκνωτή
5)Βασικά αφαίρεσαι όλα τα περιτά και κοίτα πως πάει.

Επίσης pc πάντα καλά γειωμένο

Αλλιώς δεν ξέρω χωρίς να δώ πως ακριβώς γίνεται το crash.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Έχοντας πάθει 2-3 εγκεφαλικά και 5-6 εμφράγματα για παρόμοιους λόγους, πλέον ξέρω πότε μου το κάνει αυτό...

Όταν θέλει καθάρισμα το fan της CPU... :P

Αν δεν το έχεις λύσει ακόμα το πρόβλημα και αν έχει καιρό να το καθαρίσει, ας το κάνει.
Ίσως εξ αιτίας της σκόνης και των χνουδιών να μην λειτουργεί σωστά η ψύκτρα και να ανεβάζει θερμοκρασία η CPU.

Την 1η φορά που μου το έκανε, δοκίμασα να κάνω MemTest και έκλεινε πάλι κατά τη διάρκεια.
Οπότε κατέληξα να του βάλω 512 ακόμα. Ήταν και το καλό της υπόθεσης αυτό.
Βέβαια συνέχισε να το κάνει, γιατί δεν ήταν πρόβλημα μνήμης.

Αν θέλεις να ελέγξεις κάποια πράγματα στο μηχάνημα (RAM, CPU, HDD, θερμοκρασίες, κλπ.), δοκίμασε το Fresh Diagnose. Είναι δωρεάν και απλό στη χρήση.
Μάλλον θα σου φανεί πολύ χρήσιμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Δεν έβγαλε bluescreen, έκλεισε αμέσως.

Σ'εμενα παντως οταν μου κανε τετοια κολπα εφταιγε η μητρικη την πρωτη φορα, και η μητρικη και η μνημη τη δευτερη! Η μητρικη παντως ηταν σταθερη αξια :P

Όντως πρέπει να ελέγξεις την μητρική. Και μένα όταν τον πήρα τον υπολογιστή μου ξαφνικά εκεί που έμπαινε στα windows έκλεινε από μόνος του και τελικά έφταιγε η μητρική. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βεβαιωθείς αν είναι όντως αυτό και να απαιτήσεις να σου αφαιρέσουν την μητρική και να την δοκιμάσουν σε έναν δικό τους υπολογιστή για να δεις αν θα κάνει και σε αυτούς τα ίδια.

Εχουν χαλάσειπολύ τα πράγματα και μας πουλάνε ότι θένε και μετά τρέχουμε και πληρώνουμε τζάμπα κερατιάτικα. Αν έχεις κάποιον έμπιστο που να ασχολείται με αυτά, έλεγξέ το και αν όντως φταίει η μητρική να την αλλάξεις αλλού και όχι σε κάποιο "μεγάλο μαγαζί" αλλά να τους την πας για να τους κόψεις τον βήχα και να στην αντικαταστήσουν.

Σόρυ κιόλας που βγάζω "κακία" :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όταν θέλει καθάρισμα το fan της CPU... :P
Χμ, αυτό μπορούμε να το κάνουμε.... :)


Την 1η φορά που μου το έκανε, δοκίμασα να κάνω MemTest και έκλεινε πάλι κατά τη διάρκεια.
Κι η μικρή το έκανε αλλά τζίφος... Έκλεισε κατά τη διάρκεια.. :|


Αν θέλεις να ελέγξεις κάποια πράγματα στο μηχάνημα (RAM, CPU, HDD, θερμοκρασίες, κλπ.), δοκίμασε το Fresh Diagnose. Είναι δωρεάν και απλό στη χρήση.
Μάλλον θα σου φανεί πολύ χρήσιμο. :)
Θα της τα στείλω, θένκ γιου :D


Όντως πρέπει να ελέγξεις την μητρική. Και μένα όταν τον πήρα τον υπολογιστή μου ξαφνικά εκεί που έμπαινε στα windows έκλεινε από μόνος του και τελικά έφταιγε η μητρική. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βεβαιωθείς αν είναι όντως αυτό και να απαιτήσεις να σου αφαιρέσουν την μητρική και να την δοκιμάσουν σε έναν δικό τους υπολογιστή για να δεις αν θα κάνει και σε αυτούς τα ίδια.
Σ' ευχαριστώ κι εσένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άνοιξαν σήμερα το πισί της μικρής (αυτή κι ο ντάντυ, εγώ κοιμόμουν :P) και καθάρισαν το ανεμιστηράκι. Μου 'παν είχε ΤΟΣΗ σκόνη που είχε φρακάρει :blink:

Αλλά τελικά είναι οκέι. Θενξ όλους σας :D





//Κρατήστε το ανοιχτό το θρεντ, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Λοιπον, για να μην ανοιγω νεο θεμα να ρωτησω κατι εδω..

Ενω δουλευε κανονικα το pc μου, ξαφνικα κολλησε και επελεξα να κανω επανεκινηση για να το ξεκολλησω.
Μαλλον λαθος επιλογη αφου.. απο εκεινη την στιγμη κανει restart μονο του.
Ενω δηλαδη δειχνει οτι ξεκιναει κανονικα, πριν με βγαλει στην επιφανεια εργασιας βγαζει στιγμιαια μια μπλε οθονη με κατι κινεζικα και κανει παλι επανεκινηση.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη, αλλα καθοτι ασχετη.. :/:
Παιζει να ειναι ιος?
Παιζει να μπορω να το φτιαξω μονη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Λοιπον, για να μην ανοιγω νεο θεμα να ρωτησω κατι εδω..

Ενω δουλευε κανονικα το pc μου, ξαφνικα κολλησε και επελεξα να κανω επανεκινηση για να το ξεκολλησω.
Μαλλον λαθος επιλογη αφου.. απο εκεινη την στιγμη κανει restart μονο του.
Ενω δηλαδη δειχνει οτι ξεκιναει κανονικα, πριν με βγαλει στην επιφανεια εργασιας βγαζει στιγμιαια μια μπλε οθονη με κατι κινεζικα και κανει παλι επανεκινηση.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη, αλλα καθοτι ασχετη.. :/:
Παιζει να ειναι ιος?
Παιζει να μπορω να το φτιαξω μονη μου?

Δοκίμασε να το ξεκινήσεις με safe mode πατώντας F8 όταν ακούς μπιπ στο ξεκίνημα και απενεργοποίησε όσες εφαρμογές μπορείς που τρέχουν στο background.

Αλλά υποπτεύομαι μητρική ή τροφοδοτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα μου το κάνουν αυτό συστηματικά οι υπολογιστές της βιβλιοθήκης στο ΕΜΠ. :mad:
Τους βγάζω απ' την πρίζα και φτιάχνουν μετά. ;)
Αλλά αυτό είναι προσωρινή λύση, βέβαια....:|




Πόση ώρα στο κάνει το μαραφέτι αυτό το κολπάκι; :confused:




//Επίσης υπάρχει κι αυτό: Απροσδόκητο restart!, αν και δεν ξέρω κατά πόσον θα βοηθήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αυτο με την πριζα δεν βοηθαει, το εχω κανει ηδη.
Ουτε το F8, δυστυχως.

Τωρα αν ειναι μητρικη.. την πατησα.
Να ρωτησω και κατι αλλο.. Οτι κι αν ειναι τελικα, οσα αρχεια υπαρχουν εκει μεσα τα εχασα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι αλλο.. Οτι κι αν ειναι τελικα, οσα αρχεια υπαρχουν εκει μεσα τα εχασα?

Όχι απαραίτητα,μην αγχώνεσαι από τώρα.Εξαρτάται τι είναι και πως θα το λύσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τωρα αν ειναι μητρικη.. την πατησα.
Να ρωτησω και κατι αλλο.. Οτι κι αν ειναι τελικα, οσα αρχεια υπαρχουν εκει μεσα τα εχασα?
Στο σκληρό; Δεν νομίζω... :worry:
Κάνας ειδικός να μας φωτίσει; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Λοιπον, για να μην ανοιγω νεο θεμα να ρωτησω κατι εδω..

Ενω δουλευε κανονικα το pc μου, ξαφνικα κολλησε και επελεξα να κανω επανεκινηση για να το ξεκολλησω.
Μαλλον λαθος επιλογη αφου.. απο εκεινη την στιγμη κανει restart μονο του.
Ενω δηλαδη δειχνει οτι ξεκιναει κανονικα, πριν με βγαλει στην επιφανεια εργασιας βγαζει στιγμιαια μια μπλε οθονη με κατι κινεζικα και κανει παλι επανεκινηση.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη, αλλα καθοτι ασχετη.. :/:
Παιζει να ειναι ιος?
Παιζει να μπορω να το φτιαξω μονη μου?

Το έχει πάθει πάθει και το δικό μου pc 2 φορές. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το φτιάξω ούτε εγώ αλλά ούτε και ένα γνωστός μου που ξέρει από αυτά και επείδη δεν είχα λεφτά για ειδικό έκανα format.

Παρόλαυτα μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις boot από το cd των windows και αντί να κάνεις format να προσπαθήσεις να κάνεις repair.

Αν τελικά μάθεις πως φτιάχνεται αυτό θα το εκτιμούσα αν μου το έλεγες γιατί έχω χάσει τα αρχεία μου 2 φορές. :( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Την 1η φορά που μου το έκανε, δοκίμασα να κάνω MemTest και έκλεινε πάλι κατά τη διάρκεια.
Οπότε κατέληξα να του βάλω 512 ακόμα. Ήταν και το καλό της υπόθεσης αυτό.
Βέβαια συνέχισε να το κάνει, γιατί δεν ήταν πρόβλημα μνήμης.

:)

Να σε ρωτήσω κάτι? Την 1η φορά που στο έκανε αυτό...(ρωτάω γιατί και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα....) αυτοί που σου έβαλαν την επιπλέον 512, γκαβοί ήταν και δεν ήταν ότι είχε μπουκώσει το ανεμιστήρακι της C.P.U.????:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top