Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
οταν γινουν οι ανθρωποι τελειοι τοτε δεν χρειαζονται νομους και φοβερες απο πανω τους για να μην κανουν μπαχαλο την κοινωνια..
Ενώ τώρα την κάνουν μπάχαλο αυτοί που θα 'πρεπε να την προστατεύουν. :hehe: :/:
Αχχχ... Ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δήμητρα (ή έστω κάποιος άλλος) μπορείς να μου εξηγήσεις, με πολύ απλές εικόνες και λέξεις σε τι διαφέρει ο φασισμός από το γιαούρτωμα;

'Oση διαφορά έχει ο Χίτλερ, ο Λένιν, ο Μουσολίνι, ο Πάγκαλος, ο Φλωράκης, ο Μεταξάς, ο Ανδρέας Παπανδρέου και ο Πατακός.
Σχεδόν καμμία δηλαδή.

Νώα ναι, με τον Διάβολο συμμαχία, ο μόνος αυθεντικός Επαναστάτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δόκτωρ, με έπεισες πως αν μη τι άλλο δημοκρατία δεν έχουμε, αφού φοβάσαι πως μπορεί λέγοντας την άποψή σου να βρεθείς σε κανένα χαντάκι... :worry:

από τους επαναστάτες ή για να είμαι πιο ακριβής από συγκεκριμένους επαναστάτες. Δεν είναι όλοι το ίδιο. Εγώ είμαι υπέρ της αποχώρησης ή της βίας. Πρέπει να γίνει επιλογή ένα από τα δυο. Αυτό που κάνετε ως τώρα είναι αναποτελεσματικό. Αν γίνει κανονική επανάσταση θα επανεξετάσω τη στάση μου χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα πω ναι. Πρέπει να δούμε και την ηγεσία. Ποιά είναι αυτή τέλος πάντων ; Ακέφαλη επανάσταση χωρίς πρόγραμμα για την μετά εποχή είναι ανεδαφικοί βερμπαλισμοί. Ως τώρα απλά το θεωρώ αναποτελεσματικό και άνευ ουσίας. Μέχρι και κάτι Εψιλονιστές νοσταλγούς του Παπαδόπουλου είδα να λένε έσεται ήμαρ κλπ. 'Ελεος και η κουτσή Μαρία στην επανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
'...

Νώα ναι, με τον Διάβολο συμμαχία, ο μόνος αυθεντικός Επαναστάτης.

Δλδ, με ανθρώπινο προσωπείο, κάτι σαν τους Ρότσιλδς πχ ή τους Ροκφέλερ: οι μόνοι που κάνουν επανάσταση, για τα γούστα σου και όλων των...φιλελεύθερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειμαι φασιστας..

επειδη φτυνω καποιον?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ειμαι φασιστας..

επειδη φτυνω καποιον?:worry:

Ναι,e ίσα σαν τον φασιστα. Δεν ακούς τίποτα και κανέναν μόνο αυτούς που υποστηρίζεις. Στη δημοκρατία πρέπει ναωφτυνουμε και να γιαουρτονουμε κανέναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δλδ, με ανθρώπινο προσωπείο, κάτι σαν τους Ρότσιλδς πχ ή τους Ροκφέλερ: οι μόνοι που κάνουν επανάσταση, για τα γούστα σου και όλων των...φιλελεύθερων!

χαχαχαχα :devil: καλό αυτό.
Δεν είμαι φιλελεύθερος. Είμαι ελεύθερος και εφόσον είμαι ελεύθερος δεν μου χρειάζεται η επανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Είμαι ελεύθερος και εφόσον είμαι ελεύθερος δεν μου χρειάζεται η επανάσταση.

:hmm::hmm::hmm:: Είσαι όμως τέτοιος που λες, επειδή εμείς δεν είμαστε, αλλά θέλουμε να γίνουμε:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
από τους επαναστάτες ή για να είμαι πιο ακριβής από συγκεκριμένους επαναστάτες. Δεν είναι όλοι το ίδιο.
Δόκτωρ αν βρεθείς στο χαντάκι θα είναι επειδή ακόμη δεν έχεις καταλάβει από ποιους πρέπει να προστατευθείς... :P

Λοιπόν, η είδηση για την Κανέλλη, όπως την έζησε εκείνη:
Η βουλευτής του ΚΚΕ Λιάνα Κανέλλη, την ώρα που προσπαθούσε να φτάσει στη Βουλή για την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, βγήκε από το αμάξι της για να μιλήσει με τους συγκεντρωμένους έξω από το Σύνταγμα, όταν ένα συγκεκριμένο άτομο με καλυμμένο το πρόσωπό του της πέταξε ένα γιαούρτι.
"Κανείς δεν με προπηλάκισε όπως ανακοινώθηκε λανθασμένα. Όλοι φώναζαν αφήστε την να περάσει. Εμφανίστηκε μόνο ένας με το πρόσωπό του μισοκαλυμμένο και μου πέταξε ένα γιαούρτι, τον οποίο και οι συγκεντρωμένοι τον απομόνωσαν άμεσα και τον έβγαλαν έξω από τον κλοιό", δήλωσε η Λιάνα Κανέλλη στο βραδινό δελτίο ειδήσεων του Mega, ενώ στη συνέχεια μίλησε για προβοκάτσια της κυβέρνησης. [πηγή]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:: Είσαι όμως τέτοιος που λες, επειδή εμείς δεν είμαστε, αλλά θέλουμε να γίνουμε:redface:!

Εις βάρος σας είμαι ελεύθερος δηλαδή ; Τί άλλο θα διαβάσω. Κοιτάχτε αγαπητέ, για μένα μια μόνο ελευθερία υπάρχει, η πνευματική. 'Ενας άνθρωπος που είναι πνευματικά ελεύθερος, άρα λογικός και χωρίς να έχει πορωθεί με μια συγκεκριμένη "πολιτική θρησκεία" μπορεί να καταλάβει εύκολα τι συμφέροντα εξυπηρετούν οι αντιευρωπαιστές. Από την εποχή της Θάτσερ που έλεγε όχι στην Ευρώπη έχει ξεκινήσει αυτή η προσπάθεια υπονόμευσης της Ευρωπαικής 'Ενωσης. Η Θάτσερ έλεγε όχι στην Ευρώπη και στην ενότητά της. Θέλετε να παίζετε το παιχνίδι των πραγματικών διαβόλων και διαβολέων που σπέρνουν το διχασμό παίξτε το, κανείς δεν σας εμποδίζει. Να ξέρετε όμως ότι το μέλλον δεν ανήκει στον πολίτη του αυτιστικού κράτους (είτε ανδρεο-παπανδρεικού είτε θατσερικού) αλλά στον πολίτη του κόσμου, τον Κόσμιο Πολίτη. Καταλαβαίνω την πίκρα σας, που διαπιστώνετε ότι οι πολιτικές επιλογές που κάνατε πολλά χρόνια ήταν λάθος και χαίρομαι που μετανοείτε, αλλά αυτά τα "λαός και στρατός στις πλατείες" που λέτε τα βρίσκω παρωχημένα μιας άλλης εποχής και επικίνδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εις βάρος σας είμαι ελεύθερος δηλαδή ; ...

Απλά, όσο υπάρχουν άνθρωποι, που είναι υποχρεωμένοι να διεκδικούν την ελευθερία τους, ουδείς ελεύθερος, κατά την ταπεινή μου αντίληψη:redface:!

...Τί άλλο θα διαβάσω. ...

:hmm::hmm::hmm:: Ίσως, και ό,τι υπάρχει, και κάτω από τη γραφή:redface:!

...Κοιτάχτε αγαπητέ, για μένα μια μόνο ελευθερία υπάρχει, η πνευματική. ...

:redface::redface::redface:: Και για μένα, το ίδιο!

'Ενας άνθρωπος που είναι πνευματικά ελεύθερος, άρα λογικός και χωρίς να έχει πορωθεί με μια συγκεκριμένη "πολιτική θρησκεία" μπορεί να καταλάβει εύκολα τι συμφέροντα εξυπηρετούν οι αντιευρωπαιστές. ...

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Από την εποχή της Θάτσερ που έλεγε όχι στην Ευρώπη έχει ξεκινήσει αυτή η προσπάθεια υπονόμευσης της Ευρωπαικής 'Ενωσης. Η Θάτσερ έλεγε όχι στην Ευρώπη και στην ενότητά της. ...

:hmm::hmm::hmm:: Τελικά, είσαι νεοφιλελεύθερος, αλλά αντιθατσερικός; Κι εδώ...αιρετικός; Αν ναι, τότε είμαστε κοντά, αν και παράλληλα και ασύμπτωτα:redface:!

...Θέλετε να παίζετε το παιχνίδι των πραγματικών διαβόλων και διαβολέων που σπέρνουν το διχασμό παίξτε το, κανείς δεν σας εμποδίζει. ...

:hmm::hmm::hmm:: Δεν παίζω!

...Να ξέρετε όμως ότι το μέλλον δεν ανήκει στον πολίτη του αυτιστικού κράτους (είτε ανδρεο-παπανδρεικού είτε θατσερικού) αλλά στον πολίτη του κόσμου, τον Κόσμιο Πολίτη. ...

Συμφωνώ και γι' αυτό προσδοκώ...τη Βασιλεία του Θεού επί της Γης:redface::redface::redface:!

... Καταλαβαίνω την πίκρα σας, που διαπιστώνετε ότι οι πολιτικές επιλογές που κάνατε πολλά χρόνια ήταν λάθος και χαίρομαι που μετανοείτε, ...

:mad::mad::mad:: Εδώ με προβοκάρεις και δεν το βρίσκω άξιο να σου απαντήσω:D! Ευελπιστώ πάντως κάποτε να ευλογηθείτε και εσείς, από το μυστήριο της Μετάνοιας:redface::redface::redface:!

...αλλά αυτά τα "λαός και στρατός στις πλατείες" που λέτε τα βρίσκω παρωχημένα μιας άλλης εποχής και επικίνδυνα

Δικαίωμά σου να προτιμάς το στρατό έξω από τις Τράπεζες, για να προστατέψουν τους Τραπεζίτες. Όσο όμως υπάρχει στρατός, οι εποχές παραμένουν παρωχημένες, δυστυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος από την φύση του είναι φασίστας, πάντα θέλει να γίνεται το δικό του και ειλικρινά, από τότε που άρχισα να έχω πολιτικούς προβληματισμούς, δεν έχω καταφέρει να απαντήσω στην ερώτηση τι είναι χειρότερο, ένας φασίστας ή 10εκ φασίστες, ασχέτως αν στην δεύτερη περίπτωση θα είμαι ένας από αυτούς.

Διάβασα σήμερα το παρακάτω και σε θυμήθηκα:

Στη δεκαετία του ’90 ήμουν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα διευθυντής Δημοσίων Σχέσεων του MEGA. Στο γραφείο μου εργαζόντουσαν καμμιά 15αριά άτομα. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι φιλικός άνθρωπος. Αστε που δεν πιστεύω ότι η δουλειά είναι το Α και το Ω σ’ αυτή τη ζωή… πιστεύω πολύ στον ελεύθερο χρόνο γιατί αυτός κάνει τους ανθρώπους χαρούμενους, πιο συνεργάσιμους και πιο δημιουργικούς.
Τελικά είμαι εξαιρετικά ηλίθιος.
Μετα από 2-3 μήνες μπήκε στο γραφείο μου η παλιότερη των υφιασταμένων μου και με παρακάλεσε, αν ήταν δυνατόν, να μην έρχονται ΟΛΟΙ στο γραφείο κάθε Παρασκευή, αφου έτσι κι αλλιώς οι κυριακάτικες εφημερίδες (που εκείνη την εποχή μας ενδιεφεραν ιδιαιτέρως) είχαν κλείσει την ύλη τους από την Πέμπτη.
Την κοίταξα (για πλάκα) αυστηρά …έκανα ότι σκέφτηκα για μικρό διάστημα … και της είπα:
-Λοιπόν…
-Μάλισταααααα;
-Δεν συμφωνώ.
-Ο,τι πείτε… μου είπε με σιγανή φωνή και ετοιμαστηκε να φύγει…
Την πρόλαβα συνεχίζοντας:
-Λέω να μην έρχεστε ΟΛΟΙ από την… Πέμπτη.
Με κοίταξε έκπληκτη. Φαντάστηκε ότι την δούλευα (ενώ δεν την δούλευα καθόλου)
-Σοβαρολογείτε;
-Φυσικά! Κανονίστε το μεταξύ σας και φέρτε μου τις βάρδιες να τις υπογράψω.
Εφυγε πετώντας.
Πέρασαν δυο μήνες και οι βάρδιες ΔΕΝ ήρθαν ποτέ. Επί δυό μήνες ερχόντουσαν ΟΛΟΙ και την Παρασκευή.
Τους φώναξα όλους στο γραφείο μου και τους ρώτησα «τι έγινε;»
Μόνο που δεν παίξανε ξύλο μπροστά μου. Ο ένας ήθελε εκείνη την Πέμπτη, ο άλλος ήθελε την άλλη, η άλλη ήθελε δυο συνεχόμενες, μια άλλη ήθελε να το προσθέσει σε ένα 3ημερο…καταλαβαίνετε.
Τους είπα ότι αφού δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους, δεν μπορώ να τους βοηθήσω.
Θέλετε το αποτέλεσμα;
Δυο απ’ αυτούς με κάρφωσαν στον Γενικό Διευθυντή, ότι δεν είμαι ικανός να διοικήσω κι ότι σπέρνω τη διχόνοια. Οι υπόλοιποι δεν με κάρφωσαν, αλλά δεν είπαν τίποτα.
Ο Γενικός Διευθυντής με φώναξε στο γραφείο του και σκασμένος στα γέλια μου είπε:
-Μου επιτρέπεις μια συμβουλή;
-Φυσικά!
-Οι άνθρωποι δεν είναι συνηθισμένοι να συνεργαστούν ούτε όταν είναι να μοιραστούν κάτι θετικό… ένα bonusπ.χ…. Θέλουν και διεκδικούν μόνο αυτό που τους βολεύει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. Το «εγώ» είναι πάνω από όλα…έστω και αν το «εμείς» τους εξυπηρετεί ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο περισσότερο.
Δυστυχώς είχε δίκιο.
Ένα βασικό κομμάτι της Οικονομετρίας (και όχι μόνο) είναι επηρεασμένο από την Μαθηματική Θεωρία των Παιγνίων. Θέλω κάποια στιγμή να ανοίξω ένα θρεντ σχετικά με τις εφαρμογές αυτής της θεωρίας. :) Με λίγα λόγια προσφέρει ένα μαθηματικό μοντέλο μελέτης του ανταγωνισμού. Υπάρχουν χονδρικά δύο μεγάλες κατηγορίες Παιγνίων:

Τα Παίγνια Μηδενικού Αθροίσματος, όπου η δική μου Νίκη σημαίνει δική σου Ήττα και ότι όφελος έχω εγώ το χάνεις εσύ.
Τα Παίγνια Μερικού Αθροίσματος, όπου γίνεται να κερδίσουμε και οι δυο (π.χ. το παιχνίδι του έρωτα! :P)

Στη δεύτερη κατηγορία το Παίγνιο μετατρέπεται σταδιακά σε Παίγνιο Συνεργασίας. Βασικό κριτήριο αυτής της συνεργασίας που θα καθορίσει και την έκβαση του παίγνιου είναι η επαναληπτικότητα. Πρέπει να το κάνεις ξανά και ξανά, από μικρή ηλικία, πολλές φορές, με μεθοδικότητα για να οδηγηθείς σε θετικό αποτέλεσμα.

Αν πας με την πρώτη λύση (τη "φασιστική", εγωιστική ικανοποίηση των δικών σου επιθυμιών) τότε για να λυθεί το παίγνιο θα πρέπει να βρεθεί το Σημείο Ισορροπίας (Equilibrium - John Forbes Nash). Ενώ έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει, έχει επίσης αποδειχτεί ότι σε αρκετές περιπτώσεις δεν είναι υπολογίσιμο. Το να ψάχνεις να βρεις σε κάθε περίπτωση το Σημείο Ισορροπίας είναι σαν να ψάχνεις για την ανεύρεση του Άγιου Δισκοπότηρου. :whistle:

Τα λέω αυτά για να τα συνδέσω με την απάντηση που έδωσε ο προηγούμενος αρθρογράφος:

Βασικά είμαστε αβοήθητοι γιατί κανείς ποτέ δεν μας έμαθε να βοηθούμε τον εαυτό μας. Και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας, επειδή ποτέ κανείς δεν μας έμαθε να δουλεύουμε ως ομάδα. Θυμηθείτε πότε στο σχολείο σας έδωσαν μια εργασία να την κάνετε μαζί με άλλα δυο παιδιά (συμμαθητές).
Πότε;
Ποτέ!
Ετσι μάθαμε ότι η συνεργασία είναι κακό πράγμα.
Όλα είναι θέμα παιδείας. :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όττο, πιστεύεις ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να αποφασίσει με "καθαρή" κρίση ακόμη και για ένα πολύ κοινωνικό και καθημερινό θέμα; Σου φέρνω σαν παράδειγμα το θέμα των ναρκωτικών, πιστεύεις ότι αν μαζεύονταν 500.000, τυχαία επιπληγμένοι, Έλληνες να συζητήσουν και αποφασίσουν για αυτό το θέμα θα σκέφτονταν ότι θα ήταν μια ακριβή και υπερβολική πολυτέλεια να μεταβιβάσουν την ευθύνη των χρηστών στο κράτος και ειδικότερα στις φυλακές; Θα σκέφτονταν κάνεις ότι είναι υπερβολικό το κράτος να έχει ένα κόστος τριψήφιο ή τετραψήφιο ανά κρατούμενο μόνο και μόνο επειδή είναι "ραειβάς" και πιστεύεις δηλαδή ότι ακόμη και αν κάποιος προσπαθούσε να επιχειρηματολογήσει ότι η πλειοψηφία με την αποδοκιμασία της δεν θα απέτρεπε στον οποιοδήποτε να λάβει υπόψιν τα όσα έχει να πει.
Καλυτερο απο το τωρινο συστημα, οπότε...Και παλι, οπως ειπα και πριν, ο ταχυτερος τροπος να μπει μεσα στα πραγματα και να συνηδητοποιησει ο κοσμος τι ειναι καλυτερο για το συνολο, ειναι ετσι. Οχι εκλεγοντας αλλους με την αρρωστημενη ελπιδα οτι θα νοιαστουν για κατι περισσοτερο απο τις τσεπες τους.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος από την φύση του είναι φασίστας, πάντα θέλει να γίνεται το δικό του
Ξερεις την φυση του ανθρωπου στα 22 σου ; Γραψε κανενα αρθρο να βραβευτεις αμα εχεις ανακαλυψει τετοια πραγματα. Εκτος αν δε γνωριζεις τι σημαινει η φραση "απο την φυση του"...

Δεδομενης της παντελως αβασιμης και λανθασμενης αυτης αντιληψης, οι υπολοιποι προβληματισμοι σου, ειναι χασιμο χρονου.

Και στην τελική, όπως θα το ξέρεις εσύ, έτσι και εγώ θα γνωρίζω ότι παρά πολύ θα είναι εκείνοι που θα δηλώνουν συμμετοχή για θέματα που έχουν προσωπικό συμφέρον μπας και καταφέρουν επηρεάσουν το αποτέλεσμα. Και σε ρωτάω, γιατί να είμαι εγώ ο ιδανικός άνθρωπος, όταν ελάχιστοι είναι εκείνοι που κάνουν έστω και προσπάθεια;
Οπότε, λες, αφου οι περισσοτεροι θα ειναι παρτακηδες, ας ειμαι κι εγω. Τι ωραια. Μα ετσι φτασαμε εδω. Το ξερω οτι αδικουνται οσοι κανουν το σωστο πλεον, αλλά αν δε φτασουν τα πραγματα στο αμην, ή αν δεν κάνει καποιος κατι συνταρακτικο οπου θα μπουν ολοι απο πισω του και θα ανατρεψει πραγματα, ή αν δεν φτασει μια κρισιμη μαζα ανθρωπων στους δρομους, δε θα αλλαξει κατι.

Δήμητρα (ή έστω κάποιος άλλος) μπορείς να μου εξηγήσεις, με πολύ απλές εικόνες και λέξεις σε τι διαφέρει ο φασισμός από το γιαούρτωμα; Σε τι διαφέρει από το σκάσει μύτη ο στρατός και να αρχίσει να πυροβολεί; Σαν κίνηση είναι ακριβώς η ίδια, με κάποιον που διαφωνώ του ρίχνω κάτι, στην μια περίπτωση γιαούρτι στην άλλη σφαίρα και μην μου πεις ότι υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ της σφαίρας και του γιαουρτάκι γιατί δεν μπορείς να μου αποδείξεις ότι αν ένας Έλληνας είχε πρόσβαση στα όπλα με την ίδια ευκολία που έχει στα γιουρτάκια, η Καννέλη δεν θα κοιτούσε τα ραδίκια ανάποδα.
Κουταμαρες. Λες και ειναι δυσκολο να βρεις οπλο. Σαφως και εχει οχι μικρη , τεραστια διαφορα το γιαουρτι με τη σφαιρα. Αλλιως, τοτε να βαζουμε σχεδον ιδια ποινη ειτε σου ριξουν το ενα ειτε το αλλο. Ή ...για πηγαινε κανε ληστεια με γιαουρτια :P Κατι μου λεει οτι απλα θα γελανε.
Και φυσικα το γιαουρτι δεν ειναι φασισμος. Μηπως δε ξερεις τι ειναι φασισμος ;


Καταλαβαίνω την πίκρα σας, που διαπιστώνετε ότι οι πολιτικές επιλογές που κάνατε πολλά χρόνια ήταν λάθος και χαίρομαι που μετανοείτε, αλλά αυτά τα "λαός και στρατός στις πλατείες" που λέτε τα βρίσκω παρωχημένα μιας άλλης εποχής και επικίνδυνα.
Κ η δικη σου αντιδραση / απαντηση σε οσα γινονται , ποια ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ναι,e ίσα σαν τον φασιστα. Δεν ακούς τίποτα και κανέναν μόνο αυτούς που υποστηρίζεις. Στη δημοκρατία πρέπει ναωφτυνουμε και να γιαουρτονουμε κανέναν

Αγάπη μου αν σταματήσουμε να πετάμε και γιαούρτια σε λίγο καιρό θα πετάμε χειροβομβίδες :) Πρέπει να σταματήσεις να θεωρείς φασίστα όποιον διαμαρτύρεται και να επαναπροσδιορίσεις τις έννοιες λίγο.

Το γιαούρτι είναι ελληνική συνήθεια αποδοκιμασίας εδώ και δεκαετίες, ουδέν μεμπτό περί αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το γιαούρτι είναι ελληνική συνήθεια αποδοκιμασίας εδώ και δεκαετίες, ουδέν μεμπτό περί αυτού.
Αποδοκιμασία χωρίς αιτιολόγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Το γιαούρτι είναι ελληνική συνήθεια αποδοκιμασίας εδώ και δεκαετίες, ουδέν μεμπτό περί αυτού.

Εγώ λέω να το γυρίσουμε στο παπούτσι. Είναι της μόδας και ζυγίζει παραπάνω! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αποδοκιμασία χωρίς αιτιολόγηση;

Σε ποιά χώρα ζεις; Με συγχωρείς αντμιν αλλά τέτοια απαξίωση για το πολιτικό προσωπικό εξαιτίας της τεράστιας διαφθοράς δεν είναι σύνηθες φαινόμενο στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ. Τι άλλη αιτιολόγηση θές; Οι άνθρωποι είναι εξοργισμένοι. Αν και στην προκειμένη περίπτωση μάλλον κάποιο κομματόσκυλο θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αποδοκιμασία χωρίς αιτιολόγηση;
Το μόνο σίγουρο είναι οτι έπεσε το γιαούρτι!
Ποιός; Γιατί; Τα κίνητρα του; Είναι κάποια ερωτήματα που αν δεν απαντηθούν, είναι αδύνατο να εκφέρω γνώμη.
Κατα τα άλλα η Κανέλη, πιστεύω οτι δεν άξιζε το γιαούρτωμα.
.....................Το να ψάχνεις να βρεις σε κάθε περίπτωση το Σημείο Ισορροπίας είναι σαν να ψάχνεις για την ανεύρεση του Άγιου Δισκοπότηρου. :whistle:

Τα λέω αυτά για να τα συνδέσω με την απάντηση που έδωσε ο προηγούμενος αρθρογράφος:

Όλα είναι θέμα παιδείας. :baby:
Θα συμφωνήσω μερικώς, σχετικά με το οτι είναι θέμα παιδείας.
Εδώ υπεισέρχεται και ένας άλλος παράγοντας, ο Υπουργός Παιδείας.
Αυτός κρατάει στα χέρια του τους κρουνούς της παιδείας και όταν θέλει τους ανοιγοκλείνει και όπως θέλει.
Επιτρέπει να εμβαθύνουν στην ιστορία; Καταργεί την ιστορία;

Αλλάζει κάθε λίγο το εκπαιδευτικό σύστημα; Αλλος ένας αστάθμητος παράγοντας!

Τελικά εδώ στην Ελλάδα, ούτε αντιγραφή να κάνουν δεν μπορούν; είπε κάποια εκπαιδευτικός, πολύ εύστοχα! Εννοώντας σε κάποιο εκπαιδευτικό σύστημα που έχουν στην Ευρώπη κάποιες δεκάδες χρόνια και είναι σταθερό.


Ακόμα ένας παράγοντας αστάθμητος! Της ΑΛΛΑΓΗΣ!

Νομίζω τελικά, οτι το θέμα της ισορροποανισορροπίας, δεν θα το ξεμπλέξω τόσο εύκολα σήμερα.

Ας το αφήσω για αύριο. :redface:Ωχ! την έκανα την πατάτα τελικά!
ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ!
Κάτι τέτοια έλεγαν οι αρχαίοι ολονών πρόγονοι και ως σήμερα είναι αξέχαστοι έξω απο την Ελλάδα. Γιατι εδώ μέσα κάνουν τα πάντα για να μας συνηθίσουν στην ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΓΚΛΟΜΠΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΓΟΝΩΝ!



Πού θα πάει; Τα πρώτα εκατό χρόνια είναι δύσκολα!


Μετά συνηθίζεις! Αυτό είναι απόλυτα σίγουρο...

ΖΗΤΩ Η ΑΛΛΑΓΗ! ΛΑΟΣ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!



ΖΗΤΩ!


ΖΗΤΩ!


ΖΗΤΩ! Και με πιάνουν τα κλάματα. Γιατί βλέπετε μόνο με το ένα μάτι εσείς οι 155 βολευτάδες; Τί σας έχουμε κάνει τελικά;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Mετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται

“Αγανακτισμένη” και “θυμωμένη” δηλώνει, ένα 24ωρο μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου στη Βουλή, η βουλευτής του ΠαΣοΚ κυρία Εύα Καϊλή. Με γραπτή ανακοίνωσή της η νεαρή βουλευτής αναφέρει: «είμαι θυμωμένη και αγανακτισμένη, γιατί δεν έχω τη δύναμη μόνη μου να διορθώσω όσα βλέπω, γιατί εδώ και μήνες επισημαίνω λάθη και καθυστερήσεις, εδώ και μήνες ζητούσα απαντήσεις ώστε να μην υπάρχουν δικαιολογίες». Ωστόσο σημειώνει δεν έδωσε λευκή επιταγή σε κανέναν.…


καλα,,μας νομιζει ολους για ξανθους?:confused::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αποδοκιμασία χωρίς αιτιολόγηση;

Δλδ, η αιτιολόγηση για τη μεσοπρόθεσμη χλαπάτσα, που μας έριξε ο Τζέφρυ και τα 154 καρντάσια του, την ...νομιμοποιούν;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top