Ποιο βιβλίο να μην διαβάσω;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"Πώς να σώσετε την χώρα σας: ένας πρακτικός οδηγός σε 10 βήματα", από Γεώργιο Α. Παπανδρέου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μαντά, Δημουλίδου και γενικότερα όποιο βιβλίο έχει φωσφωριζέ εξώφυλλο.
Για να επένδυσαν τόσο στο εξώφυλλο μάλλον το περιεχόμενο είναι για τα σκουπίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
η κατηχηση του επαναστατη του σεργκει νετσαγιεφ
ενας υμνος μισαλλοδοξιας και βλασφημηση για τις ιδεες που νομιζε οτι πρεσβευε ο νετσαγιεφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το Χόμπιτ του Τόλκιν.

Λιγότερο βαρετό είναι να παρατηρεί κανείς τις μύγες που κάθονται στο περβάζι του παραθύρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
¨Η Κομψοτητα του σκατζοχοιρου¨ Barbery Muriel

νταξει και μεχρι τη μεση που εφτασα απορω με την υπομονη μου... το μοναδικο που το αφησα στη μεση



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δεν το εχω διαβασει,αλλα δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη που καποιος θα αγορασει,θα ξεφυλλισει και θα μπει στη διαδικασια να διαβασει εστω κ μια αραδα απο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
¨Η Κομψοτητα του σκατζοχοιρου¨ Barbery Muriel

νταξει και μεχρι τη μεση που εφτασα απορω με την υπομονη μου... το μοναδικο που το αφησα στη μεση




Αλήθεια λες;;;; :eek: Το λάτρεψα!! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Ινφέρνο του Νταν Μπράουν. Ίδια ιστορία πάλι. Ένα μυστήριο, ένας ιδιοφυής επιστήμων που επιδιώκει να το λύσει, και μια σούπερ χοτ επίσης ιδιοφυής βοηθός του όπως στον Κώδικα Ντα Βίντσι και το Ιλουμινάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Tο The Secret. Χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
50 αποχρώσεις του γκρι.Το διάβασα καθαρά απο περιέργεια.Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει κάνει τόση επιτυχία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
"Σαλόνι ομορφιάς" ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ Ι. ΝΕΝΑ
Χάσιμο χρόνου και εγώ προσωπικά ξενέρωσα με το τέλος, περίμενα κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
παλάτια του βοσπόρου-γιάννης &μαρίνα αλεξάνδρου.Μου το έφερε δώρο η αδερφή μου ,που κατά τα άλλα διαλέγει τέλεια βιβλία (βέβαια αυτό μου είπε ότι δεν το έχει διαβάσει,ευτυχώς γι'αυτήν ,δυστυχώς για μένα).

είναι πάρα πολύ ρομαντικό για τα γούστα μου (εγώ δεν είμαι σχεδόν καθόλου ρομαντική) αλλά δεν έχει τίποτα άλλο που να σε τραβήξει σε αυτό (πχ γλαφυρό ύφος,πλούσιες περιγραφές για την κων/πολη και την ευρώπη της ελληνικής επανάστασης.

Τι έκανε η τύπισσα (γιατί η τύπισσα κυρίως το έγραψε,φαίνεται).Έγραψε τις δικές της φαντασιώσεις(ότι οι παντρεμένοι και μάλιστα εκείνης της εποχής κάνανε παθιασμένο σεξ συνέχεια μέχρι και τα 60 του άντρα,ότι παρότι παντρεύτηκαν με προξενιό ερωτεύτηκαν) και έβαλε τον άντρα της να γράψει μια παραγραφούλα κάθε πέντε σελίδες καθαρά ιστορικά γεγονότα( αλλά κι αυτά μη φανταστείτε ότι ήταν δοσμένα ποιοτικά,απλές αναφορές για μάχες και περιγραφές των λουτρών στην κωνσταντινούπολη).Το ωραιότερο; Αυτή η μελό (γιατί μελό είναι,αν το διαβάζατε θα ξέρατε) ,χαζορομαντική ιστορία περιλαμβάνεται σε μια άλλη πιό μελό χαζορομαντική ιστορία του παρόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
"Κάτω από το ηφαίστειο" του Μάλκομ Λόουρυ. Πραγματικά απορώ για ποιο λόγο θεωρείται από πολλούς αριστούργημα.
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Λοιπόν, θεωρείται εξαιρετικό γενικά, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου ο Εξώστης του Καχτίτση. Δεν κατόρθωσα να εκτιμήσω την χρονικά απροσδιόριστη ατμόσφαιρα του βιβλίου, ούτε την πλοκή, ούτε την ιστορία μέσα στην ιστορία. Γενικά, με απογοήτευσε, περίμενα κάτι σαγηνευτικό και μόνο σαγηνευτικό δεν το βρήκα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εν όψει της Φόνισσας με την Καραμπέτη που είδα στο σινεμά, αγόρασα και αυτό για να το ξανά διαβάσω μετά από χρόνια:
20200219103505_i_fonissa.jpeg



Το παραλαμβάνω, λέω τι ωραίο και σκληρόδετη έκδοση ουάου.

Κάνω ένα ξεφύλλισμα :book: και τι να δω... το κείμενο του Παπαδιαμάντη παραφρασμένο στη νέα ελληνική! :ermm:

Πχ ο Παπαδιαμάντης ξεκινάει το βιβλίο με: "Μισοπλαγιασμένη κοντα εις την εστίαν, με σφαλιστά τα όμματα" και το παραπάνω βιβλίο γράφει "Μισοξαπλωμένη κοντά στο τζάκι με κλειστά τα μάτια".

Εντάξει ξέρω ότι δε θα του δώσω ευκαιρία και θα το ανταλλάξω με μιας φίλης που το έχει στη καθαρεύουσα, απλά ήθελα να το γράψω. Αν με είχε ενθουσιάσει κάτι στη Φόνισσα όταν το είχα διαβάσει πριν χρόνια ήταν το λεξιλόγιο, το οποίο παρόλα αυτά μου ήταν φουλ αντιληπτό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Εν όψει της Φόνισσας με την Καραμπέτη που είδα στο σινεμά, αγόρασα και αυτό για να το ξανά διαβάσω μετά από χρόνια:
View attachment 129071


Το παραλαμβάνω, λέω τι ωραίο και σκληρόδετη έκδοση ουάου.

Κάνω ένα ξεφύλλισμα :book: και τι να δω... το κείμενο του Παπαδιαμάντη παραφρασμένο στη νέα ελληνική! :ermm:

Πχ ο Παπαδιαμάντης ξεκινάει το βιβλίο με: "Μισοπλαγιασμένη κοντα εις την εστίαν, με σφαλιστά τα όμματα" και το παραπάνω βιβλίο γράφει "Μισοξαπλωμένη κοντά στο τζάκι με κλειστά τα μάτια".

Εντάξει ξέρω ότι δε θα του δώσω ευκαιρία και θα το ανταλλάξω με μιας φίλης που το έχει στη καθαρεύουσα, απλά ήθελα να το γράψω. Αν με είχε ενθουσιάσει κάτι στη Φόνισσα όταν το είχα διαβάσει πριν χρόνια ήταν το λεξιλόγιο, το οποίο παρόλα αυτά μου ήταν φουλ αντιληπτό.

Νομίζω αυτό που πήρες είναι καινούργιο κιόλας. Κάπου πήρε το μάτι μου πως πρόσφατα βγήκε «μεταφρασμένο» στη νεοελληνική το βιβλίο η Φόνισσα του Παπαδιαμάντη.

Τρομερά περιττό θα έλεγα μιας που ο Παπαδιαμάντης ήταν δημοτικιστής με ήπιας μορφής καθαρεύουσα και σκιαθώτικους ιδιωματισμούς. Δεν έχει τίποτα το δυσνόητο. Που να διαβάσουν και το «αμάρτημα της μητρός μου» που χρησιμοποιεί σκληρή καθαρεύουσα του 19ου αιώνα (πριν την απλοποιήσει ο Βενιζέλος δηλαδή) και είναι πραγματικά δύσκολη η κατανόηση.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Νομίζω αυτό που πήρες είναι καινούργιο κιόλας. Κάπου πήρε το μάτι μου πως πρόσφατα βγήκε «μεταφρασμένο» στη νεοελληνική το βιβλίο η Φόνισσα του Παπαδιαμάντη.

Τρομερά περιττό θα έλεγα μιας που ο Παπαδιαμάντης ήταν δημοτικιστής με ήπιας μορφής καθαρεύουσα και σκιαθώτικους ιδιωματισμούς. Δεν έχει τίποτα το δυσνόητο. Που να διαβάσουν και το «αμάρτημα της μητρός μου» που χρησιμοποιεί σκληρή καθαρεύουσα του 19ου αιώνα (πριν την απλοποιήσει ο Βενιζέλος δηλαδή) και είναι πραγματικά δύσκολη η κατανόηση.
Ναι το καινούργιο θα 'ναι και το διάλεξα σχεδόν στην τύχη σε online αγορά, δεν είναι ότι το είδα στο βιβλιοπωλείο από κοντά, θα ήταν περιττό - νόμιζα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Διαβάζω το "κοράνι" θεωρητικά δεν θα έπρεπε, όμως πως αλλιώς θα κατανοήσει κανείς σε βάθος τον τρόπο με τον οποιο σκέπτονται οι Ισλαμιστές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ναι το καινούργιο θα 'ναι και το διάλεξα σχεδόν στην τύχη σε online αγορά, δεν είναι ότι το είδα στο βιβλιοπωλείο από κοντά, θα ήταν περιττό - νόμιζα.
Τα βιβλία θέλουν ιεροτελεστία πριν τα αγοράσεις. Να έχεις ψάξει την αξιοπιστία του εκδότη, του μεταφραστή (εάν το πρωτότυπο είναι ξενόγλωσσο) και μετά αγορά.

Κάθε φορά που έρχεται αυτή η ευλογημένη ώρα να αγοράσω νέα βιβλία το έχω ως ιεροτελεστία να κάνω καφφέ να καθίσω και να αρχίσω να μελετάω το καθένα ξεχωριστά (σύγκριση εκδοτικών και τέτοια). (και) Σε αυτό είμαι ψυχαναγκαστικός. Αν θες κάτι πες με να το ψάξω.

Διαβάζω το "κοράνι" θεωρητικά δεν θα έπρεπε, όμως πως αλλιώς θα κατανοήσει κανείς σε βάθος τον τρόπο με τον οποιο σκέπτονται οι Ισλαμιστές.
Το έχω διαβάσει δύο φορές. Είναι αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο, δεν του αξίζει να είναι σε αυτή τη λίστα με τα βιβλία που δεν πρέπει να διαβάσει κάποιος. Αρκεί να βρεις αξιόπιστο εκδοτικό γιατί η μετάφραση του είναι λίγο περίεργη (έχει γραφτεί στα κορανικά αραβικά/σαν καθαρεύουσα των αραβικών πες) και έχουν τεθεί πολλές φορές ζητήματα αξιοπιστίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top