Ομιλείτε Ελληνικά

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Στην έκφραση: "Πληρεί όλες τις προ'υ'ποθέσεις" υπάρχει λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
πληροι, όχι πληρει από το πληρόω-ώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Έχουμε το επίθετο δόλιος που έχει δύο έννοιες: 1. που ενεργεί με δόλο και 2. που έχει πάθει πολλές συμφορές. Αυτό που τα ξεχωρίζουν είναι η προφορά; Ποια είναι η ετυμολογία του καθενός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το λεξικό μου λέει:
δόλιος
Ετυμολογία: [<αρχ. δόλιος < δüλος]
Ερμηνεία: -ια, -ιο επίθ. (Κ -ία, -ιον) αυτός που μεταχειρίζεται δόλο, πανούργος, κατεργάρης: φάνηκαν διπλοπρόσωποι και δόλιοι, προσπαθώντας, ενώ μας αδικούν, να φαίνονται πως αδικούνται (Άγγ. Βλάχος)

και

δόλιος
Ετυμολογία: [<αρχ. δόλιος]
Ερμηνεία: -ια, -ιο επίθ. ταλαίπωρος, δυστυχής: σε φώναξα ο δόλιος να μου δώκεις ολίγη βοήθεια (Γ. Βιζυηνός)

Μέσα από την πρόταση καταλαβαίνει ποια σημασία έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένα λάθος που τελευταία το βλέπω συχνά είναι το υπόθηκε αντί του ειπώθηκε, τα ματάκια μου. :P
Στο ischool το είδα χτες, προχτές. :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν υπάρχει υπόθηκε στα λεξικά μου:P

Το ειπώθηκε είναι το σωστό:) (Κι εμένα δε μου αρέσει που κάνουν λάθη:pfff::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ένα λάθος που τελευταία το βλέπω συχνά είναι το υπόθηκε αντί του ειπώθηκε, τα ματάκια μου. :P
Στο ischool το είδα χτες, προχτές. :ropalo:
Καλά έκανες που το έγραψες! Και εγώ υπόθηκε θα το έγραφα (μπορεί και να το έγραψα ήδη!:P).
Το μπερδεύω επειδή έχει το κλασικό "υπό"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Jesus, μπορεί το μήνυμα να ήταν και δικό σου. :P
Θεωρώ ότι πέρα από ερωτήσεις καλό θα ήταν να λέμε και κάποια τρανταχτά λαθάκια που παρατηρούμε.
(Εξάσκηση επαγγέλματος:panwkatw::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Jesus, μπορεί το μήνυμα να ήταν και δικό σου. :P
Θεωρώ ότι πέρα από ερωτήσεις καλό θα ήταν να λέμε και κάποια τρανταχτά λαθάκια που παρατηρούμε.
(Εξάσκηση επαγγέλματος:panwkatw::P)
Δίκιο έχεις.

Ας πω και εγώ ένα...
Δεν είναι "τέλοσπαντων", αλλά "τέλος πάντων"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι ακριβώς λάθος. Ανάλογα πώς θέλει ο καθένας τα γράφει.
Δες αυτό αν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι ακριβώς λάθος. Ανάλογα πώς θέλει ο καθένας τα γράφει.
Δες αυτό αν θέλεις.
Ναι είναι λίγο ρευστό το θέμα. Εγώ το έγραψα με βάση αυτό : https://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=104 .
Που τώρα που το παρατηρώ καλύτερα και εδώ τα ίδια λέει σχεδόν. :redface:
Πάλι καλά που με διόρθωσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εγώ μαζί σου είμαι μιας που και τονικά το "τέλοσπαντων" είναι εντελώς λάθος. Ποτέ ελληνική λέξη δεν τονίζεται πιο πάνω από την προ-παραλήγουσα. Απλώς δε μπορεί να το διορθώσει κάποιος, γιατί δεν έχουν συμφωνήσει ακόμη πως είναι λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλά έκανες που το έγραψες! Και εγώ υπόθηκε θα το έγραφα (μπορεί και να το έγραψα ήδη!:P).
Το μπερδεύω επειδή έχει το κλασικό "υπό"...

συγγνώμη που επεμβαίνω και μάλλον θα ακουστώ σαν δασκάλα (δεν είμαι-καμία σχέση), αλλά τέτοια ποστ με κάνουν να ...τραβάω τα μαλλιά μου για το πώς μαθαίνουν τα παιδιά ελληνικά σήμερα.
Οκ. Να μην ξέρεις αόριστο β' ή όπως αλλιώς λέγεται στα αρχαία (έχουν περάσει και κάποια χρόνια από όταν ήμουν στο σχολείο) και να μην ξέρεις ότι είναι του ρήματος Λέγω (λέγω ἔλεγον κτλ) να το καταπιώ (βαριά, γιατί είναι sos :P).
Αλλά δεν διδάσκεται πλέον στα σχολεία το να προσπαθούμε να αναλύσουμε από που προέρχεται μια λέξη για να βρούμε την ορθογραφία της? Αναφέρεις ότι "λεχει το κλασσικό "υπό"". Άρα είναι υπό+θήκη ας πούμε? Και τι νόημα βγάζει? πώς μπορεί να βγάζει μια λέξη που συνδυάζει τα υπό+θήκη/θέση να σημαίνει... "κάποιος το έχει πει"??? Άρα κάπως αλλιώς θα πρέπει να προκύπτει η λέξη (και συνεπακόλουθα η ορθογραφία)
Δεν σε μαλώνω, ούτε φυσικά τα βάζω μαζί σου, αφορμή παίρνω από αυτό που έγραψες να αναρωτηθώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
συγγνώμη που επεμβαίνω και μάλλον θα ακουστώ σαν δασκάλα (δεν είμαι-καμία σχέση), αλλά τέτοια ποστ με κάνουν να ...τραβάω τα μαλλιά μου για το πώς μαθαίνουν τα παιδιά ελληνικά σήμερα.
Οκ. Να μην ξέρεις αόριστο β' ή όπως αλλιώς λέγεται στα αρχαία (έχουν περάσει και κάποια χρόνια από όταν ήμουν στο σχολείο) και να μην ξέρεις ότι είναι του ρήματος Λέγω (λέγω ἔλεγον κτλ) να το καταπιώ (βαριά, γιατί είναι sos :P).
Αλλά δεν διδάσκεται πλέον στα σχολεία το να προσπαθούμε να αναλύσουμε από που προέρχεται μια λέξη για να βρούμε την ορθογραφία της? Αναφέρεις ότι "εχει το κλασσικό "υπό"". Άρα είναι υπό+θήκη ας πούμε? Και τι νόημα βγάζει? πώς μπορεί να βγάζει μια λέξη που συνδυάζει τα υπό+θήκη/θέση να σημαίνει... "κάποιος το έχει πει"??? Άρα κάπως αλλιώς θα πρέπει να προκύπτει η λέξη (και συνεπακόλουθα η ορθογραφία)
Δεν σε μαλώνω, ούτε φυσικά τα βάζω μαζί σου, αφορμή παίρνω από αυτό που έγραψες να αναρωτηθώ.:)
Αόριστος Β' λέγεται και είναι "ειπον" :P
Δεν με μαλώνεις, το ξέρω. Επίσης τυχαίνει να ξέρω τους αρχικούς χρόνους του "λέγω". Απλά πόσο εύκολο είναι νομίζεις να βρεις την ετυμολογία μιας τόοοοοσο πλούσιας γλώσσας. Μπορεί κάποιος να χαθεί πολύ εύκολα μέσα σε όλους αυτούς τους διαδρόμους των λέξεων.
Λες: "Τι νόημα βγάζει?" (Νόμιζα ότι αυτό είναι το αγγλικό ερωτηματικό! Ας σεβαστούμε λίγο το θέμα στο οποίο γράφουμε) Αν το πάρεις με την σημασία της κάθε λέξης δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να βγάλεις άκρη. Και να σου δώσω ένα ασήμαντο παράδειγμα:
Η λέξη "ευδαιμονία"... Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι σημαίνει ευτυχία.Ένας άσχετος άνετα όμως θα μπορούσε να το συνδυάσει με την λέξη "δαίμονας" και να καταλήξει σε τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα. Μιλάω για τόσο γελοίο θέμα γιατί υπάρχει μια μικρή πιθανότητα, μικρή λέω μην φανταστείς, να με θεωρείς έτσι.
Είπα ότι έχει το "υπό" μάλλον λίγο αυθαίρετα και σίγουρα χωρίς να το σκεφτώ. Και εγώ έχω βγάλει πολλές τούφες από τα μαλλιά μου βλέποντας τα μαργαριτάρια κάποιων εδώ μέσα. Παρ' όλα αυτά δεν είπα τίποτα για να μην κινυδεύσω να γίνω ειρωνικός.
Δεν προσπάθησες να το παίξεις δασκάλα, αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερα να το κάνεις. Ξαναδιάβασε το μήνυμά σου. Είναι "κάπως", καθώς χωρίς να ξέρεις την τρέλα μου για την ελληνική γλώσσα με κρίνεις με ιδιαίτερα καυστικό τρόπο θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βεβαια οσον αφορα το ειπωθηκε ειναι παθητικος αοριστος Β΄

Και επειδη εγω κανω πολυ ευκολα τον συνηγορο του διαβολου...
Η ευδαιμονια ειναι πολυ ιδιαιτερη λεξη, οπως συμβαινει και με αρκετες αλλες... Οποτε ηταν πολυ ατυχες παραδειγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αόριστος Β' λέγεται και είναι "ειπον" :P
Δεν με μαλώνεις, το ξέρω. Επίσης τυχαίνει να ξέρω τους αρχικούς χρόνους του "λέγω". Απλά πόσο εύκολο είναι νομίζεις να βρεις την ετυμολογία μιας τόοοοοσο πλούσιας γλώσσας. Μπορεί κάποιος να χαθεί πολύ εύκολα μέσα σε όλους αυτούς τους διαδρόμους των λέξεων.
Λες: "Τι νόημα βγάζει?" (Νόμιζα ότι αυτό είναι το αγγλικό ερωτηματικό! Ας σεβαστούμε λίγο το θέμα στο οποίο γράφουμε) Αν το πάρεις με την σημασία της κάθε λέξης δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να βγάλεις άκρη. Και να σου δώσω ένα ασήμαντο παράδειγμα:
Η λέξη "ευδαιμονία"... Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι σημαίνει ευτυχία.Ένας άσχετος άνετα όμως θα μπορούσε να το συνδυάσει με την λέξη "δαίμονας" και να καταλήξει σε τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα. Μιλάω για τόσο γελοίο θέμα γιατί υπάρχει μια μικρή πιθανότητα, μικρή λέω μην φανταστείς, να με θεωρείς έτσι.
Είπα ότι έχει το "υπό" μάλλον λίγο αυθαίρετα και σίγουρα χωρίς να το σκεφτώ. Και εγώ έχω βγάλει πολλές τούφες από τα μαλλιά μου βλέποντας τα μαργαριτάρια κάποιων εδώ μέσα. Παρ' όλα αυτά δεν είπα τίποτα για να μην κινυδεύσω να γίνω ειρωνικός.
Δεν προσπάθησες να το παίξεις δασκάλα, αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερα να το κάνεις. Ξαναδιάβασε το μήνυμά σου. Είναι "κάπως", καθώς χωρίς να ξέρεις την τρέλα μου για την ελληνική γλώσσα με κρίνεις με ιδιαίτερα καυστικό τρόπο θα έλεγα.

Το αυτό και δι' ὑμᾶς :) .
Σου ζητώ συγγνώμη αν προσβλήθηκες δεν ήταν η πρόθεσή μου (δεν ξέρω έτσι φάνηκε;<--ελληνικό ερωτηματικό :P).
Επίσης, παρόλο που είναι αρκετά εύκολο να "αρπαζόμαστε" και να παρεξηγούμαστε θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όσων θίγονται με τόση ευκολία στο ακόλουθο:
Δεν γνωρίζω κανένα σας (ιδιαίτερα τους πιο μικρούς ηλικιακά/τα πιο νέα μέλη πιθανόν προερχόμενα από το ischool) γιατί από την ένωση και μετά έχω κόψει τις ... πολλές βόλτες στο φόρουμ. Έτσι, είναι λίγο δύσκολο να έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και να θέλω να "στην πω". Όπως (νόμιζα επιτυχώς) τόνισα στο ποστ που σε προσέβαλε μου έκανε εντύπωση η σκέψη σου γιατί νόμιζα (τουλάχιστον εμένα αυτό μου είχαν μάθει στο σχολείο και το κάνω μέχρι σήμερα) ότι διδάσκεται στους μαθητές το απλό παράδειγμα που ανέφερα (υπό + θήκη είναι δυνατόν να συνδέεται με το "κάποιος έχει πει"?) ώστε να "μαντεύουν" την ορθογραφία μιας λέξης που δεν ξέρουν. Βασικά, νόμιζα πως διδάσκεται το να προσπαθούν να βρουν την ετυμολογία των λέξεων και γενικώς τέτοια θέματα. Αφορμή ήταν η ατάκα σου. Αν με γνώριζες κι εσύ, πριν με κρίνεις και "καταδικάσεις" για καυστικότητα, θα ήξερες ότι όταν θέλω να πω σε κάποιον κάτι για την ορθογραφία του συνηθίζω να το κάνω σε pm για να μην θεωρήσει/νιώσει ότι τον προσβάλλω. Ήταν γενικότερη η απορία μου και δεν στρεφόταν εναντίον σου.

Για το παράδειγμα της ευδαιμονίας διαφωνώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αντεπιχείρημα σε αυτό που είπα, γιατί παρόλο που κάποιος άσχετος πιθανόν να το ερμηνευε όπως λες, πρώτον έχουμε περάσει στην ετυμολογία (και όχι στην ορθογραφία) και δεύτερον, κατά τη γνώμη μου, το να κάνει αυτό το λάθος που αναφέρεις για μένα έχει περισσότερη λόγική από το ότι το "ειπώθηκε" έχει κάποια "κλασσική" πρόθεση μέσα του. Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη.

Δεν με απασχολεί αν είσαι άσχετος ή όχι με την ελληνική γλώσσα (όποιος επιλέγει να είναι άσχετος κάνει απλώς μέγαλο κακό στον εαυτό του, αλλά επειδή δεν είμαι η μάνα ή η καθηγήτρια κανενός ποσώς με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση), εξέφρασα μια απορία σχετικά με τη διδασκαλία το ...σωτήριο έτος 2011 και ουδεμία σχέση έχει με τη διάθεση να προσβάλλω κάποιον.
Σου ζητώ συγγνώμη και πάλι αν το εξέλαβες έτσι και σου επισημαίνω για μια ακόμη φορά ότι αξιολόγησες και ερμήνευσες λάθος το ύφος του ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το νες όπως και το φραπέ δεν κάνουν καλό στο στομάχι. Πιες red bull.

Εγώ πήγα στους 2 πάλι.
Άτιμη εξεταστική. :(

Λοιπον... Ειναι ο νες και ο φραπε... Γι' αυτο και κλινεται και εχει πληθυντικο οι φραπεδες...
Σορρυ που υποδεικνυω αλλα πρεπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λοιπον... Ειναι ο νες και ο φραπε... Γι' αυτο και κλινεται και εχει πληθυντικο οι φραπεδες...
Σορρυ που υποδεικνυω αλλα πρεπει...

(...)
Έχω την εντύπωση ότι είναι ''το'' επειδή δεν είναι ελληνικές λέξεις.
Οι ξένες λέξεις δεν κλίνονται και αν δεν κάνω λάθος δε θα πούμε ''θέλω 5 φραπέδες'' αλλά ''θέλω 5 φραπέ''.

Sorry για το off. :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι είναι ''το'' επειδή δεν είναι ελληνικές λέξεις.
Οι ξένες λέξεις δεν κλίνονται και αν δεν κάνω λάθος δε θα πούμε ''θέλω 5 φραπέδες'' αλλά ''θέλω 5 φραπέ''.

Sorry για το off. :baby:

Για τον νες ισως και χεις δικιο...

Αλλα οσον αφορα τον φραπε οχι... Διοτι ειναι ελληνικοτατος... Σαλονικιωτικη εφευρευση μην ξεχνιομαστε... Και γι' αυτο κλινεται...;)

Μαλλον πρεπει να μας στειλει καποιος στο θεμα Ομιλειτε Ελληνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η λέξη frappé είναι γαλλική και σημαίνει χτυπημένος ή ανακατεμένος. Ως ξένη λέξη κανονικά δεν κλίνεται (το φραπέ). Όμως, σε αντίθεση με τις περισσότερες γαλλικές λέξεις που έχουμε δανειστεί και παραμένουν άκλιτες, στην ονομαστική επικράτησε να αποκτάει κατάληξη και να κλίνεται (ο φραπές, του φραπέ, οι φραπέδες κλπ.), κυρίως στην καθομιλουμένη. Άλλωστε αυτό παραπέμπει και στην κλίση της λέξης «καφές». Ενίοτε στον προφορικό λόγο απαντά η μορφή "φραπεδιά" (π.χ.: "Πιάσε μια φραπεδιά") ή, σπανιότερα, "φραπεδούμπα" ή "φράπα" ή "φραπεδοπούλα". "Φραπόγαλο" είναι ο φραπέ με γάλα. Ο φραπέ χαρακτηρίζει την "ανεμελιά" και τον "ωχαδερφισμό" που παρατηρείται συχνά στους Έλληνες, λόγω του γεγονότος ότι συνήθως πίνεται με αργούς ρυθμούς, με παρέα, με χαλαρή διάθεση, παίζοντας τάβλι, ή συζητώντας περί ανέμων και υδάτων.
Eντάξει λοιπόν.
Κλίνεται στον προφορικό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top