Ανήθικη πρόταση: Θα το κάνατε;

Ανήθικη πρόταση: Θα το κάνατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Ναί, γιατί όχι;

    Ψήφοι: 7 41.2%
  • Όχι και πάλι όχι!

    Ψήφοι: 5 29.4%
  • Θα το σκεφτόμουν αν υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι/προϋποθέσεις...

    Ψήφοι: 5 29.4%
  • ΔΞ/ΔΑ/ΕΑΣΚΜ (έχω άλλα στο κεφάλι μου)

    Ψήφοι: 0 0.0%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε πως κάποιος σας δίνει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό με το οποίο δε θα χρειαστεί να ξαναδουλεψετε στη ζωή σας εσείς και τα παιδιά σας με την προϋπόθεση να κάνετε σεξ μια βραδιά μαζί του, κάνοντας αυτά που θέλει εκείνος (τα αντίστοιχα και για τους άντρες).

Θα το κάνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τίποτε δεν υπάρχει που να μην αγοράζεται με χρήματα. Anyway, everybody has his price. Εδώ το "body" εννοείται στην κυριολεξία.

Από το να με "πηδάνε" μια ζωή, για ένα μεροκάματο, ένα κομμάτι ψωμί, ίσως είναι προτιμότερο να "πηδηχτώ" μια φορά και μετά να τραγουδώ "I ain't gonna work, another day in my life", σαν τους Monster Magnet. Άλλωστε το να κοστολογεί κάποιος τόσο ακριβά το τομάρι σου, εμπεριέχει αναπόφευκτα έναν κάποιον ερωτισμό. Είναι σαγηνευτικό, όπως και να το κάνουμε.

Μιλάμε για μια κοινωνία που δεν έχει καμμία ηθική απέναντι στην εκμετάλλευση, την εκπόρνευση και την υποδούλωση. Με το θεσμό της μισθωτής εργασίας, ή κατ' άλλους μισθωτής σκλαβιάς και τις γενιές των 800 ευρώ να επιφυλάσσονται στις μάζες. Με μόνο μια ψευδαίσθηση ελευθερίας και αυτοδιάθεσης, η οποίες όμως αρχίζουν και τελειώνουν στην κατανάλωση.

Όσο για τη συνείδησή μου; Θα διάβαζα μερικές φορές απανωτά την "Ιστορία της Ευτυχισμένης Πόρνης", της Ξαβιέρα Χολάντερ, αραχτός δίπλα σε μια πισίνα, κάποιες ηλιόλουστες ημέρες... ε, πού θα πήγαινε, θα κατάφερνα κάποτε να την καθησυχάσω.

Εάν δεν έπιανε αυτό, θα το έριχνα λίγο και στη θρησκεία, θα μετανοούσα, θα μετανοούσα, λίγη εξομολόγηση και κανένας επώνυμος πνευματικός, όλο και θα γαλήνευε η ψυχούλα μου, δεν μπορεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα το κάνατε;

Όχι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αν βρισκόμουν σε πολύ μεγάλη οικονομική ανάγκη, και ανέχεια, "ίσως" να το σκεφτόμουν. Αλλά θα κοίταζα την εμφάνιση του πριν, και θα κουβέντιαζα τα βίτσια του.(μη με κάνει και όλο σημάδια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Νομιζω οτι κανεναs δεν θα μαs προσφερε τοσα πολλα χρηματα για μια τοση μικρη απολαυση οσο νοστιμοs η νοστιμη και εμφανισιμοs η εμφανισιμη εαν ηταν καποιοs η καποια απο εμαs.Επομενοs δεν χρειαζεται να κολαζουμε την ψυχη μαs με τετοιεs σκεψειs αφου στην ουσια δεν προκειται ποτε να βρεθουμε σε τετοιου ειδουs διλληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε πως κάποιος σας δίνει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό με το οποίο δε θα χρειαστεί να ξαναδουλεψετε στη ζωή σας εσείς και τα παιδιά σας με την προϋπόθεση να κάνετε σεξ μια βραδιά μαζί του, κάνοντας αυτά που θέλει εκείνος (τα αντίστοιχα και για τους άντρες).

Θα το κάνατε;

Ειδικα με τους ορους που το θετεις, Α - ΝΕ - ΤΑ! Οχι απλα θα δεχομουν, αλλα θα της εστελνα και καθε μερα μετα λουλουδια που μου αλλαξε προς το (πολυ) καλυτερο τη ζωη. ;):D

Υ.Γ: Αμα πετυχετε καμια τετοια περιπτωση καντε το και αυθημερον, μην προλαβει και τον/ την πιασει μλκ κανενας αλλος πρωτα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Μιλάμε για μια κοινωνία που δεν έχει καμμία ηθική απέναντι στην εκμετάλλευση, την εκπόρνευση και την υποδούλωση.

Αυτή θα ήταν αρκετό για να δικαιολογήσεις τη δική σου "ανηθικότητα" (όπως το θέτεις).

Όσο για τη συνείδησή μου; ε, πού θα πήγαινε, θα κατάφερνα κάποτε να την καθησυχάσω.

...όλο και θα γαλήνευε η ψυχούλα μου, δεν μπορεί...

Τι θα ήταν αυτό ακριβώς που δε θα άφηνε τη συνείδησή σου να ησυχάσει; Οτι πούλησες το κορμί σου για τα χρήματα; Οτι άφησες κάποιον να σε εξαγοράσει για τα χρήματα; Οτι πούλησες τις ηθικές σου αξίες; Οτι θα το μάθαιναν οι συγγενείς και φίλοι σου;

Αν βρισκόμουν σε πολύ μεγάλη οικονομική ανάγκη, και ανέχεια, "ίσως" να το σκεφτόμουν. Αλλά θα κοίταζα την εμφάνιση του πριν, και θα κουβέντιαζα τα βίτσια του.(μη με κάνει και όλο σημάδια).

Καταρχήν θεωρητικά πάντα αν συγκρίνουμε τα χρήματα που θα σου έδινε και τα χρήματα που τώρα έχεις, αυτά που έχεις τώρα οικονομική ανέχεια θεωρούνται.:P
Δεύτερον, δε θα έχεις τη δυναοτότητα να επιλέξεις τι θα κάνετε, θα γίνεις το σεξουαλικό του αντικείμενο για μια μέρα. Χωρίς όρους.
Αν δηλαδή ήταν κάποιος εμφανίσιμος και δεν είχε ιδιαίτερα βίτσια, θα το έκανες πιο εύκολα;

Νομιζω οτι κανεναs δεν θα μαs προσφερε τοσα πολλα χρηματα για μια τοση μικρη απολαυση οσο νοστιμοs η νοστιμη και εμφανισιμοs η εμφανισιμη εαν ηταν καποιοs η καποια απο εμαs.Επομενοs δεν χρειαζεται να κολαζουμε την ψυχη μαs με τετοιεs σκεψειs αφου στην ουσια δεν προκειται ποτε να βρεθουμε σε τετοιου ειδουs διλληματα.

Θεωρητικά μιλάμε.:) Άσε που καμιά φορά όταν ο άλλος είναι σίγουρος οτι ποτέ δε θα του συμβεί κάτι δίνει τις πιο "ευθείς" (κι ίσως σκληρές) απαντήσεις.


Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ειδικα με τους ορους που το θετεις, Α - ΝΕ - ΤΑ! Οχι απλα θα δεχομουν, αλλα θα της εστελνα και καθε μερα μετα λουλουδια που μου αλλαξε προς το (πολυ) καλυτερο τη ζωη. ;):D

Υ.Γ: Αμα πετυχετε καμια τετοια περιπτωση καντε το και αυθημερον, μην προλαβει και τον/ την πιασει μλκ κανενας αλλος πρωτα! :P

Πέστα βρε Inso!!

Φυσικά και θα το έκανα χαζή είμαι; Με ένα μόνο πήδημα θα εξασφάλιζα όλη μου τι ζωή...:D Και άσχημος να ήταν δεν θα είχα πρόβλημα. Αρκεί να μου έδινε τα μισά προκαταβολή, μην με πιάσει και κορόιδο :P

Σιγά μην είχα και ενοχές! Τι άλλο θα ακούσω. Ίσα ίσα που ίσως να άρχιζα να πιστεύω και στο θεό αν συνέβαινε κάτι τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πέστα βρε Inso!!

Φυσικά και θα το έκανα χαζή είμαι; Με ένα μόνο πήδημα θα εξασφάλιζα όλη μου τι ζωή...:D Και άσχημος να ήταν δεν θα είχα πρόβλημα. Αρκεί να μου έδινε τα μισά προκαταβολή, μην με πιάσει και κορόιδο :P

Σιγά μην είχα και ενοχές! Τι άλλο θα ακούσω. Ίσα ίσα που ίσως να άρχιζα να πιστεύω και στο θεό αν συνέβαινε κάτι τέτοιο :P
μαζι σας!! σιγουρα ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί είχα αυτή τη συζήτηση παλιότερα σε ένα άλλο φόρουμ και οι περισσότερες κοπέλες είχαν φρικάρει και μόνο στην ιδέα, μάλιστα με κατέκριναν που έλεγα ανοιχτά οτι θα το έκανα. Τα επιχειρήματά τους ήταν πώς θα ζήσεις ξέροντας οτι πουλήθηκες για τα χρήματα και τι θα πεις στα παιδιά σου ή στον άνθρωπο που αγαπήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί είχα αυτή τη συζήτηση παλιότερα σε ένα άλλο φόρουμ και οι περισσότερες κοπέλες είχαν φρικάρει και μόνο στην ιδέα, μάλιστα με κατέκριναν που έλεγα ανοιχτά οτι θα το έκανα. Τα επιχειρήματά τους ήταν πώς θα ζήσεις ξέροντας οτι πουλήθηκες για τα χρήματα και τι θα πεις στα παιδιά σου ή στον άνθρωπο που αγαπήσεις.
υπαρχουν αλλα πολυ χειροτερα που μπορεισ να κανεισ απο αυτο ετσι ωστε να νιωθεις τυψεις ως προς την οικογενεια σου νομιζω... σιγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Περίμενε, να διευκρινισουμε κάτι. Μιλάμε για σεξ με το αντίθετο φύλο;

Αν ναι ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ;;

Εδω θα σκεφτόμουν ακόμα και να με πηδήξουν (μπρρρρ) για να μην ξαναδουλέψω ποτέ!
Δηλαδή ακόμα και έτσι. Μια ΕΦΙΑΛΤΙΚΗ νύχτα, μια ζωή χωρίς δουλειά. Παίζει.
(ναι ναι είμαι τοσο ξεφτίλας και όχι άντρας και όλα αυτά που λέγαμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε πως κάποιος σας δίνει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό με το οποίο δε θα χρειαστεί να ξαναδουλεψετε στη ζωή σας εσείς και τα παιδιά σας με την προϋπόθεση να κάνετε σεξ μια βραδιά μαζί του, κάνοντας αυτά που θέλει εκείνος (τα αντίστοιχα και για τους άντρες).

Θα το κάνατε;
Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο...

Αν μαθαίνατε ότι μια κοπέλα πήγε με κάποιον ζάπλουτο εχμμ.. να μη τον πω κ*λόγερο, να τον πω ηλικιωμένο για 214435446565755245777643634757755486484747285786868457284 ευρώ π.χ., θα λέγατε "μπράβο, έξυπνη κοπέλα, έκανε την τύχη της" ή "¨ΠΑΛΙΟΠ**ΤΑΝΑ Γ*ΜΩ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ" (μπορείτε να αλλάξετε τις εκφράσεις με κάτι ακόμα χαρακτηριστικότερο);

Αντίστοιχα, αν μαθαίνατε ότι ένας άντρας πήγε με κάποια ...ηλικιωμένη για τα ίδια χρήματα, θα λέγατε "πωω γάμησε ο τύπος και έκανε και την τύχη του" ή "Ο ΜΠ****ΡΔΟΣ Ο ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΤΡΑΣ Ο ΠΟΥΘΕΝΑΣ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ Κ*ΛΟΓΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ";

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλοι (myself included) όταν ακούμε για μια τέτοια περίπτωση αρχίζουμε να τους γαμωσταυρίζουμε όλους αυτούς και αυτές, όταν όμως ερχόμαστε εμείς στη θέση τους, το σκέφτομαστε καλά καλά και αρκετοί από εμάς το κάνουν κιόλας...

Και αυτό που από τη μια αρέσει σε όλους, αλλά από την άλλη το σιχαινόμαστε όλοι, είναι η κοστολόγηση, όχι του ανθρώπινου κορμιού, αλλά του ανθρώπου σαν ολότητα.

...ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ ΟΛΑ Γ*ΜΩ ΤΑ ΟΛΑ ΜΑΣ!!!

Άντε ας απαντήσω και στη Himela: ειλικρινά, δεν μπορώ να δώσω βέβαιη απάντηση, θα το σκεφτώ σοβαρά όμως αν μου τύχει. Πάντως δεν μπορώ ούτε καν να σκεφτώ τον εαυτό μου νεόπλουτο και να τεμπελιάζω, δηλαδή το να ταυτιστώ με όλους αυτούς τους πουθενάδες που βρίζω τόσο καιρό, αν το έκανα θα ήταν αποκλειστικά και μόνο για να ανεβάσω την αυτοεκτίμησή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν ήταν ωραίος και δεν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια, σίγουρα ναι.
Αν δεν ήταν ωραίος και δεν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια, μάλλον ναι.
Αν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια (ανεξαρτήτως εμφάνισης), θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ.
Γενικά δεν θα με προβλημάτιζε τόσο το θέμα ηθικής, αλλά κυρίως το πόσο δυσσάρεστο θα μου ήταν. Άλλωστε δεν θα έκανα κακό σε κανέναν πέραν του εαυτού μου.
Πάντως να μην ξαναδούλευα ποτέ δεν παίζει, θα ένιωθα άχρηστη. Θα ικανοποιούσα πρώτα όλα μου τα καταναλωτικά απωθημένα (mini cooper, ρινοπλαστική) και έπειτα όσα έμεναν θα τα επένδυα στην όποια επιχείρηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ειδικα με τους ορους που το θετεις, Α - ΝΕ - ΤΑ! Οχι απλα θα δεχομουν, αλλα θα της εστελνα και καθε μερα μετα λουλουδια που μου αλλαξε προς το (πολυ) καλυτερο τη ζωη. ;):D

Υ.Γ: Αμα πετυχετε καμια τετοια περιπτωση καντε το και αυθημερον, μην προλαβει και τον/ την πιασει μλκ κανενας αλλος πρωτα! :P

Αν ήταν ωραίος και δεν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια, σίγουρα ναι.
Αν δεν ήταν ωραίος και δεν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια, μάλλον ναι.
Αν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια (ανεξαρτήτως εμφάνισης), θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ.
Γενικά δεν θα με προβλημάτιζε τόσο το θέμα ηθικής, αλλά κυρίως το πόσο δυσσάρεστο θα μου ήταν. Άλλωστε δεν θα έκανα κακό σε κανέναν πέραν του εαυτού μου.
Πάντως να μην ξαναδούλευα ποτέ δεν παίζει, θα ένιωθα άχρηστη. Θα ικανοποιούσα πρώτα όλα μου τα καταναλωτικά απωθημένα (mini cooper, ρινοπλαστική) και έπειτα όσα έμεναν θα τα επένδυα στην όποια επιχείρηση μου.

Μου αρέσει ότι είστε βέβαιοι για το φύλο αυτού που θα σας το ζητήσει. Μπορείτε να αλλάξετε λίγο το γένος των επιθέτων και των αντωνυμιών και να απαντήσετε ξανά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου αρέσει ότι είστε βέβαιοι για το φύλο αυτού που θα σας το ζητήσει. Μπορείτε να αλλάξετε λίγο το γένος των επιθέτων και των αντωνυμιών και να απαντήσετε ξανά; :P
Χαχαχα, καλή ερώτηση. Η πιθανότητα θα ήταν η ίδια με αυτή που θα είχα να το κάνω με έναν άσχημο άνδρα με περίεργα/οδυνηρά βίτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Συγνωμη που θα σας το χαλασω...αλλα ποιος θα βρεθει να σας δωσει τοσα πολλα λεφτα για ενα πηδημα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μου αρέσει ότι είστε βέβαιοι για το φύλο αυτού που θα σας το ζητήσει. Μπορείτε να αλλάξετε λίγο το γένος των επιθέτων και των αντωνυμιών και να απαντήσετε ξανά; :P

Χα! Το ειχα φανταστει, για αυτο εγω στο Post μου ειχα δηλωσει, "Ειδικα ετσι οπως το θετεις", γιατι με τους ορους του αρχικου Post, μιλουσαμε για διαφορετικα φυλα.

Αλλα η απαντηση ειναι: Ναι, σιγουρα ναι. Δυσαρεστο, αλλα ελεος. Ας ειμαστε πραγματιστες. Να εχω οσα χρηματα θελω για μενα και τα παιδια μου; Εχετε καταλαβει τι προβληματα εχει ο κοσμος επειδη δεν εχει χρηματα; Αγχος, καταθλιψη, κτλ; Ακομα και μονο τα παιδια μου να καλυπτα και εγω να χρειαζομουν να δουλευω, παλι ναι θα ελεγα.

1 βραδυ vs 2 lifetimes (η δικη μου και του παιδιου μου) : Χρειαζεται να πω ποιος κερδιζει;

Αν ήταν ωραίος και δεν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια, σίγουρα ναι.
Αν δεν ήταν ωραίος και δεν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια, μάλλον ναι.
Αν είχε αηδιαστικά/οδυνηρά βίτσια (ανεξαρτήτως εμφάνισης), θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ.
Γενικά δεν θα με προβλημάτιζε τόσο το θέμα ηθικής, αλλά κυρίως το πόσο δυσσάρεστο θα μου ήταν. Άλλωστε δεν θα έκανα κακό σε κανέναν πέραν του εαυτού μου.
Πάντως να μην ξαναδούλευα ποτέ δεν παίζει, θα ένιωθα άχρηστη. Θα ικανοποιούσα πρώτα όλα μου τα καταναλωτικά απωθημένα (mini cooper, ρινοπλαστική) και έπειτα όσα έμεναν θα τα επένδυα στην όποια επιχείρηση μου.

Υποθετω δεν μιλαμε να σε αφησει και αναπηρη, αλλα να ειναι πχ σαδιστης. Ε οσο και να ποναει, νομιζω δεν συγκρινεται με τα οφελη. Οσον αφορα το να μην ξαναδουλεψεις, δεν νομιζω οτι ειπωθηκε κατι τετοιο. Αλλο να μην χρειαζεται να δουλεψεις, και αλλο να σε αναγκασουν. :) Δεν νομιζω κανενας μας να ηθελε να καθεται για παντα. Απλα δεδομενου του οτι αν εχεις απειρα λεφτα κ μπορεις να διαολοστειλεις πελατες, αφεντικα, κτλ σε περιπτωση που ειναι μλκες, να διαλεξεις εργασιακο περιβαλλον και τυπο δουλειας, και να επιλεξεις ποτε θα εργαζεσαι, βελτιωνονται πολυ οι συνθηκες εργασιας σου.

Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο...

Αν μαθαίνατε ότι μια κοπέλα πήγε με κάποιον ζάπλουτο εχμμ.. να μη τον πω κ*λόγερο, να τον πω ηλικιωμένο για 214435446565755245777643634757755486484747285786868457284 ευρώ π.χ., θα λέγατε "μπράβο, έξυπνη κοπέλα, έκανε την τύχη της" ή "¨ΠΑΛΙΟΠ**ΤΑΝΑ Γ*ΜΩ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ" (μπορείτε να αλλάξετε τις εκφράσεις με κάτι ακόμα χαρακτηριστικότερο);

Αντίστοιχα, αν μαθαίνατε ότι ένας άντρας πήγε με κάποια ...ηλικιωμένη για τα ίδια χρήματα, θα λέγατε "πωω γάμησε ο τύπος και έκανε και την τύχη του" ή "Ο ΜΠ****ΡΔΟΣ Ο ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΤΡΑΣ Ο ΠΟΥΘΕΝΑΣ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ Κ*ΛΟΓΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ";

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλοι (myself included) όταν ακούμε για μια τέτοια περίπτωση αρχίζουμε να τους γαμωσταυρίζουμε όλους αυτούς και αυτές, όταν όμως ερχόμαστε εμείς στη θέση τους, το σκέφτομαστε καλά καλά και αρκετοί από εμάς το κάνουν κιόλας...

Και αυτό που από τη μια αρέσει σε όλους, αλλά από την άλλη το σιχαινόμαστε όλοι, είναι η κοστολόγηση, όχι του ανθρώπινου κορμιού, αλλά του ανθρώπου σαν ολότητα.

...ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ ΟΛΑ Γ*ΜΩ ΤΑ ΟΛΑ ΜΑΣ!!!

Άντε ας απαντήσω και στη Himela: ειλικρινά, δεν μπορώ να δώσω βέβαιη απάντηση, θα το σκεφτώ σοβαρά όμως αν μου τύχει. Πάντως δεν μπορώ ούτε καν να σκεφτώ τον εαυτό μου νεόπλουτο και να τεμπελιάζω, δηλαδή το να ταυτιστώ με όλους αυτούς τους πουθενάδες που βρίζω τόσο καιρό, αν το έκανα θα ήταν αποκλειστικά και μόνο για να ανεβάσω την αυτοεκτίμησή μου.

Αν ακουσω οτι τον παντρευτηκε και περιμενει ποτε θα πεθανει, ενω ενδιαμεσα τον φροντιζει και ειναι ολη μερα στο πλευρο του, μηπως και της αφησει λεφτα, θα πω οτι ειναι βλαμμενη (αντιστοιχα για αντρα). Αν ακουσω οτι το εκανε ενα βραδυ και αποκατασταθηκε για παντα, θα πω: "Τον %#$@#%@$%...με προλαβε!" Οπως καταλαβαινεις, ειναι θεμα διαρκειας και συγκριτικου οφελους.

Και ας μην υπερβαλλουμε. Δεν ειναι θεμα ηθικης, αλλα λογικης. Και σε οποιοδηποτε καιρο αν ελεγες σε καποιον οτι θα ζησει για παντα οπως θελει, ενω θα υποφερει ενα βραδυ, οι πιο πολλοι το ιδιο θα επελεγαν.

Περίμενε, να διευκρινισουμε κάτι. Μιλάμε για σεξ με το αντίθετο φύλο;

Αν ναι ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ;;

Εδω θα σκεφτόμουν ακόμα και να με πηδήξουν (μπρρρρ) για να μην ξαναδουλέψω ποτέ!
Δηλαδή ακόμα και έτσι. Μια ΕΦΙΑΛΤΙΚΗ νύχτα, μια ζωή χωρίς δουλειά. Παίζει.
(ναι ναι είμαι τοσο ξεφτίλας και όχι άντρας και όλα αυτά που λέγαμε).

Ακριβως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είμαστε σε σχέση σε γάμο ή είμαστε ελεύθεροι;

Η απάντηση είναι δεν ξέρω και συνεπάγεται από τα παραπάνω.
Δε ξέρω αν είναι επειδή το χρήμα δεν παίζει για μένα και τόσο σημαντικό ρόλο ή επειδή πιστεύω πως αν ασχοληθώ με το επάγγελμα που σπουδάζω θα έχω μια άλφα οικονομική άνεση.

Από τη στιγμή που δε θα ήθελα να πάει ο άντρας μου με κάποια κι ας με είχε μετά εμένα στα πούπουλα, δε νομίζω να το έκανα ούτε εγώ, γιατί φαντάζομαι ότι σίγουρα κι εκείνος δε θα το επιθυμούσε, ας αναγκαζόμασταν να ζούμε με 3.60 μια ζωή. Θα είχαμε πίστη στους εαυτούς μας και στις αξίες μας. Κάποια πράγματα δεν αγοράζονται.

Αν ήμουν ανύπαντρη μητέρα, η ζωή μου ήταν σκατά, ε δε θα με ενοχλούσε να την κάνω χειρότερη για μένα και καλύτερη για το παιδί μου. Σε αυτή την περίπτωση δίνω μεγαλύτερες πιθανότητες στο να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υποθετω δεν μιλαμε να σε αφησει και αναπηρη, αλλα να ειναι πχ σαδιστης. Ε οσο και να ποναει, νομιζω δεν συγκρινεται με τα οφελη.

Δεν είναι μόνο αυτό. Αν είναι μπίχλας; Αν είναι ουρολάγνος; Αν είναι κοπρολάγνος; :sick: Αν είναι οπαδός του fisting? Αν θέλει πρωκτικό σεξ; Αν θέλει και τα 2 τελευταία μαζί; Μπρρρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top