Προβληματάκι με facebook - Ψέμα...

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Thread σαν αυτό, πρέπει να έχουν προειδοποίηση πάνω πάνω "Προσοχή, η ανάγνωση μπορεί να σας οδηγήσει σε μηδενιστική φιλοσοφία ζωής, μοναχισμό καθώς και αποχή από επαφή με άλλους ανθρώπους μέχρι το τέλος της ζωής σας" :P:P:P
Έτσι! Και να συμπληρώσω, χωρίς καμία διάθεση να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά απλώς να πω την γνώμη μου, για την εν λόγω π@π@ρι@ - το βιβλίο της (κάθε) ....φάτσας! :hehe:

Kοίταξε να δεις φίλε μου, με τι ασχολείται ο κόσμος!!!! Με το....facebook :group:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ασχετο...


Αυτή έχει facebook, εγώ για προσωπικούς μου λόγους όχι.


Να τελικα ποιος εχει προβληματα με τους εξ του :ρ
Γι´ αυτο ενοχλεισαι, κλπ,
κλπ, κλπ...


Ευχαριστώ.


Να σαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Kοίταξε να δεις φίλε μου, με τι ασχολείται ο κόσμος!!!! Με το....facebook :group:
Μην κοιτάς αγαπητέ μου που εμείς ανήκουμε σε άλλη γενιά. Τα σημερινά παιδιά μεγαλώνουν με απαραίτητο αξεσουάρ το λογαριασμό στο facebook. :P Μην απορείς. Τα ίδια λέγαμε και για τα κινητά πριν μερικά χρόνια. :P
Το θέμα είναι να πάρει το όποιο facebook τη διάσταση που του αναλογεί. Μάλλον αυτό θα λύσει τέτοιου είδους προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μην κοιτάς αγαπητέ μου που εμείς ανήκουμε σε άλλη γενιά. Τα σημερινά παιδιά μεγαλώνουν με απαραίτητο αξεσουάρ το λογαριασμό στο facebook. :P Μην απορείς. Τα ίδια λέγαμε και για τα κινητά πριν μερικά χρόνια. :P
Το θέμα είναι να πάρει το όποιο facebook τη διάσταση που του αναλογεί. Μάλλον αυτό θα λύσει τέτοιου είδους προβλήματα.
Kαι για τα πάρτι, τα μακριά μαλλιά, τα...."μηχανάκια" ;) Μια χρονομηχανή θα έλυνε ίσως τέτοιου είδους προβλήματα και θα επανέφερε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις, όπως πολύ σωστά αναφέρεις :D
Για τα κινητά όμως νομίζω ότι δεν υπήρξαν αντιδράσεις ποτέ :confused:

Τhanx για την....TotallyRecall :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ήταν τόσο σημαντικό να στείλει ευχές στον πρώην της; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Έχει μια σχέση 1,5 χρόνο, υποτίθεται οτι είναι ευτυχισμένη με το σύντροφό της κι ο πρώην της είναι απλά μια ανάμνηση. Γιατί να του στείλει χρόνια πολλά;;; Έστω όμως οτι του στέλνει - το δέχομαι και αυτό. Γιατί να μην πει στο αγόρι της "έστειλα χρόνια πολλά στον πρώην μου" αν δεν το θεωρεί σημαντικό; Και γιατί να σβήσει το μήνυμα εκ των υστέρων; Δηλαδή σε αυτή τη φάση νομίζω οτι αντί να τρίζει ο αραμπάς τρίζουν τα κατρακύλια.:hmm: Εννοώ οτι αντί να "κρίνουμε" (σε μεγάλα εισαγωγικά, συζήτηση κάνουμε) την κοπέλα που έκανε την κίνηση αυτή, "κρίνουμε" το αγόρι της που θα τον πείραζε αν το μάθαινε. :confused: Αντί να "κρίνουμε" την πράξη "κρίνουμε" το αποτέλεσμα.:confused:
-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα
-Έστειλες μνμ στο λαλάκη για τα γενέθλιά του ε?
-Ναι
-Μα εσύ μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε.
-Ναι ισχύει αλλά όταν με έκανε φίλη στο fb {όπως σου έχω πει) με είχε ρωτήσει και τι κάνω και μετά που ήταν η γιορτή μου μου είχε ευχηθεί οπότε αντευχήθηκα
-Α, δλδ μιλάτε
-Οχι, τζουτζουκο μου ένα χρόνια πολλά έστειλα
-Γιατί τόσο πολύ σε νοιάζει μη νομίσει ο λαλάκης ότι δεν τον θυμήθηκες? (εδώ ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του άλλου μπορεί το λαλάκης να αντικατασταθεί εν ριπει οφθαλμού από το "μ@λ@κας", "μ@λ@κ@ς ΣΟΥ" και παρεμφερή)
-Όχι τζουτζούκο μου απλώς αφού το είδα είπα να ευχηθώ
-Ναι αλλά τώρα θα σου απαντήσει και θα ανοίξετε κουβέντες.
-Τι λες τζουτζούκο μου ένα "χρόνια πολλά" είπα του ανθρώπου!
-Ναι, αλλά αφού μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε τώρα ξαφνικά του στέλνεις μνμ?
-Πας καλά τζουτζούκο μου για όνομα του Θεού ένα τυπικό χρόνια πολλά όπως είχα στείλει κ στον κοινό μας φίλο τον λουλούκο τον Απρίλη που είχε γενέθλια έστειλα!
-Ναι αλλά με τον λουλούκο δεν τα είχες παλιά και δεν υπάρχει περίπτωση να νομίσει ότι τον "ξαναθυμήθηκες" ξαφνικά!
Όποιος θεωρεί ότι ο διάλογος είναι φανταστικός μπορώ να σας πω ότι η συγκεκριμένη εκδοχή είναι 100% αυθεντική και έχει παίξει (με άλλο ζευγάρι) παραπλήσιος.
Και μπορώ επίσης να σας διαβεβαιώσω ότι και στις 2 περιπτώσεις το ερωτικό ενδιαφέρον της κοπέλας για τον λαλάκη ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ 0%.

Για τα κινητά όμως νομίζω ότι δεν υπήρξαν αντιδράσεις ποτέ :confused:
καθότι ανήκω ηλικιακά σε αυτούς που ξεκίνησαν το λύκειο χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι το κινητό και στην 3η λυκείου δειλά δειλά είχαν ελάχιστοι [και αρκετοί είχαν εφοδιαστεί με το κινητό του μπαμπά τους μόνο για την 5ημερη] θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις λάθος σε αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
καθότι ανήκω ηλικιακά σε αυτούς που ξεκίνησαν το λύκειο χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι το κινητό και στην 3η λυκείου δειλά δειλά είχαν ελάχιστοι [και αρκετοί είχαν εφοδιαστεί με το κινητό του μπαμπά τους μόνο για την 5ημερη] θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις λάθος σε αυτό. :)
Λες ε; :hmm:
Δεν ξέρω, δεν έτυχε να έχω άμεση αντίληψη αντιδράσεων προς αυτή την κατεύθυνση!
Πάντως τώρα αν κάποιο παιδί αρνηθεί να πάρει μαζί του κινητό, όχι σε 5ήμερη αλλά και σε καθημερινή του έξοδο, μάλλον θα ακούσει τα εξ αμάξης!
Πλέον θεωρούνται συσκευές εντοπισμού και κινητοί...κοριοί! Και όχι μόνο για τα παιδιά! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα
-Έστειλες μνμ στο λαλάκη για τα γενέθλιά του ε?
-Ναι
-Μα εσύ μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε.
-Ναι ισχύει αλλά όταν με έκανε φίλη στο fb {όπως σου έχω πει) με είχε ρωτήσει και τι κάνω και μετά που ήταν η γιορτή μου μου είχε ευχηθεί οπότε αντευχήθηκα
-Α, δλδ μιλάτε
-Οχι, τζουτζουκο μου ένα χρόνια πολλά έστειλα
-Γιατί τόσο πολύ σε νοιάζει μη νομίσει ο λαλάκης ότι δεν τον θυμήθηκες? (εδώ ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του άλλου μπορεί το λαλάκης να αντικατασταθεί εν ριπει οφθαλμού από το "μ@λ@κας", "μ@λ@κ@ς ΣΟΥ" και παρεμφερή)
-Όχι τζουτζούκο μου απλώς αφού το είδα είπα να ευχηθώ
-Ναι αλλά τώρα θα σου απαντήσει και θα ανοίξετε κουβέντες.
-Τι λες τζουτζούκο μου ένα "χρόνια πολλά" είπα του ανθρώπου!
-Ναι, αλλά αφού μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε τώρα ξαφνικά του στέλνεις μνμ?
-Πας καλά τζουτζούκο μου για όνομα του Θεού ένα τυπικό χρόνια πολλά όπως είχα στείλει κ στον κοινό μας φίλο τον λουλούκο τον Απρίλη που είχε γενέθλια έστειλα!
-Ναι αλλά με τον λουλούκο δεν τα είχες παλιά και δεν υπάρχει περίπτωση να νομίσει ότι τον "ξαναθυμήθηκες" ξαφνικά!
Όποιος θεωρεί ότι ο διάλογος είναι φανταστικός μπορώ να σας πω ότι η συγκεκριμένη εκδοχή είναι 100% αυθεντική και έχει παίξει (με άλλο ζευγάρι) παραπλήσιος.
Και μπορώ επίσης να σας διαβεβαιώσω ότι και στις 2 περιπτώσεις το ερωτικό ενδιαφέρον της κοπέλας για τον λαλάκη ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ 0%.

Και επειδή η συζήτηση θα ήταν υποθετικά αυτή πάει να πει οτι προτιμούμε το ψέμα ή έστω την απόκρυψη αλήθειας;

Η συζήτηση λοιπόν θα μπορούσε να ήταν κι έτσι:

-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα
-Έστειλες μνμ στο λαλάκη για τα γενέθλιά του ε?
- Ναι. Δε σημαίνει τίποτα, εμπιστέψου με.
- Σ' ευχαριστώ που μου το είπες. Σου έχω εμπιστοσύνη.
The end.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
true!
αλλά δεν θεωρώ ότι το δικό σου σενάριο έχει περισσότερες πιθανότητες από το δικό μου :P
[όχι για τον Peach και την καλή του σώνει και ντε, κατά κανόνα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
- Σ' ευχαριστώ που μου το είπες. Σου έχω εμπιστοσύνη. The end.




(Τοκ, τοκ)
- Λουκουμακι μου, ποιος ειναι;
- Ο Αγιος Βασιλης ζουζουνι μου! Να του πω να περασει;
- Βεβαιως τζουτζουκα μου! Ας κατσει διπλα στο τερας του Λοχ Νες. Ας παμε κ εμεις!





Ηθικο διδαγμα:
Το τερας του Λοχ Νες μπορει και να υπαρχει. Ο Αγιος Βασιλης μαλλον απιθανο. Μα το ζευγαρι αυτο ερχεται πρωτο στη λιστα με τα φανταστικα πλασματα :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Γνωρίζω τον κωδικό της και το ξέρει. Σπάνια μπαίνω και ύστερα από παρότρυνση της (να δω μια φωτογραφία κλπ).
Ευχαριστώ.

Kλασικη στρατιγικη για σου ριξει σταχτη στα ματια. Εχει και δευτερο λογαριασμο μεσω του οποιου κανει πατρυ με τους πρωην της.:yahoo:
Αλλα για περιμενε ! Αν ειναι ετσι τα πραγματα, γιατι ειχε την αναγκη να ερθει σε επαφη με τον πρωην απ' τον κανονικο της λογαριασμο ; Σταχτην στα ματια εις διπλουν.

Δεν "είχε ανάγκη" να στείλει μνμ. Δεν της λείπει, δεν θέλει να γυρίσει σε αυτόν ,δεν θέλει να είναι φίλοι και να πηγαίνουν για καφέ. Είναι απλώς τυπική. Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου το είπε, αυτός είναι ο λόγος που προτίμησε να 'σβήσει' τα ίχνη.
:confused:
Πως ειστε τοσο βεβαία, δεσποινις, την γνωριζετε {που βαζετε και τα λεφτα σας...} ;

Κι εσύ αυτο το τόσο απλό αδυνατείς να το καταλάβεις. ]
Τσ, τσ, τσ, ελεος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:confused:
Πως ειστε τοσο βεβαία, δεσποινις, την γνωριζετε {που βαζετε και τα λεφτα σας...} ;
γιατί είναι γνωστό τοις πάσοι ότι γνωρίζω τα πάντα!:P:P:P:P
Ok, ίσως ήμουν κάπως υπερβολική στη σιγουριά που έδειξα, απλώς είναι τόσο κοινότοπη περίπτωση [No offence to peach for that!] αυτή με τις παρεξηγήσεις για ένα sms ή (τη νέα μόδα) ένα μνμ στο fb, και έχω δει τόσους (και τόσες, κι οι γυναίκες δεν πάμε πίσω σε τέτοια θέματα κατά κανόνα) να "χαλιούνται" για τέτοια τπτ, και μου φαίνεται τόσο χαζό που, well, μου βγήκε κάπως πιο έντονα αυτό που ήθελα να πω
Τσ, τσ, τσ, ελεος !
Στα ίδια πλαίσια εντάσσεται και αυτό που έκανες quote και το 2ο ενικό είναι γιατί ο Peach έθεσε το ερώτημα σε αυτόν απαντούσα αλλά πιστεύω ότι αυτό ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις, τις περισσότερες φορές, όταν τα πράγματα είναι όπως περιγράφτηκαν. Φυσικά, όπως φρόντισα να τονίσω στο τέλος του μνμ μου είναι η προσωπική μου άποψη και εφόσον δεν...βλάπτει κανένα, μπορώ να την εκφράζω δημόσια [και φυσικά να δέχομαι κριτική-μονολεκτική και/ή απαξιωτική όπως η παρατιθέμενη, ή με σοβαρότερο ύφος/λόγο/επιχειρήματα :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η συζήτηση λοιπόν θα μπορούσε να ήταν κι έτσι:

-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα
-Έστειλες μνμ στο λαλάκη για τα γενέθλιά του ε?
- Ναι. Δε σημαίνει τίποτα, εμπιστέψου με.
- Σ' ευχαριστώ που μου το είπες. Σου έχω εμπιστοσύνη.
The end.:)

Ξανάβαλε η ΕΤ1 "Το μικρό σπίτι στο λιβάδι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Ξανάβαλε η ΕΤ1 "Το μικρό σπίτι στο λιβάδι";

Κι όμως υπάρχουν και τέτοιες σχέσεις που βασίζονται στην εμπιστοσύνη και το σεβασμό. Ξέρω οτι δεν είναι πολύ exciting για σένα αλλά για άλλους είναι και γι' αυτό καλό είναι να μην κοροϊδεύουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και επειδή η συζήτηση θα ήταν υποθετικά αυτή πάει να πει οτι προτιμούμε το ψέμα ή έστω την απόκρυψη αλήθειας;

Η συζήτηση λοιπόν θα μπορούσε να ήταν κι έτσι:


-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα

-Έστειλες μνμ στο λαλάκη για τα γενέθλιά του ε?
- Ναι. Δε σημαίνει τίποτα, εμπιστέψου με.
- Σ' ευχαριστώ που μου το είπες. Σου έχω εμπιστοσύνη.
The end.:)


Ξεχνας το γεγονος οτι η αληθεια δεν ειναι παντα ευπεπτη...
Πανω απο τους μισους που υποστηριζουν οτι θελουν την αληθεια απο τον αλλο και μονο, στην πραξη δεν την αντεχουν...
Δατ'ς λαιφ...

Προσωπικα, εαν ειχε σταλει ενα τετοιο μηνυμα δε θα πετουσα τη σκουφια μου απο χαρα ειτε μου το ελεγε ο ιδιος ειτε το ανακαλυπτα μονη μου. Τετοιες επαφες δε μου αρεσουν ουτως η αλλως.

Απο κει και περα, καταλαβαινω απολυτα να μη θελει καποιος να δημιουργησει προβλημα λεγοντας το απο τη στιγμη που για εκεινον σημαινει το απολυτο τιποτα.
Εν προκειμενω για να μην το πει η κοπελα στο φιλο μας, θα γνωριζε πολυ καλα πως πιθανοτατα να μην αρεσε σε εκεινον καθολου η κινηση αυτη. Διαφορετικα το θεωρω χαζο το να μην το μοιραστει μαζι του. Ε και μπορει να μη δινουμε αναφορα για το ποτε παμε στην τουαλετα, αλλα ενα μηνυμα στο πρωην, ο,τι και να ειναι αυτο, ειδικα απο τη στιγμη που υποτιθεται οτι επικοινωνια δεν υπαρχει, ας λεγεται.

Βεβαια...
Ναι, μπορει να ηταν παντελως τυπικο και αθωο. Θα μπορουσε ομως καλλιστα να ηταν κινηση νοσταλγιας και ευκαιριας για επικοινωνια. Και οποιος υποστηριξει οτι δεν παιζει αυτο το ενδεχομενο, ειτε ειναι αφελης ειτε μας κοροιδευει ψιλο γαζι.

Απο κει και περα εχει να κανει με τα θελω του ζευγαριου. Γνωριζουμε τι θελει και τι δε θελει ο αλλος απο εμας και για τον εαυτο του (και τουμπαλιν) και πραττουμε αναλογως.

Τι θα ελεγα π.χ στην αδερφη μου εαν βρισκοταν στη θεση του φιλου μας? Συζητησε το...-
Δεν κραταμε μεσα μας πραγματα που μας φθειρουν ψυχολογικα σε καμμια των περιπτωσεων.
Εαν το βαλουμε κατω απο το χαλακι, 100% καποια στιγμη, καπως, καπου το εν λογω θεματακι θα επανεμφανιστει.

Καλημερα σας! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αααααχ αυτοί οι πρώην!! The Fantom Menace!!

Εδώ φίλε Ροδάκινε, θα ήθελα να μου απαντήσεις ειλικρινά σε δύο ερωτήματα:

1) Ακόμη κι αν εκείνη έχει ξεπεράσει τον πρώην της, σε βαθμό που δεν σημαίνει τίποτε γι' αυτήν, πλην μιας ανάμνησης από κάποια εποχή της ζωής της, υπάρχει ποτέ περίπτωση εσύ να το πιστέψεις; Υπάρχει τρόπος να σταματήσεις να φοβάσαι έναν πρώην; Εάν όχι, μήπως το πρόβλημα είναι δικό σου ξεκάθαρα; Εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο θα σου συνιστούσα να τα φτιάχνεις μόνο με παρθένες. Έτσι θα λυθεί το προβληματάκι...

2) Αφού όλοι ξέρουμε πως άπαντες ψεύδονται σε κάποια στιγμή της ζωής τους, γιατί όλοι μας το κάνουμε τόοοοσο πολύ θέμα όταν ο άλλος μας αποκρύπτει κάτι; Γιατί παριστάνουμε πως πέσαμε από τα σύννεφα; Λίγο υποκριτικό δεν σου κάνει αυτό; Εκτός εάν μας πεις ότι εσύ δεν έχεις πει ψέματα ποτέ σου και μπορείς να παριστάνεις τον αδέκαστο και αναμάρτητο κριτή των άλλων.

@Himela: Ο έρωτας είναι για να περνάς όμορφα τη ζωή σου, όχι για να βασανίζεις και να βασανίζεσαι μέσα από σχέσεις-φυλακές. Έτσι όπως μας τα λες, εσύ πρέπει κυριολεκτικά να υποφέρεις σε κάθε σου σχέση. Αν ήξερα πως θα ερωτευόμουν την ...Γκεστάπο και θα περνάω ανάκριση τρίτου βαθμού για το παραμικρό, να έλειπε καλύτερα το βύσσινο, ακόμη και το ...ροδάκινο!! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τελικά της το είπα. Ήρεμα φυσικά. Της εξήγησα πως ακριβώς μπήκα στο fb της και τι ήθελα εκεί.
Ζήτησε συγγνώμη μόνη της (αν και δεν το κάνει συχνά) και είπε ότι θα μου το έλεγε αλλά μόνο από κοντά.
Ανέφερε επίσης ότι του έστειλε γιατί αν παρακολουθεί ο τύπος το fb της θα βλέπει ότι το έχει μόνο και μόνο για να εύχεται. Ήθελε με την ευχή της να του αποδείξει ότι δεν τρέχει κάτι διαφορετικό με αυτόν και για αυτό εύχεται τυπικά και σε αυτόν.
Ανέφερε ότι του το έστειλε προσωπικά γιατί δεν ήθελε να δούνε οι υπόλοιποι (κοινοί φίλοι τους) ότι του εύχεται.
Έσβησε το μήνυμα γιατί θεώρησε ότι επιτέλεσε το σκοπό του και από εκεί και πέρα δεν θέλει να έχει άσχετα μηνύματα στο inbox της.
Τέλος εμένα ανέφερε ότι θα μου το έλεγε από κοντά.
Αυτά σε γενικές γραμμές νομίζω οτι ήταν ειλικρινής. Βασικά ειλικρινής ήταν, δεν υπάρχει θέμα, απλά εγώ το ανακάλυψα πριν μου το πει και μου έκατσε κάπως. Θα το ξεπεράσω (ιδιαίτερα αν δε δώσει άλλη αφορμή).

Θα σταθώ στον GREAT_CHAOS γιατί μου έκαναν εντύπωση οι ερωτήσεις του. Ξέρω ότι τον έχει ξεπεράσει (και τους υπόλοιπους, όσο σοβαρές σχέσεις ήταν αυτοί και όσους είχε τέλος πάντων) γιατί πολύ απλά δεν ήταν σπουδαία άτομα που μπορούν να σημαδέψουν τη ζωή της. Κάνω κάποιες σκέψεις ότι ίσως δεν τους έχει κλπ κλπ όπως λες, αλλά κατά 90% είμαι φυσιολογικός και προσπαθώ να μη λέω τίποτα από τις χαζές (ομολογουμένως) σκέψεις μου.
Όσον αφορά το ψέμα δεν το αντέχω γενικά. Για αυτό το λόγο το αποφεύγω κιόλας. Μου αρέσει όσοι είναι γύρω μου να είναι αληθινοί και να βλέπουν μια αληθινή εικόνα για εμένα. Τουλάχιστον από την κοπέλα μου δε θα άντεχα αντίθετη από τη δική μου συμπεριφορά. Και στις υπόλοιπες προσωπικές μου σχέσεις. Οι επαγγελματικές είναι άλλο.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
@Himela: Ο έρωτας είναι για να περνάς όμορφα τη ζωή σου, όχι για να βασανίζεις και να βασανίζεσαι μέσα από σχέσεις-φυλακές. Έτσι όπως μας τα λες, εσύ πρέπει κυριολεκτικά να υποφέρεις σε κάθε σου σχέση. Αν ήξερα πως θα ερωτευόμουν την ...Γκεστάπο και θα περνάω ανάκριση τρίτου βαθμού για το παραμικρό, να έλειπε καλύτερα το βύσσινο, ακόμη και το ...ροδάκινο!! :hehe:

Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το οτι εσένα δε σου αρέσει η ανάκριση όπως τη λες, δεν πάει να πει οτι ισχύει για όλους. Για κάποιους μάλιστα δεν είναι καν ανάκριση, είναι απλά ενδιαφέρον. Για κάποιους το απόλυτο δίνεσθαι είναι θεμιτό και επιθυμητό. Για κάποιους το ψέμα δεν υπάρχει στη σχέση. Για κάποιους είναι ωραίες οι συζητήσεις από το μικρό σπίτι στο λειβάδι. Ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε;;;:hmm:

Παρ' όλα αυτά με προβλημάτισαν αυτά που μου λες και θα τα σκεφτώ. Να σου πω όμως οτι στην περίπτωση αυτή δεν ήταν ανάκριση ούτε καταπίεση η απαίτηση του παιδιού να ξέρει την αλήθεια.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Με συγχωρείς, αλλά συνήθως πίσω από το "απόλυτο δίνεσθαι", υποκρύπτεται το "απόλυτο εξουσιάζειν", πράγμα που προσωπικά δεν μπορώ ν' ανεχτώ μέσα σε μια σχέση. Έχω μια κάποια αλλεργία στα "απόλυτα" κάθε είδους, μιας κι έχω ανακαλύψει ότι στη ζωή τίποτε δεν είναι απόλυτο, επομένως μια τέτοια επιδίωξη οδηγεί σε ουτοπικές, ή σωστότερα δυστοπικές καταστάσεις.

Με δυο λόγια, για να μη θεωρητικολογούμε, η γυναίκα που θα μου έκανε σκηνή επειδή έστειλα χρόνια πολλά σε κάποια πρώην μου, απλά θα είχε χάσει το παιχνίδι και θα έπρεπε να βρει αλλού να αναζητήσει το απόλυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Με δυο λόγια, για να μη θεωρητικολογούμε, η γυναίκα που θα μου έκανε σκηνή επειδή έστειλα χρόνια πολλά σε κάποια πρώην μου, απλά θα είχε χάσει το παιχνίδι και θα έπρεπε να βρει αλλού να αναζητήσει το απόλυτο.

Σεβαστό. Θες να μου πεις ποιος ο λόγος να στείλεις χρόνια πολλά σε μια πρώην σου και μάλιστα κρυφά από την νυν σου;:)

Τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω αύριο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σεβαστό. Θες να μου πεις ποιος ο λόγος να στείλεις χρόνια πολλά σε μια πρώην σου και μάλιστα κρυφά από την νυν σου;:)

Η Himela, Όττο, έχει δίκιο. Στείλε "χρόνια πολλά" στα φανερά για να το δει και να ζηλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top