Παρελθόν VS Σήμερα, οι επιδράσεις της τεχνολογίας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για την 25η Μαρτίου άστο, όσο έχει μπλέξει η εκκλησία τον εαυτό της στο θέμα αυτό καλά κάνουν και δεν το ξέρουν.
Όμως επειδή κατάλαβα τι θες να πεις, πιστεύω ότι Μ.Ο. της παλιά γενιά γνώριζε, όταν ήταν παιδιά, κάποια παραπάνω πράγματα επειδή υπήρχε ο φόβος στο σχολείο. Και για αυτό ότι δεν υπήρχε στο σχολείο είναι πολύ δύσκολο να το δεχτούν ακόμη και σήμερα, π.χ. άλλες Θρησκείες, τεχνολογία, μοντέρνα τέχνη (π.χ. Γραφιστική).

Πιστεύω ότι η σημερινή γενιά λόγο των εναλλακτικών πηγών γνώσεων έχουν καλλίτερα και πίο ποιοτικά εφόδια για να χαράξουν το μέλλον τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η σημερινή γενιά λόγο των εναλλακτικών πηγών γνώσεων έχουν καλλίτερα και πίο ποιοτικά εφόδια για να χαράξουν το μέλλον τους

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ 100%!
Το θέμα είναι ότι δεν τα χρησιμοιποιούν σωστά (ή και καθόλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα παιδιά που βλέπουμε και φρίττουμε ορισμένοι για τη νέα γενιά δεν είναι αυτά που χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες (ή τις χρησιμοποιούν μόνο για να παίζουν WoW και λοιπά games). Όσα παιδιά έχω γνωρίσει που χρησιμοποιούσαν απο μικρή ηλικία το διαδίκτυο ήσαν πολύ πιο καλλιεργημένα, ώριμα και ανοιχτόμυαλα απο συνομηλίκους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Είναι απλό,συγκρίνετε 15χρονα που ξέρετε,που παίζουν έξω,που δεν είναι "θύματα" (κατά ορισμένους) της τεχνολογίας με 15χρονα που μπαίνουν εδώ!
Η νύχτα με τη μέρα σας πληροφορώ!Τα 15χρονα που μπαίνουν εδώ είναι απείρως πιο καλλιεργημένα και μορφωμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι απλό,συγκρίνετε 15χρονα που ξέρετε,που παίζουν έξω,που δεν είναι "θύματα" (κατά ορισμένους) της τεχνολογίας με 15χρονα που μπαίνουν εδώ!
Η νύχτα με τη μέρα σας πληροφορώ!Τα 15χρονα που μπαίνουν εδώ είναι απείρως πιο καλλιεργημένα και μορφωμένα!
Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ πιο πάνω. Και λαμπρότερο παράδειγμα όλων αυτών η QsLv που βάζει άνετα κάτω σε συζήτηση και τριαντάρηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι πολύ απογοητευμένος από τη new generation....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι πολύ απογοητευμένος από τη new generation....
Επειδή τη βλέπεις αποστασιοποιημένα. Το ίδιο έλεγαν και οι μεγαλύτεροι όταν ήσουν ή ήμουν στην ηλικία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Επειδή τη βλέπεις αποστασιοποιημένα.

Δεν νομίζω.Άλλωστε διδάσκω σε αυτήν και έτσι είμαι σε επαφή μαζί της.;)

Το ίδιο έλεγαν και οι μεγαλύτεροι όταν ήσουν ή ήμουν στην ηλικία τους.

Πιθανόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν νομίζω.Άλλωστε διδάσκω σε αυτήν και έτσι είμαι σε επαφή μαζί της.;)

Πιστευεις οτι ένας καθγητής μπορεί να δει τη νέα γενιά ή οποιαδήποτε γενιά απο τόσες πλευρές ώστε να είναι σε θέση να τη "δικάσει"; Τουλάχιστον εγώ απ'ότι θυμάμαι, πάντα οι καθηγητές άθλια άποψη είχαν για οποιαδήποτε γενιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πιστευεις οτι ένας καθγητής μπορεί να δει τη νέα γενιά ή οποιαδήποτε γενιά απο τόσες πλευρές ώστε να είναι σε θέση να τη "δικάσει"; Τουλάχιστον εγώ απ'ότι θυμάμαι, πάντα οι καθηγητές άθλια άποψη είχαν για οποιαδήποτε γενιά :P

Δεν "δικάζω",απλά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη η νέα γενιά,πως το λένε.Και σίγουρα την βλέπω από αρκετές πλευρές.Εννοείται φυσικά πως εύχομαι να αποδειχθώ λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ 100%!
Το θέμα είναι ότι δεν τα χρησιμοιποιούν σωστά (ή και καθόλου).
Πρόσεξε λίγο,Η παλιά γενία τα χρησιμοποιούσαν επειδή τους υποχρέωνε κάποιος ή κάτι (Συνθήκες (Κάποιος δεν άντεχε τον τόπο του και ήθελε να φύγει), ο καθηγητής κτλ κτλ) Όμως σημερινή γενιά επιλέγει να μην τα χρησιμοποιήσει (με λάθος λογική όμως).

Αν κάτι σε υποχρεώνουν να το κάνεις κάθε μέρα, τότε το συνηθίζεις.

Φυσικά το παραπάνω, δλδ ότι η σημερινή γενιά ζει σε υποφερτές συνθήκες ζωής, δημιούργησε ένα μεγάλο αρνητικό, έκανε την νέα γενιά χωρίς όνειρα, φιλοδοξίες και στόχους. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Φυσικά το παραπάνω, δλδ ότι η σημερινή γενιά ζει σε υποφερτές συνθήκες ζωής, δημιούργησε ένα μεγάλο αρνητικό, έκανε την νέα γενιά χωρίς όνειρα, φιλοδοξίες και στόχους. :(
Διαφωνώ,η νέα γενιά έχει όνειρα...,μια θέση στο δημόσιο...έχει φιλοδοξίες...την αρπαχτή...και στόχους έχει...μέσα από την κλαδική να πάρει μια θέση όσο το δυνατόν υψηλότερη σε κάποια ΔΕΚΟ η να πάρει καμιά εργολαβία όταν το κόμμα πάρει την εξουσία!
Φυσικά όλα αυτά είναι τα ιδανικά που εμφύσησε στις νέες γενιές ο σοσιαληστικός (δεν είναι ορθογραφικό) μετασχηματισμός της τελευταίας 25ετίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Ειλι πως η -όχι και τόσο- νεολαία σήμερα, ζει περιμένοντας τον διορισμό. Η πραγματική νεολαία παίζει Lineage και αδιαφορεί για το τι θα απογίνει μετά το στρατό. :hmm:

Επειδή ομώς μια συμφωνία με τον Ειλι την μέρα φτάνει :P, θα επιμείνω πως έχει προσωπική εμπάθεια με τον σοσιαλισμό :P

- Προ του '67, στις εποχές του "τρεις και εξήντα", λογικό ήταν να μην θέλγονται από το δημόσιο οι πολλοί.
- Η ευνοιοκρατία και ο νεποτισμός υπήρχαν και πριν τους σοσιαληστές. Σήμερα μας ενοχλεί γιατί δεν είμαστε και 'μεις κοννεδιασμένοι :P:P:P

Κοινώς, και στο Δημόσιο μπορεί κάποιος να κάνει καρριέρα - ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί. Το πρόσφατο παράδειγμα με τον διευθυντή του ΙΚΑ μας δείχνει πως μπορεί μια γυναίκα να ανελιχθεί στην ιεραρχία - για να μη λέμε πως οι ΔΕΚΟ είναι σωβινιστικές και δεν δίνουν ευκαιρίες στις γυναίκες. Οι άντρες από την άλλη, έχουν την ευκαιρία να διευρύνουν τον κοινωνικό τους κύκλο για να προαχθούν, βέβαια και το γλυψιμο δίνει ένα προβάδισμα.

Δεν λέω πως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστοι - υπάρχουν πέντε ή δέκα σε όλη τη χώρα που έχουν συνείδηση. Αυτοί είναι που οι υπόλοιποι αποκαλούν "λαμάκες" γιατί α) δουλεύουν β) δεν χρηματίζονται.

Λοιπόν σας αφήνω, πάω σε ένα ΚΕΠ να κάνω τη δουλειά μου. Βυε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με θλίβει πάντως στη σύγχρονη νεολαία είναι οτι πιθανόν η ευκολότερη επικοινωνία της με τους ενήλικες τους έχει εμφυσήσει μια απίστευτη μιζέρια. Περιορίζουν οι ίδιοι τα όνειρα τους πολύ και απο πολύ μικρή ηλικία, με αποτέλεσμα τελικώς να μην πετυχαίνουν και τίποτα διότι "όσο πιο μακριά κοιτάς τόσο πιο μακριά φτάνεις". Και δεν μιλάω για ηλικίες 18-19 που πες έχουν δουλέψει και μπορούν να έχουν άποψη αλλά για παιδιά 15-16 χρονών ακόμα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τα παιδιά σήμερα δεν παίζουν και δεν θεωρούν χαλάρωση το να διαβάζεις ένα βιβλίο. Με ένα κλικ παίρνουν «πληροφορίες» που χρειάζονται για «ένα καλύτερο μέλλον». Η πληροφορία έρχεται σαν θάλασσα και δεν προλαβαίνουν να ενημερώνονται… και αγχώνονται γιατί...για το μέλλον τους μιλάμε… έτσι δεν είναι?
Τα παιδιά σήμερα είναι μικρομέγαλα. Δεν περνάνε φυσιολογικά από ένα στάδιο της ηλικίας στο αμέσως επόμενο, όπως θα έπρεπε…από το μικρό ανέμελο παιδί φτάνουν ή στο έξυπνο νεαρο με σοβαρές ευθύνες για το μέλλον του "γιατι μπορεί να κοιτάει μακριά" ή στο χαζό αποτυχημένο από την πρώτη γυμνασίου "γιατι δεν μπορεί να κοιτάει μακριά"…
...και στις δυο περιπτώσεις η παιδικότητα τους καταστράφηκε με το να τους προετοιμάζουμε για την νέα τάξη πραγμάτων της νέας εποχής. «Η πληροφορία είναι δύναμη». Όσο πιο πολύ, όσο πιο γρήγορα, από όσο πιο μικρή ηλικία γίνεται…(έχει μαθήματα κομπιούτερ για παιδιά από τριών χρονών…)



Θυμάμαι πόση φαντασία είχαμε εμείς σαν παιδιά... αμέτρητα παιχνίδια με μια μπάλα. Οτιδήποτε μπορούσε να μεταμορφώνεται σε ένα παιχνίδι. Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να μην ξέρουμε τι να παίξουμε. Δεν θυμάμαι να λέγαμε την λέξη «βαριέμαι». Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη …
Η τεχνολογία (play station. Ipod, κυνητα, κλπ) μας ήταν άγνωστη …αλλά ήταν ντροπή να μιλάμε για βιβλία και να μην μπορείς να πεις την γνώμη σου…

Παλιά έπαιρνα ένα βιβλίο και το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα …και το ευχαριστιόμουν. Τώρα με το ιντερνετ μπορώ να διαβάζω ασταμάτητα για όλη την υπόλοιπη ζωή μου και το μόνο που καταφέρνω είναι να δω πόσα δεν διάβασα και δεν θα προλάβω ποτέ να διαβάσω


Τι να σου κάνει η τεχνολογία με όλα τα καλά της αν το τραγικό αρνητικό της είναι ότι μας επιτρέπει να απομονωνόμαστε στα σπίτια μας και να τα κάνουμε όλα μέσο κομπιούτερ?
Cyber ψώνια, Cyber δουλειά, Cyber διασκέδαση, Cyber φιλίες, Cyber αγάπη, Cyber σεξ…

Παχυσαρκία και κατάθλιψη…


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θυμάμαι πόση φαντασία είχαμε εμείς σαν παιδιά... αμέτρητα παιχνίδια με μια μπάλα. Οτιδήποτε μπορούσε να μεταμορφώνεται σε ένα παιχνίδι. Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να μην ξέρουμε τι να παίξουμε. Δεν θυμάμαι να λέγαμε την λέξη «βαριέμαι». Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη …

Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη της πλειοψηφίας. Τα παιδιά που τα είχαν θέσει οι συμμαθητές τους στο περιθώριο, είτε λόγω πάχους, είτε λόγω γυαλιών είτε για τόσα άλλα πράγματα που οδηγούν ένα παιδί σε κάτι τέτοιο, αντιμετώπιζαν πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες απ'ότι τώρα. Τώρα έχουν μια διέξοδο να έχουν κάποιες κοινωνικές επαφές, τότε απλώς μάθαιναν να υπομένουν τη μοναξιά ή να προσπαθούν με τα χίλια ζόρια να γίνουν ένας άλλος απλά για να "ενταχθούν"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πότε δεν κατάλαβα γιατί η απομόνωση του βιβλίου θεωρείτε εκούσια ενώ του internet αρνητική :worry::worry::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Με το κομπιούτερ έχεις την εντύπωση ότι δεν είσαι μόνος…όχι ότι δεν είσαι και ολα…
Βασικά πιστεύω ότι απλά καλό είναι να υπάρχει μέτρο και να μην ξεχνάμε πώς είναι η ζωή χωρίς τεχνολογία…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με το κομπιούτερ έχεις την εντύπωση ότι δεν είσαι μόνος…όχι ότι δεν είσαι και ολα…
Βασικά πιστεύω ότι απλά καλό είναι να υπάρχει μέτρο και να μην ξεχνάμε πώς είναι η ζωή χωρίς τεχνολογία…
Με τον υπολογιστή είσαι όσο μόνος σου είσαι με το τηλέφωνο (και ίσως και λιγότερο διότι στο τηλέφωνο μιλάς μόνο με ένα άτομο). Με ανθρώπους επικοινωνείς και πάλι, όχι με ρομπότ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ πότε δεν κατάλαβα γιατί η απομόνωση του βιβλίου θεωρείτε εκούσια ενώ του internet αρνητική :worry::worry::/:
Το μέτρο είναι η απάντηση exp...όλα με μέτρο..

Αν διαβάζανε μόνο τα βιβλία στο νετ καλά θα ήτανε…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top