Αγορά επαγγελματικού laptop

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Χρειάζομαι ένα laptop για την δουλειά μου και έχω σχεδόν καταλήξει στο Precision M6700 της Dell.




https://www.dell.com/us/business/p/precision-m6700/pd?oc=swct674n&model_id=precision-m6700

Διαθέτει:
Processor

  • 3rd Gen Intel® Core™ i7-3740QM Processor (2.7GHz, 6M cache, Upgradable to Intel® vPro™ technology)
Operating System

  • Windows 7 Professional, 64-bit, English
Display

  • 17.3" UltraSharp™ FHD (1920x1080) Wide View Anti-Glare, Premium Panel Guarantee
Memory

  • 8GB DDR3 SDRAM at 1600MHz
Hard Drive

  • 1TB 2.5" 5400rpm Hard Drive
Video Card

  • NVIDIA® Quadro® K4000M with 4GB GDDR5
Optical Drive

  • 8X DVD Tray Load
Warranty

  • 3 Year Basic Hardware Service with 3 Year NBD Onsite Service after Remote Diagnosis


Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το ίδιο? Κάτι παρόμοιο? Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι παραπλήσιο με τα χαρακτηριστικά του dell? Εκτός από apple, γιατί έχω ήδη σπίτι έναν i mac. Επίσης, διαθέτω και ένα laptop lenovo 4ετίας, που και αυτό δεν με ικανοποιεί, και την έχω απορρίψει σαν εταιρεία. Το μόνο αρνητικό που διάβασα για το συγκεκριμένο dell, είναι πως δεν έχει εργονομική σχεδίαση. :hmm:

π.χ. σχόλιο απο χρήστη..
I found the construction of this laptop just ok, not excellent by any means. Tapping in the mouse pad sounds like tapping on an empty CD case, kind of cheap vibe. The keyboard sounds very “plastic-clicky”. I imagine a person next to you would find the noise quite annoying.
I found the palm rest area extremely uncomfortable due to the laptop’s non-rounded edges. It is most uncomfortable for the hand using the touch pad which often rest over the lower edge of the laptop creating an uncomfortable pressure point under your wrists.

Κάθε πρόταση δεκτή. Το οικονομικό αδιάφορο.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τι χαρακτηριστικά θέλεις? Αν θέλεις κάτι πιο κοψμό θα μπορούσες να ψάξεις τα Inspiron και τα XPS της Dell.
Κοίτα, αφού λες ότι το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, θα ήμουν τρελός αν σου πρότεινα κάτι τέτοιο?
https://www.public.gr/product/apple/...me-retina-display-me665gra-154/prod4070272pp/
Με λίγο ψάξιμο μπορείς να το βρεις και πιο φτηνά. Ο i7 και τα 16GB RAM θα κάνουν την δουλειά σου παιχνιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα Inspiron δεν είναι για επαγγελματική χρήση. Ένα φου να κάνεις στην λαμαρίνα τους, έφυγαν.

Εγώ έχω το Lenovo ThinkPad X230t:





Και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Πολύ καλή κατασκευή, καλή για ταξίδια. Δεν καταλαβαίνει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Kαλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
@Xάρη, όχι δεν είσαι τρελός. Μια χαρά είσαι. Άλλωστε και το dell κοντά στο macbook pro είναι τιμολογιακά. Απλά στην εταιρεία που είμαι, όλοι έχουμε μπροστά μας ένα ίδιο book pro και φυσικά και άλλα καλούδια με το μηλαράκι. Διότι η εταιρεία έχει συνάψει συμβόλαιο με την apple. Συν ότι έχω ήδη και έναν imac όπως έγραψα και δεν θέλω πάλι τα ίδια. Μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορετικά μηχανήματα για να έχω και μια άποψη.

@Γιώργο το μηχανημά σου είναι πολύ καλό (αν εξαιρέσω την μικρή κατ’ εμέ οθόνη) και γενικά γνωρίζω πως τα Lenovo είναι σκυλιά. Έχω ήδη έναν και για να είμαι ειλικρινής παρ’ ότι ήθελα να φύγω από την Lenovo για μια στιγμή κοιτούσα αυτό: https://www.lenovo.com/products/us/laptop/thinkpad/w-series/w530/
Κάπου έπεσε το μάτι μου και σε κάτι Toshiba, αλλά λέω να μην προχωρήσω. Παρ’ ότι άλλοι κόπτονται πως είναι καλά μηχανήματα, εγώ διατηρώ επιφυλάξεις.
Θα ρίξω άλλη μια ματιά και θα δω που θα καταλήξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Kαλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
@Xάρη, όχι δεν είσαι τρελός. Μια χαρά είσαι. Άλλωστε και το dell κοντά στο macbook pro είναι τιμολογιακά. Απλά στην εταιρεία που είμαι, όλοι έχουμε μπροστά μας ένα ίδιο book pro και φυσικά και άλλα καλούδια με το μηλαράκι. Διότι η εταιρεία έχει συνάψει συμβόλαιο με την apple. Συν ότι έχω ήδη και έναν imac όπως έγραψα και δεν θέλω πάλι τα ίδια. Μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορετικά μηχανήματα για να έχω και μια άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο μόνο στο ότι η Lenovo έχει ισχυρή παρουσία στον χώρο των επαγγελματικών ή σοβαρών laptops. Είναι οι ελάχιστες οι εταιρίες που κάνουν σοβαρές συνθέσεις. Σίγουρα είναι η Dell ή Lenovo, αν και προσωπικά, αν είχα απεριόριστα χρήματα, θα δοκίμαζα και το brand samsung καθαρά και από λόγους περιέργεια. Από ένα σημείο και μετά όμως αρχίζει ο οπαδίκος χαρακτήρας. Προσωπικά λοιπόν προτιμώ τα Dell.

Τι χαρακτηριστικά θεωρώ απαραίτητα σε "καλό" laptop;

  • Ανάλυση και πιο συγκεκριμένα ανάλυση και μέγεθος οθόνης. Το μέγεθος οθόνης είναι σχεδόν θέμα προτίμησης και πράγματι προσωπικά θεωρώ παρά πολλές τις 15". Έτσι έφαγα απίστευτες ώρες έρευνας να βρω 14" αλλά με μεγάλη ανάλυση. Πριν περίπου 6 μήνες η καλύτερη επιλογή που βρήκα ήταν 1600x900 σε 14" και δεν το μετανιώνω καθόλου το extra που πλήρωσα. Η Εικόνα είναι το Α και Ω και η ανάλυση σημαίνει περισσότερο περιεχόμενο.
  • SSD δίσκο - Από τα Windows XP και μετά, πιθανών η μεγαλύτερη εξέλιξη στον χώρο των Η/Υ. Το κόστος πια είναι απίστευτα λογικό.
  • RAM -Προτείνω από 6GB και πάνω αν και εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει και η ταχύτητα της RAM. Προσέξτε δηλαδή και τα MHZ.
  • CPU - Πράγματι μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφορές μεταξύ i7 και i5 αλλά προσοχή. Κυκλοφορούν επεξεργαστές που είναι σαφώς κατώτεροι (λέγε με Celeron ή Atom).
  • GPU - Αν και η Intel έχει καταφέρει να κάνει πολλά με την GPU Intel HD 4000 ωστόσο με καλό ψάξιμο βρίσκει κανείς laptops με GPU από nvidia. Πλέον χρησιμοποιείται η GPU ακόμη και στους browsers.
Προσωπικά επέλεξα το Alienware MX14-R2, τα καθαρά Dell δεν με κάλυπταν. Είχα ένα badget 1900€ και σε αυτό το laptop βρήκα την καλύτερο hardware και το κυριότερο σε 14" είχε ανάλυση 1600x900. Δεν το μετανιώνω, οι επιδόσεις του είναι απίστευτες. Το Desing αν και φιλοσοφίας Gaming πολύ στιβαρό. Μπαταρία πολύ καλή (5 ώρες κουτσά στραβά της βγάζει). Ομολογώ μου αρέσει και ο χρωματισμός στο keyboard, υπάρχει και plugin ώστε να όταν ακους μουσική να αλλάζει χρωματισμούς και ρυθμό αναλόγα με το ήχο :P


Υ.γ.: Επίτηδες επέλεξα να μην μιλήσω για Apple και για TouchScreen. Η Touchscreen σε PC είναι κάτι νέο στο ευρύ κοινό, αντικειμενικά προς τα εκεί πηγαίνουμε και τα Windows 8 κάνανε μια απίστευτη δουλεία προς αυτή την κατεύθυνση. Είναι τεράστιο προσόν για ένα laptop να έχει και touchscreen, με την μοναδική προϋπόθεση να μην θυσιάζεται το παραμικρό usability ή hardware specification από την παραδοσιακή έννοια laptop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τα Inspiron δεν είναι για επαγγελματική χρήση. Ένα φου να κάνεις στην λαμαρίνα τους, έφυγαν.

Ένα φου την λαμαρίνα; :ΡΡΡΡ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
@Xάρη σε ευχαριστώ, φίλε.
@focko, καλό το μπιχλιμπίδι της acer, αλλά δεν είναι για τις δαχτυλάρες τις δικές μου. Θα το χαρίσω σε καμιά «φίλη» μου, βλέπω έχει και ωραία τιμή.
@Παναγιώτη, εγκλημάτησες κατά της ανθρωπότητας. Μα 14άρα σε alien? Eντάξει, πλάκα κάνω. Η αλήθεια είναι πως είναι η απόλυτη μηχανή. Ειδικά για games νομίζω θα τα σπάει. Όταν το είχα πρωτοδεί, με ένα blue light, σκέφτηκα να τα σκάσω για μια στιγμή. Αλλά μετά… Πάντως αν επέλεγες και πιο ακριβό μοντέλο, άνετα θα έπιανες το 5000άρο.

Σε όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά συμφωνούμε, με μόνη μου ένσταση το μέγεθος οθόνης. Την θέλω από 17 και πάνω. Εκεί είναι κάπως και το δεσμευτικό. Όχι πως δεν παρουσιάζονται επιλογές.
Τώρα για Samsung, είχα ρίξει μια ματιά και στο https://www.samsung.com/us/business/laptops/NP900X4D-A04US-features, …καλούτσικο.

Νομίζω όμως πως οι απόψεις ταιριάζουν σε ότι αφορά την dell . Την έχω για δυνατή εταιρεία και απορώ πως τόσα χρόνια δεν πήρα δικό της προϊόν. Διότι παλιά είχα κόλλημα με hp, και δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να με χαστουκίσει.
Με βλέπω να καταλήγω στο αρχικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Την γνώμη έχετε για το thinkpad T430

Αυτο το display port που εχει αντί για HDMI μεταφέρει και ήχο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


τι γνώμη έχετε για αυτό το Laptop;

Βλέπετε ότι έχει ddr4 6gbram συμφέρει να του βάλω 8ρα Ddr3 aαπό το προηγούμενο φορητό μου αν γίνεται ; που έχει παραδόσει πνεύμα; ή να το αφήω πως έχει;

Επίσης μπορείτε να συμπεράνετε πως είναι η διάταξη των μνημών;

έχεις 2slots 6gb, 1 ή 2gb και ένα 4gb ή ένα slot των 6gb

Υπάρχει τρόπος να το βρω αυτό χωρίς να το ανοίξω :D

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πόσο κάνει; Θα προτιμούσα να έχει περισσότερη ram. Κατά τ' άλλα καλός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πόσο κάνει; Θα προτιμούσα να έχει περισσότερη ram. Κατά τ' άλλα καλός είναι.

620 ευρώ από το πλαίσιο Παρασκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
DDR3 πιθανό να μην μπορείς να βάλεις. Γενικά καλός είναι, τώρα και ram αν δεν παίζω παιχνίδια δεν πάει ποτέ πάνω από 4gb οπότε φαντάζομαι φτάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παίζω minecraft μόνο. Νομίζω καλά είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κλαίω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή νομίζω το minecraft τρώει πολύ ραμ (δεν ξέρω δεν το έχω παίξει αλλά αυτό λέει η λογική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Επίσης μπορείτε να συμπεράνετε πως είναι η διάταξη των μνημών;

έχεις 2slots 6gb, 1 ή 2gb και ένα 4gb ή ένα slot των 6gb

Θεωρητικά θα πρέπει να είναι δύναμη του 2, οπότε 2 slots.
Αλλά απλά googlαρε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη κι όλο και κάποια πληροφορία θα βρεις.
Εναλλακτικά πήγαινε ή πάρε τηλέφωνο στο πλαίσιο απ' όπου το προμηθεύτηκες και ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top