Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Insomniac:

Βασικά προσπαθώ να ψάχνω λόγους να μου φεύγουν οι προκαταλήψεις. Και σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνω. Παλιότερα ας πούμε ήμουν προκαταλλειμένη με Αλβανούς, τώρα καθόλου! Με μουσουλμάνους δεν είμαι προκαταλλειμένη, με μουσουλμάνους θεούσους πάρα πολύ! Έχω προσπαθήσει να την δω αλλιώς, μέχρι και σχέση έκανα με έναν και αυτό που κατάφερα ήταν να τους δω πιο αρνητικά από πριν.

Δεν προσβάλλω κανέναν. Αλλά όταν στο μάθημα ακούω μαντηλοφορούσες δεσποσύνες να λένε πράγματα που αντικρούονται στις αρχές της παιδαγωγικής και της ψυχολογίας για χάριν της τιμής του Ισλάμ εννοείται θα τους την πω. Και ξανά. Και σε τέτοια τα "χωσίματα" μου περισσεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
1) το ξοτικούλι είναι αγοράκι :)
2) όπως λέει και το ίδιο στο τέλος δεν μπορεί να μην είναι προκατειλημμένος με κανένα τελικά. Οπότε μάλλον για αυτό είναι κάπως απόλυτες οι απαντήσεις του.

αλλά καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος...

Οκ, διορθωθηκε. :)
Ναι, για αυτο ρωταω και εγω, γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

σε καλυπτει αυτο η να σου το εξηγησω?:)

Προτιμαω να μου εξηγησεις! :D
Γιατι ετσι φαινεται οτι δενκανεις προσπαθεια να σου φυγει γενικα η προκαταληψη, αλλα να μην την αφησεις να σε κανει να χασεις την ευκαιρια να γνωρισεις καποιον ή να μην την αφησεις να σε κανει τελικα να αδικησεις καποιον.

Ομως, αυτο σημαινει οτι εξαρχης ο αλλος εχει μειονεκτημα απεναντι σου, γιατι σε αντιθεση με ολους τους υπολοιπους, αυτος πρεπει να αποδειξει...οτι δεν ειναι ελεφαντας! ;)

Insomniac:

Βασικά προσπαθώ να ψάχνω λόγους να μου φεύγουν οι προκαταλήψεις. Και σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνω. Παλιότερα ας πούμε ήμουν προκαταλλειμένη με Αλβανούς, τώρα καθόλου! Με μουσουλμάνους δεν είμαι προκαταλλειμένη, με μουσουλμάνους θεούσους πάρα πολύ! Έχω προσπαθήσει να την δω αλλιώς, μέχρι και σχέση έκανα με έναν και αυτό που κατάφερα ήταν να τους δω πιο αρνητικά από πριν.

Δεν προσβάλλω κανέναν. Αλλά όταν στο μάθημα ακούω μαντηλοφορούσες δεσποσύνες να λένε πράγματα που αντικρούονται στις αρχές της παιδαγωγικής και της ψυχολογίας για χάριν της τιμής του Ισλάμ εννοείται θα τους την πω. Και ξανά. Και σε τέτοια τα "χωσίματα" μου περισσεύουν.

...Σε αυτο συμφωνω! Ο καθενας μπορει να εχει κολληματα -προκαταληψεις γαι διαφορους λογους (παιδεια, πως μεγαλωσε, κακες εμπειριες, κτλ) αλλα μπορει να τα ξεπερασει εν τελει. :D :clapup:

Εγω δεν το ειχα καταλαβει ετσι. Αν ας πουμε, (τελειως υποθετικο παραδειγμα) πιστευουν οτι πρεπει να δειρεις ενα παιδι εαν κανει κατι γιατι το λεει το Κορανι, φυσικα και να επιμεινεις οτι κανουν λαθος, κτλ. Οχι, ομως, να τις πεις απολιτιστες επειδη φορανε μαντιλα ή να προσβαλλεις το ποσο συχνα προσευχονται. Αυτο ειχα καταλαβει εγω (το δευτερο) και με αυτο διαφωνησα.

Ειναι πχ σαν το να βριζουν τα Θεια καποιοι (Γαμω το...Μπιπ! :P ) Εγω, εσυ, ή καποιος αλλος μπορει να μην πιστευει σε αυτα, να τα θεωρει "φαντασια", αλλα δεν μπορεις επειδη εσυ το πιστευεις, να προσβαλλεις την πιστη του αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Poniro Ksotikouli, εκτος απο την περιπτωση του να κανεις πλακα, δεν ειναι λιγο παραξενο να εισαι προκατειλημμενος απεναντι σε οποιονδηποτε (το οποιο φαινεται αν δεις την ομαδοποιηση καποιων απο αυτα που λες); Πως το εννοεις αυτο που λες; :worry: :/:

Υπάρχει μια πολύ συγκεκριμένη γραμμή που περνάει ακριβώς ανάμεσα από όλα αυτά χωρίς να τα αγγίζει ακριβώς. Και ακριβώς επειδή υπάρχει, πρέπει και εγώ να δεχτώ πως θα είμαι προκατειλημμένος προς όλους όσους δεν βαδίζουν πάνω σε αυτό το ιδανικό (για εμένα) (που δεν νομίζω να το φτάνει κανείς) (δεν μπορούσα να αφήσω μόνο 2 παρενθέσεις). :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με τους ξερόλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Είμαι με:

Τα μπρατσόνια που την έχουν δεί κάπως(ουγκ δηλαδη).
Τους ανθρώπους χωρίς ηθικούς φραγμούς και ελαφρών ηθών γενικά.
Τους δήθεν ψαγμένους πολιτικά,και στην πραγματικότητα παπαγαλάκια.
Τους ναρκομανείς,που επέλεξαν να είναι έτσι και θέλουν και τα ρέστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αλλά την μαντήλα δεν την επιβάλλει κάποιος νόμος συνήθως, αν εξαιρέσουμε σκληροπυρηνικά μουσουλμανικά κράτη όπως Σαουδική Αραβία και Ιράν. Στην Τουρκία δεν θα δείτε πολλές μαντήλες, κυρίως σε νέες κοπέλες.

Έχω γνωρίσει αρκετές μουσουλμάνες και αυτές που φοράνε την μαντήλα είναι συνήθως άτομα πολύ θρήσκα και συντηρητικά. Και αυτό που μου την σπάει είναι να βλέπω ένα δέος των άλλων απέναντί τους, να προσέχουν τι να πουν για διάφορα θέματα μήπως και προσβληθούν οι κυρές! Εγώ πάντα (στα μαθήματα κυρίως) τους τα χώνω όταν αρχίσουν τα δικά τους επειδή ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΠΟΛΥ.:mad:

Μισό, ενίσταμαι.

Chador (Iran), Burqa (Αφγανιστάν, Πακιστάν, Ινδία), tudung (Μαλαισία), ħijāb και Niqāb (περί του περσικού κόλπου, νότιο Αφρική, και σε περιοχές των Ινδιών, Σαουδική Αραβία, Ηνωμένα Εμιράτα, Υεμένη, κλπ κλπ), είναι μόνο ένα δείγμα, του τι υποχρεούνται να φορούν οι γυναίκες του μουσουλμανικού κόσμου.

"υποχρεούνται" σημαίνει, ή από το νόμο (βλ Ταλιμπάν) ή από τα ήθη της χώρας.


[FONT=&quot]Δεν έχει τύχει να αντιπαρατεθώ με κάποια μουσουλμανή συντηρητική και δεν ξέρω αν θα της χάιδευα τα αυτιά. Αλλά στο Ηνωμένο Βασίλειο μου φαίνεται πολύ λογικό να τις έχουν στα ώπα ώπα.
Λίγο οι σχέσεις των χωρών μεταξύ τους, λίγο η νοοτροπία κάποιων συντηρητικών ισλαμιστών, καθεαυτή, καταλαβαίνω γιατί τους φέρονται έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, οι γυναίκες του μουσουλμανικού κόσμου, έχουν μεγαλώσει με "θρησκευτικά" ρούχα στη ντουλάπα τους, τη νοοτροπία ότι πρέπει να καλύπτουν τη σεξουαλικότητά τους σε δημόσιους χώρους και την πεποίθηση ότι φορώντας κάλυμμα στο κεφάλι, τιμούν τον άντρα τους. Παλιά έμεναν μόνο οι εταίρες "ακάλυπτες".

Και ξέρετε τι συνειδητοποιώ; Το θέλουν πολλές, δε θα έβγαζαν τη μαντήλα για τίποτα κι αυτό δεν έχει να κάνει με ατομική προοδευτικότητα.
[/FONT]



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γίδι έχεις δίκιο και το θέμα με τις μουσουλμάνες και τις μαντήλες είναι πολύ μεγάλο. Αυτό που με λίγα λόγια θα ήθελα να πω είναι ότι όσες φορές έχω γνωρίσει μαντηλοφορούσα οι απόψεις της ήταν συντηρητικές και τα επιχειρήματά της καθόλου ισχυρά. Αν ήταν μόνο η μαντήλα δε νομίζω να ενοχλούμουν τόσο, αλλά είναι και όλα όσα συναπάγεται αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γενικές σκέψεις:

Φαντάζομαι (χωρίς να έχω διαβάσει εξαντλητικά ολόκληρο το τόπικ) πως οτιδήποτε είναι ενάντια στα δικά μας πιστεύω ή στο δικό μας "ύψος" μπορεί και να μας εξοργίζει με έναν δικό του ιδιαίτερο τρόπο.

Πιστεύω πως αυτό συμβαίνει επειδή έχουμε ανάγκη να νιώθουμε πως κατέχουμε το σωστό, το δίκαιο, το πρέπον κτλ. Αν αυτό που πιστεύεις θεωρείς πως είναι λάθος, ...απλά παύεις να το πιστεύεις σωστά? Άρα "δικαίως" νιώθουμε πως πιστεύουμε το σωστό, είναι η δικαιολογία "ζωής" μας... (ελπίζω να γίνομαι κατανοητή).

Ψάχνω εδώ και μέρες να βρω κάτι που να αξίζει να αναφέρω, που μέσα μου να είναι ανυπέρβλητο που να μην το δέχομαι (άρα να μην το καταλαβαίνω) με τίποτα, που να μου γυρίζει τα άντερα.

Κάθε μέρα περνάνε από το μυαλό μου διάφορες σχετικές σκέψεις με το τόπικ αλλά καμία δεν είναι τόσο απόλυτα "απόλυτη". Για όλους βρίσκω δικαιολογίες... (Αυτό με έχει φάει στη ζωή μου:/: ) ακόμα και για τον άνδρα που χειροδικεί ενάντια στη γυναίκα του ακόμα και για τους φανατικους πιστους διαφόρων θρησκειών ακόμα και...the list is endless.

Χωρίς να πιστεύω πως οι άνθρωποι είμαστε άμοιροι ευθυνών, νιώθω πως πολλές φορές (αν όχι όλες) οι επιλογές μας έχουν να κάνουν με τον τρόπο που μάθαμε να ζούμε και με τα ερεθίσματα που είχαμε γύρω μας. Γι' αυτό και ο θεούσος είναι αυτός που είναι, γι' αυτό και η μαντηλοφορούσα έχει τις απόψεις που έχει κτλ, κτλ...

Ακόμα και όταν τελικά σου δωθούν τα κατάλληλα ερεθίσματα (μόρφωση κτλ) ακόμα και τότε δεν είναι εύκολο να αλλάξεις. Σκεφτείτε, εδώ τόπο διαμονής αλλάζεις και δυσκολεύεσαι, πόσο μάλλον να αλλάξεις ιδέες...

Πολυλογίζω, μη μου δίνεται σημασία...

1. Δεν αντέχω αυτούς που με τα πιστεύω τους επιρρεάζουν τι δική μου ζωή. Ή την κάνουν πιο δύσκολη με το να είναι αυτοί που είναι:
π.χ. Μισώ τους φανατισμένους πιστούς κάθε Θρησκείας, αλλά σέβομαι την επιλογή τους να πιστεύουν όπου εκείνοι κρίνουν σωστό, ...αρκεί να μην έρθουν έξω από κανένα σινεμά και δε με αφήσουν να δω τον Τελευταίο Πειρασμό ή τον Κώδικα Ντα Βίντσι. :mad:
2. Δεν αντέχω όσους έχουν αποκρυσταλλωμένες απόψεις και δεν είναι ανοιχτοί στη γνώση όποια κι αν είναι η ηλικία τους κι όποιες κι αν είναι οι περγαμηνές τους.
3. Δεν αντέχω κάθε μορφή βιας προς όποιον κι αν απευθύνεται.
4. Δεν αντέχω τη βλακεία (τουλάχιστον αυτήν που μπορώ να αντιλυφθώ, γιατί αλοίμονο, για κάποιους κι εγώ βλάκας θα είμαι)...
5. Δεν αντέχω αυτούς που εν γνώση τους κάνουν κακό σε συνανθρώπους τους,πρόθεση το κέρδος. (Γιατρούς,δικηγόρους, δημοσιογράφους κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
προσπαθω, Insomniac, να γνωρισω καλυτερα το ατομο. να συζητησω κυριως μαζι του, αυτο. εχεις ακομα απορια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γίδι έχεις δίκιο και το θέμα με τις μουσουλμάνες και τις μαντήλες είναι πολύ μεγάλο. Αυτό που με λίγα λόγια θα ήθελα να πω είναι ότι όσες φορές έχω γνωρίσει μαντηλοφορούσα οι απόψεις της ήταν συντηρητικές και τα επιχειρήματά της καθόλου ισχυρά. Αν ήταν μόνο η μαντήλα δε νομίζω να ενοχλούμουν τόσο, αλλά είναι και όλα όσα συναπάγεται αυτή!

Μα, δεν πιστεύω ότι είναι η ίδια το θέμα...
Είναι μία άλλη κοινωνία, ένας άλλος κόσμος...
Και για αυτό το βρίσκω τελείως άτοπο, να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον! Ανόμοια πράγματα δε συναντώνται...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους, αλλα εχω τεραστιο προβλημα και με ενοχλουν αφανταστα οι αθεοι που θεωρουν οτι οσοι πιστευουν ειναι βλακες και δε χανουν ευκαιρια να τους προσβαλλουν και να βριζουν την θρησκεια τους με καθε ευκαιρια. Αυτους τους απεχθανομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους, αλλα εχω τεραστιο προβλημα και με ενοχλουν αφανταστα οι αθεοι που θεωρουν οτι οσοι πιστευουν ειναι βλακες και δε χανουν ευκαιρια να τους προσβαλλουν και να βριζουν την θρησκεια τους με καθε ευκαιρια. Αυτους τους απεχθανομαι.
Όλοι οι άθεοι το πιστευουν αυτό κατα βάθος. Απλά μερικοί δεν το εκφράζουν για ευνόητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όλοι οι άθεοι το πιστευουν αυτό κατα βάθος. Απλά μερικοί δεν το εκφράζουν για ευνόητους λόγους.

Χμμμμ...περίίίίίίπου έτσι.

Θέλω να πω, εγώ είμαι άθεη, φυσικά και θεωρώ τη Θρησκεία κάτι...άχρηστο ανούσιο κτλ, αν δεν την θεωρούσα θα πίστευα σε κάτι. Τη θεωρώ όμως "βλακεία" για τη δική μου ζωή. Όχι για τις ζωές όλων.

Σέβομαι πως για κάποιους η Θρησκεία είναι σημαντική γιατί ολοκληρώνει τη ζωή τους, τους παρέχει ασφάλεια, κτλ. κτλ. Έστω τους παρέχει την ψευδαίσθηση της ασφάλειας και εν πάση περιπτώσει είναι η επιλογή τους. Έχω δει ανθρώπους που είναι πιο ευτυχισμένοι επειδή πιστεύουν κάπου. Δεν τους κατακρίνω, ούτε τους θεωρώ βλάκες.

Εδώ είναι η μικρή αλλά σημαντική διαφορά: Ένας άθεος, μπορεί να θεωρεί τη Θρησκεία "βλακεία", αλλά όχι και τους Θρήσκους "βλάκες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακόμη κι αν δεν τους θεωρείς βλάκες, τους θεωρείς σίγουρα αδύναμους χαρακτήρες, non?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν το νομιζω γνωριζω 2,3 περιπτωσεις πολυ θρησκων ατομων που οταν ηρθαν δυσκολες περιστασεις στην ζωη τους τις αντιμετωπισαν πολυ γεναια.Κι μαλιστα πετυχαν κι πολλα.Οι θρησκοι ανθρωποι μπορει να ναι πολυ δυνατοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
αν και εκτος θεματος...εγω θεωρω βλακες αυτους πιστευουν σε θρησκειες και αυτους που ειναι αθεοι.οι πρωτοι ειναι καθαρα πατροναρισμενοι απο μια εθιμοτυπικη λατρεια και οι δευτεροι ζουν σε μια αυταπατη,που νομιζουν οτι ολα εγιναν απο μονα τους και επειδη δε βλεπουν καποιον να παρουσιαζεται μπροστα τους σα δημιουργο πιστευουν μονο στον ανθρωπο.πιστευω ομως οτι ειναι καταβαθος αγνωστικιστες που δεν ενστερνιζονται την θρησκευτικη λατρεια και αφοριζουν το θεο ως θρησκευτικη οντοτητα παρα ως σκετη οντοτητα.εγω φυσικα πιστευω σε ανωτερες δυναμεις .γιατι τουλαχιστον ο ανθρωπος δεν δημιουργησε το θαυμαστο μας συμπαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω θεωρω βλακες αυτους που ειναι τοσο σιγουροι οτι ξερουν ακριβως πραγματα τα οποια εξ ορισμου ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να συλλαβει, που θεωρουν βλακες αυτους με διαφορετικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακόμη κι αν δεν τους θεωρείς βλάκες, τους θεωρείς σίγουρα αδύναμους χαρακτήρες, non?

Διαφορετικούς από εμένα σίγουρα. Για αδυναμία δεν ξέρω.... Το να μπορείς να πιστεύεις σε κάτι - οτιδήποτε, ανεξάρτητα και από Θρησκείες- χρειάζεται κάποια ικανότητα που δυστυχώς δεν την έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εδώ είναι η μικρή αλλά σημαντική διαφορά: Ένας άθεος, μπορεί να θεωρεί τη Θρησκεία "βλακεία", αλλά όχι και τους Θρήσκους "βλάκες".

Aκριβως Isiliel. Συμφωνω απολυτα με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
:(
κανονικά δεν ισχύει ότι ο καθένας κάνει και πιστεύει ότι θέλει αρκεί να μην ενοχλεί και να σατιρίζει τους άλλους ;


βέβαια πότε ίσχυσε αυτό στη πράξη ;

σίγουρα το να μην πιστεύει κάποιος σε κάτι δεν σημαίνει ότι θα κατηγορεί αυτούς που πιστεύουν
από την άλλη δεν πρέπει κάποιος να μπορεί να πιστεύει σε κάτι - οτιδήποτε για να μπορέσει να προχωρήσει κάπου ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top