Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Καλυτερα ενα παιδι σε μια εστω και ξεχαρβαλωμενη ετεροφυλη οικογενεια,παρα σε μια "παραμυθενια" ομοφυλη.
Και βασίζεις το συμπέρασμα, πού; Σε μία αμφιλεγόμενη θεωρία κοινωνικής μάθησης, αγνοώντας επιδεικτικά τη βιολογική προδιάθεση και αναγάγοντας μία συσχέτιση σε σχέση αιτίου αιτιατού; Γιατί κανείς δεν μπορεί να αποδείξει με σιγουριά ότι η απουσία του παραδοσιακού προτύπου είναι αιτιώδης παράγοντας της όποιας "δυσλειτουργίας".


[Σημείωση : η απάντηση προήλθε από το θέμα :Θεραπεύεται η ομοφυλοφιλία; -Gay Convertion ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Απλά ό,τι μας ξενίζει καλύτερα να το απορρίπτουμε παρά να προσπαθούμε να το αντιμετωπίζουμε. Μπορεί ακόμα στις μέρες μας η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους να είναι θέμα ταμπού, όμως σε κάποια χρόνια (ίσως όταν εγώ θα είμαι γιαγιά) θα είναι κάτι συνηθισμένο. Τα πάντα ρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Απλά ό,τι μας ξενίζει καλύτερα να το απορρίπτουμε παρά να προσπαθούμε να το αντιμετωπίζουμε. Μπορεί ακόμα στις μέρες μας η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους να είναι θέμα ταμπού, όμως σε κάποια χρόνια (ίσως όταν εγώ θα είμαι γιαγιά) θα είναι κάτι συνηθισμένο. Τα πάντα ρει.
Αν εσένα σου ξένιζαν οι ομοφυλόφιλοι, και το παιδί σου ήταν Gay, θα το απέριπτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν εσένα σου ξένιζαν οι ομοφυλόφιλοι, και το παιδί σου ήταν Gay, θα το απέριπτες;

Καταρχήν αυτό που είπα το είπα για την παραπάνω απάντηση, όχι οτι εγώ το πιστεύω, ειρωνική ήμουν (δώστε πάλι ποινή...).

Δε με ξενίζουν οι ομοφυλόφιλοι, με ξενίζουν οι συμπεριφορές ανθρώπων, είτε είναι ομοφυλόφιλοι είτε ετεροφυλόφιλοι. Προφανώς και δε θα απέρριπτα ποτέ το παιδί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ok. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ας τους αφήσουμε να ζουν δηλαδή αλλά με τα όρια που εμείς θέτουμε και κυρίως μακριά από μας...

Δηλαδή; ποια είναι τα όρια που "θέτουμε"; Και το "μακριά από μας" πώς ακριβώς το εννοείς; Να δημιουργήσουμε δηλαδή ένα είδος γκέτο και να τους περιορίσουμε εκεί; Και, εν τέλει, ποιοι είμαστε "εμείς"; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δηλαδή; ποια είναι τα όρια που "θέτουμε"; Και το "μακριά από μας" πώς ακριβώς το εννοείς; Να δημιουργήσουμε δηλαδή ένα είδος γκέτο και να τους περιορίσουμε εκεί; Και, εν τέλει, ποιοι είμαστε "εμείς"; :confused:
Ειρωνικά πρέπει να το είπε κι αυτό. Μόνο εγώ τα πχιάνω; :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ειρωνικά πρέπει να το είπε κι αυτό. Μόνο εγώ τα πχιάνω; :P


-petros

:lol: :lol: :lol:

ΟΚ, το πιάσαμε κι εμείς αυτό. :P
Απλά δεν έχω συνηθίσει ακόμη το γεγονός πως όταν κάνεις παράθεση της παράθεσης (ω παράθεση!), η πρώτη δεν φαίνεται. Και ναι, η απάντησή μου είναι συνέχεια του δικού της σχολίου. Για να τονίσω ακόμη περισσότερο πως δεν καταλαβαίνω ούτ' εγώ ποια είναι τα όρια που αναφερθήκανε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που παραλίγο να τεθεί στη συζήτηση από την νεράιδα είναι ποια η διαφορά μιας μονογονεϊκής οικογένειας από μια οικογένεια με γονείς του ίδιου φύλου; Σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες, ακόμη και στην Ελλάδα είναι αποδεκτές οι μονογονεϊκές οικογένειες (όπου συνήθως το πρότυπο του πατέρα απουσιάζει) αλλά τα παιδιά δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα σεξουαλικού προσανατολισμού κτλ κτλ. Οπότε ποια διαφορά έχει η μια περίπτωση από την άλλη; και γιατί η μία είναι αποδεκτή και η άλλη κατακριτέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ειρωνικά πρέπει να το είπε κι αυτό. Μόνο εγώ τα πχιάνω; :P


-petros

Ναι όντως ειρωνικά το είπα.:)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που παραλίγο να τεθεί στη συζήτηση από την νεράιδα είναι ποια η διαφορά μιας μονογονεϊκής οικογένειας από μια οικογένεια με γονείς του ίδιου φύλου; Σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες, ακόμη και στην Ελλάδα είναι αποδεκτές οι μονογονεϊκές οικογένειες (όπου συνήθως το πρότυπο του πατέρα απουσιάζει) αλλά τα παιδιά δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα σεξουαλικού προσανατολισμού κτλ κτλ. Οπότε ποια διαφορά έχει η μια περίπτωση από την άλλη; και γιατί η μία είναι αποδεκτή και η άλλη κατακριτέα;

Γιατί για κάποιους η δεύτερη περίπτωση είναι κάτι που τους ξενίζει, οπότε το απορρίπτουν χωρίς να το διερευνήσουν. Εμείς οι εκλεκτοί ετεροφυλόφιλοι που δίνουμε όλα τα δικαιώματα μόνο στους εαυτούς μας και δε δεχόμαστε οι κακοί ομοφυλόφιλοι να μας πάρουν τον αέρα... (κι αυτό ειρωνικό, μη με ρωτάτε πάλι!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που παραλίγο να τεθεί στη συζήτηση από την νεράιδα είναι ποια η διαφορά μιας μονογονεϊκής οικογένειας από μια οικογένεια με γονείς του ίδιου φύλου; Σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες, ακόμη και στην Ελλάδα είναι αποδεκτές οι μονογονεϊκές οικογένειες (όπου συνήθως το πρότυπο του πατέρα απουσιάζει) αλλά τα παιδιά δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα σεξουαλικού προσανατολισμού κτλ κτλ. Οπότε ποια διαφορά έχει η μια περίπτωση από την άλλη; και γιατί η μία είναι αποδεκτή και η άλλη κατακριτέα;
Στις μονογονεϊκές οικογενειες,τo προτυπο που λειπει,αναπληρωνεται συνηθως απο το συγγενικό κυκλο (θειες / θειους,παππουδες / γιαγιαδες κλπ). Στους ομοφυλόφιλους,το προτυπο που λειπει,δεν αναπληρωνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Στις μονογονεϊκές οικογενειες,τo προτυπο που λειπει,αναπληρωνεται συνηθως απο το συγγενικό κυκλο (θειες / θειους,παππουδες / γιαγιαδες κλπ). Στους ομοφυλόφιλους,το προτυπο που λειπει,δεν αναπληρωνεται.

Γιατί ορφανά είναι;

(το ορφανά πάει στους ομοφυλόφιλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Γιατί ορφανά είναι;

(το ορφανά πάει στους ομοφυλόφιλους)

Όχι βρε καλέ μου κι εσύ. Απλά σαν ομοφυλόφιλοι που είναι όλοι τους έχουν αποκληρώσει και κανείς δεν κάνει παρέα μαζί τους. Μα κάτι πράγματα που ρωτάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γιατί ορφανά είναι;

(το ορφανά πάει στους ομοφυλόφιλους)

Ορφανοι απο το εκαστοτε λειπον προτυπο εντος της (ομοφυλοφιλης) οικογενειας,ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ορφανοι απο το εκαστοτε λειπον προτυπο εντος της (ομοφυλοφιλης) οικογενειας,ναι!

Όταν ακούει κανείς τη λέξη οικογένεια σκέφτεται συνήθως το μοντέλο της πυρηνικής οικογένειας που απέκτησε ιδιαίτερη δημοτικότητα από τη δεκαετία του '50 και μετά. Το νοητικό σχήμα "οικογένεια" όμως μπορεί να γίνει αρκετά ελαστικό ώστε να καλύψει και περιπτώσεις όχι τόσο αντιπροσωπευτικές όπως η πυρηνική. Οικογένεια με μία μητέρα ή έναν πατέρα, οικογένεια με μία γιαγιά, οικογένεια με θετό τον έναν γονέα, οικογένεια με ένα μόνο παιδί, οικογένεια με αδέρφια στο ρόλο των γονιών και πάει λέγοντας. Γιατί όχι και οικογένεια με δύο άντρες ή γυναίκες για γονείς;

Όταν ακούει κανείς τη λέξη πτηνό, μπορεί να του έρχεται κατα νου η εικόνα ενός σπουργιτιού ή μιας δεκαοχτούρας. Μα το νοητικό σχήμα πτηνό καλύπτει και λιγότερο αντιπροσωπευτικές περιπτώσεις πτηνών όπως είναι ο πιγκουΐνος και η στρουθοκάμηλος. Έτσι και μία οικογένεια ομοφυλοφίλων, δε θα είναι το αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά δε θα παύει να έχει τα στοιχεία που τελικά κάνουν μία οικογένεια.

Όσο για το πρότυπο, αυτό δεν υφίσταται σε μία μονογονεϊκή οικογένεια αλλά αντικαθίσταται αφενός από το περιβάλλον και αφετέρου από μία εσωτερικευμένη αναπαράσταση του εκλειποντος γονέα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε μία οικογένεια ομοφυλοφίλων. Αντικαθίσταται το πρότυπο από το περιβάλλον και κατασκευάζεται εξαρχής η εσωτερικευμένη αναπαράσταση των δύο βιολογικών γονέων (σε γέννησαν μα δεν είχαν τη δυνατότητα να σε μεγαλώσουν κι έτσι σε πήραμε εμείς που αγαπάμε ο ένας τον άλλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Με εύσχημες κατασκευαστικές λεξιπλασίες και συσχετίσεις δεν απαλύνεται,ουτε εξισορροπείται το αναμφισβήτητο.

Οικογενεια με την γενική εννοια του όρου (αγαπη,στοργή ετσετερα ετσετερα) ,μπορουν σαφως οι ομοφυλοφιλοι να ειναι - μπορει να δωσει ο οποιοσδηποτε. Οικογενεια ομως με την ειδική,τη φυλική εννοια δεν μπορουν να ειναι.

Το παιδι δεν εχει μονο αναγκη στοργη και προδερμ! Εχει αναγκη να συναναστραφει και τις αντιστοιχες φυλικές φιγουρες - τις ατοφιες φυλικες φιγουρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και όταν δεν τις συναναστρέφεται λόγω των συνθηκών, τι παθαίνει; Διότι εγώ έχω δει εξαίρετα παιδιά που έχουν για πολλούς λόγους μεγαλώσει με τον ένα γονιό ή με καθόλου γονιό. Και χωρίς συγγγενείς να βοηθάνε ή με έναν μόνο συγγγενή να βοηθά. Δεν έχει σημασία η ΑΚΡΙΒΗΣ σύνθεση της οικογένειας. Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά.

Και τις φυλικές φιγούρες θα τις δουν και στη τηλεόραση και στο σχολείο και στους φίλους τους. Αυτό που έχει σημασία είναι να μεγαλώνουν σε καλό κλίμα με αγάπη. Τι να τους κάνω εγώ τους ετεροφυλόφιλους, αν πχ ο άντρας είναι παγερά αδιάφορος προς την οικογένεια του και λείπει διαρκώς ή αν η γυναίκα ασχολείται μόνο με τον εαυτό της και παραμελεί τα πάντα; (για να μη δώσω χειρότερα παραδείγματα)

Φυσικά το θεωρητικά (προσοχή σε αυτό το θεωρητικά) καλύτερο για ένα παιδί είναι να έχει και τους δύο γονείς του. ΑΛΛΑ δεν είναι αυτό μόνο του ικανή συνθήκη που θα εξασφαλίσει την καλύτερη ανατροφή, διαπαιδαγώγηση και ανάπυξή του. Κι επειδή ακριβώς υπάρχουν οικογένειες που είναι τέτοιες μόνο κατ' όνομα, είναι επικίνδυνα απόλυτο να ισχυρίζεται ο οποιοσδήποτε πως μόνο η ετεροφυλία αρκει για την δημιουργία μιας σωστής (; ) οικογένειας και να ισχυρίζεται επιπλέον πως ακόμα και οι χειρότερες ετεροφυλικές ερωτικές σχέσεις είναι πιο ικανές για οικογένεια από τις καλύτερες ομοφιλικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το παιδι δεν εχει μονο αναγκη στοργη και προδερμ! Εχει αναγκη να συναναστραφει και τις αντιστοιχες φυλικές φιγουρες - τις ατοφιες φυλικες φιγουρες!

Άντε πάλι με τις τοπικές διαλέκτους (φυλική φιγούρα) των επίδοξων γλωσσοπλαστών!
Ατόφια φυλική φιγούρα.....:hmm:
Χεπ, η Τερψιχόρη ήταν η μούσα του χορού των σατύρων σίκιννις και όχι του...καρσιλαμά. Σαφές;

Δες κι αυτό μήπως πάρει μπρος η μηχανή έστω και αργά! :D

Κάποιος τον φώναξε χεπτα.....εεεε Σεμπάστιαν! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αυτό που έχει σημασία είναι να μεγαλώνουν σε καλό κλίμα με αγάπη. Τι να τους κάνω εγώ τους ετεροφυλόφιλους, αν πχ ο άντρας είναι παγερά αδιάφορος προς την οικογένεια του και λείπει διαρκώς ή αν η γυναίκα ασχολείται μόνο με τον εαυτό της και παραμελεί τα πάντα; (για να μη δώσω χειρότερα παραδείγματα)!
Eίναι εξόχως αυθαίρετο να πιστεύουμε / ισχυριζόμαστε / προβάλλουμε πέραν του δέοντος πως το καλο κλίμα και η αγάπη ειναι αυτά που
α) μπορει πάντα να προσφέρει αποκλειστικά ενα ομοφυλόφιλο ζευγάρι - και να φαίνεται ωσάν να πλεονεκτεί σε αυτον τον τομέα εναντι του ετεροφυλόφιλου - αρα και να ειναι σαφώς προτιμητέο και
βου) οφείλουν στην αξιακή / "ανατροφική" κλίμακα να βρισκονται στην πρωτη θεση και να παραγκωνίζουν σημαντικες ψυχολογικές παραμέτρους,οπως μια πιθανή ψυχοσεξουαλική σύγχιση και αδυναμια δημιουργιας σεξουαλικης ταυτοτητας.

Προσωπικά,αξιολογώ το τελευταίο,πού πιο ψηλά απο την αγάπη και το καλο ενδοοικογενειακο κλιμα.
είναι επικίνδυνα απόλυτο να ισχυρίζεται ο οποιοσδήποτε πως μόνο η ετεροφυλία αρκει για την δημιουργία μιας σωστής (; ) οικογένειας και να ισχυρίζεται επιπλέον πως ακόμα και οι χειρότερες ετεροφυλικές ερωτικές σχέσεις είναι πιο ικανές για οικογένεια από τις καλύτερες ομοφιλικές!
Επικίνδυνα απόλυτος ειναι εξίσου ο ισχυρισμός πως για το παιδί αρκει μόνο η στοργή και το προδέρμ - και να προβαλλεται ως η έσχατη και σπουδαιότερη υπηρεσία προς αυτό -,αγνοώντας επιδεικτικά τον αντικτυπο που μπορει να εχει η ενδοοικογενειακή ελλειψη και των δυο προτύπων,την οποία δε γινεται να εξισορροπησει καμμια στοργή και προδέρμ.:)

Νομίζω πως το θεμα το εχουμε "ξεχειλώσει" επαρκώς και ειναι ανούσιο - απο πλευράς μου τουλαχιστον - να συνεχίζεται η αντιπαραβολη αποψεων. Δεν αμφισβητώ τις καλές προθεσεις των ομοφυλόφιλων να αναθρέψουν παιδιά [αν και ειμαι της άποψης οτι εμφορουνται απο εγωιστικά κριτηρια και μόνον] - αμφισβητώ ομως τη δυνατότητά τους (προς το παρον τουλαχιστον) να αναθρεψουν και να αποδώσουν στην κοινωνία απροβληματιστα παιδιά,δηλ. παιδιά της πλειοψηφικής (ετερόφυλης) σεξουαλικής νορμας. Ειμαι κατά του οποιουδήποτε πειραματισμού σε αυτόν τον τομέα.

Δεν πειθομαι για την αναγκαιότητα να εναποτεθει εν γενει η οποια ελλιπης κρατικη κοινωνική μεριμνα στα χερια ανθρώπων με μοναδικό κριτηριο τη "στοργή και το προδέρμ". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στις μονογονεϊκές οικογενειες,τo προτυπο που λειπει,αναπληρωνεται συνηθως απο το συγγενικό κυκλο (θειες / θειους,παππουδες / γιαγιαδες κλπ). Στους ομοφυλόφιλους,το προτυπο που λειπει,δεν αναπληρωνεται.

Το μπολνταρισμενο ειναι ενα ακρως αυθαιρετο συμπερασμα...
Οπως ακριβως υπαρχει η πιθανοτητα στις μονογονεικες οικογενειες να αναπληρωθει απο το συγγενικο κυκλο, το ιδιο ακριβως ειναι δυνατον να συμβει και στην οικογενεια με ομοφυλοφιλους...
Σου ειναι τοσο δυσκολο να το "δεις"?
Και στις δυο περιπτωσεις λειπει το ενα προτυπο, δεν υπαρχει καμμια διαφορα...
Εχω την εντυπωση οτι εστιαζεις μονο σε ο,τι σε εξυπηρετει...Η ελλειψη προτυπων φυλου για ενα παιδι δεν ειναι αδιαφορο, αλλα δεν ειναι και το σημαντικοτερο. Το υγιες οικογενειακο περιβαλλον ειναι πολυ σημαντικοτερο, οσο κι εαν εσυ αρνεισαι να το "δεις"...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top