Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αιτία διαζυγίου:¨Ο άντρας μου δε βοηθούσε στις δουλειές του σπιτιού¨:clapup:
Δηλαδή το "η γυναίκα μου ξέχασε να μαγειρέψει" ή το "η γυναίκα μου δεν είχε διπλώσει καλά τα ρούχα μου" είναι καλύτερο, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δηλαδή το "η γυναίκα μου ξέχασε να μαγειρέψει" ή το "η γυναίκα μου δεν είχε διπλώσει καλά τα ρούχα μου" είναι καλύτερο, ε;

Δεν τα λες καλά... Τη χωρίζει γιατί είναι ανοικοκύρευτη, ενώ αυτός έχει φροντίσει να στολίσει όλο το σπίτι με τα προσωπικά του είδη και εκείνη είχε το θράσος (!) να μην τα μαζέψει. :P Το ότι φεύγουν για δουλειά και επιστρέφουν ίδιες ώρες είναι αμελητέο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δηλαδή το "η γυναίκα μου ξέχασε να μαγειρέψει" ή το "η γυναίκα μου δεν είχε διπλώσει καλά τα ρούχα μου" είναι καλύτερο, ε;

Αν δεν είναι διατεθειμένη να κάνει ή να μάθει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού ας μην παντρευτεί.Δεν χρειάζεται να ¨υποφέρουν¨ άντρας και παιδιά.
Συν ότι οι άντρες αυτό το ξεκαθαρίζουν από την αρχή της σχέσης.Εσείς τα γυρνάτε μετά το γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν τα λες καλά... Τη χωρίζει γιατί είναι ανοικοκύρευτη, ενώ αυτός έχει φροντίσει να στολίσει όλο το σπίτι με τα προσωπικά του είδη και εκείνη είχε το θράσος (!) να μην τα μαζέψει. :P Το ότι φεύγουν για δουλειά και επιστρέφουν ίδιες ώρες είναι αμελητέο.
Αυτό ακριβώς!:P
Αν δεν είναι διατεθειμένη να κάνει ή να μάθει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού ας μην παντρευτεί.Δεν χρειάζεται να ¨υποφέρουν¨ άντρας και παιδιά.
Συν ότι οι άντρες αυτό το ξεκαθαρίζουν από την αρχή της σχέσης.Εσείς τα γυρνάτε μετά το γάμο.
Και ξαναλέω. Δουλεύετε και οι δύο, είστε κουρασμένοι επίσης και οι δύο. Και εσύ θες η γυναίκα σου η οποία φροντίζει και τα παιδιά χωρίς φυσικά εσύ να βοηθάς στο ελάχιστο να κάνει τα πάντα μέσα στο σπίτι και εσύ πάλι να μη κάνεις το παραμικρό για να ξεκουραστεί και αυτή λίγο. Λες και δεν είναι άνθρωπος αυτή και μόνο το χεράκι σου έχει αξία μη τυχόν και πλένεις κανένα πιάτο ξέρω γω θα σε πέσει η υπόληψη. Και εσύ έλεγες πριν κάτι σελίδες ότι τη γυναίκα σου θα τη σέβεσαι. Πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
σε χώρες τύπου σουηδία ,νορβηγία ,ελβετία αυτά είναι δεδομένα, εμείς ακόμη τα συζητάμε σε φόρουμ
τι να πεις;

Στις χώρες που λες υπάρχουν τόοοοοοοσα πράγματα που εμείς δεν τα φανταζόμαστε, που θεωρώ οτι είναι λίγο άτοπο και ατυχές το να μας συγκρίνεις με αυτές τις χώρες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αν δεν είναι διατεθειμένη να κάνει ή να μάθει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού ας μην παντρευτεί.Δεν χρειάζεται να ¨υποφέρουν¨ άντρας και παιδιά.
Συν ότι οι άντρες αυτό το ξεκαθαρίζουν από την αρχή της σχέσης.Εσείς τα γυρνάτε μετά το γάμο.
γάμος σημαίνει συμβόλαιο για τις δουλειές του σπιτιού;
εεεεεεε,για να μην υποφέρουν ΄΄αντρας και παιδιά,σήκωσε το κουλό σου και φτιάξε καμιά φρουτόκρεμα :)
κάτι άλλο:εμένα ο μπαμπάς μου είχε ρεπό σήμερα,και η μαμά μου δουλεύει.ο μπαμπάς μου μαγειρεύει τώρα.......το θεωρείς παράλογο;
Στις χώρες που λες υπάρχουν τόοοοοοοσα πράγματα που εμείς δεν τα φανταζόμαστε, που θεωρώ οτι είναι λίγο άτοπο και ατυχές το να μας συγκρίνεις με αυτές τις χώρες.:/:

τις συγκρίνω ως προς τις απόψεις τους σε τέτοια ζητήματα
και γενικά θεωρώ πως οι απόψεις σε τέτοια θέματα είναι πιο προχωρημένες σε σχέση με την ελλάδα των πασάδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
τις συγκρίνω ως προς τις απόψεις τους σε τέτοια ζητήματα
και γενικά θεωρώ πως οι απόψεις σε τέτοια θέματα είναι πιο προχωρημένες σε σχέση με την ελλάδα των πασάδων

Να ξέρεις οτι τις απόψεις αυτές γυναίκες τις θρέφουν και τις κρατάνε ζωντανές κι όχι άντρες. Κοινώς οι μανάδες του 2013 ακόμα μεγαλώνουν με αυτές τις αντιλήψεις τα παιδιά τους. Οι θείες του 2013 ακόμα κατηγορούν τη νύφη που θα αφήνει τον ανιψιό τους να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οι κουνιάδες του 2013 ακόμα περιμένουν τις νύφες τους να είναι δούλες και κυρές στο σπίτι τους. Παράλληλα με όλα αυτά όμως, οι μανάδες - θείες - κουνιάδες του 2013 κατηγορούν τις νύφες όταν δε δουλεύουν "κι έχουν βρει το κορόιδο να τις ταϊζει".

Γι' αυτό καλύτερα να αφήσουμε τις συγκρίσεις με τις άλλες χώρες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Να ξέρεις οτι τις απόψεις αυτές γυναίκες τις θρέφουν και τις κρατάνε ζωντανές κι όχι άντρες. Κοινώς οι μανάδες του 2013 ακόμα μεγαλώνουν με αυτές τις αντιλήψεις τα παιδιά τους. Οι θείες του 2013 ακόμα κατηγορούν τη νύφη που θα αφήνει τον ανιψιό τους να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οι κουνιάδες του 2013 ακόμα περιμένουν τις νύφες τους να είναι δούλες και κυρές στο σπίτι τους. Παράλληλα με όλα αυτά όμως, οι μανάδες - θείες - κουνιάδες του 2013 κατηγορούν τις νύφες όταν δε δουλεύουν "κι έχουν βρει το κορόιδο να τις ταϊζει".

Γι' αυτό καλύτερα να αφήσουμε τις συγκρίσεις με τις άλλες χώρες. :whistle:

Δίκιο έχεις σε αυτά.Αλλά δεν μας είπες,εσύ θα τις κάνεις τις δουλειές του σπιτιού ή με αφορμή τα παραπάνω θα κάνεις την φεμινιστική σου επανάσταση;
Γυναίκες συμμορφωθείτε στο βασικό ρόλο σας που είναι να μεγαλώσετε σωστά παιδιά και να φροντίζετε το σπίτι σας.Αφήστε τις καριέρες να είναι πρώτη προτεραιότητα για τους άντρες.
Δεν νομίζω πως αυτό δεν έχει σχέση με το ότι τα τελευταία χρόνια πάσχει ο θεσμός της οικογένειας και βλέπεις παιδιά να μπλέκουν με ναρκωτικά κτλ. Από τότε που την είδατε φεμινίστριες αυτά είναι τα αποτελέσματα συν ότι κάνατε τους άντρες να σας φοβούνται.
Στην ουσία πιο δυστυχισμένες γίνατε αλλά δε θέλετε να το παραδεχτείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Nα μαγείρεψω ναι :mad: αλλα όχι να προσέχω να να μην λερωσω και την κουζίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
και γενικά θεωρώ πως οι απόψεις σε τέτοια θέματα είναι πιο προχωρημένες σε σχέση με την ελλάδα των πασάδων
Γενικά στα πάντα ακόμα και στις απόψεις οι άλλες χώρες είναι πιο προχωρημένες από ότι η Ελλάδα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Υπάρχει μια περίπτωση στο εκατομμύριο να τις κάνει και ο άντρας νομίζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Nα μαγείρεψω ναι :mad: αλλα όχι να προσέχω να να μην λερωσω και την κουζίνα.
Αυτό ας πούμε ένα μοίρασμα των εργασιών στο σπίτι. Εσύ θα μαγειρέψεις και η γυναίκα θα καθαρίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Υπάρχει μια περίπτωση στο εκατομμύριο να τις κάνει και ο άντρας νομίζω :P
Είπες μεγάλο ποσοστό.:slourp:
Αυτό ας πούμε ένα μοίρασμα των εργασιών στο σπίτι. Εσύ θα μαγειρέψεις και η γυναίκα θα καθαρίσει.
Πειράζει που εγώ είμαι κατά των "προχειρο-δουλειών" και των "μισό-δουλειων";
'Η θα μαγειρέψεις και θα φέρεις την κουζίνα στην κατάσταση που ήταν ή πάνε για καφέ και άσε με κάτσω να σκάσω όρθια.:P
Ναι,είμαι παρτάκιας αλλά έχω μάθει όταν κάνω κάτι να το κάνω σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Nα μαγείρεψω ναι :mad: αλλα όχι να προσέχω να να μην λερωσω και την κουζίνα.

Εγώ πάλι θα κάτσω να μαγειρέψω μόνο σε ιδιαίτερες στιγμές πχ επέτειος ή γιορτή της.Και σε ειδικές περιπτώσεις όπως το να είναι άρρωστη.
Και άλλες δουλειές θα κάνω καμιά φορά ΜΟΝΟ αν βλέπω ότι έχει κουραστεί ΑΛΛΑ χωρίς να μου πει αυτή τίποτα.Αν αρχίσει την γκρίνια ότι δε κάνω δουλειές και τέτοια θα μου ανάψουν τα λαμπάκια και δε θα κάνω τίποτα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εμένα πάντως το προηγούμενο ΣΚ ένας άνθρωπος μου πήρε το μυαλό, όταν τον είδα να πλένει τα πιάτα μου και να ξεπλένει το πατάκι του μπάνιου αφού έκανε ντουζ και το κόλλησε στα πλακάκια του τοίχου για να στεγνώσει. Εννοείται χωρίς να του πω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πρώτον οικονομικά να προσφέρεις τα περισσότερα αν όχι όλα και να είσαι πάντα εντάξει στις υποχρεώσεις σου.
Μόλις αρχίσει να μου φέρνει 4-5 χιλιάρικα στο σπίτι το μήνα και φυσικά εάν δε δουλεύω εγώ, δε θα λέω τίποτα για τις δουλειές του σπιτιού. Μέχρι τότε, όμως, καλά κρασιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τις δουλειές θα τις κάνει αυτός που έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Εάν ο ένας δουλεύει 12 ώρες και ο άλλος 4 ο δεύτερος θα κάνει περισσότερες. Έτσι και αλλιώς χωρίς παιδιά οι βασικές δουλειές που χρειάζονται σε ένα σπίτι είναι αμελητέες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Πάει ένας "μάγκας" να παντρευτεί και λέει στη μέλλουσα γυναίκα του:
- Πριν παντρευτούμε, να σου πώ κάποια πράγματα. Εγώ το πρωί θέλω τον καφέ μου στο τραπέζι στις 9:00, πιώ δεν πιώ. Το μεσημέρι το φαί ζεστό στο τραπέζι στις 2:30, φάω δεν φάω! Και το βράδυ θα βγαίνω για ποτό με τους φίλους μου και θα έχεις το τραπέζι στρωμένο με φαγητό μέχρι τις 12:00, έρθω δεν έρθω.
- Εντάξει, τρεις όρους είπες εσύ, θα σου πω και εγώ έναν. Το σεξ θα αρχίζει στις 11:00, έρθεις δεν έρθεις!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...παιδια τις δουλειές του σπιτιού ας μην γελιόμαστε ο πιο μαλάκας της υπόθεσης της κάνει...και οκ εντάξει σε αυτήν την περίπτωση ο μαλάκας είναι η γυναίκα...αλλά τουλάχιστον να υπάρχει και ένας μαλάκας να κάνει τις ανδρικές...Αρνούμαι να δεχτώ ότι κάποιοι ούτε κατσαβίδι δεν ξέρουν πιάσουν...και υπάρχουν και γυναίκες που κάνουν για δέκα τέτοια "αντράκια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ένα φιλικό ζευγάρι της μητέρας μου, για τα δικά μου πρότυπα, έχει το καλύτερο επίπεδο ζωής.
Συγκεκριμένα, ο άνδρας καθαρίζει, μαγειρεύει, τακτοποιεί και διαβάζει τα παιδιά κ.ά. Αυτό επειδή, ως φοιτητής ζούσε μόνος του οπότε έπρεπε να μάθει από νοικοκυριό. Σε αντίθεση με την γυναίκα, που επειδή έμενε με τους γονείς της δεν έμαθε ποτέ ούτε αβγό να βράζει. Μάλιστα, σε όλο αυτό βοηθάει και το γεγονός ότι η γυναίκα ως επί το πλείστον δουλεύει 8-3 ενώ ο άνδρας 4-11 (καθηγητής σε φροντιστήριο). Τα παιδιά (δημοτικού) μόλις σχολάσουν θα φάνε και θα κάνουν τα μαθήματά τους με τον μπαμπά και όταν θα ξυπνήσει η μαμά τους κατά τις 5-6 θα κάτσουν να παίξουν μαζί της. Ούτε τηλεόραση στη ζωή τους, ούτε καμία μαλακία.

Δεν θεωρώ τον άνδρα μαλάκα της υπόθεσης εφόσον προσφέρει ένα εξαιρετικό επίπεδο ζωής για τα παιδιά του. Το παν είναι να υπάρχουν ισορροπίες σε μία σχέση. Να ξεκωλόνεται η μάνα να γυρίσει από την δουλειά, να φάει, να διαβάσει τα παιδιά, να καθαρίσει το σπίτι, να μαγειρέψει και να ασχοληθεί και μαζί τους κάποια στιγμή, ε δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top