Τεχνητή νοημοσύνη: Σας τρομάζει;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η επιστήμη προχωρά... Όλο και πιο συχνά ακούμε την όρο "Τεχνητή νοημοσύνη". Ολο και περισσότερο εξελίσσονται ο προσπάθιες σε αυτό το θέμα.
Η γνώμη σας ποία είναι;
Θα φέρει θετικά αποτελέσματα;
Θα υπάρχουν συνέπειες;
Μπορεί η ανθρωπότητα να χειριστεί κάτι τέτοιο ;

Προσωπικά πιστεύω ότι στην αρχή θα έχει θετικά αποτελέσματα μιας τα μηχανήματα θα δουλεύουν και με λογική πλέον , όμως με τρομάζει πολύ η ιδέα όταν προσθέθει η κρίση και ούτε μπορώ να φανταστώ τις συνέπειες όταν θα προσθέθει η συνείδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα...Πάντως πιστεύω πολύ στην δύναμη του ανθρώπινου μυαλού και δεν πιστεύω ότι μία μηχανή μπορεί ποτέ να το ξεπεράσει.Οσο για συνείδηση,δεν νομίζω να γίνει ποτέ εφικτό αυτό.Φυσικά το ίδιο ειπαν πολλοί ανθρωποι πιο παλιά για πράγματα που θεωρούμε δεδομένα σήμερα αλλά πάλι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Ενδιαφέρον θέμα...Πάντως πιστεύω πολύ στην δύναμη του ανθρώπινου μυαλού και δεν πιστεύω ότι μία μηχανή μπορεί ποτέ να το ξεπεράσει.Οσο για συνείδηση,δεν νομίζω να γίνει ποτέ εφικτό αυτό.Φυσικά το ίδιο ειπαν πολλοί ανθρωποι πιο παλιά για πράγματα που θεωρούμε δεδομένα σήμερα αλλά πάλι...:hmm:
Όντως εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να μα μηχανή να ξεπεράσει τον άνθρωπο μιας και ο αριθμός των πραγμάτων πιστεύω ότι θα είναι ΠΑΝΤΑ πεπερασμενό.
Όσο για την συνείδηση όντως δεν έχω ακούσει κάτι αλλά το επόμενο με την τεχνητή νοημοσύνη ποιο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πάντως γεγονός είναι ότι η τεχνητή νοημοσύνη είναι το μέλλον.Αλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι είναι πολλοί αυτοί που ισχυρίζονται ότι η γλώσσα του μέλλοντος είναι η prolog,η οποία προσανατολίζεται σε θέματα τεχνητής νοημοσύνης.Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί μαζί της Exposed Bone,αλλα αν όχι σου συστήνω να της ρίξεις μια ματιά.Τελείως διαφορετική λογική φυσικά από τις κλασικές διαδικαστικές αλλά με τεράστιες δυνατότητες και σχετικά απλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ορίστε καποιες πληροφορίες....

Prolog (PROgramming LOGic) rose within the realm of Artificial Intelligence (AI). It originally became popular with AI researchers, who know more about "what" and "how" intelligent behaviour is achieved. The philosopy behind it deals with the logical and declarative aspects. Prolog represents a fundamentally new approach to computing and became a serious competitor to LISP.

Prolog is the highest level general-purpose language widely used today. It is taught with a strong declarative emphasis on thinking of the logical relations between objects or entities relevant to a given problem, rather than on procedural steps necessary to solve it. The system decides the way to solve the problem, including the sequences of instructions that the computer must go through to solve it. It is easier to say what we want done and leave it to the computer to do it for us. Since a major criterion in the commercial world today is speed of performance, Prolog is an ideal prototyping language. Its concept makes use of parallel architectures. It solves problems by searching a knowledge base (or more correctly a database) which would be greatly improved if several processors are made to search different parts of the database.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε ένα googlιασμα,θα βρεις πολλά.Και φυσικά για οτι χρειαστείς εδώ είμαι,μιας και την έχω δουλέψει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλή η τεχνική νοημοσύνη αλλα πιστέυω ότι κάποια στιγμή θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε. Φαντάσου ένα robot πολεμικό με σούπερ όπλα και την δική του τεχνική νοημοσύνη. Αν αυτό χτυπήσει μπιέλα τι γίνετε? Η απλά θα νομίσουμε ότι δεν χαλάει με τίποτα? Πρόβλημα, λες το Terminator να επαληθευτεί στο μέλλον ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Καλή η τεχνική νοημοσύνη αλλα πιστέυω ότι κάποια στιγμή θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε. Φαντάσου ένα robot πολεμικό με σούπερ όπλα και την δική του τεχνική νοημοσύνη. Αν αυτό χτυπήσει μπιέλα τι γίνετε? Η απλά θα νομίσουμε ότι δεν χαλάει με τίποτα? Πρόβλημα, λες το Terminator να επαληθευτεί στο μέλλον ?
Καλα σενάρια υπάρχουν ένα σωρό. Θυμάμαι ενα παιχνίδι (obsidian) που είχε το εξής σενάριο: Ενας υπερυπολογιστης με nanites σε ενα δορυφόρο που του λένε "καθάρησε τη μόλυνση του πλανήτη". Και προφανώς αυτός αποφασίζει οτι οι άνθρωποι είναι η αιτία της μόλυνσης :D. Στο ένα τέλος τους καθαρίζει όλους εκτώς απο την ηρωίδα (που είναι η επιστήμονας που τον προγραμμάτησε) για να δείξει όλο περηφάνια στη "μαμα" του τί έκανε! Και φυσικά δεν μπορούμε να μήν αναφέρουμε τη σειρά Ghost in the Shell που ασχολείται και με την τεχνητή αλλά και με την ανθρώπινη συνείδηση.

Βέβαια ειμαστε ακόμα πολύ μακρια απο τέτοια πράγματα, και όχι μόνο απο τεχνολογικής άποψης αλλά και γιατι δεν έχουμε καθόλου γνώση για το τί είναι συνείδηση και πώς δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Καλύτερα να ελέγχει τον κόσμο ένας τρελαμένος υπερυπολογιστής που κάνει του κεφαλιού του παρά ο καθυστερημένος ο Τζορτζ Μπους Τζούνιορ... μπρρρρρτ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Καλύτερα να ελέγχει τον κόσμο ένας τρελαμένος υπερυπολογιστής που κάνει του κεφαλιού του παρά ο καθυστερημένος ο Τζορτζ Μπους Τζούνιορ... μπρρρρρτ! :(
Όμως ο bush είναι άνρθωπος που ζημαίνει ότι δεν νομίζω να καταστρέψει την ανθρωπότητα ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όμως ο bush είναι άνρθωπος που ζημαίνει ότι δεν νομίζω να καταστρέψει την ανθρωπότητα ποτέ

Σιγά μην είναι άνθρωπος αυτο το ζώο!. Exposed μην παίρνεις όρκο οτι δεν θα καταστρέψει τον κόσμο αυτος. Αν κάτσεις και δεις τις κινήσεις του είναι αδίστακτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Σιγά μην είναι άνθρωπος αυτο το ζώο!. Exposed μην παίρνεις όρκο οτι δεν θα καταστρέψει τον κόσμο αυτος. Αν κάτσεις και δεις τις κινήσεις του είναι αδίστακτος.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον yianni.Για το αν είναι τελικά άνθρωπος αυτό το πράγμα έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου!Φυσικά κι αυτός τα κουμπάκια πατάει απλά,άλλοι δίνουν τις εντολές αλλά αυτό είναι αλλο θέμα,θα βγούμε off-topic.Πάντως είναι πολύ επικύνδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όμως ο bush είναι άνρθωπος που ζημαίνει ότι δεν νομίζω να καταστρέψει την ανθρωπότητα ποτέ
Ποτέ μην υποτιμάς τη δύναμη της ανθρώπινης ηλιθιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ποτέ μην υποτιμάς τη δύναμη της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
οχιγιατι να με τρομαζει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ποτέ μην υποτιμάς τη δύναμη της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

Κάποτε ο Αϊνστάιν (αν θυμάμαι καλά) είχε πει:
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα! Αν και για το σύμπαν έχω αρχίσει να αμφιβάλω!"

Και ένα ακόμα: "Τα δύο πιο κοινά στοιχεία στο σύμπαν είναι το υδρογόνο και η ηλιθιότητα των ανθρώπων"

Πέρα από αυτά, η τεχνιτή νοημοσύνη δεν με τρομάζει σαν τεχνολιγία.
Με τρομάζουν οι άνθρωποι που θα την χειριζονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Κάποτε ο Αϊνστάιν (αν θυμάμαι καλά) είχε πει:
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα! Αν και για το σύμπαν έχω αρχίσει να αμφιβάλω!"

Και ένα ακόμα: "Τα δύο πιο κοινά στοιχεία στο σύμπαν είναι το υδρογόνο και η ηλιθιότητα των ανθρώπων"

Πέρα από αυτά, η τεχνιτή νοημοσύνη δεν με τρομάζει σαν τεχνολιγία.
Με τρομάζουν οι άνθρωποι που θα την χειριζονται....

Πολύ καλά και τα δύο μπράβο σου! Βάλτα στο ..."είπαν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω σχετικά με το bush είναι ότι αποκλείεται (τουλάχιστον για εμένα) να καταστρέψει την ανθρωπότητα. Θέλω να πω ότι ενα ρομποτ θα μπορούσε να φέρει τα πράγματα έτσι τα ρομποτ να πάρουν την εξουσία στα χέρια τους, που για εμένα είναι αυτό είναι η καταστροφή της ανθρωπότητας.
Ξέρω, πολύ παιδικό και συνηθισμένο σενάριο αλλά δεν μου έρχετε κάποιο άλλο στο μυαλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Προσωπικά θα ήθελα τα ρομπότ να πάρουν την εξουσία. Καλύτερα θα τη διαχειρίζονταν από ότι αυτοί που μας εξουσιάζουν σήμερα. Τα ρομπότ εξάλλου δεν έχουν την ανθρώπινη πονηριά, δεν ξέρουν να λένε ψέματα και να ελέγχουν ψυχολογικά τον άλλο όπως κάνουν κατά κόρον οι σημερινοί φανεροί και μη εξουσιαστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Προσωπικά θα ήθελα τα ρομπότ να πάρουν την εξουσία. Καλύτερα θα τη διαχειρίζονταν από ότι αυτοί που μας εξουσιάζουν σήμερα. Τα ρομπότ εξάλλου δεν έχουν την ανθρώπινη πονηριά, δεν ξέρουν να λένε ψέματα και να ελέγχουν ψυχολογικά τον άλλο όπως κάνουν κατά κόρον οι σημερινοί φανεροί και μη εξουσιαστές...
Αναλόγως τί στοχους θα έχουν. Αν έχουν στόχο κατι άλλο εκτώς απο την επιβίωση και "σωστή" αναπτυξη (ο,τι και αν σημαίνει γι' αυτά αυτο) της ανθρωπότητας ειμαστε one dead species. Αλλά και στην αντίθετη περίπτωση, εδώ δεν ξέρουμε οι ίδιοι τι θέλουμε απο τη ζωή μας, αμφιβάλλω οτι κάποια τεχνητή νοημοσύνη θα μπορέσει να το βρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά (αναφέρομαι και σε εμένα) πως είναι δυνατόν να μιλάμε για το πως θα κυβερνησούν τα ρομποτ απο την στιγμή που δεν έχουν φτιαχτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top