• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Διάβασα ελάχιστα οπότε αν ειπώθηκε αυτό που θα ρωτήσω... shoot me :P

οι ομοιοπαθητικοί ζητούν κάποιες εξετάσεις πχ αίματος, ούρων για να αποφασίσουν ποιο φάρμακο θα χορηγήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διάβασα ελάχιστα οπότε αν ειπώθηκε αυτό που θα ρωτήσω... shoot me :P

οι ομοιοπαθητικοί ζητούν κάποιες εξετάσεις πχ αίματος, ούρων για να αποφασίσουν ποιο φάρμακο θα χορηγήσουν?

Από όσα ξέρω, μάλλον όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
https://www.homeopathy.gr/homeopathy/faq-m

και όμως κάνουν απ' ότι φαίνεται :)

Προσωπικά με ενδιέφερε πολύ η στάση της ομοιοπαθητικής στη σιδηροπενική αναιμία αλλά αυτά που γράφουν είναι παντελώς αόριστα.


έντιτ: ψάχνοντας στο άνω site βρήκα το όνομα κάποιου που λόγω επαγγέλματος είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι είναι κατηγορούμενος επειδή χορηγούσε ομοιοπαθητικά φάρμακα σε ασθενείς με καρκίνο, οι οποίοι απεβίωσαν ενώ κάποιες από τις περιπτώσεις ήταν ιάσιμες με τις μεθόδους της συμβατικής ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...


έντιτ: ψάχνοντας στο άνω site βρήκα το όνομα κάποιου που λόγω επαγγέλματος είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι είναι κατηγορούμενος επειδή χορηγούσε ομοιοπαθητικά φάρμακα σε ασθενείς με καρκίνο, οι οποίοι απεβίωσαν ενώ κάποιες από τις περιπτώσεις ήταν ιάσιμες με τις μεθόδους της συμβατικής ιατρικής.

Όλες οι συκιές δεν κάνουν γλυκά σύκα, νομίζω! (Προσωπικά, έχω εμπιστοσύνη μόνον στους μαθητές του κυρίου Βυθούλκα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανένα εφ' όσον πρόκειται για την υγεία μου, περαιτέρω δεν μου αρέσει καθόλου να παίρνω φάρμακα από όπου και αν προέρχονται.Θα πάρω δε, μόνο όταν δεν έχω άλλη επιλογή.
Μην ξεχνάμε επίσης ότι και στη δυτική ιατρική υπάρχουν ουκ ολίγα λαμόγια και αδαείς.

Αλλά με πάσα ειλικρίνεια σε περίπτωση ασθένειας η μόνη ασφαλής επιλογή -για μένα- είναι ο συμβατικός γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανένα εφ' όσον πρόκειται για την υγεία μου, περαιτέρω δεν μου αρέσει καθόλου να παίρνω φάρμακα από όπου και αν προέρχονται.Θα πάρω δε, μόνο όταν δεν έχω άλλη επιλογή.
Μην ξεχνάμε επίσης ότι και στη δυτική ιατρική υπάρχουν ουκ ολίγα λαμόγια και αδαείς.

Αλλά με πάσα ειλικρίνεια σε περίπτωση ασθένειας η μόνη ασφαλής επιλογή -για μένα- είναι ο συμβατικός γιατρός.

- Και πολύ άριστα πράττεις!
-Δεν ξεχνάμε, δεν ξεχνάμε!!!
-Ναι, αυτό που έχει δύναμη κι αξία (ειδικά σε θέματα υγείας), είναι του καθενός η πίστη ...και οι ευχές όλων των υπολοίπων(κάπου-κάπου!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μερικά ενδιαφέροντα αποσπάσματα συνέντευξης του Γ. Βυθούλκα.
(Για ολόκληρη τη συνέντευξη, πατήστε εδώ)

Με την ομοιοπαθητική έχετε θεραπεύσει περιστατικά που θεωρούνται ανίατα από την κλασική ιατρική. Μπορεί αυτό να γενικευθεί και να θεραπεύονται και ασθένειες που αποτελούν μάστιγα για την ανθρωπότητα;

Ασφαλώς η ομοιοπαθητική έχει μια διαφορετική αντίληψη για την αρρώστια και για το τι είναι ιάσιμο από την κλασική ιατρική. Αυτός είναι ο λόγος που, πολλές φορές, ανακοινώνεται στον άρρωστο ότι είναι αθεράπευτη η περίπτωση του, ενώ με την ομοιοπαθητική μπορεί να βρει λύση. Η ομοιοπαθητική δεν θεραπεύει τα πάντα και ακόμα, πολλές φορές, δεν μπορεί καν να ανακουφίσει τον άρρωστο. Σʼ αυτές τις περιπτώσεις, η συμβατική ιατρική έχει το λόγο και για τούτο όλοι οι σωστοί ομοιοπαθητικοί σέβονται την κατεστημένη ιατρική και τα επιτεύγματά της αλλά, συγχρόνως, γνωρίζουν πού είναι τα όρια της μιας και πού της άλλης.


Πόσος σημαντικός είναι ο ρόλος της ομοιοπαθητικής ως προληπτικής ιατρικής;

H ομοιοπαθητική είναι η κατεξοχήν προληπτική ιατρική διότι ενδείκνυται, κυρίως, στις αρχές των χρόνιων εκφυλιστικών νόσων. Έτσι μπορεί να προλάβει την εξέλιξη μιας χρόνιας νόσου που, με μαθηματική ακρίβεια, θα χειροτερεύσει έστω και κάτω από κάποια συμβατική θεραπευτική.


Ποιες άλλες εναλλακτικές θεραπευτικές θεωρείτε ότι έχουν επιστημονικότητα και ουσιαστικά θεραπευτικά αποτελέσματα;

Η εμπειρία μου δείχνει ότι αυτές οι θεραπευτικές που έχουν κάποια αποτελέσματα, με αξιολόγηση στη σειρά που τις αναφέρω, είναι η βελονοθεραπεία, η φυσική υγιεινή, η χειροπρακτική ή οστεοπαθητική και η φυτοθεραπεία.

Κάποιοι ψυχολόγοι ισχυρίζονται ότι η επιστροφή της φιλοσοφίας στην καθημερινή ζωή μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά στην επίλυση ψυχικών προβλημάτων.

Είναι γεγονός ότι οι λαοί που γνωρίζουν τα προβλήματα του καθένα μας εσωτερικά και τα προβλήματα του περιβάλλοντος και της κοινωνίας, θα τα λύσουν καλύτερα και γρηγορότερα από κάποιους άλλους που σφυρίζουν αδιάφορα και ενδιαφέρονται μόνο για την προσωπική τους καλοπέραση. Kαι εμείς οι Έλληνες είμαστε ένας λαός με έντονο εγωκεντρικό στοιχείο που, όμως, κάνει τους Ευρωπαίους να μας βλέπουν σαν αφελείς και επιπόλαιους. Εάν, επομένως, η διάθεσή μας είναι να αντιμετωπίσουμε με την ίδια επιπολαιότητα την επαναφορά της φιλοσοφίας στη ζωή μας, σίγουρα, θα μείνουν λόγοι κενοί ό,τι κι αν πούμε.

Για μένα φιλοσοφία ζωής είναι στάση ζωής απέναντι στις εσωτερικές μας αδυναμίες και προβλήματα και, ακόμα, στάση ζωής απέναντι στο περιβάλλον και την κοινωνία. Mια φιλοσοφική άποψη που δεν μετουσιώνεται σε πράξη, που δεν πηγάζει από πραγματικές ανάγκες για λύσεις σε προβλήματα, έχει από ελάχιστη έως καθόλου σημασία. Εάν π.χ. δεν δεχτούμε να έχουμε λιγότερες ανέσεις και αλόγιστα καταναλώνουμε ηλεκτρική ενέργεια για να έχουμε το air condition συνεχώς αναμμένο -έστω και αν δεν είναι εντελώς απαραίτητο- ή την τηλεόραση, εάν καίμε τα δάση, εάν ανήκουμε σε ένα κόμμα μόνο για να τα οικονομήσουμε και όχι για να βοηθήσουμε την κοινωνία εάν, εάν… τότε, σίγουρα, καμιά φιλοσοφία δεν μπορεί να βοηθήσει.


Η ομοιοπαθητική είναι ενταγμένη στα εθνικά συστήματα υγείας των περισσότερων ευρωπαϊκών χωρών. Πώς βλέπετε αυτό το θέμα για την Ελλάδα;

Σχεδόν όλα τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία, από τότε που έφερα την ομοιοπαθητική στην Ελλάδα -τέλη του ʽ60 μέχρι μέσα του ʽ80- πλήρωναν αδιαμαρτύρητα τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, αφού αυτά ήσαν πολύ φτηνά. Στα μέσα της δεκαετίας του ʽ80, ορισμένοι γιατροί θεώρησαν καλό να γράφουν φάρμακα τιμολογημένα με υπέρογκα ποσά και να τα παρουσιάζουν σαν ομοιοπαθητικά. Όταν οι επιθεωρητές της υγείας ανακάλυψαν αυτή την υπόθεση, εισηγήθηκαν την απάλειψη των ομοιοπαθητικών φαρμάκων από τις λίστες.

Επομένως, δεν φταίει ούτε το κράτος ούτε τα ασφαλιστικά ταμεία. Φταίει η απληστία των γιατρών και των φαρμακοποιών, που εμπλέκονταν με την ομοιοπαθητική. Θα έπρεπε να είναι ευθύνη της Ελληνικής Εταιρίας Ομοιοπαθητικής Ιατρικής να ενημερώνει και να παρακολουθεί αυτή την υπόθεση. Για να επιστρέψουν τα φάρμακα ομοιοπαθητικής στις λίστες, θα πρέπει να γίνει εισήγηση από την EEOI, έτσι ώστε να υπάρξει πλαφόν για θεραπεία ενός μηνός σε κάθε ασθενή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω ξαναπεί ότι δεν ξέρω πώς λειτουργεί ο μηχανισμός. Αυτό που ξέρω είναι ότι το μωρό όταν έχει κολικούς κλαίει απαρηγόρητα για 2 ώρες περίπου μέχρι να ηρεμήσει. Τις τελευταίες μέρες του δίνω το ομοιοπαθητικό μόλις αρχίσει το έντονο κλάμα, και σε 5 λεπτά ηρεμεί εντελώς.
Τι εχει μεσα;

Όλες οι συκιές δεν κάνουν γλυκά σύκα, νομίζω! (Προσωπικά, έχω εμπιστοσύνη μόνον στους μαθητές του κυρίου Βυθούλκα!)
Τους εχεις δοκιμασει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η ομοιοπαθητική δεν θεραπεύει τα πάντα και ακόμα, πολλές φορές, δεν μπορεί καν να ανακουφίσει τον άρρωστο. Σʼ αυτές τις περιπτώσεις, η συμβατική ιατρική έχει το λόγο και για τούτο όλοι οι σωστοί ομοιοπαθητικοί σέβονται την κατεστημένη ιατρική και τα επιτεύγματά της αλλά, συγχρόνως, γνωρίζουν πού είναι τα όρια της μιας και πού της άλλης.

Θα ήθελα να σημειώσω ότι το παραπάνω απόσπασμα του κυρίου Βυθούλκα, είναι από τα πλέον σημαντικά που έχω διαβάσει, καθώς δίνει μια ισορροπημένη οπτική μεταξύ των ήδη υπαρχουσών θεραπευτικών πρακτικών και των όποιων νέων, πέραν δηλαδή της ομοιοπαθητικής, παρουσιαστούν στο μέλλον. Το ζήτημα της γνώσης των ορίων της κάθε ιατρικής πρακτικής, είναι κατά τη γνώμη μου το κλειδί για τη σωστή θεραπευτική αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Eγώ αυτή την εποχή παίρνω Hypericum perforatum και δεν ξέρω ακόμα. 'Αρχισα να το παίρνω βέβαια πολύ αργά όταν πια είχα περάσει το πολύ χοντρό παλούκι για κανένα μήνα, οπότε δεν πιστεύω ότι μπορεί να είναι αντικειμενική η παρατήρησή μου γιατί θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο χρόνος γιάτρεψε το πρόβλημα (ο ένας μήνας που σε κάνει να ξεχνάς ή να συνηθίζεις μια κατάσταση) και όχι το φάρμακο. Από την άλλη, οι ομοιοπαθητικοί λένε ότι αυτά τα σκευάσματα δρουν πολύ αργά, οπότε δεν καταλαβαίνω τι είδους χρησιμότητα μπορεί να έχουν σε κάποιον που πεθαίνει και έχει ανάγκη εδώ και τώρα να κάνει κάτι για τον πόνο. To ίδιο βέβαια ισχύει και για τα κλασσικά φάρμακα συνήθως (με εξαιρέσεις πάντα, όπως τα αναλγητικά που δρουν άμεσα). Η διαφορά είναι ότι τα χημικά εθίζουν και προκαλούν παρενέργειες. Παλιότερα έχω ξαναχρησιμοποιήσει πριν δέκα χρόνια ομοιοπαθητικά και πιστεύω είχαν σε κάποιο βαθμό αποτέλεσμα. Επίσης ξέρω ότι τα ομοιοπαθητικά τα χρησιμοποιούν ακόμα και γιατροί της κλασσικής. Πιστεύω πολύ στα βότανα και στα φυτικά σκευάσματα. Με το χαμομήλι αντιμετώπιζα πολύ καλά ένα σοβαρότατο πρόβλημα που είχα στο στομάχι πριν δέκα χρόνια. Υπάρχουν πιστεύω πολλά συμφέροντα που δεν επιτρέπουν την ευρεία διάδοση αυτών των φυσικών θεραπειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ήθελα να σημειώσω ότι το παραπάνω απόσπασμα του κυρίου Βυθούλκα, είναι από τα πλέον σημαντικά που έχω διαβάσει, καθώς δίνει μια ισορροπημένη οπτική μεταξύ των ήδη υπαρχουσών θεραπευτικών πρακτικών και των όποιων νέων, πέραν δηλαδή της ομοιοπαθητικής, παρουσιαστούν στο μέλλον. Το ζήτημα της γνώσης των ορίων της κάθε ιατρικής πρακτικής, είναι κατά τη γνώμη μου το κλειδί για τη σωστή θεραπευτική αντιμετώπιση.
Αν και ειναι σημαντικο που το λεει αυτο, δε θα του εδινα και μεγαλυτερη σημασια απο αυτη που εχει, αφου δε θα μπορουσε ο κυριος Βυθουλκας (και ο καθε ομοιοπαθητικος) να ισχυριστει κατι διαφορετικο και να τον παρουν στα σοβαρα ;) Δλδ , αυτο θα περιμενα να λεει οποιοσδηποτε ομοιοπαθητικος και οποιος δε το λεει , δεν ειναι σοβαρος. Οχι οτι θα δωσω και παρασημο στην κυριο Βυθουλκα επειδη λεει κατι που εκ των πραγματων δε θα μπορουσε να ειναι διαφορετικο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκτός από αυτά που έγραψα προηγουμένως, μια σκέψη μου ακόμα είναι ότι ένα σοβαρό πρόβλημα που μου φαίνεται ότι υπάρχει με την ομοιοπαθητική είναι να εντοπίσει κανείς τον τύπο του (την εικόνα). Δηλαδή μπορεί μια γυναίκα να έχει την εικόνα του Arnica .... αλλά όταν μελετάς και τις άλλες εικόνες, να νοιώσεις ότι μπορείς να ταυτίσεις αυτή τη γυναίκα και με άλλες εικόνες. Ως μοντέλο σκέψης βέβαια ομολογώ ότι το βρίσκω εξαιρετικά ιδιοφυές, φιλοσοφημένο και ηθικό σε σύγκριση με την κλασσική ιατρική. Θα έλεγα υπάρχει μια σοφία σε όλο αυτό το οικοδόμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν και ειναι σημαντικο που το λεει αυτο, δε θα του εδινα και μεγαλυτερη σημασια απο αυτη που εχει, αφου δε θα μπορουσε ο κυριος Βυθουλκας (και ο καθε ομοιοπαθητικος) να ισχυριστει κατι διαφορετικο και να τον παρουν στα σοβαρα ;) Δλδ , αυτο θα περιμενα να λεει οποιοσδηποτε ομοιοπαθητικος και οποιος δε το λεει , δεν ειναι σοβαρος. Οχι οτι θα δωσω και παρασημο στην κυριο Βυθουλκα επειδη λεει κατι που εκ των πραγματων δε θα μπορουσε να ειναι διαφορετικο !

Το καλύτερο θα ήταν να βλέπαμε και τους γιατρούς της παραδοσιακής ιατρικής να σκέφτονται και να λειτουργούν έτσι. Ο κύριος Βυθούλκας φαίνεται να ξέρει τα όρια της δικής του επιστήμης, μακάρι να τα ήξεραν και οι υπόλοιποι γιατροί, κάτι για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι σωστοι τα ξερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ποιασ η διαφορά του ιστορικού που παίρνει ένας ομοιοπαθητικός από το ιστορικό του συμβατικού γιατρού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποιασ η διαφορά του ιστορικού που παίρνει ένας ομοιοπαθητικός από το ιστορικό του συμβατικού γιατρού?

Σε ρωτάει πάρα πολλά πράγματα για την ζωή σου που δεν τα ρωτάει ο συμβατικός, για να εντοπίσει τον τύπο σου. Εγώ τότε που πήγα, πριν πολλά χρόνια, ένοιωθα ότι πήγα σε ψυχολόγο και όχι σε γιατρό, και είχα πάει για ένα δερματικό πρόβλημα. Θεωρούν τον ασθενή ως σύνολο, ολιστικά,όχι ως σύμπτωμα, γι'αυτό τον ξετινάζουν στις ερωτήσεις για να έχουν το ψυχογράφημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν να βλέπαμε και τους γιατρούς της παραδοσιακής ιατρικής να σκέφτονται και να λειτουργούν έτσι. Ο κύριος Βυθούλκας φαίνεται να ξέρει τα όρια της δικής του επιστήμης, μακάρι να τα ήξεραν και οι υπόλοιποι γιατροί, κάτι για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρη.

Απο που φαινεται οτι ξερει τα ορια της επιστημης του; Λεει οτι "Η ομοιοπαθητική δεν θεραπεύει τα πάντα και ακόμα, πολλές φορές, δεν μπορεί καν να ανακουφίσει τον άρρωστο.", το οποιο ακουγεται μεν σαν μετριοπαθης αποψη, αλλα μονο αν θεωρουμε επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι η ομοιοπαθητικη θεραπευει κατι! Που δεν στηριζεται εμπεριστατωμενα καπου.

Κατα δευτερον, οταν τον ρωτανε για το ποιες ιατρικες μεθοδοι εχουν καποια επιστημονικοτητα, απανταει οτι...κατα την εμπειρια του εχουν οι ταδε. Ειναι σαν να με ρωτας ποιος ειναι ο επιστημονικος τυπος για τον υπολογισμο της ορμης και να σου λεω οτι κατα την εμπειρια μου η ορμη ισουται με τοσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η ομοιοπαθητική ενισχύει το ανοσοποιητικό και από αυτή την άποψη και μόνο έχει μεγάλη αξία γιατί κινητοποιεί τον οργανισμό να αντιδράσει από μόνος του και να αντισταθεί. Είναι πολύ καλή για ασθένειες που είναι στην αρχή τους, όχι για κάτι που έχει χρονίσει ούτε για κατεστραμένα όργανα. Δεν μπορεί ακόμα να λειτουργήσει το ίδιο σε έναν οργανισμό που είναι επιβαρυμένος από χρόνια χρήση χημικών ουσιών, δηλαδή άμα πας να θεραπεύσεις ένα ναρκομανή δίνοντας πασιφλόρα ή βαλεριάνα μάλλον γραφικός γίνεσαι. 'Οσο πιο παρθένος είναι ο οργανισμός, τόσο πιο αποτελεσματική είναι. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι είναι πολύ αποτελεσματική σε περιπτώσεις παιδιών αλλά και στα pets. Γιατί να έχει αποτέλεσμα στα pets ; Αυθυποβάλονται κι αυτά ; :hmm:Η δυσκολία βρίσκεται στο να βρεις το προφίλ του ανθρώπου, την εικόνα, γιατί οι περισσσότεροι είμαστε μεικτοί τύποι. Επίσης πιστεύω ότι όταν λέμε ομοιοπαθητική πρέπει να το διαχωρίζουμε από τα βότανα και τα φυτικά φάρμακα. Το χαμομήλι το ρόφημα δεν είναι ομοιοπαθτική αλλά εμένα μου έκανε άμεσα καλό τότε. Γιατί να έπαιρνα zandag αφού μπορούσα να βράζω χαμομήλι ; Για την γρίπη η γιαγιά μου έβραζε φύλα ευκάλυπτου, τα εισέπνεες και περνούσε αμέσως το συνάχι. Αυτά ήταν τα χρόνια που οι άνθρωποι μπορεί να πέθαιναν από πείνα αλλά ήταν πολύ πιο σοφοί και αγαπούσαν το σώμα τους και φρόντιζαν την ψυχή τους κάνοντας γιατροσόφια που σήμερα τα χλευάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η ομοιοπαθητική ενισχύει το ανοσοποιητικό και από αυτή την άποψη και μόνο έχει μεγάλη αξία γιατί κινητοποιεί τον οργανισμό να αντιδράσει από μόνος του και να αντισταθεί. Είναι πολύ καλή για ασθένειες που είναι στην αρχή τους, όχι για κάτι που έχει χρονίσει ούτε για κατεστραμένα όργανα. Δεν μπορεί ακόμα να λειτουργήσει το ίδιο σε έναν οργανισμό που είναι επιβαρυμένος από χρόνια χρήση χημικών ουσιών, δηλαδή άμα πας να θεραπεύσεις ένα ναρκομανή δίνοντας πασιφλόρα ή βαλεριάνα μάλλον γραφικός γίνεσαι.

αποδειξεις επ αυτου υπαρχουν η θα μας πουν οτι περασε ο κοληκος του μωρου οποτε να η αποδειξη?

Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι είναι πολύ αποτελεσματική σε περιπτώσεις παιδιών αλλά και στα pets. Γιατί να έχει αποτέλεσμα στα pets ; Αυθυποβάλονται κι αυτά ;

εχεις στοιχεια η ετσι απλα το λες?

'Οσο πιο παρθένος είναι ο οργανισμός, τόσο πιο αποτελεσματική είναι.

ε ναι φυσικα οσο πιο υγειης ειναι ο οργανισμος τοσο καλυτερα δουλευει η ομοιοπαθητικη. ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ αν δεν εχεις τιποτα σε φτιαχνει:P

φυσικα "δουλευει" στα παιδια οταν ημουν μικρος ειχα συνεχεις γριπες, με πηγαν σε ομοιοπαθητικο και τρεις μηνες μετα (και μια μετακομιση) μου ειχαν περασει οι συνεχεις γριπες (που ειχαν κρατησει περιπου 3 μηνες επισις).

ΑΡΑ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΨΕ.

το οτι ζουσαμε σε ενα σπιτι τιγκα στην υγρασια και μετακομισαμε, το οτι αρρωστησα ΜΙΑ φορα με βρογχητιδα και μετα απλα υποτροπιαζα μεχρι που ηρθε καλοκαιρι και μου περασε δεν ειχε ΚΑΜΙΑ σχεση με την ιαση, ΜΟΝΟ τα χαπια καθαρης ζαχαρης ειχαν σχεση.

-----------

κανενα χαπακι γλυκοζης για την πανδημια της H1N1 εχει βλακει η ομοιοπαθητικη η το ταμιφλου ειναι καλυτερο?:p

------------

Η ομοιοπαθητικη εχει θεραπευσει ποτε κατι πραγματικα σοβαρο?

Τυφος, ευλογια, λεπτοσπυροση, HIV, καρκινος, μυοκαρδιτιδες, εμπολα, χαντα, υπατητηδες, φοιματιωση, διαβητης, σκληρηνση κατα πλακας κτλ κτλ εχει θεραπευσει ποτε τιποτα απο αυτα?

μια εντυποσιακη αλητια που ειδα, οταν καποιος πατησει στο google multiple sclerosis βγαινουν ενα καρο site με πληροφοριες για το τι ειναι πως να ζησεις με αυτο, τι προγνοση εχει, μελετες και στατιστικες.

αν πατησεις multiple sclerosis homeopathy βγαζει ενα καρο site με ειδικους που εχουν "θεραπευσει" πολλους με σκληρηνση κατα πλακα και προτεινουν τα δικα τους ομοιοπαθητικα φαρμακα για μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ τιμη.

Αλλα οι κλασικοι γιατροι ειναι οι κλεφτες οχι οι ΑΛΗΤΕΣ που πανε να εκμεταλευτουν την απελπισια και το πονο ανθρωπων με μια αρρωστια που θα τους ΣΑΚΑΤΕΨΕΙ.

Δεν ειναι περιεργο πως κανενας με σκληρηνση κατα πλακας ο οποιος δεχθηκε μονο οποιοπαθητικη δεν εχει βγει να πει την αποψη του 5-10-15 χρονια μετα?

Οχι περιεργο δεν ειναι καθολου, γιατι 15 χρονια μετα ειναι τοσο αναπηρος που δεν μπορει ουτε τα σαλια του να καταπιει ποσο μαλλον να πει οτι η ομοιοπαθητικη του στερησε μερικα λειτουργικα χρονια.

ΑΛΗΤΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτός ο θυμός σου βρε epote...μόνιμα θυμωμένος είσαι. Είπαμε δεν θεραπεύονται κατεστραμένα όργανα, τί γράφεις για καρκίνους και όλα αυτά ; Το να τους λες αλήτες τους ανθρώπους έχει διαφορά, ανεπαρκείς σε πολλά θέματα και ψεύτες αρκετοί απ'αυτούς ναι, αλλά όχι όλοι άχρηστοι και αλήτες. Εμένα ο δικός μου τότε μου είχε πει ξεκάθαρα όχι κύριε, δεν αλλάζει αυτό το δερματικό με ομοιοπαθητική γιατί εκεί έχει καταστραφεί το δέρμα (πρώτον) και δεύτερον το έχετε αφήσει πολύ καιρό. Δεν ήταν απατεώνας, έβλεπα όμως καθημερινά κάποιον δικό του ασθενή επειδή δουλεύαμε μαζί και κάτι δερματικό που είχε μετά από λίγο καιρό ομοιοπαθητικής μεταμορφωνόταν κυριολεκτικά. Τον βλέπαμε όλοι τον άνθρωπο, δεν έκανε ούτε λέιζερ, κι όμως αυτό το παλούκι που είχε βγάλει, κατά καιρούς μειώνοταν ο όγκος του. Το ότι δεν έφυγε είναι άλλη υπόθεση, αυτό συνέβη γιατί ήταν πολύ σοβαρό, όμως για να αλλάζει, κάτι λέει αυτό για την ομοιοπαθητική. Όσον αφορά τα pets που με ρώτησες, ναι έχω μαρτυρίες ανθρώπων, τι να σου πω, εκτός αν είναι ψεύτες. Τί όφελος είχαν να μου πουν ψέμματα ότι τα σκυλιά τους έγιναν καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top