Αναζήτηση κεραίας ασύρματου ίντερνετ!

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ψάχνω κεραία για ασύρματο ίντερνετ -αν λέγεται έτσι δλδ:redface:- και επειδή είμαι ψιλοάσχετη θα ήθελα μερικές γνώμες.
(έβαλε πρόσφατα ο δήμος δωρεάν ασύρματο ίντερνετ και θα ήθελα να πιάνω από αυτό αλλά το σπίτι μου απέχει 2-3 km από το κέντρο.Οπότε λογικά πρέπει να βρω μια ''δυνατή'' κεραία αν υπάρχει)

Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ρούτερ?

Τώρα τι ιντερνετ έχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τσέκαρε λίγο αυτό αν και δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλης εμβέλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ρούτερ?

Τώρα τι ιντερνετ έχουμε?

Δεν έχουμε..:Ρ

Τσέκαρε λίγο αυτό αν και δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλης εμβέλειας.

ευχαριστώ ,θα το κοιτάξω : )
Θα ήθελα πιο πολύ συγκεκριμένες προτάσεις γιατί επειδή δεν ''ξερω'' τι ψάχνω ακριβώς,(εννοώ το όνομα του στο εμπόριο) φαβάμαι μηπως παραγγείλω κάτι άσχετο που δεν κάνει για αυτή τη δουλειά που θέλω και τα ακούσω από τον αδελφό μου.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε έχασα τώρα.
Τι εννοείς παραγγείλω; :hmm:
Να πιάσεις ασύρματο internet δε θέλεις; Από το δήμο;
Το βάζεις απλά να κάνει αναζήτηση.

Υποθέτω πως δε σε έπιασα και πολύ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες εδω κεραιες κλπ..

και γραψου και ρωτα εδω για οτιδηποτε ασυρματο νετ,,κλπ..ξερουν τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
https://www.wirelesslan.gr/
εδώ μπορείς να βρείς ό,τι θέλεις από κεραίες για να βρείς αυτό που θες . έχουν και τεχνική υποστήριξη
αν θες βοήθεια πες μου να στο αναλύσω περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αν θέλεις να πιάσεις κάπου μακρυά το καλύτερο που έχεις να κάνεις, άν γίνεται, ειναι μια κατευθυντική κεραία στην ταράτσα, πχ κάτι τέτοιο. Με αντίστοιχη έχω κάνει Link 8 χιλιόμετρα μακρυά (με οπτική επαφή όμως). Το δύσκολο ειναι οτι επειδή θα είναι σε ταράτσα ή μπαλκόνι πρέπει το access point να είναι έξω και να καλύπτεις τη διαδρομή μέχρι το σπίτι σου με ethernet. Πρέπει να σκευτείς και πως θα προστατευσεις το access point απο βροχή. Βοηθάει πολύ ειδικό access point για τέτοιες δουλειές στα οποια παίζει και poe ωστε να μή κουβαλάς μπρίζες εκει πανω. Το linkshop φέρνει τα ubiquity (πχ αυτό, το μαγαζί έχει πλήρη σειρά outdoor access points).

Τέλος υπάρχουν και συνδιασμένα accesspoint με κεραία που τα βάζεις στην ταράτσα και τελειωνει το θέμα https://linkshop.gr/shop/index.php?target=products&product_id=602. Αυτό ειναι το απλούστερο, δεν γλυτώνεις όμως ιστό και καλώδιο να βγαίνει απο το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
συμφωνο με τον γκαντεμη . συγνωμη που δεν απαντησα πιο νωρις αλλα ειμουν σε χριστουγενιατικες διακοπες . access point με κατευθυντικη κεραια . βεβαια βαζεις εξω την κεραια και το access point καπου προστατευμενο . εγω το ειχα βαλει μεσα στο σπιτι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τι της λέτε βρε παίδες της θεματοθέτριας?:):D
Να αγοράσει εξωτερικές κεραίες και τα πολύπλοκα συναφή...και για ποιο λόγο?
Για να μπαινει ιντερνετ μεσω του δήμου..;).

Θεματοθέτρια,αγορασε ενα απλο ασύρματο ρουτερ και ευχήσου να υπαρχει καποιος εγγύς σου που να εχει ξεκλειδωτο δικτυο,ωστε να μπορεις να "χωνεσαι" κι εσυ. Αν ο δημος εχει τοποθετησει το wifi του κοντά σε σενα,θα μπορεσεις να μπαινεις.

Αλλα ενα τζαμπε δημοτικο internet access point ποσους (τζαμπε) χρηστες πια μπορει να σηκώνει???
Και δεν ειναι σιγουρο πως η συνδεση θα ειναι παντα επιτυχής - και ισχυρη.

Αν θελουμε να εχουμε σταθερο και διαρκές ιντερνετ,βαζουμε (το χερι στην τσεπη για) μια συνδεση στο σπιτι.
Αν θελουμε να μπαινουμε μονο περιστασιακα,τοτε ψαχνουμε access points του δημου ή καποιον κοντινο αδαη γειτονα με ξεκλειδωτο δικτυο και κανουμε τα απαραιτητα.

Και παλευουμε με τις οποιες αντιξοοτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Θεματοθέτρια,αγορασε ενα απλο ασύρματο ρουτερ και ευχήσου να υπαρχει καποιος εγγύς σου που να εχει ξεκλειδωτο δικτυο,ωστε να μπορεις να "χωνεσαι" κι εσυ. Αν ο δημος εχει τοποθετησει το wifi του κοντά σε σενα,θα μπορεσεις να μπαινεις.
1) Με κλασσικό wifi router κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορείς να μπεις σε client mode και άρα ούτε στο net του δήμου.
2) Ο εγγύς γείτονας δεν είναι μακροχρόνια λύση. Δεν διασφαλίζεσαι ότι δεν παρεμβαίνει και άρα δεν θα καταλήξεις με αυτό ΄στην καλύτερη περίπτωση η με κλεμμένα passwords στη χειρότερη αν τύχεις σε κανα παιδάκι που παίζει δίπλα.
3) Πέραν των παραπάνω δεν είναι και σωστό για το γείτονα.
4) Ναι, το setup που προτείνουμε δεν είναι απλό αλλά οι απαιτήσεις του θεματοθέτη ήταν ξεκάθαρες από την αρχή και άρα επ' αυτών κινηθήκαμε. Προφανώς είναι πιο απλό να βάλει ένα dsl.

Αλλα ενα τζαμπε δημοτικο internet access point ποσους (τζαμπε) χρηστες πια μπορει να σηκώνει???
Και δεν ειναι σιγουρο πως η συνδεση θα ειναι παντα επιτυχής - και ισχυρη.
Στο εξωτερικό μπορείς να πάρεις σύνδεση wifi αντί για dsl στον isp σου. Με τον κατάλληλο εξοπλισμό δεν υπάρχει πρόβλημα από αυτή την άποψη (το αν θα πληρώσει ο δήμος για τον κατάλληλο εξοπλισμό είναι άλλο θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω η ερώτησή μου είναι σχετική, άρα μάλλον δεν θα με μαλώσετε που τη γράφω εδώ.... :rolleyes:

Έχουμε ένα ασύρματο rooter του ΟΤΕ, νομίζω είναι baudtec (αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο κτλ, μπορώ να τις βρω). Είναι συνδεδεμένο στη μια άκρη του σπιτιού, στην κρεβατοκάμαρα (για να δίνει internet στις ειδικές πρίζες που έχει το σπίτι και να εξυπηρετεί έναν από τους υπολογιστές μας).
Όμως επειδή το σπίτι είναι μακρόστενο, δεν φτάνει το σήμα ως το σαλόνι.
Τι μπορώ να κάνω; Το rooter δεν φαίνεται να μπορώ να το μετακινήσω από εκεί που βρίσκεται.
Διάβασα κάτι για κεραίες rooter που ενισχύουν το σήμα. Ισχύει;


Heptamer, πλέον οι αδαείς χρήστες είναι μετρημένοι στα δάκτυλα. Από το σαλόνι μου βλέπω τουλάχιστον 10 δίκτυα και είναι όλα κλειδωμένα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Αν θέλεις να πιάσεις κάπου μακρυά το καλύτερο που έχεις να κάνεις, άν γίνεται, ειναι μια κατευθυντική κεραία στην ταράτσα, πχ κάτι τέτοιο. Με αντίστοιχη έχω κάνει Link 8 χιλιόμετρα μακρυά (με οπτική επαφή όμως). Το δύσκολο ειναι οτι επειδή θα είναι σε ταράτσα ή μπαλκόνι πρέπει το access point να είναι έξω και να καλύπτεις τη διαδρομή μέχρι το σπίτι σου με ethernet. Πρέπει να σκευτείς και πως θα προστατευσεις το access point απο βροχή. Βοηθάει πολύ ειδικό access point για τέτοιες δουλειές στα οποια παίζει και poe ωστε να μή κουβαλάς μπρίζες εκει πανω. Το linkshop φέρνει τα ubiquity (πχ αυτό, το μαγαζί έχει πλήρη σειρά outdoor access points).

Τέλος υπάρχουν και συνδιασμένα accesspoint με κεραία που τα βάζεις στην ταράτσα και τελειωνει το θέμα https://linkshop.gr/shop/index.php?target=products&product_id=602. Αυτό ειναι το απλούστερο, δεν γλυτώνεις όμως ιστό και καλώδιο να βγαίνει απο το σπίτι.
Σε ευχαριστώ πολύ !Μάλλον την κεραία θα πάρω την πρωτη που δειχνεις γιατί πιάνουμε σήμα με το λαπτοπ κανονικά αλλά μόνο από το δωμάτιο μου που είναι απέναντι από την εκκλησία που έχει στησει ο δημος το hotspot. (θα βάλω είσοδο 5 € για όποιον θελει να μπει νετ από την υπόλοιπη οικογενεια:P )
Σήμερα πήγε ο αδερφός μου και πήρε ένα στικακι με μια κεραιούλα (δεν ξερω πως το λενε) αλλά δεν ειδαμε φως πάλι γιατί δεν πιανει αν φυγεις από το δωματιο.Απλά τώρα πιανει λιγο πιο δυνατό σημα από πριν.
συμφωνο με τον γκαντεμη . συγνωμη που δεν απαντησα πιο νωρις αλλα ειμουν σε χριστουγενιατικες διακοπες . access point με κατευθυντικη κεραια . βεβαια βαζεις εξω την κεραια και το access point καπου προστατευμενο . εγω το ειχα βαλει μεσα στο σπιτι .
it's ok! :)

Τι της λέτε βρε παίδες της θεματοθέτριας?:):D
Να αγοράσει εξωτερικές κεραίες και τα πολύπλοκα συναφή...και για ποιο λόγο?
Για να μπαινει ιντερνετ μεσω του δήμου..;).

Θεματοθέτρια,αγορασε ενα απλο ασύρματο ρουτερ και ευχήσου να υπαρχει καποιος εγγύς σου που να εχει ξεκλειδωτο δικτυο,ωστε να μπορεις να "χωνεσαι" κι εσυ. Αν ο δημος εχει τοποθετησει το wifi του κοντά σε σενα,θα μπορεσεις να μπαινεις.

Αλλα ενα τζαμπε δημοτικο internet access point ποσους (τζαμπε) χρηστες πια μπορει να σηκώνει???
Και δεν ειναι σιγουρο πως η συνδεση θα ειναι παντα επιτυχής - και ισχυρη.

Αν θελουμε να εχουμε σταθερο και διαρκές ιντερνετ,βαζουμε (το χερι στην τσεπη για) μια συνδεση στο σπιτι.
Αν θελουμε να μπαινουμε μονο περιστασιακα,τοτε ψαχνουμε access points του δημου ή καποιον κοντινο αδαη γειτονα με ξεκλειδωτο δικτυο και κανουμε τα απαραιτητα.

Και παλευουμε με τις οποιες αντιξοοτητες...
θεματοθετρια.....:hehe:Σε ευχαριστώ θεματοαπαντητή...:Ρ...Μια χαρά είναι η ταχύτητα του δημου.
Τώρα από εκει σας απαντάω.:DΚαι έχει και πολύ πιο καλή ταχύτητα από τη forthnet που έχω πάνω στον πειραιά. ...Κρήτη δύναμη!!!:P
Α!Και δεν έχω γειτονες κοντά για να κλέψω που ετσι κι αλλιώς δεν θα εκλεβα γιατί ειμαι ηθικό στοιχείο.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Διάβασα κάτι για κεραίες rooter που ενισχύουν το σήμα. Ισχύει;
2. Heptamer, πλέον οι αδαείς χρήστες είναι μετρημένοι στα δάκτυλα. Από το σαλόνι μου βλέπω τουλάχιστον 10 δίκτυα και είναι όλα κλειδωμένα. ;)
1. Iσχύει.:)
Η πιο καλη λυση παντως ειναι η τοποθετηση του ρουτερ καπου ψηλα ωστε να καλυπτει καλυτερα το χωρο και μακρια απο εγγυς εμποδια.Κατα προτιμηση,ΟΧΙ στην κουζινα και ΟΧΙ κοντα σε φουρνο μικροκυματων βεβαια!:D
Μια δοκιμη θα σε πεισει.

2. Εγω βλεπω επισης τόσα,αλλα δυο με τρια ειναι ξεκλειδωτα. Μαλιστα το ενα εχει και ισχυρό σημα.
Ετσι και δεις ποσοι τζαμπατζήδες συνδεονται πανω του (εχω ειδικο προγραμμα που το βλεπω),το αστερι της Βεργίνας δεν εχει τόσες πολλές ακτινες!!:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
1. Iσχύει.:)
Η πιο καλη λυση παντως ειναι η τοποθετηση του ρουτερ καπου ψηλα ωστε να καλυπτει καλυτερα το χωρο και μακρια απο εγγυς εμποδια.Κατα προτιμηση,ΟΧΙ στην κουζινα και ΟΧΙ κοντα σε φουρνο μικροκυματων βεβαια!:D
Μια δοκιμη θα σε πεισει.
Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Είναι ήδη ψηλά (μέσα σε μια ντουλάπα) απ' όπου συνδέεται με τις πρίζες που λέγαμε. Βέβαια από την κρεβατοκάμαρα πρώτα συναντάς την κουζίνα και έπειτα το σαλόνι, αλλά τόσο πολύ πια;
Άρα αν πάρω μια πιο ισχυρή κεραία, κάτι μπορεί να καταφέρω... :hmm: Θα το ψάξω! Που έχει; Στο πλαίσιο π.χ. θα βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Είναι ήδη ψηλά (μέσα σε μια ντουλάπα) απ' όπου συνδέεται με τις πρίζες που λέγαμε. Βέβαια από την κρεβατοκάμαρα πρώτα συναντάς την κουζίνα και έπειτα το σαλόνι, αλλά τόσο πολύ πια;
Άρα αν πάρω μια πιο ισχυρή κεραία, κάτι μπορεί να καταφέρω... :hmm: Θα το ψάξω! Που έχει; Στο πλαίσιο π.χ. θα βρω;
Αν το ρουτερ σου ειναι τεχνολογιας 802.11b ή 802.11g (το πιθανοτερο),τοτε χρειαζεσαι range expander / extender / repeater (επαναλήπτη),oπως π.χ
https://www.dlink.gr/cs/Satellite?c=...97318833959&pagename=DLinkEurope-GR/DLWrapper

Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις και πατεντες,οπως::D:D
https://www.youtube.com/watch?v=yaGpkyZAtnU:D
https://www.youtube.com/watch?v=yDVydiiBfiE&feature=related:D:D
https://www.youtube.com/watch?v=iyH-Uu1U7ik&feature=related:D
https://www.youtube.com/watch?v=Uwva0OLtnyQ&feature=related:D
https://www.youtube.com/watch?v=lK3dzbxKWZE&feature=related:D
https://www.youtube.com/watch?v=HnV9D7p4Fyo&feature=related:D
https://www.youtube.com/watch?v=lfHjVyilTb8&feature=related:D
https://www.youtube.com/watch?v=sUTT8wdN_VA&NR=1:D
https://www.youtube.com/watch?v=LY8Wi7XRXCA&feature=related
(το τελευταιο ειναι αυτοσχεδια αντεννα!!):D

Το παρακάτω λενε πως δουλευει. Μια δοκιμη θα σε πεισει:
https://e-pcmag.gr/forum/odigos-epektasis-wifi-router-laptop-i-remote

Ετσι παντως οπως το περιγραφεις,το σήμα εξασθενει,αφου περναει μεσα απο τουλ. δυο τοιχους,αρα χρειάζεσαι ενισχυση του ηδη υπαρχοντος σήματος,δηλ εναν repeater.
Ωστόσο,λαβε υποψη σου πως η ακτινοβολια των ρουτερ ειναι μεν μικρή (20 φορες μικροτερη απο αυτη των κινητων),αλλα υπολογισιμη. Μια ενδεχομενη ενίσχυση του σήματος,θα σημαινε και αυξημενη έκθεση.....

Τέλος,δοκιμασε ισως να αγορασεις ενα ρουτερ της νεας τεχνολογιας 802.11n. Eχει καλυτερη καλυψη στα νεκρα σημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ετσι παντως οπως το περιγραφεις,το σήμα εξασθενει,αφου περναει μεσα απο τουλ. δυο τοιχους
Και μέσα από 4 μη σου πω... :hmm: :D

θα δοκιμάσω αυτά τα αυτοσχέδια συστήματα και θα σας πω αν λειτούργησαν! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
αχαχαχαχα, έλιωσα :D να σαι καλα ρε Hept

Επί του θέματος:
1) Μπορείς να δεις αν βελτιώνεται η κατάσταση αλλάζοντας κανάλι στο router.
2) 802.11n MIMO router θα βελτιώσει σίγουρα την κατάσταση, ειδικά με reciever
3) range extender, η εναλλακτικά access point Που να μπαίνει σε range extender mode τοποθετημένο στη μέση της "διαδρομής".
4) Επειδή βλέπω αυτό
Είναι συνδεδεμένο στη μια άκρη του σπιτιού, στην κρεβατοκάμαρα (για να δίνει internet στις ειδικές πρίζες που έχει το σπίτι και να εξυπηρετεί έναν από τους υπολογιστές μας).
υποθέτω ότι έχεις δίκτυο στο σπίτι. Μπορείς να πάρεις ένα access point (αυτό είναι κοψοχρονιά και έχει και repeater mode, είναι κινέζικο, αυτό είναι το ίδιο με mimo antenna, για μεγαλύτερο range και αν θές κάτι πιο καλο από μάρκα υπάρχει) και να το συνδέσεις σε μια από τις μπρίζες δικτύου που είναι πιο κοντά στο σημείο που θες να καλύψεις.

Υπάρχει και λύση κεραίας, αλλά πρέπει κατα τη γνώμη μου να εξαντλήσεις πρώτα τις άλλες επιλογές και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
υποθέτω ότι έχεις δίκτυο στο σπίτι. [...] και να το συνδέσεις σε μια από τις μπρίζες δικτύου που είναι πιο κοντά στο σημείο που θες να καλύψεις.

Ούτε εγώ δεν ξέρω τι έχω...άσε... :crazy:
Βασικά το σπίτι έχει μερικές ειδικές πρίζες εδώ κι εκεί, αλλά δεν λειτουργούν όλες... :crazy: Αν λειτουργούσαν ας ήμουν και με καλώδιο, δεν μ' ένοιαζε... Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται... Οι γνώσεις μου από δίκτυα είναι ανύπαρκτες... :redface:

Πάω να σας βγάλω μερικές φωτογραφίες μπας και καταλάβετε εσείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top