Τίποτα στο στυλ των Dragonforce;

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Έχετε να μου προτείνετε κανένα συγκρότημα παρόμοιο με τους Dragonforce;

ΥΓ : Οι Dragonforce Power/Progressive είναι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι σιγουρη εχω μια υποψια οτι παιζουν παρομοια με Iced Earth, Brainstorm κλπ. (power metal :hmm:)

Επαναλαμβανω, χωρις να ειμαι σιγουρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Για Iced Earth στο περίπου αλλά δεν ψάχνω σκέτο power αλλά Progressive αν λέγετε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για progressive ήξερα τους halloween.Πάντως ούτε κι εγώ είμαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι dream theater δεν ειναι progressiv;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αλλά καμία σχέση με power :P
Βασικά δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος proggresive/power...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ισως Crimson Glory η Kamelot, αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι αυτο που ζητας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μηπος αυτο που θελεις ειναι epic metal;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Μηπος αυτο που θελεις ειναι epic metal;

Αν ήξερα θα σου έλεγα :P Αν ξες καμιά μπάντα που να μοιάζει με τους dragonforce πες την και σε μένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχω ακουσει ποτε dragondorce για να μπορω να σου πω. Αλλα διαβαζοντας τα συγκροτιματα που υποθικαν και οτι ειναι κατι σε πιο progresive υπεθεσα οτι προκειτε για epic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BladeRunner

Νεοφερμένος

Ο BladeRunner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δοκίμασε Kamelot, Hammerfall, παλιούς Stratovarius
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Οι Dragonforce είναι Speed Metal και τους ακούω τακτικά. Δεν εχω βρεί άλλο όμοιο συγκρότημα οπότε άδικα ψάχνετε μάλλον, εκτός και αν δεν έψαξα εγω καλά!:) Εννοείται όσα συγκροτήματα προανεφέρθησαν, έχουν ουδεμία σχέση με τους Dragonforce στο ύφος και στο είδος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BladeRunner

Νεοφερμένος

Ο BladeRunner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οι Dragonforce είναι power metal...speed metal ως είδος από μόνο του δεν υφίσταται, γιατί τι είναι speed metal? Ο,τι είναι γρήγορο? Ξέρω ότι κυκλοφορεί ως όρος αλλά είναι τελείως καταχρηστικός
Συγγενεύουν πολύ με τα προαναφερθέντα γκρουπ οι Dragonforce και στο ύφος και στο είδος...ουδεμία σχέση ε? ε μην τρελαθούμε κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από BladeRunner:
speed metal ως είδος από μόνο του δεν υφίσταται
Αρχική Δημοσίευση από BladeRunner:
κυκλοφορεί ως όρος αλλά είναι τελείως καταχρηστικός

+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από BladeRunner:
Οι Dragonforce είναι power metal...speed metal ως είδος από μόνο του δεν υφίσταται, γιατί τι είναι speed metal? Ο,τι είναι γρήγορο? Ξέρω ότι κυκλοφορεί ως όρος αλλά είναι τελείως καταχρηστικός
Συγγενεύουν πολύ με τα προαναφερθέντα γκρουπ οι Dragonforce και στο ύφος και στο είδος...ουδεμία σχέση ε? ε μην τρελαθούμε κιόλας

Θες να συγκρίνεις Dragonforce και Kamelot? Κάντο αλλά για να σε σώσω από τον κόπο είναι ίδιο με το να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Με γελάει το αυτί μου δηλαδή; Που είναι η κατάχρηση; Άλλο η επική μέταλ κι άλλο οι Dragonforce. Η πρώτη ουσιαστική power metal βγήκε από το album Keeper of the seven keys το 1987 από τους Heloween αν θυμάμαι καλά τα στοιχεία αυτά. Όλοι μετά πάτησαν επάνω τους. Άλλοι παρέμειναν Power με κάποια στοιχεία Epic (Blind Guardian), άλλοι το γύρισαν σε τρελό Epic (Kamelot, Rhapsody) και άλλοι απλά προσπάθησαν να μιμηθούν το ύφος της Power (Sonata Arctica, Avantasia) βγάζοντας ωραία τραγούδια. Οι Dragonforce δε βλέπω να κολλάνε πουθενά στα προαναφερθέντα, ειδικά αν λάβεις υπόψη σου την ηλεκτρική του ασιάτη να παίζει στην ταχύτητα του ήχου και κάτι αρμόνια που προσέθεσαν στο νέο τους album. Ο άνθρωπος τέτοιο ύφος ψάχνει, γι αυτό έφτιαξε το θέμα και του απαντώ οτι όχι δεν εχω βρεί -ακόμα- ομοιώματα των Dragonforce. Τώρα ότι άλλο πούμε περι ειδών και εξελικτικής θεωρίας και κατάχρησης στη Μέταλ σκηνή, θα του είναι προφανώς αδιάφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BladeRunner

Νεοφερμένος

Ο BladeRunner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν συγκρίνω Kamelot με Dragonforce είναι σαν να συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια ε? Δηλαδή αν συγκρίνω Dragonforce με Gorgoroth τι θα είναι? Θέλω να πω πως δεν υπάρχουν ούτε τόσες ούτε τέτοιες διαφορές που να δικαιολογούν απόψεις του στυλ "δεν έχουν καμία σχέση οι Dragonforce με το power metal"...ίσα ίσα το ότι παίζουν πολύ γρήγορα πιο πολύ τους φέρνει κοντά στον όρο power metal παρά τους απομακρύνει...βέβαια συν τα φωνητικά, συν τις καθαρές παραγωγές, συν την δομή, συν όλα βασικά...Για να τελειώνουμε, κατά την γνώμη μου οι Dragonforce είναι ένα συγκρότημα που πατάει στα κλασικά power metal μοτίβα, που όπως σωστά είπες τέθηκαν στην δεκαέτια του '80. Παραδοσιακοί λοιπόν. Τα συγκροτήματα που ανέφερα δεν είναι κόπιες των Dragonforce, εξάλλου είναι όλα παλαιότερα τους (και πιο σημαντικά κατά την γνώμη μου), τα παρέθεσα λοιπόν γιατί νομίζω ότι ο φαν των Dragonforce θα βρει και αυτά ενδιαφέροντα, εκτός και αν ψάχνει για μια φωτοτυπία των Dragonforce....και ούτε οι Kamelot είναι epic metal, power είναι και αυτοί...γιατί περιορίζεις την έννοια του power metal σε ό,τι απλά είναι πολύ γρήγορο+καθαρά φωνητικά? Αυτό είναι ένα παρακλάδι μόνο...το u.s. power τι είναι δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκαν σαν Rhapsody ακριβώς!
Λίγα με τους Kamelot μετά το Epica οι τύποι respect!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top