Τοπικές προφορές

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζω πως οι θεσσαλονικιοι δεν εχουν καποια περιεργη προφορα.

Εχουν βαρη λαμδα, και αν δεν κανω λαθος απο καπου εκει δεν ειναι και το η χρηση του με αντι για μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όλες οι προφορές εκτός Αθήνας μου χτυπάνε κάπως.Με πιο αφόρητες την Θεσσαλική (έλεος),την Ηπειρώτικη και τα νι λι Πελοποννήσου Αιτωλοακαρνανίας..Τα Κρητικά (τα βαριά) θέλω μεταφραστή όπως και τα Κυπριακά (απάλευτα εντελώς όμως).

Υπάρχει όμως μια ντοπιολαλιά που μου αρέσει.Για κάποιο λόγο τη θεωρώ ιδιαίτερα εύηχη και εύπεπτη.Μιλάω για τη ντοπιολαλιά της Ρόδου και Καρπάθου (νομίζω και Κως στα ίδια).Ειδικά οι ντόπιοι Ροδίτες που έχω ακούσει μου φαίνονται πολύ super.Kάτι πραγματικά διαφορετικό και καθόλου βλάχικο στο αυτί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εχουν βαρη λαμδα, και αν δεν κανω λαθος απο καπου εκει δεν ειναι και το η χρηση του με αντι για μου;
Κι ομως, οσο περιεργο και να σου φαινεται, δε μιλαμε ετσι.. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Κι ομως, οσο περιεργο και να σου φαινεται, δε μιλαμε ετσι.. :Ρ
Όσους γνωστούς έχω, έτσι μιλάνε πάντως. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Όσους γνωστούς έχω, έτσι μιλάνε πάντως. :|
Τι να σου πω.. Οι δικοι μου γνωστοι δε μιλανε ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κι ομως, οσο περιεργο και να σου φαινεται, δε μιλαμε ετσι.. :Ρ

2 ανθρωπους ξερω απο θεσσαλονικη, ο ενας μιλαει με βαρυ λαμδα, ο αλλος με βαρυ λαμδα και καμια φορα λεει και κανα "μην με πεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις. [....]

Δεν τονίζουμε όλοι το λάμδα.
(αν και εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα με την "προφορά" κανενός,κάποιοι κομπλεξικοί το έχουν. :redface:)

Ωστόσο,γνωρίζω αρκετά άτομα από Αθήνα - με τα οποία βρίσκομαι συχνά, και μιλάω καθημερινά - και δεν μου έχουν κάνει κανένα σχόλιο ποτέ για την προφορά μου. Παρά το γεγονός ότι το έχουμε συζητήσει κιόλας,δεν έχουν παρατηρήσει κάτι.

Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα,αλλά και σε άλλους φίλους μου.
Προφανώς και πολλοί Θεσσαλονικείς μιλάνε με έναν συγκεκριμένο τρόπο,
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι περπατάς στην Αριστοτέλους και όλοι λένε: " τι με λλλες ρε φιλαράκι". :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
2 ανθρωπους ξερω απο θεσσαλονικη, ο ενας μιλαει με βαρυ λαμδα, ο αλλος με βαρυ λαμδα και καμια φορα λεει και κανα "μην με πεις"
Δες, δε μιλανε ολοι το ιδιο.. Υπαρχουν ανθρωποι που μιλανε ετσι, φυσικα. Απλα σου λεω οτι δεν ειναι ολοι. Οι περισσοτεροι τουλαχιστον απ οσο ξερω δε μιλανε ετσι. Απ την αλλη ξερω ανθρωπους που μιλανε ετσι και δεν ειναι απο Θεσσαλονικη, οποτε δε νομιζω να εχει και πολυ σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε έντονο Λι και Νι αλλά όχι όπως σε άλλες περιοχές.Ωστόσο, όταν μιλάω με παιδιά από άλλες περιοχές όπως μου φαίνεται περίεργη η δική τους προφορά έτσι τους φαίνεται και η δική μου.Η αλήθεια είναι ότι όταν συζητάω με φίλους μου και είναι εντελώς χαλαρό το ύφος μου δε συνειδητοποιώ οτι πέρα από το Λι και Νι κόβω και λέξεις.Και σκέφτομαι μήπως του χρόνου ,που (με το καλό) θα πάω να σπουδάσω σε κάποια πόλη,μιλάω περίεργα -καθώς ασυναίσθητα θα μου βγαίνει η ντοπιολαλιά- και με κοροΪδεύουν. :p
Αν δεν είστε από πόλη έχετε δεχτεί αρνητικά σχόλια για την προφορά σας;Όχι απλά να σου κάνει πλάκα ο άλλος αλλά να φτάνει στο σημείο να σε χλευάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε έντονο Λι και Νι αλλά όχι όπως σε άλλες περιοχές.Ωστόσο, όταν μιλάω με παιδιά από άλλες περιοχές όπως μου φαίνεται περίεργη η δική τους προφορά έτσι τους φαίνεται και η δική μου.Η αλήθεια είναι ότι όταν συζητάω με φίλους μου και είναι εντελώς χαλαρό το ύφος μου δε συνειδητοποιώ οτι πέρα από το Λι και Νι κόβω και λέξεις.Και σκέφτομαι μήπως του χρόνου ,που (με το καλό) θα πάω να σπουδάσω σε κάποια πόλη,μιλάω περίεργα -καθώς ασυναίσθητα θα μου βγαίνει η ντοπιολαλιά- και με κοροΪδεύουν. :p Αν δεν είστε από πόλη έχετε δεχτεί αρνητικά σχόλια για την προφορά σας;Όχι απλά να σου κάνει πλάκα ο άλλος αλλά να φτάνει στο σημείο να σε χλευάζει.
Κάποια αστειάκια και πειραγματάκια στην αρχή μάλλον δεν θα τα αποφύγεις, όμως δε νομίζω να σε χλευάσουν. Στο κάτω-κάτω για παράδειγμα στην Αθήνα, οι πιο πολλοί φοιτητές από επαρχία έρχονται. Επίσης, γρήγορα και εντελώς ασυναίσθητα, η προφορά σου θα προσαρμοστεί με των υπολοίπων και θα φτάσει σε σημείο (σχεδόν) να μην ξεχωρίζει. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για αυτό. Όμως, αυτόματα η ντοπιολαλιά σου θα ξαναγυρίζει όταν μιλάς με συντοπίτες σου. Στην παρέα μου υπάρχουν αγόριαν και κορίτσιαν από την Κύπρον και όλοιν ξέρομεν την προφοράν των. Έχουν φτάσει σε σημείο να μην ξεχωρίζει ιδιαίτερα η προφορά τους. Όμως όταν συζητάνε μεταξύ τους, σχεδόν δεν καταλαβαίνουμε τη λένε. Το θέμα της τοπικής προφοράς είναι διεθνές. Νομίζεις ότι ο Λονδρέζος και ο Σκωτσέζος έχουν την ίδια προφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε έντονο Λι και Νι αλλά όχι όπως σε άλλες περιοχές.Ωστόσο, όταν μιλάω με παιδιά από άλλες περιοχές όπως μου φαίνεται περίεργη η δική τους προφορά έτσι τους φαίνεται και η δική μου.Η αλήθεια είναι ότι όταν συζητάω με φίλους μου και είναι εντελώς χαλαρό το ύφος μου δε συνειδητοποιώ οτι πέρα από το Λι και Νι κόβω και λέξεις.Και σκέφτομαι μήπως του χρόνου ,που (με το καλό) θα πάω να σπουδάσω σε κάποια πόλη,μιλάω περίεργα -καθώς ασυναίσθητα θα μου βγαίνει η ντοπιολαλιά- και με κοροΪδεύουν. :p
Αν δεν είστε από πόλη έχετε δεχτεί αρνητικά σχόλια για την προφορά σας;Όχι απλά να σου κάνει πλάκα ο άλλος αλλά να φτάνει στο σημείο να σε χλευάζει.

Βασικα δν χρειαζεται να σε αγχωνει το συγκεκριμενο ζητημα καθως οταν πας σε μια νεα περιοχη θα πρεπει να συναναστραφεις ατομα απο διαφορετικες περιοχες. Καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της διαλεκτου που μιλας τωρα θα μεινουν στην ακρη, ιδιαιτερα αν χρησιμοποιεις και αλλες λεξεις του τοπου σου. Θα μαθεις να μιλας τη γλωσσα της τηλεορασης, των σχολικων βιβλιων, αν διναμε στα αγγλικα την ονομασια θα ηταν Standard Greek. Οταν γυρνας στον τοπο σου θα μπορεις να προσαρμοζεις τη γλωσσα σου αναλογα. Και το εχω δει με φιλο μου απο τη Θεσσαλονικη που οταν ηρθε στο σχολειο χρησιμοποιουσε αρκετα στοιχεια απο τη διαλεκτο της βορειας ελλαδας και μεσα σε 6 μηνες ειχε συνηθισει να μιλαει χωρις αυτα. Χωρις να προσπαθησει, του εβγαινε φυσικα απο ενα σημειο και μετα. Να εισαι προετοιμασμενη οτι μπορει να ακουσεις καποια αρνητικα σχολια, προσπαθησε να τα δεις και εσυ στην πλακα για να σταματησουν να σε ενοχλουν.

Με τα παιδια απο την υπολοιπη Ελλαδα δν ειχα ποτε θεμα να συννενοηθω, ακομα κι αν καποιος μιλαει με τη διαλεκτο του τοπου του. Με Κυπριο ομως ειχα θεμα, γιατι δεν επιανα ολα οσα μου ελεγε και δν τον ξαναρωτουσα μην παρεξηγηθει. Γιατι ενα παιδι εκανε χαβαλε με το παχυ σ ενος Κυπριου (σαν γερμανικο Sch) και ο Κυπριος σταματησε να του μιλαει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Βασικα δν χρειαζεται να σε αγχωνει το συγκεκριμενο ζητημα καθως οταν πας σε μια νεα περιοχη θα πρεπει να συναναστραφεις ατομα απο διαφορετικες περιοχες. Καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της διαλεκτου που μιλας τωρα θα μεινουν στην ακρη, ιδιαιτερα αν χρησιμοποιεις και αλλες λεξεις του τοπου σου. Θα μαθεις να μιλας τη γλωσσα της τηλεορασης, των σχολικων βιβλιων, αν διναμε στα αγγλικα την ονομασια θα ηταν Standard Greek. Οταν γυρνας στον τοπο σου θα μπορεις να προσαρμοζεις τη γλωσσα σου αναλογα. Και το εχω δει με φιλο μου απο τη Θεσσαλονικη που οταν ηρθε στο σχολειο χρησιμοποιουσε αρκετα στοιχεια απο τη διαλεκτο της βορειας ελλαδας και μεσα σε 6 μηνες ειχε συνηθισει να μιλαει χωρις αυτα. Χωρις να προσπαθησει, του εβγαινε φυσικα απο ενα σημειο και μετα. Να εισαι προετοιμασμενη οτι μπορει να ακουσεις καποια αρνητικα σχολια, προσπαθησε να τα δεις και εσυ στην πλακα για να σταματησουν να σε ενοχλουν.

Με τα παιδια απο την υπολοιπη Ελλαδα δν ειχα ποτε θεμα να συννενοηθω, ακομα κι αν καποιος μιλαει με τη διαλεκτο του τοπου του. Με Κυπριο ομως ειχα θεμα, γιατι δεν επιανα ολα οσα μου ελεγε και δν τον ξαναρωτουσα μην παρεξηγηθει. Γιατι ενα παιδι εκανε χαβαλε με το παχυ σ ενος Κυπριου (σαν γερμανικο Sch) και ο Κυπριος σταματησε να του μιλαει :P


Κάποια αστειάκια και πειραγματάκια στην αρχή μάλλον δεν θα τα αποφύγεις, όμως δε νομίζω να σε χλευάσουν. Στο κάτω-κάτω για παράδειγμα στην Αθήνα, οι πιο πολλοί φοιτητές από επαρχία έρχονται. Επίσης, γρήγορα και εντελώς ασυναίσθητα, η προφορά σου θα προσαρμοστεί με των υπολοίπων και θα φτάσει σε σημείο (σχεδόν) να μην ξεχωρίζει. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για αυτό. Όμως, αυτόματα η ντοπιολαλιά σου θα ξαναγυρίζει όταν μιλάς με συντοπίτες σου. Στην παρέα μου υπάρχουν αγόριαν και κορίτσιαν από την Κύπρον και όλοιν ξέρομεν την προφοράν των. Έχουν φτάσει σε σημείο να μην ξεχωρίζει ιδιαίτερα η προφορά τους. Όμως όταν συζητάνε μεταξύ τους, σχεδόν δεν καταλαβαίνουμε τη λένε. Το θέμα της τοπικής προφοράς είναι διεθνές. Νομίζεις ότι ο Λονδρέζος και ο Σκωτσέζος έχουν την ίδια προφορά;
Η φωτογραφία με τρέλανε... :P


Απλά δε ξέρω...Όποτε μιλάω με φίλους από την Αθήνα μου βγαίνει να μιλάω ολοκληρωμένα αλλά επειδή σε εμένα ακούγεται περίεργο νομίζω ότι ακούγομαι σαν χαζή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top