Ο εθισμός στον τζόγο

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω παίξει 2 φορές στοίχημα κ κέρδισα και της 2 φορές από 140 ευρώ, ήξερα ότι ήταν καθαρά από τύχει κ έτσι δεν το συνέχισα.Όλα στην ζωή θέλουν ένα μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Όταν λες στοίχημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι τζογάρουν για να κερδίσουν χρήματα. Ένας μεγάλος αριθμός παικτών όμως παίζει για να χάσει διότι στα άτομα αυτά υπάρχει η υποσυνείδητη ανάγκη για αποτυχία, διότι έτσι αισθάνονται ζωντανοί!Έμεινα έκπληκτη όταν είδα το συγκεκριμένο κομμάτι της ταινίας Two for the money με τον Al Pacino, στην οποία περιγράφεται η ζωή ενός τζογαδόρου που παίζει διότι θέλει να χάνει(υποσυνείδητα) διότι έτσι μόνο αισθάνεται ότι είναι ζωντανός.Υπαρξιακό θέμα δηλαδή.
Έχει πολύ ενδιαφέρον το απόσπασμα της ταινίας που παραθέτω εδώ στο οποίο ο Al Pacino βρίσκεται σε ομαδική ψυχοθεραπεία και εξηγεί γιατί θέλει να τζογάρει και τί συναισθήματα έχει την στιγμή που χάνει όλα του τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, ερώτηση, πώς μπορούμε να καταλάβουμε ότι ο σύντροφος, ο φίλος. ο συγκενής έχει πρόβλημα; υπάρχουν κάποια συμπτώματα που μπορούμε να δούμε;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
υπάρχουν κάποια συμπτώματα που μπορούμε να δούμε;


1. Να σου λενε οτι ο "Λακης Τρολλακης" πουχου, τη βγαζει στα παγκακια
κι εσυ να απορεις "μα πως"..
μεχρι που τον συναντας κι εσυ κατω απο ενα ματσο εφημεριδες.

2. Να σου ζηταει κανενα περισσευουμενο κουβερλι
η το ψωμι της χθεσινης ημερας

3. Οταν τον βλεπεις να ριχνει πασιετζες
κι οταν την ολοκληρωνει να φωναζει "yessss"
και να φευγει βιαστικος, αγνωστο για που.

4. Οταν νευριαζει επειδη οι παντοφλες του ειναι αναποδογυρισμενες.

5. Οταν παραμιλαει στον υπνο του και το μονο που καταλαβαινεις
απο τα ψελλισματα του ειναι "μν πρνς"

6. Οταν παραμιλαει στον υπνο του και λεει "πασο"..

7. Οταν ειστε στο σταθμο υπεραστικων και
μια φοιτητρια μπροστα ρωταει τον εισπρακτορα "θελετε πασο?"
τον βλεπεις να σκουπιζει τα ματια του...

8. Οταν ριχνει ζαρια προκειμενου να σου απαντησει στο ερωτημα
"σουζτουκακια η μπιφτεκια να φτιαξω?".

9. Οταν θα βρεις 20δες εκατοσταευρων μεσα σε κουτι ΙΚΕΑ (σπανιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john19

Νεοφερμένος

Ο john19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα. με λενε γιαννη και αντιμετωπιζω προβλημα με τον τζογο. αν καποιος απο εσας ειχε παρουσιασει τετοιο προβλημα στο παρελθον και τωρα το ελυσε η αν ακομα αντιμετωπιζει προβλημα εθισμου ας μου μιλησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
καλησπερα. με λενε γιαννη και αντιμετωπιζω προβλημα με τον τζογο. αν καποιος απο εσας ειχε παρουσιασει τετοιο προβλημα στο παρελθον και τωρα το ελυσε η αν ακομα αντιμετωπιζει προβλημα εθισμου ας μου μιλησει


Ποτε προλαβες στα 17 να εθιστεις; Κι οταν λες τζογο τι εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john19

Νεοφερμένος

Ο john19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ολα ξεκινησαν οταν ημουν 17 μισο μεχρι αυτη τη στιγμη που ειμαι 19. εννοω τα τυχερα παιχνιδια ''στοιχημα κινο και λοιπα''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ολα ξεκινησαν οταν ημουν 17 μισο μεχρι αυτη τη στιγμη που ειμαι 19. εννοω τα τυχερα παιχνιδια ''στοιχημα κινο και λοιπα''

φιλε δωσε 10 στοιχεια παραπανω για παραδειγμα τι λεφτα εχεις χαρτζιλικι τι λεφτα χαλας εβδομαδιαια στα τυχερα παιχνιδια καθε ποσο συχνα παιζεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john19

Νεοφερμένος

Ο john19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι γονείς μου μου δίνουν 40 ευρώ την εβδομάδα.Χαλάω περίπου τα 25 απο αυτά στα τυχερά παιχνίδια...παίζω κάθε μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
οι γονείς μου μου δινουν 40 ευρώ την εβδομάδα.Χαλάω περίπου τα 25 απο αυτά στα τυχερά παιχνίδια...παίζω κάθε μέρα

ενταξει αυτο δεν ειναι τιποτα απλως σταματα να παιζει κινο!ξεκινησε online live betting ή online ποκερ ή ποκερ με τους φιλους σου,αυτα που παιζεις αυτην την στιγμη δεν σε οδηγουν πουθενα γιατι χτυπας την εταιρεια,στο live betting κανεις το ιδιο αλλα τουλαχιστον εχεις τιςκαλυτερες αποδοσεις ξεκινα να τζογαρεις σε μορφες τζογου που τα λεφτα γυριζουν χερια αναμεσα σε παιχτες,το οτι χαλας τα 25 απο τα 40 την εβδομαδα μου φαινεται κιολας συγνωμη αμα σε θιγω οτι δεν βγαινεις με παρεες κτλ,ξεκινα και κανε και αυτο και θα καταλαβεις οτι δεν εχεις αναγκη τον τζογο αλλα ενταξει που και που δεν ειναι αμαρτια να ριξεις και το στοιχηματακι σου,εγω προσωπικα παιζω απο τα 14 και εχω παιξει απειρα διαφορετικα παιχνιδια τζογου δεν εθιστηκα ποτε,υπηρχε καιρος που επαιζα 2 μηνες συνεχομενους και υπηρχε καιρος που δεν ειχα παιξει ουτε μια φορα σε 4 μηνες..
προσπαθησε πανω απο ολα να βγαινεις με φιλους/φιλες να περνας καλα και θα δεις δεν θα εχεις προβλημα

Α!και σου λεω με σιγουρια δεν εισαι εθισμενος,ο εθισμενος δεν χαλαει τα 25 απο τα 40 ευρω που εχει πανω του αλλα και τα 40 και αμα μπορει να βρει κι αλλα απο δανεισμο ή δν ξερω τι θα χαλουσε και παραπανω...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε Γιάννη από το χαρτζιλίκι σου σε κόβω “ευκατάστατο“. Φάτο αλλού φίλε, μην ταϊζεις τον ΟΠΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όταν κάποιος είναι εθισμένος στο τζόγο έχει δεν έχει χρήματα κάποιο τρόπο θα βρει..
Ειλικρινά επειδή έχω ζήσει τις συνέπειες του συγκεκριμένου εθισμού και έχω δει πως είναι δε νομίζω να ξεπερνιέται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη από το χαρτζιλίκι σου σε κόβω “ευκατάστατο“. Φάτο αλλού φίλε, μην ταϊζεις τον ΟΠΑΠ.

40ευρω την εβδομαδα δλδ 6ευρω την μερα δεν ειναι και τοσο πολλα για καλοκαιρινη σεζον τουλαχιστον..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το κείμενο που ακολουθεί είναι γραμμένο στο μυαλό εδώ και περίπου έναν χρόνο. Αν υπάρχει ένας λόγος που το μοιράζομαι είναι για να βοηθήσω έστω και έναν εξαρτημένο τζογαδόρο εκεί έξω να καταλάβει, να παραδεχτεί το πρόβλημά του και να ζητήσει βοήθεια. Οι δικοί μου άνθρωποι ήξεραν το πρόβλημα χρόνια τώρα. Πολύ πριν το καταλάβω κι εγώ ο ίδιος. (Πω, τέλεια, δεν έχω ιδέα πώς να ξεκινήσω). (Λοιπόν).

Με λένε Ηλία, είμαι εξαρτημένος απ' τα τυχερά παιχνίδια και η ιστορία που θα διαβάσεις δεν έχει πολλή πλάκα. Αλλά είναι εντελώς αληθινή. Εδώ και 22 μήνες είμαι στο πρόγραμμα ΚΕΘΕΑ ΑΛΦΑ και την τελευταία περίοδο διάγω την καλύτερη φάση εντός της απεξάρτησης. Αυτή είναι η ιστορία της εξάρτησής μου.

Ένας λόγος που μίσησα τις Κυριακές από μικρός είναι που οι γονείς μου μας φόρτωναν στο σπίτι της γιαγιάς στην Αργυρούπολη. Οι δέκα-δεκαπέντε υπερήλικες παππούδες, θείοι και θείες και το αυγό στη μέση του ρολό με τον κιμά ήταν η παιδική μου ψυχοπλάκωση. Από τότε που έμαθα να συμπληρώνω ΠΡΟ-ΠΟ, δηλαδή στα 10-11, είχα βρει την τέλεια διέξοδο από όλο αυτό. Έκανα υπομονή μέχρι τις 3 το μεσημέρι και μετά παρατούσα το τραπέζι και το σπίτι της γιαγιάς, κατέβαινα στο αυτοκίνητο, άνοιγα την ΕΡΑ ΣΠΟΡ και άκουγα ζωντανά τα ματς. Εννοείται ότι δεν έπαιζα ποτέ κόντρα την ΑΕΚ.

Στα 10-11 ήμουν ήδη αυτό που λες 'κοινωνικός παίκτης'. Ήταν κάτι σαν το χόμπι μου, μόνο που δεν το μοιραζόμουν με πολλούς συμμαθητές μου. Γιατί ήμουν 10-11. Τα πρώτα ζόρια ήρθαν στα 17-18 μαζί με το στοίχημα στα πρακτορεία. Για κάποιον λόγο -που δεν επαληθευόταν από τις επιδόσεις μου- πίστεψα από νωρίς ότι είμαι πολύ καλός στο παιχνίδι. Ήταν και ο πατέρας μου που είχε μπερδέψει το 'διαβάζω με τις ώρες Αρχαία και Λατινικά και γράφω καλά στα διαγωνίσματα' με το 'διαβάζω το 12Χ και γράφω καλά προβλέψεις στα δελτία' και με ενθάρρυνε, έχοντας ήδη αγοράσει την εφημερίδα με τα προγνωστικά κάθε βράδυ Παρασκευής που σχολούσα από το φροντιστήριο.

Πριν κοιμηθώ, έβλεπα μια εκπομπή με κάποιον κοστουμάτο κύριο σε ένα μικρό κανάλι, που με φανταστικά σοβαρό ύφος, προανήγγειλε τα δέκα ματς που είχε ξεχωρίσει από το κουπόνι. Σημείωνα τις προβλέψεις του ευλαβικά. Το πρωί του Σαββάτου, διάβαζα λίγο την εφημερίδα, σύγκρινα τις προβλέψεις μου με αυτές που έλεγε ο κύριος με το κοστούμι και έδινα στον πατέρα μου τα δελτία. Τα λεφτά δεν έβγαιναν από τις τσέπες μου, αλλά θα έμπαιναν σε αυτές αν κέρδιζα. Εξαιρετικό deal.

Τα απογεύματα του Σαββάτου ερχόταν συνήθως η Ε, η πρώτη μου σχέση και καθόμασταν στο σπίτι. Όσο περνούσαν οι μήνες, έμπαινα ακόμα πιο βαθιά στη δίνη του Σαββατοκύριακου. Μέχρι να λήξουν τα ματς της Ισπανίας στις 8 το βράδυ, η Ε. ήταν δίπλα μου, αλλά εγώ δεν την έβλεπα. Το αυτί στο ραδιόφωνο και τα αποτελέσματα. Ένα από τα πολλά Σάββατα, έχω στα χέρια μου μια τριάδα που θα έβγαζε το χαρτζιλίκι ενός δίμηνου. Έχω πιάσει τα δύο ματς, το τρίτο (Θέλτα με κάποιον άλλο δε θυμάμαι), το έχω παίξει Χ και είναι 1-1 στις καθυστερήσεις. Ο παραγωγός λέει 'γκολ για τη Θέλτα στο 93'.

Πετάγομαι από το κρεβάτι, σφίγγω τις γροθιές μου, γρυλίζω, φωνάζω, δεν ξέρω τι ήχοι βγαίνουν απ' το μίσος για τη Θέλτα που φούντωσε μέσα μου ξαφνικά και αρχίζω να κοπανάω τα χέρια μου στο ξύλο του κρεβατιού. Η Ε. έβαλε τα κλάματα. Ήταν η πρώτη φορά που έκανα έτσι. Θα ακολουθούσαν δεκάδες.
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στο ένα άκρο έχουμε αμιγώς τυχερά παίγνια όπως η ρουλέτα και στο άλλο αμιγώς τεχνικά όπως το σκάκι, ενώ ο στοιχηματισμός μπορεί να λάβει χώρα σε οποιοδήποτε παίγνιο. Άρα γενικώς απαιτείται ορθή κρίση για τη λήψη υπολογισμένων ρίσκων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Άθλιος, τρισάθλιος για να είμαι ακριβής. Μια αρρώστια που άπαξ και πέσεις στην λούπα, δεν υπάρχει γιατρειά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top