Πέταξαν αυγά και γιαούρτια στους μουσουλμάνους που προσεύχονταν στην πλ. Αττικής

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν και με καλυψαν καποια σχολια της Resident και καποιων αλλων, εχω να πω το εξης πολυ σοβαρο :

Ειναι κριμα να πετανε αυγα. Σε λιγο μονο αυτα θα χουμε να τρωμε οπως παει η οικονομια. Ασε που με λιγη φαντασια, κάνεις καλές ομελέτες. Δεν εχουμε μυαλο...

Παντως αν ηταν στο χερι μου, θα εβαζα καποιους περιορισμους στα θρησκευτικά άλλων λαων στη χωρα μου. Δε θα απαγορευα την προσευχη, αλλά ρε φιλε αν δεν εισαι αρκετά homo sapiens, για να καταλαβεις οτι την ιδια αξια εχει η προσευχη οπου και να την κανεις, ...ε σορυ αλλα δε θα σε αφησω να αναστατωνεις τους δρομους. Προσευχησου σπιτι σου, φτιαξε ενα ναο καπου, κι αν ειστε τοσοι πολλοι και πρεπει σωνει και καλα να το κανετε υπαιθρια, πηγαιντε σε κανα χωραφι,βουνο παραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που κάνανε οι μουσουλμάνοι το θεωρώ λάθος, εφόσον δεν πήραν άδεια από την αστυνομία (που δεν έπρεπε να τη δώσει).
Υποθέτω ότι είσαι θρήσκος. Εσύ παίρνεις άδεια να κάνεις την προσευχή σου;
Ειλικρινά, θέλω να μπω σε αστικό και όταν περάσει δίπλα από εκκλησία να αρχίσω να ρίχνω αυγά. Αλλά εγώ θα το κάνω όμορφα και με στυλ, θα ρίχνω αυγά σολομού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Aν και με καλυψαν καποια σχολια της Resident και καποιων αλλων, εχω να πω το εξης πολυ σοβαρο :

Ειναι κριμα να πετανε αυγα. Σε λιγο μονο αυτα θα χουμε να τρωμε οπως παει η οικονομια. Ασε που με λιγη φαντασια, κάνεις καλές ομελέτες. Δεν εχουμε μυαλο...

Παντως αν ηταν στο χερι μου, θα εβαζα καποιους περιορισμους στα θρησκευτικά άλλων λαων στη χωρα μου. Δε θα απαγορευα την προσευχη, αλλά ρε φιλε αν δεν εισαι αρκετά homo sapiens, για να καταλαβεις οτι την ιδια αξια εχει η προσευχη οπου και να την κανεις, ...ε σορυ αλλα δε θα σε αφησω να αναστατωνεις τους δρομους. Προσευχησου σπιτι σου, φτιαξε ενα ναο καπου, κι αν ειστε τοσοι πολλοι και πρεπει σωνει και καλα να το κανετε υπαιθρια, πηγαιντε σε κανα χωραφι,βουνο παραλία.


Να σαι καλα βρε!:P:confused:


homo sapiens..:hmm: τοτε και οι ορθοδοξοι δεν εχουν λογο να εχουν εκκλησιες γιατι μπορουν να προσευχηθουν στο σπιτι..το ιδιο και οι καθολικοι..Να καταργησουμε τους ναους τελειως!:worry: Γιατι μια αναστατωση ειναι και ο επιταφιος..κλεινουν για ωρες μεγαλοι κεντρικοι δρομοι..

Να παρουν ολοι οι αλλοθρησκοι τα βουνα και τις παραλιες τοτε γιατι ετσι το αποφασισαμε εμεις..ωραια λογικη!:confused:
Γιατι καποιος μας ειπε οτι στην Ελλαδα μονο οι Χριστιανοι εχουν δικαιωματα..οι αλλοι μονο αν και εφοσον το αποφασισουμε εμεις..:worry:
χμ.. καλα παμε!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Στην Ελλάδα μάλλον μόνο αν είσαι πρασινος έχεις δικαιώματα... ( τι πράσινος το αφήνουμε φλού σαν το πολιτικο μήνυμα των δημοτικών εκλογών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
υπάρχει και η άλλη άποψη
https://www.inews.gr/96/mousoulmanoi-epitethikan-se-ellines-stin-plateia-attikis.htm
"Επίθεση σε γυναικόπαιδα και ηλικιωμένους, που βρίσκονταν στην πλατεία Αττικής, το βράδυ του Σαββάτου, πραγματοποίησε ομάδα μουσουλμάνων λαθρομεταναστών."

Ανεξιθρησκία μια παρεξηγημένη και πολύ παρερμηνευμένη λέξη....
Οι λατρευτικές εκδηλώσεις πρέπει να γίνονται σε κατάλληλους οργανωμένους χώρους και όχι όπου να ' ναι για λόγους εντυπωσιασμού....
Καταλαβαίνω την ανάγκη των Μουσουλμάνων να έχουν τον κατάλληλο χώρο για τις λατρευτικές τους ανάγκες, οπότε κάποιοι περισσότερο φανατικοί και οξύθυμοι να οδηγούνται σε ακραίες αντιδράσεις...
Από την πλευρά των Ελλήνων που θεώρησαν σωστό να πετάξουν αυγά, ήταν κι αυτή μια ακραία αντίδραση......

Όμως στις πλατείες οι άνθρωποι της περιοχής θέλουν να βγάλουν τα εγγόνια ή τα παιδιά τους βόλτα, οι ηλικιωμένοι να κάνουν την βόλτα τους, τα παιδιά να παίξουν.... το να καταλαμβάνεις τον χώρο χωρίς άδεια και χωρίς να σέβεσαι αποτελεί κι αυτό ένα πρόβλημα.....
Γιατί με αυτή τη λογική πάω κι εγώ σε μια πλατεία στήνω μια εξέδρα, βάζω μουσική δυνατά και αρχίζω τις μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.....

Οι ακραίες αποφάσεις φέρνουν και ακραία αποτελέσματα... και από τις δυο πλευρές!!!

Σε αυτές τις καταστάσεις πρέπει να επικρατεί η ψυχραιμία και πάνω απ όλα να λειτουργεί σωστά το κράτος και όχι να αφήνει τα προβλήματα της περιοχής να οξύνονται για όλους όσους συμβιώνουν εκεί, παραμένοντας απλός παρατηρητής.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Παντως αν ηταν στο χερι μου, θα εβαζα καποιους περιορισμους στα θρησκευτικά άλλων λαων στη χωρα μου. Δε θα απαγορευα την προσευχη, αλλά ρε φιλε αν δεν εισαι αρκετά homo sapiens, για να καταλαβεις οτι την ιδια αξια εχει η προσευχη οπου και να την κανεις, ...ε σορυ αλλα δε θα σε αφησω να αναστατωνεις τους δρομους. Προσευχησου σπιτι σου, φτιαξε ενα ναο καπου, κι αν ειστε τοσοι πολλοι και πρεπει σωνει και καλα να το κανετε υπαιθρια, πηγαιντε σε κανα χωραφι,βουνο παραλία.

Δεν κατάλαβα, αν το κράτος θεωρεί ότι είναι Χ.Ο. και η λατρεία ενός άλλου θεού ασυμβίβαστη με το πολιτικά ορθόν γιατί να μην προσευχηθεί στο δρόμο; Με την ίδια λογική να καταργήσουμε τις εκκλησίες και να προσεύχεται ο καθένας σπίτι του. Όπως έχουν και οι γηγενείς έθιμα τα οποία θέλουν να κάνουν έτσι και αυτοί έχουν δικά τους και μέσα σε αυτά είναι η ομαδική προσευχή την οποία δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν με τις υπάρχουσες συνθήκες. Δεν με ενδιαφέρει αν ήταν διαμαρτυρία ή όχι, αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να προσυχηθούν και θα συνεχίσουν να καταλαμβάνουν δημόσιους χώρους αν δεν λυθεί το πρόβλημα τους...

Και εγώ δεν θέλω να κυκλοφορεί ο επιτάφιος στους δρόμους (το θεωρώ ανατριχιαστικό θέαμα) και δεν μου αρέσει να γιορτάζουν την ανάσταση με τέτοιο τρόπο, όπου όλοι βγαίνουν έξω από την εκκλησία και περπατάνε μετά με τα κεριά τους έως το σπίτι τους. Δεν είπα όμως ότι πρέπει να σταματήσουν να το κάνουν επειδή είμαι άθεος και δεν γουστάρω να τους βλέπω.

Απλώς καθομαι σπίτι μου και βγαίνω μετά τη 1 :P

για να ξυπνησουμε λιγο απο το "πολυπολιτισμικο" ονειρο που καποιοι ντεμοντε πια προωθουν..

και την ιδια στιμγη οι "προοδευτικοι" του τοπου προωθουν να μην βλεπουμε χριστιανικα εθιμα δημοσιως ,την ιδια σιγμη που προωθουμε τα μουσουλμανικα..

οι ιδιοι ανθρωποι που βγαζουν μπιμπικια με τις χριστιανικες τελετες και τους "παπαδες" πετανε τη σκουφια τους για την υποστηριξη της δημοσιας μουσουλμανικης λατρειας..

Οι προοδευτικοί του τόπου τους οποίους τόσο πολύ περιφρονείς σου λένε να λατρεύεις τον Θεό σου αλλά να μην είσαι μαλάκας και να αφήνεις και τους άλλους να λατρεύουν τον Θεό τους και να μην εμποδίζεις στην ανέγερση τεμένους την στιγμή που δεν είναι 10 άνθρωποι αυτού του θρησκεύματος αλλά αρκετές χιλιάδες. Κανείς δεν λέει ότι οι μουσουλμάνοι είναι άγιοι και με συγχωρείς αλλά είναι ηλίθιο να λες ότι δεν πρέπει να σεβαστούμε το δικαίωμά τους στη λατρεία επειδή υπήρξε μια τέτοια συμπεριφορά. Επειδή η συμπεριφορά μιας μερίδας ενός πληθυσμού είναι τέτοια τότε αποκλείουμε το δικαίωμα στο σύνολο του πληθυσμού; Αυτό στην αργκό ονομάζεται ρατσισμός μίστερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, αν το κράτος θεωρεί ότι είναι Χ.Ο. και η λατρεία ενός άλλου θεού ασυμβίβαστη με το πολιτικά ορθόν γιατί να μην προσευχηθεί στο δρόμο; Με την ίδια λογική να καταργήσουμε τις εκκλησίες και να προσεύχεται ο καθένας σπίτι του. Όπως έχουν και οι γηγενείς έθιμα τα οποία θέλουν να κάνουν έτσι και αυτοί έχουν δικά τους και μέσα σε αυτά είναι η ομαδική προσευχή την οποία δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν με τις υπάρχουσες συνθήκες. Δεν με ενδιαφέρει αν ήταν διαμαρτυρία ή όχι, αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να προσυχηθούν και θα συνεχίσουν να καταλαμβάνουν δημόσιους χώρους αν δεν λυθεί το πρόβλημα τους...

Και εγώ δεν θέλω να κυκλοφορεί ο επιτάφιος στους δρόμους (το θεωρώ ανατριχιαστικό θέαμα) και δεν μου αρέσει να γιορτάζουν την ανάσταση με τέτοιο τρόπο, όπου όλοι βγαίνουν έξω από την εκκλησία και περπατάνε μετά με τα κεριά τους έως το σπίτι τους. Δεν είπα όμως ότι πρέπει να σταματήσουν να το κάνουν επειδή είμαι άθεος και δεν γουστάρω να τους βλέπω.

Απλώς καθομαι σπίτι μου και βγαίνω μετά τη 1 :P



Οι προοδευτικοί του τόπου τους οποίους τόσο πολύ περιφρονείς σου λένε να λατρεύεις τον Θεό σου αλλά να μην είσαι μαλάκας και να αφήνεις και τους άλλους να λατρεύουν τον Θεό τους και να μην εμποδίζεις στην ανέγερση τεμένους την στιγμή που δεν είναι 10 άνθρωποι αυτού του θρησκεύματος αλλά αρκετές χιλιάδες. Κανείς δεν λέει ότι οι μουσουλμάνοι είναι άγιοι και με συγχωρείς αλλά είναι ηλίθιο να λες ότι δεν πρέπει να σεβαστούμε το δικαίωμά τους στη λατρεία επειδή υπήρξε μια τέτοια συμπεριφορά. Επειδή η συμπεριφορά μιας μερίδας ενός πληθυσμού είναι τέτοια τότε αποκλείουμε το δικαίωμα στο σύνολο του πληθυσμού; Αυτό στην αργκό ονομάζεται ρατσισμός μίστερ...

Respect!:worship::worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όμως στις πλατείες οι άνθρωποι της περιοχής θέλουν να βγάλουν τα εγγόνια ή τα παιδιά τους βόλτα, οι ηλικιωμένοι να κάνουν την βόλτα τους, τα παιδιά να παίξουν.... το να καταλαμβάνεις τον χώρο χωρίς άδεια και χωρίς να σέβεσαι αποτελεί κι αυτό ένα πρόβλημα.....
Γιατί με αυτή τη λογική πάω κι εγώ σε μια πλατεία στήνω μια εξέδρα, βάζω μουσική δυνατά και αρχίζω τις μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.....

Οι ακραίες αποφάσεις φέρνουν και ακραία αποτελέσματα... και από τις δυο πλευρές!!!

Σε αυτές τις καταστάσεις πρέπει να επικρατεί η ψυχραιμία και πάνω απ όλα να λειτουργεί σωστά το κράτος και όχι να αφήνει τα προβλήματα της περιοχής να οξύνονται για όλους όσους συμβιώνουν εκεί, παραμένοντας απλός παρατηρητής.....
εσενα σε παω πολυ τελικα..:D



Οι προοδευτικοί του τόπου τους οποίους τόσο πολύ περιφρονείς σου λένε να λατρεύεις τον Θεό σου αλλά να μην είσαι μαλάκας και να αφήνεις και τους άλλους να λατρεύουν τον Θεό τους και να μην εμποδίζεις στην ανέγερση τεμένους την στιγμή που δεν είναι 10 άνθρωποι αυτού του θρησκεύματος αλλά αρκετές χιλιάδες. Κανείς δεν λέει ότι οι μουσουλμάνοι είναι άγιοι και με συγχωρείς αλλά είναι ηλίθιο να λες ότι δεν πρέπει να σεβαστούμε το δικαίωμά τους στη λατρεία επειδή υπήρξε μια τέτοια συμπεριφορά. Επειδή η συμπεριφορά μιας μερίδας ενός πληθυσμού είναι τέτοια τότε αποκλείουμε το δικαίωμα στο σύνολο του πληθυσμού; Αυτό στην αργκό ονομάζεται ρατσισμός μίστερ...
α,,δεν το μαθες?ειμαι ρατσιστης!:D:D
(το μαθα χθες που πηγα σε Γιατρο:worry:λες να ειναι σοβαρο?:confused:)








παντως πλακα πλακα,,τα τζαμια ειναι σχεδον ιδια με εκκλησιες δικιες μας..μονο ο μιναρες(αντι για καμπαναριο) διαφερει..και η απουσια σταυρου..κατα αλλα σαν απλες εκκλησιες χωρις εικονες στους τοιχους μοιαζουν..

τοσες εκκλησιες εχουμε σε καθε ραχουλα και δρομακι..ας ειναι και μερικες τζαμια..τι θα πειραζε..?απο το να κανουν ενα μεγαλο..

ισως οντως επιτηδες μιλανε μονο για ενα μεγαλο..για αλλους λογους..η συγκεντρωση ομως μπορει να δημιουργουσε προβληματα..

ισως και λογω κρισης τα πολλα μικρα απλα τζαμια σε διαφορα σημεια της Αθηνας ,θεσσαλονικης ή και αλλου,,να ειναι πολυ φτηνοτερα ..και πιο ευκολο για τους χριστιανους να το δεχτουνε και να γινει σωστη προσαρμογη στην κοινωνια χωρις καυγαδες κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
https://www.gonia.gr/gonia.php?article=2232
Φαίνεται η γνώμη σου για τους ανθρώπους αυτούς από το κόκκινο. Μουσουλμάνοι υπάρχουν στην Αθήνα πάνω από 15 χρόνια. Απλώς "τους αγνοούσαμε" μέχρι να γίνουν "πρόβλημα". Τώρα που γιγαντώθηκε ο πληθυσμός τους λέμε ότι φταίνε αυτοί που διαμαρτύρονται για το ότι δεν έχουν τζαμί..

Υποθέτω ότι είσαι θρήσκος. Εσύ παίρνεις άδεια να κάνεις την προσευχή σου;
Ειλικρινά, θέλω να μπω σε αστικό και όταν περάσει δίπλα από εκκλησία να αρχίσω να ρίχνω αυγά. Αλλά εγώ θα το κάνω όμορφα και με στυλ, θα ρίχνω αυγά σολομού
Χριστιανός είμαι αλλά δεν τρελαίνομαι κι όλας. Απλώς θεώρησα ότι δεν έπρεπε να δωθεί άδεια για την τελετή για ασφάλεια δική τους κι όχι γιατί δεν επιθυμώ να προσεύχονται. Πιθανόν να υπήρχαν και θύματα σήμερα. Μακάρι να συλλαμβάνανε τους ακροδεξιούς όπως και τους αντίστοιχους αναρχικούς που κάνουν τέτοιες ενέργειες αλλά δεν το κάνουνε για διαφόρους λόγους. Είμαι θετικός να νομιμοποιήσουν τα τζαμιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δειτε
Bringing Germany's Mosques Out in the Open

www.dwelle.de (https://www.dw-world.de/dw/article/0,,1219001,00.html)


A typically nondescript mosque in Germany.




Most Muslims in Germany pray in mosques that are hidden from view in old factory buildings and basements. The Muslim community would like that to change, but projects to build traditional mosques are often controversial.

The Muradiye mosque in the Berlin neighborhood of Neukölln isn't visible from the street. Visitors first need to find an alleyway sandwiched between a Turkish grocery store and a café, then a small sign pointing to the second courtyard in an industrial complex.

The mosque itself consists of two floors in a former warehouse. The ground floor is a community center, where mainly older Turkish men come to play billiards, watch sports, or even get a haircut at the tiny barber's shop wedged into one corner. The fourth floor has two carpeted rooms for prayer -- one for women, and one for men. The head of the Muradiye mosque's committee, Erdal Ayvaz, says only few of the Germans living in multi-ethnic Neukölln even know the mosque is there.

"Every now and then, someone sees the sign out there, and they come along because they're curious and want to see it," Ayvaz told Deutsche Welle. "They're very respectful, but also fearful, they seem afraid that something could happen to them here, because it's all strange to them. But we welcome anyone who's interested, they can come, talk to us, ask us questions, we'll show them our mosque, it's no problem."


Lack of acceptance


The Muradiye mosque is fairly typical of the 70 mosques in Berlin that serve the capital's 200,000-strong Muslim community. With few exceptions, they're hidden from view in converted offices, basements, and garages. For Ayvaz, it's a frustrating reality. But he says most Germans wouldn't accept a more traditional looking mosque in their midst.


"We know that we live in a Christian country, and we respect that," Ayvaz said. "But churches also have a certain style, things that identify the buildings as a church. It's the same with mosques.
A church should look like a church, and a mosque should look like a mosque. And in Germany, they talk about multi-culturalism, but they don't really accept it. As long as this acceptance is missing, maybe a few traditional mosques will be built, but there'll always be a huge fuss and protest about it."


Riem Spielhaus, an expert on Islam at Berlin's Humboldt University, recently took part in a research project that involved visiting all of Berlin's mosques and speaking with their representatives. She says the main concern of most practicing Muslims in Germany is that they have a place to pray, no matter what it looks like.


"The first priority is the ability to practice their faith," Spielhaus said. "That the place where they do this is recognizable as such is not essential to them. But, for their identity, for their sense of self-esteem, and for the acceptance of Islam in Germany, I think it's important both for Muslims and for Germans that there are representative mosques here that are recognizable as such, to show that Islam does live here through the Muslims that live here and practice it."


There is a representative mosque in Berlin, located just a few minutes drive from the Muradiye mosque, in an open area bordering one of Berlin's airports.
The Sehitlik mosque is a stunning example of Islamic architecture, complete with marble façade, dome, and twin minarets. No one can claim that it disturbs the cityscape, as it's far enough removed from built-up areas, on land that has been linked to Turkey for 140 years, since the Ottomans were present in Prussia.


Yet the mosque caused an outcry when it was built. The dome was four meters (13 feet) higher, and the minarets were 8.5 meters higher than the building plans allowed. There was talk of tearing the mosque down. Instead, the builders have to pay a fine of ?80,000 ($97,500) for the infractions.


According to Günther Piening, the integration officer of the Berlin senate, such tensions inevitably arise when mosques are built on German soil. "There are various objections, some of which are justified," Piening said. "For example, on Fridays, a large mosque can easily have a thousand cars parked around it. I notice that whenever there's a big event on at a mosque, there's a real sense of discomfort among the German neighbors. When mosques are in back courtyards, they don't disturb anyone. But when they're visible, then they're a disturbance."


Changing attitudes


Piening says Germans are only just beginning to realize that many of the Muslims who came here as "temporary" guest workers in the 1960's have put down roots and here to stay. The German government, he said, is partly to blame. For too long, Germany denied that it was an immigration country, and had no proper integration programs in place.

That's starting to change, especially as Germany works out the details of its new law to regulate immigration and integration.

Still, experts agree that work is needed on both sides if Muslims are to get permission to build traditional style mosques and practice their faith more openly in Germany.


"Muslims need representatives who are well integrated and speak good German to liaise with German officials," Spielhaus said. "Both Muslims and Germans need to see beyond the stereotypes they have of each other."


Deanne Corbett
για να βλεπουμε τι κανει η γερμανια με τοσους μουσουλμανους ει τοσα χρονια..τα πραγματικα κτηρια τζαμια ειναι πολυ λιγα..ενω τα περισσοτερα ειναι κρυμμενα..

δεν ειναι τοσο ρατσιστες οι Ελληνες,,στην ευρωπη ειναι πολυ δυσκολοι στην αποδοχη των μουσουλμανων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
υπάρχει και η άλλη άποψη
https://www.inews.gr/96/mousoulmanoi-epitethikan-se-ellines-stin-plateia-attikis.htm
"Επίθεση σε γυναικόπαιδα και ηλικιωμένους, που βρίσκονταν στην πλατεία Αττικής, το βράδυ του Σαββάτου, πραγματοποίησε ομάδα μουσουλμάνων λαθρομεταναστών."

Ανεξιθρησκία μια παρεξηγημένη και πολύ παρερμηνευμένη λέξη....
Οι λατρευτικές εκδηλώσεις πρέπει να γίνονται σε κατάλληλους οργανωμένους χώρους και όχι όπου να ' ναι για λόγους εντυπωσιασμού....
Καταλαβαίνω την ανάγκη των Μουσουλμάνων να έχουν τον κατάλληλο χώρο για τις λατρευτικές τους ανάγκες, οπότε κάποιοι περισσότερο φανατικοί και οξύθυμοι να οδηγούνται σε ακραίες αντιδράσεις...
Από την πλευρά των Ελλήνων που θεώρησαν σωστό να πετάξουν αυγά, ήταν κι αυτή μια ακραία αντίδραση......

Όμως στις πλατείες οι άνθρωποι της περιοχής θέλουν να βγάλουν τα εγγόνια ή τα παιδιά τους βόλτα, οι ηλικιωμένοι να κάνουν την βόλτα τους, τα παιδιά να παίξουν.... το να καταλαμβάνεις τον χώρο χωρίς άδεια και χωρίς να σέβεσαι αποτελεί κι αυτό ένα πρόβλημα.....
Γιατί με αυτή τη λογική πάω κι εγώ σε μια πλατεία στήνω μια εξέδρα, βάζω μουσική δυνατά και αρχίζω τις μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.....

Οι ακραίες αποφάσεις φέρνουν και ακραία αποτελέσματα... και από τις δυο πλευρές!!!

Σε αυτές τις καταστάσεις πρέπει να επικρατεί η ψυχραιμία και πάνω απ όλα να λειτουργεί σωστά το κράτος και όχι να αφήνει τα προβλήματα της περιοχής να οξύνονται για όλους όσους συμβιώνουν εκεί, παραμένοντας απλός παρατηρητής.....
Συμφωνώ 100%.

Αφού ξεκαθαρίσω τη θέση μου ότι είμαι αντίθετος με την ενέργεια των αυγών και των γιαουρτιών και την αντίθεσή μου σε κάθε μορφή ακραίας ενέργειας από όπου και αν προέρχεται, έχω μία αφελή κι εγώ ερώτηση, χωρίς να έχω γνώση πάνω σ' αυτό:

Όταν ακούω εδώ και χρόνια για την ανέγερση τζαμιών, η ερώτησή μου είναι: τα τζαμιά αυτά θα πρέπει να εγερθούν με τα έξοδα του δικού μας κράτους, ή με δικά τους;

Διότι αν είναι από το δικό μας το κράτος, με την οικονομική μας κατάσταση σήμερα είμαι αντίθετος, εκτός αν τους δώσουμε κάποιον χώρο ώστε να κτίσουν ένα τζαμί οι οικονομικώς εύποροι άραβες (και νομίζω ότι θα υπάρχουν τέτοιοι).
Αν είναι έτσι συμφωνώ να γίνει είτε ένα τζαμί είτε περισσότερα.

Αν όμως είναι να κτιστούν από την δική μας τσέπη, από το κόψιμο των συντάξεων και του 13ου και 14ου και περεταίρω με νέα μέτρα από τρόικες και λοιπών, είμαι αντίθετος με αυτό.

Σαν απορία το θέτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα τζαμιά αυτά θα πρέπει να εγερθούν με τα έξοδα του δικού μας κράτους, ή με δικά τους;
με τα δικα μας δυστυχως..
επρεπε οπως οι ενοριες-κοινοτητες μας στην αμερικη φτιαχνουν τις εκκλησιες..
ετσι και οι τοσο πλουσιοι αραβες,ας δωσουν μερικα ψιχουλα για μουσουλμανικους ναους ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Απαράδεκτοι, κατακριτέοι, κατάπτυστοι, ρατσιστές Έλληνες και Αθηναίοι πολίτες!!!... Που αντιστέκεστε στην εδραίωση των διαφόρων μουσουλμανικών εθνοτήτων στην Αθήνα!!! Προσπαθείτε να εμποδίσετε την κατάληψη της πόλης από τους μετανάστες, ένα μεγάλο μέρος των οποίων αποτελεί τον κυριότερο λόγο που δεν μπορείτε να κυκλοφορήσετε όταν πέσει το σκοτάδι (και όχι μόνο...) Ντροπή σας! Απολίτιστοι! Ρατσιστές! Ντροπιάζετε την Ευρωπαϊκή Ένωση! Τι σόι ευρωπαίοι είστε εσείς; Που προσπαθείτε να αποτρέψετε το ενδεχόμενο να γίνει η Αθήνα Βαγδάτη; ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
παντως πλακα πλακα,,τα τζαμια ειναι σχεδον ιδια με εκκλησιες δικιες μας..μονο ο μιναρες(αντι για καμπαναριο) διαφερει..και η απουσια σταυρου..κατα αλλα σαν απλες εκκλησιες χωρις εικονες στους τοιχους μοιαζουν..

τοσες εκκλησιες εχουμε σε καθε ραχουλα και δρομακι..ας ειναι και μερικες τζαμια..τι θα πειραζε..?απο το να κανουν ενα μεγαλο.

Καλά είσαι τρελός; Να γίνει εκκλησία τζαμί στην Ελλάδα; Χαχαχαχα. Φίλε μου μην τα λες απότομα και σου χαλάσω το μαγικό κόσμο που ζεις. Στο άκουσμα κάτι τέτοιου από αυτούς που θεωρείς υπερασπιστές του ελληνισμού θα σε εκτελούσαν στα 3 μέτρα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι απουσιάζει κάποιο είδος προγράμματος για αυτό το θέμα όπου το ελληνικό κράτος το μεταθέτει ad calendas graecas και δεν θέλει να λάβει κάποια απόφαση με πολιτικό κόστος.

Όσο για την δημιουργία τζαμιού από το ελληνικό κράτος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να φτιάχνονται οι Χ.Ο. εκκλησίες με τη βοήθεια του κράτους και σε αυτή τη περίπτωση επειδή είναι αλλόθρησκος ναός να το βάζουμε σαν επιχείρημα οικονομικής στενότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απαράδεκτοι, κατακριτέοι, κατάπτυστοι, ρατσιστές Έλληνες και Αθηναίοι πολίτες!!!... Που αντιστέκεστε στην εδραίωση των διαφόρων μουσουλμανικών εθνοτήτων στην Αθήνα!!! Προσπαθείτε να εμποδίσετε την κατάληψη της πόλης από τους μετανάστες, ένα μεγάλο μέρος των οποίων αποτελεί τον κυριότερο λόγο που δεν μπορείτε να κυκλοφορήσετε όταν πέσει το σκοτάδι (και όχι μόνο...) Ντροπή σας! Απολίτιστοι! Ρατσιστές! Ντροπιάζετε την Ευρωπαϊκή Ένωση! Τι σόι ευρωπαίοι είστε εσείς; Που προσπαθείτε να αποτρέψετε το ενδεχόμενο να γίνει η Αθήνα Βαγδάτη; ε;
και λιγα λες μεγαλε..ασε εχω αγανακτησει..:worry:
που ζουμε..:confused::shifty::rolleyes:


Καλά είσαι τρελός; Να γίνει εκκλησία τζαμί στην Ελλάδα; Χαχαχαχα. Φίλε μου μην τα λες απότομα και σου χαλάσω το μαγικό κόσμο που ζεις. Στο άκουσμα κάτι τέτοιου από αυτούς που θεωρείς υπερασπιστές του ελληνισμού θα σε εκτελούσαν στα 3 μέτρα.
δεν ειπα να μετατρεψουν εκκλησιες σε τζαμια..
αλλα να φτιαξουν μερικα μικρα σχετικα τζαμια εξαπλωμενα στην Αθηνα ,αντι για ενα μεγαλο που θα γινει θεμα συγκρουσης..


φτιάχνονται οι Χ.Ο. εκκλησίες με τη βοήθεια του κράτους
δεν φτιαχνονται με χρηματα του κρατους..νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
με τα δικα μας δυστυχως..
επρεπε οπως οι ενοριες-κοινοτητες μας στην αμερικη φτιαχνουν τις εκκλησιες..
ετσι και οι τοσο πλουσιοι αραβες,ας δωσουν μερικα ψιχουλα για μουσουλμανικους ναους ..

Να θυμίσω εδώ ότι στην πρόταση για την ανέγερση τεμένους στο Βοτανικό έχει γίνει αναφορά για την πλήρη χρηματοδότηση της κατασκευής από την Σαουδική Αραβία.
Θέλουμε κάτι τέτοιο? Νομίζετε ότι όταν κάποιος ρίξει λεφτά δεν θα θέλει να έχει λόγο στη διοίκηση/διαχείριση του τεμένους?

Ενώ ένας ευκτήριος οίκος κατασκευασμένος με χρήματα του ελληνικού κράτους, θα διατίθεται βέβαια για τις θρησκευτικές ανάγκες των μουσουλμάνων αλλά θα ελέγχεται ή τουλάχιστον θα πρέπει να ελέγχεται από το Ελληνικό Κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

Ενώ ένας ευκτήριος οίκος κατασκευασμένος με χρήματα του ελληνικού κράτους, θα διατίθεται βέβαια για τις θρησκευτικές ανάγκες των μουσουλμάνων αλλά θα ελέγχεται ή τουλάχιστον θα πρέπει να ελέγχεται από το Ελληνικό Κράτος.
Χωρίς να έχω πλήρη άποψη για το θέμα, νομίζω δεν θα ελέγχεται ούτως ή άλλως, γιατί θα είναι ιδιωτικός θρησκευτικός χώρος.
Γι αυτό καλύτερα ας πληρώσει η Σαουδική Αραβία, κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
homo sapiens..:hmm: τοτε και οι ορθοδοξοι δεν εχουν λογο να εχουν εκκλησιες γιατι μπορουν να προσευχηθουν στο σπιτι..το ιδιο και οι καθολικοι..Να καταργησουμε τους ναους τελειως!:worry: Γιατι μια αναστατωση ειναι και ο επιταφιος..κλεινουν για ωρες μεγαλοι κεντρικοι δρομοι..
Σαφως και οι εκκλησιες εχουν χασει το νοημα τους και αποτελουν "επιχειρηση" και οχι "ναος" με την πνευματικότητα που καποτε ειχε πχ ενα μοναστηρι. Αλλά πλεον υπαρχουν παντου, δε θα τις γκρεμισουμε κιολας ετσι ευκολα. Τουλαχιστον ομως πανε εκει, δεν εμποδιζουν άλλους. Ο επιταφιος τωρα, συμφωνω στα κεντρα της πολης να εχει τετοια πορεια που να μην κλεινει κανενα μεγαλο δρομο.

Να παρουν ολοι οι αλλοθρησκοι τα βουνα και τις παραλιες τοτε γιατι ετσι το αποφασισαμε εμεις..ωραια λογικη!:confused:
Eιδες καπου στο ποστ μου να λεω "επειδη ετσι αποφασιζω εγω" χωρις αιτιολογηση ; Και αυτο που ειπα δεν περιοριζεται σε αλλοθρησκους, αλλά σε ολους που λογω θρησκειας προκαλουν αναστατωση.προβλημα κλπ.

Γιατι καποιος μας ειπε οτι στην Ελλαδα μονο οι Χριστιανοι εχουν δικαιωματα..οι αλλοι μονο αν και εφοσον το αποφασισουμε εμεις..:worry: χμ.. καλα παμε!:hmm:
Αν ηταν στο χερι μου, δε θα δινα και πολλα θρησκευτικα δικαιωματα σε κανεναν. Η θρησκεια αρκετο κακο εχει κανει. Ας πιστευει ο καθενας οπου θελει, αλλά στον παραμικρο φανατισμο ή παραλογισμο, θα πεφτε σφαλιαρα. Ολα κι ολα.

Δεν κατάλαβα, αν το κράτος θεωρεί ότι είναι Χ.Ο. και η λατρεία ενός άλλου θεού ασυμβίβαστη με το πολιτικά ορθόν γιατί να μην προσευχηθεί στο δρόμο; Με την ίδια λογική να καταργήσουμε τις εκκλησίες και να προσεύχεται ο καθένας σπίτι του.
Καθολου "με την ιδια λογικη", αφου αυτοι που προσευχονται μεσα στις εκκλησιες δεν κλεινουν τους δρομους. Το πολιτικα ορθον το εχω γραμμενο στα παλια μου τα παπουτσια. Εμενα με ενδιαφερει το τι ειναι λογικο, και τι συμφερει την "ομαδα". Για την καταργηση των εκκλησιων, εγω μέσα! Αν πουλησουμε μαλιστα τα αντικειμενα αξιας και τα ακινητα, θα βγαλουμε και προυπολογισμο και θα ταισουμε και βαλουμε στεγη σε ολη τη χωρα.

Όπως έχουν και οι γηγενείς έθιμα τα οποία θέλουν να κάνουν έτσι και αυτοί έχουν δικά τους και μέσα σε αυτά είναι η ομαδική προσευχή την οποία δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν με τις υπάρχουσες συνθήκες. Δεν με ενδιαφέρει αν ήταν διαμαρτυρία ή όχι, αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να προσυχηθούν και θα συνεχίσουν να καταλαμβάνουν δημόσιους χώρους αν δεν λυθεί το πρόβλημα τους...
Με την ιδια λογική, αν ενος αλλου λαου,η θρησκεια υπαγορευει να κανουν ανθρωποθυσιες στις πλατιες και να πινουν το αιμα ψελνοντας, πρεπει να μη τους πειραξουμε γιατι θα μας ριξουν (αδικα) την ταμπελα του θρησκευτικου ρατσισμου ή του μη πολιτικως ορθου κρατους. Το παραδειγμα ειναι ακραιο για εμφαση. Σκεψου οτιδηποτε ενδιαμεσο που παρεμποδιζει την ομαλη λειτουργεια μιας κοινωνιας. Πρεπει να υπαρχουν ορια. Το ενα ακρο ειναι να μη τους αφηνουμε να κανουν τιποτα, και το αλλο, να κανουν οτι θελουν.

Και εγώ δεν θέλω να κυκλοφορεί ο επιτάφιος στους δρόμους (το θεωρώ ανατριχιαστικό θέαμα) και δεν μου αρέσει να γιορτάζουν την ανάσταση με τέτοιο τρόπο, όπου όλοι βγαίνουν έξω από την εκκλησία και περπατάνε μετά με τα κεριά τους έως το σπίτι τους. Δεν είπα όμως ότι πρέπει να σταματήσουν να το κάνουν επειδή είμαι άθεος και δεν γουστάρω να τους βλέπω. Απλώς καθομαι σπίτι μου και βγαίνω μετά τη 1 :P
Ακυρο επιχειρημα γιατι εδω δε συζηταμε οτι "δε μας αρεσε να τους βλεπουμε". Συζηταμε για το αν μια τετοια μαζωξη δημιουργει προβληματα. Ειτε επισοδεια, ειτε υκλοφορικο, ειτε οτιδηποτε. Ο επιταφιος, δεν ενοχλει σε τετοια θεματα, οποτε απλα μη τον βλεπεις. Αν οντως στο κεντρο της Αθηνας δημιουργει κυκλοφοριακο, τοτε σαφως και θα ψηφιζα μια λυση για να σταματησει αυτο. Αλλη διαδρομη, πιο συντομο, κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κατ' αρχήν να χαιρετίσω όλους με την επιστροφή μου στην Πάτρα (και στο ίντερνετ κατ' επέκτασιν )

Λοιπόν, σαν μια πρώτη τοποθέτηση, παραθέτω ένα πολύ εύστοχο κείμενο από ένα μπλογκ:

Νέος ιμάμης

«Αθήνα, ώρα 07.40, κατεβαίνεις από το Σύνταγμα την Πανεπιστημίου. Ξαφνικά, ακούς στο ύψος του Πανεπιστημίου μεγάφωνα με άναρθρες κραυγές να παίρνουν μπρος. Τι γίνεται, αναρωτιούνται όλοι. Λίγο αργότερα, παρατεταμένες φωνές γεμίζουν τ' αυτιά σου με το «Αλαααάχ Ακμπάρ». Πλησιάζοντας, βλέπεις μια ομάδα μερικών δεκάδων, συγκεντρωμένους εκεί ακριβώς που βρίσκονται κατασκηνωμένοι εδώ και βδομάδες οι Ιρανοί διαμαρτυρόμενοι, στο προπύλαια. Η ατμόσφαιρα θυμίζει Βαγδάτη, Μπαγκλαντες, Μογκαντίσου πάντως όχι πρωτεύουσα Ευρώπης. Ο κόσμος προχωρά βιαστικά για να απομακρυνθεί από το πεζοδρόμιο.

Μερικοί αστυνομικοί παρακολουθούν από το. απέναντι πεζοδρόμιο, μαζί με τηλεοπτικά συνεργεία. Πλησιάζεις και ρωτάς τι συμβαίνει. Τα αστυνομικά όργανα σου απαντούν μισοφοβισμένα, μισοαπρόθυμα, ότι πρόκειται για μουσουλμάνους που έχουν μια μεγάλη εορτή.

-Καλά, εδώ μέσα στο κέντρο της πόλης θα. προσευχηθούν με αυτόν τον θορυβώδη τρόπο;
-Τί να σας πούμε κύριε.
-Εσείς δεν θα κάνετε κάτι;
-Δεν έχουμε εντολές.

Παραδίπλα, ένας νεαρός παρακολουθεί με εμφανή ενόχληση και αυτός. Θα σχολιάσει ειρωνικά: Γιορτάζουν την εκλογή του νέου ιμάμη. Από τον ιμάμη Κακλακάνη, στον ιμάμη Καμίνη.»

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
δεν ειναι τοσο ρατσιστες οι Ελληνες,,στην ευρωπη ειναι πολυ δυσκολοι στην αποδοχη των μουσουλμανων..
Αυτο πια με τις συγκρισεις τυπου:δεν πειραζει που ειμαι δολοφονος,αφου υπαρχουν και οι serial killers,ειναι τελειο!

Απαράδεκτοι, κατακριτέοι, κατάπτυστοι, ρατσιστές Έλληνες και Αθηναίοι πολίτες!!!... Που αντιστέκεστε στην εδραίωση των διαφόρων μουσουλμανικών εθνοτήτων στην Αθήνα!!! Προσπαθείτε να εμποδίσετε την κατάληψη της πόλης από τους μετανάστες, ένα μεγάλο μέρος των οποίων αποτελεί τον κυριότερο λόγο που δεν μπορείτε να κυκλοφορήσετε όταν πέσει το σκοτάδι (και όχι μόνο...) Ντροπή σας! Απολίτιστοι! Ρατσιστές! Ντροπιάζετε την Ευρωπαϊκή Ένωση! Τι σόι ευρωπαίοι είστε εσείς; Που προσπαθείτε να αποτρέψετε το ενδεχόμενο να γίνει η Αθήνα Βαγδάτη; ε;
Το να μη γινει η αθηνα βαγδατη ας το κανονισει το κρατος..Πως σχετιζεται το χτισιμο τζαμιων και την ανεξιθρησκεια με τις κατακτησεις περιοχων δεν καταλαβαινω πως σχετιζονται...

και λιγα λες μεγαλε..ασε εχω αγανακτησει..:worry:
που ζουμε..:confused::shifty::rolleyes:

ηταν ειρωνικο?

Για την καταργηση των εκκλησιων, εγω μέσα! Αν πουλησουμε μαλιστα τα αντικειμενα αξιας και τα ακινητα, θα βγαλουμε και προυπολογισμο και θα ταισουμε και βαλουμε στεγη σε ολη τη χωρα.

Μηπως εισαι λιγο ακραιος?(το λιγο δεν το λεω ειρωνικα..)

Με την ιδια λογική, αν ενος αλλου λαου,η θρησκεια υπαγορευει να κανουν ανθρωποθυσιες στις πλατιες και να πινουν το αιμα ψελνοντας, πρεπει να μη τους πειραξουμε γιατι θα μας ριξουν (αδικα) την ταμπελα του θρησκευτικου ρατσισμου ή του μη πολιτικως ορθου κρατους. Το παραδειγμα ειναι ακραιο για εμφαση. Σκεψου οτιδηποτε ενδιαμεσο που παρεμποδιζει την ομαλη λειτουργεια μιας κοινωνιας. Πρεπει να υπαρχουν ορια. Το ενα ακρο ειναι να μη τους αφηνουμε να κανουν τιποτα, και το αλλο, να κανουν οτι θελουν

Συμφωνω αμα ειναι ετσι οι σατανιστες να ρχωνται και να λενε''φερτε μου τον λοριεν,δεν μπορειτε να αντισταθειτε ειναι θρησκεια μου,αμα το κανετε ειστε ρατσιστες''


Γιορτάζουν την εκλογή του νέου ιμάμη. Από τον ιμάμη Κακλακάνη, στον ιμάμη Καμίνη.»

χοχοχ!να τω δωσετε στο ραδιο αρβυλα να το πουν γισ κρυο ανεκδοτο.Αυτο πια που ολοι εχουν να πουν γιατα παντα και νομιζουν οτι λενε και φιλοσοφιες..

Γενικα:
Θεωρω καθε θρησκευτικη οργανωμενη πραξη σε ανοικτο χωρο προσυλυτισμο που απαγορευεται απο το συνταγμα απ οσο ξερω.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν τεμενη τοτε καλα καναν.Αν παλι το καναν γιατι ετσι λεει η θρησκεια τους (δηλωνω παντελη αγνοια)τοτε συγνωμη αλλα αυτο δεν επρεπε να συμβει..Στο κατω κατω η πλατεια ειναι δημοσια και ο καθενας πρεπει να εχει προσβαση.Και καταληψη δημ.χωρου/κτηριου ειναι παρανομη.
Οσο για τις δικαιολογιες μα αυτοι αν πηγαιναμε να κανουμε το ιδιο 8α μας ςκραζαν πολυ χειροτερα και τα λοιπα να πω κατι το οποιο βγαινει απο τον διαφωτισμο και την αναγεννηση (ειμαι πολυ ψωνιο ε?):Πρεπει να προσπαθουμε να βελτιωνομαστε συνεχως.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.Επισης αλλες δικαιολογιες εθνικης κυριαρχιας αν δεν κανω λαθος οι ιδεες ανεξαρτητοποιησης δημιουργουνται πακετακι με τα γκετο και οχι με τα τζαμια.Ας φροντιζε το κρατος να τους αφομιωσει σωστα και ομαλα [κατι σχετικα ασχετο περι εθνικης κυριαρχιας:Μαζεψτε πρωτα τα παιδια σας που δεν ξερουν να μιλησουν ελληνικα αλλα τα greeklish τα ξερουν τελεια και μετα να περασουμε και στα αλλα..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top