Εμφάνιση και εργασία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόσο θεωρείτε οτι επηρεάζει η εμφάνιση την επαγγελματική εξέλιξη κάποιου;
Προσωπικά νιώθω αρκετό κόμπλεξ με αυτό το θέμα επειδή μικροδείχνω και έχω και γλυκό πρόσωπο και σκέφτομαι να αλλάξω στιλ μπας και δείξω τουλάχιστον στην ηλικία μου!
Εσείς έχετε κάποια εμπειρία όπου σας έκριναν θετικά ή αρνητικά κυρίως λόγω εμφάνισης (όπου εμφάνιση περιλαμβάνεται και ντύσιμο, στιλ, πόσων ετών δείχνετε κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε αρχικό στάδιο παίζει κάποιο μικρό ρόλο και η εμφάνιση...
Αλλά δεν νομίζω ότι μετέπειτα παίζει μεγάλο ρόλο...
Δηλαδή για να σου πω παράδειγμα... πριν ξεκινήσουν τα σχολεία,.. γνώρισα τον νέο μου καθηγητή Χημείας/Φυσικής που θα μου έκανε ιδιαίτερα...Για να πω την αλήθεια η πρώτη μου αντίδραση όταν τον είδα ήταν να ...τρομάξω!!:worry:

Ύστερα απο λίγη συζήτηση όμως που κάναμε και απο το μάθημα που κάνει τώρα και τον τρόπο διδασκαλίας, η γνώμη μου έχει αλλάξει τελείως για αυτόν τον άνθρωπο;)

Γι' αυτό καλό θα ήταν λοιπόν να μην κρίνουμε απο την εξωτερική εμφάνιση...
Φυσικά παίζει και αυτή κάποιο ρόλο, αλλά εφόσον κάποιος αποδείξει οτι <<αξίζει>> δεν νομίζω οτι παραπέρα πρέπει -ή θα έπρεπε- να παίζει κάποιον ρόλο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι δυστυχώς η εμφάνιση παίζει ρόλο σε όλα, ή τελοσπάντων σε σχεδόν όλα, στην κοινωνία που ζούμε. Από το μαγαζί που ψωνίζεις μέχρι τη δουλειά που θα πας να κάνεις. Τώρα το οτι μικροδείχνεις δεν είναι και τόσο τραγικό. Μπορείς να το αλλάξεις εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τώρα το οτι μικροδείχνεις δεν είναι και τόσο τραγικό. Μπορείς να το αλλάξεις εύκολα.

Πως;; (χωρίς μόνιμα αποτελέσματα φυσικά, σε καμιά δεκαριά χρόνια θα είναι προσόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Με το να φοράς ρούχα που είναι πιο "μεγαλίστικα" (καλά όχι και ταγιέρ!), με το να βάφεσαι, να μη φοράς αθλητικά παπούτσια (για το χειμώνα είναι καλές οι μπότες πχ), ε τέτοια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
"Γειά σας γιατρέ μου...θέλω να μου κάνεται πλαστική... για να φαίνομαι μερικά χρόνια μεγαλύτερη"

:hehe::hehe:

[j/k];)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
:) Αν και είχαμε ξαναπεί τον πόνο μας σε παρόμοιο topic θα τον ξαναπώ!

Κι εγώ μικροδείχνω και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν με βλέπουν να μην με παίρνουν και τόσο στα σοβαρά. Και είμαι και 25, δεν είμαι νιάνιαρο. Επίσης έχω κι εγώ γλυκά χαρακτηριστικά και λεπτή φωνή(το κορυφαίο είναι όταν παίρνουν τηλ. για έρευνες και τέτοια και μου λένε "Μου δίνεις κάποιον μεγαλύτερο να μιλήσω";:mad: Είμαι ενήλικη εδώ και αρκετά χρονάκια, hello!:offtopic: , I know, sorry).

Επίσης στο ντύσιμό μου βάζω αρκετή φαντασία και δεν μπορώ το κλασσικό στυλ, βάφομαι ελάχιστα και είμαι από την φύση μου λίγο χαζογελαστή αν και προσπαθώ να το μειώνω στην δουλειά.

Επειδή όμως δουλεύω με παιδιά, τα περισσότερα εκ των οποίων έχουν αρκετά προβλήματα μου είναι αδύνατο να κρατήσω σοβαρό ύφος ή να μου φύγει η χαζοχαρά. Και βασικά τα παιδιά με διασκεδάζουν τόσο πολύ που πολλές φορές γίνομαι κι εγώ παιδί μαζί τους.

Δεν έχω και μεγάλη εργασιακή εμπειρία, αλλά ενώ πάντα τα παιδιά με αγαπάνε και οι περισσότεροι γονείς με εκτιμάνε, έχει τύχει να έχω αμφισβητήσεις και πολύ άσχημες. Ότι φαίνομαι άπειρη, ότι θα καταστρέψω το παιδί τους. Και φυσικά όχι μπροστά σε μένα, στο boss.;) Και λέω ρε γ***, θα αισθάνονταν καλύτερα με ένα σοβαροφανές άτομο; Και η βλακεία είναι ότι στην δουλειά μου είμαι πολύ συνεπής και οργανωμένη. Τα σκέφτηκα και τσαντίστηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με το να φοράς ρούχα που είναι πιο "μεγαλίστικα" (καλά όχι και ταγιέρ!), με το να βάφεσαι, να μη φοράς αθλητικά παπούτσια (για το χειμώνα είναι καλές οι μπότες πχ), ε τέτοια πράγματα.

Αυτό σκέφτομαι κ εγώ αν και είναι λίγο δύσκολο να το συνηθίσω...

underwater κι εγώ το έχω αυτό με τη φωνή!!! Αν και δεν είμαι σίγουρη διότι έτσι ακούγεται σε μένα, ενώ πάντα η φωνή μας ακούγεται διαφορετικά στους άλλους απ΄ότι σε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επίσης αν αλλάξεις κούρεμα (αν θυμάμαι από φωτογραφίες σου είναι απλό καρέ; Κάνε μύτες, πχ) ή να μάθεις να τα πιάνεις πιο μεγαλίστικα...
Συν ό,τι λέει το adespoτούλι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης αν αλλάξεις κούρεμα (αν θυμάμαι από φωτογραφίες σου είναι απλό καρέ; Κάνε μύτες, πχ) ή να μάθεις να τα πιάνεις πιο μεγαλίστικα...
Συν ό,τι λέει το adespoτούλι!!
Δεν είναι καρέ, είναι μακριά. Να τα κόψω δεν παίζει, σκέφτομαι να τα βάψω σε κάποιο πιο σοβαρό χρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι πάει να πει σοβαρό χρώμα; Δε λέω να αλλάξεις μήκος, κουπ να βρεις!
Και με το καρέ δεν εννοώ μήκος, αλλά κόψιμο, δηλαδή όλα το ίδιο.
Ένα πιο άνισο κόψιμο θα "δείξει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η εμφανιση παιζει πολυυυυυ ρολο. Δεν εννοω μονο φυσικη ομορφια, αλλα και ποσο περιποιημενος ειναι ο αλλος οταν σκαει μυτη σ'ενα ραντεβου, ποσο προσεγμενα ειναι τα ρουχα του, ποσο εντονα βαμμενες ειναι οι γυναικες, και αλλα πολλα, ευτυχως η δυστυχως.
Μια κοπελα που θα σκασει μυτη στη δουλεια σαν να ετοιμαστηκε να παει σε σκυλαδικο, απο αποψη ντυσιματος, βαψιματος, κτλ κτλ σιγουρα δε θα επηρεασει θετικα τον εργοδοτη. Ουτε αντιστοιχα καποιος που παει απεριποιητος, με μπλουζα με λαδια και λοιπα.
Το θεμα της ηλικιας δε νομιζω πως παιζει ρολο. Κι εγω μικρη φαινομαι (ε, δεν ειμαι και γρια!) αλλα δεν ειναι αυτο που αφορα τους εργοδοτες, στη δουλεια που ειμαι τουλαχιστον. Κι εγω και οι συναδελφοι φοραμε ο,τι παλαβομαρα βρουμε, μην πω οτι επιβαλλεται κιολας!, και δεν δεχτηκαμε ποτε παρατηρηση, το καλυτερο τους να μεταφερουμε την τρελα και σ'αυτα που κανουμε! Τωρα σε μια διαφορετικης φυσης δουλεια, πχ δασκαλα, νοσοκομα, και δεν ξερω γω τι αλλο, ενταξει, δε νομιζω οτι ειναι το ιδανικοτερο να φορας ξεσκισμενο τζην πχ. Παντως σε γενικες γραμμες, οποια κι αν ειναι η πρωτη εντυπωση που δημιουργουν οι αλλοι για σενα, με τη δουλεια σου μπορεις να το ανατρεψεις, το θεμα ειναι αν σε παιρνει να το ρισκαρεις. Αυτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Κοίτα να δεις... Και εγώ μικροδείχνω! :P Σοβαρά τώρα... Μια γυναίκα μπορεί να βεφτεί, να κόψει τα μαλλιά της κτλ για να φαίνεται πιο μεγάλη, αλλά ένας άνδρας τι μπορεί να κάνει; Εγώ ας πούμε είμαι αδύνατος και δεν έχω άγρια χαρακτηριστικά (ακόμη κ αν μείνω αξύριστος). Οπότε είναι λίγο δύσκολο να μη μου συμπεριφερθούν σε μια δουλειά λες κ είμαι 16χρονος. :baby:

Δεν έχω βέβαια κάποια ιδιαίτερα αρνητική εμπειρία στον εργασιακό τομέα σε σχέση με την εμφάνιση αλλά νομίζω πως πράγματι παίζει σημαντικό ρόλο για το αν θα σε προσλάβουν κυρίως. Είναι τυχαίο που γίνονται ολόκληρα σεμινάρια σχετικά με το πως πρέπει να είσαι ντυμένος στην συνέντευξη για την δουλειά; Αλλά νομίζω πέρα από την πρώτη εντύπωση, μετά το ντύσιμο δεν είναι σημείο αναφοράς σε μια εργασία γιατί εκεί περισσότερο θα παίξουν ρόλο οι ικανότητές σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παίζει απίστευτα μεγάλο ρόλο στα επαγγελματικά, ειδικά για τις γυναίκες. Με πολλές φορμές. Εϊτε για την άνοδο τους είτε για την κάλυψη της ανικανότητας τους.
Αν δείτε σε εταιρίες μέσα..... Ειδικά σε θέσεις που έρχονται σε επαφή με τον έξω κόσμο άντε γεια.

Και να ήταν μόνο στο επαγγελματικό!!!

Εδώ εμένα μου έχουν πει γυναίκες ότι με το σε κοιτάζουν ξέρεις πόσο κοστίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Υπάρχουν ρούχα τα οποία είναι αναγνωρισμένα ως business, κάποια απο αυτά είναι οι μαυρες γόβες,
Τα σακάκια (τα γυναικέια δηλαδη)
Κάποια είδη φούστας, παντελονιών και φορεμάτων (πάντα σε συνδυασμό με γόβα ή μπότα)
Το χρώμα που κυριαρχεί στα παραπάνω είναι το μαυρο το σκούρο γκρι και μετά τα υπόλοιπα, απλά πάντα σχετικά σκούρα.
Κοινώς ΄(και δυστηχώς ) ότι μοιάζει με αντρικο΄κουστούμι!
Δείτε καταχωρήσεις πανεπηστιμίων με αποφοίτους που δουλευουν για να πάρετε μια ιδέα.
Αν δείχνεις επαγγελματίας και δείχνεις και ταυτόχρονα και λίγο σνομπ (χωρίς πολλές πλακίτσες κτλ) μπορείς να ξεπεράσεις το θέμα της ηλικίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Michelle,δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να νιώθεις κόμπλεξ.

Δεν πιστεύω ότι η εμφάνιση κάποιου παίζει ρόλο στην επαγγελματική του εξέλιξη. Ο καθοριστικότερος παράγοντας σε αυτό είναι οι ικανότητες κάποιου. Αυτή είναι η ουσία.

Το θέμα είναι όμως πολλές φορές, ειδικά στις πρώτες εντυπώσεις παίζει κάποιο ρόλο η εμφάνιση. Η αλήθεια είναι ότι με ένα αυστηρό ντύσιμο, μακιγιάζ κτλ. , σαν πρώτη εντύπωση θα γεμίσεις ίσως λίγο περισσότερο το μάτι αυτού που σε βλέπει. Είναι καθαρά δική σου επιλογή αν θα το κάνεις ή όχι. Νομίζω πιο πάνω αναφέρθηκαν πάρα πολύ τρόποι με τους οποίους μπορείς να φαίνεσαι μεγαλύτερη.

Κι εμένα όσοι με πρωτοαντικρύζουν (και με βλέπουν άβαφη, χωρίς "έντονο" ντύσιμο, δηλ. απλό τζιν και μπλουζάκι) με περνάνε για 14 με 15 ενώ είμαι 19. Και με ρωτάνε," μα είναι δυνατόν να είσαι τόσο"? Προσωπικά,όμως χαίρομαι πάρα πολύ για αυτό, διότι και μελλοντικά θα με περνάνε για πολύ μικρότερη.

Υ.Γ. Έχει τύχει να πάρεις δουλειά από κάποιον και να σου δείξει με τον τρόπο του ότι σε θεωρεί μικρή, ακατάλληλη για αυτό? Πώς ακριβώς σου δημιουργήθηκε αυτός ο προβληματισμός? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ο Γιάννης έχει όντως δίκιο για τα κουστούμια. Πάντως τα μαλλιά σου μην τα αλλάξεις χρώμα, τι είναι πιο σοβαρό από το χρώμα σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η εμφανιση παιζει τον ρολο της στα παντα, φυσικα και στην δουλεια. Βεβαια αναλογα με την δουλεια επιρεαζει και η εμφανιση.
Αυτο εχει παιξει ρολο με το σχολειο για εμενα. Μεγαλοδειχνω, εχω και μουσι εχω και μακρι μαλι ειναι και το στυλ μου τετιο που ολοι αρχικα με περνουν με κακο ματι μεχρι να με μαθουν. Με καθε καινουργιο καθηγιτη παντα τα ιδια...
Ιδικα λοιπον σε επαγκελματικο χωρο παιζει μεγαλο ρολο και ιδικα σε θεσης που "φενονται" και θελουν μια α "εμφανιση". Τωρα αν εισαι τηλεφωνιτρια μονο το τι εντυπωση θα αφησεις στο αφεντικο παιζει ρολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και στην τελική δεν περιμένει ο άλλος απο την εμφάνιση σου να κρίνει πόσο σοβαρός είναι η όχι αλλα απο την γενική συμπεριφορά.
Ειδικά το θέμα με το κούρεμα μου ακούγετε πολύ τραβηγμένο, σιγά μην αλλάζουμε το πως είναι τα μαλιά μας για να φανούμε κάπως.,
Απλά συνδύαστε τα μαλλιά σας (όπως σας αρέσει) με το ντύσιμο σας, τίποτα παραπάνω.
Αν ξέρεις να ντυθείς σωστά δείχνεις σοβαρή ότι χρώμα και ότι μήκος και να έχουν τα μαλλιά σου.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο Γιάννης έχει όντως δίκιο για τα κουστούμια. Πάντως τα μαλλιά σου μην τα αλλάξεις χρώμα, τι είναι πιο σοβαρό από το χρώμα σου??
Σκέφτομαι να τα κάνω πιο σκούρα ή κάτι σε δαμασκηνί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top