• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κερατόκωνος

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


Πήγα στην οφθαλμιατρό σήμερα μετά από πολλά χρόνια προκειμένου να μετρήσω την μυωπία μου :/:

Δυστυχώς όπως μου είπε έχω μάλλον κερατόκωνο :eek: :( πρέπει να κάνω εξετάσεις για να το διαπιστώσω αλλά από ότι φαίνεται το μηχάνημα δε θα έχει αντίθετη γνώμη.

Το έχει πάθει κανένας;
Πως στο αντιμετωπίσατε;
Πονάει η επέμβαση;
Υπάρχει βελτίωση στη όραση ;

Ευχαριστώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.




Φόκο βλέπεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.


Πήγα στην οφθαλμιατρό σήμερα μετά από πολλά χρόνια προκειμένου να μετρήσω την μυωπία μου :/:

Δυστυχώς όπως μου είπε έχω μάλλον κερατόκωνο :eek: :( πρέπει να κάνω εξετάσεις για να το διαπιστώσω αλλά από ότι φαίνεται το μηχάνημα δε θα έχει αντίθετη γνώμη.

Το έχει πάθει κανένας;
Πως στο αντιμετωπίσατε;
Πονάει η επέμβαση;
Υπάρχει βελτίωση στη όραση ;

Ευχαριστώ :(

Έχω κερατόκωνο και στα δύο μάτια, διαγνώστηκε στα 19 μου και να φανταστείς τότε δεν υπήρχε τίποτα, μόνο οι ημίσκληροι φακοί (δύσκολα ανεκτοί) και σε προχωρημένο στάδιο η μεταμόσχευση. Για καλή μου τύχη, μόλις είχε γυρίσει απο΄Αμερική ένας νέος οφθαλμίατρος που πραγματοποιούσε μια πρωτοποριακή για την εποχή επέμβαση, η οποία δεν εξάλειφε το πρόβλημα, αλλά σταματούσε πλήρως την εξέλιξη της νόσου. Αναφέρομαι στην διασύνδεση των ινών κολλαγόνου του κερατοειδούς με ριβοφλαβίνη και υπεριώδη ακτινοβολία. Αν προλάβεις σε πρώιμο στάδιο το πρόβλημα, η προαναφερθείσα επέμβαση μπορεί να σώσει την όραση. Αν όμως υπάρχει ήδη μεγάλη ουλή, τότε δυστυχώς μονη λύση είναι οι κερατοκωνικοί φακοι και αν δεν τους ανέχεσαι και προχωρήσει η νόσος, ακολουθεί η κερατοπλαστική. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι καν κερατόκωνος. Αλλά και να είναι μπορείς να το σώσεις. Ωστόσο όπως κατάλαβες αν επιθυμείς άριστη όραση και έχεις κερατόκωνο, αναλόγως της εξέλιξής του βέβαια, μόνη λύση είναι η κερατοπλαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έχω κερατόκωνο και στα δύο μάτια, διαγνώστηκε στα 19 μου και να φανταστείς τότε δεν υπήρχε τίποτα, μόνο οι ημίσκληροι φακοί (δύσκολα ανεκτοί) και σε προχωρημένο στάδιο η μεταμόσχευση. Για καλή μου τύχη, μόλις είχε γυρίσει απο΄Αμερική ένας νέος οφθαλμίατρος που πραγματοποιούσε μια πρωτοποριακή για την εποχή επέμβαση, η οποία δεν εξάλειφε το πρόβλημα, αλλά σταματούσε πλήρως την εξέλιξη της νόσου. Αναφέρομαι στην διασύνδεση των ινών κολλαγόνου του κερατοειδούς με ριβοφλαβίνη και υπεριώδη ακτινοβολία. Αν προλάβεις σε πρώιμο στάδιο το πρόβλημα, η προαναφερθείσα επέμβαση μπορεί να σώσει την όραση. Αν όμως υπάρχει ήδη μεγάλη ουλή, τότε δυστυχώς μονη λύση είναι οι κερατοκωνικοί φακοι και αν δεν τους ανέχεσαι και προχωρήσει η νόσος, ακολουθεί η κερατοπλαστική. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι καν κερατόκωνος. Αλλά και να είναι μπορείς να το σώσεις. Ωστόσο όπως κατάλαβες αν επιθυμείς άριστη όραση και έχεις κερατόκωνο, αναλόγως της εξέλιξής του βέβαια, μόνη λύση είναι η κερατοπλαστική.

:(
Έχω στο δεξί μάτι μόνο ευτυχώς :worry: εχει αυξηθεί κατά πολύ η μυωπία και ο αστιγματισμός σε αυτό το μάτι.

με Laser δε μπορεί να γίνει κάτι ; (έτσι νόμιζα πως θα μπορούσε να φτιάξει) :( πω

Ουλή δε ξέρω αν έχω :( θα μου πει ο ιατρός όταν κάνω εξέταση.

Φοράω γυαλιά και δεν έχω φορέσει ποτέ φακούς επαφής οι κερατοκωνικοι πρέπει να είναι σκληροί θα ους φοράω παράλληλα με τα γυαλιά μου ή θα απαλαγώ από τα γυαλιά και θα φοράω μόνο φακούς. Θυμάμαι το τελευταίο μάθημα που διάβαζα το διάβαζα με πολύ δυσκολία. Πρέπει να το έχω πολύ καιρό man :/

Δεν επιθυμώ άριστη όραση απλά να μπορώ να διαβάζω χωρίς μεγάλη δυσκολία.

____
Eυχαριστω drNo για τις πληροφορίες

Φόκο βλέπεις έτσι;

στο δεξί μάτι μπορώ να πω ακικο καπως έτσι.

Το πρόβλημα βρίσκεται στο κερατοειδή μου Έχει πάρει ένα σχήμα σαν κώνο και αυτό είτε μένει σταθερό είτε επιδεινώνεται. Δε ξέρω παραπάνω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά, τόσο συχνός είναι ο κερατόκωνος; Μου κάνει εντύπωση ότι έχουν δύο άτομα του forum, δεν ξέρω...
Μια φορά στην οφθαλμολογική κλνική πάντως θυμάμαι είχε έρθει μία κυρία που είχε κερατόκωνο και είχε κάνει μεταμόσχευση κερατοειδούς εδώ και καιρό. Και κάθε τόσο και λιγάκι, πήγαινε στον οφθαλμίατρο να τις αφαίρέσει κάποια από τα ράμματα στον κερατοειδή, όχι όλα μαζί, σχετίζεται με την καμπυλότητα που θα πάρει τελικά ο κερατοειδής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τόσο συχνός είναι ο κερατόκωνος; Μου κάνει εντύπωση ότι έχουν δύο άτομα του forum, δεν ξέρω...
Μια φορά στην οφθαλμολογική κλνική πάντως θυμάμαι είχε έρθει μία κυρία που είχε κερατόκωνο και είχε κάνει μεταμόσχευση κερατοειδούς εδώ και καιρό. Και κάθε τόσο και λιγάκι, πήγαινε στον οφθαλμίατρο να τις αφαίρέσει κάποια από τα ράμματα στον κερατοειδή, όχι όλα μαζί, σχετίζεται με την καμπυλότητα που θα πάρει τελικά ο κερατοειδής.

:hmm::hmm:

σε εμένα δεν έχει μπει ακόμα διάγνωση.

από ότι ξέρω ο κερατοειδής λεπταίνει και αποκτά ένα δύσμορφο σχήμα που μοιάζει με κώνο (έχει γωνία)

Η συχνότητα είναι 1/20000 άτομα νομίζω οπότε δεν είναι και τόσο σπάνιο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως και να 'χει, περαστικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:confused: τελικά βγήκε η διάγνωση έχω και στα δύο μάτια και στο δεύτερο είναι εξαιρετικό λεπτό και δεν ξέρω αν επιδέχεται θεραπεία.

Θα φορέσω σκληρούς φακούς επαφής παιδιά. Έχει φορέσει κανένας; κάθε πόσο πρέπει να τους αλλάζουν ; είναι δύσκολο να φορεθούν ; Τι είναι οι υβριδικοί φακοί επαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κανένας; :( δεν έχω φορέσει ποτέ φακούς επαφής. Αυτό το cross linking πονάει;;; :( μου είπαν για υβριδικούς, σκληρικους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Από σκληρούς φακούς επαφής δεν ξέρω πολλά, αλλά φορούσα μαλακούς παλιότερα για μυωπία/αστιγματισμό. Απ'ότι ξέρω οι σκληροί κρατάνε πολύ περισσότερο (οι μαλακοί μου ήταν μηνιαίοι), αλλά είναι σχετικά πιο άβολοι και μπορεί να σε ενοχλούν αρκετά, ειδικά τον πρώτο καιρό. Αλλά φαντάζομαι είναι πιο εύκολο να φορεθούν επειδή δεν 'διπλώνουν', σε αντίθεση με τους μαλακούς.

Η τεχνική για να τους βάλεις δεν είναι δύσκολη. Αν είναι σαν τους μαλακούς, απλά βάζεις τον φακό πάνω στον δείκτη με το κοίλο προς τα πάνω και με το άλλο χέρι κρατάς το μάτι ανοιχτό, και πιέζεις ελαφρά τον φακό στο μάτι μέχρι να 'κολλήσει'. Μετά ανοιγοκλείνεις μερικές φορές και σταθεροποιείται. Το να τους βγάλεις είναι πιο δύσκολο, αλλά μαθαίνεται εύκολα.

Τώρα οι υβριδικοί είναι κάτι ενδιάμεσο, με σκληρό κέντρο και μαλακό στο πλάι, αλλά παραπάνω δυστυχώς δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ο οφθαλμιατρος δε μπορει να σου απαντησει στις ερωτησεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο οφθαλμιατρος δε μπορει να σου απαντησει στις ερωτησεις; :P

Δεν εχει χρονο να γραφτεί στο φόρουμ για να μου απαντήσει



.....

Έκανα cross linking και ειναι Τρίτη μερα μετα μετα θα πω τις εμπειρίες μου τις επόμενες μέρες γιατι στο ιντερνετ κυκλοφορούν πολλές ανακριβιες. Υπαρχει περίπτωση να αλλάξει η διαθλαστική ικανότητα του ματιού μετα την επέμβαση ώστε να χρειαστώ νέα γυαλιά ;;; τωρα γράφω. Με το κινητό με τον υπολογιστή δε διακρίνω γράμματα πριν την επέμβαση με το αριστερό έβλεπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
αυτή την βδομάδα 3 μηνες από την επέμβαση έβαλα νέα γυαλιά. Δυστυχώς είμαι χειρότερα από πριν την επέμβαση ενώ θεωρητικά η μυωπία μου έχει πέσει. δυσκολεύομαι πολύ στον υπολογιστή να διαβάσω (να είναι καλά το Ipad).

και τώρα περιμένω να δω πως θα βλέπω με τους φακούς επαφής (που δεν έχω βάλει ποτέ αλλά πλέον είναι μόνοδρομος).

υπάρχουν πολλές επιλογές από μαλακούς κερατοκωνικούς (υψηλής καμπυλότητας) μέχρι και σκληρικούς. Προσωπικά δε πιστεύω πως θα έχω μια σημαντική βελτίωση.


Επίσης πρέπει να μάθω να οδηγώ έτσι ... :(

αποφάσισα να αρχίσω δουλειά γιατί βαρέθηκα να κάθομαι όποτε θα αρχίσω το αγροτικό μου έχοντας μειωμένη όραση.

Επειδή το ποσοστό ανθρώπων που έχουν κερατόκωνο προσωπικά δε πιστεύω ότι είναι 1/2000 που λένε αλλά πολύ μεγαλύτερο προτρέπω όλα τα παιδιά του ischool και εδώ να κάνουν στα 15 τους χρόνια μία εξέταση που λέγεται OCT που κυριολεκτικά μπορεί να σας σώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Επειδή το ποσοστό ανθρώπων που έχουν κερατόκωνο προσωπικά δε πιστεύω ότι είναι 1/2000 που λένε αλλά πολύ μεγαλύτερο προτρέπω όλα τα παιδιά του ischool και εδώ να κάνουν στα 15 τους χρόνια μία εξέταση που λέγεται OCT που κυριολεκτικά μπορεί να σας σώσει

Δηλαδή πρέπει να κάνεις ειδική εξέταση; Από αυτά που μας λες, νόμισα πως ο γιατρός κάνει την διάγνωση χωρίς να του έχεις πει ότι θέλεις να σε εξετάσει συγκεκριμένα για κερατόκωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να κάνεις ειδική εξέταση; Από αυτά που μας λες, νόμισα πως ο γιατρός κάνει την διάγνωση χωρίς να του έχεις πει ότι θέλεις να σε εξετάσει συγκεκριμένα για κερατόκωνο.

Η διάγνωση βγαίνει με την OCT (οπτική τομογραφία συνοχής) ειδική εξέταση που δεν την έχουν συνήθως οι οφθαλμίατροι. Με το οφθαλμοσκόπιο φαίνεται ο προχωρημένος κερατόκωνος αλλά σε καμία περίπτωση δε βγαίνει διάγνωση με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
περαστικα στον συμπαθεστατο focko
o Θεός μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top