Ανεπιθύμητες Κλήσεις

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακριβως μαριε! Δεν γινεται καποιος να εχει στην κατοχη του 2-3 νουμερα για πλακα :( και μαλιστα πολυ το κανουν ... :( Ελεος! Κατι πρεπει να γινει με αυτο...

Δεν μου λες ... στην ιταλια να παρει καποιος καρτοκινητο δλδ τι χρειαζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γιατι ρε παιδια, ποιον πειραζει αν θα χω παραπανω απο ενα νουμερο? Εγω εχω τγια και τα χαιρομαι, μπαα, ολο κατι για γκρινια! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν πειραζει κανεναν ... πειραζει ομως οταν τα νουμερα δεν περιεχουν στοιχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι απο τηλεφωνο με συνδεση θα μπορουσε να παρει και να βαλει αποκρυψη.. Η μηπως με το που θα γκρινιαξει καποιος οτι καποιο νουμερο τον ενοχλει του δινουν τα στοιχεια του?? Σιγα μη φορανε και κουκουλα πρωτα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κατερινα και 45 νουμερα να εχεις διακαιμα σου.:)
Εγω δεν διαφωνω με αυτο και μαλλον δεν καταλαβες τι λεγαμε εγω κι ο Πανος.
Λες να εχουμε ορεξη να γκρινιαξουμε γενικα κι αοριστα;:P
Τα εχουμε πει!Απο Δευτερα μεχρι Παρασκευη αυτα!:P
Εγω ειμαι αντιθετος στο να παιρνει καποιος νουμερο τηλεφωνου ΧΩΡΙΣ να δινει ταστοιχεια του.
Γι' αυτο εχουμε τα φαινομενα με αυτες τι ηλιθιες πλακες οι οποιες αν νομιζετε οτι πως ειναι σπανιο φαινομενο γελιεστε.Οι καταγγελιες τοσο σε μαγαζια ΤΙΜ, οσο και Voda- cosmote καθημερινα ειναι παρα πολλες.(Καπου το ειχα δει.Αν το βρω.)
και οι πλακες δεν περιοριζονται μονο σε τετοια χαζογκομενιστικα!Κοπελα και πολυ καλη μου φιλη δεχοταν τετοια τηλεφωνηματα αλλα την απειλουσαν και μαλιστα της ελεγαν "θα σου βιασουμε την αδερφη και κατι τετοια"...Το κοριτσι για σοβαρους επαγγελματικους λογους για μια "α" χρονικη περιοδο ουτε να αλλαξει νουμερ μπορουσε ουτε συσκευη και δεν ηξερε να παρει καποια και να βαλει προγραμμα, (αλλα και παλι για το καπριτσιο καποιου να δωσεις 400ευρω, δεν τα βρισκεις στα δεντρα!)
Εκει το προβλημα ηταν αρκετα μεγαλο μιας και ειχε τρομοκρατηθει.Ηταν και αγχωδης τυπος.
Και φιλος μου στην Ε.Εφηβων μπασκετ τον επερναν και του εκαναν χοντρες πλακες με αποτελεσμα να μην μπορει να συγκεντρωθει στους αγωνες.
Και τα περιστατικα ειναι παμπολα.Αυτο που γινεται δεν με ενδιαφερει για ποιον λογο το κανει ο αλλος.Το προβλημα ειναι οτι οσο δεν καταγραφονται στοιχεια αυτου που κατεχει ενα τηλεφωνικο νουμερο, τετοια περιστατικα και οτιδηποτε τετοιο θα συνεχιζονται.
Ετσι απλα.
Στην Ιταλια προσωπικα τελευταια φορα που πηρα καρτοκινητο (και για την "3" και για την Wind εδωσα φωτοτυπια του διαβατηριου μου, Codice fiscale (κατι σαν AΦΜ), καθως και διευθυνση κατοικιας.:whistle: ;)

και συμπληρωμα γιατι δεν καταλαβες.Αλλο η αποκρυψη και αλλο να μην εχει τα στοιχεια σου η εταιρεια ωστε αν θελω να κινηθω με εισαγγελεα.
Γιατι ακομα και με αποκρυψη να παρει οι κλησεις σου καταγραφονται.Ωρα-τοπο(κεραια συνδεσης δηλαδη).
Αλλα χωρις στοιχεια, δεν μπορω να κινηθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ ήθελα νά'ξερα τι όρεξη βρίσκουν αυτοί οι άνθρωποι και κάνουν πλάκεσ σε κάποιον που δεν ξέρουν κιόλας :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έχει δίκιο σε όσα λέει ο Μάριος.Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλοι έχουμε κάποιο γνωστό/ή ή που έχει βρεθεί σε παρόμοια θέση.Ή ακόμα κι εμείς οι ίδιοι.
Δεν υπάρχουν και πολλά να συζητήσουμε.Η λύση είναι μία και είναι η καταγραφή των στοιχείων για κάθε νούμερο που πωλείται.Δε μπορούμε να ασχολούμαστε με τον καθένα που του έρχεται να κάνει φάρσες, ούτε να μπαίνουμε στη διαδικασία να καταλάβουμε την ψυχολογία του.Πρεπεί απλά να μη μπορεί να το κάνει, άσχετα με το τί μπορεί να σκέφτεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Εγώ ήθελα νά'ξερα τι όρεξη βρίσκουν αυτοί οι άνθρωποι και κάνουν πλάκεσ σε κάποιον που δεν ξέρουν κιόλας :mad:
Βασικα ... δεν σκεφτονται οτι πετανε στον αερα λεφτα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλά μεταξύ μας τώρα...σαν παιδιά μη μου πείτε πως δεν κάνατε ποτέ μια-δύο φαρσούλες από το σταθερό σας?

Το θέμα είναι ότι αυτοί οι τύποι δεν ξέρουν μέχρι που το αστείο παυει να είναι αστείο και καταντά αθλιότητα!
Και πλεον οι φαρσερ με τα κινητα δεν είναι παιδιά αλλά ενήλικες.. (ο δικός μου ήταν τουλάχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
isιliel εαν θες πιστεψε με, ποτε....:redface:
Αλλα αυτο δεν εχει σημασια,το θεμα ειναι αυτο που ειπες.Πλεον δεν ειναι παιδια, δεν ξερουν που να σταματησουν και ενοχλουν αφανταστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κοίτα τι μπορείς να κάνεις... δεν είμαι και 100% σίγουρη ότι θα δουλέψει όμως.

Θα πας στην ΤΙΜ (ΤΙΜ δεν έχει αυτός;) και θα πεις ότι έχεις καρτοκινητό και ότι έχεις χάσει την κάρτα σου (τη sim). Θα σου ζητήσουν τον αριθμό και εσύ τότε θα τους δώσεις τον αριθμό του καραγκιόζη. Όταν τον περάσουν αυτοί στο σύστημά τους, τότε είτε θα τους δείξει ότι είναι δηλωμένα τα στοιχεία του (που στην περίπτωσή σου δεν είναι) είτε ότι είνια αδήλωτος. Αν είναι αδήλωτος, τότε θα σε βάλουν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση, αν δεν κάνω λάθος - και καλά με τα στοιχεία σου - αλλά εσύ δε θα βάλεις τα δικά σου, αλλά κάποια άσχετα. Θα σου κάνουν την αντικατάσταση της κάρτας, θα πάρουν την υπεύθυνη δήλωση, και σε λίγες ώρες η sim του βλάκα θα έχει απενεργοποιηθεί και το νούμερό του θα είναι στα χέρια σου.

Αυτό που μπορούμε να ελπίσουμε είναι ότι:

1ον) θα έχεις τις επαφές του στην sim, οπότε σε περίπτωση που την πετάξει, θα χαθούν και αυτές.
2ον) δεν έχει γράψει το κινητό σου σε κάποιο χαρτάκι π.χ. ώστε να μη το ξαναβρεί.
3ον) όταν πάει να κάνει ΑΥΤΟΣ πλέον αντικατάσταση της sim (γιατί δε θα του λειτουργεί, αφού θα έχει ενεργοποιηθεί η δική σου) ότι θα βρούν λάθος στοιχεία (αυτά που θα έχεις δώσει εσύ) και ίσως τη γλιτώσεις.

Να ξέρεις ότι η αντικατάσταση της κάρτας είναι με κόστος, γύρω στα 17 ευρώ :( .

Αν έχεις Voda κάλεσε στο 13830 και ρώτησε μήπως μπορούν να σου βάλουν φραγή σε αυτό τον αριθμό. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις άρση απορρήτου μετά από εντολή δημόσιας αρχής;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το μνμ σου θύμισε πολυ "Η τέχνη της απάτης" κατάσταση. Αλλά θυμάμαι ότι σου ζητάνε και τον κωδικό που γράφει πάνω η sim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το μνμ σου θύμισε πολυ "Η τέχνη της απάτης" κατάσταση. Αλλά θυμάμαι ότι σου ζητάνε και τον κωδικό που γράφει πάνω η sim

Εμ, τι να κάνουμε;;; :P

Αν έχεις χάσει την κάρτα δεν ξέρεις και τον κωδικό της, οπότε δε στο ζητάνε ΠΟΤΕ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Η λυση που προτεινει η νανα να χρησιμοποιηθει
ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ "ΕΚΤΑΚΤΗΣ" ΑΝΑΝΓΚΗΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΥΣΗ!
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ "ΨΗΛΟΥ ΠΗΔΗΜΑ"
:warn: :warn:


Νανα σ' ευχαριστω παντως για τις λεπτομερειες.Κατι ηξερα, αλλα οχι τοσο αναλυτικα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Κοίτα τι μπορείς να κάνεις... δεν είμαι και 100% σίγουρη ότι θα δουλέψει όμως.

Θα πας στην ΤΙΜ (ΤΙΜ δεν έχει αυτός;) και θα πεις ότι έχεις καρτοκινητό και ότι έχεις χάσει την κάρτα σου (τη sim). Θα σου ζητήσουν τον αριθμό και εσύ τότε θα τους δώσεις τον αριθμό του καραγκιόζη. Όταν τον περάσουν αυτοί στο σύστημά τους, τότε είτε θα τους δείξει ότι είναι δηλωμένα τα στοιχεία του (που στην περίπτωσή σου δεν είναι) είτε ότι είνια αδήλωτος. Αν είναι αδήλωτος, τότε θα σε βάλουν να υπογράψεις μια υπεύθυνη δήλωση, αν δεν κάνω λάθος - και καλά με τα στοιχεία σου - αλλά εσύ δε θα βάλεις τα δικά σου, αλλά κάποια άσχετα. Θα σου κάνουν την αντικατάσταση της κάρτας, θα πάρουν την υπεύθυνη δήλωση, και σε λίγες ώρες η sim του βλάκα θα έχει απενεργοποιηθεί και το νούμερό του θα είναι στα χέρια σου.

Αυτό που μπορούμε να ελπίσουμε είναι ότι:

1ον) θα έχεις τις επαφές του στην sim, οπότε σε περίπτωση που την πετάξει, θα χαθούν και αυτές.
2ον) δεν έχει γράψει το κινητό σου σε κάποιο χαρτάκι π.χ. ώστε να μη το ξαναβρεί.
3ον) όταν πάει να κάνει ΑΥΤΟΣ πλέον αντικατάσταση της sim (γιατί δε θα του λειτουργεί, αφού θα έχει ενεργοποιηθεί η δική σου) ότι θα βρούν λάθος στοιχεία (αυτά που θα έχεις δώσει εσύ) και ίσως τη γλιτώσεις.

Να ξέρεις ότι η αντικατάσταση της κάρτας είναι με κόστος, γύρω στα 17 ευρώ :( .

Αν έχεις Voda κάλεσε στο 13830 και ρώτησε μήπως μπορούν να σου βάλουν φραγή σε αυτό τον αριθμό. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις άρση απορρήτου μετά από εντολή δημόσιας αρχής;;;
Ωραίες και χρήσιμες πληροφορίες:whistle:Όμως καλύτερα να μην χρησιμοποιηθούν για ανούσιους λόγους,όπως είπε και ο Mario;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
ENNOEITAI ότι η πρότασή μου αφορούσε ΜΟΝΟ στη συγκεκριμένη περίπτωση και σε ΚΑΜΙΑ άλλη.

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι, πριν την πραγματοποίηση οποιονδήποτε αιτημάτων σε μια εταιρία τηλεπικοινωνιών, ζητάται ΠΑΝΤΑ η ταυτότητα. Οπότε και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει η ενδιαφερόμενη να δώσει πρώτα την ταυτότητα και μετά να κάνει τη Δήλωση Προσωπικών Στοιχείων. Ε, δε νομίζω να δηλώσει το νούμερο στο όνομά της. Οπότε είναι ΑΚΥΡΗ η πρόταση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Briki αν αλλάξεις νούμερο, έχεις ΠΟΛΥ κόσμο να ενημερώσεις; Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι δε χρειάζεται να κάνεις νέα σύνδεση, απλώς να ζητήσεις αλλαγή νούμερου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Την επόμενη φορα που θα σε ενοχλήσει, στέλνεις 2-3-4 όσα χρειάζονται τέλος παντων μηνύματα με τον νόμο που σε καλύπτει, και του εξηγείς με σαφές τρόπο ότι την επόμενη φορα που θα συνεχίσει, δεν θα σταματήσεις να τον κυνηγάς μέχρι να τον πιάσεις και να του κόψεις τον λοκω :P
Εξήγησε του επίσης, ότι ο δικηγόρος σου, έχει τρόπους να τον εντοπίσει κι ας μην εχει δηλωσει τα στοιχεία του στο καρτοκινητό....

(κάτι τέτοιο νομίζω είχε κάνει η kleftra πολύ καιρο πριν και ειχε πιασει ;))

ΑΝ παρόλα αυτα, κι αφου θα εχεις εξαντλήσει ΟΛΕΣ τις "νόμιμες" διαδικασιες, ο τυπος συνεχίσει να σε ενοχλεί, τότε δες το θετικά και διάλεξε ποια συσκευή σου αρέσει που να την δίνει δώρο η νέα σου σύνδεση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νταξ, ακόμα και να έστεκε το σενάριό σου nana, σιγά μη δε θυμότανε απόξω το νούμερο δαύτος :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
νταξ, ακόμα και να έστεκε το σενάριό σου nana, σιγά μη δε θυμότανε απόξω το νούμερο δαύτος :P :D

Σωστό και αυτό... :D

Οπότε μόνη λύση βλέπω την αλλαγή νούμερου (και όχι δημιουργία νέας σύνδεσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top