Βιασμός 16χρονης στην Εύβοια κατα τη διάρκεια καταλήψεων

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Yπαρχουν τιποτα εξελιξεις στο θεμα παιδια;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα θα ξεχαστεί όπως και αλλά θέματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάντως αυτό το θέμα με έχει επηρεάσει αρκετά και δεν νομίζω να το ξεχάσω έτσι εύκολα. Και να φανταστεί κανείς οτι συνήθως οι ειδήσεις με αφήνουν αρκετά αδιάφορη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ernesto_che

Νεοφερμένος

Ο ernesto_che αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το θεμα δεν τελειώνει ετσι, η έστο δεν πρέπει να τελειώσει έτσι.
Για να καταλάβετε τι συμβαίνει στην τοπική κοινωνία αναζητήστε το άρθρο της "Ε" το οποίο μιλάει για την πορεία που οργάνωσαν αντιεξουσιαστικές οργανώσεις στην περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ελπίζω να το ξέρετε πως αιτία για την απαγόρευση χρήσης Κινητών στα σχολεία είναι αυτό το περιστατικό. Μέχρι και το BBC το έγραψε... Θα είναι μέγα λάθος αν το θέμα απλά ξεχαστεί επειδή η αλήθεια πονάει... :-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
ο βιασμος ειναι το χειροτερο πραγμα ειτε εισαι μικρη ειτε μεγαλη καμμια δεν τα θελει απλα στους βιαστες χρειαζεται ευνουχισμος αλλα δεν υπαρχουν νομοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
ο βιασμος ειναι το χειροτερο πραγμα ειτε εισαι μικρη ειτε μεγαλη καμμια δεν τα θελει απλα στους βιαστες χρειαζεται ευνουχισμος αλλα δεν υπαρχουν νομοι

Άμα οι βιαστές ευνουχίζονται όμως,στους ληστές πρέπει να κόβουμε τα χέρια,στους απατεώνες να κάνουμε λοβοτομή, στους ματάκηδες να βγάζουμε τα μάτια και πάει λέγοντας, εγώ είμαι υπερ των αυστηρών ποινών αλλά σε όλα τα εγκλήματα/αδικήματα και όχι το 99% να την βγάζει με φυλακή και οι άλλοι με δραστικά μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
mentor ο βιασμος ειναι ενα ιδιαιτερα απεχθες αδικημα με την εννοια οτι προκαλει ψυχολογικα ποροβληματα στο θυμα κι αποτελει πραξη ταπεινωσης που καποιους τους ακουλουθει.Υπαρχουν ατομα που μετα απο βιασμο τρελαθηκαν η αυτοκτονησαν θυμαμαι μια ταινια που χα δει βασισμενη σε αληθινο περιστατικο το παιδι που σκοτωσε τους γονεις του θεωρηκε οτι ηταν διαταραγμενο εξαιτιας των βιασμων απο το πατερα του κι πηρε ελαφρυντικα.Ο τροπος που τους σκοτωσε δειχνει οτι δεν ηταν καλα.Το προβλημα ειναι οτι οι ποινες που προβλεπονται ειναι μικρες σε μερικα χρονια οι ανθρωποι αυτοι ειναι παλι εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω θα ελεγα να μην μιλαμε καλυτερα για βιασμο, εφοσον δεν ειναι ξεκαθαρο κατι τετοιο! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
γιατι μηπως δεν επρεπε να ηταν μια λυση και αυτη για ολους τα 25 χρονια ανωτατη ποινη ειναι καλα? μετα να μπαινοβγαινουν στην φυλακη με αδεια καλα ειναι? ας ηταν ισοβια χωρις ομως να μπαινοβγαινουν στην φυλακη μεχρι να πεθανουν μεσα ο 5πλος φονος στο Αγρινιο , ο βιαστης των μικρων αγοριων στην Νικαια κλπ γιατι μονο 25 χρονια μονο?τωρα ακουω στην τηλεοραση ειχε ψυχολογικα προβληματα ο βιαστης μα ειμαστε λογικοι? γιαυτο καταντησαμε ετσι οτι θελει κανει κανεις αφου δεν υπαρχει τιμωρια σιγα τα 25 χρονια φυλακη βγαινει μετα και το ξανακανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
mentor ο βιασμος ειναι ενα ιδιαιτερα απεχθες αδικημα με την εννοια οτι προκαλει ψυχολογικα ποροβληματα στο θυμα κι αποτελει πραξη ταπεινωσης που καποιους τους ακουλουθει.Υπαρχουν ατομα που μετα απο βιασμο τρελαθηκαν η αυτοκτονησαν θυμαμαι μια ταινια που χα δει βασισμενη σε αληθινο περιστατικο το παιδι που σκοτωσε τους γονεις του θεωρηκε οτι ηταν διαταραγμενο εξαιτιας των βιασμων απο το πατερα του κι πηρε ελαφρυντικα.Ο τροπος που τους σκοτωσε δειχνει οτι δεν ηταν καλα.Το προβλημα ειναι οτι οι ποινες που προβλεπονται ειναι μικρες σε μερικα χρονια οι ανθρωποι αυτοι ειναι παλι εξω.

Ωραία συμφωνώ με το ότι ο βιασμός είναι απο τα χειρότερα εγκλήματα,αν ευνουχιστεί ο δράστης το θύμα θα γίνει καλά;Η αύξηση της ποινής προφανώς δεν φέρει και καλυτέρευση του θύματος,παρά είναι μέσο παραδειγματισμού για να μην ξαναγίνει,οπότε το τι τραβάνε τα θύματα μετά είναι ένα πολύ διαφορετικό θέμα απο αυτό της ποινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
όπου να 'ναι θα γίνει που θα γίνει στο split, οπότε ας θέσω κ εγώ τις απόψεις μου για τα όσα διάβασα στα τελευταία posts.

Καταρχήν, άλλο νομική δίωξη και άλλο ψυχική διαταραχή. Αμφιβάλλει κανείς ότι όποιος διαπράξει έναν βιασμό είναι (εξ' ορισμού) και ψυχικά ασθενής; Άλλος σε μικρότερο βαθμό και άλλο σε μεγαλύτερο.

Το ελαφρυντικό της ψυχικής διαταραχής λαμβάνεται υπόψη μόνο όταν ο δράστης έχει μια διαταραχή που δεν του επιτρέπει να έχει σε ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ευθύνη των πράξεών του.

Για παράδειγμα ένας καταθλιπτικός ναι μεν έχει ψυχική διαταραχή, αλλά αν σκοτώσει ένα άτομο, η διαταραχή αυτή δεν θα ληφθεί σοβαρά υπόψη (καθόλου θα έλεγα). Αν όμως ένας με διαταραχή πολλαπλής προσωπικότητας (για να μη πω το κλασσικό παρεξηγημένο "σχιζοφρένεια") σκοτώσει ένα άτομο κατά τη διάρκεια μιας τέτοιας κρίσης τότε αυτό θα ληφθεί ως ελαφρυντικό και πιθανόν θα αποφασιστεί μεγαλύτερος βαθμός ψυχιατρικής παρακολούθησης σε ψυχιατρείο, παρά εγκλεισμός σε φυλακή.

Γιατί; Γιατί απλά και το ίδιο το θύμα είναι θύτης και χρειάζεται βοήθεια ώστε να μπορέσει να επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα και να επανενταχτεί στην κοινωνία. Δηλαδή θα ήταν καλύτερα να μπαίνουν κ να βγαίνουν το ίδιο ψυχικά ασθενείς;

Τέλος, δεν μου αρέσει να πιπιλίζεται (το έχω διαβάσει κ σε άλλες συζητήσεις στο ίντερνετ) πως "όλοι μπαίνουν, δηλώνουν τρελάκιδες κ βγαίνουν", γιατί απλά δεν είναι έτσι γιατί η ψυχική ασθένεια λαμβάνεται υπόψη μόνο όταν είναι πολύ σοβαρή, όπως είπα κ πιο πάνω κ έπειτα γιατί αν κάποιος αποδειχθεί ψυχικά ασθενής ΔΕΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙ τη φυλακή ΟΥΤΕ τον εγκλεισμό. Απλά υπάρχει διαφοροποίηση στην ποιότητα της ποινής του έτσι ώστε εν τέλει να βοηθηθεί η ίδια η κοινωνία γιατί έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες το άτομο αυτό να επιστρέψει στην κοινωνία καλύτερο από πριν.

Αυτά για τις ψυχικές ασθένειες. Για το μέγεθος των ποινών και τις ακρότητες περί ευνουχισμών, κρεμάλας, λιθοβολισμού, θα αρκεστώ να πω πως εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται διπλάσια απάνθρωπο να βασανίζεται ένας βασανιστής γιατί απλά γίνεται μια επανάληψη του εγκλήματος, αυτή τη φορά με τη σφραγίδα του κράτους. Το ήθος μιας κοινωνίας φαίνεται (και) από το ποινικό της σύστημα.

Πείτε με ανώμαλο, αλλά έτσι νιώθω. Και εγώ όμως πιστεύω πως σε ορισμένα εγκλήματα θα έπρεπε να ήταν πιο αυστηρές οι ποινές, αλλά και πως απαιτείται αλλαγή στο σωφρονιστικό σύστημα ώστε επιτέλους να γίνει σωφρονιστικό!

Ένας νομικός όμως ίσως να ξέρει να μας εξηγήσει καλύτερα τα πως και τα γιατί των ποινών που επιβάλλονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για τις δικαιολογίες των περισσότερων για μειωμένη ποινή.
Ο ασθενής που έχει πρόβλημα σοβαρό δεν έχει ευθύνη των πράξεων του αλλά οι άλλοι που βρίσκουν την δικαιολογία ότι έχουν ψυχολογικά προβλήματα για μειωμένη ποινή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό λέω... Άλλο το τι ζητάει ο καθένας κ άλλο το αν πραγματικά λαμβάνεται υπόψη. Το ελαφρυντικό αυτό λαμβάνεται υπόψη μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις, οι οποίες είναι σχετικά εύκολα διαγνώσιμες από ειδικούς ψυχολόγους κ ψυχιάτρους.:)

Δεν ξέρω γιατί όμως κυκλοφορεί στην Ελλάδα η αντίληψη ότι "όλοι" όσοι μπαίνουν φυλακή τους καταλογίζεται κ αυτό το ελαφρυντικό. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μύθος αυτό. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις είτε λόγω λάθους του ειδικού, λόγω λαδώματος κτλ Υπάρχουν κ είναι κατακριτέες. Απλά δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία των ατόμων που τους αναγνωρίζονται σοβαρά ελαφρυντικά λόγω ψυχικής διαταραχής ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οποιος αντρας κανει βιασμο να ειναι κι ψυχασθενης?Αποκλειεται απλα να το θελε?Εχω ακουσει πολλους αντρες που σε καθε περιπτωση δικαιολογουν τον βιαστη αυτο κατι δειχνει.Επισης πολλες κοπελες εχουν πεσει θυματα σεξουαλικης παρενοχλησης.Ολοι αυτοι ειναι ψυχασθενεις?Ο ανθρωπος κρυβει ζωωδη ενστικτα κι πολλοι αρεσκονται να φερονται ασχημα στους αλλους εθδικα αν τους θεωρουν αδυναμους (αδυναμο φυλο) με καθε τροπο αυτο δεν σημαινει οτι οποιος αρεσκεται να κακοποιει σεξουαλικα ειναι τρελος απλα ειναι κτηνωδης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
"Ψυχασθενής" ίσως είναι βαρια λέξη. Διαταραγμένοι ψυχικά όμως σίγουρα ειναι. :)

δεν δικαιολογείται να ασκείς ψυχική κ σωματική βία αν δεν έχεις πρόβλημα ο ίδιος. "Ψυχικά διαταραγμένος" δεν σημαίνει έτοιμος για ζουρλομανδύα. Δεν είναι όλοι το ίδιο βαριά. Γι'αυτό κ λαμβάνεται ως ελαφρυντικό μονο σε βαριες περιπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
σίγουρα κάποια διαταραχή προσωπικότητας πρέπει να υπάρχει.

δεν είναι όμως αυτό απόλυτο. πιστεύω ότι παίζει ρόλο η παιδεία, τα βιώματα, οι βιοτικές συνθήκες και η νοοτροπία ενός ανθρώπου (και όχι απαραιτήτως ενός άντρα, γιατί έχουν καταδικαστεί και γυναίκες για άμεση συνέργεια σε βιασμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
σίγουρα κάποια διαταραχή προσωπικότητας πρέπει να υπάρχει.

δεν είναι όμως αυτό απόλυτο. πιστεύω ότι παίζει ρόλο η παιδεία, τα βιώματα, οι βιοτικές συνθήκες και η νοοτροπία ενός ανθρώπου (και όχι απαραιτήτως ενός άντρα, γιατί έχουν καταδικαστεί και γυναίκες για άμεση συνέργεια σε βιασμό)

Xμ...δυστυχώς νομίζω πως σε αυτήν την περίπτωση το υπόλοιπο περιβάλλον δεν παίζει και τόσο σπουδαίο ρόλο, την περίπτωση δλδ που κάποιος είναι ψυχικά διαταραγμένος.Άλλωστε πόσες φορές έχουμε ακούσει για ανθρώπους υπεράνω πάσης υποψίας, οικογενειάρχειες, επιστήμονες, φιλήσυχους και υποδείγματα συμπεριφοράς κατα τ΄άλλα να "κρύβουν" έναν "μιστερ Χάιντ" μέσα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αγαπητή kleftra συμφωνώ απόλυτα.

αυτο που είπα απλά είναι ότι δεν νομίζω ότι η ψυχική διαταραχή είναι η μόνη αιτία. συμπληρωματικά αναφέρω ότι το περιβάλλον μπορεί να αποτελέσει άλλο ένα αίτιο.

φυσικά και σε περιπτώσεις ψυχιατρικές το περιβάλλον από μόνο του δεν θα δώσει λύσεις.

εγώ αναφέρω την περίπτωση που τα βιώματα ή η νοοτροπία δίνουν την ώθηση για μια τέτοια πράξη χωρίς να υπάρχει κάποια ψυχολογική διαταραχή. πχ ένα αγόρι που μεγαλώνει με τη νοοτροπία "οι γυναίκες τα θέλουν" μπορεί να γίενι βιαστής χωρίς να έχει κάποιο ψυχικό νόσημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγώ αναφέρω την περίπτωση που τα βιώματα ή η νοοτροπία δίνουν την ώθηση για μια τέτοια πράξη χωρίς να υπάρχει κάποια ψυχολογική διαταραχή. πχ ένα αγόρι που μεγαλώνει με τη νοοτροπία "οι γυναίκες τα θέλουν" μπορεί να γίενι βιαστής χωρίς να έχει κάποιο ψυχικό νόσημα

Χμ...ναι σωστό.Και φοβάμαι πως αυτο το παράδειγμα είναι και χειρότερο μιας και στην δική του περίπτωση είναι σίγουρος πως "δεν έκανε και κάτι κακό":hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top