Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
θα μπορουσε να μου πει κανεις τι ακριβως κανει ενας ψυχολογος στην αστυνομια? κανει τα προφιλ κρατουμενων π.χ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞεφυσκωτοΤουρσι

Νεοφερμένος

Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θέλω να γίνω ψυχίατρος , άρα πιστεύω πως θα επέλεγα ψυχίατρο αν βρισκόμουν σε κάποιο σοβαρό πρόβλημα... Αντίθετα αν ένιωθα πως περνάω μια φάση στην ζωή μου και χρειαζόμουν στήριξη θα πήγαινα σε ψυχολόγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το τόπικ είναι χαζό:P. O ψυχολογός δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τη σκέψη για να κατανοήσει τον ψυχισμό του ατόμου. Γι'αυτό και δίνει προσωρινές, επιφανειακές λύσεις σε ανθρώπους που δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞεφυσκωτοΤουρσι

Νεοφερμένος

Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτό το τόπικ είναι χαζό:P. O ψυχολογός δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τη σκέψη για να κατανοήσει τον ψυχισμό του ατόμου. Γι'αυτό και δίνει προσωρινές, επιφανειακές λύσεις σε ανθρώπους που δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
Για αυτό ακριβώς ο ψυχίατρος είναι η καλύτερη λύση ... Και μην φοβάστε, δεν ισχύει αναγκαστικά πως ψυχίατρος=φάρμακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αυτό το τόπικ είναι χαζό:P. O ψυχολογός δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τη σκέψη για να κατανοήσει τον ψυχισμό του ατόμου. Γι'αυτό και δίνει προσωρινές, επιφανειακές λύσεις σε ανθρώπους που δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Προφανώς δεν έχεις γνωρίσει ψυχολόγους που ξέρουν να κάνουν ΣΩΣΤΑ την δουλειά τους, που ενδιαφέρονται για τους θεραπευόμενους τους και που να μπορούν να εφαρμόσουν άριστα στην πράξη όσα έχουν διαβάσει. Ας μην ξεχνάμε πως η ψυχανάλυση δεν ταιριάζει σε όλους! Είναι φυσικό να "κατακρίνει" την ειδικότητα του ψυχολόγου κάποιος στον οποίο δεν ταιριάζει η ψυχανάλυση/ έκανε συνεδρίες με κάποιον ψυχολόγο που δεν είχε την εμπειρία/είχε κάποιο σοβαρό ψυχικό νόσημα κλπ. Προσωπικά έχω γνωρίσει ψυχολόγους που με έκαναν να αναρωτηθώ: "Γιατί υπάρχει ακόμα αυτός ο κλάδος των κοινωνικών επαγγελμάτων" και άλλους που με έκαναν να αναρωτηθώ: "Μέσα στο μυαλό μου είναι;"

Αα και όντως το θέμα είναι κάπως...περίεργο!:redface: Δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε τέτοια σύγκριση. Ας μην ξεχνάμε πως ο ψυχίατρος είναι γιατρός και μπορεί να συνταγογραφήσει χάπια, ενώ ο ψυχολόγος δεν έχει τέτοιο δικαίωμα. Αυτός μπορεί να αξιολογήσει τις πνευματικές ικανότητες κάποιου, να προσφέρει ατομική υποστήριξη ή και ομαδική (υπάρχουν ομάδες ατόμων που ασχολούνται με κάποιο θέμα και τις διευθύνει ένας ψυχολόγος, πχ ομάδες γονέων, δεν είναι group therapy:P). Νομίζω πως δεν κάνουν την ίδια δουλειά και για αυτό άλλωστε συναντάμε συχνά και συνεργασία μεταξύ ψυχολόγου-ψυχίατρου, για τον λόγο ότι ο ένας μπορεί να παραπέμψει στον άλλο κάποιον θεραπευόμενο.

Είναι απλά η γνώμη μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι έχεις δίκιο ο ψυχολόγος μπορεί κάλλιστα να βοηθήσει εσένα και μένα και κάθε άνθρωπο που δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και είναι στα συγκαλά του. Νομίζω πως σε όλους τους ανθρώπους ταιριάζει η ψυχανάλυση αλλά τεσπα:p. Αυτό που εννοώ είναι πως ο ψυχολόγος δεν είναι επιστήμονας απλά ξέρει να εφαρμόζει κάποιες τεχνικές και έχει κάποιες έτοιμες γνώσεις για να αντιμετωπίζει τις απλές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο ο ψυχολόγος μπορεί κάλλιστα να βοηθήσει εσένα και μένα και κάθε άνθρωπο που δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και είναι στα συγκαλά του. Νομίζω πως σε όλους τους ανθρώπους ταιριάζει η ψυχανάλυση αλλά τεσπα:p. Αυτό που εννοώ είναι πως ο ψυχολόγος δεν είναι επιστήμονας απλά ξέρει να εφαρμόζει κάποιες τεχνικές και έχει κάποιες έτοιμες γνώσεις για να αντιμετωπίζει τις απλές περιπτώσεις.

Η ψυχοθεραπεία έχει διάφορα είδη, ένα από αυτά είναι και η ψυχανάλυση. Η ψυχανάλυση λοιπόν δεν είναι δυνατόν να ταιριάζει σε όλους τους θεραπευόμενους γιατί ίσως σε κάποιους από αυτούς ταιριάζουν άλλες μορφές ψυχοθεραπείας, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητο. Νομίζω πως είχα διαβάσει πριν καιρό ένα άρθρο που έγραφε πως και ο ίδιος ο πατέρας της ψυχανάλυσης, Sigmund Freud, έλεγε πως η ψυχανάλυση δεν ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους, -είμαι επιφυλακτική για αυτό που λέω, διότι μπορεί να μην ισχύει καθώς δεν θυμάμαι εάν το διάβασα από κάποια αξιόπιστη πηγή-. Όπως και να 'χει θα καταλήξω και πάλι σε αυτό που είπα στο προηγούμενο post μου, πως μόνο ο ψυχίατρος μπορεί να ασκήσει ιατρική ειδικότητα. Όσο για το τελευταίο μέρος του post σου, είμαι εντελώς αντίθετη. Οι "έτοιμες γνώσεις" (όπως λες) ενός ψυχολόγου προέρχονται ως επί το πλείστον από την εμπειρία του -πιστεύω εγώ- και σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις απλές, συνηθίζουμε να τις λέμε έτσι γιατί είναι "ελαφρύτερες" από αυτές που αντιμετωπίζουν συνήθως οι ψυχίατροι. Όσο για το αν είναι επιστήμονες ή όχι στην Ελλάδα όποιον τελειώνει κάποιο πανεπιστήμιο επιστήμονα τον λέμε:P Τεσπα νομίζω πως συμφωνήσαμε σε ένα πράγμα, ο καθένας στον τομέα του!:P

ΥΓ: Γνώμη μου όσα λέω, δεν προσπαθώ να σε επηρεάσω απλά οι απόψεις σου είναι τελείως διαφορετικές από τις δικές μου και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που γίνεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ψυχοθεραπεία έχει διάφορα είδη, ένα από αυτά είναι και η ψυχανάλυση. Η ψυχανάλυση λοιπόν δεν είναι δυνατόν να ταιριάζει σε όλους τους θεραπευόμενους γιατί ίσως σε κάποιους από αυτούς ταιριάζουν άλλες μορφές ψυχοθεραπείας, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητο. Νομίζω πως είχα διαβάσει πριν καιρό ένα άρθρο που έγραφε πως και ο ίδιος ο πατέρας της ψυχανάλυσης, Sigmund Freud, έλεγε πως η ψυχανάλυση δεν ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους, -είμαι επιφυλακτική για αυτό που λέω, διότι μπορεί να μην ισχύει καθώς δεν θυμάμαι εάν το διάβασα από κάποια αξιόπιστη πηγή-. Όπως και να 'χει θα καταλήξω και πάλι σε αυτό που είπα στο προηγούμενο post μου, πως μόνο ο ψυχίατρος μπορεί να ασκήσει ιατρική ειδικότητα. Όσο για το τελευταίο μέρος του post σου, είμαι εντελώς αντίθετη. Οι "έτοιμες γνώσεις" (όπως λες) ενός ψυχολόγου προέρχονται ως επί το πλείστον από την εμπειρία του -πιστεύω εγώ- και σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις απλές, συνηθίζουμε να τις λέμε έτσι γιατί είναι "ελαφρύτερες" από αυτές που αντιμετωπίζουν συνήθως οι ψυχίατροι. Όσο για το αν είναι επιστήμονες ή όχι στην Ελλάδα όποιον τελειώνει κάποιο πανεπιστήμιο επιστήμονα τον λέμε:P Τεσπα νομίζω πως συμφωνήσαμε σε ένα πράγμα, ο καθένας στον τομέα του!:P

ΥΓ: Γνώμη μου όσα λέω, δεν προσπαθώ να σε επηρεάσω απλά οι απόψεις σου είναι τελείως διαφορετικές από τις δικές μου και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που γίνεται:P
Με την εμπειρία δεν μπορείς να κατανοήσεις την ψυχή του ανθρώπου. Αυτό μπορώ να το πω με σιγουριά. Οι περιπτώσεις που συναντάει ή καλύτερα που μπορεί να αντεπεξέλθει ο ψυχολόγος είναι στην ουσία απλές όπως και να τις πει κάποιος καθώς οι γνώσεις του είναι καθαρά επιφανειακές(ή έτοιμες;)). Εγώ π.χ. ποτέ δε θα πήγαινα το παιδί μου σε έναν παιδοψυχολόγο καθώς ξέρω ότι είναι σχεδόν αδύνατο γι'αυτόν να αντιληφθεί τον ψυχισμό του και να το βοηθήσει ουσιαστικά.


Υ.Γ(1)
Στο Ελλάδα μπορεί να έχουμε το συνήθειο να αποκαλούμε τους αποφοίτους ΑΕΙ επιστήμονες αλλά μερικά τμήματα εξ'ορισμού δε βγάζουν επιστήμονες(Νομική, Δημοσιογραφία,νομίζω Νοσηλευτική κλπ.).
Υ.Γ.(2)
Παλιά είχα αρχίσει να διαβάζω Φρόυντ αλλά το άφησα επειδή ήταν πάρα πολύ δύσκολο να το κατανοήσω.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κλασσικά ιατρική rules λέμε οι ψυχίατροι είναι επιστήμονες, οι άλλοι είναι κομπογιανίτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στο Ελλάδα μπορεί να έχουμε το συνήθειο να αποκαλούμε τους αποφοίτους ΑΕΙ επιστήμονες αλλά μερικά τμήματα εξ'ορισμού δε βγάζουν επιστήμονες(Νομική, Δημοσιογραφία,νομίζω Νοσηλευτική κλπ.).
ΚΑΝΕΝΑ τμήμα δε σε βγάζει εξ' ορισμού επιστήμονα. Ούτε ο ψυχίατρος είναι επιστήμονας, επειδή απλά βγήκε από τη σχολή και κάνει ΕΦΑΡΜΟΓΗ αυτών που έμαθε. Ο επιστήμονας είναι αυτός που ψάχνει το καινούργιο, που ΠΑΡΑΓΕΙ γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΚΑΝΕΝΑ τμήμα δε σε βγάζει εξ' ορισμού επιστήμονα. Ούτε ο ψυχίατρος είναι επιστήμονας, επειδή απλά βγήκε από τη σχολή και κάνει ΕΦΑΡΜΟΓΗ αυτών που έμαθε. Ο επιστήμονας είναι αυτός που ψάχνει το καινούργιο, που ΠΑΡΑΓΕΙ γνώση.


άμα το πάμε έτσι επιστήμονες είναι μόνο οι ερευνητές πανεπιστημίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
άμα το πάμε έτσι επιστήμονες είναι μόνο οι ερευνητές πανεπιστημίων
Κάπως έτσι, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κλασσικά ιατρική rules λέμε οι ψυχίατροι είναι επιστήμονες, οι άλλοι είναι κομπογιανίτες :P

Γιατί λάθος κάνω; για ψυχολόγους μιλάω όχι για βιολόγους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θα μπορουσε να μου πει κανεις τι ακριβως κανει ενας ψυχολογος στην αστυνομια? κανει τα προφιλ κρατουμενων π.χ?
Δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ "Law & Order: Special Victims Unit" ?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Με την εμπειρία δεν μπορείς να κατανοήσεις την ψυχή του ανθρώπου. Αυτό μπορώ να το πω με σιγουριά. Οι περιπτώσεις που συναντάει ή καλύτερα που μπορεί να αντεπεξέλθει ο ψυχολόγος είναι στην ουσία απλές όπως και να τις πει κάποιος καθώς οι γνώσεις του είναι καθαρά επιφανειακές(ή έτοιμες).
To μεγαλυτερο μερος της γνωσης των ψυχιατρων αναφορικα με τις μη φαρμακευτικες ψυχοθεραπιες ερχονται απο μελετες και ερευνες ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ.

Καθολου ετοιμες γνωσεις. Στην ελλαδα η ψυχολογια ειναι λιγακι υποβαθμισμενη, στο εξωτερικο καθε αλλο. O albert ellis πατερας της γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπειας ηταν ψυχολογος. H δε γνωσιακη ψυχολογια φορμαλιστικε απο τον ναισερ επισης ψυχολογο.

Επισης μην ξεχναμε οτι η ψυχολογια δεν αφορα ΜΟΝΟ παθησεις. Κοινωνικη ψυχολογια, μαρκετινγκ, μνημη, αντιλιψη ολα αυτα ειναι κλαδη της ψυχολογιας που δεν απαιτουν ψυχιατρικη γνωση.

Οι ψυχιατροι ειναι περισοτεροι "κλινικοι". Ειναι δηλαδη η διαφορα αναμεσα σε ενα γιατρο και ενα βιολογο. Ο βιολογος μελετα το θεωρητικο υποβαθρο που ο γιατρος θα χρησημοποιησει για να θεραπευσει.

Εγώ π.χ. ποτέ δε θα πήγαινα το παιδί μου σε έναν παιδοψυχολόγο καθώς ξέρω ότι είναι σχεδόν αδύνατο γι'αυτόν να αντιληφθεί τον ψυχισμό του και να το βοηθήσει ουσιαστικά.
Η ψυχοφαρμακολογια στα παιδια ειναι τραγικα αμφιλεγωμενη και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ την εφαρμωζουν σε πολυ λιγες περιπτωσεις. Συνεπως ενας ψυχιατρος θα λειτουργησει μαλλον σαν ψυχολογος σε ενα παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού θεωρείς πως ψυχίατρος =φάρμακα δεν ξέρω τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΞεφυσκωτοΤουρσι

Νεοφερμένος

Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αφού θεωρείς πως ψυχίατρος =φάρμακα δεν ξέρω τι να σου πω.
+1 ... Εγώ πιστεύω πως όλοι φοβούνται τον ψυχίατρο επειδή μπορεί να δώσει και φάρμακα... Χώρις να ισχύει ψυχίατρος= φαρμακα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Συγγνώμη που παρέλειψα να σχολιάσω κάποια πράγματα που ειπώθηκαν παραπάνω αλλά δεν μπορώ να ανταλλάξω απόψεις σε τόσο ψυχρό κλίμα. Δηλαδή νιώθω πως είστε έτοιμοι να φαγωθείτε και δεν θέλω να συμμετάσχω σε αυτό. :|

Ήθελα απλά να προσθέσω πως οι Έλληνες συγκεκριμένα φοβούνται συνήθως να επισκεφτούν κάποιον ψυχίατρο γιατί δεν θέλουν να υποψιαστούν οι γύρω τους, πως οι ίδιοι έχουν κάποιο σοβαρό ψυχικό νόσημα. Για αυτό τον λόγο επιλέγουν να επισκεφτούν έναν ψυχολόγο. Τώρα ανάλογα την περίπτωση, ο ψυχολόγος μπορεί να στείλει κάποιον σε ψυχίατρο ή ο θεραπευόμενος να κάνει συνεδρίες και με τους δύο. Αυτό δυστυχώς είναι αλήθεια αν το καλοσκεφτείτε και το κατάλαβα και εγώ πριν λίγο καιρό από μια σχετική εμπειρία που είχε ένα κοντινό μου πρόσωπο. Αα και κανένας δεν είπε πως ο ψυχίατρος δίνει φάρμακα σε όλους:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ζούμε στη χώρα που όταν λες ότι κάνεις ψυχοθεραπεία θεωρείσαι ψυχάκιας και παιδόφιλος. Εγώ δεν έχω καμιά όρεξη και δε σκοπεύω να τσακωθώ με κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οι ψυχοθεραπευτές ζήτημα είναι αν ξέρουν το 10% από αυτά που ξέρει ένας ψυχίατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top