SMS vs. face to face

Υπάρχουν πράγματα που θα τα λέγατε μόνο μέσω sms;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 36.0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 57 64.0%

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ιδικά με sms δεν μπορώ να μιλήσω η θα πάρω τηλεφωνώ η θα πάω κατά πρόσωπο με σμς δεν μπορώ με τίποτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοείται πως προτιμώ το face to face.
Αλλά και μέσα από sms, κάποιος που με ξέρει θα το διαβάσει και δεν θα του κάνει διαφορά. Αν και στον γραπτό το χω κατα ένα κλικ περισσότερο, από ότι στον προφορικό, καθώς μεσολαβεί ένα δευτερόλεπτο παραπάνω μεταξύ σκέψης και λέξης :D

Πάντως με sms δεν θα πω τίποτα σημαντικό- γι αυτό υπάρχει το τηλέφωνο και βαριέμαι και να γράφω. :p Αλλά όλα αυτά που γράφω στα μηνύματα, φαντάζομαι θα μπορούσα να τα πω και face to face στον άλλο.
Καλά ίσως σε μερικά να κοκκίνιζα λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το sms το χρησιμοποιώ μόνο για πολύ σύντομα μηνυματάκια όταν ξέρω ότι ο άλλος δε μπορεί να απαντήσει σε κλήση.
Για όλα τα άλλα υπάρχει το τηλέφωνο και ο διάλογος είτε τηλεφωνικά είτε σε συνάντηση.
Δε μπορώ να διανοηθώ ότι μπορεί να ειπωθεί κάτι σοβαρό και προσωπικό με γραπτό μήνυμα, αφού αυτός που το στέλνει δεν έχει κανέναν έλεγχο για το πώς θα είναι ο παραλήπτης και σε τί στιγμή και διάθεση θα το διαβάσει. Αντίθετα σε ένα διάλογο υπάρχει ένας έλεγχος, μπορείς να χειριστείς τα πράγματα και την πορεία μιας συζήτησης.
Μου αρέσει ωστόσο να παίρνω και να στέλνω ευχές με μηνύματα, τις περισσότερες τις κρατάω αποθηκευμένες μάλιστα σα γούρια! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο ένας τρόπος επικοινωνίας δεν αντικαθιστά τον άλλον αλλά τον υποκαθιστά μιά....χαρα!
Ανάλογα το πως το πότε και το γιατί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γενικα προτιμω να λεω κατι face to face....Ειναι καλυτερος τροπος,ακομα κι αν κατι ειναι δυσκολο να το ομολογησεις...Παντως εχω πει καποια πραγματα μεσω sms που δυσκολα θα τα ελεγα σε καποιον κατα προσωπο,αν και μετα οταν συναντηθηκαμε εδωσα περισσοτερες διευκρινισεις και εξηγησα καλυτερα...Θεωρω παντως οτι ακομα και αν πουμε κατι μεσω sms θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να αντιμετωπισουμε τον αποδεκτη του μηνυματος και face to face... Οποτε αν κατι ειναι σημαντικο και φοβομαστε να το πουμε απο κοντα και προτιμαμε να στειλουμε ενα μηνυμα,μαλλον απλα καθυστερουμε την κατασταση..Αλλα σε μερικες περιπτωσεις αν δεν μπορουμε,με καμια δυναμη,να ομολογησουμε κατι,ισως ειναι καλυτερα να στειλουμε ενα sms απο το να μην κανουμε τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ισχύει και παραισχύει...
για αυτόν τον λόγο υπάρχουν τα μπλογκς, τα προσωπικά ημερολόγια ...

Προσωπικά, εκφράζομαι καλύτερα γραπτώς παρά προφορικώς.
Εχω φίλη που δεν μπορεί να γράψει δύο σείρες αλλά μιλά, αναλύει εκφράζεται προφορικά ασταμάτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειμαι ιδιαιτερα αυθορμητος ανθρωπος γιαυτο και τα λεω εξισου και απο sms καθως και face to face.
τελευταια μαλλον προτιμω το δευτερο. γιατι οταν λεω κατι θελω και ο αλλος να μου απανταει χωρις να το επεξεργαζεται πρωτα ή να παιρνει γνωμες τριτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τα χριστουγεννα ελεγε στις ειδησεις ποσα σμς εγιναν για ευχες κλπ. απο τη μια λογικο αφου τα κινητα εχουν εισβαλει για τα καλα στη ζωη μας απο την αλλη λυπηρο.

παλια θυμαμαι στελναμε καρτες, περναμε τηλεφωνο, συναντιομασταν.. τωρα πια τυπικα μηνυματα.
εμενα προσωπικα δεν μ'αρεσουν αυτα τα στημενα μηνυματα που τα κανουν προωθηση σε ολες τις επαφες απλα για να ξεμπερδευουν. πολυ πεζο και ανουσιο. παντα τα μηνυματα που στελνω ειναι προσωπικα και ειδικα για το ατομο που επικοινωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Θεωρώ οτι τα σημαντικά πρέπει να λέγονται τετ α τετ. Μου έχει τύχει να χωρίσω μέσω σκάιπ και ήταν από τα χειρότερα πράγματα που μου έχει συμβεί. Με μηνύματα, όχι μιλώντας. Ξενέρωμα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
τι μου θυμίσατε τώρα......... πράγματι υπάρχουν άτομα που προτιμούν να εκφράζονται μέσω sms παρά face to face.....
θυμάμαι πριν πολλά χρόνια ένα φλερτ μου με τρέλαινε στα sms θυμάμαι ότι ακόμη κι όταν είχαμε προβλήματα μου έστελνε ένα sms .......
είναι για γέλια αυτό που θα πω...
είχαμε ψιλοτσακωθεί και μου στέλνει ένα sms κορυφαίο.. κάτι σαν ποίημα κάτι σαν σκέψη....
έφαγα κόλλημα προσπαθούσα να καταλάβω τι ήθελε να πει ο "ποιητής", στην προσπαθεια μου αυτή να καταλάβω τι λέει προσφέρθηκε και η κολλητή μου να το αναλύσουμε ...αναλύαμε αναλύαμε αναλύαμε μια μια λεξη λες και είμασταν σε διαγώνισμα 2ας λυκείου ανάλυσης νεοελληνικού κειμένου......κυρίως με sms
Είχαν περάσει 3 μέρες χωρίς επικοινωνία αποφασίσαμε να συναντηθούμε........ τι ήθελες να πεις με αυτό το υπέροχο ποίημα;;;; ρώτησα με αγωνία εγώ......
Ααααα!!!! τίποτα το είδα γραμμένο σε ένα τοίχο μου άρεσε και το έγραψα......ντο_ινγκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκ μου ήρθε κεραμίδα ....... άλλη κουβέντα δεν είπε

Αργότερα ( μου είχε φύγει η τρελή καψούρα ) κατάλαβα ότι ο ίδιος είχε προβλημα το να διαχειριστεί το face to face , το πρόσωπο με πρόσωπο και προτιμούσε να κρατάει το προφίλ του απόμακρου που έχει βαθεια συναισθήματα αλλα προτιμούσε να τα εκφράζει μέσα απο κάποιο τραγούδι ή μια ατακα απο βιβλίο...... κυρίως με sms
κατάλαβα ότι ήταν η ανάγκη του για να εντυπωσιάζει τη γυναίκα που ήθελε να κατακτήσει..... όχι απαραίτητα κακό .... αλλά όταν είναι μόνο αυτό ναι παρέμενε απογυμνωμένο και στείρο........

Αρκετά χρόνια μετά, έτυχε να δω τυχαία τον κολλητό του σε κάποιο βιβλιοπωλείο ...είπαμε να πιούμε ενα καφεδάκι άλλωστε ήταν πάντα ένα πολύ ευγενικό παιδί .....
μου εξομολογήθηκε ότι το τότε φλερτ μου και κολλητός του φίλος ήταν τρελά τρελα ερωτευμένος και παθιασμενος μαζί μου και είχε φτάσει στο σημείο όπου ρωτούσε απο δω κι απο κει τους φίλους του, τους συνεργάτες στη δουλειά, τι να πει, πως να το πει, τι να γραψει για να με εντυπωσιάσει (πρώτη φορά τον είχε δει να αντιδρά έτσι)...... εκεί κάπου δικαιολόγησα πολλά πράγματα και κατάλαβα γιατί η σχέση μας έφτασε σε αδιέξοδο.......

από την άλλη μεριά όμως χάρηκα που έμαθα ότι ετοιμαζόταν να παντρευτεί ένα κορίτσι ήρεμο, χαμηλών τόνων, χωρίς πολλές απαιτήσεις και διεκδικήσεις......με αυτήν είχε και πάλι το "πάνω" χέρι [μην παρεξηγήσετε τη λέξη, δεν μπορώ να το εκφράσω διαφορετικά]...ήταν πιο πολύ ο εαυτος του και πάνω απ όλα τον ηρεμούσε και τον κατανοούσε απόλυτα το κορίτσι αυτό.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σημεία των καιρών...

-Αγάπη μου, σε....θέλω σαν τρελή!!!!
-Μισό, παίρνω το κινητό και κλείνομαι στη ντουλάπα με τα μάλλινα, να αρχίσουμε τα sms!
:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Θυμάμαι οτι όταν πρωτοπήρα κινητό ήμουνα τρελαμένη με τα μυνηματα αλλα μετα απο καποια φαση τα βαρεθηκα και η μιλαγα στο τηλ η face to fece που ειναι και καλητερο γιατι μπορεις να καταλαβεις καλητερα αυτο που σου λεει ο αλλος και με τι υφος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top