Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μα αν μεγαλώσει σε ορφανοτροφείο θα έχει ακόμα ελλιπέστερα πρότυπα! Δεν θα τα πάρουν τα παιδιά απο τους γονείς τους και θα τα δώσουν στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, απο το ορφανοτροφείο θα τα πάρουν, και φυσικά θα έχει δοθεί προτεραιότητα σε ετερόφυλα ζευγάρια. Άρα τα παιδιά που θα δοθούν στα ομοφυλόφιλα, ούτως ή άλλως θα μεγάλωναν σε οργφανοτροφείο.
Επίσης, γυναικείο και ανδρικό πρότυπο ένα παιδί δεν παίρνει μόνο απο τους γονείς, αλλά και γενικότερα απο τον περίγυρο του.

Συμφωνώ. Ρε παιδιά, όσο και να σας χαλάνε αυτά περί προτύπων, θεωρείτε ότι στα ιδρύματα και τα ορφανοτροφεία τα πρότυπα είναι υγιέστερα από αυτά που προσφέρει ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι; Άλλωστε για να πάρουν αυτή την απόφαση είναι μάλλον συνειδητοποιημένα άτομα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Μία ερωτησούλα: είναι προτιμότερο να είναι με δύο μπαμπάδες, αλλά σε ευτυχισμένη οικογένεια ή με μαμά-μπαμπά που καυγαδίζουν συνεχώς, ο μπαμπάς δέρνει τη μαμά και τα συναφή; Σε ποια περίπτωση λαμβάνει καλύτερα για την ανατροφή του πρότυπα; :)

Ναι οκ αλλά η λογική αυτή δε λέει τίποτα.Εξετάζεις απλά μια περίπτωση.:)

Και δεν είναι μόνο τα πρότυπα.Η νομοθεσία δεν είναι τόσο απλό θέμα.Υπάρχουν παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά τη ζωή του παιδιού (κοινωνική κατακραυγή, απόρριψη από τα άλλα παιδιά στο σχολείο κλπ κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχουν παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά τη ζωή του παιδιού (κοινωνική κατακραυγή, απόρριψη από τα άλλα παιδιά στο σχολείο κλπ κλπ).

Με την ίδια λογική, ας μην μεγαλώνουν παιδιά και οι χωρισμένοι, και οι ανύπαντρες μητέρες/πατέρες, και όσοι δεν έχουν δουλειά που εκτιμάται απο το μέσο όρο (πχ σκουπιδιάρηδες που λέμε και σε ένα άλλο θέμα) και όσοι έχουν μυωπία γιατί μπορεί να την κληρονομήσουν και τα παιδιά τους και να φοράνε γυαλιά κλπ. Και αυτών τα παιδιά αντιμετωπίζουν απορρίψη απο τους συμμαθητές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ανέφερα τα παραπάνω γιατί πιστεύω πως το να φτιάξεις ένα νόμο δεν είναι εύκολο και πρέπει να γίνεται μετά από πολλή σκέψη.Τα παραδείγματα που λες για μυωπία,δουλειά γονέων κλπ δεν έχουν (κατά τη γνώμη) μου την ίδια βαρύτητα με το θέμα των ομοφυλοφίλων. Σκοπός είναι πάντως να γίνουν τα πράγματα καλύτερα για κάποιους και όχι να προστεθούν πιθανά προβλήματα σε ένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι οκ αλλά η λογική αυτή δε λέει τίποτα.Εξετάζεις απλά μια περίπτωση.:)
Ναι, ένα παράδειγμα έδωσα. :)
Και δεν είναι μόνο τα πρότυπα.Η νομοθεσία δεν είναι τόσο απλό θέμα.
Άστο το θέμα για τη νομοθεσία, είναι ήδη πολύπλοκη για την υιοθεσία παιδιών από ετεροφυλόφιλους γονείς, πόσο μάλλον για ομοφυλόφιλους. :/:

Υπάρχουν παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά τη ζωή του παιδιού (κοινωνική κατακραυγή, απόρριψη από τα άλλα παιδιά στο σχολείο κλπ κλπ).
Πόσα και πόσα παιδιά πέφτουν θύματα ρατσισμού για άλλες αιτίες από την κοινωνία; Παιδιά οικογενειών με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας, παιδιά μονογονεϊκών οικογενειών (ειδικά εάν ο γονέας είναι η μητέρα), υπέρβαρα παιδιά, κτλ. Πόση διαφορά έχουν από την περίπτωση ομοφυλόφυλων γονέων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Κατ αρχάς να επαναλάβω οτι δεν είμαι υπέρ, όυτε κατά....απλά συγκρατημένος στο όλο θέμα της υιοθεσίας.

Σκέφτομαι ως εξής: Λαμβάνω υπόψιν οτι οι ομοφυλόφιλοι γονείς βρίσκονται στο μέσο όρο των γονέων της κοινωνίας μας από όλες τις απόψεις (οικονομική άνεση,μόρφωση κλπ).Λαμβάνω υπόψιν οτι η υποθετική οικογένεια θα υπάρχει στην σημερινή ελληνική κοινωνία. Βγάζω λοιπόν μια επιφύλαξη σχετικά με ο πόσο ένα παιδί θα αντεπεξέλθει χωρίς δυσκολίες σε όλα αυτά.
Θα μου πείτε οτι δυσκολίες υπάρχουν έτσι κι αλλιώς και κοινωνική κατακραυγή μπορεί να υπάρξει από 1002 πράγματα.Σωστά, αλλά σκοπός είναι να ελαττωθούν οι δύσκολες περιπτώσεις.Και κατά πόσο αυτό θα επιτευχθεί "τώρα" και "εδώ" , δεν είμαι σίγουρος.

Σε όλα τα υπόλοιπα δικαιώματα του γάμου μεταξύ των ομοφυλόφιλων είμαι οκ.

edit: Και κατά τη γνώμη μου Γιώργο, υπάρχει μια διαφορά στην περίπτωση των ομοφυλόφιλων.Για παράδειγμα ένα υπέρβαρο παιδί, ή ένα παιδί χωρισμένων γονιών βλέπω να ξεπερνάει το θέμα σε ηλικία 15-20.Ένα παιδί ομοφυλοφίλων δε ξέρω...
Δε νομίζω για παράδειγμα, να κοροιδέψει κανείς τον φίλο μου που είναι 28χρονών και παιδί χωρισμένων γονιών, αλλά πολλοί θα το καναν αν ήταν παιδί ομοφυλόφιλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατ αρχάς να επαναλάβω οτι δεν είμαι υπέρ, όυτε κατά....απλά συγκρατημένος στο όλο θέμα της υιοθεσίας.

Σκέφτομαι ως εξής: Λαμβάνω υπόψιν οτι οι ομοφυλόφιλοι γονείς βρίσκονται στο μέσο όρο των γονέων της κοινωνίας μας από όλες τις απόψεις (οικονομική άνεση,μόρφωση κλπ).Λαμβάνω υπόψιν οτι η υποθετική οικογένεια θα υπάρχει στην σημερινή ελληνική κοινωνία. Βγάζω λοιπόν μια επιφύλαξη σχετικά με ο πόσο ένα παιδί θα αντεπεξέλθει χωρίς δυσκολίες σε όλα αυτά.
Θα μου πείτε οτι δυσκολίες υπάρχουν έτσι κι αλλιώς και κοινωνική κατακραυγή μπορεί να υπάρξει από 1002 πράγματα.Σωστά, αλλά σκοπός είναι να ελαττωθούν οι δύσκολες περιπτώσεις.Και κατά πόσο αυτό θα επιτευχθεί "τώρα" και "εδώ" , δεν είμαι σίγουρος.

Σε όλα τα υπόλοιπα δικαιώματα του γάμου μεταξύ των ομοφυλόφιλων είμαι οκ.
Δεκτό. :)


Κάτι άλλο τώρα, που το σκέφτηκα. Κατά πόσον εύκολο θεωρείτε ότι είναι υλοποιήσιμο στη χώρα μας; Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο λόγω της Εκκλησίας και της επιρροής που ασκεί στην ελληνική κυβέρνηση. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ειλικρινη, η ομοφυλοφιλια δεν μπορει να θεωρηθει ανωμαλια...Παρεκκλιση ναι. Ουτε και αρρωστια.
Κι επειδη πολλοι θα χοροπηδησουν με τον ορο "παρεκκλιση", αναφερω μονον οτι 85% των ανδρων εμφανιζουν τουλαχιστον 1 φορα στη ζωη τους καποια μορφη παρεκκλισης.
Οποιαδήποτε "παρέκκλιση" από το "φυσιολογικό" ονομάζεται "ανωμαλία"!
Όπως λέει κι ο Αλέξης από κάτω,αυτή είναι η ελληνική λέξη,τι να κάνουμε?


Την γνώμη μου την έχω εκφέρει πολλές φορές σε αυτό το thread πιο παλιά (και μάλιστα είχαν πέσει και χοντροί καβγάδες τότε θυμάμαι).Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι,τα ίδια πιστεύω.
Όσο για το "ανωμαλία",καταλαβαίνω ρε παιδιά ότι είναι άσχημη λέξη αλλά αυτήν έχουμε στα Ελληνικά,τι να κάνουμε!Γιατί η ομοφυλοφιλία είναι μη φυσιολογική,είχα εξηγήσει γιατί σε παλιότερα ποστ μου στο θρεντ,μην επαναλαμβάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
όπως ακριβώς τα θέτεις ειλικρινή... Είναι "φυσιολογικό", "ανωμαλία" και "παρέκκλιση". Έτσι ακριβώς... Εντός εισαγωγικών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεκτό. :)


Κάτι άλλο τώρα, που το σκέφτηκα. Κατά πόσον εύκολο θεωρείτε ότι είναι υλοποιήσιμο στη χώρα μας; Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο λόγω της Εκκλησίας και της επιρροής που ασκεί στην ελληνική κυβέρνηση. :|

Κάθε πράγμα στον καιρό του Γιώργο, πιστέυω ότι θα εξηκιωθούν και με αυτό βαίβαια όχι άπο την εκκλησία(άν και πολλά άλλαξε όπως αφέρεσαν το σειμείο που λέει την παρθενία σου) όπως πρίν 30 χρόνια που δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι οι άνθρωποι του ιδιου φίλου δεν ενοειτε να κυκλώφωρουν ή να υπάρχουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ακριβώς... Δεν θα πρέπει να βλέπουμε την κοινωνία ως κάτι έξω κ πέρα από εμάς που δεν επιδέχεται αλλαγές. Ένα σύστημα είναι που αποτελείται από εμάς. Εάν εμείς θέλουμε να το αλλάξουμε, θα αλλάξει. Αν εμείς θέλουμε να αποδεχτούμε τους ομοφυλόφιλους ως γείτονές μας, φίλους μας, συγγενείς μας, αυτό σημαίνει πως θέλει και η κοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακριβώς... Δεν θα πρέπει να βλέπουμε την κοινωνία ως κάτι έξω κ πέρα από εμάς που δεν επιδέχεται αλλαγές. Ένα σύστημα είναι που αποτελείται από εμάς. Εάν εμείς θέλουμε να το αλλάξουμε, θα αλλάξει. Αν εμείς θέλουμε να αποδεχτούμε τους ομοφυλόφιλους ως γείτονές μας, φίλους μας, συγγενείς μας, αυτό σημαίνει πως θέλει και η κοινωνία...

Τι διαφορά έχει το εμείς με την κοινονία; εμεις δεν ειμαστε το αυτό; απο την στοιγμή που αποδεχόμαστε το παιδί το γείτωνα το φίλο δεν ειμαστε η κοινονία που τους αποδέχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό λέω κ εγώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό λέω κ εγώ... :)


Τότε γιατί λένε όλοι εγώ τους δέχομαι άλα η κοινωνία όχι; ενώ όλοι το λένε μας περνάνε για χαζούς ότι για όλα η κοινονία φτέει, το λέω μπάς και ακουστώ:( Θέλω τόσο πολλύ να ζήσουν οι ομοφυλόφιλοι ΧΩΡΙΣ ρατσισμό ΧΩΡΙΣ πέταγμα απο την λίστα, ειναι κρίμα οι επιλογές αυτών των ανθρώπων να ειναι πάντα κατακριτέα και ότι πάει βάση της "κοινονίας'' να ειναι πάντα σωστό:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοιτάξτε τι βρήκα σήμερα! Απαντάει σε πολλά επιχειρήματα όσων είναι κατά: https://www.10percent.gr/issues/200702/08.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Είμαι κι εγώ υπέρ του γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων. Αναφορικά με την υιοθεσία, δε το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ερ. Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Ναι, είμαι υπέρ, αν και δεν γνωρίζω αν θα λύσει τα προβλήματα αυτών των ανθρώπων ή θα τα μεγαλώσει. Πάντως η Ελλάδα δεν είναι καθόλου μα καθόλου έτοιμη για ένα τέτοιο ζήτημα. Η ομοφυλοφυλία είναι από τα taboo ζητήματα (δυστυχώς) πού κιόλας να παντρευτούν... Φανταστείτε τώρα την κυρά Μαρία στο χωριό που θα δει δύο άντρες ή δύο γυναίκες πιασμένους χεράκι χεράκι. Μη μου πείτε έτοιμο το εγκεφαλικό!!

Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας και τίποτε άλλο. Θέλουμε χρόνο γι' αυτό το θέμα. Αν και πιστεύω πως οι νέοι άνθρωποι (κυρίως οι γυναίκες) το έχουν αποδεχτεί.Και μη μου βάζετε ως θέμα-αντίκρουση άποψης την εκκλησία. Αυτοί είναι οι πρώτοι διδάξαντες. Θυμάστε τον παπά με το στρινκ? Άσε που έχουν μείνει ακόμα στην εποχή του σκοταδισμού. "Οι υπολογιστές και η τεχνολογία είναι του διαβόλου τέκνον μου". Και όλοι τους έχουν κινητό τηλέφωνο και τραβούν φωτογραφίες. Τί να πω...

Διάβασα πιο πάνω πως ένα παντρεμένο gay ζευγάρι είναι πιθανώς πιο εύκολο να κακοποιήσουν σεξουαλικά το παιδί τους. Δεν το πιστεύω αυτό. Δηλαδή, όσοι υιοθετούν παιδιά είναι πιο εύκολο να ασελγίσουν πάνω σε αυτό. Αναλόγως τον άνθρωπο αν κάποιος είναι παιδεραστής φυσικά και θα το κάνει.Εδώ μιλάμε για σώας τας φρένας ανθρώπους. Αλλά με αυτό το σκεπτικό η Αντζελίνα Τζολί που υιοθέτισε ένα έγχρωμο παιδάκι (αγόρι) θα έπρεπε (όταν φτάσει στην ηλικία 13-14 που σε αυτή την ηλικία εμείς τα αγοράκια καταλαβαίνουμε τί έχουμε στα σκέλια μας) να του "αλλάξει τα φώτα"!!!(Δεν θα το χαλούσε και πολύ πιστεύω...):):)
Ξαναλέω είναι στον άνθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σε κάποιες χώρες εδώ και χρόνια επιτρέπονται γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Πόσο συμφωνείτε με αυτό το θεσμό? Θα θέλατε να νομιμοποιηθούν και στην Ελλάδα?
Όσον αφορά την υιοθέτηση παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια είστε υπέρ ή κατά?
Είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία να δεχτεί κάτι τέτοιο?

Νομίζω ότι και η ελευθερία όπως και τόσα άλλα, χρειάζονται μέτρο για να είναι αποδοτικα, χωρίς να είναι επιζήμια. Διαφωνώ λοιπόν στους γάμους ομοφφυλόφιλων. Μπορούν να ζήσουν μαζί όμως ο γάμος πρός τι; Για τα παιδιά που δεν μπορούν να κανουν; Ή γιαυτά που δεν μπορούν να εκπαιδεύσουν φυσιολογικά; Δίνοντας τους κάποιο φυσιολογικό πρότυπο;

Πιστεύω οτι θα ειναι ψέμα ότι το ζευγάρι των ομοφυλόφιλων θα λεει στα παιδιά τους (οπως και άν τα έχουν αποκτήσει, αυτο αλλο θέμα) :
"Το φυσιολογικό είνα αλλιώς, τα παιδιά γίνονται αλλιώς σε ολο το ζωικό βασίλειο, όμως εμείς αγαπιόμαστε περισσότερο γι'αυτό σας περιβάλλουμε με περισσότερη αγάπη" (λέω τώρα μία πιθανή τεκμηρίωση)

Το πιο πιθανό ειναι να παρουσιάζουν την καταστασή τους ιδανική, και έμμεσα να παρουσιάζουν τους στρέιτ σαν λαθος με διάφορους τρόπους. Αφού γι'αυτους το να είσαι στρέιτ είναι προφανώς λάθος. Σαν αποτέλεσμα τα παιδιά των ομοφυλόφιλων πιστεύω ότι έχουν συντριπτικά περισσότερες πιθανότητες να γίνουν και τα ίδια ομοφυλόφιλοι, και όλες αυτές τις ελευθερίες που παραχωρούνται σε κρατικα επίπεδα τις αντιμετωπίζω με την απόλυτη καχυποψία και σκεπτικισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπορούν να ζήσουν μαζί όμως ο γάμος πρός τι; Για τα παιδιά που δεν μπορούν να κανουν;
Ο γάμος δεν υφίσταται μόνο για τα παιδιά. Διάβασε παραπάνω, έχουν αναφερθεί αρκετά άλλα πλεονεκτήματα.
Με την λογική αυτή δεν θα έπρεπε να παντρεύονται και τα στείρα στρείτ ζευγάρια, έτσι; :confused:
Ή γιαυτά που δεν μπορούν να εκπαιδεύσουν φυσιολογικά; Δίνοντας τους κάποιο φυσιολογικό πρότυπο;
Φυσιολογικά = ??
Πιστεύω οτι θα ειναι ψέμα ότι το ζευγάρι των ομοφυλόφιλων θα λεει στα παιδιά τους (οπως και άν τα έχουν αποκτήσει, αυτο αλλο θέμα) :
"Το φυσιολογικό είνα αλλιώς, τα παιδιά γίνονται αλλιώς σε ολο το ζωικό βασίλειο, όμως εμείς αγαπιόμαστε περισσότερο γι'αυτό σας περιβάλλουμε με περισσότερη αγάπη" (λέω τώρα μία πιθανή τεκμηρίωση)
Όλη η δουλειά του γονιού περιορίζεται δηλαδή στην σεξουαλική διαπαιδαγώγηση;
Το πιο πιθανό ειναι να παρουσιάζουν την καταστασή τους ιδανική, και έμμεσα να παρουσιάζουν τους στρέιτ σαν λαθος με διάφορους τρόπους.
Με την ίδια λογική και οι στρέιτ παρουσιάζουν τους ομοφυλόφιλους με διάφορους λάθος τρόπους. Γιατί να πρέπει να υπάρχει σώνει και καλά "πόλεμος" μεταξύ των δύο ομάδων; Προσωπικά όσους ομοφυλόφιλους έχω γνωρίσει, ποτέ δεν άκουσα να κατηγορήσουν τους στρείτ. Σε αντίθεση με τους στρείτ που αρκετοί εξ αυτών έχουν τρομερό πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, σε σημείο που πολλές φορές τους στερούν την ευτυχία με τις διάφορες "ευφυέστατες" απόψεις τους.
Αφού γι'αυτους το να είσαι στρέιτ είναι προφανώς λάθος.
Από που προκύπτει αυτό;
Στη ζωή δεν είναι όλα λάθος-σωστό, αυτό είναι πολύ απλοικό αν μου επιτρέπεις.
Σαν αποτέλεσμα τα παιδιά των ομοφυλόφιλων πιστεύω ότι έχουν συντριπτικά περισσότερες πιθανότητες να γίνουν και τα ίδια ομοφυλόφιλοι, και όλες αυτές τις ελευθερίες που παραχωρούνται σε κρατικα επίπεδα τις αντιμετωπίζω με την απόλυτη καχυποψία και σκεπτικισμό.
Άρα να υποθέσω ότι θεωρείς ότι ομοφυλόφιλος γίνεσαι και δεν γεννιέσαι;
Πάντως ακόμα και όσοι πιστεύουν ότι ομοφυλόφιλος γίνεσαι και δεν γεννιέσαι (η επιστημονική κοινότητα είναι διχασμένη για το θέμα) αποδέχονται ότι αυτό συντελείται σε ΠΟΛΥ μικρή ηλικία, πολύ πριν αρχίσουν οι γονείς να μιλάνε στο παιδί για τέτοια θέματα.
Πάντως με την ίδια λογική τα παιδιά των ετεροφυλόφιλων θα έπρεπε να γίνονται κι αυτά ετεροφυλόφιλοι.
Τέλος, σε όσες χώρες έχει εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, το ποσοστό των παιδιών που γίνονταν ομοφυλόφιλα δεν ήταν αυξημένο σε σχέση με όσα είχαν μεγαλώσει στρείτ ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η μόνη ένσταση μου για το γάμο των ομοφυλόφιλων που θέλουν να αποκτήσουν παιδιά στην πορεία είναι η εξής: είναι γνωστό ότι τα παιδιά παίρνουν ως πρότυπο τους γονείς, και η έλλειψη προτύπου δημιουργεί ανισορροπίες. Όταν ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων αποφασίζουν να υιοθετήσουν (ή να χρησιμοποιήσουν μάνα δότρια κλπ) ένα κοριτσάκι, εκείνη που θα βρει το πρότυπο της μάνας? Το αγοράκι που μεγαλώνει με ένα ζευγάρι λεσβίες… που θα βρει το πρότυπο του πατέρα?

Κατά τα άλλα… δεν έχω καμία αντίρρηση. Είναι άδικο να περιορίζουμε την ελευθερία τους, εφόσον δεν βλάπτουν κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top