Οι business του Bill Gates στην Αθήνα

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
[...] αλλά δεν είναι ένας προβληματισμός επιπλέον το ότι ολόκληρη η ραχοκοκκαλιά της χώρας θα εξαρτάται από μια εταιρία και μάλιστα ξένων συμφερόντων;

Κ βέβαια είναι προβληματισμός...

Κ μάλιστα δες πόσοι φορείς θα έχουν άμεση σχέση με το νέο Κέντρο Καινοτομίας

"Το κέντρο Καινοτομίας (Microsoft Innovation Center) θα στελεχωθεί με περίπου 20 ειδικούς οι οποίοι θα παρέχουν σε ελληνικές επιχειρήσεις τεχνολογίας την υποστήριξη της Microsoft. Οι τρεις κύριοι τομείς δράσης του κέντρου θα αφορούν την ανάπτυξη τεχνολογικών δεξιοτήτων και την προώθηση της καινοτομίας. Αξιοποιώντας τους πόρους του Κέντρου Καινοτομίας, η ακαδημαϊκή κοινότητα, οι νέες επιχειρήσεις και οι εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού θα έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάζουν, να εφαρμόζουν πιλοτικά και να ενσωματώνουν τις πιο σύγχρονες τεχνολογίες στα προϊόντα και τις τεχνολογικές λύσεις που αναπτύσσουν στη χώρα μας."
απόσπασμα από το προαναφερθέν άρθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν και ενα mac εχει τα διπλασια λεφτα απο ενα pc...:P
Αναλόγως το Mac και αναλόγως το PC. Απλά δεν μπορείς να βρεις ΤΟΣΟ φτηνό Mac όσο μπορείς να βρεις PC. Υπάρχει δλδ διαφορετικό κάτω φράγμα :D Όμως τι PC θα είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρχίζω και απολαμβάνω ιδιαίτερα τη συζήτησή μας!:)

Οι Γερμανοί πάντα είχαν μια τάση προς το Linux, δεν είναι τυχαίο η πορεία της τάσης αυτής.
Για την Ισπανία, μια χώρα με τεράστια υπομονή αλλά και μια χώρα που σε αυτή την φάση το κάθε ? μετράει είναι λογικό να προτιμήσουν μια πιο φτηνή λύση.

Για την Ελλάδα δεν μετράει το κάθε Ευρώ; Με τέτοιο έλλειμα...:(

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αν το Ελληνικό Κράτος διάλεγε την Linux πρόταση δεν θα πλήρωνε; Καταρχάς το ακόμη πιο εξειδικευμένο support, τους ακόμη πιο εξειδικευμένους Developers, τα ακόμη πιο εξειδικευμένα άτομα που θα διδάξουν το νέο λειτουργικό στους υπάρχοντες υπάλληλους, τι απίστευτες ώρες εκπαίδευσης των υπάλληλων*.

Θα συμφωνήσω ως προς την εκπαίδευση των υπαλλήλων, αλλά είναι κάτι το οποίο πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση (Win/Lin).

Για τα υπόλοιπα μπορούσε πχ να καταρτιστεί ειδική ομάδα που θα σχεδίαζε και θα συντηρούσε πχ μια διανομή αποκλειστικά για το ελληνικό κράτος (κατα τα πρότυπα ισπανικών και πορτογαλικών πόλεων και υπηρεσιών. Απλά ως ιδέα το πετάω.:)


*Σε μια εφορία διαπίστωσα ότι μια υπάλληλος για να κάνει Copy paste ενός αριθμού ... χρησιμοποίησε την τεχνική του post-it

Αχαχαχα έλεοοος! :D

Βασικά κυρίως σε αξιοπιστία αναφέρομαι. Τεχνική υποστήριξη μπορούν να έχουν, υπάρχουν ολόκληρες εταιρείες πίσω απο πολλές διανομές του Linux. Τώρα πόσο καλή είναι η τεχνική τους υποστήριξη, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω :D

Indeed για το έντονο, κι εγώ δεν είμαι σε αυτή τη θέση!:)


Όσο για αυτό:

αυτό θα ίσχυε είτε βάζαμε Linux, είτε βάζαμε MacOS, είτε τώρα που έχουμε Windows.

Δες την ιδέα που είπα στον Πάνο πιο πάνω (ώπα και οι ρίμες!). Τι λες;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ακόμη και αν το Linux είναι μια καλή λύση για την Ελλάδα μακροπρόθεσμα ωστόσο δεν μπορεί να αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη
Σύμφωνοι, αλλά κάποτε θα μπορούσε να γίνει μια αλλαγή. Η ανανέωση με την MS δεν δείχνει καν σκέψεις προς την αλλαγή.

Το λυπηρό είναι ότι το επίπεδο γνώσεων των δημόσιων υπαλλήλων πάνω στους υπολογιστές είναι μάλλον απογοητευτικό (φυσικά υπάρχουν οι λαμπρές εξαιρέσεις). Το θετικό όμως είναι ότι ξέρω ότι υπάρχουν πολλά δωρεάν προγράμματα/σεμινάρια/μαθήματα σε δημόσιους υπαλλήλους πάνω στους υπολογιστές, τα οποία δυστυχώς/ευτυχώς είναι με δεδομένο ότι χρησιμοποιούνται Windows.

Δέχομαι την περίπτωση να έχει σκεφτεί σοβαρά η κυβέρνηση (η εκάστοτε κυβέρνηση) και να έχει δει ότι πρώτα πρέπει ο Έλληνας να μάθει στα απλά που τόσα χρόνια ξέρει (βλ Windows) και αργότερα να γίνει ίσως μια στροφή προς το ελεύθερο/δωρεάν λογισμικό.

Σίγουρα όμως, το Linux έχει απλοποιηθεί πολύ πλέον, ώστε να μπορούν να γίνουν τα πρώτα βήματα ένταξης στην κοινότητα. Αυτό, πιστεύω, μπορεί να γίνει με την χρήση Linux στα σχολεία. Οι μαθητές, είναι πιο επιδεκτικοί στη μάθηση οπότε πολύ πιο εύκολα θα μάθουν να χρησιμοποιούν σωστά Linux. Αργότερα, αυτοί οι ίδιοι μαθητές, θα φτάσουν στο δημόσιο και τότε θα πρέπει να γίνει και εκεί η αλλαγή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κ βέβαια είναι προβληματισμός...

Κ μάλιστα δες πόσοι φορείς θα έχουν άμεση σχέση με το νέο Κέντρο Καινοτομίας

Σωστά αλλά και Linux να είχαμε πάλι ξένα "συμφέροντα" θα υποστηρίζαμε. Και στην τελική ποίος μας λέει ότι αν είχαμε Λειτουργικό από Έλληνες τα "συμφέροντα" τους θα ήταν φιλικά και υγιή για το Ελληνικό κράτος;

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι ο Bill Gates έχει βοηθήσει πολύ το Αμερικάνικο εκπαιδευτικό σύστημα με πολύ πρωτοποριακές ιδέες (https://news.pathfinder.gr/scitech/340619.html) ίσως αποφασίσει να βοηθήσει και το Ελληνικό

@Valder ας υποθέσουμε ότι σου ζητούσα να μου μάθεις 5-6 βασικά πράγματα από Windows, πόσο θα με χρέωνες; Αν σου ζητούσα να κάνεις το ίδιο σε Linux πόσο θα με χρέωνες;

Επίσης οι υπάρχουσες άδειες; Θα τις πετάγαμε στα σκουπίδια; Είναι πολύ πιο φτηνό να ανανεώσεις μια άδεια παρά να αγοράσεις μια άλλη παρόμοια. Μην ξεχνάμε ότι αν έβαζε το Ελληνικό Κράτος linux αυτομάτως θα σήμαινε ότι θα συνεργάζονταν τουλάχιστον με εταιρίες του τύπου Novell, Red Hat άντε και η Mandriva επειδή μόνο αυτού του επιπέδου εταιρίες μπορούν να αντέξουν ένα τόσο μεγάλο Project. Ξέρεις για τι τιμές μιλάμε; Δεν έχουν πια και ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Τώρα εγώ να σας πω μια απορία μου άσχετη?

Το ελληνικό δημόσιο συνήθως κατοχυρώνει διαγωνισμούς κ έργα στις οικονομικότερες δυνατές προσφορές από πλευράς προτάσεων επιχειρήσεων. Δλδ η κατάληξη στο να αναλάβει η Microsoft το εν λόγω εγχείρημα ήταν η χαμηλότερη δυνατή πρόταση? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μην ξεχνάμε ότι αν έβαζε το Ελληνικό Κράτος linux αυτομάτως θα σήμαινε ότι θα συνεργάζονταν τουλάχιστον με εταιρίες του τύπου Novell, Red Hat άντε και η Mandriva επειδή μόνο αυτού του επιπέδου εταιρίες μπορούν να αντέξουν ένα τόσο μεγάλο Project. Ξέρεις για τι τιμές μιλάμε; Δεν έχουν πια και ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά.
Δεν είναι ανάγκη να συνεργαστεί με αυτές τις εταιρείες. Όπως το βλέπω εγώ θα μπορούσε κάλλιστα να ζητήσει από ελληνικές εταιρείες στον χώρο, να αναλάβουν ένα project για χρήση των Ubuntu σαν κύριο λειτουργικό (και μιας και μίλησα ότι αρχικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί στα σχολεία υπάρχει το Edubuntu). Φυσικά δεν λέω ότι κάτι τέτοιο είναι απλό, αλλά δεν είναι και αδύνατο, έτσι όμως θα τροφοδοτήσει συγχρόνως και της ελληνικές επιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
@Valder ας υποθέσουμε ότι σου ζητούσα να μου μάθεις 5-6 βασικά πράγματα από Windows, πόσο θα με χρέωνες; Αν σου ζητούσα να κάνεις το ίδιο σε Linux πόσο θα με χρέωνες;

Εγώ σαν ιδιώτης; Τα κέρατά μου! :) Γιατί; Γιατί είμαι σπάνιος ως γνώστης Linux! (AN ήμουν!)

Για το παρακάτω με κάλυψε ο Θοδωρής και η Νίγια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τώρα εγώ να σας πω μια απορία μου άσχετη?

Το ελληνικό δημόσιο συνήθως κατοχυρώνει διαγωνισμούς κ έργα στις οικονομικότερες δυνατές προσφορές από πλευράς προτάσεων επιχειρήσεων. Δλδ η κατάληξη στο να αναλάβει η Microsoft το εν λόγω εγχείρημα ήταν η χαμηλότερη δυνατή πρόταση? :confused:
Πολύ εύστοχη απορία όντως, ωστόσο έχω να προσθέσω και εγώ μια:
Στους διαγωνισμούς αυτούς μόνο την τιμή κρίνουμε; την ποιότητα καθόλου;

Επίσης από την στιγμή που καμία εταιρία κατασκευής λειτουργικού δεν έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα Ελλάδα είναι λογικό σε έναν τέτοιο διαγωνισμό να μην συμμετείχε καμία άλλη εκτός από την Microsoft:P

Εγώ σαν ιδιώτης; Τα κέρατά μου! :) Γιατί; Γιατί είμαι σπάνιος ως γνώστης Linux! (AN ήμουν!)
To ίδιο δεν θα έκανες αν στο παραπάνω σενάριο στην θέση μου ήταν το κράτος; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
To ίδιο δεν θα έκανες αν στο παραπάνω σενάριο στην θέση μου ήταν το κράτος; ;)


Σαφώς αλλά, το κράτος αν είχε τα μυαλά στη θέση του δε θα διάλεγε εμένα τον "ληστή" αλλά θα είχε μια ομάδα όπως ανέφερα παραπάνω που θα τους αντάμοιβε σαφώς λιγότερο (ανα κεφάλι):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Πολύ εύστοχη απορία όντως, ωστόσο έχω να προσθέσω και εγώ μια:
Στους διαγωνισμούς αυτούς μόνο την τιμή κρίνουμε; την ποιότητα καθόλου;

Επίσης από την στιγμή που καμία εταιρία κατασκευής λειτουργικού δεν έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα Ελλάδα είναι λογικό σε έναν τέτοιο διαγωνισμό να μην συμμετείχε καμία άλλη εκτός από την Microsoft:P


To ίδιο δεν θα έκανες αν στο παραπάνω σενάριο στην θέση μου ήταν το κράτος; ;)

XΒ, δεν ξέρω κάν αν ήταν διαγωνισμός ή αν ήταν απευθείας ανάθεση. Στην 2η περίπτωση δεν εξετάζεται τπτ, επιλέγεται με διάφορα ["προσωπικα"] κριτήρια μία εταιρεία κ της ανατίθεται ένα έργο. Όταν πρόκειται για απλούς διαγωνισμούς, γνωρίζω πως πρωτεύοντα ρόλο παίζει η τιμή κ όχι η ποιότητα κ αυτό για να μην επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός [λέμε τώρα:P γτ όλα αυτά στην θεωρία, στην πράξη :whistle:].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
XΒ, δεν ξέρω κάν αν ήταν διαγωνισμός ή αν ήταν απευθείας ανάθεση. Στην 2η περίπτωση δεν εξετάζεται τπτ, επιλέγεται με διάφορα ["προσωπικα"] κριτήρια μία εταιρεία κ της ανατίθεται ένα έργο. Όταν πρόκειται για απλούς διαγωνισμούς, γνωρίζω πως πρωτεύοντα ρόλο παίζει η τιμή κ όχι η ποιότητα κ αυτό για να μην επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός [λέμε τώρα:P γτ όλα αυτά στην θεωρία, στην πράξη :whistle:].
Πιο σωστό είναι σε τέτοιους διαγωνισμούς να υπολογίζουν και την ποιότητα ... Αλλά και αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρία θα ήταν ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Μακάρι η ομιλία να βγει στο youtube :D
εγω θα ειμαι ενας απο τους τυχερους που θα την δει και ακουσει LIVE στο Μεγαρο Μουσικης :)

μου εστειλε προσκληση η Microsoft :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να πω κι εγώ την αποριούλα μου;


Λειτουργικά συστήματα (OS), Φυλλομετρητές (web browsers)

Στην παρούσα φάση βέλτιστη πρόσβαση σε αυτό επιτυγχάνεται με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικά συστήματα Microsoft Windows ή Apple MacOSX. Παρακάτω αναφέρονται τα απαιράιτητα επιπρόσθετα λογισμικά και οι τυχόν ρυθμίσεις που απαιτούνται. Σχετικά με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα Linux σχετικές οδηγίες θα υπάρξουν στο άμεσο μέλλον. Οσο αφορά του φυλλομετρητές που υπάρχουν υποστηρίζονται και έχουν ελεγχθεί οι πιο διαδεδομένοι. Συγκεκριμένα:
Code:
https://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/u04-usr-tech.aspx

Το site της ΕΡΤ δεν έχει καν όρεξη να ασχοληθεί με linux ή απλώς το Linux είναι περίεργο όσον αφορά την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το site της ΕΡΤ δεν έχει καν όρεξη να ασχοληθεί με linux ή απλώς το Linux είναι περίεργο όσον αφορά την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού;

Αν πρόσεξες εδώ:
Το οπτικοακουστικό περιεχόμενο του δικτυακού μας τόπου είναι κωδικοποιημένο σε Windows Media.
Ο δικτυακός μας τόπος χρησιμοποιεί Windows Media Services για να παρέχει το οπτικοακουστικό περιεχόμενο στους επισκέπτες του.
Η μέθοδος που χρησιμοποιείται για να παραδίδεται άμεσα το οπτικοακουστικό περιεχόμενο στον επισκέπτη ονομάζεται unicast streaming. Για την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού περιεχομένου
Τα αρχεία ειναι κωδικοποιημένα σε WMP.Αυτό για να τρεξει σε λίνουξ θελει μια μικρη διαδικασία για το streaming.
Οποτε υποθετω οτι στο προσεχως μελλον θα γινει και για λινουξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως μπορεί βραχυπρόθεσμα το να βάλει το κράτος Linux να στοίχιζε αρκετά λόγω εκπαίδευσης και τεχνικής υποστήριξης, αλλά παίρνοντας ως δεδομένη την ιδέα του Fandago να μαθαίνουν οι τωρινοί μαθητές (και) την χρήση του Linux, μακροπρόθεσμα θα ήταν σαφέσταρα οικονομικότερη η χρήση του από τα Windows, διότι απλούστατα εκπαίδευση και τεχνική υποστήριξη και τώρα πληρώνεται από το κράτος για τα windows, όμως πληρώνεται και η ανανέωση της συμφωνίας για την χρήση των προγραμμάτων, που με το Linux δεν θα υπήρχε.

Προσωπικά το Linux θεωρώ πως μπορεί να γίνει αρκετά user friendly με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (το είχα χρησιμοποιήσει το 2001 συστηματικά και δεν είχα εντοπισει ιδιαίτερες δυσκολίες - φυσικά ήταν στημένο σαν τα windows - μάλιστα είχα κατενθουσιαστεί!), ενώ είναι χιλιάδες φορές πιο σταθερό από τα windows κι έχει σαφέστατα λιγότερα κενά ασφαλείας από τα windows (δεν έχω ακούσει ποτέ PC με Linux να έχει κρασάρει). Φυσικά τα παραπάνω τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη, αφού δεν το έχω χρησιμοποιήσει, παρά ελάχιστα και όσα έχω μάθει είναι από άλλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω με kajira και fandago (και βαριομουν να γραψω κατεβατα:D)

@Μισελ: Εχω την εντυπωση οτι αν συγκρινεις 1 pc και 1 mac με τις ιδιες δυνατοτητες, το mac θα ειναι αρκετα πιο ακριβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως μπορεί βραχυπρόθεσμα το να βάλει το κράτος Linux να στοίχιζε αρκετά λόγω εκπαίδευσης και τεχνικής υποστήριξης, αλλά παίρνοντας ως δεδομένη την ιδέα του Fandago να μαθαίνουν οι τωρινοί μαθητές (και) την χρήση του Linux, μακροπρόθεσμα θα ήταν σαφέσταρα οικονομικότερη η χρήση του από τα Windows, διότι απλούστατα εκπαίδευση και τεχνική υποστήριξη και τώρα πληρώνεται από το κράτος για τα windows, όμως πληρώνεται και η ανανέωση της συμφωνίας για την χρήση των προγραμμάτων, που με το Linux δεν θα υπήρχε.
Παρακαλώ;
Μετά από 1-3 χρόνια η έκδοση που θα είχαμε αγοράσει θα είχε σταματήσει να υποστηρίζεται από την εταιρία ΟΠΟΤΕ θα ξανά χρειαζόμασταν ανανέωσης ΑΔΕΙΑΣ.

Το Linux δεν είναι απλά κατεβάζω και κάνω setup, ίσως σε Home επίπεδο.

Υ.γ.: Επίσης σε αυτό το θέμα δεν μας αφορούν καθόλου τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δύο λειτουργικών (έχουμε άλλο θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πως είχα την εντύπωση πως αν κάποιος θέλει μπορεί απλά να κατεβάσει το λειτουργικό του Linux από κάπου, εντελώς δωρεάν; :confused: Και όλα τα προγράμματα που τρέχουν επάνω του και έχουν σχέση με αυτό; (πχ το αντίστοιχο Office κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πως είχα την εντύπωση πως αν κάποιος θέλει μπορεί απλά να κατεβάσει το λειτουργικό του Linux από κάπου, εντελώς δωρεάν; :confused: Και όλα τα προγράμματα που τρέχουν επάνω του και έχουν σχέση με αυτό; (πχ το αντίστοιχο Office κλπ)
Όντως υπάρχουν δωρεάν διανομές αλλά δεν παρέχουν Support. Αρά πρέπει να βρεις μια καλή ομάδα που έχει όρεξη να γίνει expert στις διανομές αυτές. Αλλά εκτός από αυτό, οι δωρεάν διανομές συνήθως δεν μπορούν να αντέξουν ένα ΤΟΣΟ μεγάλο Project, ο κώδικας τους δεν έχει γραφτεί για κάτι τέτοιο.

Ακόμη και το e-steki προτιμήσαμε (μετά από σκέψη) να μην τρέχει σε δωρεάν διανομή (αλλά σε Red Hat) πόσο μάλλον ένα τόσο μεγαλύτερο project.

Επιμένω, το Linux δεν είναι κατεβάζω και κάνω Setup, θέλει έναν σχεδιασμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top