Πότε πιστεύετε ότι είναι η σωστή ηλικία για την πρώτη σεξουαλική επαφή;

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μετά τα 17 πιστεύω πως έχεις την ωριμότητα να ολοκληρώσεις
Περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα και κυρίως πάνω το ίδιο σου το σώμα..


Εγώ που ολοκλήρωσα λίγο μετά τα 18 πάντως δεν το μετάνιωσα καθόλου που περίμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όταν βρεθεί ο κατάλληλος και αυτός που του έχεις εμπιστοσύνη, δεν υπάρχει καταλληλη και ακατάλληλη ηλικία. Μετά τα 15 όμως που από κει και μετά ξέρει κάποιος τι του γίνεται.
Αυτοαναιρεισαι, μονο αυτο :P

Το σωστο ειναι να περιμενεις να παντρευτεις και με αυτον που αγαπας να χασεις τη παρθενια σου δηλαδη ακριβως το αντιθετο απο αυτο που κανουνε οι 14χρονες τσουλιτσες της εποχης μας!!!!!;)

Ξανα, αυτοαναιρεισαι :P Επισης, αν αγαπας το ετερον σου ημισυ αλλα δεν θες να βαλεις κουλουρα τοτε... τι? Απλα μενεις παρθενος? Επισης, ολες οι 14χρονες ειναι τσουλιτσες? Ολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Αν ζούσαμε σε ένα άλλο παράλληλο Σύμπαν στο οποίο:
1) Δεν υπήρχαν σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα,
2) Δεν υπήρχε περίπτωση εγκυμοσύνης, (καθώς για να συμβεί κάτι τέτοιο θα έπρεπε να πάρει η γυναίκα κάποιο φάρμακο),
3) Δεν υπήρχαν οι θρησκείες να μας δηλητηριάζουν τη σκέψη,
4) Δεν υπήρχε ο παρθενικός υμένας να αποτελεί (έστω και μικρό) ψυχολογικό εμπόδιο,
--- τότε η δομή της κοινωνίας θα ήταν πολύ διαφορετική και η σεξουαλική επαφή θα μπορούσε να αρχίζει (ακόμα και σαν παιχνίδι) από όταν θα ήταν δυνατή από βιολογική άποψη.
(Χμμ... μάλλον αυτό είναι θέμα για μυθιστόρημα επιστημονικής και κοινωνικής φαντασίας)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleni.n.1

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μετά τα 17 πιστεύω πως έχεις την ωριμότητα να ολοκληρώσεις
Περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα και κυρίως πάνω το ίδιο σου το σώμα..


Εγώ που ολοκλήρωσα λίγο μετά τα 18 πάντως δεν το μετάνιωσα καθόλου που περίμενα

Συμφωνώ απόλυτα αν και το μετα τα δεκαοκτώ δεν ειναι αργά ....έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο που το να ολοκληρωνεις με κάποιον στα δεκαοκτώ να θεωρείται πως περιμένεις κιόλας ...και αυτο γιατι πανω απο το 50% των κοριτσιών στις μερες μας ολοκληρώνουν αν οχι απο τα δεκατέσσερα σίγουρα απο τα δεκαπέντε ...οντως οταν αρχίζεις να βλέπεις τα πράγματα αλλιως ειναι μετα τα δεκαεπτά και οχι για ολα τα άτομα . Μερικές έχουν το ίδιο μυαλο που είχαν στα δέκαπέντε οταν φτάνουν είκοσι ...οποτε και γω πιστεύω πως δεν χρειάζεται να βιαστεί κανεις .οταν έρχεται η ωρα το νιώθεις και απο μόνος σου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγάπη01

Νεοφερμένος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είναι ένα προσωπικό και πολύ ιδιαίτερο θέμα!Πάνω από όλα πρέπει να νιώθεις έτοιμος για κάτι τέτοιο το οποίο μετά να μην το μετανιώσεις και να μην έχεις αμφιβολίες!Πρέπει εν ολίγοις να είσαι συνειδητοποιημένος!Τώρα βέβαια πάνω από τα 16-17 είναι καλά διότι έχει ολοκληρωθεί και το σώμα!Το πιο σημαντικό όμως είναι να είσαι έτοιμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna97

Νεοφερμένος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ πως δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία αλλά η απόφαση πρέπει να παίρνετε με κριτήριο την ωριμότητα. Προσωπικά προχώρησα πριν λίγο καιρό όταν έκλεισα τα 17 με κάποιον που αγαπώ και με αγαπάει και δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό.. Το τραγικό σε αυτά τα θέματα είναι οι απόψεις συνομήλικων που θεωρούν ότι αν δεν έχεις προχωρήσει μέχρι τα 16 δεν είναι φυσιολογικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
μετά τα 90.
όλα τα υπόλοιπα προκαλούν δυσάρεστες εξαρτήσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifi1997

Νεοφερμένος

Η fifi1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν υπαρχει αποδεκτη και καταλληλη ηλικια! Υπαρχει ομως καταλληλη στιγμη.. Οταν ερωτευθεις πραγματικα, οταν αγαπησεις το σωμα σου και το σωμα του συντροφου σου, οταν δε νιωθεις φοβο και ντροπη για την πραξη τοτε ειναι η καταλληλη στιγμη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Προς αγορια.. Αν μια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει στα 25 της πως θα σας ακουγοταν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προς αγορια.. Αν μια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει στα 25 της πως θα σας ακουγοταν??

Είδος υπό εξαφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Προς αγορια.. Αν μια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει στα 25 της πως θα σας ακουγοταν??
Θα την παντρευόμουν χωρίς δεύτερη σκέψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Προς αγορια.. Αν μια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει στα 25 της πως θα σας ακουγοταν??

Είδος υπό εξαφάνιση.

Και στα 21 ;; Ως χαρακτηριζόμενο σπάνιο είδος λόγω μικρού μεγέθους πληθυσμού;; :P xaxa :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κυρια κυρια μπορω να απαντησω εγω? :D
Εγω θα ερωτουσα γιατι δεν ολοκληρωσε μεχρι τωρα. Τι παιχτηκε? Τι προβλημα υπηρχε?
Aκουγεται ''καπως'' αλλα αν δεν ξερεις και τις αιτιες δεν μπορεις να κρινεις κιολας σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κυρια κυρια μπορω να απαντησω εγω? :D
Εγω θα ερωτουσα γιατι δεν ολοκληρωσε μεχρι τωρα. Τι παιχτηκε? Τι προβλημα υπηρχε?
Aκουγεται ''καπως'' αλλα αν δεν ξερεις και τις αιτιες δεν μπορεις να κρινεις κιολας σωστα

Γιατί ακούγεται "κάπως" ή ποια είναι η κοινωνία που πρέπει να κρίνει και αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε καλα εμενα μου φαινεται ''καπως''. Εγω υποκειμενικα μιλαω. Kαι για εναν αλλο, η δικη μου αποψη θα ειναι ''καπως'' - καλη ωρα. :P
Πρεπει ΚΑΙ ΑΥΤΟ να φιλοσοφησω ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΔΩ ΜΕΣΑ??

:P

npb την καλησπερα μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Προς αγορια.. Αν μια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει στα 25 της πως θα σας ακουγοταν??
Γνωρίζω αγόρι στα 25 που δεν έχει ακόμα σεξουαλική επαφή. Δεν το κρύβει και υπάρχουν κοπέλες που όταν το ακούνε "του την πέφτουν", αλλά αυτός τις αποκρούει, καθώς όπως λέει περιμένει την ιδανική γυναίκα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Προς αγορια.. Αν μια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει στα 25 της πως θα σας ακουγοταν??
Εγώ θα σκεφτόμουν πάντως ότι είναι σπιτογατα και δεν βγαίνει έξω με μεγάλες παρέες!Ή μπορεί να είναι τόσο επιλεκτική που περιμένει τον mister perfect!!Ή πάλι να μην ενιωσε τοσα δυνατα αισθηματα με κανέναν οπό οσους γνώρισε ώστε να προχωρήσει στο επόμενο σταδιο:)
Βασικά νομίζω ότι τα αγόρια δεν έχουν πρόβλημα αν ακούσουν ότι το κορίτσι τους είναι παρθένα.Τους νοιάζει να είναι έτοιμη και να το θέλει όταν θα είναι μαζί !Ασε που πολλοί το βλέπουν και σαν "δάσκαλοι" αφού το κορίτσι δεν έχει άλλες εμπειριες:P
Ελπίζω να μην σβηστεί το μήνυμα μου επειδή δεν είμαι αγόρι ,είπα να κάνω μια κοινωνική προσφορα !!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

want2beme

Νεοφερμένος

Ο want2beme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πάντως είναι ένα είναι σίγουρο πως είτε νωρίς το κάνεις είτε όχι αρκεί να βρεθεί το κατάλληλο άτομο για να γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι υπάρχει μια κοινώς αποδεκτή ηλικία για να κάνει κανείς σεξ.
Ο καθένας όποτε είναι έτοιμος!
Αν είναι και οι δύο έτοιμοι από τα 14, καλώς. Αν είναι και οι δύο έτοιμοι στα 20, καλώς.
Συναίνεση και προφύλαξη να υπάρχουν και όλα τα άλλα τα βρίσκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Νομίζω τα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top