• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αν παρω κρεμα με υπεροξειδιο του βενζολιου παραλληλα με a-cnotren(ισοτρετινοΐνη) θα υπαρξει θεμα? Για την καταπολεμηση της αρχικης εξαρσης που μπορει να υπαρξει στην αρχη της θεραπειας

ότι και να σου πουμε εδω δεν ειναι πιο σιγουρο απο την γνωμη ενος δερματολογου. :) εγω παντως βαζω (indoxyl gel) το οποιο εχει Υπεροξείδιο του βενζολίου μεσα, σε καποια σπυρακια που βγαζω ακομα (παρολο που παιρνω 2 μηνες ηδη χαπια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
επισης να καθαριζεις το προσωπο σου με οινοπνευμα. ξηραινουν τα σπυρακια. βοηθαει πολυ
Ούτε για πλάκα μη χρησιμοποιήσετε οινόπνευμα προκειμένου να ξεραθούν τα σπυράκια! Μια φίλη μου έβαζε λίγες μέρες και τώρα δε ξέρει πώς να ξεφύγει από τα σημάδια. Ο δερματολόγος μου μού το απαγόρευσε, τουλάχιστον σ' εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ότι και να σου πουμε εδω δεν ειναι πιο σιγουρο απο την γνωμη ενος δερματολογου. :) εγω παντως βαζω (indoxyl gel) το οποιο εχει Υπεροξείδιο του βενζολίου μεσα, σε καποια σπυρακια που βγαζω ακομα (παρολο που παιρνω 2 μηνες ηδη χαπια)

Τι χαπια παιρνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γενικά θεωρείται ότι πλέον κάθε είδος ακμή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Δεν πρέπει να υπάρχει νέος άνθρωπος με ουλές ακμής.

Δεν είναι γνωστά τα αίτια αν και είναι πολυπαραγοντική νόσος. Οι παράγοντες που εμπλέκονται :
1.οικογενειακό ιστορικό (κληρονομικότητα)
2.ορμονικές διαταραχές
3.στρές
4.μετά από ερεθισμό του δέρματος
5.χρήση ορισμένων φαρμάκων (λίθιο,ανδρογόνα)
6.χρήση αναβολικών και διαφόρων ναρκωτικών ουσιών
7.χρήση λιπαρών καλλυντικών
8.διατροφή - παρά το ότι πιστευόταν παλιά ότι είναι μύθος παίζει σημαντικό ρόλο

Δε μπορούμε γενικά να μιλάμε για "θεραπεία ακμής". Καθένας χρειάζεται διαφορετική θεραπεία ανάλογα με το ΓΙΑΤΙ έχει ακμή. Δεν είναι όλες οι "ακμές" ίδιες. Όποιος λέει πάρε το τάδε και θα φύγει η ακμή σου σας κοροϊδεύει.

Αυτά από μένα, ευχαρίστως απαντάω σε σχόλια και αντιρρήσεις.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γενικά θεωρείται ότι πλέον κάθε είδος ακμή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Δεν πρέπει να υπάρχει νέος άνθρωπος με ουλές ακμής.

Δεν είναι γνωστά τα αίτια αν και είναι πολυπαραγοντική νόσος. Οι παράγοντες που εμπλέκονται :
1.οικογενειακό ιστορικό (κληρονομικότητα)
2.ορμονικές διαταραχές
3.στρές
4.μετά από ερεθισμό του δέρματος
5.χρήση ορισμένων φαρμάκων (λίθιο,ανδρογόνα)
6.χρήση αναβολικών και διαφόρων ναρκωτικών ουσιών
7.χρήση λιπαρών καλλυντικών
8.διατροφή - παρά το ότι πιστευόταν παλιά ότι είναι μύθος παίζει σημαντικό ρόλο

Δε μπορούμε γενικά να μιλάμε για "θεραπεία ακμής". Καθένας χρειάζεται διαφορετική θεραπεία ανάλογα με το ΓΙΑΤΙ έχει ακμή. Δεν είναι όλες οι "ακμές" ίδιες. Όποιος λέει πάρε το τάδε και θα φύγει η ακμή σου σας κοροϊδεύει.

Αυτά από μένα, ευχαρίστως απαντάω σε σχόλια και αντιρρήσεις.
:thumbup:

Καλησπέρα! Βλέπω οτι εισαι (αν μου επιτρεπεται ο ενικος) δερματολογος. εγω παιρνω χαπια, σε λιγο κλεινω 3 μηνες και εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση. οποτε θελω να ελπιζω οτι δεν θα εχω πια ακμη (ηδη σπανια βγαζω σπυρακια τωρα, συνηθως αν φαω λιπαρα φαγητα) ομως, δεν ξερω αν θα φυγουν αυτα τα κοκκινα σημαδια που αφηνουν τα σπυρακια... και εχω αρκετα. εχεις να προτεινεις καποιες λυσεις; (εκτος απο τα χημικα peeling κλπ που λογικα αποτελουν καλη λυση). ευχαριστω προκαταβολικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Φανταζομαι ότι παίρνεις τα roaccutane (ισοτρετινοΐνη). Τα σημάδια είναι αρκετά δύσκολο το να φύγουν τελείως. Το χρώμα - κοκκινίλα φεύγει με τον χρόνο (1-2 μήνες). Αν βιάζεσαι μπορείς να δοκιμάσεις dye laser. Το πρόβλημα είναι αν έχεουν δημιουργηθεί ουλές, "βαθουλώματα" αντιμετωπίζονται με CO2 laser ή με ισχυρά peeling ή με δερματοαπόξεση αλλά μη περιμένεις να φύγουν ποτέ τελείως. Τα "εξογκώματα" αντιμετωπίζονται με ενέσεις τριαμκινολόνης πιο εύκολα από τα "βαθουλώματα" αλλά η θεραπεία πονάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Φανταζομαι ότι παίρνεις τα roaccutane (ισοτρετινοΐνη). Τα σημάδια είναι αρκετά δύσκολο το να φύγουν τελείως. Το χρώμα - κοκκινίλα φεύγει με τον χρόνο (1-2 μήνες). Αν βιάζεσαι μπορείς να δοκιμάσεις dye laser. Το πρόβλημα είναι αν έχεουν δημιουργηθεί ουλές, "βαθουλώματα" αντιμετωπίζονται με CO2 laser ή με ισχυρά peeling ή με δερματοαπόξεση αλλά μη περιμένεις να φύγουν ποτέ τελείως. Τα "εξογκώματα" αντιμετωπίζονται με ενέσεις τριαμκινολόνης πιο εύκολα από τα "βαθουλώματα" αλλά η θεραπεία πονάει.

Τα χαπια που παιρνω ειναι τα reducar (ισοτρετινοΐνη). ειναι το ιδιο με το roaccutane. η λυση που θελω για τα σημαδια θελω να ειναι καπως οικονομικη, καθως 400-500 και παραπανω ευρω που βλεπω πως κοστιζουν καποιες θεραπιες δεν μπορω να δωσω. χημικο ή φυσικο peeling ισως κανω καποια στιγμη στο μελλον, αν και φοβαμαι λιγο τον πονο του χημικου peeling, μιας και ξερω πως ειναι λιγο επωδυνο. και ασχετο, αλλα στην αρχη που ηταν να παρω αυτα τα χαπια(reducar) φοβομουν παρα πολυ καθως εβλεπα τις πιθανες παρενεργειες. παντως μεχρι τωρα, το μονο που εχω ειναι ξηροτητα στα μαγουλα που το αντιμετωπιζω με μια ενυδατικη και στα χειλη. ελπιζω να μην δω αλλες παρενεργειες μεχρι το τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι σημάδια έχεις. Αν τα σημάδια σου είναι βαθιά με ένα απαλό peeling πχ. με οξέα φρούτων δε θα καταφέρεις τίποτα. Αν θέλεις ορατό αποτέλεσμα πρέπει να κάνεις πολλά βαθιά και ισχυρά peeling πχ TCA σε υψηλή συγκέντρωση. Τα peeling γενικά δε κοστίζουν πάρα πολύ, το πρόβλημα είναι ότι όσο πιο βαθύ το peeling τόσο περισσότερο καιρό θα είναι το πρόσωπό σου κόκκινο. Καλύτερα περίμενε να τελειώσει η θεραπεία σου και μετά από 2-3 μήνες συζήτησέ του με τον ιατρό σου. Η ισοτρετινοΐνη είναι πράγματι επανάσταση στη θεραπεία της ακμής. Αν κάνεις τις εξετάσεις αίματος που σου γράφει ο δερματολόγος σου και ενυδατώνεις πρόσωπο και χείλη συχνά δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εμένα ο δερματολόγος μου έδωσε κρεμα airol (tretinoina 0,05%) για τα κοκκινα σημαδια (ειναι 4 ακριβως σημαδια στο προσωπο μου , μπαστακες ) και μου ειπε 20 μερες και θα φυγουν.Περασαν 12 και ακομη εχω τα κοκκιναδια οπως στην αρχη.Μήπως κάνω λάθος κάτι ; τη κρέμα τη βάζω πριν κοιμηθώ και οταν ξυπνάω απλώς πλένομαι με νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Εμένα ο δερματολόγος μου έδωσε κρεμα airol (tretinoina 0,05%) για τα κοκκινα σημαδια (ειναι 4 ακριβως σημαδια στο προσωπο μου , μπαστακες ) και μου ειπε 20 μερες και θα φυγουν.Περασαν 12 και ακομη εχω τα κοκκιναδια οπως στην αρχη.Μήπως κάνω λάθος κάτι ; τη κρέμα τη βάζω πριν κοιμηθώ και οταν ξυπνάω απλώς πλένομαι με νερό.

δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα με την airol σε καμια περιπτωση δεν θα φυγουν τα σημαδια, ακομα κι αν την βαζεις για μηνες. το εχω δοκιμασει, γι αυτο σου λεω. εμενα για τα σημαδια με βοηθησε λιγο η indoxyl gel, αλλα και παλι δεν φευγουν . παντως την airol μην την βαζεις μονο για τα σημαδια. αν εχεις ακμη βοηθαει μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
η airol είναι τρετινοΐνη και σε καμία περίπτωση δεν κάνει τα σημάδια να φεύγουν, το αντίθετο ξεραίνει και ερεθίζει το πρόσωπο.
είναι μια σχετικά ήπια τοπική θεραπεία ακμής. αν υποθέσουμε ότι ακμή δεν έχεις πλέον και το μόνο που σε ενοχλεί είναι τα κόκκινα σημάδια, αυτό που χρειάζεσαι είναι dye laser. Ψάξτο στο google. Εναλακτικά κάνεις υπομονή και θα φύγουν σε μερικές εβδομάδες. Εκτός αν έχεις ακόμα ακμή οπότε μη περιμένεις να φύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα με την airol σε καμια περιπτωση δεν θα φυγουν τα σημαδια, ακομα κι αν την βαζεις για μηνες. το εχω δοκιμασει, γι αυτο σου λεω. εμενα για τα σημαδια με βοηθησε λιγο η indoxyl gel, αλλα και παλι δεν φευγουν . παντως την airol μην την βαζεις μονο για τα σημαδια. αν εχεις ακμη βοηθαει μονο.

Θα τη σταματήσω τότε ...

γιατρέ δες αυτη τη φωτο


δεν ειναι δικια μου η φωτο αλλα τα σημαδια ειναι ομοια , και δεν ειναι τοσο πολυ απλωμενα.
Αυτού του είδους τα κοκκινάδια φεύγουν μετά απο εβδομάδες ; Επίσης , μια λεπτομέρεια που δεν ανέφερα ειναι οτι ο δερματολογος ειπε να βαζω airol για δυο ωρες πριν κοιμηθω , δε ξέρω αν αυτο αλλαζει τα δεδομένα.

Πως καταλαβαίνουμε αν εχουμε ακόμη ακμή ; τα μόνα σπυράκια που βγάζω πάντοτε θεωρώ οτι ειναι λογω ξυρισματος ,λογικα με το κοντρα ξυρισμα , και μεσα σε 2-3 μέρες ''σκάνε'' ( βγάζουν εκεινο το ασπρο πυον )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γενικά το δέρμα σου από τη δτιγμή που δεν έχει κάτι να το ενοχλέι χρειάζεται 1 μήνα περίπου να "στρώσει". Εσύ ξέρεις τι τύπο ακμής είχες πριν ώστε να ξέρεις αν βγάζεις ακόμα. Η κοκκινίλα πάντως φέυγει αργά η γρήγορα, το δύσκολο είναι στην ανώμαλη επιφάνεια με βαθουλώματα και εξογκώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Έχω ακμή πολλά χρόνια όμως ποτέ δεν ήταν τόσο σοβαρή ώστε να πάω σε δερματολόγο. Το θέμα είναι πως όταν ήμουν μικρούλα δεν ήξερα και πείραζα τα σπυράκια μου με αποτέλεσμα να έχω κοκκινιλες σε όλο μου το πρόσωπο. Πλέον δεν πειράζω καθόλου κανένα σπυράκι παρόλα αυτά μερικά σπυράκια μου αφήνουν κοκκινιλες αφού φύγουν. Υπάρχει κάποια κρέμα που να εξαφανίζει τις κοκκινιλες; Γενικά εσείς τι έχετε δοκιμάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Έχω ακμή πολλά χρόνια όμως ποτέ δεν ήταν τόσο σοβαρή ώστε να πάω σε δερματολόγο. Το θέμα είναι πως όταν ήμουν μικρούλα δεν ήξερα και πείραζα τα σπυράκια μου με αποτέλεσμα να έχω κοκκινιλες σε όλο μου το πρόσωπο. Πλέον δεν πειράζω καθόλου κανένα σπυράκι παρόλα αυτά μερικά σπυράκια μου αφήνουν κοκκινιλες αφού φύγουν. Υπάρχει κάποια κρέμα που να εξαφανίζει τις κοκκινιλες; Γενικά εσείς τι έχετε δοκιμάσει;

Αφου σε ενοχλει πολλα χρονια η ακμη ,πηγαινε σε δερματολογο.Θα σου δωσει ηπια αντιβιοτικα λογικα(σε μορφη χαπιου).Αν δεν πιασουν αυτα ,τοτε υπαρχει και η ''πυρινικη'' επιλογη της ισοτρετινοΐνης
Οι κρεμες ειναι για πολυ ηπια ακμη μονο και δεν δινουν μονιμα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Έχω ακμή πολλά χρόνια όμως ποτέ δεν ήταν τόσο σοβαρή ώστε να πάω σε δερματολόγο. Το θέμα είναι πως όταν ήμουν μικρούλα δεν ήξερα και πείραζα τα σπυράκια μου με αποτέλεσμα να έχω κοκκινιλες σε όλο μου το πρόσωπο. Πλέον δεν πειράζω καθόλου κανένα σπυράκι παρόλα αυτά μερικά σπυράκια μου αφήνουν κοκκινιλες αφού φύγουν. Υπάρχει κάποια κρέμα που να εξαφανίζει τις κοκκινιλες; Γενικά εσείς τι έχετε δοκιμάσει;

γιατι τις κοκκινιλες υπαρχει το χημικο peeling αλλα πρεπει να πας σε δερματολογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αφου σε ενοχλει πολλα χρονια η ακμη ,πηγαινε σε δερματολογο.Θα σου δωσει ηπια αντιβιοτικα λογικα(σε μορφη χαπιου).Αν δεν πιασουν αυτα ,τοτε υπαρχει και η ''πυρινικη'' επιλογη της ισοτρετινοΐνης
Οι κρεμες ειναι για πολυ ηπια ακμη μονο και δεν δινουν μονιμα αποτελεσματα

γιατι τις κοκκινιλες υπαρχει το χημικο peeling αλλα πρεπει να πας σε δερματολογο

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απάντησεις:) Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω χάπια.:( Η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό μου κάτι πιο απλό και κυρίως κάτι που να μπορώ να κάνω μόνη μου στο σπίτι.:redface: Μμ...δεν ξέρω, θα το σκεφτώ και ίσως πάω σε κάποιον δερματολόγο. Ευχαριστώ και πάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν δεν θέλεις να πάρεις χάπια αλλά μην το παρατήσεις ειδικά αν έχεις ακμή με κύστεις κάτω από το δέρμα καθώς αυτό το είδος αφήνει τις χειρότερες ουλές. Αν σου αφήσει σημάδια η αντιμετώπισή τους θέλει πολύ κόπο και χρήμα.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν δεν θέλεις να πάρεις χάπια αλλά μην το παρατήσεις ειδικά αν έχεις ακμή με κύστεις κάτω από το δέρμα καθώς αυτό το είδος αφήνει τις χειρότερες ουλές. Αν σου αφήσει σημάδια η αντιμετώπισή τους θέλει πολύ κόπο και χρήμα.
:/:

Δεν έχω κύστες κάτω από το δέρμα και δεν θυμάμαι να είχα και ποτέ. Κάποια σημάδια τα έχω περισσότερα από 5 χρόνια, από ότι καταλαβαίνω άργησα πολύ να ενδιαφερθώ:redface: Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top