Τον Θεό πολλοί εμίσησαν, τον Χριστό ουδείς

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά ένα πράγμα το οποίο είχα γράψει και σε άλλο θέμα: Η μη αποδοχή του προσώπου του Χριστού ως Θεανθρώπου έχει μία κύρια αιτία: Το γεγονός ότι αυτός που δεν το δέχεται αρνείται να ασπασθεί την διδασκαλία του. Και αυτό γιατί ο Χριστός δεν ζήτησε απλώς να τηρεί ο άνθρωπος κάποιες εντολές αλλά του λέει «Υιέ μου δος μοι σην καρδίαν».

Τώρα, για την Μαγδαληνή, δεν είναι δυνατόν ένα μεσαιωνικό παραμύθι της Δύσης να έχει θεωρηθεί εδώ και τόσους αιώνες ως πραγματικότητα...

Πάντως, η στάση απέναντι στον Θεό, δηλ. στον Θεό-Πατέρα, πηγάζει θαρρώ από την Ανσέλμεια θεολογία της Δύσης περί ενσαρκώσεως και θυσίας του Χριστού. Σύμφωνα με την δυτική θεολογία, ο Θεός-Πατήρ όταν οι άνθρωποι διέπραξαν το προπατορικό αμάρτημα, «ετρώθη», δηλ. πληγώθηκε η Θεια δικαιοσύνη του. Γι' αυτό και έστειλε τον Υιό του τον Μονογενή να σαρκωθεί και να σταυρωθεί και να πληρώσει αντί των ανθρώπων αυτό το «χρέος». Έτσι έχουμε να κάνουμε με έναν Θεό σαδιστή και εκδικητικό. Προφανώς, αυτός ο θεός δεν είναι ο Θεός της αγάπης. Αντίθετα, η Ορθόδοξη Θεολογία, διδάσκει ότι ο Θεός-Πατήρ, βλέποντας τους ανθρώπους να διαπράττουν το προπατορικό αμάρτημα, επειδή δεν ήθελε το πλάσμα των «ιδίων χειρών» να μείνει για πάντα μακριά του, έστειλε τον Υιό του τον Μονογενή να πάρει την ανθρώπινη φύση, να σηκώσει τις αμαρτίες του κόσμου πάνω του με τον Σταυρό και να την «καινοποιήσει» δηλ. να την κάνει νέα με την Ανάστασή Του. Ο Ιησούς δηλ. έκανε υπακοή στην αγάπη του Θεού και έγινε ο ίδιος η «Εσταυρωμένη Αγάπη». Γι' αυτό και στην Βυζαντινή αγιογραφία, η μορφή του Χριστού εμφανίζεται με φωτοστέφανο στο οποίο σχηματίζεται ένας Σταυρός. Το σχέδιο του Θεού για την σωτηρία του κόσμου υπήρχε προαιωνίως και ο Χριστός είναι το «προαιωνίως εσφαγμένον αρνίον». Ακόμα κι αν δεν είχε πέσει ο άνθρωπος από τον Παράδεισο, ο Χριστός θα ερχόταν πάλι στην γη να σαρκωθεί ούτως ώστε να τραβήξει τον άνθρωπο προς τον Θεό.

Με αυτήν λοιπόν την οπτική αν δούμε τον Θεό-Πατέρα, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να τον βλέπουμε αρνητικά (όποιος πιστεύει βέβαια στην διδασκαλία της Ορθοδοξης Εκκλησίας. Δεν μπορεί κανείς να πιστέψει με το ζόρι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για μένα, σημαντικοί διδάσκαλοι έχουν υπάρξει πλέον του Ιησού, ο Σιντάρτα Γκαουτάμα (ο ιστορικός Βούδας), ο Σωκράτης, ο Πυθαγόρας, θεωρώ άξιο προσοχής και έρευνας (των όσων στοιχείων έχουν διασωθεί) τον Απολλώνιο τον Τυανέα, ο οποίος εμφανίζεται σε βίο σχεδόν παράλληλο με εκείνο του Ιησού και πιθανότατα ανάλογο σε θαυμαστά επιτεύγματα ενώ εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν επίσης τα έργα της Helena Blavatsky και του Omraam Mikhael Aivanhov.
(και η αναζήτηση συνεχίζεται...)
Το ότι όλοι τούτοι είναι σοφοί διδάσκαλοι, δεν θα το αμφισβητήσω. Χριστοί όμως; Ποιος ακριβώς τους έχρισε;

Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά ένα πράγμα το οποίο είχα γράψει και σε άλλο θέμα: Η μη αποδοχή του προσώπου του Χριστού ως Θεανθρώπου έχει μία κύρια αιτία: Το γεγονός ότι αυτός που δεν το δέχεται αρνείται να ασπασθεί την διδασκαλία του. Και αυτό γιατί ο Χριστός δεν ζήτησε απλώς να τηρεί ο άνθρωπος κάποιες εντολές αλλά του λέει «Υιέ μου δος μοι σην καρδίαν».
Το ότι είναι εντελώς ακατανόητη η ίδια η έννοια του θεανθρώπου, δεν θα μπορούσε κατά τη γνώμη σου ν' αποτελεί αιτία της μη αποδοχής την οποία αναφέρεις;

Τώρα, για την Μαγδαληνή, δεν είναι δυνατόν ένα μεσαιωνικό παραμύθι της Δύσης να έχει θεωρηθεί εδώ και τόσους αιώνες ως πραγματικότητα...
Μήπως λοιπόν δεν επρόκειτο για παραμύθι αλλά για πραγματικότητα; Αλλιώς, όπως κι εσύ λες, δεν θα ήταν δυνατόν...

Ακόμα κι αν δεν είχε πέσει ο άνθρωπος από τον Παράδεισο, ο Χριστός θα ερχόταν πάλι στην γη να σαρκωθεί ούτως ώστε να τραβήξει τον άνθρωπο προς τον Θεό.
Μα τι λες; :eek::confused: Εάν ο άνθρωπος δεν είχε πέσει απ' τον Παράδεισο, δεν θα ζούσε στη Γη, ούτε και θα είχε αμαρτίες για να τις άρει ο Υιός του Θεού. Δεν θα ήταν θνητός, άρα δεν θα μπορούσε και ο Υιός του Ανθρώπου να πεθάνει για χάρη του. Δεν θα είχε απομακρυνθεί απ' το Θεό, άρα δεν θα χρειαζόταν κανέναν να τον τραβήξει προς Αυτόν...

Με αυτήν λοιπόν την οπτική αν δούμε τον Θεό-Πατέρα, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να τον βλέπουμε αρνητικά (όποιος πιστεύει βέβαια στην διδασκαλία της Ορθοδοξης Εκκλησίας. Δεν μπορεί κανείς να πιστέψει με το ζόρι...)
Πόσοι μα πόσοι πίστεψαν με το ζόρι, κατά τη διάρκεια των 2000 τελευταίων χρόνων, δεν λέγεται αδελφέ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το ότι όλοι τούτοι είναι σοφοί διδάσκαλοι, δεν θα το αμφισβητήσω. Χριστοί όμως; Ποιος ακριβώς τους έχρισε;

(...)

Γι αυτό και χρησιμοποιώ τη φράση δάσκαλοι, καθώς το όποιο χρίσμα θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα ή επιστέγασμα αν θέλεις μακρότατης διαδικασίας και η απόδοση του πιθανόν να μην είναι "εκ του κόσμου τούτου".

Μάλιστα θα με προβλημάτιζε πολύ ο ερχομός ενός "χριστού" στις μέρες μας, άραγε θα αναγνωριζόταν, θ' ακουγόταν το μήνυμά του ή θα χανόταν στον καταιγισμό των πληροφοριών και των γεγονότων?

Την πεποίθηση ότι ο Ιησούς δεν ήταν ο μόνος (εάν τελικά ήταν πραγματικά "χριστός") την αντλώ από το συλλογισμό ότι δεν είναι δυνατόν να έχουν ζήσει και δράσει τόσοι σοφοί στην ανθρωπότητα και μόνον ένας, ο συγκεκριμένος, στο συγκεκριμένο χώρο και χρόνο και φυσικά με την συγκεκριμένη καταγωγή να είναι ο μοναδικός, πόσο μάλλον όταν έχουμε δείγματα της διδασκαλίας και άλλων.


Το είπα άλλωστε: η αναζήτηση συνεχίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τώρα, για την Μαγδαληνή, δεν είναι δυνατόν ένα μεσαιωνικό παραμύθι της Δύσης να έχει θεωρηθεί εδώ και τόσους αιώνες ως πραγματικότητα...
εγω γνωριζω για ενα παραμυθι γυρω στο 30 πχ. να το πω;
Το γεγονός ότι αυτός που δεν το δέχεται αρνείται να ασπασθεί την διδασκαλία του.
1 - οσοι ειναι αθεοι μισουν τον συνανθρωπο του, χμ.

lets compile this...

ERROR AT LINE 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ισι μου το να λεει καποιος οτι ο χριστος ειχε την μαγδαλινη δεν νομιζω να κανει κριτικη σε ιδεες.. ουτε νομιζω οτι ειναι παραμετρος για διαλογο. να συζητησω σοβαρα ναι..... klp

Δεν είναι παράμετρος για διάλογο ότι ο Χριστός είχε γκόμενα, και μάλιστα τι γκόμενα. Γκομενάρα, αυτήν που την ήθελαν όλοι εκείνοι την επόχή. Μόνο αυτό, ότι δηλαδή η Μαγδαληνή μετά που πήγε μαζί του, τους έκλασε όλους, μπορεί να αρκούσε για να τον κυνηγήσουνε. Τώρα πώς την μαγείρεψαν την ιστορία στην συνέχεια ε εντάξει, έτσι μαγείρεψαν όλες τις διάσημες δολοφονίες.

Ομως πραγματικά, την άρχουσα τάξη της εποχής εκείνης, όλο το κομπλεξικό παπαδαριό που δεν μπορούσαν να σταυρώσουνε γυναικα αν δεν την πλήρωναν, όλους αυτούς τους ξενέρωτους παρανοικούς παραδόπιστους, ε δεν τους βλέπω να τα παίρνανε με κάπόιον επειδή κύρησσε την αγάπη. Γραμμένη την είχαν την αγάπη κι όποιον την κύρησσε επίσης. Ομως να τους φάει την εταίρα, επειδή την έκανε τίμια και αγαπημένη.... αυτό ήταν μεγάλη διαταραχή στον τρόπο ζωής τους και μέγα έγκλημα !!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Μάλιστα θα με προβλημάτιζε πολύ ...Το είπα άλλωστε: η αναζήτηση συνεχίζεται...

Γλυκιά μου DR, ο προβληματισμός μπορεί να δίνει παράταση στην αναζήτηση, αλλά σε μύηση δεν καταλήγει. Και ο Ιησούς Χριστός φανερώνεται σε μυημένους και όχι σε ... δημοσιογράφους! Α, με την ευκαιρία, όταν θα μας δείξουν κάποιον τα κανάλια, να κατεβαίνει από τον ουρανό, ελπίζω πως δεν θα είσαι από εκείνους που θα πιστέψουν στη "θεϊκή καταγωγή" του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γλυκιά μου DR, ο προβληματισμός μπορεί να δίνει παράταση στην αναζήτηση, αλλά σε μύηση δεν καταλήγει. Και ο Ιησούς Χριστός φανερώνεται σε μυημένους και όχι σε ... δημοσιογράφους! Α, με την ευκαιρία, όταν θα μας δείξουν κάποιον τα κανάλια, να κατεβαίνει από τον ουρανό, ελπίζω πως δεν θα είσαι από εκείνους που θα πιστέψουν στη "θεϊκή καταγωγή" του!

Επιλεκτικά φανερώνεται ; Δηλαδή δεν φανερώνεται σ'εκείνους που προσεγγίζουν διαννοητικά τα πράγματα και θέλουν να κατανοήσουν την όποια Θεότητα πριν την πιστέψουν και να μην δεχθούν αμάσητη τροφή, αλλά μόνο στους συναισθηματικούς με τα προσωπικά βιώματα "σταύρωσης", στους μη μιλάς μη ρωτάς, στήσε αυτί και άκου μόνο τι θα σου πω, εφόσον πονάς κι εσύ, θα με πιστέψεις, είμαι ο Μεσσίας σου λέω. Ο G.Chaos αναρωτήθηκε επίσης αν οι υπόλοιποι Δάσκαλοι ήταν Χριστοί (χρισμένοι). Πήραν το χρίσμα από τους δικούς τους δασκάλους και οδηγούς είναι η δική μου απάντηση, οι οποίοι πολλές φορές ήταν πνευματικές οντότητες σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων από αυτούς. Η Μπλαβάτσκυ που ανέφερε πχ η DR την Μυστική Δοξασία την έγραψε νομίζω υπό καταληψία ή ο Crowley έλεγε πως ήταν σε ανοιχτή γραμμή με τον Aiwass, ένα πνεύμα. Αλήθεια όμως, ο Χριστός από που πήρε το χρίσμα και σε τι διαφέρει από τους υπόλοιπους ; Στο τραγικό του τέλος;Και η Υπατία είχε μαρτυρικό θάνατο, αλλά αυτό δεν την κάνει Χριστό. Η θυσία του ; Και ο Κένεντι θυσιάστηκε, αλλά αυτό δεν τον κάνει Χριστό. Τα θαύματα ; Υπήρξαν κι άλλοι που έκαναν θαύματα, όπως ο Απολώνιος ο Τυανεύς που ανέφερε η DR, γιατί να μην γίνουν αυτοί Χριστοί ; Απλό, επειδή χρειάζοταν κάποιος από τα εδάφη του Ιουδαισμού να συνεχίσει την παράδοση και να εκπληρώσει τις προφητείες του Ιουδαισμού για το Μεσσία, κι όχι κάποιος τυχαίος. Εκεί κάπου, στα ιερά εδάφη, εμφανίστηκε ο Νέος Θεός (ή τον κατασκεύασαν, παίζεται αυτό), δεν τα βρήκε με τον Παλιό και το κοσμικό επιτελείο του, και τον σταύρωσαν. 'Επειτα τα πράγματα πήραν εύκολα τα δρόμο τους, από το αίμα του σταυρού ανδρώθηκε η Νέα Τάξη πραγμάτων στον πλανήτη, ο Χριστιανισμός δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Γλυκιά μου DR, ο προβληματισμός μπορεί να δίνει παράταση στην αναζήτηση, αλλά σε μύηση δεν καταλήγει. Και ο Ιησούς Χριστός φανερώνεται σε μυημένους και όχι σε ... δημοσιογράφους! Α, με την ευκαιρία, όταν θα μας δείξουν κάποιον τα κανάλια, να κατεβαίνει από τον ουρανό, ελπίζω πως δεν θα είσαι από εκείνους που θα πιστέψουν στη "θεϊκή καταγωγή" του!



Αλήθεια, ποια είναι η διαδικασία που καταλήγει σε μύηση κατά τη γνώμη σου?
Ποια τα χαρακτηριστικά ενός μυούμενου ώστε να γίνει μυημένος?

...και μην ανησυχείς φίλε μου, αν δείξουν ποτέ κάτι τα κανάλια, αυτό ακριβώς θα είναι που δεν θα πιστέψω, τουλάχιστον όχι πριν με αγγίξει στην καρδιά και στο πνεύμα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Επιλεκτικά φανερώνεται ;...

Όχι, αλλά σε όποιον "κρούει τη θύρα ατάκτως", αδελφέ μου!


Αλήθεια, ποια είναι η διαδικασία που καταλήγει σε μύηση κατά τη γνώμη σου?
...

Η μύηση δεν είναι ζήτημα γνώμης, αλλά αποτέλεσμα αληθινής επιθυμίας για γνώση, καλή μου!

...Ποια τα χαρακτηριστικά ενός μυούμενου ώστε να γίνει μυημένος?

...

Η απελπισία και μόνον αυτή!

...και μην ανησυχείς φίλε μου, αν δείξουν ποτέ κάτι τα κανάλια, αυτό ακριβώς θα είναι που δεν θα πιστέψω, τουλάχιστον όχι πριν με αγγίξει στην καρδιά και στο πνεύμα...:)

Μ' ανησυχεί όμως η μεγάλη εμπιστοσύνη που θέλεις να δείχνεις, για την καρδιά και το πνεύμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η μύηση δεν είναι ζήτημα γνώμης, αλλά αποτέλεσμα αληθινής επιθυμίας για γνώση, καλή μου!

Η απελπισία και μόνον αυτή!

Για γνώση. 'Αρα πού διαφωνούμε ; Η γνώση έχει να κάνει με διαννοητική διαδικασία, είναι εωσφορική με την καλή έννοια, δεν έχει να κάνει δηλαδή με βιώματα προσωπικής "σταύρωσης" και συναισθηματισμούς. Διαφωνώ κάθετα ότι η προσέγγιση του Θεού πρέπει να γίνεται συναισθηματικά. Τότε είναι ψυχολογική απώθηση ή υπεραναπλήρωση. Καλό είναι να πλησιάζουμε διαννοητικά τέτοια πεδία πίστης, αλλιώς το συναίσθημα και η απελπισία πριν κρούσει κανείς τη θύρα όπως είπατε, μπορεί να' ναι πολύ κακός σύμβουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εάν δεν βρεις την κατάλληλη τροχιά, η οποία αποτελεί μέτρο αρμονίας για το σύμπαν, δηλαδή κατ' ουσίαν συνάδει με το Θείο Θέλημα, τότε έρχεσαι σε σύγκρουση με άλλα αστέρια και προκαλείς καταστροφή της Αρμονίας, δηλαδή πας κόντρα στο Θείο Θέλημα. Σε τέτοιες περιπτώσεις και η δική σου καταστροφή αποτελεί νομοτέλεια.

Το Θέλημα ΔΕΝ εκπληρώνεται εάν κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια. Αυτή είναι μια φαινομενική κατάσταση, τύπου Ζεν: Εξωτερική ακινησία, ενώ βρίσκεσαι σε Υψηλή Εγρήγορση και συνεχή κίνηση. Ρίξε και πάλι μια ματιά στην κάρτα της Προσαρμογής (την εικόνα της, όχι τα όσα γράψαμε εκεί) και ίσως καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ...

Πόσες φορές σου ήρθαν πράγματα και καθόσουν με σταυρωμένα χέρια όμως χωρίς να είσαι καν σε εσωτερική εγρήγορση; Για σκέψου το, εμένα αρκετές, μάλιστα κάποιες φορές ήμουν σε αρνητισμό και ήρθαν θετικά γεγονότα. 'Eρχεται και σε βρίσκει μόνη της η τροχιά, δεν είναι ανάγκη να κάνεις μαγεία για να εκπληρώσεις το θέλημα του Πατέρα. Πες ότι είσαι ένας μετεωρίτης. 'Εχεις την τροχιά σου. Η μαγεία σε βομβαρδίζει για να σε εκτρέψει από την τροχιά. Αυτό τουλάχιστον είναι η χριστιανική άποψη, αλλά όχι μόνο, η άποψη όλων των μυστών και Εσωτεριστών, ανατολικών και δυτικών πάσης θρησκείας, της δεξιάς Ατραπού τουλάχιστον. Το μαγικό έργο είναι ενεργητική παρέμβαση στο θείο σχέδιο. Σημαίνει ξέρω τι θέλω και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να το υλοποιήσω ανεξάρτητα αν το εγκρίνει ο Ανώτερος Εαυτός μου, ο Πατέρας, το Σύμπαν, το Σχέδιο, όπως θες πες το και ανεξάρτητα αν οι άλλοι πιστεύουν ότι θα μου κάνει κακό. Η μαγεία λέει "Θα κάνω αυτό που θέλω ΕΓΩ". Η μαγεία δεν είναι καρτερική και στωική αντιμετώπιση των πραγμάτων. Ανταρσία για το καλό ή το κακό μικρή διαφορά έχει, δεν παύει να είναι ανταρσία. Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, ένας μοναχός για παράδειγμα δεν αντιδρά ούτε υποστηρίζοντας μια επανάσταση, ένας βουδιστής πέφτει σε νιρβάνα και δεν κάνει τίποτα ούτε αυτός, τα δέχεται όλα όπως έρθουν. Αυτοί τί έχουν καταφέρει ; Κάνουν το Θέλημα ή έχουν βγάλει την ουρά τους απ'εξω κατά την δική σου άποψη ; 'Αλλων η Μεταφυσική είναι περισσότερο παρεμβατική, άλλων καθόλου. Αυτό το "Γεννηθήτω το Θέλημα του" πόσοι έχουν τα κότσια να το πουν και να το εννοούν ; Ο Θιβετανός λέει ότι είμαστε όλοι μαύροι μάγοι χωρίς να το συνειδητοποιούμε μέχρι να φτάσουμε στα επίπεδα Δασκάλου και από κει και πέρα ασκούμε λευκή μαγεία συνειδητά ή ασυνείδητα. Ο κόσμος κυβερνάται από εναντιωμένες μεταξύ τους θελήσεις και επιθυμίες. Μήπως το μόνο ουσιαστικό και διαχρονικό Θέλημα τελικά είναι η εναντίωση και ο πόλεμος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για γνώση. 'Αρα πού διαφωνούμε ; ....

Δεν διαφωνούμε για τη γνώση, αλλά μάλλον δεν έχουμε και την αυτή γνώμη, για την "αληθινή επιθυμία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο κόσμος κυβερνάται από εναντιωμένες μεταξύ τους θελήσεις και επιθυμίες
αν μιλας για το συμπαν, αυτο ειναι ακυβερνητο.

και btw το συμπαν δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις αρμονικο. καθε αλλο.
αν μιλας για τους ανθρωπους, αυτος κυβερναται απλα απο συμφεροντα

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, ένας μοναχός για παράδειγμα δεν αντιδρά ούτε υποστηρίζοντας μια επανάσταση, ένας βουδιστής πέφτει σε νιρβάνα και δεν κάνει τίποτα ούτε αυτός, τα δέχεται όλα όπως έρθουν. Αυτοί τί έχουν καταφέρει ; Κάνουν το Θέλημα ή έχουν βγάλει την ουρά τους απ'εξω κατά την δική σου άποψη ; 'Αλλων η Μεταφυσική είναι περισσότερο παρεμβατική, άλλων καθόλου

για αυτο οι βουδιστες μοναχοι εξεγηρονται, καπου στην ασια, στις μερες μας:D.

και αλλων η μεταφυσικη δεν υπαρχει καθολου;

Μάλιστα θα με προβλημάτιζε πολύ ...Το είπα άλλωστε: η αναζήτηση συνεχίζεται...

δηλαδη περιμενουμε εναν ανθρωπο, μια προσωπικοτητα να ερθει να μας σωσει; ειμαστε τοσο προσωπολατρες τελικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο Θιβετανός λέει ότι είμαστε όλοι μαύροι μάγοι χωρίς να το συνειδητοποιούμε μέχρι να φτάσουμε στα επίπεδα Δασκάλου και από κει και πέρα ασκούμε λευκή μαγεία συνειδητά ή ασυνείδητα. Ο κόσμος κυβερνάται από εναντιωμένες μεταξύ τους θελήσεις και επιθυμίες. Μήπως το μόνο ουσιαστικό και διαχρονικό Θέλημα τελικά είναι η εναντίωση και ο πόλεμος ;
Αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ παραπάνω, με άλλα λόγια...

Το Θέλημα είναι Αρμονία, όχι πόλεμος, αν και περνάς από συγκρουσιακές καταστάσεις μέχρι να φτάσεις να το αντιληφθείς πλήρως. Γι' αυτό ο μαθητής είναι μαύρος μάγος, ενώ ο Διδάσκαλος λευκός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Γι' αυτό ο μαθητής είναι μαύρος μάγος, ενώ ο Διδάσκαλος λευκός...

Και γκρίζος (μάγος) ποιος είναι; Ή δεν υπάρχει γκρίζα μαγεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει όοοολα τα προηγούμενα μηνύματα θα ήθελα να παραθέσω την απάντηση του ανυπέρβλητου George Carlin στα περί θρησκείας

https://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δεν διάβασα όλα τα προηγούμενα μηνύματα μέχρι στιγμής, παρά μόνο αυτά της πρώτης σελίδας, και παρατήρησα ότι όσοι ψάχνουν για τον Θεό και τις θρησκείες, ψάχνουν στα τυφλά. Ιδεολογίες, φιλοσοφίες, έρευνες κ.τ.λ, δεν οδηγούν πουθενά αν δεν διαβάσεις την άλλη πλευρά. Αναρωτιέμαι γιατί κάθονται όλοι να διαβάσουν τα π.χ φιλοσοφικά και μετά πάνε στα διάφορα fora και κάνουν ερωτήσεις και συζητήσεις ενώ στα θεολογικά πάνε στα διάφορα fora για επίσης ερωτήσεις και συζητήσεις, χωρίς όμως να έχουν διαβάσει έστω μια γραμμή θεολογία. Με αυτόν τον τρόπο χάνουμε την λογική σειρά των ειρμών. Έχετε σκεφτεί ποτέ να διαβάσετε κάνοντας σύγκριση τα θεολογικά κείμενα με π.χ τα φιλοσοφικά; Αν ναι το κάνατε; Για πόσο καιρό; Τι διαπιστώσατε;

Εγώ διαπίστωσα (χωρίς να είχα γαλουγηθεί επί αιώνες ώστε να έχω και το κατάλληλο DNA, και χωρίς να είμαι θρήσκος άνθρωπος) ότι χωρίς την θεολογία, η φιλοσοφία, "η μητέρα των επιστημών" όπως την αποκαλεί κάποιος γνωστός μου, ΔΕΝ αξίζει φράγκο. Γι' αυτό και έγινα θρήσκος τελικά. Δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα βγάζατε και εσείς το ίδιο συμπέρασμα... Αν κάποιος το έβγαλε αυτό το συμπέρασμα (ή κάποιο άλλο) θέλει να μας το πει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Και γκρίζος (μάγος) ποιος είναι; Ή δεν υπάρχει γκρίζα μαγεία;
Ούτε γκρίζα ούτε λευκή. Η μαγεία είναι μόνο μαύρη, γιατί η λέξη "μαγεία" είναι σανσκριτική λέξη που σημαίνει "απάτη". Και η απάτη όπως και να το δει κανείς μόνο μαύρους σκοπούς φανερώνει. Δεν μπορείς να δεις έναν απατεώνα και να του πεις "δεν πειράζει βρε.... από δω και πέρα είσαι άσπρος!!!" Πολύ απλά χρησιμοποιούν το "λευκή" σαν όνομα για να τραβήξουν κόσμο και αθώα παιδιά στις λέσχες τους. (Πριν τον Χάρυ Πότερ τα μέλη των Wicca ήταν περίπου 100.000 άνθρωποι... μετά τον Χ.Π ήταν σχεδόν 14 εκατομύρια!!) Οι γονείς δεν θα έχουν αντίρρηση για κάτι το "λευκό" αφού λευκό σημαίνει αθώο/καλό.... (δε διάλεγαν το ariel... να έχουν και καθαρά ρούχα;;...) Μιλάμε καθαρά για ψυχολογική εξαπάτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top