Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Γιατί Α' Πληθυντικό; Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν αισθάνομαι καθόλου μέρος αυτού του Α' Πληθυντικού.



οκ θα κανω επεξεργασια το ποστ για να προσθεσω!!!


ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αν και ειμαι πολυ μικρος..νομιζω πως μια τετοια προοπτικη βασισμενη πανω σε κατι που πραγματικα θα με ενδιαφερει και με καλη οργανωση θα με ενδιεφερε παρα πολυ και πιστευω πως θα το εκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
και δεν θα κάνεις κοινωνικό αγώνα με ανοιχτό ενδεχόμενο κανένα εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον σου, για να βελτιωθεί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα;

αν σηκωθούμε να φύγουμε όλοι οι νέοι (με την υποτιθέμενη πανεπιστημονική παραμόρφωση), η Ελλάδα σε ποιον θα μείνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν είχα τελειώσει τις σπουδές μου και μου δινόταν η ευκαιρία για εργασία με αξιοπρεπείς συνθήκες και μισθό και βέβαια θα το έκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Όταν τελειώσω τις σπουδές μου στην Ελλάδα έχω σκοπό να φύγω στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι,φυσικά και θα έφευγα στο εξωτερικό για καλύτερη ποιότητα σπουδών ή εργασίας.Το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω είναι πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα και είναι εφιαλτικός μονόδρομος το να γίνεις καθηγητής.Η ουσιαστική έρευνα και αυτό που αναζητώ εγώ απο το μελλοντικό επάγγελμα μου μάλλον βρίσκεται έξω και δεν θα το αφήσω να χαθεί(με όση σιγουριά μπορεί να χωρέσει αυτό).Τώρα για το αν θα με κρατούσε κάτι εδώ,πιστεύω όχι.Η οικογένεια,θα με καταλάβαινε και θα με στήριζε δεδομένου του οτι σκοπός και στόχος της δεν είναι να κρατήσει τα παιδιά της με αλυσίδες ώστε να παραμένουν κοντά της αλλά να τα αφήσει ελεύθερα να πετάξουν με τα δικά τους φτερά και να χτίσουν το δικό τους μέλλον χωρίς βέβαια να παύουν να τα στηρίζουν με κάθε μέσο.Απο την άλλη μεριά μια σχέση είναι ένας άλλος συναισθηματικός δεσμόςπου όταν τον βιώνεις δυσκολεύεσαι να σκεφτείς πως μπορεί να σπάσει.Προσωπική μου άποψη είναι πως στη σημερινή εποχή πρέπει να γίνουμε και λίγο ρεαλιστές,πρέπει να κοιτάμε το μέλλον και να επενδύουμε σε αυτό.Μια σχέση είναι μια σχέση φεύγει έρχονται άλλες ξαναφεύγουν..δεν πιστεύω είναι λόγος για να κρεμάσεις έτσι την επαγγελματική σου καριέρα και εν τέλει τη ζωή σου ολόκληρη..Ίσως ακούγεται σκληρό,όμως με τη διάσταση που πήρε η σημερινή ελληνική κοινωνία η αναζήτηση φυγής και η ανάπτυξη ενός τεχνοκρατικού χαρακτήρα προς επίτευξή της είναι κατ'εμέ αναπόφευκτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
και δεν θα κάνεις κοινωνικό αγώνα με ανοιχτό ενδεχόμενο κανένα εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον σου, για να βελτιωθεί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα;

αν σηκωθούμε να φύγουμε όλοι οι νέοι (με την υποτιθέμενη πανεπιστημονική παραμόρφωση), η Ελλάδα σε ποιον θα μείνει;
Ουτε με νοιαζει,ουτε με ενδιαφερει.Ποτε η χωρα δεν μου εδωσε κατι για να μπορω να νιωθω μερος της,κομματι της,οποτε καλη τυχη και σε μενα και σε αυτην.

Ας καθισουν να παλεψουν αλλη για αυτην.Εγω την παρτη μου θα κοιταξω,οπως κανουν ολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
και δεν θα κάνεις κοινωνικό αγώνα με ανοιχτό ενδεχόμενο κανένα εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον σου, για να βελτιωθεί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα;

αν σηκωθούμε να φύγουμε όλοι οι νέοι (με την υποτιθέμενη πανεπιστημονική παραμόρφωση), η Ελλάδα σε ποιον θα μείνει;

Ο καθένας απο μόνος του δέν μπορεί να κάνει τίποτα άν δέν βρίσκει ανταπόκριση απο άλλους, αυτά είναι σωστά αλλά μόνο σάν θεωρίες στην πράξη ανεφάρμοστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
και δεν θα κάνεις κοινωνικό αγώνα με ανοιχτό ενδεχόμενο κανένα εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον σου, για να βελτιωθεί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα;

αν σηκωθούμε να φύγουμε όλοι οι νέοι (με την υποτιθέμενη πανεπιστημονική παραμόρφωση), η Ελλάδα σε ποιον θα μείνει;
Εδώ συμφωνώ με τον nPb-υπάρχει και η δημιουργική Ελλάδα ρε παιδιά. Ας μην πλατσουρίζουμε στο βούρκο της μεμψιμοιρίας. Εμείς θα πρέπει να <<στήσουμε>> το αύριο... Προσωπικά εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ πριν φύγω- ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- σε βαθμό που θα εξαντλούσα κάθε πιθανή ευκαιρία που να σέβεται και θα καλύπτει ικανοποιητικά εμένα και τις ανάγκες μου. Τώρα θα μου πείτε το να συμβιβάζεσαι δεν είναι πάντα καλό ...οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Άλλο τί λέμε στην θεωρία άλλο στην πράξη.
Στην πραγματικότητα όσοι λένε οτι δέν θέλουν να εγκαταλείψουν την Ελλάδα για να παλέψουν να γίνει δημιουργική έχουν πολλά προβλήματα δυσκολίας όπως αποχωρισμός αγαπημένων προσώπων, δυσκολίες προσαρμογής σε νέο άγνωστο περιβάλλον, προβλήματα γλώσσας και πολλά άλλα κατα βάθος όλοι θα θέλαμε να είχαμε γεννηθεί κάπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γιατί όπου ακούω υπερβολική αγάπη για την πατρίδα,πιστεύω ότι κρύβεται τεράστιος ατομικισμός και εγωϊσμός; Αυτοί είναι οι πρώτοι που την "κάνουν" όταν τους έχεις ανάγκη η πατρίδα , που σαν καραμέλα έχουν συνέχεια στο στόμα τους!
Κάποιος που θέλει να ζει αξιοπρεπώς, να του αναγνωρίζουν αυτό που είναι και αυτά που έχει σπουδάσει, να τον αμοίβουν αξιοπρεπώς για την εργασία που προσφέρει,να έχει ίσες ευκαιρίες μ΄όλους , δεν μπορεί να αγαπάει την πατρίδα του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
δεν θα την άφηνα, αλλά το βλέπω να με διώχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να φύγω γενικά, αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν και άλλες επιλογές. Θα είναι μάλλον μονόδρομος η απόφαση να φύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τωρα λεω κατηγορηματικα ναι..σε μερικα χρονια οταν θα πρεπει να αποφασισω δεν ξερω αν αλλαξει κατι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Με τα χιλια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μου αρέσει η Ελλάδα, είναι η πατρίδα μου.
Εδώ γεννήθηκα,εδώ μεγαλώνω,εδώ έζησα πολλά,τα πάντα βασικά!!! Μου αρέσει το κλίμα της ,τα νησιά της,οι άνθρωποι της.
Αλλά ... νομίζω πως δεν έχουμε άλλη επιλογή.Εκείνη μας αφήνει,πια.
Άν είχα κάποιο μέλλον (υποθέτοντας πάντα ότι υπάρχει πρόταση από εξωτερικό χαχα) δεν θα έκανα το βήμα να φύγω.Όμως τώρα ναι θα το έκανα,αμέσως,χωρίς σκέψη.


Ξέρεις γιατί? Γιατί έρχεται πείνα.Πείνα.και δεν πάει μόνη της...φέρνει και παρέα.
Λέγεται κατάθλιψη,φόβος,έλλειψη ονείρων και πάνω απ'όλα ανύπαρκτη ιατρική περίθαλψη.Χωρίς λεφτά δεν ζεις.Ούτε εσύ,ούτε οι δικοί σου.

Ας μας δώσει δύναμη ο Θεός.Γιατί δεν θέλω καν να φανταστώ τί έρχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να ζω σαν μετανάστης στο εξωτερικό. Ας θα έχω πτυχία και διπλώματα...πάντα μετανάστης θα είμαι. Πάντα θα αναφέρω μια άλλη χώρα, ως πατρίδα μου. Δεν το θέλω αυτό. Ας φάω ψωμί και αλάτι, αλλά τουλάχιστον θα έχω δίπλα μου τους ανθρώπους που αγαπώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να ζω σαν μετανάστης στο εξωτερικό. Ας θα έχω πτυχία και διπλώματα...πάντα μετανάστης θα είμαι. Πάντα θα αναφέρω μια άλλη χώρα, ως πατρίδα μου. Δεν το θέλω αυτό. Ας φάω ψωμί και αλάτι, αλλά τουλάχιστον θα έχω δίπλα μου τους ανθρώπους που αγαπώ.
Σε τρομάζει το ότι θα είσαι μετανάστη; Παίρνεις υπηκοότητα. Problem solved! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
εσύ πήρες την Ελβετική; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futurama

Νεοφερμένος

Η futurama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το εξωτερικό δεν πρέπει να μας τρομάζει, ίσα ίσα, αν εδώ στο Ελλαδίτσα δεν εκτιμάνε τα προσόντα μας, θα κάτσουμε να πεινάσουμε; Η αδερφή μου είναι Ολλανδία και περνάει πολύ καλά, έχει μια καλή δουλειά και ένα επισης καλύτερο μισθό που της επιτρέπει να ταξιδεύει συχνά και να έρχεται να μας επισκέπτεται. και οι Ολλανδοί έχουν άδειες γύρω στις 25-30 το χρόνο.. Υπεραρκετές πιστεύω.. Αυτό θέλω να κάνω και εγώ σε μερικά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top