Προτάσεις για διακοπές

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής το boyfriend θέλει να πάμε εκεί γιατί έχει καλές αναμνήσεις από όταν ήταν πολύ μικρός και τον έπιασε μια νοσταλγία με το συγκεκριμένο νησί. :P Εγώ Επτάνησα δεν έχω πάει πουθενά και θέλω να πάω οπότε δεν με χάλαγε σαν ιδέα :P
Δεν έχει κανένα λεωφορείο έστω 1-2 φορές/μέρα να πηγαίνει από την μία άκρη του νησιού στην άλλη;

Ποιο από τα Επτάνησα (αν έχεις πάει σε άλλα βέβαια) θα πρότεινες για διακοπές 4-5 ημερών; Όχι ότι με πειράζει απλά να σαπίσω στην παραλία 5 μέρες, αλλά δεν βρίσκω λόγο να φάω 1 μέρα ταξίδι για να το κάνω αυτό ενώ έχω δίπλα την Χαλκιδική ας πούμε με ωραιότατες και προσβάσιμες με ΚΤΕΛ παραλίες :P
Έχει πάει και η αδερφή μου στη Ζάκυνθο και μου είπε ότι η παραλία ήταν από τις καλύτερες που έχει δει. Πέρασε πολύ ωραία και πήγε για 6 μέρες. Εγώ πήγα πρόσφατα στην Κέρκυρα με το σχολείο και ήταν απίστευτα. Δεν κάναμε μπάνιο, προφανώς, ωστόσο τα νερά ήταν πεντακάθαρα και γαλάζια (ναι, από αυτά που βλέπουμε στις φώτο από εξωτικά μέρη). Ήταν κομματάκι ακριβή, αλλά έχει ΠΆΡΑ πολύ πράσινο. Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, είναι μέσα στα 10 καλύτερα νησιά της Ευρώπης για διακοπές. Βέβαια, ντάξει, ένα άρθρο είναι μόνο. Είναι τέλεια να πας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τι γλυκούλια που μου απαντάτε ακόμα για τα Επτάνησα! :flowers:
Απλά στα μεγάλα μείον είναι ότι δεν υπάρχει αμάξι. Οπότε πρέπει να δούμε αν έχει μία στοιχειώδη συγκοινωνία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τι γλυκούλια που μου απαντάτε ακόμα για τα Επτάνησα! :flowers:
Απλά στα μεγάλα μείον είναι ότι δεν υπάρχει αμάξι. Οπότε πρέπει να δούμε αν έχει μία στοιχειώδη συγκοινωνία :/:
Στην κέρκυρα, τουλάχιστον, υπάρχει και αστική αλλά και υπεραστική συγκοινωνία! Μία κύρια διαδρομή εκτελείται από το Λιστόν φυσικά (πλατεία σπιανάδα-εκεί βγαίνει και κυκλοφορεί ο κόσμος-καφετέριες κλπ) με τέρμα το κανόνι ανα 20 λεπτά. Περνάει και από παλαιόπολη (mon repo), ντάξει εκεί είναι για ξενάγηση όχι για μπάνιο. Οι περισσότερες γραμμές ξεκινούν από την πλατεία Σαροκό, που θεωρείται το κέντρο της πόλης και έχει γραμμές για διάφορα μέρη: Μπενίτσες, Ύψο , Αχίλλειο (παλάτι της Σίσσυ)..τα δρομολόγια είναι πιο αραιά.
Υπάρχει και υπεραστική συγκοινωνία ΚΤΕΛ, η οποία ξεκινάει από τα ΚΤΕΛ προφανώς και πάει στα καλύτερα σημεία με τέλειες παραλίες==> Παλαιοκαστρίτσα, Άγιο Γεώργιο, Κασσιόπη, Σιδάρη, Ρόδα, Γλυφάδα (όλα αυτά τα μέρη έχουν τις παραλίες). Εδώ το εισιτήριο είναι πιο ακριβό (τύπου 3€) και τα δρομολόγια συγκεκριμένα (π.χ. 4-5 την ημέρα). Οπότε ναι, το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο στην Κέρκυρα.:)

Γενικά, οι κυριότερες γραμμές έχουν τακτικά δρομολόγια (ανα 20'-40'). Κάποια άλλα έχουν ανα 1 ώρα και άλλα, κυρίως του υπεραστικού όπως είπα που κάνουν 3-4 διαδρομές και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγω λεω το καλοκαιρι να κανω τον γυρο των μικρων κυκλαδων. Σχινουσα, Δονουσα, Κουφονησι και Ηρακλεια απο μια μερα(Κουφονησι μαλλον 2), μιας και δεν εχω παει σε κανενα, ειναι ολα μικρα και κοντα μεταξυ τους. Τελη Ιουνιου που θα εχει λιγο σχετικα κοσμο κι εγω την ησυχια μου.



Ειμαι απο Αμοργο
Πιστευω οτι για διακοπες λιγων ημερων ειναι πολυ καλη επιλογη. Ειναι πολυ ορεινο νησι, μην περιμενεις πρασινο και δενδρα.

Αποτελειται απο 4 χωρια εκ των οποιων τα δυο ειναι χωρισμενα σε περισσοτερους οικισμους. Μια βδομαδα ειναι ιδανικη για να το εξερευνησεις.

Το καλοκαιρι εχει συχνα λεωφορειο μεταξυ των χωριων και καποιων παραλιων. Καποιες αλλες ειναι προσβασιμες με τα ποδια απο το αντιστοιχο χωριο τους.

Επισης εχει 2 νησιδες που πας με καραβακι, εχει τακτικα δρομολογιο κι ειναι κι αυτες με ωραιες παραλιες


σ΄ ευχαριστώ πάρα πολύυ...:)

από τιμές, πώς πάτε?

Πάντως με μια ματιά που έριξα μου φάνηκε πανέμορφο το νησί σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
σ΄ ευχαριστώ πάρα πολύυ...:)

από τιμές, πώς πάτε?

Πάντως με μια ματιά που έριξα μου φάνηκε πανέμορφο το νησί σας!

Για τις τιμες δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να σου πω.
Πιστευω ομως οτι ειναι λιγο τσιμπημενες.

Εδω μπορεις να δεις τα δρομολογια των λεωφορειων και τις τιμες τους
https://amorgosbuscompany.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ερινύς, αν τελικά καταλήξετε για Κέρκυρα στείλε private για να σου πω πού θα μείνετε, που θα πάτε, πού θα φάτε. Οι υπεραστικές συγκοινωνίες θα σε καλύψουν μια χαρά, μη σκας για το αυτοκίνητο. Έτσι κι αλλιώς για τις τοπ παραλίες θες σκάφος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ευχαριστώ :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Για τις τιμες δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να σου πω.
Πιστευω ομως οτι ειναι λιγο τσιμπημενες.

Εδω μπορεις να δεις τα δρομολογια των λεωφορειων και τις τιμες τους
https://amorgosbuscompany.com

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύυυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Η Απειρανθος είναι ωραία να την επισκεφθεις. Αν μεινεις, είναι μόνο για χαλαρωση. Οι συγκοινωνίες δεν είναι ιδιαίτερα βολικες. Δηλαδή αν θελεις να βγεις βράδυ, το κοβω χλωμό.

Κατι εχω καταλαβει :P Με βλεπω με τα παιδια να κανω οτοστοπ να γυριζω σπιτι :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγω σκέφτομαι το καλοκαίρι να κάνω τον γύρο των μικρών κυκλάδων Σχοινούσα, Δονούσα, Κουφονήσια και Ηρακλειά. Πιστεύετε ότι φτάνει μια εβδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγω σκέφτομαι το καλοκαίρι να κάνω τον γύρο των μικρών κυκλάδων Σχοινούσα, Δονούσα, Κουφονήσια και Ηρακλειά. Πιστεύετε ότι φτάνει μια εβδομάδα;

Πρέπει να το συντονίσεις με τα καράβια, δεν νομίζω να έχει κάθε μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πρέπει να το συντονίσεις με τα καράβια, δεν νομίζω να έχει κάθε μέρα...

Μμμ ναι πρέπει να το κοιτάξω! Πάντως, επειδή μάλλον για κάμπινγκ θα πάμε σε αυτό το τουρ, φαντάζομαι δεν θα μας πειράξει πολύ να χάσουμε και κανένα καραβάκι, αφού είναι κοντινές οι αποστάσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καλύτερες διακοπές, μηχανή, backpacking, και ταξίδι σε όλη την Ευρώπη. Κάθε μέρα και μια νέα περιπέτεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Προτείνω Αμμουλιανή στη Χαλκιδική..

είναι ένα νησάκι μικρό με εύκολη πρόσβαση (μισή ώρα απ το λιμανάκι με το καραβάκι) φθηνά εισητήρια τόσο για εσάς όσο και για το αμάξι,.
είναι ότι πρέπει για ένα 4-5ήμερο.. όχι παραπάνω..

πήγα πέρσι με τον καλό μου και περάσαμε τέλεια.. είναι πολύ όμορφο μέρος, ήσυχο, με καλές παραλίες.. έχει κόσμο νεαρό, κυρίως ζευγάρια και οικογένειες..
αυτό που μου φάνηκε πιο ξεκούραστο από οπουδήποτε έχω πάει διακοπές ως τώρα είναι ότι επειδή έχει μονο ένα χωριουδάκι να αράξεις, δεν μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς αν θα προλάβει να τα δείς όλα και να πας σε όλες τις παραλίες.. είναι ότι ακριβώς πρέπει για 4-5 μέρες.. εγώ ξένοιασα απίστευτα..
καλά να περάσετε παιδιά, όπου πάτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristyBoo

Νεοφερμένος

Η ChristyBoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Πρώτη φορά φέτος, κανονίζω διακοπές. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο site που κλείνετε ξενοδοχεία/βρίσκεται καμία καλή προσφορά;
Γιατί γενικά δεν έχω ιδέα :D

Thank you ^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια
Ετοιμαζω μεσα στην βδομαδα ταξιδακι στην Συρο :D
Κανενας που να εχει παει να μας πει πως ειναι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ.
Τι θες να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αξιζει; Οι παραλιες καλες; Απο μπαρακια λεει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ψάχνεις, η Ερμούπολη είναι πολύ κοσμοπολίτικη, για όλα τα γούστα, θα βρείτε κάτι να σας ταιριάζει...οι παραλίες δεν με ενθουσίασαν σε σχέση με την Σίφνο που ήμουν πριν πάω εκεί και με άλλα νησιά που έχω πάει, αλλά στο θέμα θάλασσα έχω τον πήχη πολύ ψηλά.

Γενικά εγώ τις διακοπές σε νησί τις έχω συνδυάσει με ησυχία. Όχι ερημιά και έλεος του Θεού και να μην βλέπεις άνθρωπο, αλλά ησυχία και να κάνεις τις βόλτες σου και να ψήνεσαι με τις ώρες στην παραλία και στον ήλιο και το βράδυ να βγαίνεις για χαλαρό ποτάκι ή σε κανένα μπαρ. (Προφανώς γι αυτό δεν θα πάω ποτέ Σαντορίνη ή Μύκονο:P). Ε η Ερμούπολη δεν είναι έτσι, πάρα πολλή κίνηση, χάνεσαι, χάνεται και ο αέρας του κυκλαδίτικου νησιού, διαφέρει από τα άλλα νησιά. Τα πιο απομακρυσμένα χωριά είναι ήρεμα αλλά δεν έχει και τίποτα να κάνεις εκεί.
Είναι ανάλογα τι ψάχνεις, πάντως σε κάθε περίπτωση πιστεύω θα περάσεις καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ψάχνεις, η Ερμούπολη είναι πολύ κοσμοπολίτικη, για όλα τα γούστα, θα βρείτε κάτι να σας ταιριάζει...οι παραλίες δεν με ενθουσίασαν σε σχέση με την Σίφνο που ήμουν πριν πάω εκεί και με άλλα νησιά που έχω πάει, αλλά στο θέμα θάλασσα έχω τον πήχη πολύ ψηλά.

Γενικά εγώ τις διακοπές σε νησί τις έχω συνδυάσει με ησυχία. Όχι ερημιά και έλεος του Θεού και να μην βλέπεις άνθρωπο, αλλά ησυχία και να κάνεις τις βόλτες σου και να ψήνεσαι με τις ώρες στην παραλία και στον ήλιο και το βράδυ να βγαίνεις για χαλαρό ποτάκι ή σε κανένα μπαρ. (Προφανώς γι αυτό δεν θα πάω ποτέ Σαντορίνη ή Μύκονο:P). Ε η Ερμούπολη δεν είναι έτσι, πάρα πολλή κίνηση, χάνεσαι, χάνεται και ο αέρας του κυκλαδίτικου νησιού, διαφέρει από τα άλλα νησιά. Τα πιο απομακρυσμένα χωριά είναι ήρεμα αλλά δεν έχει και τίποτα να κάνεις εκεί.
Είναι ανάλογα τι ψάχνεις, πάντως σε κάθε περίπτωση πιστεύω θα περάσεις καλά :)
Κι εγω καπως ετσι ειμαι
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top