Γιατί κάποιος είναι άθεος;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο Θεός στέλνει δυστυχία για να μας τιμωρήσει για το κυνήγι της ηδονής. Το κάνει για να μας προειδοποιήσει, επειδή μας αγαπά.

Σε αυτή τη διαδικασία ο πιστός έχει καθήκον να συμμετέχει: να εντοπίζει ίχνη χαράς και ηδονής στους άπιστους ανθρώπους και να φροντίζει την εξάλειψη τους. Παράδειγμα: να φροντίζει να διαλυθεί μια σχέση εκτός γάμου.

Σε άλλο σου ποστ σε ένα άλλο τόπικ, είπες χαρακτηριστικά ότι ο Θεός δεν τιμωρεί τους ανθρώπους επειδή τους αγαπά, αλλά ο άνθρωπος με τις επιλογές που κάνει, αυτοτιμωρείται. Δεν θα σχολιάσω το περιεχόμενο των λόγων σου, αλλά θα σου πω το εξής:
Από την στιγμή που λες κάτι και το υποστηρίζεις τόσο φανατικά, φρόντιζε τουλάχιστον να μην φάσκεις και αντιφάσκεις γιατί είναι κάτι που το κάνεις επανηλλημένα. Συνεπώς, είτε εσύ δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι γίνεται στη θρησκεία σου, ή θες να μας "κουφάνεις"!



Καλε μου φιλε προσπαθησε να το αισθανθειs οχι συμφωνα με τιs υλικεs και σαρκικεs σου αναγκεs γιατι αυτεs εμπιπτουν στο προπατορικο αμαρτημα.
Καποτε οταν ο ανθρωποs εξεπεσε απο τον παραδεισο και επεσε εδω στην γη επαθε κατι σαν εγκεφαλικη διαθεση οπωs οταν πεφτειs κατω και χτυπαs το κεφαλι σου,ξεχασε τον προορισμο του και δεν θυμονταν τιποτα απο την προηγουμενη του ζωη.Για αυτο καποια στιγμη ο Θεοs Δημιουργοs εστειλε τον λογο του στην Γη που ειναι ο Υιοs του για να μαs υπενθυμισει ολα εκεινα που ειχαμε ξεχασει εωs τοτε να τα θυμηθουμε ξανα απο την αρχη και να βρουμε σιγα σιγα και παλι τον δρομο μαs.
Μαλιστα η Σταυρικη θυσια ειχε τον λογο να παρει ο Θεοs επανω του ολεs τιs αμαρτιεs μαs με τον εξηs τροπο.
Με την σταυρωση του εξυψωνει το ανθρωπινο σωμα προs την θεωση με το να πεθανει δηλαδη το ανθρωπινο σωμα του και μετα απο τρειs ημερεs να το Αναστησει κατα χαρη,ετσι οδηγηθηκε και παλι ο ανθρωποs στην Αθανασια για αυτο κατεβηκε ο Χριστοs στον Αδη για να παρει και τουs υπολοιπoυs ανθρωπουs που ειχαν πεθανει ωs τοτε,ενηργησε δηλαδη ωs μεσιτηs αναμεσα στον Δημιουργο Θεο και τον Ανθρωπο και μαs συμφιλιωσε δινονταs τα χερια εκατερωθεν και παιρνονταs ταυτοχρονα συγχωρεση για το προπατορικο αμαρτημα που ειχαμε διαπραξει.
Σαs ευχαριστω που με ανεχτηκατε αυτεs τιs μερεs καποια στιγμη στο μελλον ισωs να τα ξαναπουμε παιδια.


Όλα αυτά είναι πράγματα που υποστηρίζουν τη δική σου θρησκεία και πράγματα που κανένας άθεος- άθρησκος δεν αποδέχεται. Σεβαστή η γνώμη σου όπως και η πίστη σου που για εσένα αποτελεί προφανώς την μόνη αλήθεια αλλά θα πρέπει να προσέχεις να διατηρείς μία διαφορετική στάση. Δεν λέω να μην υπερασπίζεσαι την θρησκεία σου, αυτό να το κάνεις και είμαι και μαζί σου. Απλά, να προσέχεις τα λεγόμενά σου να μην στρέφονται εναντίον άλλων αντιλήψεων.
Άλλωστε, από αυτά που έχω εγώ με προσωπική μελέτη διδαχθεί μία βασική διδαχή του Χριστιανισμού είναι ο σεβασμός, η αγάπη και η αποδοχή της διαφορετικότητας. Αγαπάτε αλλήλους, είπε ο Ιησούς.
Το γεγονός δηλ, ότι εγώ είμαι άθεη, δεν σου δίνει το δικαίωμα ούτε να με κρίνεις προσωπικά σαν αμαρτολάγνο (ή όπως το είπες) ούτε να με απορρίπτεις είτε συμφωνείς είτε όχι με αυτά που πρεσβεύω.

Γιατί θεωρητικά, όλοι καλοί και πιστοί Χριστιανοί δηλώνετε όταν ωστόσο έρχεται η στιγμή να αποδείξετε έμπρακτα και ασυναίσθητα την πίστη σας εκεί κολλάει κάπου το πράγμα.;)

Έχω μιλήσει και παλαιότερα για την αθεΐα, χθες ωστόσο είχα μία συζήτηση που ξύπνησε ξανά το ενδιαφέρον μου για το συγκεκριμένο...

Προσωπικά είμαι άθεη γιατί δεν έχω την ανάγκη να πιστέψω σε κανένα Θεό ή ανώτερη δύναμη για να νιώσω ευχάριστα και να πάρω δύναμη. Δεν χρειάζομαι κάποιον για να προσευχηθώ όταν αντιμετωπίζω δύσκολες καταστάσεις γιατί πολύ απλά είμαι αρκετά εγωίστρια για να ζητήσω βοήθεια.
Εγώ πιστεύω στον εαυτό μου, την Ζωή, τις δυνάμεις και τις ικανότητές μου. Ξέρω ποια είμαι εγώ και πως είναι ο χαρακτήρας μου και μου αρκεί, νιώθω δηλαδή μεγαλύτερη πνευματική πληρότητα από τον διευθυντή της ΝΑΣΑ που πήγε και έγινε μοναχός.
Ωστόσο θεωρώ ότι οι περισσότεροι έχουν ταυτίσει τον άθεο με τον αναρχικό, τον κομμουνιστή, το "ρεμάλι".
Λάθος. Μέγα Λάθος!

Γιατί από την στιγμή που βασικές αρχές κάποιου είναι η ανθρωπιστική παιδεία, η διάθεση για αναζήτηση των θετικών συναισθημάτων και η συμπεριφορά αυτή που επιφέρει θετικές συνέπειες, είτε είναι Χριστιανός, είτε Μουσουλμάνος, είτε άθεος, για εμένα είναι ένας αξιοσέβαστος άνθρωπος και δεν αλλάζει αυτό.

Ελπίζω να μην κούρασα με ακόμη ένα μακροσκελές ποστ και να μην βγήκα εκτός θέματος...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο Θεός στέλνει δυστυχία για να μας τιμωρήσει για το κυνήγι της ηδονής. Το κάνει για να μας προειδοποιήσει, επειδή μας αγαπά.

Σε αυτή τη διαδικασία ο πιστός έχει καθήκον να συμμετέχει: να εντοπίζει ίχνη χαράς και ηδονής στους άπιστους ανθρώπους και να φροντίζει την εξάλειψη τους. Παράδειγμα: να φροντίζει να διαλυθεί μια σχέση εκτός γάμου.

Αντιθέτως εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τους περιορισμούς που μιλάς και στο όνομα του Θεού μάλιστα.

Ως χριστιανός οφείλεις να ασκείσαι . Ασκούμενος λεπταίνεις την συνείδησή σου και αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα διαφορετικά απο ότι μή ασκούμενος . Δέχεσαι τα πράγματα ως έχουν δίχως να μοιρολατρείς . Μπορείς να περάσεις και με ένα πλουσιότατο τραπέζι, αλλά μπορείς σίγουρα να περάσεις και με ότι υπάρχει στο τραπέζι.
Οσον αφορά την δυστυχία που λες οτι στέλνει για να μας τιμωρήσει, είναι αντίθετη με την εξομολόγηση. Εξομολογούμενος και ειλικρινά μετανοημένος, σου δίνεται άφεση αμαρτιών. Αρα αυτό που λες, δεν στηρίζεται πουθενά.

Επίσης, δεν σου πέφτει λόγος να βλέπεις ( ίχνη χαράς και ηδονής στους ..........ανθρώπους ), πόσο μάλλον να φροντίζεις να διαλυθεί μια σχέση εκτός γάμου. Ο άνθρωπος, είναι ελεύθερος (να αμαρτήσει) . Πώς αλλιώς θα μπορέσει να δει την διαφορά ;

Σήμερα τα περισσότερα νεαρά ζευγάρια, πριν τον θρησκευτικό γάμο πηγαίνουν στο Δημαρχείο.
Εχεις έννομο συμφέρον για αυτά που λές ; Αν όχι, το οποίο είναι οφθαλμοφανές, τότε είναι επικίνδυνα .
Εγώ θα τα χαρακτήριζα << εκ του πονηρού>>.
Αν εξακολουθείς <<να υπερασπίζεσαι >> με αυτό τον ακραίο τρόπο, εμένα προσωπικά απλά θα με σκανδαλίζεις και τίποτα παραπάνω.
Ισως να είσαι πλανεμένος και την υπεροψία που παρουσιάζεις να μην αντιλαμβάνεσαι.

Αποφεύγω να παρουσιάσω άλλη -ες εκδοχή - ές, για ευνόητους λόγους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
μαs οδηγουν με τιs δηθεν δικεs τουs αποχαυνωτικεs θεωριεs περι Iδεων του Χαουs και του Μαουs σε απατο βουρκο.
Λίγα λόγια για το Χάος, εντάξει κολλητέ;:mad:

Άσε που η συσχέτισμή μου με τον Μίκυ Μάους μπορεί να θεωρηθεί τεράστια προσβολή δηλαδής, ευτυχώς δεν είμαι συγγραφέας :clapup:

Για εμένα ο πόνος και η ευχαρίστηση πάνε μαζί, η γλώσσα τα διαχωρίζει. Πρακτικά δεν χωρίζονται. Δεν μπορείς να τα χωρίσεις. Κάποια πράγματα δεν χωρίζονται.
Μην καρφώνεσαι Πάνο μου, τα εν οίκω μη εν δήμω...:mastigio: :hehe:

Σαφώς αυτό που υπάρχει υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει.
:eek: Εκπληκτικό!! Πώς το σκέφτηκες;:confused:

Μου θυμίζει κάποια παιδιά που κλείνουν τα μάτια τους και λένε <<ΖΕ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΚΛΥΦΤΗΚΑ>> !
Μωραίνει κύριος ον βούλεται απολέσαι...:worry:


Καποτε οταν ο ανθρωποs εξεπεσε απο τον παραδεισο και επεσε εδω στην γη επαθε κατι σαν εγκεφαλικη διαθεση οπωs οταν πεφτειs κατω και χτυπαs το κεφαλι σου,ξεχασε τον προορισμο του και δεν θυμονταν τιποτα απο την προηγουμενη του ζωη.

Εγκεφαλική διάθεση; :confused: Από την Πτώση το έπαθες; Από συκιά φαντάζομαι ε;:hehe:

Δεν υπάρχει ωστόσο λόγος να πάθουμε κι εμείς το ίδιο, γι' αυτό μην τα αμολάς καλέ μου τόσο απότομα, εντάξει; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ειναι Αθεοs καποιos γιατι πρωτον ειναι αμαρτολαγνos,δεν δεχετε το ανωτερο στην ζωη του γιατι ειναι πολυ υπερηφανοs και εγωιστηs για να το παραδεχθει.Δεχετε οτι εχει πει ο καθε Νιτσε,Σιτσε και ολο το κακο συναμπαντημα γιατι ολοι αυτοι εντεχνωs και με απυθμενη πονηρια μονο να δικαιολογουν ξερουν τιs ανομεs πραξειs μαs και να μαs οδηγουν με τιs δηθεν δικεs τουs αποχαυνωτικεs θεωριεs περι Iδεων του Χαουs και του Μαουs σε απατο βουρκο.Και δεν δεχονται οι Αθεοι τα οσα εχει πει ο Θεανθρωποs Χριστοs μαs οχι γιατι δεν συμφωνουν με οσα λεει αλλα γιατι ο εγωισμοs του δεν τα δεχεται γιατι τουs ερχετε κομματι δυσκολο εωs ακατορθωτο για να τα κανουν πραξη στην ζωη τουs,θελει πολυ δυναμη,γιατι για να τα κανη κανειs πραξη θελει βοηθεια,πρεπει να εχει και το Αγιο Πνευμα μεσα του με τακτικη εξομολογηση και Θεια κοινωνια,χωριs αυτα δεν εχει καμμια τυχη και,οι Αποστολοι με την επιφοιτηση του Αγιου Πνευματοs κανανε τον αγωνα τουs αλλιωs ηταν αδυνατον να αντεξουν μονοι τουs.

Τι υπομονή δείχνω για να μην απαντήσω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τι υπομονή δείχνω για να μην απαντήσω...:/:

Ειλικρινα με απογοητευεις... Σαν αξιο μελος της ομαδας επιχειρηματολογιας ημουν σιγουρος οτι δεν θα εβρισκες κατι αξιολογο ωστε να αξιζει να παραθεσεις αντεπιχειρημα... Γιατι δεν υπαρχουν επιχειρηματα στο κειμενο.... Παραλληρημα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ειλικρινα με απογοητευεις... Σαν αξιο μελος της ομαδας επιχειρηματολογιας ημουν σιγουρος οτι δεν θα εβρισκες κατι αξιολογο ωστε να αξιζει να παραθεσεις αντεπιχειρημα... Γιατι δεν υπαρχουν επιχειρηματα στο κειμενο.... Παραλληρημα ειναι...

Εμείς οι άθεοι είμαστε τελικά πολύ πιο κοντά στις ηθικές διδαχές του Χριστιανισμού παρά οι ίδιοι οι Χριστιανοί.. Είναι τραγικό!:/:


Great Chaos: Και εμείς τα ανήλικα μια χαρά τύποι είμαστε!!:pfff::pfff:
Τι ρατσισμός είναι αυτός κύριος??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εμείς οι άθεοι είμαστε τελικά πολύ πιο κοντά στις ηθικές διδαχές του Χριστιανισμού παρά οι ίδιοι οι Χριστιανοί.. Είναι τραγικό!:/:

Ξερεις τι φταιει??? Πως εμεις τηρουμε την ουσιαστικη ηθικη... Οχι την τυπικη-ψευτικη-για τα ματια του κοσμου ηθικη...

Οχι πως δεν υπαρχουν και Χριστιανοι που τηρουν ολες τις ηθικες διδαχες... Αλλα ειναι ελαχιστοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Dearest sid, για λεμε και του στραβου το δικιο... Αλλο η σοβαροτητα και τα τρολλς κι αλλο το ποσοι ακολουθουν την ηθικη που διδασκει η θρησκεια τους... Η αληθεια ειναι οτι πλεον η πλειοψηφια των λεγομενων πιστων ειναι fake... Ειναι απλως βαπτισμενοι... Με την ιδια εννοια ειμαι κι εγω Χριστιανος?????? Οχι δεν ειμαι... Γιατι??? Ακομη και ως αθεος ειμαι πιο θρησκος απο τους πολλους fake πιστους στις μερες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Σαφώς αυτό που υπάρχει υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει.
Γνώση και άγνοια ανάμεσα σε αυτό που υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει, είναι η ελλιπής όραση είτε οφθαλμών είτε πνεύματος.
...........
:eek: Εκπληκτικό!! Πώς το σκέφτηκες;:confused:

Μπρέϊ - μπρέϊ - μπρέϊ.
Καλώς τονε κι'ας άργησε , καλώς το το παιδί μας......
Αν ξ α α α νακαταλάβω οτι δεν κα α τάλαβες αυτό που έχω καταλάβει, έ τότες είναι που θα διαμαρτυρηθώ εντόνως .

Λοιπόν. Ας εξηγήσω πριν παραεξηγήσω.

Στρωμένη μπάλα στο φιλέ ,
με κάνει και ανάβω
Τις δίνω μία καρφωτή
μεγάλο λάκο σκάβω.

Υ.Γ.1. Αυτό που βλέπεις, βλέπεις΄αυτό που δεν βλέπεις δεν βλέπεις. Δεν περίμενα βέβαια να βλέπεις μιας και είσαι άψογος στο να παραβλέπεις. Στην προκειμένη περίπτωση παραεόρακες ολόκληρη την Βού σειρά, προκειμένου να μορφώσεις γνώμη ανάλογη και να προβείς σε κρίσεις και επικρίσεις, όπως άλλωστε και μας έχεις συνηθίσει.

Υ.Γ. 2. Συμβουλές σε μεγάλα παιδιά αποφεύγω επιμελώς να δίνω !

Υ.Γ. 3. Κόκκινη κάρτα απο εμένα ρέ ! Γιατί μου απαντάς ;

Υ.Γ. ελπίζω τελευταίο ;

Αποτελεί την συνέχεια της απάντησης μου που έτυχε απλά άστοχου σχολιασμού.
Σαφώς αυτό που υπάρχει υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει.
Γνώση και άγνοια ανάμεσα σε αυτό που υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει, είναι η ελλιπής όραση είτε οφθαλμών είτε πνεύματος.

Η τεκμηριωμένα λιγοστή γνώση και χρήση των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας, μας αναγκάζει να παραδεχθούμε την αγνωσία μας .
Επίσης ξεφεύγουμε απο την ρήση των αρχαίων Ελλήνων περι <<αγνώστου Θεού>>, που στην προκειμένη περίπτωση θα καλύπταμε μερικώς την αγνωσία μας.
Θεωρούμε υποσκελίζοντες την αγνωσία μας οτι Θεός δεν υπάρχει και δηλώνουμε άθεοι.

Μου θυμίζει κάποια παιδιά που κλείνουν τα μάτια τους και λένε <<ΖΕ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΚΛΥΦΤΗΚΑ>> !

Εσείς ώ άθεοι, σε ποια διάσταση κρύβεστε ; Ετσι και αλλιώς μπροστά στην αιωνιότητα είμαστε όλοι μας βρέφη.
Τί αλλάζει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Λίγα λόγια για το Χάος, εντάξει κολλητέ;:mad:

Άσε που η συσχέτισμή μου με τον Μίκυ Μάους μπορεί να θεωρηθεί τεράστια προσβολή δηλαδής, ευτυχώς δεν είμαι συγγραφέας :clapup:


Μην καρφώνεσαι Πάνο μου, τα εν οίκω μη εν δήμω...:mastigio: :hehe:


:eek: Εκπληκτικό!! Πώς το σκέφτηκες;:confused:


Μωραίνει κύριος ον βούλεται απολέσαι...:worry:




Εγκεφαλική διάθεση; :confused: Από την Πτώση το έπαθες; Από συκιά φαντάζομαι ε;:hehe:

Δεν υπάρχει ωστόσο λόγος να πάθουμε κι εμείς το ίδιο, γι' αυτό μην τα αμολάς καλέ μου τόσο απότομα, εντάξει; :whistle:
Οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα (και πωs να υπαρχουν) για να αντικρουσει κανειs την Αληθεια τοτε καταφευγει σε φαιδροτητεs,συνηθεs φαινομενο, για να καλυψει με αυτο τον τροπο τιs οποιεs αδυναμιεs του στο δωσει καποια απαντηση.
Δεν σαs παρεξηγω,ετσι γινετε σχεδον παντα γιατι οι ανθρωποι εμαθαν απο πολυ μικρη ηλικια να αγνοουν τον πραγματικο προορισμο τουs.Πλαστηκαμε για το ανωτερο και μαs εχουν πεισει οτι ζουμε μονο για αυτο τον εδω μιζερο μικροκοσμο,για το μετα απο εδω φροντισαν να μαs κρατανε σε πληρη αγνοια,ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ,με δηθεν θεωριεs περι Χαουs και εγω δεν ξερω τι, που πραγματικο στοχο εχουν ολεs αυτεs οι θεωριεs να υποβιβασουν τον ανθρωπο σε ενα ον που ειναι αδυνατο να καταλαγιασει τιs υλικεs και σαρκικεs του αναγκεs και να μπορεσει ετσι να εξυψωθει πνευματικα και να γινει ενα με την θεικη του φυση,αυτην για την οποια εχουμε ωs προορισμο στην ζωη μαs προορισμο τον οποιο ξεχασανε οι ανθρωποι απο οταν εκπεσαμε απο την Βασιλεια των Ουρανων.
Μαλιστα επειδη η γνωση ειναι αναμνηση οπωs ειπε και ο Πλατων και ειναι μεσα στο DNA των ανθρωπων φροντησαν απο μικρα παιδια να μαs γαλουχησουν με παραμυθια και,τα παραμυθια ξερετε παντα μαs θυμιζουν υποσυνειδητα την παιδικη μαs ηλικια και την συνδεουμε με αυτα.
Ετσι εμαθαν τον ανθρωπο να μεγαλωνει με παραμυθια για να υποτασσεται ασυναισθητα πιο ευκολα σε αυτα και στιs εδω εξουσιεs που μαs κυβερνουν με πολλα ψεμματα για να μαs πασαρουν την γνωση εκεινη που θα μαs κραταει σε βαθυ υπνο χωριs να μπορουμε να αντιληφθουμε τον πραγματικο κοσμο γυρω μαs να σπασουμε τιs αλυσιδεs που μαs κρατανε μακρια απο τον Θεο και τον προορισμο μαs και να φτασουμε καποια στιγμη στην πολυποθητη θεωση κατα χαρην Θεου.
Ο Θεοs να σαs εχει ολουs καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ετσι εμαθαν τον ανθρωπο να μεγαλωνει με παραμυθια...
..και έτσι καθένας επιλέγει το παραμύθι του... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα (και πωs να υπαρχουν) για να αντικρουσει κανειs την Αληθεια τοτε καταφευγει σε φαιδροτητεs,συνηθεs φαινομενο, για να καλυψει με αυτο τον τροπο τιs οποιεs αδυναμιεs του στο δωσει καποια απαντηση.
Δεν σαs παρεξηγω,ετσι γινετε σχεδον παντα γιατι οι ανθρωποι εμαθαν απο πολυ μικρη ηλικια να αγνοουν τον πραγματικο προορισμο τουs.Πλαστηκαμε για το ανωτερο και μαs εχουν πεισει οτι ζουμε μονο για αυτο τον εδω μιζερο μικροκοσμο,για το μετα απο εδω φροντισαν να μαs κρατανε σε πληρη αγνοια,ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ,με δηθεν θεωριεs περι Χαουs και εγω δεν ξερω τι, που πραγματικο στοχο εχουν ολεs αυτεs οι θεωριεs να υποβιβασουν τον ανθρωπο σε ενα ον που ειναι αδυνατο να καταλαγιασει τιs υλικεs και σαρκικεs του αναγκεs και να μπορεσει ετσι να εξυψωθει πνευματικα και να γινει ενα με την θεικη του φυση,αυτην για την οποια εχουμε ωs προορισμο στην ζωη μαs προορισμο τον οποιο ξεχασανε οι ανθρωποι απο οταν εκπεσαμε απο την Βασιλεια των Ουρανων.
Μαλιστα επειδη η γνωση ειναι αναμνηση οπωs ειπε και ο Πλατων και ειναι μεσα στο DNA των ανθρωπων φροντησαν απο μικρα παιδια να μαs γαλουχησουν με παραμυθια και,τα παραμυθια ξερετε παντα μαs θυμιζουν υποσυνειδητα την παιδικη μαs ηλικια και την συνδεουμε με αυτα.
Ετσι εμαθαν τον ανθρωπο να μεγαλωνει με παραμυθια για να υποτασσεται ασυναισθητα πιο ευκολα σε αυτα και στιs εδω εξουσιεs που μαs κυβερνουν με πολλα ψεμματα για να μαs πασαρουν την γνωση εκεινη που θα μαs κραταει σε βαθυ υπνο χωριs να μπορουμε να αντιληφθουμε τον πραγματικο κοσμο γυρω μαs να σπασουμε τιs αλυσιδεs που μαs κρατανε μακρια απο τον Θεο και τον προορισμο μαs και να φτασουμε καποια στιγμη στην πολυποθητη θεωση κατα χαρην Θεου.
Ο Θεοs να σαs εχει ολουs καλα.


Κανεις διαρκως το ιδιο λαθος... Δεχεσαι αυτην την λεγομενη αληθεια σου... Αναποδειχτα... Και απαιτεις απο τους αλλους να επιχειρηματολογησουν??? Πες μας ενα επιχειρημα του γιατι ειναι αυτη η Αληθεια...

Αντιθετως, οι επιστημονικες θεωριες επιχειρουν διαρκως να περιγραψουν τα φαινομενα στον κοσμο, ΜΕ ΑΠΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

Τωρα το ποιος τελικα ειναι αυτος που απο μικρο παιδι πιστευει σε παραμυθακια ας το αφησουμε στην κριση των υπολοιπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα (και πωs να υπαρχουν) για να αντικρουσει κανειs την Αληθεια τοτε καταφευγει σε φαιδροτητεs,συνηθεs φαινομενο, για να καλυψει με αυτο τον τροπο τιs οποιεs αδυναμιεs του στο δωσει καποια απαντηση.
Δεν σαs παρεξηγω,ετσι γινετε σχεδον παντα γιατι οι ανθρωποι εμαθαν απο πολυ μικρη ηλικια να αγνοουν τον πραγματικο προορισμο τουs.Πλαστηκαμε για το ανωτερο και μαs εχουν πεισει οτι ζουμε μονο για αυτο τον εδω μιζερο μικροκοσμο,για το μετα απο εδω φροντισαν να μαs κρατανε σε πληρη αγνοια,ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ,με δηθεν θεωριεs περι Χαουs και εγω δεν ξερω τι, που πραγματικο στοχο εχουν ολεs αυτεs οι θεωριεs να υποβιβασουν τον ανθρωπο σε ενα ον που ειναι αδυνατο να καταλαγιασει τιs υλικεs και σαρκικεs του αναγκεs και να μπορεσει ετσι να εξυψωθει πνευματικα και να γινει ενα με την θεικη του φυση,αυτην για την οποια εχουμε ωs προορισμο στην ζωη μαs προορισμο τον οποιο ξεχασανε οι ανθρωποι απο οταν εκπεσαμε απο την Βασιλεια των Ουρανων.
Μαλιστα επειδη η γνωση ειναι αναμνηση οπωs ειπε και ο Πλατων και ειναι μεσα στο DNA των ανθρωπων φροντησαν απο μικρα παιδια να μαs γαλουχησουν με παραμυθια και,τα παραμυθια ξερετε παντα μαs θυμιζουν υποσυνειδητα την παιδικη μαs ηλικια και την συνδεουμε με αυτα.
Ετσι εμαθαν τον ανθρωπο να μεγαλωνει με παραμυθια για να υποτασσεται ασυναισθητα πιο ευκολα σε αυτα και στιs εδω εξουσιεs που μαs κυβερνουν με πολλα ψεμματα για να μαs πασαρουν την γνωση εκεινη που θα μαs κραταει σε βαθυ υπνο χωριs να μπορουμε να αντιληφθουμε τον πραγματικο κοσμο γυρω μαs να σπασουμε τιs αλυσιδεs που μαs κρατανε μακρια απο τον Θεο και τον προορισμο μαs και να φτασουμε καποια στιγμη στην πολυποθητη θεωση κατα χαρην Θεου.
Ο Θεοs να σαs εχει ολουs καλα.


Όπως σου είπα και παραπάνω αν δεν το κατάλαβες, θα ήταν καλύτερο αν πραγματικά προσπαθούσες να σεβαστείς και τις πεποιθήσεις άλλων ανθρώπων πέρα από τις δικές σου. Να το υπερασπίζεσαι όποτε χρειάζεται, αλλά να μην καταντάς γραφικός απορρίπτοντας οτιδήποτε άλλο στο βωμό της "Αλήθειας". Γιατί ναι μεν, αυτή μπορεί να είναι η αλήθεια για εσένα, αλλά δεν είναι και για όλους εμάς τους υπόλοιπους.
Από την στιγμή που κανείς δεν σε κατηγορεί και κανείς από εμάς δεν προσπαθεί να προσβάλλει είτε εσένα είτε την θρησκεία σου γιατί τέτοιος φανατισμός?
Δεν μπορούμε δηλαδή, δεν έχουμε το δικαίωμα της επιλογής για το ποια φιλοσοφία ζωής θα ακολουθήσουμε?
Έχεις την επιλογή να πιστεύεις ότι ο Χριστιανισμός είναι η μόνη πραγματική Αλήθεια και γνώση αλλά δεν έχεις κανένα απολύτως δικαίωμα να προσπαθήσεις να μου το επιβάλλεις με ένα τόσο χυδαίο τρόπο όπως να ακυρώνεις, να χλευάζεις ό,τι δεν σε συμφέρει και ότι δεν μπορείς πιθανότατα να κατανοήσεις.
Γιατί από τις ιστοριούλες της Αγ, Γραφής στη θεωρία του Χάους υπάρχει ένα μεγάλο χάσμα!;)
Φίλε μου μπορείς να φτάσεις σε όποια θέωση επιθυμεί η ... αλτρουιστική ψυχή σου, αλλά άσε μας εμάς εδώ σε παρακαλώ.
Ο Θεός σου να έχει εσένα καλά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κανεις διαρκως το ιδιο λαθος... Δεχεσαι αυτην την λεγομενη αληθεια σου... Αναποδειχτα... Και απαιτεις απο τους αλλους να επιχειρηματολογησουν??? Πες μας ενα επιχειρημα του γιατι ειναι αυτη η Αληθεια...

Αντιθετως, οι επιστημονικες θεωριες επιχειρουν διαρκως να περιγραψουν τα φαινομενα στον κοσμο, ΜΕ ΑΠΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

Τωρα το ποιος τελικα ειναι αυτος που απο μικρο παιδι πιστευει σε παραμυθακια ας το αφησουμε στην κριση των υπολοιπων...
Αν φιλε μου δεν εχειs ματια να δειs και αυτια για να ακουσειs δεν φταιω εγω για αυτο.Τοσεs μερεs με αποδειξηs απαντω αν δεν τιs βλεπειs εσυ και οι αλλοι δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.Οτι με ρωτησατε το απαντησα,τι αλλο να κανω,ειστε αδιαφοροι αυτο συμβαινει και δεν σαs νοιαζει.Λυπαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αν φιλε μου δεν εχειs ματια να δειs και αυτια για να ακουσειs δεν φταιω εγω για αυτο.Τοσεs μερεs με αποδειξηs απαντω αν δεν τιs βλεπειs εσυ και οι αλλοι δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.Οτι με ρωτησατε το απαντησα,τι αλλο να κανω,ειστε αδιαφοροι αυτο συμβαινει και δεν σαs νοιαζει.Λυπαμαι.

Και εγώ λυπάμαι πάρα πολύ για εσένα....
Δεν μπορείς να κατανοήσεις αυτά που με τόσο καλό τρόπο προσπαθώ να σου πω.. Εκτός αν αγνοείς επιδεικτικά τα ποστ μου!!!
Δεν είμαστε αδιάφοροι, μόνο και μόνο επειδή δεν πιστεύουμε αυτά που εσύ σερβίρεις!
Γνωρίζεις τι σημασία της λέξης επιλογή????
Σταμάτα την κατήχηση σε παρακαλώ, γιατί πραγματικά η "Αλήθεια" που προσπαθείς να πλασσάρεις δεν είναι επιχείρημα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και εγώ λυπάμαι πάρα πολύ για εσένα.................
Δεν είμαστε αδιάφοροι, μόνο και μόνο επειδή δεν πιστεύουμε αυτά που εσύ σερβίρεις!

Γνωρίζεις τι σημασία της λέξης επιλογή????

Σταμάτα την κατήχηση σε παρακαλώ, γιατί πραγματικά η "Αλήθεια"
που προσπαθείς να πλασσάρεις δεν είναι επιχείρημα...:/:

Ποιος σε μαλώνει ; Ποιος προσπαθεί να σε κατηχήσει ;

Απλά σε ρωτούμε αν μπορείς να δώσεις ακριβή ορισμό της λέξης ά - θεος.

Να γνωρίζουμε σε τι απαντάμε .

Με επιθέσεις δε λες και πολλά . Αλλά και με το να λυπάσαι ακόμα ποιο λίγα λες .

Αυτό που υπάρχει μπορείς να το δεις ; Εγώ πιστεύω οτι μπορείς, ίσως βέβαια και να κάνω λάθος . Αν ναί, λοιπόν,
σε ποιο βαθμό φτάνει η (οφθαλμών αλλά και πνεύματος) όρασή σου ;

Οσο για την επιλογή που λες, εγώ επιλέγω για τα καθημερινά πράγματα.
Για θέματα όμως όπως αυτό που συζητάμε, πιστεύω οτι δεν είναι θέμα απλής επιλογής και οτι απαιτεί κάτι παραπάνω. Σαφώς και δεν μοιάζει με την καθημερινότητα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Υ.Γ.1. Αυτό που βλέπεις, βλέπεις΄αυτό που δεν βλέπεις δεν βλέπεις. Δεν περίμενα βέβαια να βλέπεις μιας και είσαι άψογος στο να παραβλέπεις. Στην προκειμένη περίπτωση παραεόρακες ολόκληρη την Βού σειρά, προκειμένου να μορφώσεις γνώμη ανάλογη και να προβείς σε κρίσεις και επικρίσεις, όπως άλλωστε και μας έχεις συνηθίσει.
Όσο κι αν βλέπω, δεν μπορώ να κρατήσω τα γέλια μου με το βαθυστόχαστο νόημα εκείνου που σχολίασα. Να είσαι καλά καημένε Μάξιμε, μου έφτιαξες τη μέρα...:P

Φυσικά εσύ θίχτηκες, όπως μας έχεις συνηθίσει, αλλά δεν πειράζει, θα σου περάσει, κατά βάααααθος φαίνεσαι καλός χριστιανός...
Υ.Γ. 2. Συμβουλές σε μεγάλα παιδιά αποφεύγω επιμελώς να δίνω !
Ναι, γιατί στα μεγάλα παιδιά δεν σε παίρνει να δίνεις συμβουλές, οπότε μάλλον μόνο στα (πολύ) μικρά μπορείς, όπως μαρτυράει και ο μανιερισμός σου...
Υ.Γ. 3. Κόκκινη κάρτα απο εμένα ρέ ! Γιατί μου απαντάς ;
Επειδή έτσι γουστάρω, έχεις πρόβλημα ΡΕ; :D
Υ.Γ. ελπίζω τελευταίο ; Αποτελεί την συνέχεια της απάντησης μου που έτυχε απλά άστοχου σχολιασμού.
Σαφώς αυτό που υπάρχει υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει.
Γνώση και άγνοια ανάμεσα σε αυτό που υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει, είναι η ελλιπής όραση είτε οφθαλμών είτε πνεύματος.

Η τεκμηριωμένα λιγοστή γνώση και χρήση των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας, μας αναγκάζει να παραδεχθούμε την αγνωσία μας .
Επίσης ξεφεύγουμε απο την ρήση των αρχαίων Ελλήνων περι <<αγνώστου Θεού>>, που στην προκειμένη περίπτωση θα καλύπταμε μερικώς την αγνωσία μας.
Θεωρούμε υποσκελίζοντες την αγνωσία μας οτι Θεός δεν υπάρχει και δηλώνουμε άθεοι.

Μου θυμίζει κάποια παιδιά που κλείνουν τα μάτια τους και λένε <<ΖΕ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΚΛΥΦΤΗΚΑ>> ! (στΧ: :rofl: :rofl: :rofl:)

Εσείς ώ άθεοι, σε ποια διάσταση κρύβεστε ; Ετσι και αλλιώς μπροστά στην αιωνιότητα είμαστε όλοι μας βρέφη.
Τί αλλάζει ;
Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως και αδελφή πάσης ανίας εν Χριστώ αδελφέ μου...:clapup:


Οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα (και πωs να υπαρχουν) για να αντικρουσει κανειs την Αληθεια τοτε καταφευγει σε φαιδροτητεs,συνηθεs φαινομενο, για να καλυψει με αυτο τον τροπο τιs οποιεs αδυναμιεs του στο δωσει καποια απαντηση.
Όταν διαβάζω φαιδρότητες, έχω την κακή συνήθεια και την φαυλεπίφαυλη τάση να απαντώ με φαιδρότητες. Τι το μεμπτό βρίσκεις σ' αυτό εν Χριστώ αδελφέ;
Φροντισαν να μαs κρατανε σε πληρη αγνοια,ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ,με δηθεν θεωριεs περι Χαουs και εγω δεν ξερω τι
Για κάτσε λίγο...:hmm:

Η θεωρία του Χάους είναι επιστημονική θεωρία, μάλιστα της μητέρας των θετικών επιστημών, των μαθηματικών. Σκοταδισμός λοιπόν οι επιστημονικές θεωρίες, ενώ τα θρησκευτικά δόγματα εμπεριέχουν το φως το αληθινό;:eek: Να ένας καλός λόγος για να είναι κάποιος άθεος. Όσο κι αν εμένα μου φαίνεται παράλογο κάτι τέτοιο, μιας και είμαι σαφέστατα ένθεος, η πίστη σας σ' έναν τέτοιο θεό έστρεψε τους νέους προς την άρνηση και με όλο τους το δίκιο απ' ό,τι βλέπω...
που πραγματικο στοχο εχουν ολεs αυτεs οι θεωριεs να υποβιβασουν τον ανθρωπο σε ενα ον που ειναι αδυνατο να καταλαγιασει τιs υλικεs και σαρκικεs του αναγκεs και να μπορεσει ετσι να εξυψωθει πνευματικα και να γινει ενα με την θεικη του φυση,αυτην για την οποια εχουμε ωs προορισμο στην ζωη μαs προορισμο τον οποιο ξεχασανε οι ανθρωποι απο οταν εκπεσαμε απο την Βασιλεια των Ουρανων.
Και μετά λέτε τον Τζήζας τρολ!! Τζήζας είσαι Θεός, είσαι Ημίθεος, all of us worship you. :worship:
Μαλιστα επειδη η γνωση ειναι αναμνηση οπωs ειπε και ο Πλατων και ειναι μεσα στο DNA των ανθρωπων φροντησαν απο μικρα παιδια να μαs γαλουχησουν με παραμυθια και,τα παραμυθια ξερετε παντα μαs θυμιζουν υποσυνειδητα την παιδικη μαs ηλικια και την συνδεουμε με αυτα.
Όπως και νά 'χει, δεν έχω δει κανένα μα κανένα παιδάκι να μεγαλώνει ακούγοντας ως παραμύθι πριν κοιμηθεί, τη θεωρία του Χάους, αντίθετα έχω δει πολλά πολλά παιδάκια να κοιμούνται όλη τους τη ζωή ακούγοντας παραμύθια για τον καλό Χριστούλη, που όλους τους αγαπά και όλα τα καλά παιδάκια τα προστατεύει. Μήπως δεν κατανοείς αυτά που γράφεις; Σε συμβουλεύω να τα ξαναδιαβάζεις πριν τα δημοσιεύσεις...:confused:
Ετσι εμαθαν τον ανθρωπο να μεγαλωνει με παραμυθια για να υποτασσεται ασυναισθητα πιο ευκολα σε αυτα και στιs εδω εξουσιεs που μαs κυβερνουν με πολλα ψεμματα για να μαs πασαρουν την γνωση εκεινη που θα μαs κραταει σε βαθυ υπνο
Α, τώρα τα λες σωστά. Η εκκλησιαστική εξουσία των μεγαλοδεσποτάδων και των κοσμικών ηγετών μας, σε ασφυκτικό εναγκαλισμό με τους πρώτους, μας κυβερνούν με ψέματα και μας ταΐζουν παραμύθια για να κοιμόμαστε βαθιά, για όλη μας τη ζωή. Έτσι σε θέλω!!:clapup:

χωριs να μπορουμε να αντιληφθουμε τον πραγματικο κοσμο γυρω μαs να σπασουμε τιs αλυσιδεs που μαs κρατανε μακρια απο τον Θεο και τον προορισμο μαs και να φτασουμε καποια στιγμη στην πολυποθητη θεωση κατα χαρην Θεου.
Οι αλυσίδες που μας κρατούν μακριά απ' το Θεό και την Αλήθεια, έχουν σφυρηλατηθεί μέσα στα κατηχητικά των θεομπαιχτών που προσκυνάτε αντί για το Ανέσπερο Φως...

Ο Θεοs να σαs εχει ολουs καλα.
Μακάρι να σε φωτίζει κι εσένα μπας και ξεχάσεις τον δογματισμό και αντικρίσεις την Αλήθεια Του. Να θυμάσαι πως ο διάβολος αγαπά ιδιαίτερα να παρουσιάζεται ως Θεός στους μωρόπιστους...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ποιος σε μαλώνει ; Ποιος προσπαθεί να σε κατηχήσει ;

Απλά σε ρωτούμε αν μπορείς να δώσεις ακριβή ορισμό της λέξης ά - θεος.

Να γνωρίζουμε σε τι απαντάμε .

Με επιθέσεις δε λες και πολλά . Αλλά και με το να λυπάσαι ακόμα ποιο λίγα λες .

Αυτό που υπάρχει μπορείς να το δεις ; Εγώ πιστεύω οτι μπορείς, ίσως βέβαια και να κάνω λάθος . Αν ναί, λοιπόν,
σε ποιο βαθμό φτάνει η (οφθαλμών αλλά και πνεύματος) όρασή σου ;

Οσο για την επιλογή που λες, εγώ επιλέγω για τα καθημερινά πράγματα.
Για θέματα όμως όπως αυτό που συζητάμε, πιστεύω οτι δεν είναι θέμα απλής επιλογής και οτι απαιτεί κάτι παραπάνω. Σαφώς και δεν μοιάζει με την καθημερινότητα .

Μάξιμε,
αν παρακολουθήσεις την ... συζήτηση που είχα με τον Αζιμύθιο νομίζω θα καταλάβεις τι εννοώ, δεν είμαι εγώ που επιτίθεμαι και δεν χλεύασα εγώ τον Χριστιανισμό αν και κάλλιστα θα μπορούσα να κάτω κάτι τέτοιο. Δεν το κάνω όμως γιατί δεν συνάδει με το χαρακτήρα μου.
Απάντησα σε αυτά που είδα και με ενόχλησαν. Όσο πιο συγκεκριμένα για την αθεΐα έχω απαντήσει πολύ νωρίτερα στο συγκεκριμένο τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά θεωρώ πως οι τελευταία 1.5 σελίδα αποτελεί offtopic, και απο τις 2 πλευρές. Συγκρατηθείτε λίγο.

Ως προς τον ορισμό του αθεισμό δεν νομίζω οτι μπορεί να περιγραφεί καλύτερα απ οτι εδώ:
https://en.wikipedia.org/wiki/Atheist
Απλώς και μόνο η σύνοψη δίνει μια πολύ καλή εικόνα της έννοιας.
Να σημειώσω, ώς προς το διάλογο που έγινε περί επιχειρηματολογίας και ορθολογισμού και της έλλειψης αυτών από την πλευρά των πιστών. Η πίστη δεν έχει ανάγκη από ορθολογισμό. Είναι θέμα "καλέσματος" ή το νιώθεις ή δεν το νιώθεις. Αν η ανάγκη σου είναι αυτή του ορθολογισμού τότε οποιαδήποτε μορφή θρησκείας, εκτός ίσως απο τον Ινδουισμό σε αφήνει αδιάφορο. Πολύ ωραία περιγράφεται στο παρακάτω απόσπασμα, ο διαχωρισμός μεταξύ των τριών μεγαλύτερων τάσεων-αναγκών του ανθρώπινου πνεύματος:

A Stoic tries to master his emotions;
an Epicurean seeks happiness through pleasure:
a Rationalist gains knowledge through reason;
a Christian strives for salvation through the grace and teachings of Jesus Christ.
Philosophy and science has always been related in some way. Until about the 1700's, people made no distinction between the two fields. Science tries to gain knowledge about a specific subject, and philosophy concerns itself with the laws and structure of all reality. One requires a laboratory and the other has no laboratory.
Philosophy and religion are separated. Religion assumes that God can be known, and develops a ritual, a creed, and a moral code based on such assumptions. Philosophy makes no such assumptions. It examines the logic behind religious proofs, and tests the methods of investigation that religion uses.
Η μοναδική αλήθεια σε αυτό το θέμα, τουλάχιστον όσον αφορά στον άνθρωπο είναι για μένα η ανάγκη της πίστεως. Οι λόγοι για τους οποίους άλλοι άνθρωποι την έχουν και άλλοι όχι είναι πολλές φορές διαφορετικοί για τον καθένα, και αυτός πιστεύω οτι θα πρέπει να είναι ο άξονας γύρω από τον οποίο θα έπρεπε να κινηθεί η συζήτηση. Το να προσπαθήσει η μία πλευρά να πείσει την άλλη για το ποιός έχει δίκαιο και ποιός άδικο, είτε μέσω του ορθολογισμού είτε μέσω του θρησκευτικού δόγματος δεν πρόκεται να επιφέρει αποτέλεσμα. Ίσως μάλλον πυροδοτήσει κλίμα ανταγωνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αυτό που μου αρέσει είναι ότι ξεκινάμε κάθε σχετική συζήτηση με ένα δεδομένο, την ύπαρξη του και μετά σκοτωνόμαστε αν την αποδεχόμαστε ή όχι! :confused: Έτσι λοιπόν δεν θα μπορούσα ποτέ να δηλώσω άθεος, αφού αυτό προϋποθέτει πως έχω πρωτίστως αποδεχθεί ότι υφίσταται! (θεός)

Ποιός να είναι άραγε ό....υπεύθυνος λεξιπλάστης τούτου του γλωσσικού στοιχείου που περιέχει σημασία και γραμματικό προσδιορισμό διαμόρφωσης συνείδησης σε επίπεδο υποσυνείδητου, να του στήσουμε ανδριάντα; :hmm:
Άκου εκεί.....άθεος! :hehe:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top