Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
:worry:
λοιπόν,
δεν είμαι επαγγελματίας της ψ-υγείας,
μα από τη στιγμή που
η συντριπτική πλειοψηφία είναι τα ετερό σπιτικά,
δεν μπορούμε να αντλήσουμε στατιστική πληροφορία από το δείγμα.
...λέω τώρα,
δεν ξέρω πως τα κάνετε εκεί στις αγγλίες :look:


Σωστά δεν είσαι επ.ψ-υγείας.

Με λίγα λόγια το επιχείρημα του ότι οι γκέι γονείς θα ''βγάλουν'' γκέι παιδιά καταρρίπτεται από την πραγματικότητα ότι οι στρέητ γονείς ''βγάζουν'' γκέι παιδιά και αυτό έγκειται στην στατιστική σταθέρα της εμφάνισης της ομοφυλοφιλίας φυσιολογικά στη κοινωνία.Όπως και να έχει δεν γνωρίζω κάποια μελέτη που να υποστηρίζει τη στερεοτυπική αντίληψη ότι οι γκέι γονείς θα κάνουν γκέι τα παιδιά τους.Ο φόβος είναι άλλος για τα παιδιά γκέι γονέων και έχει να κάνει με την ομοφοβία σε πρώτο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ειμαι κατα!!Αμα θελουν να παντρευτουν ας πανε στην Ολλανδια να το κανουν..Ε ενταξει..Αυτο μας ελειπε,ο γαμος των ομοφυλοφιλων...Εχουμε ολα τα αλλα,εχουμε και τους ομοφυλοφιλους με τα προβληματα τους..Εγω ειμαι κατα, ασυζητητει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σωστά δεν είσαι επ.ψ-υγείας.

Με λίγα λόγια το επιχείρημα του ότι οι γκέι γονείς θα ''βγάλουν'' γκέι παιδιά καταρρίπτεται από την πραγματικότητα ότι οι στρέητ γονείς ''βγάζουν'' γκέι παιδιά και αυτό έγκειται στην στατιστική σταθερά της εμφάνισης της ομοφυλοφιλίας φυσιολογικά στη κοινωνία. Όπως και να έχει δεν γνωρίζω κάποια μελέτη που να υποστηρίζει τη στερεοτυπική αντίληψη ότι οι γκέι γονείς θα κάνουν γκέι τα παιδιά τους. Ο φόβος είναι άλλος για τα παιδιά γκέι γονέων και έχει να κάνει με την ομοφοβία σε πρώτο βαθμό.
Βρε κοίταξε τι έχουμε πάθει εδώ μέσα!
Την μια μας λες ομοφοβικούς, την άλλη μας λες ότι <<η θάλασσα είναι νερό>>, άρα πίνεται. Συγνώμη, ήθελε να πω ότι υποστηρίζεις πως αφού οι γκέι έχουν φυσιολογικούς γονείς, άρα τι μας νοιάζει αν τα παιδιά υιοθετηθούν από γκέι ζευγάρια;
Εδώ θα σε μαλώσω γιατι μπερδεύεις δύο άνδρες, οι οποίοι πρακτικώς ενώ είναι αδύνατο να τεκνοποιήσουν, ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ.
Είσαι και επιστήμονας! Αντροπή. Ναι αντροπή θα σου έλεγε ο χατζηχρήστος και κάποιοι παλαιότεροι ακόμα.

Φυσιολογικό, στην απλή καθημερινότητα μας, είθισται να αποκαλείται ότι μας δίνει η φύση.

Αρα, αφύσικο είναι ότι προσπαθείς να μας πείσεις.
Και ούτε ομοφοβικοί είμαστε, ούτε και σε αντιπαθούμε.
Απλά διακατεχόμαστε από τις πανάρχαιες καταβολές μας και περιμένουμε το καλοκαίρι για να γευτούμε τα ώριμα φρούτα και δεν βιάζουμε εαυτούς προκειμένου να ανακαλύψουμε τον <<έρωτα>>.

Ισως στους επόμενους αιώνες τα πράγματα αλλάξουν και τα παιδιά να παραγγέλλονται με προδιαγραφές και να τα διανέμουν ντιλίβερι.
Ως τότε κάνε και λίγη υπομονή, δεν ανακάλυψες την Αμερική με το να δοκιμάσεις ως τον εθισμό στο ομόφυλο σεχ. Είναι προσωπικό σου θέμα, όπως είναι και δικό μου να συνεχίσω την παράδοση. Όχι μόνο στο τσάμικο, αλλά και σε ότι μπορώ να αποκαλώ φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βρε κοίταξε τι έχουμε πάθει εδώ μέσα!
Την μια μας λες ομοφοβικούς, την άλλη μας λες ότι <<η θάλασσα είναι νερό>>, άρα πίνεται. Συγνώμη, ήθελε να πω ότι υποστηρίζεις πως αφού οι γκέι έχουν φυσιολογικούς γονείς, άρα τι μας νοιάζει αν τα παιδιά υιοθετηθούν από γκέι ζευγάρια;
Εδώ θα σε μαλώσω γιατι μπερδεύεις δύο άνδρες, οι οποίοι πρακτικώς ενώ είναι αδύνατο να τεκνοποιήσουν, ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ.
Είσαι και επιστήμονας! Αντροπή. Ναι αντροπή θα σου έλεγε ο χατζηχρήστος και κάποιοι παλαιότεροι ακόμα.

Φυσιολογικό, στην απλή καθημερινότητα μας, είθισται να αποκαλείται ότι μας δίνει η φύση.

Αρα, αφύσικο είναι ότι προσπαθείς να μας πείσεις.
Και ούτε ομοφοβικοί είμαστε, ούτε και σε αντιπαθούμε .
Απλά διακατεχόμαστε από τις πανάρχαιες καταβολές μας και περιμένουμε το καλοκαίρι για να γευτούμε τα ώριμα φρούτα και δεν βιάζουμε εαυτούς προκειμένου να ανακαλύψουμε τον <<έρωτα>>.

Ισως στους επόμενους αιώνες τα πράγματα αλλάξουν και τα παιδιά να παραγγέλλονται με προδιαγραφές και να τα διανέμουν ντιλίβερι.
Ως τότε κάνε και λίγη υπομονή, δεν ανακάλυψες την Αμερική με το να δοκιμάσεις ως τον εθισμό στο ομόφυλο σεχ. Είναι προσωπικό σου θέμα, όπως είναι και δικό μου να συνεχίσω την παράδοση. Όχι μόνο στο τσάμικο, αλλά και σε ότι μπορώ να αποκαλώ φυσιολογικό.


Νομίζω ότι τέτοιες αντιδράσεις είναι θεμιτό να ακούγονται μέσα στην κοινωνία σύμφωνα με τον πλουραλισμό της κάθε δημοκρατίας θεωρώ σοφό όμως να αντιμετωπίζονται με προσοχή ακριβώς σε ότι αφορά τα λάθος στερεότυπα και φυσικά σε σχέση με τις ομοφοβικές αντιλήψεις που μπορεί να υποδαυλίζουν.Πάντως εάν ήμουν ομοφυλόφιλος θα στεκόμουν κυρίως στο κίνδυνο που τέτοια στερεότυπα δημιουργούν για τον τορπιλισμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων αυτής της κοινωνικής ομάδας.

Θέλω να σημειώσω ξανά ότι τόσο η Ψυχολογία όσο και η Ψυχιατρική εργάζονται σταθερά προς την κατεύθυνση της καταπολέμισης του στίγματος που προέρχεται δυστυχώς από τέτοιες αντιλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω ότι τέτοιες αντιδράσεις είναι θεμιτό να ακούγονται μέσα στην κοινωνία σύμφωνα με τον πλουραλισμό της κάθε δημοκρατίας θεωρώ σοφό όμως να αντιμετωπίζονται με προσοχή ακριβώς σε ότι αφορά τα λάθος στερεότυπα και φυσικά σε σχέση με τις ομοφοβικές αντιλήψεις που μπορεί να υποδαυλίζουν. Πάντως εάν ήμουν ομοφυλόφιλος θα στεκόμουν κυρίως στο κίνδυνο που τέτοια στερεότυπα δημιουργούν για τον τορπιλισμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων αυτής της κοινωνικής ομάδας.
Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε τελικά.
Ο τορπιλισμός της ομάδας που κόπτεται η επιστήμη, με τον τρόπο που τον προβάλεις κ. Ψ. επιστήμονα, αδιαφορεί (τουλάχιστο) για όλο το οικοδόμημα που εδώ και αιώνες υφίσταται. Όπως αδιαφορώ και εγώ από την μεριά μου για ότι κάνει η κοινότητα των γκέι. Δεν μπορείς να πεις ότι έχουν το ίδιο βάρος οι δυο τοποθετήσεις.
Καλείσαι τελικώς να μου απαντήσεις και ερμηνεύσεις την έννοια των γονιών και με βάση την Ελληνική γλώσσα. Επιστημονικά δηλαδή και όχι χαρακτηρίζοντας με ομοφοβικό.
Θέλω να σημειώσω ξανά ότι τόσο η Ψυχολογία όσο και η Ψυχιατρική εργάζονται σταθερά προς την κατεύθυνση της καταπολέμησης του στίγματος που προέρχεται δυστυχώς από τέτοιες αντιλήψεις.
Μήπως εργάζονται εκεί που υπάρχει χώρος για καλούς πελάτες;
Και καλά να τους γιατρέψουν, αλλά να τους φουσκώνουν τα μυαλά, λέγοντας τους ότι δυνητικά και αν υπογράψουν κάποια χαρτιά, μπορούν να αποκαλούνται γονείς, δεν βλέπω να προστατεύει την υγεία τους. Τουναντίον μάλιστα προκαλεί προβλήματα. Και ας παραβλέψω τα προβλήματα που τους προκαλεί, κακώς βέβαια αλλά για να προχωρήσει η κουβέντα μας. Για παιδιά που θα αναλάβουν την προστασία τους αυτές οι ομάδες που <<τόσο η Ψυχολογία όσο και η Ψυχιατρική εργάζονται>> δεν υπάρχουν δικαιώματα; Μόνο οι γκέι είναι η ευπαθής και συμπαθής ομάδα και θα πρέπει όλοι μας να συνδράμουμε ώστε να μην κατατρέχετε;


Τα παιδιά δεν είναι; :redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface: η πλέον ευπαθής ομάδα; Και γιατί έχω μας δημιουργείτε την εντύπωση οτι δεν ενδιαφέρεστε για τα παιδιά;
Καμιά αναφορά για τις ευαίσθητες ψυχούλες τους απο εσάς. Καμιά! :redface:


Εσείς κ. Ψυχολόγε θα μπορούσατε να αναλάβετε την ευθύνη απόδοσης ενός παιδιού σε ένα ζευγάρι γκέι;:hmm:
Αλλά και να απαντήσετε ευθέως και όχι με υπεκφυγές και ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΥΣ χαρακτηρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θέλω να σημειώσω ξανά ότι τόσο η Ψυχολογία όσο και η Ψυχιατρική εργάζονται σταθερά προς την κατεύθυνση της καταπολέμησης του στίγματος που προέρχεται δυστυχώς από τέτοιες αντιλήψεις.
αυτο ειναι το λαθος..

η αληθεια επρεπε να ενδιαφερει την επιστημη ,οχι να βγαλει κανενα στιγμα.
αυτα ειναι για τους κοινωνιολογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ας μην μπαίνουμε σε κυκλική αέναη συζήτηση.Να προσθέσω ότι δεν χαρακτηρίζω σχεδόν ποτέ άτομα αλλά αναφέρομαι σε αντιλήψεις και ότι σαφώς η επιστήμη κινείται στη βάση της σωστής ενημέρωσης για το θέμα ώστε να αφαιρέσουμε το στίγμα.Η Ψυχολογία ενδιαφέρεται προτίστως για το well being του ανθρώπου.

Σε προσωπικό επίπεδο έχω τοποθετηθεί για τα πιστεύω μου σε άλλες σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ας μην μπαίνουμε σε κυκλική αέναη συζήτηση. Να προσθέσω ότι δεν χαρακτηρίζω
εδώ θα προσθέσω για εσένα τον χαρακτηρισμό των εχόντων φυσιολογικές σεξουαλικές προτιμήσεις (στρ8) ως ομοφοβικούς.
αναφέρομαι σε αντιλήψεις και ότι σαφώς η επιστήμη κινείται στη βάση της σωστής ενημέρωσης για το θέμα ώστε να αφαιρέσουμε το στίγμα.
και η βάση της σωστής ενημέρωσης είναι η προβολή της ζωής των γκέι; Οσο αφορά για το στίγμα ή το έχεις ή δεν το έχεις. Π.χ. το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας. Αλλά δεν βλέπω να στιγματίζουμε, όλοι οι διαφωνούντες εδώ μέσα, τους γκέι. Αρα το <<στίγμα>> όπως λες, μάλλον είναι στην φαντασία της ψυχολογίας.
Η Ψυχολογία ενδιαφέρεται προτίστως για το well being του ανθρώπου.

Σε προσωπικό επίπεδο έχω τοποθετηθεί για τα πιστεύω μου σε άλλες σελίδες.
Οι τοποθετήσεις σου έχουν το εξής χαρακτηριστικό. Είναι όλες μονόπλευρες.

Υ.Γ. 1. σε τελική ανάλυση έχεις καταλάβει ότι είναι τελείως διαφορετικό να απευθύνεσαι σε άτομα που έχουν το στίγμα (κατά δική σου παραδοχή) και σε ανθρώπους που θεωρούν ότι η σεξουαλική τους συμπεριφορά για να είναι αρμονική απαιτεί την συνύπαρξη ενός άνδρα και μιας γυναίκας και η τεκνοποίηση τους δίνει τον χαρακτηρισμό <<γονείς>>;

Υ.Γ. 2. διακρίνω ότι επιμελώς υπεκφεύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Το παιδί θα βιώσει την προκατάληψη είτε είναι είτε δεν είναι σωστή. Δεν είμαι υπέρ της άσχημης συμπεριφοράς σε κανένα και για κανένα λόγο, αλλά υπάρχει, αυτό δεν αλλάζει απο τη μία μέρα στην άλλη, θελεί πολλή δουλειά ο κόσμος για να μπορέσει να είναι open minded σε τέτοια θέματα.
Η συλλογιστική σου σε τι συνεισφέρει ώστε να γίνει η κοινωνία περισσότερο open minded;
Αυτό μας έλειπε, επειδή ο κόσμος είναι μαλακισμένος και δεν ξέρει τι του γίνεται, να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια και να αποδεχόμαστε όποια μαλακισμένη προκατάληψη κυκλοφορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Να πω λίγο κάτι σε όλους αυτούς που τα έχουν βάλει με την Ψυχολογία και την επιστήμη... Η επιστήμη και η Ψυχολογία εννοείται ως επιστήμη, δε βγάζουν συμπεράσματα απ' το κεφάλι τους. Γίνονται έρευνες και μελέτες για σειρά ετών μέχρι να αποδειχτεί κάτι. Απλά μερικοί δεν τα δέχονται γιατί η ισχυρογνωμοσύνη τους τούς τυφλώνει.... Κι εγώ πότε δεν ακούω μόνο τη μία γνώμη, μπορεί κάλλιστα να ερευνήσω κάποιο θέμα και εδώ μέσα μπορεί να μην έχει δίκιο ο Panos28... Αλλά, εντάξει όλοι οι ψυχολόγοι στον κόσμο συμφωνούν με αυτήν την άποψη αν τώρα κάποιος άλλος δεν το δέχεται για διάφορους δικούς του λόγους, κάμπτομαι και τον αφήνω στη γνώμη του γιατί απλά δεν καταλαβαίνει... Καλημέρα σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ θα σε μαλώσω γιατι μπερδεύεις δύο άνδρες, οι οποίοι πρακτικώς ενώ είναι αδύνατο να τεκνοποιήσουν, ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ.
Και γονιός είναι αυτός που γεννάει μόνο?


Φυσιολογικό, στην απλή καθημερινότητα μας, είθισται να αποκαλείται ότι μας δίνει η φύση.
Ουτε απλη ειναι η καθημερινοτητα μας,ουτε φυσιολογικο καλειται οτι μας δινει η φυση,αυτο που λες καλείται "πρωτόγονο" νομίζω πως εχουμε ξεφυγει αρκετα απο τα ορια στα οποια μας περιορισε εξαρχης η φυση.Αλλιώς με βαση τον ορισμο που δινεις,δε ξερω για εσενα,παντως εγω ειμαι μη φυσιολογική.


Απλά διακατεχόμαστε από τις πανάρχαιες καταβολές μας και περιμένουμε το καλοκαίρι για να γευτούμε τα ώριμα φρούτα και δεν βιάζουμε εαυτούς προκειμένου να ανακαλύψουμε τον <<έρωτα>>.
ΔιακατέχεσΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η συλλογιστική σου σε τι συνεισφέρει ώστε να γίνει η κοινωνία περισσότερο open minded;
Αυτό μας έλειπε, επειδή ο κόσμος είναι μαλακισμένος και δεν ξέρει τι του γίνεται, να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια και να αποδεχόμαστε όποια μαλακισμένη προκατάληψη κυκλοφορεί.
Εδώ, δεν συναγωνιζόμαστε την θετική ψήφο, απλά και μόνο θέτουμε τις απόψεις μας ανοιχτά και καθαρά και δίχως εμπάθειες.
Στους χαρακτηρισμούς - ομοφοβικοί, ρατσιστές, κλειστόμυαλοι – βλέπω ότι πρόσθεσες και κάτι που αρνούμαι να καταλάβω, μαλακισμένη προκατάληψη.
Αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω και επιστήμονες; οι οποίοι μας λένε ότι η επιστήμη τους ασχολείται με το well being και αρνούνται ότι χαρακτηρίζουν, να ολισθαίνουν και να δίνουν θετική ψήφο σε χαρακτηρισμούς όπως (μαλακισμένη προκατάληψη).


Υ.Γ. κυρία, ψημένο καλαμπόκι, το μυαλό μας είναι ανοιχτό.
Το μόνο που είναι κλειστό, είναι το έντερο μας σε πεοεισχωρήσεις και για κανένα λόγο δεν θα αποδεχτούμε ότι οι πεο-πρωκτοεισχωρήσεις προάγουν αυτό το open mind, είτε το δικό μας είτε ευρύτερα της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Open minded είναι να αφήνεις ήσυχους τους ανθρώπους στο κρεβάτι τους ανεξαρτήτως αν είσαι στρέιτ η γκέι. Open minded δεν είναι να χρησιμοποιείς χυδαίες εκφράσεις περί πρωκτού για να επιχειρηματολογήσεις λέγοντας γκέι αυτούς που διαφωνούν με εσένα (ή ανθέλληνες σε άλλα θέματα ή φιλοπασόκους αλλού κτλ κτλ κτλ).

Όσο για τις ευπαθείς ομάδες, τα παιδιά, ψυχολογικά προβλήματα μπορεί να έχουν όπως αναφέρθηκε προηγουμένως από τον κοινωνικό περίγυρο και το πως θα αντιμετωπίσουν αυτή τη μορφή οικογένειας οι άνθρωποι γύρω τους. Οι γκέι δεν είναι φύσει καλύτεροι ή χειρότεροι στην ανατροφή ενός παιδιού και έχουν τις ίδιες πιθανότητες με ένα ζευγάρι που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει (και οι οποίοι ούτε αυτοί είναι σωστό να αποκαλούνται γονείς σύμφωνα με αυτά που έγραψες πριν) να προκαλέσουν κακό στο υιοθετημένο παιδί, για αυτό υπάρχει πρόνοια, για να αξιολογήσει τις συνθήκες μέσα στις οποίες το παιδί θα μεγαλώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Έχω πετύχει στο διαδίκτυο αγγελίες από ομοφυλόφιλους και λεσβίες που ψάχνουν για φίλο του αντίθετου φύλου για να κάνουν οικογένεια. Γενικά έχω την εντύπωση ότι πολλοί στρέφονται σε αυτή τη λύση (και με τις σύγχρονες μεθόδους, δε χρειάζεται καν να κάνει έρωτα το "ζευγάρι" για να πιάσει παιδί).

Αν έχω την τύχη στο μέλλον να συνάψω μια πολύ έντονη -φιλική προφανώς- σχέση με κάποια καλή κοπέλα λεσβία, θα μου άρεσε να κάνω οικογένεια μαζί της. Και θα ζούμε εγώ, ο σύντροφός μου, αυτή, η σύντροφός της και τα παιδιά μας στο ίδιο σπίτι. :)
Μην πέσετε να με φάτε, δεν το έχω σκεφτεί πολύ, απλά μου ακούγεται καλή ιδέα! :P

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Η συλλογιστική σου σε τι συνεισφέρει ώστε να γίνει η κοινωνία περισσότερο open minded;
Αυτό μας έλειπε, επειδή ο κόσμος είναι μαλακισμένος και δεν ξέρει τι του γίνεται, να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια και να αποδεχόμαστε όποια μαλακισμένη προκατάληψη κυκλοφορεί.

Δεν νομίζω να συνεισφέρει κάπου αλλά να σου πω την αλήθεια ούτε θέλω.Δεν θα μου άρεσε να βλέπω δύο γονείς (γιατί γονείς θα είναι, άλλωστε θα μεγαλώνουν το παιδί) και ένα μικρό στη μέση να φωνάζει είτε μπαμπά 1, μπαμπά 2 είτε μπαμπά τον πιο αρρενωπό και τον άλλο μαμα?:hmm: Νομίζω πάει πολύ.

Εσυ που δεν ανήκεις λοιπόν σε αυτό τον μαλακισμένο κόσμο όπως τον αποκαλείς, κάνεις κάτι για να υποστηρίξεις αυτό που πιστεύεις τόσο θερμά, ή απλά κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια όπως όλοι οι άλλοι και αποδέχεσαι αυτή τη μαλακισμένη όπως αποκαλείς προκατάληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Αν έχω την τύχη στο μέλλον να συνάψω μια πολύ έντονη -φιλική προφανώς- σχέση με κάποια καλή κοπέλα λεσβία, θα μου άρεσε να κάνω οικογένεια μαζί της. Και θα ζούμε εγώ, ο σύντροφός μου, αυτή, η σύντροφός της και τα παιδιά μας στο ίδιο σπίτι. :)
Μην πέσετε να με φάτε, δεν το έχω σκεφτεί πολύ, απλά μου ακούγεται καλή ιδέα! :P

-petros

Η ιδέα σου θεωρείται πλέον ξεπερασμένη :P

Αυτό που πλέον έχεις την ευκαιρία να κάνεις είναι εσύ και ο σύντροφός σου να βρείτε μια γυναίκα-δότρια ωαρίων η οποία θα δώσει τα ωαρια της στον καθέναν από σας . Έπειτα θα βρείτε δυο διαφορετικές γυναίκες - παρενθετες μητέρες προκειμένου να κυοφορήσουν το παιδί του καθενός από εσάς . Το αποτέλεσμα είναι μια τετραμελης οικογενεια με εσενα των σύντροφό σου και τα παιδιά σας τα οποία θα είναι και ετερελοθαλη αδερφια αφου θα εχουν την ιδια φυσικη μητερα και πατέρες εσας :redface:

Μπορεί να φαντάζει σαν μια ιστορια απο το μακρινό μελλον και άκρως ακατάλληλη για τα ελληνικά δεδομένα αλλά σε λίγα χρόνια θα αποτελει καθημερινότητα . :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η ιδέα σου θεωρείται πλέον ξεπερασμένη :P

Αυτό που πλέον έχεις την ευκαιρία να κάνεις είναι εσύ και ο σύντροφός σου να βρείτε μια γυναίκα-δότρια ωαρίων η οποία θα δώσει τα ωαρια της στον καθέναν από σας . Έπειτα θα βρείτε δυο διαφορετικές γυναίκες - παρενθετες μητέρες προκειμένου να κυοφορήσουν το παιδί του καθενός από εσάς . Το αποτέλεσμα είναι μια τετραμελης οικογενεια με εσενα των σύντροφό σου και τα παιδιά σας τα οποία θα είναι και ετερελοθαλη αδερφια αφου θα εχουν την ιδια φυσικη μητερα και πατέρες εσας :redface:

Μπορεί να φαντάζει σαν μια ιστορια απο το μακρινό μελλον και άκρως ακατάλληλη για τα ελληνικά δεδομένα αλλά σε λίγα χρόνια θα αποτελει καθημερινότητα . :rolleyes:
Λίαν προβληματικό το delivery σπερμάτων και ωαρίων, αλλά προβληματικότατη είναι η εικόνα με τον έναν πατέρα στριμωγμένο στην γωνιά και τον ενεργητικό πατέρα να ντιτ..... αλλά και αλαξοκ@λιές να κάνουν και αυτή η εικόνα δεν είναι και τόσο ευδιάκριτη στα παιδιά. Εδώ χρειάζεται και ο Ψυχολόγος. Να εξηγήσει όμως τί;
Οσο φαντάζομαι την σκηνή………..

Υ.Γ. και το ματωμένο πανώ απο την διαδήλωση, να γράφει:

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές!


Ζήτω η παγκόσμια ημέρα της διάλυσης των παραδοσιακών οικογενειών.


Ζήτω η απαγόρευση τεκνοποίησης με τον πανάρχαιο και ξεπερασμένο τρόπο.

Τόσο απλά και εφιαλτικά είναι τα πράγματα που συζητάμε εδώ μέσα. Τόσο απλά και ομοφοβικά και ρατσιστικά και και και .....άστα να πάνε!:/:
Η δε οικογένεια του Πέτρο, να βραβεύεται με το βραβείο (συγχωρήστε με δεν βρίσκω όνομα), ως πρότυπη και προς μίμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Η οικογένεια είναι ένας θεσμός ο οποίος είναι διαφορετικός από περιοχή σε περιοχή καθώς επίσης αλλάζει μορφή με το πέρασμα του χρόνου ! Ο άνθρωπος είναι σε θέση μέσω της τεχνολογίας και της προόδου της ιατρικής να καταφέρει το παραπάνω . Το πρόβλημα που βλέπω από το μήνυμα σου είναι πως σου είναι βαθιά ριζωμένο πως οι ομοφυλόφιλοι έχουν μεγάλο εθισμό με το σεξ σε σημείο να το κάνουν μπροστά στα παιδιά τους . Η δε οικογένεια του Πετρου δεν θα βραβευτεί με κανένα βραβείο γιατί θα είναι φυσιολογικοί ! Ευτυχώς που οι καιροί αλλάζουν και οι άνθρωποι ωριμάζουν.....και κάτι τέτοιο αυτη τη στιγμη ειναι εφικτο και στο μέλλον καθημερινό!
Επίσης η παράδοση είναι κάτι που αλλάζει και αν μεναμε στη στασιμότητα ο πολιτισμος μας δεν θα ειχε εξελιχθει ποτε ...! Ο ορος τους θεσμου της οικογενειας αλλάζει καθημερινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μην αρχίζει η κινδυνολογία. Οι ετεροφυλόφιλοι είναι πολύ περισσότεροι από τους ομοφυλόφιλους, ανέκαθεν ίσχυε αυτό. Οι "παραδοσιακές" οικογένειες δεν πρόκειται να διαλυθούν γιατί όλοι οι ετεροφυλόφιλοι θα συνεχίσουν να δημιουργούν τις οικογένειες τους με τον γνωστό πανάρχαιο τρόπο. Αυτό που είπε ο Πέτρος και ο Avicii είναι για τους ομοφυλόφιλους που θέλουν να κάνουν οικογένεια.
Δεν νομίζω να συνεισφέρει κάπου αλλά να σου πω την αλήθεια ούτε θέλω.Δεν θα μου άρεσε να βλέπω δύο γονείς (γιατί γονείς θα είναι, άλλωστε θα μεγαλώνουν το παιδί) και ένα μικρό στη μέση να φωνάζει είτε μπαμπά 1, μπαμπά 2 είτε μπαμπά τον πιο αρρενωπό και τον άλλο μαμα?:hmm: Νομίζω πάει πολύ.
Εσυ που δεν ανήκεις λοιπόν σε αυτό τον μαλακισμένο κόσμο όπως τον αποκαλείς, κάνεις κάτι για να υποστηρίξεις αυτό που πιστεύεις τόσο θερμά, ή απλά κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια όπως όλοι οι άλλοι και αποδέχεσαι αυτή τη μαλακισμένη όπως αποκαλείς προκατάληψη?
Τι σημαίνει "πάει πολύ" και τι σημαίνει "δεν θα μου άρεσε"; Και μένα δεν μου αρέσουν τα σκυλάδικα. Να απαγορεύσουμε λοιπόν τα σκυλοτράγουδα και να βάλουμε λουκέτο στα μαγαζιά που τα παίζουν. Τι λες;
Συζητάμε για ένα κοινωνικό ζήτημα που χρίζει αντικειμενικής αντιμετώπισης. Αν μπορείς να μου πεις σε τι υστερεί ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων από ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων στην ανατροφή ενός παιδιού ή κάποιο άλλο σοβαρό επιχείρημα -πέραν του τι "δεν θα σου άρεσε"- θα το εκτιμούσα. Γιατί κι εγώ δεν έχω καταλήξει εντελώς αλλά τείνω να είμαι υπέρ εφόσον τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι θετικά στις υιοθεσίες (άσε που είμαι και αντίθετη στις απαγορεύσεις γενικότερα).

ΥΓ. Διαπιστώνω ότι κάποιες "απαγορευμένες" λέξεις ενοχλούνε ακόμα στις πολιτισμένες κοινωνίες μας, lol! Το σχόλιο για τις μαλακισμένες προκαταλήψεις ήταν γενικότερο επειδή είπε η enrose ότι τα παιδιά που ζουν σε οικογένειες ομοφυλόφιλων θα βιώνουν προκαταλήψεις επειδή η κοινωνία δεν είναι open minded ενώ και στα λόγια της διακρίνεται μια προκατάληψη απέναντι σε αυτές τις οικογένειες. Απάντησα λοιπόν - γενικεύοντας για τις προκαταλήψεις κάθε μορφής- ότι τις πολεμάμε, δεν τις αναπαράγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν έχω την τύχη στο μέλλον να συνάψω μια πολύ έντονη -φιλική προφανώς- σχέση με κάποια καλή κοπέλα λεσβία, θα μου άρεσε να κάνω οικογένεια μαζί της. Και θα ζούμε εγώ, ο σύντροφός μου, αυτή, η σύντροφός της και τα παιδιά μας στο ίδιο σπίτι. :)
Μην πέσετε να με φάτε, δεν το έχω σκεφτεί πολύ, απλά μου ακούγεται καλή ιδέα! :P

-petros
Κάτι παρόμοιο υπάρχει στο Grey's Anatomy, χαχα. Α, και στο Modern Family υπάρχει και μια οικογένεια ομοφυλόφιλων, η οποία παρουσιάζεται αρκετά ρεαλιστικά. Θα πρότεινα σε όσους από εδώ τρομάζουν ακόμα και στην ιδέα, να το παρακολουθήσουν για να δουν ότι δεν είναι όπως το φαντάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top