Ο γιος μου στο στρατό

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν πήγαινε πανεπιστήμιο, θα ήταν επιλογή του.
Αν έφευγε να ζήσει μόνος του, θα ήταν επιλογή του.
Αν έφευγε για την άκρη του κόσμου, θα ήταν επιλογή του.
Ο στρατός όμως δεν είναι επιλογή. Είναι καταναγκαστικά έργα. Για κάποιο χρονικό διάστημα της ζωής (της ζωής του κάθε αγοριού), θα είναι «πουλημένο κρέας». Θα πρέπει να υπακούει και να εκτελεί διαταγές κάποιων «ανωτέρω», ίσως κομπλεξικών γαλονάδων, γιατί…; Για ποιό σκοπό…;

κι αν η δουλειά του τον έστελνε σε κάποιο αραβικό κράτος για ένα 9μηνο? Θα ήταν επιλογή του?
Κι αν δεν μπορούσε να βρει άλλη δουλειά γιατί είναι έτσι οι συνθήκες?
Κι αν έπρεπε να δουλεύει βάρδιες και να τον χάσει το σπίτι του?
κι αν, κι αν κι αν...
δεν έχω παιδιά, δεν έχω αδελφούς και δεν ξέρω τον...πόνο της μάνας ή της αδελφής [ούτε καν του...δεσμού βασικά όλες μου οι σχέσεις είτε πήγαν φαντάροι αφού χωρίσαμε είτε είχαν ήδη πάει] αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν τόσα πράγματα που ΔΕΝ είναι (πραγματικές) επιλογές μας και στις οποίες αντιμετωπιζόμαστε σαν "αναλώσιμα κρέατα" που ειλικρινά οι 9 (πλέον) μήνες του φανταρικού είναι μάλλον ...well όχι και τόσο "Φοβεροί και τρομεροί" για τα ένδοξα βλαστάρια των ελληνίδων μανάδων.

καλός πολίτης ο γιος εύχομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αν σου κάνει ....πάρ' τον... Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, τι είναι ο στρατευμένος (πλέον) υιός.....βασιλικός*** σε γλάστρα; :hmm:

***το γνωστό ποώδες και μυριστικό φυτό εννοώ και όχι υποστηρικτή του (γνωστού) θεσμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το Θέμα για να παρηγορηθούμε :( μεταξύ μας, οι μαμάδες, που ο γιος μας φεύγει για το στρατό!!
Καλώς την :)
Για μάνες δεν το κόβω , πιο πολύ για φίλες ή συντρόφους να βρεις συμπαραστάτες
Ρε παιδιά φαντάρος πάει ο άνθρωπος,
δεν πάει στον πόλεμο!
" Πόλεμος" είναι όλη η ζωή μάτια μου :)


Θα πρεπει να χαιρεσαι και να εισαι υπερηφανη που ο γιοσ σασ ειναι φανταροσ γιατι σημαινει πολλα.
Αν έχεις την ευχαρίστηση , μήπως θα μπορούσες να μας πεις μερικά από αυτά ? :)
Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα του μηνύματος. Δεν χρειάζομαι παρηγοριά.
Ελα βρε Ελληνίδα μάνα , αφού έτσι έγραψες στο πρώτο μην , αναμενόμενες και οι απαντήσεις
αλλά φαντάζομαι ήταν το πρώτο σοκ , μετά το ξεκαθαρίζεις ...
Ο στρατός όμως δεν είναι επιλογή. Είναι καταναγκαστικά έργα. Για κάποιο χρονικό διάστημα της ζωής (της ζωής του κάθε αγοριού), θα είναι «πουλημένο κρέας». Θα πρέπει να υπακούει και να εκτελεί διαταγές κάποιων «ανωτέρω», ίσως κομπλεξικών γαλονάδων, γιατί…; Για ποιό σκοπό…;
Έλα μου ντε ! Κι εγώ την έχω αυτή την απορία , και μάλλον με αυτήν θα μείνω , οι περιγραφές περί
αντρισμού ( οου μαι γκαντ ) , "αερισμού" κοινώς πυρ κατά βούλησιν στραβάδια :P
ανευθυνότητας ή "ευθύνης " που αναφέρθηκαν ,προσωπικά δεν με καλύπτουν οπότε μάλλον κι εγώ με τα ερωτήματα θα μείνω ξες αυτά τα ρομαντικά και σαχλά :
<< Γιατί μαμά οι άνθρωποι να θέλουν να σκοτώνουν ο ένας τον άλλον ?
Γιατί μαμά να θέλω το περβόλι του γείτονα ? βγάζει καλύτερο φασκόμηλο ?
Κι αν "έχουμε" 5 στρέμματα πιο κει ή πιο δώθε θα με κάνει καλύτερο άνθρωπο ?
Γιατί μαμά ενώ πεθαίνουν χιλιάδες παιδιά από την πείνα εμείς δίνουμε εκατομμύρια για όπλα
που δεν θα χρησιμοποιήσουμε ποτέ ?
Κι αν τα χρησιμοποιήσουμε θα είναι μόνο για να σκοτώσουμε αθώους ανθρωπους ?
Μαμά ...Τι μου φταιει ο Σουλειμάν που είναι κι αυτός 18 χρονών και μένει 10 χιλιόμετρα πιο πέρα από μένα ? Αφού κι αυτός
τα ίδια όνειρα έχει με μένα , να ερωτευτεί , να αγαπήσει , να δημιουργήσει ...γιατί να τον μισώ ? >>

Και άλλα τέτοια σαχλά ερωτήματα που οι πατριδολάτρεις θα μου απαντήσουν:

Μελιώ είσαι εκτός:mad: γιατί ο Μεγα Αλέξανδρος
οι αρχαίοι , η πατρίδα , ο εχθρός μπλα , μπλα ... μπλααααααααααα ....

Δεν ξέρω πάντως αν ο γιος μου με ρωτούσε κάποτε : " Ποιος είναι ο εχθρός μαμά ? "
Εγώ θα του απαντούσα : Ο Εαυτός σου και μόνο αυτός !


Όπως και να έχει , μπορεί να είμαι γυναίκα , και θα πείτε πως δεν καταλαβαίνω πολλά από τα αντρικά δεδομένα
που αφορούν το στρατό , και όλα τα σχετικά , και καλό θα ήταν να μάθω να πλέκω σωβρακοφανέλες σαν έρθει
η ώρα να αναμετρηθούμε με τον ... " εχθρό" ... όμως εγώ αν είχα γιο , θα τον στήριζα στην απόφαση του να είναι
αντιρρησίας συνειδησης και μονο τότε όχι τρελόχαρτα για τη λούφα , γνωρίζοντας βέβαια και ενημερώνοντάς τον
για όλες τις επιπτώσεις μιας τέτοιας απόφασης !

υγ : Προσωπικά θεωρώ την ατάκα " να γίνει άντρας " μια από τις χειρότερες φράσεις έβερ ! όχι γιατί δεν είναι
πολίτικαλ κορρέκτ , αλλά γιατί για μένα άντρας δεν σημαίνει όπλα , πόλεμοι , θυμός , μίσος , τζάμπα μαγκιές και ουτο
καθε εξής , αλλά κυρίως γιατί αυτή η φριχτή έκφραση έχω δει να στιγματίζει ανθρώπους που δεν αρέσκονταν σε τοιαυτες
καταστάσεις σκληροπυρηνικού ( ταχαμου ) αρσενικού , και να τους οδηγούν στο να βουτήξουν από τον 3ο ή να
φουντάρουν απο μια τζαμαρία , επειδή προτιμούσαν να διαβάζουν ποίηση , να ακουν μουσική , να μαγειρεύουν, να αγαπούν πέρα από τεχνητά σύνορα , να ταξιδεύουν με το σώμα και το πνεύμα που δεν γνωρίζει πατρίδες ... και όχι
να πολεμούν με " φανταστικούς " εχθρούς που η εξουσία αρέσκεται να δημιουργεί για να διακινεί τα εμπορεύματά της
εν προκειμένω τα σύνορά που τη βολεύουν , τα όπλα της , τα .. τα .. τα ....

Νυχτερινές θυληκές φιλολογίες θα πουν .... οσοι θεωρούν πως η βία και το μίσος προάγει τον άνθρωπο εν προκειμένω
τον Άντρα ...μπορεί ... μπορεί να έχουν και δικαιο ... αλλά τότε εγώ έναν τέτοιον άντρα δεν τον θέλω και ίσως
να προτιμήσω να αλλάξω φύλο ...

...ουπς ! αυτό μου έλειπε , τότε θα με πέρνανε φαντάρο !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Για στάκα βρε Μελιώ γιατί είπες πολλά, αλλά εγώ θα σταθώ πρώτα σε ένα σημείο: Από πότε ένας άντρας που διαβάζει ποίηση, που ακούει μουσική, που του αρέσει να μαγειρεύει, να αγαπά κλπ δεν μπορεί να είναι καλός στρατιώτης; Ο Ελύτης πού έγραψε το «Άξιόν εστι»; Γνωρίζεις;

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, περί συναφελφώσεως των λαών κλπ, θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να τα έλεγες μπροστά στον στρατηγό Αλευρομάγειρο (ναι, σε αυτόν που αν δεν ήταν με τους άντρες, όλη η Κύπρος θα ήταν Τουρκική...), να δούμε κι αυτός τί θα σου έλεγε...

Τέλος, δεν ξέρω αν ο στρατιώτης ο οποίος παρελαύνει με τιμή και καμάρι φέροντας το εθνόσημο και σηκώνοντας την Ελληνική σημαία (για όσο του επιτρέπουν βέβαια να παρελαύνει οι «εθνικές» μας κυβερνήσεις) έχει μάθει στην βία και στο μίσος περισσότερο από αυτόν που «παρελαύνει» πετώντας μολότοφ και γράφοντας στους τοίχους «σκ**α στους πατριώτες». Απλώς ένας προβληματισμός.

Και για να τελειώσω,, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, κι εγώ θέλω την συναδέλφωση των λαών (όσο κι αν είμαι «ακροδεξιό ρατσιστικό σκουλήκι»). Αλλά, τη συναδέλφωση την θέλω, αν πραγματικά την θελήσουν οι λαοί. Όχι «συναδέλφωση» με το ζόρι. Όχι «συναδέλφωση» μόνο από την μία πλευρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πέτρο, μην είσαι "κακός" με όσους έχουν διάθεση για βερμπαλισμό, χρειάζεται κι αυτός για τις...."ισορροπίες"! :)
Άλλωστε, και η γνωστή φράση <τον κόσμο θα άλλαζα> έπεται του....<αν μπορούσα> ;)

Και τέλος, γι αυτό είμαστε εδώ!! Για να ξεφεύγουμε λίγο από την Πραγματικότητα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αχ, βρε Πέτρε , αχ βρε Πέτρε :)
η αλήθεια είναι πως είχα για σιγουράκι πως θα απαντούσε ο Άγγελος


Για στάκα βρε Μελιώ γιατί είπες πολλά,

Ανάπαυση ! Προσοχή ! Διατάξτε στρατηγέ μου :1eye:


αλλά εγώ θα σταθώ πρώτα σε ένα σημείο: Από πότε ένας άντρας που διαβάζει ποίηση, που ακούει μουσική, που του αρέσει να μαγειρεύει, να αγαπά κλπ δεν μπορεί να είναι καλός στρατιώτης; Ο Ελύτης πού έγραψε το «Άξιόν εστι»; Γνωρίζεις;

Αχ, βρε Πέτρε .. ξαναλέω , πάνω στη φούρια σου να απαντήσεις ,ούτε το μην της μάνας διάβασες σωστά , ούτε και τη δική μου απάντηση . Μιλάμε για κοινωνίες τίγκα στα στερεότυπα περί αντρισμού όπου η διαφορετικότητα είναι καταδικασμένη ή να ...
...τρελλαθεί ή να αποβληθεί ή να αυτοκαταστραφεί , κι εσένα όλο σου το θέμα είναι ο καλός στρατιώτης .

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, περί συναφελφώσεως των λαών κλπ, θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να τα έλεγες μπροστά στον στρατηγό Αλευρομάγειρο (ναι, σε αυτόν που αν δεν ήταν με τους άντρες, όλη η Κύπρος θα ήταν Τουρκική...), να δούμε κι αυτός τί θα σου έλεγε...

Ενώ τώρα είναι η μισή ακριβώς όπως θέλαν οι μεγάλες δυνάμεις και όποτε φυσικά ξαναθελήσουν θα ξαναρίξουν
τα ζάρια στις πλάτες μας και θα χωρίσουν τα ...σύνορα κατά πως επιθυμούν .
Κι εμείς θα είμεθα περήφανοι που χάσαμε τους γονιούς , τους άντρες , τους αδελφούς μας δια τα υψηλά ιδεώδη
που μας δίνουν να μασουλάμε μαζί με τα κορν φλεικς μας για πρωινό !
Μάιστα !
Φαντάζομαι σ΄ενα παράλληλο σύμπαν όλες αυτές τις ψυχές των νέων που χάθηκαν να ουρλιάζουν
Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεε ....
Αλλά είναι τόσο δυνατός ο ήχος από τα πάσης φύσεως εμβατήρια σε αυτό το σύμπαν που αδυνατούμε να τους
ακούσουμε :(

Τέλος, δεν ξέρω αν ο στρατιώτης ο οποίος παρελαύνει με τιμή και καμάρι φέροντας το εθνόσημο και σηκώνοντας την Ελληνική σημαία (για όσο του επιτρέπουν βέβαια να παρελαύνει οι «εθνικές» μας κυβερνήσεις) έχει μάθει στην βία και στο μίσος περισσότερο από αυτόν που «παρελαύνει» πετώντας μολότοφ και γράφοντας στους τοίχους «σκ**α στους πατριώτες». Απλώς ένας προβληματισμός.

Πέφτεις πάλι απο τη βιασύνη σου στο γνωστό σφάλμα ! Στη λογική σου υπάρχει ο καλός και ο κακός .
Στη δική μου υπάρχουν εκατομμύρια υπέροχες ψυχές .....ας το
Ας το ....δεν πρόκεται να βγάλουμε άκρη για μια ακόμα φορά ...
άλλωστε το έγραψα πιο πάνω
Και άλλα τέτοια σαχλά ερωτήματα που οι πατριδολάτρεις θα μου απαντήσουν:

Μελιώ είσαι εκτός:mad2: γιατί ο Μεγα Αλέξανδρος
οι αρχαίοι , η πατρίδα , ο εχθρός μπλα , μπλα ... μπλααααααααααα ....
Και για να τελειώσω,, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, κι εγώ θέλω την συναδέλφωση των λαών (όσο κι αν είμαι «ακροδεξιό ρατσιστικό σκουλήκι»). Αλλά, τη συναδέλφωση την θέλω, αν πραγματικά την θελήσουν οι λαοί. Όχι «συναδέλφωση» με το ζόρι. Όχι «συναδέλφωση» μόνο από την μία πλευρά...

Λεπόοον , γλυκέ μου ακροδεξιέ ρατσιστή :) επειδή δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη , και το ξέρεις και το ξέρω
άκου μια πρόταση που σου έχω , εγώ το αναρχικό αντιρατσιστικό καφρόμουτρο :P
δεν πάμε στο τρακ να βάλουμε κανένα ωραίο τραγουδάκι , μιας και η μουσική είναι η μόνη γλώσσα που δεν γνωρίζει
σύνορα , και να αφήσουμε τη δόλια μάνα που μπήκε για συμπαράσταση να ετοιμάσει τις φανέλες του φαντάρου ?


Εεε, τι λες ?
Τσάκο κι ένα λέλουδο επειδή ήσουν πολύ ευγενής μαζί μου σήμερις :flowers:
( Τιιι ? :mad: δεν το θέλεις ? καλά λοιπόν , κι εγώ θα το δώσω στον πρώτο μπ@τσο που θα δω στην επόμενη πορεία )

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συμβιβασμός των διιστάμενων απόψεων.... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
καλός στρατιώτης;

λολ ποσο οξυμωρο μπορει να ειναι αυτο?

καλος στρατιωτης = αβουλος αποτελεσματικος δολοφονος (= κακος ανθρωπος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
λολ ποσο οξυμωρο μπορει να ειναι αυτο?

καλος στρατιωτης = αβουλος αποτελεσματικος δολοφονος (= κακος ανθρωπος)

Πέρα από την εντελώς λανθασμένη συλλογιστική σου διαδικασία, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου μάθει έννοιες και σχεσιασμούς, ο στρατιώτης τουλάχιστον σκοτώνει μόνο εν καιρώ πολέμου και για ένα συγκεκριμένο σκοπό, απαλλάσοντας εσένα από την βρώμικη δουλειά, για να μπορείς μετά να τον καταδικάζεις απολαμβάνοντας φυσικά τα αποτελέσματα των....δολοφονιών του!

Δεν με πείθεις ρε φίλε για αντιρρησίας συνείδησης, πως να το κάνουμε......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χμμμ, δεν έχεις και άδικο από τη μία πλευρά, όμως απ' την άλλη ο φόνος είναι αναπόσπαστο μέρος της πολεμικής διαδικασίας. Ακόμη και ο Κινέζος στρατηγός Σουν Τζου έχει γράψει πως είναι παράλογο εκείνο που εν καιρώ ειρήνης θεωρείται έγκλημα, εν καιρώ πολέμου να θεωρείται ανδραγάθημα. Πράγματι, ο καλός στρατιώτης, πρέπει να σκοτώνει όταν του πούνε να το κάνει και να είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να σκοτωθεί, χωρίς να μπορεί ν' αμφισβητήσει τις εντολές κάποιου που από την καρέκλα του γραφείου του τον στέλνει σε βέβαιο θάνατο, προκειμένου να εκτελέσει για παράδειγμα ένα φιλόδοξο στρατήγημα αντιπερισπασμού του εχθρού, που θα προσφέρει μεν τη νίκη με τα λιγότερα δυνατά θύματα, μεταξύ των οποίων όμως θα είναι ο καλός μας στρατιώτης που θα θυσιαστεί φορώντας το καλύτερό του χαμόγελο.

Επίσης, ο καλός στρατιώτης, όταν τελειώσει ο πόλεμος, θα πρέπει να σταματήσει να σκοτώνει και θα πρέπει να γίνει ξαφνικό φιλήσυχος και νομοταγής (για τις τύψεις που πιθανώς θα τον κατατρύχουν, έχουμε φτιάξει τις εκκλησίες:devil:), εκτός αν και πάλι λάβει την εντολή να το κάνει. Ένα τέτοιο μοντέλο ανθρώπου, άβουλο, υπάκουο και με ελαστική συνείδηση, παραγωγικό και εντελώς αναλώσιμο, αποτελεί το όνειρο κάθε εξουσίας, είτε ως στρατιώτης, είτε ως πολίτης-υπήκοος-ψηφοφόρος.

Τώρα εάν το ίδιο αυτό μοντέλο αποτελεί δείγμα κακού ανθρώπου, δεν μπορώ να το κρίνω, αφού και μόνο η έννοια "κακός άνθρωπος" μου φαίνεται απλοϊκή και μανιχαϊκή, κάπως σαν το αμερικάνικο "we are the good guys, they are the bad guys".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μόλις περιέγραψες τον πραγματικό κόσμο, όπου όλοι και τα πάντα, ενεργούν και υπάρχουν μέσα σε κάποια πλαίσια, έτσι το να κρίνει κάποιος ψηλά από την....στρατόσφαιρα, αν μη τι άλλο, μου κάνει κάτι σε....αποπνευματωμένο πνεύμα (με Ι5 στο φύλλο πορείας) που δεν έχει φύλο, δεν χρειάζεται τροφή για να ζήσει, ανάπαυση για να ξεκουραστεί, δεν πεθαίνει αλλά και δεν πολλαπλασιάζεται, όμως ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ο Αρχάγγελος ή καλύτερα το Σεραφείμ με την πύρινη σοφία, χρησιμοποιώντας...εξισώσεις για να αποδείξει τα οξύμωρα σχήματα! :confused:

Επίσης ως γνωστόν, οι ρόλοι και τα όργανα που τους υπηρετούν, εναλλάσονται σε ένα αέναο χορό αλλά οι νόμοι της λειτουργίας του κόσμου μένουν σταθεροί!
Ποιός μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό, ο...epote? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ο στρατιώτης τουλάχιστον σκοτώνει μόνο εν καιρώ πολέμου και για ένα συγκεκριμένο σκοπό, απαλλάσοντας εσένα από την βρώμικη δουλειά, για να μπορείς μετά να τον καταδικάζεις απολαμβάνοντας φυσικά τα αποτελέσματα των....δολοφονιών του!

μπα οτι δολοφονιες χρειαζεται να κανω τις κανω ο ιδιος

και τα περι "καρπων της ελευθεριας" για την οποια πολεμισαν οι ενδοξοι πολεμισταδες σε αλλους οχι σε εμενα. Η ιστορια γραφεται απο τους νικητες, αν δεν ειχε γινει ποτε η τουρκικη επανασταση θα ειμασταν τουρκοι και αν οι δωρηεις δεν ειχαν κατεβει θα ειμασταν πελασγοι κτλ κτλ, ο πολεμος σαν δραστηριοτητα ειναι τελειως ανουσιο πραγμα και δεν εξυπηρετει τιποτα ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
μπα οτι δολοφονιες χρειαζεται να κανω τις κανω ο ιδιος

και τα περι "καρπων της ελευθεριας" για την οποια πολεμισαν οι ενδοξοι πολεμισταδες σε αλλους οχι σε εμενα. Η ιστορια γραφεται απο τους νικητες, αν δεν ειχε γινει ποτε η τουρκικη επανασταση θα ειμασταν τουρκοι και αν οι δωρηεις δεν ειχαν κατεβει θα ειμασταν πελασγοι κτλ κτλ, ο πολεμος σαν δραστηριοτητα ειναι τελειως ανουσιο πραγμα και δεν εξυπηρετει τιποτα ποτε
Καλά, όταν καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται στον κόσμο (πέρα από το internet) τα ξαναλέμε....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κύριοι, ας ρίξουμε λίγο τους τόνους κι ας σεβαστούμε ότι το θέμα ανοίχθηκε από μια μητέρα για το γιο της που θα πάει στο στρατό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-1961

Νεοφερμένος

Η e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, τι είναι ο στρατευμένος (πλέον) υιός.....βασιλικός*** σε γλάστρα; :hmm:

***το γνωστό ποώδες και μυριστικό φυτό εννοώ και όχι υποστηρικτή του (γνωστού) θεσμού!
Ξέρω καλά τι είναι ο βασιλικός σε γλάστρα. Και σε πληροφορώ ότι χρειάζεται και την περιποίησή του να είναι όμορφος (ο βασιλικός), ζωντανός, καταπράσινος κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ξέρω καλά τι είναι ο βασιλικός σε γλάστρα. Και σε πληροφορώ ότι χρειάζεται και την περιποίησή του να είναι όμορφος (ο βασιλικός), ζωντανός, καταπράσινος κ.λ.π.

Τουλαχιστον να τον εχεις σε γλαστρα να παιρνει αερα κι οχι σε γυαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top