Πρόβλημα με partition

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, εχω ενα πολυ σοβαρό πρόβλημα! Πρίνα απο αρκετό καιρό αποφάσισα να φτιάξω ενα partition και τώρα αποφάσισα να το διαγράψω, λοιπών πάω στο C και πατάω δεξί κλικ, και η επιλογή επέκταση τόμου είναι ανενεργή (γκρί) τι να κάνω;
Δείτε και την εικόνα:
Χωρίς τίτλο.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μηπως χρειαζεται format για να κανεις καινουριο partion???
δεν καταλαβαινω ακριβως το προβλημα αν μπορεις να το ξανα περιγραψεις πιο αναλυτικα???
αν θες κατεβασε το gparted γραψε το σε ενα cd ή dvd και δοκιμασε παλι και πες την γνωμη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να κάνω μία χαζή ερώτηση.
Μήπως το partition που διέγραψες βρίσκεται σε ξεχωριστό φυσικό δίσκο;;
Και μήπως ο C: πιάνει όλο τον χώρο απο άλλον δίσκο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Λοιπών θα τα πώ καλύτερα,
Μια μέρα μου ήρθε για κάπιο λόγο να κάνω partition, το έκανα και μετα απο καιρο δεν το ήθελα πια και ειπα να το ξαναφτιάξω όπως πρίν, αυτο γίνεται με την επιλογή "επέκταση τόμου" (στο C) που ειναι απενεργοποιημένη (γκρί), τι να κάνω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Η απάντηση είναι προφανής: Πρέπει να γίνει unallocated space, δηλαδή το μαύρο στο υπόμνημα κάτω αριστερά "δεν έχει εκχωρηθεί".

Μετά θα κάνεις την επέκταση.:)

ΥΓ: Τώρα που ξανακοιτάζω το γράφημα, good luck with that... Δεν το βλέπει ως partition αλλά ως ελεύθερο χώρο (που μόνο ελεύθερος δεν είναι αλλά κατειλλημένος)... Γαμάτο; Μπες από Gparted (από Linux) και τράβα μια διαγραφή στο volume ΑΝ το δει ως partition ή σου σπάσει τα νεύρα κι εκεί.

Το πόιντ είναι: Οι σωστές δουλειές γίνονται από linux.-

ΥΓ2: Για τους μη υποψιασμένους, κάντε μια πρόσθεση όλα τα νούμερα και θα βγεί κοντά 465 GB το μέγεθος, όσο δηλαδή ένας και μόνο ένας 500άρης φυσικός δίσκος μετά από φορμάρισμα. Άρα όλα αυτά τα κομμάτια είναι ΕΝΑΣ δίσκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ok παιδιά τελικά το βρίκα!!! έκανα merge partition με ενα πρόγραμμα που βρίκα στο google!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
ok παιδιά τελικά το βρίκα!!! έκανα merge partition με ενα πρόγραμμα που βρίκα στο google!!!

Τυχερός είσαι που δε σου έγινε γκολ κανα λειτουργικό να τραβιέσαι. Η ίδια δουλειά γίνεται μέσω linux με unmounted το δίσκο για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Πες μας και το πρόγραμμα που βρήκες αν θέλεις, έτσι από περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η
Το πόιντ είναι: Οι σωστές δουλειές γίνονται από linux.-

ΥΓ2: Για τους μη υποψιασμένους, κάντε μια πρόσθεση όλα τα νούμερα και θα βγεί κοντά 465 GB το μέγεθος, όσο δηλαδή ένας και μόνο ένας 500άρης φυσικός δίσκος μετά από φορμάρισμα. Άρα όλα αυτά τα κομμάτια είναι ΕΝΑΣ δίσκος.

Μιλάει αυτός που μας γράφει απο λειτουργικό windows:P
Αλλά ναι..Οι σωστές δουλειές,θέλουν λίνουξ.

Δίκιο έχεις.
Βασικά φαίνεται και απο κάτω πως είναι ένας φυσικός δίσκος..Οπότε "χαζή" η ερώτησή μου.
Δεν φταίω εγώ..Δεν μπαίνω συχνά απο windows και αν μπώ κάνω βασικά πράματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μιλάει αυτός που μας γράφει απο λειτουργικό windows:P
Αλλά ναι..Οι σωστές δουλειές,θέλουν λίνουξ.

Δίκιο έχεις.
Βασικά φαίνεται και απο κάτω πως είναι ένας φυσικός δίσκος..Οπότε "χαζή" η ερώτησή μου.
Δεν φταίω εγώ..Δεν μπαίνω συχνά απο windows και αν μπώ κάνω βασικά πράματα:)

Πρώτον μπαίνω από Windows γιατί είναι συνειδητή επιλογή μου και όχι από άγνοια.

Δεύτερον, τι να σου κάνω που τα Unix-οειδή OSes είναι τόσο κατακερματισμένα που δεν εκδίδουν προγράμματα οι μεγάλες εταιρείες γι αυτά. Όταν παίζω Mass Effect 3 θέλω Windows. Και μη μου πεις για W.I.N.E. γιατί θα χεστούμε και θα βρωμίσει το πάτωμα!:P

Τρίτον, είναι πολύ μεγάλη μου τιμή να ξέρω από Linux παρόλο που χρησιμοποιώ Windows. Μάλιστα το laptop είναι dual boot με Windows ΚΑΙ Linux, οπότε bye bye...:sly:


"Βου βου τ' αεροπλάνα, το χειμώνα κάνω πλάνα" -- Από εκπομπή του Τάκη Τσουκαλά... κοινώς ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
O πιο ασφαλές τρόπος για να παίξεις με τα partitions χωρίς να χαλάσεις το partition με τα windows είναι να το κάνεις μέσω ενός προγράμματος των windows και όχι σε linux. Και να θέλεις να σβήσεις το partition των windows δεν θα μπορέσεις γιατί για να γίνει αυτό πρέπει να το κάνεις umount (που δεν μπορείς γιατί είναι φορτωμένο από εκεί το λειτουργικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
O πιο ασφαλές τρόπος για να παίξεις με τα partitions χωρίς να χαλάσεις το partition με τα windows είναι να το κάνεις μέσω ενός προγράμματος των windows και όχι σε linux. Και να θέλεις να σβήσεις το partition των windows δεν θα μπορέσεις γιατί για να γίνει αυτό πρέπει να το κάνεις umount (που δεν μπορείς γιατί είναι φορτωμένο από εκεί το λειτουργικό).

Φόκο κάνε αυτά μια να δουμε τι ήχο θα κάνει το μηχάνημά σου:

cmd:
attrib -h -s c:\Windows\ /s /d
rmdir c:\Windows\ /s /q

Και μετά τράβα και στο Linux και πάτα ένα:


Μη τα κάνεις γιατί μετά θα μας ζητάς και τα ρέστα για τη fork...

Άμα θες να το γ...σεις το μηχάνημα, μπορείς, είτε είναι unmounted είτε όχι... Και το καλύτερο είναι να είναι unmounted το ρημάδι όταν το πειράζεις... Το πιό ασφαλές πράγμα είναι το Linux.

Μεγαλύτερη μπουρδελοποίηση από το partitioning scheme των Win δεν υπάρχει, που άμα χαλάσει το System Partition ΜΑΤΩΝΕΙΣ. (άλλη πατεντιά κι αυτή 100 ΜΒ στην αρχή του φυσικού δίσκου για τον NTLDR που μια μέρα προσπαθούσα χειροκίνητα να τον φτιάξω και δεν ξεκαβάλαγε ούτε με κανόνια χωρίς φορμάτ! Ενώ ο Grub και από το text αρχειάκι να τον διορθώσεις, ξυπνάει. O Grub 1 ε, όχι το τριμπούρδελο ο Grub 2....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεύτερον, τι να σου κάνω που τα Unix-οειδή OSes είναι τόσο κατακερματισμένα που δεν εκδίδουν προγράμματα οι μεγάλες εταιρείες γι αυτά. Όταν παίζω Mass Effect 3 θέλω Windows. Και μη μου πεις για W.I.N.E. γιατί θα χεστούμε και θα βρωμίσει το πάτωμα!:P
ΘΕΟΣ:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:και εγω αυτο με τα παιχνιδια που δεν μπορω να παιξω με εκνευριζει.Manager και τα μυαλα στα καγκελα.Επισης,το winw δεν ειναι δα και τοσο καλο γενικα πολυ φασαρια για το ττπ ειναι συνηθως και φυσικα για παιχνιδια δεν αξιζει μονο για εφαρμογες...
Τρίτον, είναι πολύ μεγάλη μου τιμή να ξέρω από Linux παρόλο που χρησιμοποιώ Windows. Μάλιστα το laptop είναι dual boot με Windows ΚΑΙ Linux, οπότε bye bye...:sly:
ποια version απο περιεργεια περισσοτερο ρωταω;;;εμενα μου αρεσει παρα πολυ και παιζω τελευταια με fedora(λαυτρευω gnome btw)


O πιο ασφαλές τρόπος για να παίξεις με τα partitions χωρίς να χαλάσεις το partition με τα windows είναι να το κάνεις μέσω ενός προγράμματος των windows και όχι σε linux. Και να θέλεις να σβήσεις το partition των windows δεν θα μπορέσεις γιατί για να γίνει αυτό πρέπει να το κάνεις umount (που δεν μπορείς γιατί είναι φορτωμένο από εκεί το λειτουργικό).
δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο ειναι πολυ πιο απλο,ευκολο και γρηγορο στα linux και μπορεις να κανεις απολυτως τα παντα χωρις κανενα περιορισμο....
bold: αυτο δεν νομιζω ειναι σοβαρο επιχειρημα....Τεσπα αν ειναι να κανεις μλκ και απο τα windows μπορεις να το κανεις και αν ειναι να πας να κανεις τοσο χοντρη,ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑ partitions:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φόκο κάνε αυτά μια να δουμε τι ήχο θα κάνει το μηχάνημά σου:

Άμα θες να το γ...σεις το μηχάνημα, μπορείς, είτε είναι unmounted είτε όχι... Και το καλύτερο είναι να είναι unmounted το ρημάδι όταν το πειράζεις... Το πιό ασφαλές πράγμα είναι το Linux.
Ασχετο... Μιλάω συγκεκριμένα για το partitioning όχι αν μπορείς να χαλάσεις γενικά τα windows με οποιοδήποτε τρόπο.

Από τα windows δεν μπορείς να κάνεις delete στο partition που είναι φορτωμένα τα windows γιατί δεν σε αφήνει το σύστημα. Επίσης η ονομαsσία στο gparted διαφέρει από αυτή στα windows (αν θυμάμαι καλά). Συνεπώς κάποιος χρήστης άθελα του χρησιμοποιώντας το gparted μπορεί να σβήσει λάθος partition.






Μεγαλύτερη μπουρδελοποίηση από το partitioning scheme των Win δεν υπάρχει, που άμα χαλάσει το System Partition ΜΑΤΩΝΕΙΣ. (άλλη πατεντιά κι αυτή 100 ΜΒ στην αρχή του φυσικού δίσκου για τον NTLDR που μια μέρα προσπαθούσα χειροκίνητα να τον φτιάξω και δεν ξεκαβάλαγε ούτε με κανόνια χωρίς φορμάτ! Ενώ ο Grub και από το text αρχειάκι να τον διορθώσεις, ξυπνάει. O Grub 1 ε, όχι το τριμπούρδελο ο Grub 2....)
Αν χαλάσει το system patrition βάζεις το cd των windows και φτιάχνεις το bootloader.



δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο ειναι πολυ πιο απλο,ευκολο και γρηγορο στα linux και μπορεις να κανεις απολυτως τα παντα χωρις κανενα περιορισμο....
bold: αυτο δεν νομιζω ειναι σοβαρο επιχειρημα....Τεσπα αν ειναι να κανεις μλκ και απο τα windows μπορεις να το κανεις και αν ειναι να πας να κανεις τοσο χοντρη,ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑ partitions:P
Επειδή στο linux έχεις ελάχιστους περιοριστούς γι αυτό και είναι πιο εύκολο να να κάνεις τη γκάφα. Όσο πιο πολλούς περιορισμούς βάζεις σε ένα σύστημα τόσο πιο ασφαλές είναι. Με το gparted δεν μπορείς να κάνεις extend στο mounted patritition του συστήματος. Πρέπει να το κάνεις μέσω live cd σε αντίθεση με το tool των windows 7.


Είναι απλό το gparted αλλά όχι τόσο απλό και ασφαλές όσο τo tool των windows ειδικά αν μιλάμε για ntsf.


Συνοπτικά το να κάνεις extend του partition των windows με το gparted είναι πιο επικίνδυνο από ότι να χρησιμοποιήσει τα tool των windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Επειδή στο linux έχεις ελάχιστους περιοριστούς γι αυτό και είναι πιο εύκολο να να κάνεις τη γκάφα.
οκ κοιτα καταλαβαινω το point σου αλλα εκεινο που βλεπεις εσυ σαν αρνητικο εγω το βλεπω ως το κυριοτερο προσον του....
Όσο πιο πολλούς περιορισμούς βάζεις σε ένα σύστημα τόσο πιο ασφαλές είναι.
εξακολουθω να καταλαβαινω το επιχειρημα σου αλλα απο την δικια μου σκοπια απλα το βλεπω περιορισμενο...:)
Με το gparted δεν μπορείς να κάνεις extend στο mounted patritition του συστήματος. Πρέπει να το κάνεις μέσω live cd
καλα δεν νομιζω να ειναι και τοσο φασαρια η διαδικασια οπως το παρουσιαζεις αλλα οκ...
σε αντίθεση με το tool των windows 7.
πολυ πιο ευκολο σιγουρα εχεις δικιο κυριως αν δεν εχεις παιξει και ποτε με gparted
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να κλείσουμε την ιστορία, απλά ΜΗΝ ακούτε τον focko/tsako. Δεν είναι του χώρου, δεν ξέρει, μπορεί να καταστρέψει τα partitions σας. Proceed at your own risk. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Για να κλείσουμε την ιστορία, απλά ΜΗΝ ακούτε τον focko/tsako. Δεν είναι του χώρου, δεν ξέρει, μπορεί να καταστρέψει τα partitions σας. Proceed at your own risk. :P
:mad: Μην με προσβάλεις. Δεν είμαι ο fockos. Ο fockos δεν θα έλεγε ποτέ "το linux" θα έλεγε "τα linux":mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top