Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
εγω που ισχυριζομαι οτι υπαρχει εχω αποδειξεις,εσυ που ισχυριζεσαι οτι δεν υπαρχει δεν εχεις.δεν ειναι τυχαιο αλλωστε το γεγονος οτι ολοι οι επιστημονες με βαση δικα τους λεγομενα με ολα τα τεχνολογικα μεσα που εχουν,που δεν ειναι λιγα δεν μπορουν,μετα απο απειρα πειραματα δεν καταφεραν ποτε και ουτε προκειται να μπορεσουν να κλωνοποιησουν ανθρωπο γιατι δεν βρισκουν το βασικοτερο,δεν μπορουν να δωσουν ψυχη,την ψυχη την δινει μονο ο θεος

Και ποιές είναι οι αποδείξεις σου;;
Ααα..και btw..ο μόνος λόγος που δεν έχει γίνει ακόμα κλωνοποίηση ανθρώπου είναι γιατί δεν το επιτρέπει ο νόμος,και θέτονται θέματα ηθικής μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
με βαση τα λεγομενα σου που βασιζονται στην λογικη και στις αποδειξεις θελω να σε ρωτησω,μπορεις να δωσεις στον καλυτερο φυσικο..οποιοδηποτε επιστημονα τον καλυτερο, ενα ποτηρι νερο και να μπορεσει να το διατηρησει για τα επομενα 200 χρονια ποσιμο και καθαρο?γιατι αν κανεις το ιδιο με εναν ιερεα που εχει το αγιο πνευμα και του δωσεις δυο ποτηρια νερο και του πεις το ενα να το ευλογησει και το αλλο οχι θα δεις οτι σ αυτο που θα προσευχηθει κτλ θα μεινει πεντακαθαρο,γιατι μονο ο θεος μπορει να το κανει,αν μου αποδειξεις οτι αυτο δεν ισχυει γινομαι και εγω αθεη οπως εσυ.αποδειξεις δεν ηθελες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
με βαση τα λεγομενα σου που βασιζονται στην λογικη και στις αποδειξεις θελω να σε ρωτησω,μπορεις να δωσεις στον καλυτερο φυσικο..οποιοδηποτε επιστημονα τον καλυτερο, ενα ποτηρι νερο και να μπορεσει να το διατηρησει για τα επομενα 200 χρονια ποσιμο και καθαρο?γιατι αν κανεις το ιδιο με εναν ιερεα που εχει το αγιο πνευμα και του δωσεις δυο ποτηρια νερο και του πεις το ενα να το ευλογησει και το αλλο οχι θα δεις οτι σ αυτο που θα προσευχηθει κτλ θα μεινει πεντακαθαρο,γιατι μονο ο θεος μπορει να το κανει,αν μου αποδειξεις οτι αυτο δεν ισχυει γινομαι και εγω αθεη οπως εσυ.αποδειξεις δεν ηθελες?

Αυτή είναι η απόδειξή σου;;
Και πού το είδες το νερό που ήταν 200 χρονών!! και ήτανε και πόσιμο παρακαλώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κανεις πολυ μεγαλο λαθος Mercury εχουνε γινει πειραματα απλα δεν το εχεις ψαξει αλλα btw εσυ να φανταστω αθεος?η καλυτερα μηπως εισαι ασχετος και λες οτι σου κατεβαζει ο νους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγω παντως σε προσκαλω στο σπιτι μου που ο πατερας μου εχει απο τα ιεροσολημα νερο αγιασμο 42 ετων και btw τροπος του λεγειν τα 200 χρονια κανε το πειραμα για 10 χρονια παλι μουχλιαζει το νερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
κανεις πολυ μεγαλο λαθος Mercury εχουνε γινει πειραματα απλα δεν το εχεις ψαξει αλλα btw εσυ να φανταστω αθεος?η καλυτερα μηπως εισαι ασχετος και λες οτι σου κατεβαζει ο νους?

Σε κλίμακα 1 έως 7 με το ένα να αντιστοιχεί στον φανατικό ενθεο και το 7 στον φανατικό άθεο είμαι στο 6,αγνωστικιστής πρός άθεος.
Δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη θεικής οντότητας για αυτό και δεν αναγνωρίζω κάποια.
Εάν υπήρχε θα αναγνώρισα την οντότητα σαν πραγματική....

Νερό που το αφήνεις 200 χρόνια εκτεθειμένο...μία φορά δεν είναι πόσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
τωρα η δεν καταλαβαινεις η κανεις πως δε καταλαβαινεις..πως να στο πω πιο απλα,σου εξηγω οτι μεσω της εκκλησιας το νερο πινεται και σου ανεφερα και το δικο μου παραδειγμα αλλα και παλι δεν εισαι υποχρεωμενος να με πιστεψεις και σε ξαναλεω κανε μονος σου το πειραμα για 8 10 χρονια μικρος εισαι ακομα,χρονια πολλα ευχομαι να ζησεις,δοκιμασε το και μετα απεκλεισε το,ειναι πολυ απλο!!το να λεμε δεν υπαρχει ο θεος απλα χωρις να το ψαξουμε ειναι πολυ δειλο...και εγω σου ειπα ενα μικρο παραδειγμα μονο,χαιρομαι που δεν εισαι στο 7,σημαινει οτι εχεις περιθωρια μετανοιας(αν θελησεις ποτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
τωρα η δεν καταλαβαινεις η κανεις πως δε καταλαβαινεις..πως να στο πω πιο απλα,σου εξηγω οτι μεσω της εκκλησιας το νερο πινεται και σου ανεφερα και το δικο μου παραδειγμα αλλα και παλι δεν εισαι υποχρεωμενος να με πιστεψεις και σε ξαναλεω κανε μονος σου το πειραμα για 8 10 χρονια μικρος εισαι ακομα,χρονια πολλα ευχομαι να ζησεις,δοκιμασε το και μετα απεκλεισε το,ειναι πολυ απλο!!το να λεμε δεν υπαρχει ο θεος απλα χωρις να το ψαξουμε ειναι πολυ δειλο...και εγω σου ειπα ενα μικρο παραδειγμα μονο,χαιρομαι που δεν εισαι στο 7,σημαινει οτι εχεις περιθωρια μετανοιας(αν θελησεις ποτε)

Και πώς ακριβώς αυτό το νερό παραμένει πόσιμο μετά απο τόσο καιρό;
Ποιά φυσική διεργασία πραγματοποιείται και παραμένει πόσιμο,πώς ακριβώς γίνεται;
Εξήγησέ το μου...

Και απάντησέ μου στην πρώτη μου ερώτηση...
Γιατί Θεός και όχι Αλλάχ,Σίβα ή Αλούβαταρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
δεν υπαρχει καμια φυσικη διεργασια παρα μονο θεικη παρεμβαση,διαφορετικα δεν θα ηταν και ποσιμο.αν ειχες διαβασει την Αγια Γραφη δεν θα με ρωτουσες γιατι Θεός και όχι Αλλάχ.. εσυ πριν αποφασισεις να γινεις αγνωστικιστής πρός άθεος διαβασες,ενημερωθηκες,ενδιαφερθηκες να μαθεις για ολες τις υπολοιπες οργανωσεις?για να δεις οτι ειναι μεταφυσικες η τελοσπαντων ψευτικες?υπαρχουν οι μαρτυρες του ιεχωβα,ινδουιστες,βουδιστες και πληρωθα αλλοι.. τα εξετασες ολα δεν σε πεισανε και γι αυτο εισαι σχεδον αθεος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
με βαση τα λεγομενα σου που βασιζονται στην λογικη και στις αποδειξεις θελω να σε ρωτησω,μπορεις να δωσεις στον καλυτερο φυσικο..οποιοδηποτε επιστημονα τον καλυτερο, ενα ποτηρι νερο και να μπορεσει να το διατηρησει για τα επομενα 200 χρονια ποσιμο και καθαρο?γιατι αν κανεις το ιδιο με εναν ιερεα που εχει το αγιο πνευμα και του δωσεις δυο ποτηρια νερο και του πεις το ενα να το ευλογησει και το αλλο οχι θα δεις οτι σ αυτο που θα προσευχηθει κτλ θα μεινει πεντακαθαρο,γιατι μονο ο θεος μπορει να το κανει,αν μου αποδειξεις οτι αυτο δεν ισχυει γινομαι και εγω αθεη οπως εσυ.αποδειξεις δεν ηθελες?
Εγώ, που δεν είμαι ο καλύτερος επιστήμονας του κόσμου, μπορώ να το κρατήσω καθαρό και για 1000 χρόνια, αν θέλω.
Εκτός από αυτό και τα βιβλία της θρησκείας σας, έχεις άλλη απόδειξη για την ύπαρξη του θεού σου;
Και για να σιγουρευτείς, ναι, είμαι άθεος και θεωρώ ότι οι διάφορες θρησκείες μόνο δεινά έχουν προκαλέσει στην ιστορία.

Βίντεο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
με βαση τα λεγομενα σου που βασιζονται στην λογικη και στις αποδειξεις θελω να σε ρωτησω,μπορεις να δωσεις στον καλυτερο φυσικο..οποιοδηποτε επιστημονα τον καλυτερο, ενα ποτηρι νερο και να μπορεσει να το διατηρησει για τα επομενα 200 χρονια ποσιμο και καθαρο?γιατι αν κανεις το ιδιο με εναν ιερεα που εχει το αγιο πνευμα και του δωσεις δυο ποτηρια νερο και του πεις το ενα να το ευλογησει και το αλλο οχι θα δεις οτι σ αυτο που θα προσευχηθει κτλ θα μεινει πεντακαθαρο,γιατι μονο ο θεος μπορει να το κανει,αν μου αποδειξεις οτι αυτο δεν ισχυει γινομαι και εγω αθεη οπως εσυ.αποδειξεις δεν ηθελες?
Τι άλλο θα ακούσω από σένα απορώ (που λέει κ το τραγούδι) :worry:

Δεν έχω κατάλαβει τι προσπαθείς να κάνεις. Να μ αποδείξεις ότι υπάρχει o θεός σου; Πχ εγώ αυτό που με λες δεν το πιστεύω. Τι θα με αλλάξεις γνώμη; Η θρησκεία είναι κάτι που απλά το πιστεύεις και το δέχεσαι άνευ όρων. Δεν μπορείς να το αποδείξεις όμως. Όπως και εγώ δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει θεός και όπως είδες όταν έγραψα στο θέμα δεν είπα κάτι για αυτό. Όπως βλέπεις το ότι είσαι χριστιανή δεν σημαίνει ότι είσαι καλός άνθρωπος ή ότι αγαπάς όλους τους ανθρώπους γτ από την αρχή αν παρατηρήσεις μας μιλάς λες και είμαστε εκτρώματα του κόσμου ξέρω γω :P Εγώ που είμαι άθεη όπως βλέπεις δείχνω σεβασμό σε κάθε θρησκεία σε αντίθεση με σένα. Και είδες εμένα δεν με το είπε o τζίζους να το κάνω απλώς έτσι σκέφτομαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω που ισχυριζομαι οτι υπαρχει εχω αποδειξεις,εσυ που ισχυριζεσαι οτι δεν υπαρχει δεν εχεις.δεν ειναι τυχαιο αλλωστε το γεγονος οτι ολοι οι επιστημονες με βαση δικα τους λεγομενα με ολα τα τεχνολογικα μεσα που εχουν,που δεν ειναι λιγα δεν μπορουν,μετα απο απειρα πειραματα δεν καταφεραν ποτε και ουτε προκειται να μπορεσουν να κλωνοποιησουν ανθρωπο γιατι δεν βρισκουν το βασικοτερο,δεν μπορουν να δωσουν ψυχη,την ψυχη την δινει μονο ο θεος

Μπορείς να μου δώσεις αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού? Αν ναι είμαι πρόθυμος να τις ακούσω. Λογικές αποδείξεις όμως όχι αποδείξεις του στυλ ο Θεός υπάρχει γιατί το λέει η αγία γραφή, ελπίζω να καταλαβαίνεις το γιατί.

Δεν είσαι καλά ενημερωμένη, η κλωνοποίηση είναι ήδη μια πραγματικότητα έχει ήδη επιτευχθεί σε φυτά και ζώα και το μόνο που την περιορίζει από το να λάβει χώρα σε ανθρώπους είναι η νομοθεσία, όχι η δυσκολία δημιουργίας ψυχής. Να σε ρωτήσω όμως πέρα από τις γραφές και τα τις πεποιθήσεις σου πως ξέρεις ότι έχουμε ψυχή? Την έχεις δει? Την έχεις μετρήσει κάπως? Γιατί εμείς έχουμε και τα ζώα ή τα φυτά δεν έχουν?

με βαση τα λεγομενα σου που βασιζονται στην λογικη και στις αποδειξεις θελω να σε ρωτησω,μπορεις να δωσεις στον καλυτερο φυσικο..οποιοδηποτε επιστημονα τον καλυτερο, ενα ποτηρι νερο και να μπορεσει να το διατηρησει για τα επομενα 200 χρονια ποσιμο και καθαρο?γιατι αν κανεις το ιδιο με εναν ιερεα που εχει το αγιο πνευμα και του δωσεις δυο ποτηρια νερο και του πεις το ενα να το ευλογησει και το αλλο οχι θα δεις οτι σ αυτο που θα προσευχηθει κτλ θα μεινει πεντακαθαρο,γιατι μονο ο θεος μπορει να το κανει,αν μου αποδειξεις οτι αυτο δεν ισχυει γινομαι και εγω αθεη οπως εσυ.αποδειξεις δεν ηθελες?

Γεωργία σε θεωρούσα πιο έξυπνη απ'το να προσπαθείς να αποδείξεις την ύπαρξη θεού με τέτοια πειράματα. Ναι αν θες να ξέρεις ο επιστήμονας μπορεί να διατηρήσει το νερό καθαρό επ' άπειρο.Δεν είναι δύσκολο το μόνο που χρειάζεται είναι να το εξατμίζεις και να το υγροποιείς ξανά σε νέο δοχείο, για πιο γρήγορα υπάρχουν και ταμπλέτες καθαρισμού νερού. Ο παπάς σε καμία περίπτωση δε μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, ναι μου τα έλεγε κι εμένα ο θεολόγος αυτά τα κατορθώματα στο σχολείο και ναι τα πίστευα κι εγώ, δεν είναι κακό.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο εγώ, στο μεσαίωνα γιατί πεθαίνανε κατά χιλιάδες από τη χολέρα και οι παπάδες δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα? Γιατί εξαφανίστηκε η χολέρα μόνο μετά την εφεύρεση της πενικιλίνης από ένα επιστήμονα? Η απάντηση είναι προφανής. Η επιστήμη σε αντίθεση με τη θρησκεία μας πηγαίνει συνεχώς μπροστά κάνει τη ζωή μας καλύτερη και δίνει αποδεδιγμένες απαντήσεις για τον κόσμο γύρω μας. Η θρησκεία δημιουργήθηκε όταν είχαμε πλήρη άγνοια για τον κόσμο γύρω μας και τον εξηγούσε μέσα από διάφορους μύθους, όπως ο Δίας ρίχνει τον κεραυνό, ο Θεός έφτιαξες τον κόσμο κτλ. Πλέον τα ''θαύματα'' με τα αγιασμένα νερά και τα θεία φώτα δεν είναι τίποτα παρά απελπισμένες προσπάθειες ενός ετοιμοθάνατου να κρατηθεί στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
η ουσια της ζωης χμ!!!


να γεννηθεις να επιβιωσεις να μεταβιβασεις τα γονιδια σου στην επομενη γενια και να πεθανεις.


αυτη ειναι η ζωη:):redface:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Τελείως ἀντιεπιστημονικὸς ἀφορισμός. Προτοῦ ἐκφράσῃς μία τέτοια ἰσοπεδωτικὴ ἄποψη, καλὸ θὰ ἦταν νὰ διάβαζες καὶ λίγα πράγματα σχετικὰ μὲ τὸν Μεσαίωνα εἴτε στὴν Ἀνατολὴ (Βυζαντινὴ Αὐτοκρατορία) εἴτε στὴν πολυδιασπασμένη φεουδαρχικὴ Δύση.

Τι να κάνουν; Χαχαχ, αγαπητέ Πατρέα, αν έκαναν κάτι τέτοιο θα άλλαζε άρδην η άποψη που έχουν για το Βυζάντιο και την θρησκεία, κάτι που θα τους έθετε στο περιθώριο. Ενώ με το να παραμένουν στην αμάθεια ή στην καλύτερη στην ημιμάθεια, τους διατηρεί στην κοινωνική αποδοχή και στη σημερινή μόδα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τελείως ἀντιεπιστημονικὸς ἀφορισμός.
Χρησιμοποιείς φαντάζομαι τη λέξη "αφορισμός" με τη θρησκευτική της έννοια, όχι με τη κυριολεκτική.

Και νωρίτερα κολλάς το "αντιεπιστημονικός". Φαντάζομαι με τη κυριολεκτική του έννοια εδώ και όχι με κάποια θεία έννοια γραμμένη σε βιβλία, χαραγμένη σε πέτρες και τα λοιπά που κουβαλάει μαζί της συχνά - πυκνά η θρησκεία.

Αναρωτιέμαι, η εκκλησία, "επιστημονικά" αφόρισε ποτέ κάτι;
Ή ακόμη περισσότερο η εκκλησία "επιστημονικά" δέχτηκε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Σχετικά με την ύπαρξη Θεού ή μη, ο καθένας μπορεί να κάνει την έρευνά του και να καταλήξει σε συμπεράσματα. Η θρησκεία ορθώς ειπώθηκε ότι στηρίζεται στην πίστη, αλλά με μία διαφορά: Στη συνειδητοποίηση της πίστης. Τι εννοώ μ' αυτό: αν θες, επί παραδείγματι, να είσαι πραγματικός Χριστιανός, οφείλεις να μελετήσεις τα Ευαγγέλια, τις Πράξεις και τις Επιστολές των Αποστόλων κι έπειτα την Ιερά Παράδοση (θρησκευτικές εορτές και παραδόσεις, ύμνοι, χαιρετισμοί, θεία λειτουργία κ.λπ.), όπως αυτή διαμορφώθηκε σύμφωνα με τις Ιερές Γραφές. Κατά δεύτερον να προσπαθήσεις να τα κάνεις βίωμα. Τότε, θα ξέρεις σε τι πιστεύεις, ειδάλλως "πιστεύεις" επειδή μεγάλωσες απλά σε χριστιανικό περιβάλλον, οικογένεια, σχολείο, παρέα κ.λπ. όμως αυτή η πίστη είναι κίβδηλη κατά τη γνώμη μου, διότι δεν μπορείς να πιστεύεις στον Λόγο του Χριστού χωρίς να τον έχεις μελετήσει. Φυσικά, εξίσου γελοίο είναι να απορρίπτεις ή ακόμη και να διώκεις τον Χριστιανισμό (ή σε οποιαδήποτε θρησκεία) αν δεν έχεις κάνει επισταμένη μελέτη.
Σχετικά με τις αποδείξεις που αναφέρετε μερικοί: ο Θεός δεν γίνεται θαυματοποιός , προκειμένου να πιστέψουν σ' Αυτόν. Όσα θαύματα έχει κάνει έχουν αγαθό σκοπό. Γι' αυτό ο Χριστός όταν π.χ. έδινε φως στον τυφλό, του έλεγε να μην το πει σε κανέναν - άσχετα που μετά ο τυφλός το διέδιδε παντού. Ακριβώς επειδή ο Ιησούς Χριστός δεν ήθελε πίστη που είναι προϊόν εντυπωσιασμού και πυροτεχνημάτων. Ήθελε να κατανοήσουν οι άνθρωποι τον Λόγο του και θυσιάστηκε γι' αυτούς, νικώντας εν τέλει τον θάνατο. Τι εννοεί ο Απόστολος Παύλος όταν λέει: "εις τον θάνατον αυτού εβαπτίσθημεν..."; Για την σημασία της νίκης του Χριστού επί του Θανάτου σχετικά, μπορείτε να διαβάσετε, δεν αρκεί μία σελίδα για να το εξηγήσω. Η κατανόηση της θυσίας του Χριστού είναι σημαντικότατη για έναν Χριστιανό.
Αν και νομίζω πως υπάρχουν και σημεία (όχι κεραυνοί και σεισμοί) τα οποία μαρτυρούν την ύπαρξή Του. Τα περισσότερα είναι προσωπικά. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν και απάτες.

Τέλος πάντων, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει και να απορρίπτει ο,τι θέλει. Ποιος είναι σωστός, θα κριθεί πιστεύω...
Απλώς σας συμβουλεύω να μελετήσετε πριν κάνετε οτιδήποτε, ειδάλλως δέχεστε ή απορρίπτετε κάτι που δεν γνωρίζετε. Πόσο οξύμωρο είναι κάτι τέτοιο;

«Ος αποκρίνεται λόγον πριν ακούσαι, αφροσύνη αυτώ εστί και όνειδος».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ο καθένας μπορεί να κάνει την έρευνά του

Λολ.
Σε βίους αγίους, ιστορίες από γιαγιάδες, επισκέψεις σε αγίους τόπους και τα λοιπά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τι να κάνουν; Χαχαχ, αγαπητέ Πατρέα, αν έκαναν κάτι τέτοιο θα άλλαζε άρδην η άποψη που έχουν για το Βυζάντιο και την θρησκεία, κάτι που θα τους έθετε στο περιθώριο. Ενώ με το να παραμένουν στην αμάθεια ή στην καλύτερη στην ημιμάθεια, τους διατηρεί στην κοινωνική αποδοχή και στη σημερινή μόδα. ;)

Δηλαδή εσύ Νεογέννητε που το έχεις ψάξει τι γνωρίζεις για αυτό το θέμα;

Η εκκλησία δεν ήταν ο βασικός πυλώνας της φεουδαρχίας σε ανατολή και δύση; Μία θεωρία του Δαρβίνου το 1200μ.Χ. τι απήχηση λες να είχε; Μια άρνηση της μοναρχίας σαν θεσμό πως λες να αντιμετωπίζονταν;

Είναι τυχαίο που το μεγάλο άλμα η Δύση το πέτυχε όταν περιόρισε την επιρροή της εκκλησίας και άλλαξε τον τρόπο με τον οποίο σκεφτόταν οι άνθρωποι; Πότε εμφανίστηκαν οι δημοκρατίες, την περίοδο που η εκκλησία όριζε ελέω θεού τον μονάρχη σαν απεσταλμένο του Κυρίου σε αυτό το κόσμο, ή όταν όλο αυτό απονομιμοποιήθηκε; Φυσικά η ανατολική (όπως και η δυτική εκκλησία) προστάτευσαν με αρκετούς τρόπους το πολιτισμό (κυρίως βέβαια με το να συλλέγουν πολιτιστικούς θησαυρούς στα μοναστήρια)

Γιατί εκτός από την ανάπτυξη της αποχετευτικού συστήματος, όπως ανέφερε μια καλτ εικόνα ενός βυζαντινολόγου σε ελληνική σειρά, πρόοδος μιας κοινωνίας είναι και το πως οργανώνει την δομή της και τις ελευθερίες που παρέχει

Νεογέννητος, περιμένουμε την εις βάθος γνώση που έχεις επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Λολ.
Σε βίους αγίους, ιστορίες από γιαγιάδες, επισκέψεις σε αγίους τόπους και τα λοιπά;

Ξεκίνα από την Καινή Διαθήκη, εκτός κι αν οι γιαγιάδες είναι οι πηγές που εμπιστεύεσαι.

Υ.Γ. Τα επιχειρήματα των γιαγιάδων είναι ογκόλιθος μπροστά στα δικά σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ Νεογέννητε που το έχεις ψάξει τι γνωρίζεις για αυτό το θέμα;

Η εκκλησία δεν ήταν ο βασικός πυλώνας της φεουδαρχίας σε ανατολή και δύση; Μία θεωρία του Δαρβίνου το 1200μ.Χ. τι απήχηση λες να είχε; Μια άρνηση της μοναρχίας σαν θεσμό πως λες να αντιμετωπίζονταν;

Είναι τυχαίο που το μεγάλο άλμα η Δύση το πέτυχε όταν περιόρισε την επιρροή της εκκλησίας και άλλαξε τον τρόπο με τον οποίο σκεφτόταν οι άνθρωποι; Πότε εμφανίστηκαν οι δημοκρατίες, την περίοδο που η εκκλησία όριζε ελέω θεού τον μονάρχη σαν απεσταλμένο του Κυρίου σε αυτό το κόσμο, ή όταν όλο αυτό απονομιμοποιήθηκε; Φυσικά η ανατολική (όπως και η δυτική εκκλησία) προστάτευσαν με αρκετούς τρόπους το πολιτισμό (κυρίως βέβαια με το να συλλέγουν πολιτιστικούς θησαυρούς στα μοναστήρια)

Γιατί εκτός από την ανάπτυξη της αποχετευτικού συστήματος, όπως ανέφερε μια καλτ εικόνα ενός βυζαντινολόγου σε ελληνική σειρά, πρόοδος μιας κοινωνίας είναι και το πως οργανώνει την δομή της και τις ελευθερίες που παρέχει

Νεογέννητος, περιμένουμε την εις βάθος γνώση που έχεις επί του θέματος.

Βασικά αναφερόμουν στην αμάθεια ή ημιμάθεια όσον αφορά το Βυζάντιο και την θρησκεία, όχι γενικότερα.
Όσο για την εποχή μας, η υλική ανάπτυξη δεν αποτελεί μέτρο πνευματικής προόδου. Διότι αν νομίζεις ότι εν έτει 2012 έχουμε πνευματική και πολιτιστική ανάπτυξη, ε τότε κάθε συζήτηση είναι μάταιη αδερφέ.
Ποια δημοκρατία; Χαχ, αστειεύεσαι, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top