Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Κανόνας κατά την άποψή μου στο αν μια σχέση μπορεί να κρατήσει αν υπάρχει διαφορά ηλικίας, δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον, δεν μπορεί να μπει σε γυάλα.
Γιατί, έχω ζήσει σχέση με μικρότερο και άφηνε κατά πολύ πίσω μεγαλύτερους, σε άποψη για τη ζωή και το τί σημαίνει να "μοιράζεσαι" με κάποιον τις μέρες σου, και όχι απλά να υπάρχεις, και έχω ζήσει και σχέση με μεγαλύτερο που με έκανε να θέλω να πάρω φόρα και να σπάσω ότι βρώ μπροστά μου από τα νευρα μου...
Η ηλικία παίζει ρόλο, αλλά εάν η σχέση δεν στοιχειωθετηθεί γύρω από το μύθο της διαφοράς, σίγουρα θα έχει παραπάνω να δώσει και για τους δύο.
Δεν λέω, ενδιαφέρει πολύ κόσμο το "τι θα πουν οι άλλοι", αλλά αυτοί οι άλλοι δεν έχουν σχέση με την πραγματική "σχεση" που και αυτή πρέπει να είναι το επίκεντρο.
Αν τα βρίσκεις με έναν άνθρωπο που είναι 5 ή έστω και 10 χρόνια μικρότερος/μικρότερη, μαγκιά σου.
Αν τα βρίσκεις με έναν άνθρωπο που είναι 5 ή έστω και 10 χρόνια μεγαλύτερός/μεγαλύτερη, πάλι μαγκιά σου...

στο μέσα μας πρέπει να περνάμε καλά - η κοινωνία πάντα θα έχει τους δικούς της κανόνες και εμείς στην προσωπική μας ζωή τους δικούς μας. Αν δεν φοράμε τα "κοστούμια" που περιμένουν οι γύρω μας να βάλουμε γιατί "έτσι είναι το σωστό" (και ποιος το λεει αυτό?) θα είμαστε πιο ουσιαστικοί.
Γουστάρω να είμαι με κάποιον που απλά με κάνει και νιώθω "εγώ", όσο και να είναι αυτός ο άνθρωπος.
:)
respect:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Κανόνας κατά την άποψή μου στο αν μια σχέση μπορεί να κρατήσει αν υπάρχει διαφορά ηλικίας, δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον, δεν μπορεί να μπει σε γυάλα.
Γιατί, έχω ζήσει σχέση με μικρότερο και άφηνε κατά πολύ πίσω μεγαλύτερους, σε άποψη για τη ζωή και το τί σημαίνει να "μοιράζεσαι" με κάποιον τις μέρες σου, και όχι απλά να υπάρχεις, και έχω ζήσει και σχέση με μεγαλύτερο που με έκανε να θέλω να πάρω φόρα και να σπάσω ότι βρώ μπροστά μου από τα νευρα μου...
Η ηλικία παίζει ρόλο, αλλά εάν η σχέση δεν στοιχειωθετηθεί γύρω από το μύθο της διαφοράς, σίγουρα θα έχει παραπάνω να δώσει και για τους δύο.
Δεν λέω, ενδιαφέρει πολύ κόσμο το "τι θα πουν οι άλλοι", αλλά αυτοί οι άλλοι δεν έχουν σχέση με την πραγματική "σχεση" που και αυτή πρέπει να είναι το επίκεντρο.
Αν τα βρίσκεις με έναν άνθρωπο που είναι 5 ή έστω και 10 χρόνια μικρότερος/μικρότερη, μαγκιά σου.
Αν τα βρίσκεις με έναν άνθρωπο που είναι 5 ή έστω και 10 χρόνια μεγαλύτερός/μεγαλύτερη, πάλι μαγκιά σου...

στο μέσα μας πρέπει να περνάμε καλά - η κοινωνία πάντα θα έχει τους δικούς της κανόνες και εμείς στην προσωπική μας ζωή τους δικούς μας. Αν δεν φοράμε τα "κοστούμια" που περιμένουν οι γύρω μας να βάλουμε γιατί "έτσι είναι το σωστό" (και ποιος το λεει αυτό?) θα είμαστε πιο ουσιαστικοί.
Γουστάρω να είμαι με κάποιον που απλά με κάνει και νιώθω "εγώ", όσο και να είναι αυτός ο άνθρωπος.
:)

Ξέρεις που κολλάω;Πολλοί (κυρίως) άνδρες υποκρίνονται πως τα βρίσκουν με μια 7-8 χρόνια νεότερη μόνο και μόνο για να πηδήξουν.ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ρε φίλε να είσαι 28-29 και να μου λες πως πας με το 16χρονο για τα ψυχικά του χαρίσματα,λες ΨΕΜΜΑΤΑ.
ΥΓ.Μην αρχίζετε οι άνδρες από κάτω τα σχόλια του τύπου δεν είμαστε όλοι ίδιοι,καταντάτε γραφικοί.Δε χρειάζεται να αποδείξετε σ ένα φορουμ το πόσο γαμάτοι είστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ξέρεις που κολλάω;Πολλοί (κυρίως) άνδρες υποκρίνονται πως τα βρίσκουν με μια 7-8 χρόνια νεότερη μόνο και μόνο για να πηδήξουν.ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ρε φίλε να είσαι 28-29 και να μου λες πως πας με το 16χρονο για τα ψυχικά του χαρίσματα,λες ΨΕΜΜΑΤΑ.
ΥΓ.Μην αρχίζετε οι άνδρες από κάτω τα σχόλια του τύπου δεν είμαστε όλοι ίδιοι,καταντάτε γραφικοί.Δε χρειάζεται να αποδείξετε σ ένα φορουμ το πόσο γαμάτοι είστε.

Γιατί, ο 45 με την 25 το ιδιο δε θα θελει? Ειναι ανηλικες στα 16 θεωρητικα, αλλα ορισμενα κοριτσια εχουν ξεπεταχτει πολυ πριν την ωρα τους. Εφοσον ζητουν το ιδιο - σεξ- ποιος ο λογος να μην τα βρουν? Εκτος αν ενας απο τους δυο ταλαιπωρειται και παιζει κοροιδια αναμεταξυ τους. Δηλ. αυτος της ταζει λαγους κι αυτη πιστευει. Αλλα αυτο ισχυει σε ολες τις ηλικιες. Κι αν εκει που περνα καλα ο 28, δει πως τα λενε κι ωραια και τη γουσταρει σαν ατομο περα απο κορμι? Πως εισαι σιγουρος πως δεν τα βρισκουν καλα μεταξυ τους και το σεξ ειναι ο κοινος παρονομαστης τους? Σκοπος ειναι μια συνειδητοποιημενη κατασταση, οχι δουλεμα δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Γιατί, ο 45 με την 25 το ιδιο δε θα θελει? Ειναι ανηλικες στα 16 θεωρητικα, αλλα ορισμενα κοριτσια εχουν ξεπεταχτει πολυ πριν την ωρα τους. Εφοσον ζητουν το ιδιο - σεξ- ποιος ο λογος να μην τα βρουν? Εκτος αν ενας απο τους δυο ταλαιπωρειται και παιζει κοροιδια αναμεταξυ τους. Δηλ. αυτος της ταζει λαγους κι αυτη πιστευει. Αλλα αυτο ισχυει σε ολες τις ηλικιες. Κι αν εκει που περνα καλα ο 28, δει πως τα λενε κι ωραια και τη γουσταρει σαν ατομο περα απο κορμι? Πως εισαι σιγουρος πως δεν τα βρισκουν καλα μεταξυ τους και το σεξ ειναι ο κοινος παρονομαστης τους?

Άλλα πράγματα ζητάει ένας 28άρης από τη ζωή του,άλλα ένα 16χρονο.Κάτι δε πάει καλά όταν σ αυτή την ηλικία και οι 2 θέλουν το ίδιο.Υποτίθεται στα 28 σου είσαι πιο ώριμος άνθρωπος (υποτίθεται πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υποτίθεται στα 28 σου είσαι πιο ώριμος άνθρωπος (υποτίθεται πάντα).
Και από πότε το σεξ είναι κάτι ανώριμο; Εκτός κι αν ζούμε στο Κωλοκοτρονίτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Άλλα πράγματα ζητάει ένας 28άρης από τη ζωή του,άλλα ένα 16χρονο.Κάτι δε πάει καλά όταν σ αυτή την ηλικία και οι 2 θέλουν το ίδιο.Υποτίθεται στα 28 σου είσαι πιο ώριμος άνθρωπος (υποτίθεται πάντα).

Τιποτα δεν υποτιθεται. Υπαρχουν ανδρες εντελως ανωριμοι στην ηλικια που αναφερεσαι και κοριτσια 16 που πατανε μια 20αρα στα μυαλα. Εχει να κανει με χαρακτηρα κατα κυριο λογο και βιωματα. Θεωρητικα ξαναλεω 16 ειναι ανηλικες, αλλα ορισμενες ειναι πολυ ξεπεταγμενες και δεν μπορουν να συγχρονιστουν με τους συνομιληκους κι ετσι εμπλεκονται με μεγαλυτερους κι ερωτευονται. Γνωριζω κοπελα που ηταν 17 οταν τον γνωρισε κι αυτος 35. Εβγαιναν ανετα, παρα τα επικριτικα σχολια που ακουγαν απο τους γυρω. Σημερα η κοπελα 27 και εκεινος 45, ειμαι καλεσμενη στον γαμο τους.
Σκοπος ειναι να υπαρχει ειλικρινεια στις σχεσεις, εκει ειναι το δυσκολο κομματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Και από πότε το σεξ είναι κάτι ανώριμο; Εκτός κι αν ζούμε στο Κωλοκοτρονίτσι...

Θεωρείς ώριμο το να είσαι 28 χρονών και να μπλέκεις με 16χρονα μόνο για σεξ;Εγώ πάντως όχι.
mindcircus έχεις ένα δίκιο,αλλά το παράδειγμα που αναφέρεις νομίζω συμβαίνει πολύ σπάνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
mindcircus έχεις ένα δίκιο,αλλά το παράδειγμα που αναφέρεις νομίζω συμβαίνει πολύ σπάνια.
Σπάνιο δεν είναι το φαινόμενο αγαπητέ, σπάνια είναι η ειλικρίνεια γι'αυτό ακούς πολλές περιπτώσεις που σε κάνουν να αηδιάζεις.
Κι εδω στο θεμα μιλαμε για ερωτα, δε μιλαμε για μαλακοπιτουρες που δεν μπορουν να κουμανταρουν μια συνομιληκη τους απο τα κομπλεξ τους και κοροιδευουν κοριτσακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάντως ξέρω κι εγώ τέτοια ζευγάρια (εκτός από εμένα και τον boyfriend), οπότε δεν μπορεί να είναι και τόσο σπάνιο πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χτυπας και φευγεις... μικρη μεγαλη δεν σε νοιαζει... ωραιους γλουτους και μπουστο να εχει και ολα τα αλλα μετα τα 30. Εξαλλου και οι γκομενες το ιδιο δεν κανουν? :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
'Ωχου μωρε πάλι, είπαμε δε λέμε για αρπαχτές και μαλακίες, λέμε για σχέσεις με αισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πάντως ξέρω κι εγώ τέτοια ζευγάρια (εκτός από εμένα και τον boyfriend), οπότε δεν μπορεί να είναι και τόσο σπάνιο πια.


?
για πε ηλικίες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
αν και γενικα δε μ αρεσει να χρησιμοποιω επιχειρηματα του τυπου ¨αν συνεβαινε σε μενα " πιστευω δε θα το επαιρνα καθολου ψυχραιμα αν η κορη μου εμπλεκε με τυπο πολυ μεγαλυτερο της , ποσο μαλλον σε μικρη ηλικια .Το ιδιο και για γιο δηλαδη , αλλα με κορη πολυ περισσοτερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
αν και γενικα δε μ αρεσει να χρησιμοποιω επιχειρηματα του τυπου ¨αν συνεβαινε σε μενα " πιστευω δε θα το επαιρνα καθολου ψυχραιμα αν η κορη μου εμπλεκε με τυπο πολυ μεγαλυτερο της , ποσο μαλλον σε μικρη ηλικια .Το ιδιο και για γιο δηλαδη , αλλα με κορη πολυ περισσοτερο .

Είναι σαν αυτό που λένε μερικοί:
«Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία, αρκεί ο γιός μου να μη βγει πούστης...»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
Είναι σαν αυτό που λένε μερικοί:
«Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία, αρκεί ο γιός μου να μη βγει πούστης...»

αυτο σκεφτηκα κι εγω ακριβως . Και η αληθεια ειναι πως δεν εχω και προβλημα με την ομοφυλοφιλια :P .
Τωρα αν με ρωτας αν ο γιος μου θελω να ειναι στρειτ η γκευ , θα σου πω θελω να ειναι στρειτ. Δε ξερω αν ειναι κατακριτεο αυτο .
Σε περιπτωση που ηταν γκευ ομως , ετσι οπως σκεφτομαι τωρα δε νομιζω οτι θα τρελαινομουν κιολας , πιστευω θα τον στηριζα.
Αλλα μεχρι να το ζησει καποιος πιστευω ,δε μπορει να πει με σιγουρια . Ολοι στα λογια αθλους κανουμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tων ζευγαριών που ξέρω ή τις δικές μας?


δεν έχει σημασία. σα να σε πηραν τηλ απο εταιρία δημοσκοπήσεων. πες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
δεν έχει σημασία. σα να σε πηραν τηλ απο εταιρία δημοσκοπήσεων. πες

25-33
22-36
24-42
26-45
50-67
37-51

Oι γυναίκες είναι οι μικρότερες σε αυτούς που ξέρω
Κουίζ: βρείτε σε ποιό γκρουπ είμαι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poetofmadness

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
η τελευταία μου σχέση ήταν με μια κοπέλα 9 χρόνια μεγαλύτερη μου...ηταν η καλύτερη σχέση που έχω κανει θα με σημαδέψει για πάντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγω δεν το βρισκω παραλογο. εχω φιλες που ειναι 18-19 και εχουν σχεση με 30ρηδες πανω απο 2 χρονια....! εχω καθηγητη στο φροντηστηριο που ειναι 33 και η κοπελα του ειναι 20....το θεμα ειναι να τα βρισκεις με τον αλλο...απο τη στιγμη που εισαι ενταξει μαζι του...η ηλικια ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε ενδιαφερει....!ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top