Έρχεται το τέλος των diesel

Πιστεύετε ότι τo diesel θα τελειώσει ή θα είναι ασύμφορο για τον καταναλωτή;;;;;;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)
  • Ναι

    Ψήφοι: 4 66.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 2 33.3%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


«Μόδα είναι, θα περάσει», γράφαμε το 2012 για τη μανία που μας είχε πιάσει με τους diesel κινητήρες…
Και τη μανία: Σχεδόν το 60% των πωληθέντων νέων αυτοκινήτων από τον Νοέμβριο του 2011 -οπότε απελευθερώθηκε η πετρελαιοκίνηση σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη- είναι αυτοκίνητα diesel.
Ναι, ο περιορισμός της πετρελαιοκίνησης στις μεγαλουπόλεις προκαλούσε γέλιο στους υπόλοιπους Ευρωπαίους… Αλλά ψυχραιμία.

ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΤΡΑΚΟΥΣΕΛΛΗ

Μάλιστα είναι τόσο έντονη η ζήτηση μικρών πετρελαιοκίνητων αυτοκινήτων που έχει τραβήξει σα μαγνήτη στην Ελλάδα όλα τα μικρά diesel μεταχειρισμένα σαράβαλα της Ευρώπης, τα οποία -όπως πολλάκις έχουμε γράψει- επιτήδειοι τα εισάγουν, γυρίζουν τα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα σε μερικές δεκάδες χιλιάδες και τα πουλούν στους ανυποψίαστους πελάτες, σαν καινούργια. Τονίζω και πάλι ότι αυτό δεν συμβαίνει σε όλα τα εισαγόμενα diesel, αλλά σε πολλά από αυτά και κυρίως στα μικρού κυβισμού.

Οπως και να το κάνουμε, οι αναγνώστες μας είναι και ήταν… ψυλλιασμένοι για το τι θα συμβεί. Είναι δεδομένο οτι σύντομα η κυβέρνηση θα εξισώσει την τιμή του πετρελαίου κίνησης με αυτόν της βενζίνης, αφού είναι ένα από τα μέτρα που βρίσκονται στα συρτάρια του υπουργείου Οικονομικών.

Γράφαμε τότε πως για να αποσβέσεις σε τρία χρόνια τη διαφορά της τιμής αγοράς ενός αυτοκινήτου με κινητήρα βενζίνης με το ακριβότερο -από 2.000 έως και 4.000 ευρώ- diesel, θα πρέπει αυτό το αυτοκίνητο να διανύει πάνω από 20.000 km τον χρόνο. Ολα αυτά με τη σημερινή τιμή του πετρελαίου και με τις παλαιότερες – υψηλότερες καταναλώσεις των βενζινοκίνητων αυτοκινήτων.

Σίγουρα είναι πιο… γλυκό ψυχολογικά να δίνεις 40 ευρώ και να γεμίζεις το ρεζερβουάρ σου απ’ ό,τι 55 ευρώ, όμως, όπως και να το κάνουμε, αυτά τα έχεις πληρώσει μαζεμένα για την αγορά του αυτοκινήτου…

Πλέον με την επικείμενη εξίσωση φόρου του diesel κίνησης με αυτόν της βενζίνης, αλλά και με τις καταναλώσεις των μικρών βενζινοκινητήρων να έχουν πέσει -σε κάποιες περιπτώσεις- κοντά σε αυτές των diesel, ποιος ο λόγος ακόμη να φλερτάρουμε τόσο έντονα με τα πετρελαιοκίνητα;

Τονίζω ότι όλα αυτά τα γράφω για τους μικρού κυβισμού κινητήρες, από 2.000 cc και κάτω, γιατί στα αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού και όγκου, οι diesel κινητήρες ταιριάζουν γάντι και σαφέστατα είναι πιο οικονομικοί από τους αντίστοιχους βενζίνης.

Από την άλλη, βλέποντας τις τάσεις στις διεθνείς εκθέσεις αυτοκινήτων που επισκεπτόμαστε και συζητώντας με τους ανθρώπους που κινούν τα νήματα της παγκόσμιας αυτοκινητοβιομηχανίας, είναι σαφές ότι οι μηχανικοί δεν ασχολούνται πια με την εξέλιξη των μικρών diesel, αλλά με τους αντίστοιχους βενζίνης.
«Ο,τι είχαν να μας δώσουν οι diesel σε τεχνολογία μάς το έδωσαν», μας λέει χαρακτηριστικά υψηλόβαθμο στέλεχος αυτοκινητοβιομηχανίας, τονίζοντας ότι περαιτέρω τεχνολογική ανάπτυξη με μικρούς diesel δεν μπορεί να γίνει.

Αυτά, λοιπόν, είναι τα δεδομένα και δεν πρόκειται να αλλάξουν, εκτός αν στο ευρύτερο μέλλον δούμε κάποια τεχνολογική επανάσταση στους μικρούς diesel όμοια με αυτή που γίνεται σήμερα στους αντίστοιχους κινητήρες βενζίνης.

Γι’ αυτό, λοιπόν, όλα αυτά καλό είναι εμείς, που διαβάζουμε λίγο περισσότερο για το αυτοκίνητο και την τεχνολογία του, να τα μεταφέρουμε και στους υπολοίπους προκειμένου να τους ενημερώνουμε και να μην πέφτουν θύματα τόσο των αετονύχηδων που τους πλασάρουν μεταχειρισμένα diesel… χρέπια όσο και της ασυνέπειας του κράτους.
https://www.newsauto.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ως κάτοχος ντίζελ,
για κάποιον που κάνει πολλά χιλίομετρα,(πανω απο 15,000 το χρόνο) το ντίζελ είναι μονόδρομος!
δεν είναι μόνο οτι με ένα γέμισμα 40 ευρω μπορεί να κάνεις 800 χιλίομετρα, τα σέρβις είναι πιο σπάνια, και μέχρι τώρα σε πολλά diesel Μικρού κυβισμού δεν πληρώνεις τέλη.

οπότε αν κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και ψάχνει για καινούργιο, τότε σίγουρα ντιζελ. αν κάνει λίγα και θέλει μεταχειρισμένο τότε καλύτερα βενζίνη. και το λέω αυτο γιατι στην ελλάδα τα μεταχειρισμένα ντίζελ είναι συνήθως χρέπια απο ευρώπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν κάνω πολλά (20-40 χιλιόμετρα την μέρα ανάλογα) και είχαμε πάρει καινούριο diesel λες να κάναμε καλή επιλογή ή έπρεπε να πάρουμε βενζίνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θα τα αποσβέσει αλλα θα πάρει πιο πολύ χρόνο.

ενα βενζίνη καίει περίπου μ.ο 6lt/100km και ένα diesel 5lt/100km
σε 15,000 χιλιόμετρα το diesel θα κάψει 750lt και το βενζίνη 900lt

με τιμή 1E/lt το diesel και 1,35Ε/lt η βενζίνη, στα 15,000 το κόστος καυσίμου είναι το εξής:
diesel=750euro τον χρόνο
βενζίνη=1,215euro τον χρόνο
η διαφορά είναι 465 ευρω για κάποιον που κάνει τον χρόνο 15,000km, άν κάνει πιο λίγα η διαφορά είναι μικρότερη.

το κόστος του diesel για αγορα ειναι περίπου 2000 ευρω παραπάνω οπότε θα κάνει απόσβεση σε 4-5 χρόνια
βέβαια μερικά diesel γλιτώνουν και τα τέλη κυκλοφορίας οπότε το κέρδος είναι ανάλογα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ρε που καταντήσαμε, να "αξιολογούμε" ένα αυτοκίνητο με βάση το καύσιμο που χρησιμοποιεί :eek:
Σημεία των καιρών, και μας βλέπω σύντομα όλους με ποδήλατα, σαν την ...παλιά Αλβανία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ δεν κάνω πολλά (20-40 χιλιόμετρα την μέρα ανάλογα) και είχαμε πάρει καινούριο diesel λες να κάναμε καλή επιλογή ή έπρεπε να πάρουμε βενζίνη;

Αναλογως τι αυτοκινητο πηρες, σε μικρο αυτοκινητο το ντιζελ δεν αξιζει τρελα και 9/10 φορες η βενζινη εχει πιο ομαλη λειτουργια (εχεις ακουσει κατι Corsa 1.3 Diesel πως κανουν; ). Γενικα το καινουριο δεν αξιζει (χανεις 20% μολις γυρισεις το κλειδι). Η καλυτερη επιλογη θεωρω πως ειναι καινουριας τεχνολογιας βενζινη (κι αν υπαρχει ρευστο εγκατασταση LPG).

θα τα αποσβέσει αλλα θα πάρει πιο πολύ χρόνο.

ενα βενζίνη καίει περίπου μ.ο 6lt/100km και ένα diesel 5lt/100km
σε 15,000 χιλιόμετρα το diesel θα κάψει 750lt και το βενζίνη 900lt

με τιμή 1E/lt το diesel και 1,35Ε/lt η βενζίνη, στα 15,000 το κόστος καυσίμου είναι το εξής:
diesel=750euro τον χρόνο
βενζίνη=1,215euro τον χρόνο
η διαφορά είναι 465 ευρω για κάποιον που κάνει τον χρόνο 15,000km, άν κάνει πιο λίγα η διαφορά είναι μικρότερη.

το κόστος του diesel για αγορα ειναι περίπου 2000 ευρω παραπάνω οπότε θα κάνει απόσβεση σε 4-5 χρόνια
βέβαια μερικά diesel γλιτώνουν και τα τέλη κυκλοφορίας οπότε το κέρδος είναι ανάλογα

Δεν αξιζει για αυτοκινητο που κανει αποσβεση σε 5 χρονια. Πρεπει να κανεις πραγματικα πολλα χιλιομετρα για να συμφερει το καινουριο ντιζελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αναλογως τι αyτοκινητο πηρες, σε μικρο αυτοκινητο το ντιζελ δεν αξιζει τρελα και 9/10 φορες η βενζινη εχει πιο ομαλη λειτουργια (εχεις ακουσει κατι Corsa 1.3 Diesel πως κανουν; ).

Έχω το corsa c 1.4 και είναι ομαλό στο ξεκίνημα νομίζω και,στην οδήγηση . Τα diesel corsa πως κάνουν ;




:eek: πάντως είναι ωραίο το καινούριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοιτάξτε έχουν περάσει ήδη 2μιση χρόνια το οποίο σημαίνει ότι σε λίγο γίνεται η απόσβεση και παω προς το κέρδος με βάση όσα λέει ο gaspar. Αναμένεται να το οδηγάω ακόμα πιο πολύ τώρα μιας και θέλω να πηγαίνω κομοτηνή πιο συχνά. Corsa έχω καινούριο του 2013. Ναι κάνει αρκετό θόρυβο αλλά το έχω συνηθίσει πλέον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κοιτάξτε έχουν περάσει ήδη 2μιση χρόνια το οποίο σημαίνει ότι σε λίγο γίνεται η απόσβεση και παω προς το κέρδος με βάση όσα λέει ο gaspar. Αναμένεται να το οδηγάω ακόμα πιο πολύ τώρα μιας και θέλω να πηγαίνω κομοτηνή πιο συχνά. Corsa έχω καινούριο του 2013. Ναι κάνει αρκετό θόρυβο αλλά το έχω συνηθίσει πλέον :P

:eek: αυτό που με χαλάει στο c είναι η έλλειψη χώρων να φανταστείς ότι ποτηροθήκη μπροστά την έχει στο συνοδηγό και την άλλη πίσω και δεν έχει ούτε τεμπέλη.


:hmm:



όταν βγάλω λεφτά θα πάρω και εγώ corsa νέο γιατί είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο.


Παιδιά αξίζει να το κάνω αέριο το δικό μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:eek: αυτό που με χαλάει στο c είναι η έλλειψη χώρων να φανταστείς ότι ποτηροθήκη μπροστά την έχει στο συνοδηγό και την άλλη πίσω και δεν έχει ούτε τεμπέλη.


:hmm:



όταν βγάλω λεφτά θα πάρω και εγώ corsa νέο γιατί είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο.


Παιδιά αξίζει να το κάνω αέριο το δικό μου;

Νομίζω μπλέξιμο με αέριο καλύτερα βενζίνη ή πετρέλαιο. Εντάξει σαν πρώτο αμάξι το corsa ειναι πολυ΄καλό γιατι ειναι μικρό μαθαίνεις να οδηγάς και χώνεσαι/παρκάρεις εύκολα παντού. Για οικογένεια δεν είναι όμως (αν θες ανεση πας σε astra).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Οταν μοιραζε το Πασοκ λεφτα που ησουν Φωκε?Τωρα θα μαζεψεις λεφτα?Τωρα περιμενε την αλλη σοδια

Αεριο οτι και να σου λενε οτι χαλαει και τετοια στα φορουμς,αξιζει.Καντο εγω θα το κανω
Αλωστε ο κινητηρας δεν ζει για παντα ετσι κιαλλιως ,καθως και επισης ειναι 4-5ης γενιας τα συστηματα.
Εγω θα το κανω σιγουρα,ξεχνας να πληρωνεις.Το εχουν κανει απειροι και οχι μονο απο αναγκη.Μερσεντες και bMW που εχουν 100.000 ευρω και τρεχουν με αεριο μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εγω υγραεριο εχω αλλα σε τρια χρονια αλλαξα δυο φορες την αντλια βενζινης. Δεν ξερω αν εφταιγε η τροφοδοσια μεταξυ αεριου κ βενζινης όπως κανα δυο συνεργεια μου ειπαν ή οτι ταφηνα με λαμπακι, παντως την ζημια την επαθα δις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Νομίζω μπλέξιμο με αέριο καλύτερα βενζίνη ή πετρέλαιο. Εντάξει σαν πρώτο αμάξι το corsa ειναι πολυ΄καλό γιατι ειναι μικρό μαθαίνεις να οδηγάς και χώνεσαι/παρκάρεις εύκολα παντού. Για οικογένεια δεν είναι όμως (αν θες ανεση πας σε astra).

Και το inciqnia ωραίο :P

Οταν μοιραζε το Πασοκ λεφτα που ησουν Φωκε?Τωρα θα μαζεψεις λεφτα?Τωρα περιμενε την αλλη σοδια

Αεριο οτι και να σου λενε οτι χαλαει και τετοια στα φορουμς,αξιζει.Καντο εγω θα το κανω
Αλωστε ο κινητηρας δεν ζει για παντα ετσι κιαλλιως ,καθως και επισης ειναι 4-5ης γενιας τα συστηματα.
Εγω θα το κανω σιγουρα,ξεχνας να πληρωνεις.Το εχουν κανει απειροι και οχι μονο απο αναγκη.Μερσεντες και bMW που εχουν 100.000 ευρω και τρεχουν με αεριο μια χαρα.
Δεν Ηξερα ότι,θα έχουμε κρίση. Στα μεγάλα αξιΖει η μετατροπή γιατί καινε παρά πολυ ...τώρα για corsa είναι δύσκολη απόφαση


Κι εγω υγραεριο εχω αλλα σε τρια χρονια αλλαξα δυο φορες την αντλια βενζινης. Δεν ξερω αν εφταιγε η τροφοδοσια μεταξυ αεριου κ βενζινης όπως κανα δυο συνεργεια μου ειπαν ή οτι ταφηνα με λαμπακι, παντως την ζημια την επαθα δις...

Άυτο που με ενοχλεί στο αέριο είναι ότι πρέπει να κάνω διπλό σέρβις μια,για το αεριο και μια το,κανονικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το ντιζελοκίνητο συμφέρει. 330€ το χρόνο με ΑΥΤΟ.
Και έχει και ηλεκτρικό μαζί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Κι εγω υγραεριο εχω αλλα σε τρια χρονια αλλαξα δυο φορες την αντλια βενζινης. Δεν ξερω αν εφταιγε η τροφοδοσια μεταξυ αεριου κ βενζινης όπως κανα δυο συνεργεια μου ειπαν ή οτι ταφηνα με λαμπακι, παντως την ζημια την επαθα δις...

Τι σχεση εχει η αντλια βενζινης με το αεριο ?Ετσι σου ειπαν οτι εφταιγε το συστημα υγραεριου?Νομιζω η αντλια βενζινης ειναι μεσα στο τεποζιτο δεν πρεπει να εχει καμια επαφη με το συστημα αεριου.Η τωρα που το σκεφτομαι μπορει και να εχει διακοπτικη σχεση και να μην κανει καλη μεταβαση απο το ενα στο αλλο

Φωκε τι δυσκολη αποφαση ρε?Μαθηματικα ειναι τρομαρα σου
Ποσα χιλιομετρα κανεις το χρονο περιπου(καντο ανα μηνα) επι ποσα καιει ανα χιλιομετρο
Μετα ποσο κοστιζει η εγκατασταση αεριου και ποσο θα σου καιει το χρονο παλι
Τα σερβις ποσο κοστιζουν μαθε και προσθεσε τα στα εξοδα .
Κανεις αποσβεση σε ποσο καιρο την εγκατασταση και τι κερδη εχεις.Εαν σαρεσουν τα κερδη το κανεις.Ειναι μια επενδυση.
Οσο για τον φοβο μην χαλασει ο κινητηρας δεν εχει καμια εγγυηση απο τους εγκαταστατες?
Οσον αφορα τα σερβις που σου τη σπαει λες,παρε εργαλεια και καντα μονος σου.Ουτε μιση ωρα δεν θα σου παιρνει καθε φορα.ΕΑν δεν ξερεις το διαδυκτιο ειναι γεματο γνωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και το inciqnia ωραίο :P


Δεν Ηξερα ότι,θα έχουμε κρίση. Στα μεγάλα αξιΖει η μετατροπή γιατί καινε παρά πολυ ...τώρα για corsa είναι δύσκολη απόφαση




Άυτο που με ενοχλεί στο αέριο είναι ότι πρέπει να κάνω διπλό σέρβις μια,για το αεριο και μια το,κανονικό

Ενταξει το σερβις του δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. 50 ευρω καθε χρονο ειναι περιπου, σου αλλαζουν μια βλακεια, φιλτρο ξερω γω πως το λενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.


Δεν έχει σχέση. Πριν 2 χρόνια η τιμή του πετρελαίου έκανε τεράστια βουτιά, δεν έχει σχέση η κυβέρνηση. Η απόφαση για ράλλυ πετρελαίου πάρθηκε από τον OPEC. Επίσης αυτό σημαίνει ότι θα ανέβει και η βενζίνη συνεπώς το diesel παραμένει πιο οικονομικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γενικα δεν αξιζει να επενδυσεις σε ντιζελ εκτος αν εισαι ταξιτζης, δηλαδη κανεις 200χλμ τη μερα. Δεν τα βγαζεις εγκαιρως τα λεφτα και με τα πετρελαια που κυκλοφορουν στην Ελλαδα, βρασ'τα. Σε μεταχειρισμενο βεβαια αλλαζει η υποθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Αυτό που ξέρω για το ντίζελ πάντως είναι, οτι όσο περισσότεροι οδηγοί το χρησιμοποιούν, τόσο μεγαλύτερο το πάρτι που κάνουν τα μικροσωματίδια στην ατμόσφαιρα των πόλεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top