Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Αχ, γιατί μου τα κάνετε αυτά;;
Ξεκινάμε... Άρχισες να λες, για μετεμψυχώσεις, άλλες ζωές κλπ... Ξέρεις ότι όντως ακολουθεί κάτι τέτοιο;;ΟΧΙ!! Άρα τι είναι το να στηρίξει την επιχειρηματολογία σου πάνω σε αυτό;; Βρες την λέξη μόνη σου...
Δεν ξέρω αν υπάρχει ζωή... Δεν το πιστεύω αν με ρωτάς, αλλά δεν έχω και κανέναν τρόπο να το αποκλείσω... Ποιο είναι το θέμα όμως; Ότι τώρα το μόνο που ξέρουμε, είναι αυτό που έχουμε εδώ, πάνω σ' αυτήν την κόλαση/παράδεισο/"πες το όπως θες"... Όλα τ' άλλα είναι εικασίες... Οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε αυτές...
Άρα αυτός που αυτοκτονεί, παραιτείται από το μόνο που του έχει πραγματικά απομείνει, που είναι και ό,τι σημαντικότερο έχει και κάνει ένα βήμα προς την ανυπαρξία... Συνεπώς, για μένα τουλάχιστον είναι δειλός... Πολύ πιο δειλός, από αυτόν που εγκαταλείπει το πεδίο της μάχης, για να σωθεί...
Γιατί όσο θάρρος θέλει για να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις, θέλει το δεκαπλάσιο για να αποφασίσεις να παλέψεις μ' όλα τα σκατά της ζωής σου, με όλα αυτά που σε κάνουν να θες να την αφήσεις... Για να μην συζητήσω για ψυχική δύναμη...
Ακόμη κι αν υπάρχει όμως κάτι άλλο πέρα από τον θάνατο, τότε αυτή η ζωή είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, μια προετοιμασία αν θες, για το επόμενο... Το να αυτοκτονείς είναι σαν να χρησιμοποιείς cheat σε game... Ναι μεν κερδίζεις, αλλά δεν ξέρεις και να παίζεις...
Και για να κλείσω... Ό,τι μα ό,τι και να έχει περάσει κάποιος, πάντα θα μπορεί να βρει την δύναμη να ανταπεξέλθει, αρκεί να το θέλει...
θα απαντησω με τη σειρα:
''Ξέρεις ότι όντως ακολουθεί κάτι τέτοιο;;ΟΧΙ!!'': εδω απανταω με αντιγραφη επικολληση αυτο που ειπα:''μπορει να εχω αδικο μπορει οταν πεθανεις τελικα να μη γινεται ΤΙΠΟΤΑ σπο αυτο που ειπα για τη ψυχη ωστοσο αν ο αλλος ειναι απελπισμενος μπορει να ελπιζει και να το πραξει.''

''Ότι τώρα το μόνο που ξέρουμε, είναι αυτό που έχουμε εδώ, πάνω σ' αυτήν την κόλαση/παράδεισο/"πες το όπως θες"... Όλα τ' άλλα είναι εικασίες... Οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε αυτές...'':ΧΑΧΑΧΑΧΑ απο ποτε ξερουμε με ΣΙΓΟΥΡΙΑ το τι υπαρχει μετα το θανατο????


''Γιατί όσο θάρρος θέλει για να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις, θέλει το δεκαπλάσιο για να αποφασίσεις να παλέψεις μ' όλα τα σκατά της ζωής σου, με όλα αυτά που σε κάνουν να θες να την αφήσεις... Για να μην συζητήσω για ψυχική δύναμη...'':μη ξεχνας οτι σε καποια πραγματα μπορει να μη φταιει το ιδιο το ατομα και να μη μπορει με ΤΙΠΟΤΑ να ταδιορθωσει οσο και να προσπαθει


''Ακόμη κι αν υπάρχει όμως κάτι άλλο πέρα από τον θάνατο, τότε αυτή η ζωή είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, μια προετοιμασία αν θες, για το επόμενο... Το να αυτοκτονείς είναι σαν να χρησιμοποιείς cheat σε game... Ναι μεν κερδίζεις, αλλά δεν ξέρεις και να παίζεις...'':αργα ή γρηγορα θα πεθάνεις.αμα ο θεος δεν θελει να φυγεις τοτε επιζεις οσες φορες και αν αυτοκτονεις αμα οχι τοτε πεθαινεις οτι και να κανουμε τελικα αυτη η θεικη δυναμη αποφασιζει ο,τι και να κανει ο αλλος.


με λιγα λογια και εγω και εσυ δεν ξερουμε τι υπαρχει στη μετα θανατον ζωη ωστοσο δεν μπορεις να εμποδιζεις καποιον απο το να το μαθει μπορει να του βγει σε καλο μπορει σε κακο το θεμα ειναι οτιειναι δικια του αποφαση:worry:

Αντιχριστιανικό κατ'αρχάς
Για τους άλλους δεν ξέρω πως το βλέπουν, γω πάντως δεν πρόκειται για κανένα λόγο... εδω θα είμαι να ταλαιπωρώ τον κόσμο:teasing: (και να με ταλαιπωρούν :D )Ασε που λατρεύω τη ζωη με τα πάνω της και τα κάτω της, αυτό που το βάζεις;;

σε ζηλευω Ο_Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ απο ποτε ξερουμε με ΣΙΓΟΥΡΙΑ το τι υπαρχει μετα το θανατο????

Γιατί είπα εγώ ότι ξέρουμε;;:worry: Αντίθετα είπα ότι ακριβώς επειδή δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα, είναι λάθος να υποθέτουμε ότι υπάρχει το οτιδήποτε...

μη ξεχνας οτι σε καποια πραγματα μπορει να μη φταιει το ιδιο το ατομα και να μη μπορει με ΤΙΠΟΤΑ να ταδιορθωσει οσο και να προσπαθει

Θέλω παράδειγμα...

αργα ή γρηγορα θα πεθάνεις.αμα ο θεος δεν θελει να φυγεις τοτε επιζεις οσες φορες και αν αυτοκτονεις αμα οχι τοτε πεθαινεις οτι και να κανουμε τελικα αυτη η θεικη δυναμη αποφασιζει ο,τι και να κανει ο αλλος.

Άσε τους Θεούς και τους δαίμονες απ' έξω, αν θες να κάνουμε σοβαρή συζήτηση...

με λιγα λογια και εγω και εσυ δεν ξερουμε τι υπαρχει στη μετα θανατον ζωη ωστοσο δεν μπορεις να εμποδιζεις καποιον απο το να το μαθει μπορει να του βγει σε καλο μπορει σε κακο το θεμα ειναι οτιειναι δικια του αποφαση:worry:

Όχι δεν μπορώ να τον εμποδίσω... Αλλά δεν σημαίνει ότι θα τον επικροτήσω κιόλας... Κάθε άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Γιατί είπα εγώ ότι ξέρουμε;;:worry: Αντίθετα είπα ότι ακριβώς επειδή δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα, είναι λάθος να υποθέτουμε ότι υπάρχει το οτιδήποτε..


Θέλω παράδειγμα...

ας πουμε ενα ατομο προσβαλλεται απο μια ασθενεια και ζει μες το πονο και ο γιατρος δεν ξερει ποσο θα ζησει.αν αυτο θελησει να πεθανει δεν θα ειναι καλυτερα?

Άσε τους Θεούς και τους δαίμονες απ' έξω, αν θες να κάνουμε σοβαρή συζήτηση....
δηλαδη εσυ δεν πιστευεις οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο μας που αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
ας πουμε ενα ατομο προσβαλλεται απο μια ασθενεια και ζει μες το πονο και ο γιατρος δεν ξερει ποσο θα ζησει.αν αυτο θελησει να πεθανει δεν θα ειναι καλυτερα?
Αν νομιμοποιηθει η ευθανασια...δεν χρειαζεται η αυτοκτονια.


δηλαδη εσυ δεν πιστευεις οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο μας που αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε?
:hmm:

Γιατι καλε;;;Υποχρεωτικο ειναι;;;Εγω δεν το πιστευω.Αλλα πες οτι το πιστευα..αρα..και την αυτοκτονια..ο θεος την αποφασιζει;;:hmm:
Κατα τα αλλα..θεωρω οτι ο ανθρωπος το εχει αυτο γτο δικαιωμα..της αυτοκτιονιας..ασχετα αν δεν συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ας πουμε ενα ατομο προσβαλλεται απο μια ασθενεια και ζει μες το πονο και ο γιατρος δεν ξερει ποσο θα ζησει.αν αυτο θελησει να πεθανει δεν θα ειναι καλυτερα?

Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα... Είμαστε έτοιμη να πιάσουμε τα περί ευθανασίας... Και θα ξεφύγουμε...

δηλαδη εσυ δεν πιστευεις οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο μας που αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε?:hmm:

Όχι; Γιατί να το πιστεύω; Σε τι θα με ωφελήσει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Η ζωή είναι το μεγαλύτερο δώρο που μας έχουν κάνει ποτέ! Παντα θεωρούσα οτι όποιος έχει το κουράγιο να κάνει κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα είναι σώφρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

Νομίζω χωρίς να είμαι και ειδικός ότι σε όλους κάποια στιγμήπέρασε από το μυαλό.

Η χαρά της ζωής όμως είναι πιο δυνατή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Νομίζω χωρίς να είμαι και ειδικός ότι σε όλους κάποια στιγμήπέρασε από το μυαλό.

Η χαρά της ζωής όμως είναι πιο δυνατή


Εμένα δεν μου πέρασε ποτε!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα... Είμαστε έτοιμη να πιάσουμε τα περί ευθανασίας... Και θα ξεφύγουμε...



Όχι; Γιατί να το πιστεύω; Σε τι θα με ωφελήσει;;
αμα δεν το πιστευεις τοτε ποιος καθοριζει το θανατο μας?:hmm:
Γιατι καλε;;;Υποχρεωτικο ειναι;;;Εγω δεν το πιστευω.Αλλα πες οτι το πιστευα..αρα..και την αυτοκτονια..ο θεος την αποφασιζει;;:hmm:
Κατα τα αλλα..θεωρω οτι ο ανθρωπος το εχει αυτο γτο δικαιωμα..της αυτοκτιονιας..ασχετα αν δεν συμφωνω.

μου αρκει που παραδεχεσαι οτι εχει δικαιωμα.χαρηκα για τη συζητηση που καναμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αμα δεν το πιστευεις τοτε ποιος καθοριζει το θανατο μας?:hmm:

λολ;
Η μοίρα;:P
Πιθανότατα κανείς και όλοι... Σκέψου μόνο πόσοι είναι οι δυνατοί τρόποι να πεθάνεις κι από πόσους παράγοντες εξαρτάται ο καθένας... Είναι κατά κάποιο τρόπο τυχαίο(ίσως και εντελώς σε κάποιες περιπτώσεις), αλλά εξαρτάται άμεσα και από τον τρόπο ζωής μας κλπ...
Δεν χρειάζεται κανένας να καθορίσει τον θάνατό μας... Γιατί να χρειάζεται άλλωστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
λολ;
Η μοίρα;:P
Πιθανότατα κανείς και όλοι... Σκέψου μόνο πόσοι είναι οι δυνατοί τρόποι να πεθάνεις κι από πόσους παράγοντες εξαρτάται ο καθένας... Είναι κατά κάποιο τρόπο τυχαίο(ίσως και εντελώς σε κάποιες περιπτώσεις), αλλά εξαρτάται άμεσα και από τον τρόπο ζωής μας κλπ...
Δεν χρειάζεται κανένας να καθορίσει τον θάνατό μας... Γιατί να χρειάζεται άλλωστε;
η μοιρα, η τυχη ειναι ανωτερες δυναμεις αρα κατι το θεϊκο αρα συμφωνεις με εμενα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
η μοιρα, η τυχη ειναι ανωτερες δυναμεις αρα κατι το θεϊκο αρα συμφωνεις με εμενα :hmm:
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σας :)
Κατ' αρχάς, μοίρα και τύχη είναι εξ' ορισμού αντίθετες έννοιες.
Κατά δεύτερον, οι εκφράσεις "ανώτερες δυνάμεις" και "θεϊκό" είναι πολύ απροσδιόριστες και συγκεχυμένες για να μπορούν να χρησιμεύσουν ως λογικό επιχείρημα.
Ίσως αν αναπτύξεις περισσότερο το συλλογισμό σου, να γίνεις περισσότερο σαφής αν και το "θεϊκό" είναι κάτι που εύκολα αμφισβητείται και κυρίως δεν αποδεικνύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
η μοιρα, η τυχη ειναι ανωτερες δυναμεις αρα κατι το θεϊκο αρα συμφωνεις με εμενα :hmm:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα...
Η ειρωνία περί μοίρας δεν ήταν αρκετά εμφανής...
Αν θεωρείς κάτι το θεϊκό την τύχη, απλά δεν συζητώ άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σας :)
Κατ' αρχάς, μοίρα και τύχη είναι εξ' ορισμού αντίθετες έννοιες.
Κατά δεύτερον, οι εκφράσεις "ανώτερες δυνάμεις" και "θεϊκό" είναι πολύ απροσδιόριστες και συγκεχυμένες για να μπορούν να χρησιμεύσουν ως λογικό επιχείρημα.
Ίσως αν αναπτύξεις περισσότερο το συλλογισμό σου, να γίνεις περισσότερο σαφής αν και το "θεϊκό" είναι κάτι που εύκολα αμφισβητείται και κυρίως δεν αποδεικνύεται.

μα οταν μιλας για θανατο αναγκαστικα θα αναφερθεις σε τετοια πραγματα .δεν ειπα οτι αυτο που πιστευω ειναι το σωστο απλα ειπα την αποψη μου για το πως μπορει να σκεφτεται καποιος που θελει να αυτοκτονησει.ο θανατος για μενα καθοριζεται απο μια ανωτερη δυναμη που δεν μπορουμε να την συλλαβουμε οσο και αν προσπαθουμε.το μηστυριο του θανατου θα παραμεινει για παντα αλυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μα οταν μιλας για θανατο αναγκαστικα θα αναφερθεις σε τετοια πραγματα .δεν ειπα οτι αυτο που πιστευω ειναι το σωστο απλα ειπα την αποψη μου για το πως μπορει να σκεφτεται καποιος που θελει να αυτοκτονησει.ο θανατος για μενα καθοριζεται απο μια ανωτερη δυναμη που δεν μπορουμε να την συλλαβουμε οσο και αν προσπαθουμε.το μηστυριο του θανατου θα παραμεινει για παντα αλυτο
Σε ποια αναφέρεσαι;
Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι τα περί ανώτερων δυνάμεων δεν έχουν συγκεκριμένο περιεχόμενο. Τι είναι ανώτερη δύναμη και πώς ορίζεται; Αφού κατά τα λεγόμενά σου δεν μπορούμε να συλλάβουμε αυτή την "ανώτερη δύναμη" τότε πώς γνωρίζουμε ότι υπάρχει;
Προφανώς και ο θάνατος δεν καθορίζεται από καμία ανώτερη δύναμη, έχει συγκεκριμένη αιτία κάθε φορά, πόσο μάλλον στην περίπτωση της αυτοκτονίας.
Off topic είμαι, αυτό που θέλω να σου πω είναι να χρησιμοποιείς πιο ξεκάθαρες και απτές έννοιες αν θέλεις να στηρίζεις επαρκώς τις θέσεις σου τουλάχιστον στα ζητήματα που έχουν σαφή υπόσταση (π.χ αυτοκτονία) . Τώρα το τι πιστεύεις στην σφαίρα της σκέψης σου δεν με αφορά. Αν θέλεις να το συζητήσουμε εκτενέστερα, στείλε μου προσωπικό μήνυμα να μην βγούμε κι άλλο εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Χμμμ... Οι ψυχίατροι πάντως συνδέουν την αυτοκτονία με την σχιζοφρενεια... Γενικότερα, έχω διαβάσει πως όποιος έχει πρόθεση να κάνει κακό είτε σε άλλους είτε στον εαυτό του, πάσχει απο κάποιας μορφής σχιζοφρένεια...Κάτι θα ξέρουν και οι επιστήμονες για να το λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αρκετοί έχουν κάνει αυτή τη σκέψη σε κάποια δύσκολη και αντιμέτωπη κατάσταση.
Όταν όμως κάποιος το σκέφτεται πολύ καιρό, τότε πολύ πιθανόν να έχει ψυχολογικά προβλήματα. Και καλό θα ήταν να επισκεπτεί έναν ψυχολόγο, του οποίου η δουλεία προσφέρει μόνο καλό. Γιατί έχω ακούσει μερικούς να λένε "δεν είμαι τρελός για να πάω σε ψυχολόγο". Αυτό είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αρκετοί έχουν κάνει αυτή τη σκέψη σε κάποια δύσκολη και αντιμέτωπη κατάσταση.
Όταν όμως κάποιος το σκέφτεται πολύ καιρό, τότε πολύ πιθανόν να έχει ψυχολογικά προβλήματα. Και καλό θα ήταν να επισκεπτεί έναν ψυχολόγο, του οποίου η δουλεία προσφέρει μόνο καλό. Γιατί έχω ακούσει μερικούς να λένε "δεν είμαι τρελός για να πάω σε ψυχολόγο". Αυτό είναι λάθος.

προσωπικα η σκεψη οτι πρεπει να πληρωνω καποιον για να με βοηθησει σε οποιο ψυχολογικο προβλημα θα με κανει να αισθανθω ανημπορη και ενοχη που ξοδευω ετσι τα χρηματα των γονιων μου και το μεγαλυτερο ερωτημα μου:πως μπορεις να εμπιστευτεις και να νοιωσεις ανετα με καποιον που τον πληρωνεις για να σε ακουσει????:confused: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
προσωπικα η σκεψη οτι πρεπει να πληρωνω καποιον για να με βοηθησει σε οποιο ψυχολογικο προβλημα θα με κανει να αισθανθω ανημπορη και ενοχη που ξοδευω ετσι τα χρηματα των γονιων μου και το μεγαλυτερο ερωτημα μου:πως μπορεις να εμπιστευτεις και να νοιωσεις ανετα με καποιον που τον πληρωνεις για να σε ακουσει????:confused: :worry:

Είσαι λίγο ενοχική και προκατειλημμένη.
Κάνε μια βόλτα απο το σχετικό ιατρείο να σου λυθεί η απορία και το πρόβλημα.


Στο θέμα μας,
Η αυτοκτονία μπορεί να μην είναι λύση,αλλά δεν παύει να είναι επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Είσαι λίγο ενοχική και προκατειλημμένη.
Κάνε μια βόλτα απο το σχετικό ιατρείο να σου λυθεί η απορία και το πρόβλημα.


Στο θέμα μας,
Η αυτοκτονία μπορεί να μην είναι λύση,αλλά δεν παύει να είναι επιλογή.

ενα παραδειγμα εφερα δεν εννοουσα εμενα :P εγω μια χαρα ειμαι με τον εαυτο μου και δεν πιστευω οτι ειναι προκαταληψη αυτο αλλα η σκληρη αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top